De nota aan de Republiek Scheldebekerwedstrijd Paniek in Hongarije Vlammenspuiters fe Zouielande rn J LAATSTE NIEUWS UIT DE PROVINCIE Walcheren szciMHSim De bijlagen werden gepubliceerd. Gemeenschappelijk optreden De schriele wijze, waar op «Ie Nederlandse rege ring de dagbladpers van papier voorziet, verhindert ons aan de belangrijke bjj- lagen bij de jongste nota van de Commissie-Gene raal volledig recht te doen wedervaren. Wy moeten volstaan met een beknopte weergave van deze staatsstukken. FEDERALE EN UNIE- ORGANEN. Door het vormen van ge meenschappelijke colleges voor toekomstige federale aangele genheden wordt een begin ge maakt met de opbouw van fe derale departementen. Boven deze organisatie wordt een federale raad (over gangsregering) gevormd, die bestaat uit een vertegenwoor diger van de kroon en van de staatkundige organisaties in Ned. Indië. Gestreefd wordt naar eenstemmige beslissingen, maar de vertegenwoordiger van de kroon heeft in de over gangstijd bijzondere bevoegd heden. De behandeling van de grote vraagstukken, die verband houden met Linggadjati b'Jjft aan de bestaande delegaties, waarbij ook Oost Indonesië en Borneo recht van spreken krij gen. Voor de buitenlandse betrek kingen wordt een raad of com missie te Batavia gevormd. Deze commissie bestaat uit een Nederlander en vier Indo nesiërs. Op het program staan vestiging van gezantschaps- posten in verscheidene Ooster se landen, vestiging van con sulaten, benoeming van secre tarissen enz. voor andere diplo matieke vestigingen. 1VÏILITAIRE SAMEN WERKING. De fronten, waar de troepen tegenover elkaar staan, moeten verdwijnen. Voor de huidige strijdgebieden zal een gemeen schappelijke gendarmerie wor den gevormd, die de orde zal handhaven. Als de strijdkrach ten in garnizoen zijn terugge trokken kan overal het civiele bestuur weer in werking tre den. De organisaties, die tot doel hebben op de grens der bezette gebieden strijd of sabotage te veroorzaken, dienen te verdwij nen. Van het grootste belang is dat de overeenkomst van 29 Maart, waarin beide partijen afzagen van repressailles, thans volledig wordt nageko men. DE POLITIE. Het is nodig op het gebied van de politie samenwerking te organiseren en deze instan tie moet in staat zrjn de vei ligheidstaak van de militaire organisatie over te nemen. Hierbij zal voortgewerkt worden op het denkbeeld der gemeenschappelijke gendarme rie. Een soortgelijke organisatie moet tot stand gebracht wor den voor het" politietoezicht ter zee. Deze apparaten zullen onder de centrale regering staan. BUITENLANDSE DEFENSIE. Voor de buitenlandse defen sie wordt een defensieraad ge vormd. De opbouw van de nieuwe weermacht zal staats- gewijze plaatsvinden en vooral fericht zijn op regionale ver- ediging. Vermindering van troepensterkte zal een der oog merken zijn. DE HANDEL. Er komen geen afzonderlijke deviezenfondsen voor de ver schillende delen van Indonesië, pok de im- en exportregeling wordt bindend voor het gehele land. Binnen een-week na het be reiken van overeenstemming wordt een centrale raad en het centrale deviezenfonds inge steld. De im- en export zal be heerst worden door economi sche en internationale facto ren (politieke factoren worden nadrukkelijk onvermeld gela ten). Er wordt een voedingsmidde lenfonds gevormd, waarin acht leden zitting hebben, van wie twee de Nederlands-Indische regering vertegenwoordigen. Voor de komende douane wetgeving wordt verlangd aan- f>assing bij de huidige Neder- ands-Indische douanewetge ving. Indonesië moet als een tolgebied beschouwd worden. Er komt een raad van be stuur, die allereerst de thans bestaande regeling opheft en de marine-contröle overbodig maakt. Het gemeenschappelijk douanecorps komt onder con- tróle van de gemeenschappelij ke regering. Uiteraard zal voor de taak der marine onder de nieuwe douanewetgeving een gemeen schappelijke oplossing worden gevonden. Negen yossen in drie dagen. De boswachter Hen driks te Wellerlooi ving in de afgelopen week binnen drie dagen tijds niet minder dan 9 vos sen, welke uit hun holen gegraven werden. Deventer bouwt. Minister Neher was aanwe zig bij het symbolische begin van de aanleg der grote ha venwerken te Deventer. Hij stelde een grijper in beweging. Ned. Zendingsschool. Dr. E. Jansen Schoonhoven is Vrijdag te 's-Gravenhage door prof. Kraemer geïnstal leerd als rector van de Ned. Zendingsschool. Handel met Duitsland. Op 1 Juni treedt een han delsovereenkomst tussen Ne derland en de Russische bezet tingszone in werking. De over eenkomst loopt een jaar en re gelt een handelsbeweging van 20 millioen gulden. Er komen machines, waarvoor Nederland zelf het materiaal moet leve ren. er komt wat zaad en wat kali (16.000 ton). Geleverd wordt 4000 ton gezouten ha ring, 1500 ton verse zeevis en 40.000 ton superfosfaat. Nederland zorgt voor al het vervoer. Emigratie naar Canada. Dinsdag 17 Juni zal de „Waterman" een 10.000 tons schip met 800 a 1000 emigran ten uit Nederland naar Cana da vertrekken. De emigranten zjjn in hoofdzaak zelfstandige landbouwers of boerenzoons. Minister-president trad onverwacht af. EEN COMPLOT. Dc Hongaarse premier Na- gy die in Duitsland was, heeft aan de Hongaarse ge zant te Bern zijn ontslagaan vrage overhandigd. De ont slagaanvrage is naar Boeda pest doorgezonden. De ont vangst van het document is officieel bevestigd. Te Boedapest heerste een paniekstemming. Vrijdagmor gen ontstond er een run op de banken. In lange rijen stonden de mensen te wach ten op hun beurt om hun spaargelden op te vragen. Welingelichte kringen te Boedapest geloven, dat Ferenc Nagy niet naar Hongarije zal terugkeren en zijn ver blijf in Zwitserland zal voort zetten. Bela Kovacs, secreta ris-generaal van de partij der kleine boeren, die zich in ar rest bevindt, zou, tijdens een langdurig verhoor, dat nog niet ten einde is, verklaard hebben, dat premier Nagy, de voorzitter van het parle ment, Bela Vargha, en de minister van buitenlandse za ken, dr. Gyo Gyöngyosi, bij een komplot betrokken wa ren. Deze onthulling door de Russen heeft de Hongaarse regeringscrisis ingeluid. Vrijdag zijn besprekingen .gevoerd tussen partijleiders onder voorzitterschap van pre- Vleesrantsoen vermindert tot 150 gram per week. Met ingang van 6 Juni a.s. zal het vleesrantsoen verlaagd worden tot 150 gr. per week. Het rantsoen voor kinderen, jonger dan 15 jaar, blijft onveranderd, evenals de toeslagen voor bijzondere arbeid enz. Wat paarden vlees betreft zal men niet langer 150 gram op een bon van 100 gram kunnen krijgen. Dit vlees wordt geheel gelijkgesteld met. rund en varkensvlees. Op 5 Juni zal een bon geldig worden voor 450 gr. meat and vegetables, _alleen voor personen boven 5 jaar. In plaatsen waar dit artikel niet voorradig is zullen an dere artikelen beschikbaar gesteld worden. Verplichte wolinlevering. De provinciale voedselcom- mlssarissen zullen door de directeur van het textielbu- reau gemachtigd worden aan de schapenhouders voor 1947 een verplichting tot levering van wol op te leg gen op basis van het aan tal overjarige schapen in hun bedrijf, tevens voor de b(j hen aanwezige scheerwol van vroegere productieja ren. Schapenhouders, die aan hun verplichtingen voldoen, krijgen een premie in de vorm van textielgoederen. Gesneuveld op Java. De regering maakt tot haar leedwezen bekend, dat soldaat M. dc Boot van 3 R.S. afkom stig van Nieuwdorp (Zeeland), die sinds 16 Mei was vermist na een actie ten Zuiden van Tjibeureuen, ten gevolge van déze actie is gesneuveld. Op 20 Mei is zijn lichaam gevon den. Bakkers willen meer loon. De organisaties van werk gevers en werknemers in 't bakkersbedrijf hebben zich tot de minister van sociale zaken gewend met de vraag of de resultaten van een on derzoek naar de arbeids prestaties in het bakkersbe drijf aanleiding zou kunnen geven de lonen te herzien. Men is in bakkerskringen hoogst ontevreden over het uitblijven van de beslissing der rijksbemiddelaars, die de Ioonvoorstellen voor het bakkersbedrijf reeds gerui- men tijd bestuderen. Memorial Day. Naar schatting 20.000 perso nen hebben Vrijdagmiddag het kerkhof Margraten bezocht, ter viering van Memorial Day. De Nederlandse minister van oorlog sprak de herdenkings rede uit. Aan de lunch, die aan de plechtigheid vooraf ging verklaarde de Amerikaanse gezant Baruch, dat naar zijn mening de Amerikaanse ver wanten de oorlogsdoden te Margraten moeten laten. Tijdens de plechtigheid, die door H. M. de Koningin werd bijgewoond, betuigde zij het gravencomité haar waarde ring voor de goede zorgen. Troepen naar Ned. Indië. Prins Eernhard heeft het vertrek bijgewoond van het transportschip Johan de Witt,- dat met 1250 man troepen uit de Amsterdamse haven naar Ned. Indië is vertrokken. Dakota op IJsland gevonden. De vermiste IJslandse Dako ta is op de Noordkust van het eiland ontdekt. Reddingsploe gen zijn onderweg, maar men vreest, dat 21 passagiers en 4 leden der bemanning zijn om gekomen. sident dr. Zoltan Tildy voor de vorming van een nieuwe regering. Men meent te we ten, dat Imre Oltvany, de vroegere minister van finan ciën en president van de na tionale bank, premier zal wor den. Hij is leider van de lin ke rvleugel van de partij der kleine boeren en heeft Nagy tijdens diens afwezigheid ver vangen. Skymaster neergestort. Hel toeslel explodeerde. Uit New York wordt gemeld, dat een Skymaster is neer festort boven Sint Maryland. !en marine-officier, die het ongeluk zag gebeuren merk te op, dat het laagvliegende toestel plotseling een duik van 45 graden maakte en nog boven de grond tot explosie kwam. De stukken van het vliegtuig liggen overal in het bos verspreid. Er waren met de bemanning mee 53 perso nen aan boordu Allen zijn om gekomen. Dit is van de jong ste serie vliegrampen de ern stigste. Onrust in Italië? De Gasperi heeft medege deeld, dat hij practisch gereed is met de vorming van een nieuw Italiaans kabinet. Link se elementen hebben geen zit ting in de regering. Zij zal bestaan uit christen-democra ten èn enkele rechtse figuren. De prefecten zijn gewaar schuwd om bedacht te zijn op wanordelijkheden nu de lin kerzijde niet aan de regering deelneemt. Audiëntie Commissaris der Koningin. De gewone audiëntie van de Commissaris der Koningin in Zeeland, op Donderdag 5 Juni a.s. zal niet doorgaan. Katholieke Kamerleden naar West Zeeuwsch Vlaanderen. Naar het dagblad „De Stem" verneemt zal een deputatie van de Katholieke Kamerfractie op 11 en 12 Juni een bezoek aan West-Zeeuwsch Vlaanderen brengen en wellicht ook Vlis- singen in de reis betrekken. Het ligt in de bedoeling van de Kamerleden informatorische besprekingen te voeren over de wederopbouw en het herstel van de schade. De deputatie, bestaande uit de heren J. Maennen, Mr. F. Teulings, J. IJsselmuiden, dr. ir. W. Droesen, J. Zegers, Th. Hooy, W. Andriessen, F, v. Vliet en Mr. Dr. A. Mes. 160 woningen voor Terneuzen. Donderdagavond kwam de gemeenteraad van Terneuzen in openbare vergadering bgeen. Zonder hoofdelijke stem ming werd besloten over te gaan tot de bouw van 160 woningen, volgens de finan- eieringsregeling voor parti culiere bouw 1947. Deze woningen zullen rechtstreeks aan particulie ren worden verkocht of in huurkoop worden gegeven. De heer Colsen wil geacht worden te hebben tegenge stemd, omdat geen toezegging kan worden gegeven, dat ook dit jaar nog in Sluiskil zal worden gebouwd. B. en W. deelden mee, dat zodra het uitbreidingsplan van Sluiskil klaar is een bouwplan voor deze gemeente zal wor den opgemaakt. De heer Colsen vroeg nog de buurtschap „7 Huisjes" van waterleiding te willen voorzien. De burgemeester zegde toe, dit onder het oog te zullen zien. Zwemmen De regeling is klaar. Zoalg we reeds gemeld heb ben, zal de Scheldebeker- Zwemwedstrijd indien de weers omstandigheden gunstig zijn dit jaar te Vlissingen gehou den worden op 5 Juli a.s.. De na-oorlogse omstandigheden nopen er toe nog meer dan vroeger het principe „Safety first" te huldigen. Onder voor zitterschap van dr. Staverman is een werkcomité samenge steld. Instede van 20 deelnemers, is het maximum aantal deel nemers dit jaar op 12 gesteld. Van verschillende zijde werd grote medewerking ontvangen. De oud-burgemeester C. A. van Woelderen heeft de wis- Arnemuiden RINGRUDERIJ Op 27 Mei werd door de ringrijderij vereniging „In ga lop" 'te Amemuiden een wed strijd gehouden, 's Middags werd er eers'c onder zeer grote belangstelling geloot, door de dameg der ringrijders. De uit slag van het ringrijden was als volgt: 1. C. v. Sorgen: 2. A. Crucq; 3. A. Brasser; 4. B. de Nooijer; 5. J. Goedegebure; 6. A. de Visser; 7. C. van Belzen; 8. P. Duvekot; 9. A. v. Dalen; 10. F. Maljers; 11. D. Dijke; 12. A. Oosterling; 13. M. de Nooijer; 14. K. van Belzen; 15. J. de Nooijer; 16. P. de Nooijer; 17. L. Sclieele; 18. C. van Bel zen. Alle ringrijders waren zeer tevreden over de mede werking. Serooskerke RINGRIJDERIJ Dinsdag na Pinksteren werd te Serooskerke een ringrijderij te paard gehouden, waaraan door 22 personen werd deelge nomen. De uitslag is al volgt: 1. C. Huijssoon, 15 ringen; 2. J. Francke, 14 r.: 3. J. Allaart, 11 r.; 4. C. Langebeeke, 11 r.; 5. W. Poppe, 11 r.; 6. W. C. Allaart. 10 r.: 7. D. Coppoolse, 10 r.; 8. M. Francke, 10 r.; 9. C. Maljaars, 10 r.; 10. P. Cop poolse; 11. P. Meijers; 12. P. Willeboordse; 13. E. Louwerse; 14. K. Coppoolse; 15. C. Kluijf- hout; 16. J. Barentsen; 17. J. Vermeulen; 18. S. P. Kodde; 19. C. Coppoolse; 20. K. Chris- tiaanse; 21. S. van de Broeke; 22 J de Visser. De' traditionele pollepel werd gewonnen door W. Poppe. W. C. Allaart won een fles advo caat, beschikbaar gesteld door mej. wed. Westdorp_Roda. Vlissingen Verstekelingen van boord gehaald. Door de politie te Vlissingen zijn Vrijdagmiddag zes Span jaarden en twee Duitsers van 'het Argentijnse ss. „El Gau- cho" gehaald. De mannen had den kans gezien zich te Ant werpen aan boord van het schip te verbergen en wilden op deze wijze trachten in Ar gentinië t e komen. De politie zal hen nu echter naar Ant werpen terug brengen. BRANDWEER WEDSTRIJDEN Zaterdagmiddag te half drie, worden in het Bellamypark te Vlissingen de brandweerwed strijden gehouden, welke jaar lijks worden georganiseerd door de Ned. Ver. van Brand weercommandanten. De wedstrijden te Vlissingen zijn uitgeschreven voor de kring Walcheren. Er nemen 14 brandweerploegen van het ei land aan deze wedstrijden deel. BELGISCH BEZOEK. Morgen zal het m.s.„Nas sau" weer 200 Antwerpena ren naar Vlissingen brengen en gelukkig is men er thans in geslaagd enige autobussen ter beschikking te krijgen, die de gasten van de haven naar de stad en weer terug zullen brengen. WATERGEBREK. Vrijdag kon de Vlissingse waterleiding door het grote watergebruik, dat weer een gevolg was van de warmte, niet langer aan de totale vraag voldoen. De druk op de waterleiding zakte zodanig, dat een aantal hooggelegen woningen vrijwel de gehele dag van water verstoken bleven en dat in somminge wijken alleen in de beneden verdiepingen drinkwater be schikbaar was. Men zij dus vooral bij abnormale warmte spaar zaam met water, want men dupeert door verspilling zijn medeburgers. Middelburg JAARVERGADERING NED. RODE KRUIS. Donderdag vond de jaarver gadering plaats van de afde ling Middelburg van het Ned. Rode Kruis. Tijdens deze ver gadering werden de jaarstuk- en goedgekeurd. Er vond geen bestuursverkiezing plaats. De Middelburgse Reddings brigade en de Zwemvereniging Luctor et Emergo vangen 3> Juni wederom met haar oefe ningen aan in de gemeentelijke bad_ en zweminrichting. O.- en W.-Souburg H.A.R.K. SOUBURG. Om misverstanden te voor komen blijkt het noodzakelijk te zijn mede te delen dat het secretariaat van het plaatse lijk H.A.R.K.Nederlands Volksherstel-comité steeds ln handen is geweest en nog is van de heer C. J. C. Lucas, Kerklaan 13, West-Souburg. Aan de school voor Chris telijk Volksonderwijs te Se rooskerke (W.) is benoemd tot onderwijzer, de heer J. Dinge- manse te Oost- en West-Sou- I burg. selbeker wederom ter beschik king gesteld. Voorts werd een wïsselprrjs voor de eerstaankomende da me door de heer Staverman uitgeloofd, terwijl door de bur gemeester van Vlissingen en de directeur van het Loodswe zen een medaille als 2e prijs voor de eerstaankomende da me en heer werden toegezegd. Ook de heer van Dalsum stel de een prijg beschikbaar. Naast het werkcomité is een ere-comité gevormd. Aan oud burgemeester van Woelderen werd gevraagd, het ere-voor- zltterschap te aanvaarden. De medewerking van het Loodswezen, reddingsbrigade, politie, EHBO e.a., is thans verzekerd. Als .roeiers zullen de leer lingen van de Zeevaartschool hij dit grote sportevenement hun beste beentje voorzetten. De leiding van de begeleidende vloot is wederom in de ver trouwde handen van de heer Kamermans. die bij de vorigfe gelegenheden eveneens met de leiding was belast. De heer S-troobants, Inspecteur van het Belgisch Loodswezen, heeft als voorheen op zich genomen voor de pers en juryboot te zorgen. Uitnodigingen aan de ver schillende bekende zwemver enigingen zijn verzonden en er wordt op gerekend dat de be kende internationale lange-af. standzwemmers ook dit jaar aan deze sportieve gèbeurtenis zullen deelnemen. Teneinde het publiek aan de wal in de gelegenheid te stel len, de wedstrijd te volgen, ligt het in de bedoeling de de plaatg van de kopgroep radiotelefonisch door te geven en op enige plaatsen op de Boulevard bekend te maken. In de programma's zal een kaart worden opgenomen, zo dat ook iedere belangstellende aan de wal de wedstrijd ge heel kan volgen. De technische moeilijkheden zrjn uiteraard groot, doch met steun en enthousiasme van de deelne mers en belangstellenden wordt erop gerekend, dat onder gun stige weersomstandigheden ook de 9e Scheldebeker-Zwem_ wedstrijd een succes kan wor den. Scheidende directeur van „Herbouw Walcheren". Vrijdagmiddag vond in de groene zaal van het Schutters hof te Middelburg een geani meerde afscheidsreceptie plaats in verband met het ver trek van de directeur van de Stichting Herbouw Walche ren, de heer B. J. M. A. Abspoel, die op 1 Juni a.s. de functie van hoofdingenieur bij de Volkshuisvesting met standplaats Arnhem' zal aan vaarden. De grote belangstelling van de zijde van hen, die daad werkelijk met de heer Abspoel hebben samengewerkt bij de voorbereiding van de her bouw, was er wel een levend bewijs voor, hoe hoog het werk en de persoonlijkheid van de scheidende directeur der Stichting worden gewaar deerd en hoezeer men zijn vertrek betreurt. Onder de aanwezigen merkten wij de burgemeesters van bijna alle Walcherse gemeenten, hoof den van diensten, die direct of indirect voor Walcheren's her bouw werken en het personeel der Stichting op. Als eerste spreker trad de voorzitter van Herbouw Wal cheren, mr. dr. L. W. Graaf van Lynden, op. Deze bracht de grote verdiensten van de heer Abspoel voor de her bouw naar voren. Hij heeft zich na zijn komst, 6 jaar ge leden, snel ingeleefd in de toe stand van de streek, waar hij moest werken en op voorbeel dige wijze de belangen van gemeenten en bevolking be hartigd. Terecht won hij dan ook spoedig het algemeen ver trouwen. Onder zijn leiding of met zijn medewerking groei den de plannen voor Middel burg, Vlissingen, Westkapelle, Souburg, Domburg en andere plaatsen, terwijl hij zich ook actief bezig hield met de her verkaveling. Voor het personeel was de heer Abspoel geen gemakke lijke, doch wel een goede chef. Hij kon veel van het perso neel eisen, omdat hij veel van zichzelf eiste. Spreker wilde de dank uiten van het bestuur der Stichting, vertegenwoor digende in dit geval de collec tiviteit van Walcheren, voor wat de scheidende directeur heeft gedaan. Hij wenste hem een goede tijd in Gelderland toe en hoopte, dat de goede verwachtingen hiervan niet beschaamd zullen worden. Als stoffelijke blijken van waar dering werden een fraaie sche merlamp en een vulpen over handigd. De plaatsvervanger van de heer Abspoel, de heer Hagen beek, maakte zich de tolk van het gehele personeel, toen hij liet uitkomen, hoezeer het personeel het vertrek van zijn directeur, die er in slaagde een deel van zijn stuwende energie over te dragen, be treurt. Men zal zijn werk on der leiding van jhr. de Ranitz echter voortzetten. Spreker overhandigde de directeur een herinneringsalbum. De burgemeester van Dom burg, jhr. ir. H. L. Boogaert, releveerde de prettige samen werking tussen de heer Ab spoel en de Walcherse ge meentebesturen, terwijl ook zijn ambtsgenoot van Westka pelle, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, hieraan in een kor te, kernachtige toespraak her innerde. Tenslotte dankte de heer Abspoel de aanwezigen voor de hem bewezen hulde, waar in hij echter zijn personeel, de architecten en zijn twee advi seurs, Graaf van Lynden en mr. van der Weel, wilde laten delen, benevens zijn eigen vrouw, die eveneens aanwezig was en die haar echtgenoot zo dikwijls aan zijn werk heeft moeten afstaan. Spreker ein digde met de wens, dat Wal cheren spoedig in al haar glo rie zal mogen herrijzen. De aanwezigen stemden hiermee in met een gemeend applaus. ONFORTUINLIJK OP DE REIS. Bij een bezoek aan Engeland is de heer J. G. Cornelisse, di recteur der Veilingsver. Zuid- Beveland, in een koelcel geval len, waarbij hij een lichte her senschudding opliep. De heer Cornelisse zal voor zijn terug reis enige tijd rust moeten ne men. Mosselzaad voldoet niet aan de verwachting. De mosselzaadvissers die Donderdagmorgen met hun eerste vracht zaad te Brui- nisse binnen kwamen, zijn pessimistisch gestemd over 't voorkomen van banken met jong mosselzaad. Het zaad dat thans werd aangevoerd had ongeveer de maximale toegestane maat van 5 cm. Het is te hopen, dat men nog tijdig banken met nieuw jong zaad ontdekt, daar an ders de mosselcultuur ernstig zou zijn gedupeerd. NOG ZOUT IN DE BODEM. Nu het droge weer langer dan normaal aanhoudt is de aanwezigheid van zout in de bodem der geïnundeerd ge weest zijnde gebieden weer goed op te merken. Op som mige plaatsen komt het zout weer, evenals pas na de droogvalling der gronden, aan de oppervlakte. Ook aan de stand der landbouwgewas sen op Schouwen-Duiveland en St. Philipsland Is de min der gunstige werking van het bedoelde zout goed op te merken. DISTRICTSBESTUURDER BOUW ARBEIDERSBOND. Tot districtsbestuurder in Zeeland van de Algem. Ned. Bouwarbeidersbond, in de va cature van de heer T. Blee- ker, is benoemd de heer D. Immig te Amsterdam.' WEDSTRIJD UITGESTELD. De tweede ontmoeting voor de Zeeuwse athletiek-compe- titie, welke morgen te Goes zou plaats vinden, gaat niet door. DE COLORADOKEVERS BLEKEN TAAI Komt er een vlammenwerpende tank Naar wij vernemen zjjn de proeven met vlammen spuiters op het strand te Zoutelande ter verdelging van de aanspoelende Colo radokevers niet hoopge vend verlopen. Het is namelijk gebleken, dat met de kleine draagbare vlammenspuiten wel een deel van het strandvuil, waartussen de kevers zich bevinden, in brand geraakt, maar dat zich onder deze brandende iaag ge woonlijk nog een vochtige en niet-brandende laag bevindt, waarin de kevers kunnen weg kruipen. Men moest dan ook na de vlammenspuiterij con stateren, dat zich in de voch tige onderlaag nog levende ke vers bevonden. De Planten- ziektekundige dienst, die de leiding bjj de Coloradobestrij- ding heeft, zal zich nu op nieuw in verbinding stellen met het departement van oor log, en een zware vlammen- spuiter aanvragen, die op een csyrrier (een soort tank) ge monteerd is en die een veel groter vernietigingskracht heeft. Ons bericht over de premie toekenning aan de schoolkinde ren van Zoutelande behoeft enigie aanvulling. Het is inderdaad juist, dat aan de schoolkinderen van Zoutelande, die zich vrijwel elk jaar verdienstelijk maken bij het afzoeken van het strand naar aanspoelende Coloradoke vers, ditmaal een premie is toegekend. Het is evenwel niet zo, dat tot een algemene toe kenning van premies wordt overgegaan. Het geval Zoute lande blijft een uitzonderings geval. De premie wordt betaald door de Planteziekte kundige dienst in overleg met de burge meester van Zoutelande. Wel is het schoolhoofd van Zoutelande, de heer Jansen, over deze premiekwestie in contact geweest met Ir. Dorst, van de Keuringsdienst te Goes, maar deze dienst heeft deze premie-kwestie overgelaten aan de Plantenziektekundige dienst. Het lag oorspronkelijk in de bedoeling de schoolkinderen van Zoutelande gemeenschap pelijk te tracteren voor hun activiteit by de Colorado-be- strijding. Nader overleg voer de 'dit tot 't zeer bescheiden en tijdelijke premiestelsel. BESPUITING. De aandacht van de aardap peltelers wordt er op geves tigd, dat de eerste bespuiting van de aardappelen ter bestrij ding van de Coloradokever met calciumarsenaat moet plaats hebben in de periode van 2 tot en met 12 Juni 1947. (Ingezonden mededeling) Kerknieuws PART. SYNODE DER GER. KERKEN De particuliere synode der Geref. Kerken van Zeeland zal gehouden worden op Woens dag 4 Juni a.s., in de Hofplein- ker te Middelburg. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Seroos kerke (W.) ds. S. van Wouwe te Marum. No. 4 Vraag „Wat is er sinds 'l jaar 1793 niet veranderd?" Antwoord: (binnen 5 seconden jdAdudQ apno jod7. uva iidjijvmij d^hjajjajjjoon 9Q" „Dat's een punt voor de Fijnproevers (Ingezonden mededeling). (Ingezonden mededeling). ACTETASSEN. Ja, het klinkt onwaarschijn lijk, maar wij verkopen een prima kwaliteit echte tuig- lederen actetas van flinke grootte met degelijke sluiting, een tas waar U jaren en jaren plezier van zult hebben. Zo'n onverslij tbare prachttas kost alleen bij ons 29.75. Heeft U een tas nodig, kijkt eerst bij ons en ook U zult zeggen, hoet bestaat het. /Met Uw schadeboekje komt U ook klaar en U weet het: JO FIBBE geeft een royale ga rantie. Dus voor lederwaren naar JO FIBBE, Vlissingen Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2