De tentoonstelling COLORADOKEVER Een brok Amerika in Limburg komt uit West-Amerika In ZEEUWSE DAMRUBRIEK Merkwaardige ontwikkeling bij de Remonstranten TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ZATERDAG 31 MEI 1947 in het Middelburgs Kunstmuseum Kostbare voorwerpen van grote schoonheid. Kon de Melchelse bouwmees ter Anthonig Keldermang nog eens even in het leven terug- keren, hij zou zijn collega ir. A. van der Steur, die zijn stad huis op de Markt te Middel burg opnieuw doet verrijzen, dankbaar en ontroerd de hand drukken. Maar daarnaast zou hij woorden van lof en dank hebben voor de leden van de Commissie van Advies inzake aankoop van meubilair voor de Inrichting van dit juweel van bouwkunst, want wat aan kunstobjecten door koop en schenkingen ig verkregen, waarborgt een interieur, dat in overeenstemming is met de stijlvolle pracht van dit mo numentale bouwwerk in het hart van de stad. Het meubilair is thans in de drie zalen van het Kunstmu seum ten toon gesteld, opdat een ieder met liefde voor het fraaie handwerk en belangstel ling voor de toekomstige in richting van het Stadhuis zich hiervan reeds thans op de hoogte kan stellen. Op rustige, wel overwogen wijze heeft men deze expositie ingericht, zodat ieder object zo gunstig moge lijk uitkomt en men het kan beschouwen zonder afgeleid te worden. Opvallend is het grote aan tal eikenhouten kasten, hoofd zakelijk daterend uit de 17e eeuw. Een door de Philipsfa- b rieken geschonken kast met zg. briefpanelen is echter van vroegere datum, evenals de prachtige palisanderhouten kursenkast met kolommen, die uit 1670 dateert. Er zijn twee kasten van Zeeuwg typs met rustige, eenvoudige versierin. gen. twee kasten in Vredeman de Vriesstijl, waarvan de ver sleringen een aan Italië ont leend karakter dragen en dan ook speelser en rijker zijn, een indrukwekkende racristiekast en een vierdeurse kast met halve kolommen en een ebben houten versiering. Grote aandacht verdienen ook de eikenhouten poort met gebeeldhouwde panelen en ge canneleerde pilasters en een uit het begin van de 18e eeuw stammende gebeeldhouwde doorgang. De schoonste voorwerpen op deze expositie vormen de go belins voorstellende het ver trek van Meleager op jacht naar het Caledonisch ever zwijn en het doden van het zwijn. Deze volkomen onge schonden, kleur- en beeldrijke tapisserieën, buitengewoon rijk van compositie, zijn alleen al een bezoek aan de tentoonstel- Schending van het oorlogsrecht. Het is de Minister van ju stitie niet mogelijk in zgn me morie van antwoord betreffen de het wetsontwerp „voor ziening met betrekking tot de berechting van personen, die in dienst bij of van de vijand in strijd hebben gehandeld met de wetten of gebruiken van de oorlog", gedetailleerde gegevens te verstrekken over de berechting en bestraffing van oorlogsmisdadigers, die zich in Duitsland o.m. hebben vergrepen aan leven of goed van Ned. burgers. Wèl kan worden geze„ dat deze berechting, welke in verschillende zones van Duits land plaats vindt door gerech ten, bestaande uit leden van de aldaar optredende bezettende macht, over het algemeen be vredigend verloopt. De minister wil niet nala ten te verklaren, dat ook hem de strafbedreiging van ten hoogste drie jaren gevange nisstraf op schendingen van het oorlogsrecht, gezien de huidige wijze van oorlogvoe ring, laag voorkomt. Verscher ping van de desbetreffende normen en verhoging van de toepasselijke sancties zal voor de toekomst zeker gewenst zgn. Deze en soortgelijke voor zieningen zullen zoveel moge lijk moeten worden getroffen in internationaal verband. Opruiming van oorlogstuig. De Minister van Binnen landse Zaken heeft aan de burgemeesters medegedeeld, dat in het kader van de rui ming van de overal in den lande nog verspreid liggende munitie, in overleg met zijn ambtgenoot van justitie, thans maatregelen zijn getroffen voor een systematische en in tensieve opruiming van het oorlogstuig, voor zoveel dit zich nog onder de bevolking bevindt. Het wil de minister gewenst voorkomen, dat, naast de openbare bekendmaking, waarin op het strafbare van het voorhanden hebben van projectielen, mijnen, munitie e.d. wordt gewezen, de ouders, voogden of verzorgers van de schoolgaande jeugd worden geattendeerd op het grote gevaar van vaak zelfs onschuldig uitziende voorwer pen. Op deze wijze wordt enerzijds het achterhouden van deze voorwerpen zoveel mogelijk voorkomen, terwijl anderzijds de ruiming aan de hand van de binnengekomen meldingen door de hulpverle ningsdienst systematisch zal kunnen geschieden. ling waard. Men mag het als een groot voorrecht beschou wen, dat zij In Middelburg's stadhuig zullen hangen. Ook 2 uit Brussel afkomstige wand tapijten, typische uitingen van een renaissancegeest, in vlak ke kleuren, waarbij het blauw en groen overweegt, zijn de bijzondere aandacht van de be zoekers waard. De tentoonstelling laat voortg nog kleinere kunstvoorwerpen zien, die in het Stadhuis zeer goed tot him recht zullen komen, zoals koperen kronen, tegeltableaux een nauwkeurig model van het admiraalschip De Zeven Provinciën en schil derijen. Van deze laatste is vooral een gezicht op Middel burg van een bekende meester, dat gevonden is in een Pa- rijse kunsthandel, interessant. Onze stadgenoot, de heer W. H. Bal, gaf een aantal andere kunstvoorwerpen van grote ouderdom en waarde in bruik leen. Een attractie apart vor men de schetsen van ir. van der Steur voor de herbouw van het stadhuis, die bij de ingang zijn opgehangen. Wij hopen, dat deze tentoon- steling zich in een druk be zoek van stadgenoot en vreem deling zal mogen verheugen. Zij verdient het dubbel en dwars. Nederlands succes in ballonwedstrijd. Bij de internationale af standswedstrijd voor luchtbal lons, welke plaats had onder de bescherming van de presi dent van Frankrijk, Vincent Auriol, legden Jacquet en de Vos ongeveer 500 km af in 14 uur .Zeer waarschijnlijk is hun ballon winnaar. De heer en mevr. Boesman stegen op aan borod van de Ned. ballon „Rambaldo". Zij voeren 2^ uur tot een hoogte van 3000 meter en maakten een vlotte landing bij Le Mesle (Alen- gon). De „Rambaldo" was de enige ballon die met een han dicap voer. Deze wedstrijd was de 1ste sportreunie van de Europese balloncommandan ten in Frankrijk. Hoewel des nachts veel on- weder in de lucht was, zijn geen ongelukken voorgeko men en zijn alle ballons vlot geland in Noord-Frankrijk en België. Nieuwe voedselconferentie op komst. Met Engeland als enige in de oppositie, besloot de In ternationale Noódvoedselraad te Washington om voor eind Juli een bijzondere nood- graanconferentie bijeen te roe pen. De conferentie, die in Eu ropa zal worden gehouden, zal door de ministers van landbouw der leden-staten worden bijgewoond. Studenten-relletje bij de volkstelling. De Nijmeegse politie heeft 'n razzia onder de Nijmeegse studenten ge houden toen deze in het hartje van die stad een. geestige propaganda wilden voeren voor de volkstelling. Een auto met luidsprekers werd in beslag genomen. De studenten trokken later door de stad met ver schillende attributen en opschriften voor de volkstelling. HET COMMUNISME EN HOLLYWOOD. Voor de commissie tegen on Amerikaanse activiteit, is door een subcommissie een rapport uitgebracht, waarin wordt ver klaard, dat „enkele der meest flagrante communistische pro pagandafilms als gevolg van druk van het Witte Huis zijn vervaardigd". Tevens beschuldigde de sub commissie het departement van arbeid ervan, dat het de communisten grote hulp heeft verleend bij hun pogingen zich in de filmindustrie te dringen. De subcommissie zeide ech ter niet wie in het Witte Huis of van.het departement hier voor verantwoordelijk zijn. Het rapport beval dagvaar ding onder dwang aan van de betrokkene in het filmbedrijf. In 1919 begon de verspreiding over Europa. Krachtige bestrijding Het grootste militaire kerkhof in Europa. Alle graven geadopteerd. (Van onze speciale verslaggever.) Halverwege Maastricht en Gulpen waait wijd over het land de star spangled Ban ner. Steeds halfstok, want daar op de top van een Lim burgse heuvel rouwt Amerika om de doden die het verloor. Een eenvoudig, wit-houten bord aan de weg Maastricht- Aken vertelt, dat hier „the United States Military Ceme tery Margraten Holland" ligt. Maar dat eenvoudige bord wijst de weg naar 't groot ste militaire kerkhof in Eu ropa. Het grootste, want meer dan 18.500 soldaten vonden ver van huis in vreemde grond hier hun laatste rustplaats. 18.500 Man. Twee jaar na de bevrijding realiseren we ons eigenlijk nauwelijks meer wat de bevrijding van ons vaderland kostte. En zij die daar rusten vielen voor ons land, want zij allen sneuvel den tussen Maas en Rijn. Het zijn er nog meer ge weest. Meer dan 22.000 jon ge mannen zijn daar op die Limburgse heuvel begraven geweest. Maar de Engelsen zijn inmiddels weer naar huis, hun eigen land, gebracht. Voor de anderen, 17.751 Ame rikanen en ruim 800 Belgen, Fransen, Tsjechen, Russen, Canadezen en andere geal lieerden, is zelfs dat huis te ver. En toch zijn ook zij thuis, want „de stars and stripes" die boven de graven wappert is geen symbool uit piëteit, want de 17 ha. op die Lim burgse heuvel waar de Van- couvers ^en Smiths in rusten zjjn een brok Amerika, Ame rikaans grondgebied, aange kocht door de Amerikaanse re gering, waar vertegenwoordi gers van het departement van oorlog toezicht op hou den. DE GESCHIEDENIS. Dit kerkhof heeft een wonderlijke geschiedenis. Toen in September 1944 Zuid-Lim burg bevrijd was door dit negende Amerikaanse leger en „the battle of Aachen" begon, moesten de doden be graven worden. Ergens langs de kant van de weg aanvan kelijk. Later een paar we ken later slechts werden ze verzameld. En tussen Maastricht en Gulpen draai de truck na truck met do den het land in. Op een ge woon weiland groeven Duit se krijgsgevangenen de gra ven. Langzaam groeide het kerkhof. Want van Septem ber 1944 tot Mei 1945 bleven tussen Maas en Rijn de pri vate's en Captains vallen. Rij na rij groeiden de krui zen, plot na plot groeide M. Military Cemetry Mar graten Holland. Toen pas werd -x Politie-agenten smokkelden. Dezer dagen hebben grer/i-kommiezen te Epen (L.) een auto aangehouden, waarin drie personen zaten, waarvan één in politie- uniform was. Twee der mannen behoorden tot de politie van Heerlen nl. de hoofdagent Th. V. en de agent J. G. Het drietal had van België uit 50 meter couponstof over de grens gesmokkeld en deze in de auto ver borgen. De textiel werd in beslag genomen. De drie mannen zijn inge sloten. dit land aangekocht en een brok Amerika, DE BURGERS. Maar dat dit land Ameri kaans bezit is wil niet zeg gen, dat men in Limburg dit land als vreemd be schouwt. Integendeel. Voor deze Luid-Limburger's is dit kerkhoi persoonlijk be zit. En ook dat is meer dan symbool. Het burger-comité in Margraten heelt de zorg voor cie. graven afzonderlijk op zich genomen en dê gele genheid voor burgers openge- sceld één of meer graven te adopteren. Alle graven zon der uitzondering zijn geadop teerd! En die adoptatie houdt niet alleen het leggen van snijbloemen de enige ver siering die is toegestaan in, maar ook correspondentie met ouders, vrouw, verloofden of kinderen. Het versturen van foto's van het graf, het bij een bezoek herbergen der familieleden. Ontroerende scènes hebben zich op dit kerkhof al afge speeld. Kort na de bevrijding be zocht een Amerikaans kapi tein het graf van z'n enig kind waarop een voor hem totaal onbekend Limburgs boerenjongetje in roerende devotie bad. Geroerd heeft de kapitein de jongen als zijn kind aangenomen en meegenomen naar zijn land, J naar thuis, waar de plaats van zg'n zoon leeg was Dagelijks trekken jonge mannen en meisjes uit geheel Zuid-Limburg naar Margraten om op „hun" graf een bos seringen of tulpen te leggen 's ^ondags buigen oude boe ren een stramme knie en lispelen jonge lippen een „Ave Maria." HET BEZOEK. Niet alleen de_ Limburgers bezoeken het kerkhof. Het gastenboek vermeldt de na men van Prins Bernhard, Ge neraal Eisenhower, Generaal Mac Narney en vele andere autoriteiten. En gisteren toen Amerika „Memorial-Day" vierde, be zocht H.M. de Koningin het kerkhof. Zeer terecht en piëteitvol heeft men in de onmiddellijke omgeving van Margraten al les vermeden wat maar de schijn van exploitatie ver toont. Het gemeentebestuur heeft zeer onlangs nog een vergunning geweigerd voor de vestiging van een café- restaurant tegenover de in gang van het cemetry. Ook het kerkhof is zeer sober ge houden. De gelijkvormigheid van de dood voor allen blijkt op deze massale begraafplaats wel zeer duidelijk. Wit hou ten kruizen voor allen, van Overste tot gewoon soldaat, alleen de Joden hebben geen kruis, doch een Davidster. Er is één wit-houten kapel waar regelmatig missen in worden opgedragen en kerk diensten worden gehouden. En boven dat alles wappert, als symbool van hun land dat hun niet vergeet, de vlag. Hun eigen vlag waarvoor zij stierven om te zorgen, dat hij wapperen bleef, en de woorden uit hun volkslied, „does the star spangled banner Jet wave, or the land of the free, and the home of the have', werden ook boven him graf bewaarheid in 't Limburgse Meel uit Amerika. Volgens de Journal of Com merce heeft Amerika Dinsdag 8000 ton meel met een uitma- lingspercentage van 80 voor verscheping in Juli aan Neder land verkocht. Hiermede heeft Nederland zijn gehele Juli-quo- tum van 24.000 ton opgenomen. geboden. Zoals de naam reeds aan duidt, werd de Coloradokever oorspronkelijk waargenomen in de staat Colorado in West- Amerika. Het insect, dat leefde op de aan de aardappel ver wante gewassen, ging na de invoering van de aardappel plant hierop over. Sedert 1859 is de Coloradokever berucht als zeer schadelgk insect. De kever en de larven voeden zich met de bladen van de aardap pelplant. Zij richten hierbij 'n zodanige schade aan, dat de planten afsterven en geen knollen meer vormen. In 1874 werd het diertje voor het eerst waargenomen aan de Atlantische kust van Amerika. Onmiddellijk volgde hierop in Europa de reactie. Op grote schaal werden on der de aardappelkwekers bij zonderheden over het insect verspreid, terwijl verschillende landen de invoer van Ameri kaanse aardappelen verboden. Ondanks deze maatregelen, kreeg het diertje toch vaste voet in Z.-West-Frankrijk (1919) van waaruit de ver spreiding over West Europa een aanvang nam. Al spoedig werd het onheilsbeestje waar genomen in geheel Frankrijk, België, Zwitserland, Duits land en Nederland. Ook Enge land en Spanje ontkwamen niet aan de besmetting. De Pyreneën en 't Kanaal waren dus geen onoverkomelijke hin dernis geweest voor het in sect. EST ONS LAND. In Nederland wordt het dier tje wel hier en daar waarge nomen, doch dank zij de van meet af aan gevoerde intensie ve bestrijdingscampagne kan men niet zeggen, dat de Colo radokever in ons land een vaste vestigingsplaats heeft. De in Nederland voorkomen de insecten worden als regel door de wind aangevoerd uit de sterk besmette gebieden in Frankrijk, België en Duitsland. DE KKEVER. De lengte van de kever is ongeveer 10 mm. de kleur van het diertje is heldergeel, met vijf overlangse zwarte strepen op ieder dekschild. De larve is oranjerood getind, met een ty- pisch stomp en gezwollen ach terlijf. Tegen de winter kruipt de kever in de grond en overwin tert op een diepte van 20 tot 50 cm. In het voorjaar ver toont het insect een sterke neiging tot vliegen en wordt dan dikwijls door de windstro- mingen over grote afstanden meegevoerd. Wanneer de dieren eenmaal neerstrijken, dan is het zaak voor de aardappelteler de be strijding met kracht ter hand te nemen, daar de kevers zich door de grote vruchtbaarheid van het ivijfje zeer snel ver menigvuldigen. Een wijfje legt als regel 500800 eieren, doch aantallen van 10002000 zijn ook geen uitzondering. Fu nest is echter, dat het wijfje zich tijdens de periode van het eieren leggen over min of meer grote afstanden verplaatst, zo dat één wijfje aanleiding kan geven tot het ontstaan van meerdere besmette aardappel velden. De bestrijding van de Colo radokever is in ons land wet telijk verplicht. Het grote be lang van een afdoende bestrij ding wordt wel bewezen door het nog onlangs door Engeland uitgevaardigde verbod van groenten import, in verband met het optreden van de colo radokever. fvoorbijgaan EENSGEZINDHEID. „Als ik je nog es, kale ma dam..." dreigt de grote vrouw- fors en vaag. „Wa dan nog? Wa zou'ie den?" keft de kleine veront waardigd. „Mijn maak'ie niks hoor!" 't Publiek, talrijk zoals dat bij dergelijke gebeurtenissen 't geval pleegt te zijn, heeft zijn sympathieën al verdeeld en moedigt de strijdenden enthou siast aan. Langzaam en bedaard, han den op de rug, stapt een agent de straat in. Waardig, zoals de eer van zijn beroep dat vraagt. De rel woedt onverminderd voort. Niemand bemerkt het na derend gevaar. Streng maant de diender het Eubliek tot doorlopen en aant zich door de omstanders een weg naar de kgvenden. Moeizaam perst hij zijn goe dige, dikke gezicht in een strenge plooi. „Wat mot dat?" bromt 'ie ergens achter uit zijn keel vandaan. „Wat dat mot? Wat dat mot" haast zich de grote ver ontwaardigd. „Nou seg" keft de kleine gebeten", 'k Mag toch zeker wel effe met me vriendin staan klesse". Langzaam en bedaard, de handen op de rug, loopt de agent door. Waardig, zoals de eer van zijn beroep dat vraagt. „RENARD". Voorstel van de E.V.C. Naar van de zijde van de Eenheidsvakcentrale, bedrijfs groep metaalnijverheid, wordt medegedeeld, heeft deze een ontwerp regeling voor lonen en andere arbeidsvoorwaarden bij de werkgeversorganisaties en regeringsinstanties ingediend. De drie belangrijkste eisen, hierin gesteld, zijn: lo. Verhoging der minimum lonen met 10 met een even redige verhoging van het ma ximum loon. 2o. Vacantie-toeslag van 50 nog deze zomer. 3o. Verhoogde uitkering bij ziekte en ongeval. Frau Emmy Goering is in de nabgheid van Auerbach (Beieren) gearresteerd. Zg zal naar een interneringskamp voor vrouwen worden overge bracht. gezwollen oranjerood glanzend m737iv pelli Redacteur W. Lente, Koepoortstr. 13, Middelburg. Uit de wedstrijd om het pers. kampioenschap van Zeeland. Hier volgen een tweetal leer zame standen uit deze kamp. I. Zwart 14 sch. op 3, 4, 7, 8, 9, 13, 15, 16, 18, 19, 20, 21, 23 en 24. Wit 14 sch. op 27, 28, 30, 32, 33, 35, 36, 38, 39, 40, 42, 43, 45 en 48. Wit aan zet speelde 36-31! (Nu is 21-26 verhinderd we gens 30-25. 26x37, 32x41, 23x 21 en 25x1. Ook 20-25 gaat niet door 31-26, 25x34, 40x20, 15x24, 26x17). In de partij volgde 7-12, 30-25, 9-14, 31-26, 4-9, 26x17, 12x21,42x37,21-26, en nu is een buitengewoon leer zame stand ontstaan. Wit speelde nu 39-34! en het lijkt, alsof zwart nu steeds minstens een stuk moet verliezen. We zullen de verschillende moge lijkheden eens nagaan. Op zw. Stemmen uit de kerken De vraag naar een kerkorde ook hier. Het aantal Remonstr. ge meenten in ons land is niet groot. In Zeeland is er zelfs niet één. Natuurlijk zullen er in onze provincie wel enkelin gen zijn, die tot dit kerkge nootschap behoren. Zo zg zich ergens min of meer bg aansluiten, zal het wel zijn bg een Ver. van Vrijzinnig Godsdienstigen of bg de Vrij zinnig Hervormden. Meer dan drie eeuwen lang heeft de Rem. Broederschap (de naam kerk wilde men welbewust niet dragen) be staan, Slechts in enkele ste den is hun aantal zóó, dat er meerdere predikantsplaatsen zgn. In het geheel zal het aantal van hen, die tot deze froeperingen behoren om en g de 20.000 zgn. Naar het getal gerekend behoren ze dus tot de kleine groepen, waar aan men gewoonlijk niet veel aandacht schenkt. Hun invloed is echter gi*oter geweest dan dit getal zou doen vermoeden. HUN ONTSTAAN. Na de strnd om de Kerk orde in de 16e eeuw, is- in de Herv. kerk, in de eerste ja ren der 17e eeuw ontbrandt de strijd om de belgdenis. Re monstranten en contra-Re monstranten, naar hun voor mannen ook Arminianen en Gomaristen genoemd, kwamen op het punt van de leer der uitverkiezing steeds heftiger tegenover elkaar te staan. Een groep predikanten dien de een „Remonstrantie" in bg de Staten van Holland. Dit was een vertoog van vijf stellingen, waarin zij hun standpunt verdedigden. Zoals het meer gaat, bleef het niet alleen bij dit kerke lijk geschilpunt. De vragen naar de verhouding van Kerk en Staat gingen ook een be langrijk woord meespreken. In hoeverre Oldenbarneveld tot de geestverwanten van hen, die de Remonstrantie indien den mag worden gerekend, kan hier buiten beschouwing blijven. In ieder geval deelde hij hun inzicht dat de Staat een beslissende invloed moest hebben in de Kerk. Over 't algemeen vonden de Remon stranten veel steun bij de Re genten der Hollandse steden. De beslissing viel op deI nationale Synode van Dordt- recht in 1618 en '19. Al zijn de Dordtse leerregels niet het gelukkigste belijdenisgeschrift, en al kunnen we bezwaren hebben tegen de manier waar op de zaken gelopen zgn, de beslissing zelf kunnen we niet anders dan als juist be schouwen. De aanhangers van Arminius zijn toen de Herv. kerk uit gedreven. Gedeeltelijk zijn de voormannen zelfs buiten ons land verbannen. Maar daarmee was de zaak niet afgedaan, zoals het nooit afgelopen is wanneer uit enige kerk een groep wordt uitge worpen. In bijna alle grote Hollandse steden werden Re monstrants-Gereformeerde gemeenten gevormd. Zij bleven aanspraak maken op de naam „gereformeerd". Zij hoopten on de hereniging. Een kerk orde heeft deze Broederschap niet gehad. Een Algemeen Reglement achtte men vol doende. In dezelfde lijn ligt het, dat de naam „kerkeraad" werd vervangen door die van „bestuur". In de loop der eeuwen ging hun aantal gestadig achteruit. Toen in de 19e eeuw het Mo dernisme in de Herv. kerk de overhand kreeg, schenen de dag en der Rem. Broederschap geteld. Wat verhinderde nu nog een hereniging? Deze verwachting is niet verwerkelijkt. Na het midden der 19e eeuw won in de Herv. kerk de rechtzinnigheid weer veld. Vele vrijzinnigen zochten toen een „onderdak" bij de Remonstranten. Him aantal is daardoor zeer toe genomen. In verschillende plaatsen zijn toen zelfs nieu we gemeenten ontstaan. Maar tegelijk vervaagde nog meer het besef een „kerk" te zijn. Het lidmaatschap werd opengesteld voor ieder die wenste toe te treden. Doop achtte men niet meer nodig en evenmin aanneming en bevestiging na belgdenis des geloofs. Op „hereniging" werd eigenlijk geen prijs meer gesteld. Men dacht alleen nog aan een toekomstig samen gaan met de Vrijz. Hervorm den. KENTERING. Vooral in de oorlogsjaren is er bij de Remonstranten een kentering gekomen. In het I.K.O. (Interkerkelijk Over leg) stonden zg samen met de andere kerken voor de vra gen die de Nat. Socialistische bezetter opdrong. Het waren de vragen die alle samenhin gen met die ene: of men een Kerk van Jezus Christus moest zijn, een kerk die een bepaald getuigenis, een be paalde belgdenis had uit te dragen tegenover overheid en volk. Dezelfde ontwikkeling die in de Ned. Herv. kerk nlaats vond. kan men ook op merken Dij de Remonstranten. En nadien zal van niet ge ringe invloed zgn geweest het besluit van de Vrijzinnigen, waarbij het belang van de kerk werd gesteld boven dat van de richting. En eveneens zal van betekenis zijn geweest het samengaan van de niet- R. Kath. kerken over heel de wereld in oecumenisch ver band. Een algemeen regle ment werd toen ook bij de Remonstranten niet meer vol doende geacht. In een alge mene vergadering van de Broederschap heeft men reeds het ontwerp van een kerk orde behandeld. Hiermee komt men dus terug op een weg, die men meer dan drie eeu wen heeft gevolgd. Er is dus een ontwikkeling van een „vereniging" naar een „kerk" toe. Het ontwerp van deze kerk orde is nog niet openbaar ge maakt, maar uit hetgeen van Remonstrantse zijde daarover geschreven ls, wordt toch zo veel wel duidelijk, dat het niet meer verantwoord wordt geacht wanneer men voor gangers en leden kan laten denken en spreken naar éigen believen. Op grond van het Evangelie gevoelt mén weder om leiding te moeten geven, niet alleen wat het leven be treft, maar ook in geestelijke zin. Daarom wordt wèlbewust over een „kerkorde" gespro ken. Als kerkelijke gemeen schap gevoelt men een roe ping te hebben en een getui genis te moeten uitdragen. Eveneens is men er zich van bewust dat het werk van in- en uitwendige zending direct tot het kerkewerk behoort. Uit hetgeen gepubliceerd is blijkt duidelijk dat de ge hele gang van zaken even wijdig loopt aan die der Ned. Herv. kerk. Gezien van uit het verleden der Broederschap mag deze ontwikkeling merk waardig zgn, we kunnen er ons alleen maar in verblijden. 8-12 volgt 34-29, 23x34, 40x29 en zwart kan niet meer aan schijfverlies ontkomen! Op 16- 21, 27x16, 18-22, 28x17, 26-31. 37x26, 24-30, 35x24 en ,19x37 volgt 38-32, 37x28, 43-38, en wit loopt ongehinderd naar dam. Op 24-29 verliest zwart eenvoudig een schijf, en ten slotte volgt op 24-30, 35x24, 19x39, 28x10, 39x28 (anders •wint wit eenvoudig een schijf) 32x12, 15x4. 25x14, 8x17. 37- 32!, 9x20, 27-21, 16x27, 32x12 gewonnen! In de partij redde zwart zich na wit's zet 39-34! door 26-31!, 27x36 (op 37x26 volgt 24-30 enz.) 18-22, 28x17, 24-30, 35x24, 19x28. 43-39, 13- 18, 32-27, 14-19!, 25x14. 9x20, 37-31, 28-33 enz. met remise. n. Zwart 17 sch. op 3, 5, 6, 7, 8, 9. 11, 12, 13. 15, 16, 19, 20. 21. 23. 25 en 26. Wit 17 sch. od 27. 28, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 45, 46 en 48. Wit speelde hier 27-22, met de dreiging 22-18, 13x22, 28x 17, 11x22, 34-30 enz. Zwart dus 12-18, w. 37-31, en nu is schijf- verlies voor zwart helemaal niet denkbeeldig. B.v. 26x37, 42x31. 18x27, 31x22, 21-26, 33- 29, 8-12, 29x18. 12x23, 39-33 enz. Deze stelling (zie nog maals de cijferstand) hield zwart als volgt gelijk: wit 27- 22!, 12-18, 37-31, 18x27!, 31x22, en nu 20-24! met een niet op te heffen tegendreiging. In de partij volgde nog 41-37, 5-10, 34-30. 25x34. 40x18. 24-29!, 33x 24, 19x30, 35x24. 21-27. 22x31. 13x44, 43-39. 44x33. 38x29, met ongeveer gelijke stand. Met genoegen plaatsen wij hierbij weer eens een tweetal problemen van de heer J. C. le Bleu te Breskens. Het zijn twee heel aardige vraagstukjes, waarvan de oplossing veel ge not zal geven. Probleem No. 19. Zwart 11 sch. op 7, 8, 9, 10, 18, 19, 20, 21, 23, 26 en 40. Wit 11 sch. op 16, 27, 29, 32, 35, 37, 43, 44, 48, 49 en 50. Probleem No. 20. Zwart 9 sch. op 8, 10, 11. 21, 22, 25, 27, 28 en 29. Wit 9 sch. op 19, 30, 36. 38. 41, 44, 45, 48 en 49. Voor beide geldt: wit speelt en wint. Oplossingen inzenden binnen 14 dagen. De namen der goede oplossers worden ge publiceerd. Oplossing Lokzet No. 16. De stand was: Zwart 12 sch. op 2, 3, 4, 6, 11, 12, 13, 17, 18, 24 en 29. Wit 12 sch. op 15, 20, 21, 26, 33, 35, 36, 37, 38, 39, 40 en 44. Wit lokt de foutzet uit door 39-34!, waarop zwart dam neemt door 18-22, 34x23, 3-8. 20x29, 4-10, 15x4, 13-18, 4x13 en 8x50. Hierna bewijst wit zijn dieper inzicht door te spelen: 29-23. 18x29, 40-34. 29x40, 35x 44, 50x31 en 36x16! Zwart nu gedwongen 17-22, waarna nog volgt: 21-17, 22x11, 16x7. 2xlL 26-21! en wint. Een fraai geheel. Jammer genoeg is geen enkele oplos sing hiervan binnengekomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 23