De nota aan de Republiek 12 dooden bij vliegramp te Tilburg GÏMMSTM Zij werkten voor de Duitsers Vlammenspuiters UIT DE PROVINCIE Bevin over de Britse buitenlandse politiek ,Hou-zee" visser naar Nieuw Guinea ie Zoutelande De bijlagen werd en gepubliceerd. Gemeenschappelijk optreden De schriele wijze, waar op de Nederlandse rege ring de dagbladpers van papier voorziet, verhindert ons aan de belangrijke bij lagen bij de jongste nota van de Commissie-Gene raal volledig recht te doen wedervaren. Wij moeten volstaan met een beknopte weergave van deze staatsstukken. FEDERALE EN UNIE- ORGANEN. Door het vormen van ge meenschappelijke colleges voor toekomstige federale aangele genheden wordt een begin ge maakt met de opbouw van fe derale departementen. Boven deze organisatie wordt een federale raad (over gangsregering) gevormd, die bestaat uit een vertegenwoor diger van de kroon en van de staatkundige organisaties in Ned. Indië. Gestreeft wordt naar eenstemmige beslissingen, maar de vertegenwoordiger van de kroon heeft in de over gangstijd bijzondere bevoegd heden. De behandeling van de grote vraagstukken, die verband houden met Linggadjati blijft aan de bestaande delegaties, waarbij ook Oost Indonesië en Borneo recht van spreken krij gen. Voor de buitenlandse betrek kingen wordt een raad of com missie te Batavia gevormd. Deze commissie bestaat uit een Nederlander en vier Indo nesiërs. Op het program staan vestiging van gezantschaps- posten in verscheidene Ooster se landen, vestiging van con sulaten, benoeming van secre tarissen enz. voor andere diplo matieke vestigingen. MILITAIRE SAMEN WERKING. De fronten, waar de troepen tegenover elkaar staan, moeten verdwijnen. Voor de huidige strijdgebieden zal een gemeen schappelijke gendarmerie wor den gevormd, die de orde zal handhaven. Als de strijdkrach ten in garnizoen zijn terugge trokken kan overal het civiele bestuur weer in werking tre den. De organisaties, die tot doel hebben op de grens der bezette gebieden strijd of sabotage te veroorzaken, dienen te verdwij nen. Van het grootste belang is dat de overeenkomst van 29 Maart, waarin beide partijen afzagen van repressailies, thans volledig wordt nageko men. DE POLITIE. Het is nodig op het gebied van de politie samenwerking te organiseren en deze instan tie moet in staat zijn de vei ligheidstaak van de militaire organisatie over te nemen. Hierbij zal voortgewerkt worden op het denkbeeld der gemeenschappelijke gendarme rie. Een soortgelijke organisatie moet tot stand gebracht wor den voor het politietoezicht ter zee. Deze apparaten zullen onder de centrale regering staan. BUITENLANDSE DEFENSIE. Voor de buitenlandse defen sie wordt een defensieraad ge vormd. De opbouw van de nieuwe weermacht zal staats- gewijze plaatsvinden en vooral gericht zijn op regionale ver dediging. Vermindering van troepensterkte zal een der oog merken zijn. DE HANDEL. Er komen geen afzonderlijke deviezenfondsen voor de ver schillende delen van Indonesië. Ook de im- en exportregeling wordt bindend voor het gehele land. Binnen een week na het be reiken van overeenstemming wordt een centrale raad en het centrale deviezenfonds inge steld. De im- en export zal be heerst worden door economi sche en internationale facto ren (politieke factoren worden nadrukkelijk onvermeld gela ten). Er wordt een voedingsmidde lenfonds gevormd, waarin acht leden zitting hebben, van wie twee de Nederlands-Indische regering vertegenwoordigen. Voor de komende douane wetgeving wordt verlangd aan passing bij de huidige Neder lands-Indische douanewetge ving. Indonesië moet als een tolgebied beschouwd worden. Er komt een raad van be stuur, die allereerst de thans bestaande regeling opheft en de marine-contröle overbodig maakt. Het gemeenschappelijk douanecorps komt onder con- tröle van de gemeenschappelij ke regering. Uiteraard zal voor de taak der marine onder de nieuwe douanewetgeving een gemeen schappelijke oplossing worden gevonden. C Negen vossen in drie dagen. De boswachter Hen driks te Wellerlool ving in de afgelopen week binnen drie dagen tgds niet minder dan 9 vos sen, welke uit hun holen gegraven werden. Meer dan 100 dooden bij vliegrampen. Behalve de vliegramp bij Tilburg, werden gisteravond en vannacht uit het buitenland nog drie ernstige vliegonge vallen gemeld, waarbij in to taal wellicht meer dan 100 personen om het leven geko men zijn. In de Ver. Staten is een vliegtuig neergestort, dat bij New York was opgestegen. Van de 48 inzittenden kwa men er hierbij 42 om het le ven. Een IJslandse Dakota, die op weg was naar Reikjavik, wordt vermist. Het toestel had 25 personen aan boord. In Japan is ten slotte een Amerikaans legervliegtuig neergestort, waarbij 41 perso nen om het leven zijn geko men. Herbegrafenis dr. Colijn. Het stoffelijk overschot van dr. Colijn is Donderdag van Duitsland naar Den Haag overgebracht, waar het vol gende week Donderdag op nieuw ter aarde besteld zal worden. Burgerlijke stand ZIERIKZEE. Bevallen: A. Hendrikse—de Graaf, z.; P. v. Westen—Flohil, z.; M. R. GorterBokma, d. Getrouwd: A. J. J. v. Meel, 29 j. en M. M. v. Denderen, 22 jaar. Overleden: M. C. Verton, 62 j., echtgen. v. H. J. Doeleman. Twee militaire lestoestellen In botsing gekomen en neergestort. Alle inzittenden gedood. Onderhandelingen over Groenland. De Deense eerste minister, Knud Christensen, heeft in 't parlement meegedeeld, dat De nemarken zich tot Amerka heeft gewend met het verzoek onderhandelingen te openen betreffende de Deeris-Ameri- kaanse overeenkomst inzake Groenland. Hij legde deze ver klaring af naar aanleiding van een Communistisch voorstel om de Deense souvereiniteit S? Groenland te herstellen. De ommunisten trokken hun mo tie daarop in. Donderdagmiddag omstreeks 5 uur zjjn onder de gemeente Tilburg twee vliegtuigen in de lucht tegen elkaar gevlogen. Het waren twee tvveemotorige vliegtuigen van het type An son", lestoestellen van de L.S. K. van het vliegveld Gilze Rijen. Beide vliegtuigen stort ten na de botsing in de lacht neer. Er z|jn in totaal 12 doden. Vijf lijken zijn ongeveer gaaf geborgen, zeven lijken werden totaal verminkt. De verongelukte toestellen waren tweemotorige Engelse toestellen van een ouderwets type, die in Engeland veel voor de opleiding worden gebruikt. Zij waren gekocht van de R.A. F. en men had ze eerst sedert kort in gebruik. Vandaag zou op het vlieg veld Gilze Rijen een feestelijk- gelegenheid van de uitreiking van vliegerkruizen. Deze is vanzelfsprekend afgelast. DE SLACHTOFFERS. De slachtoffers zijn: A. A. Dob, res. luitenant waarnemer uit Zaandam; W. J. A. Vi, sergeant-waarnemer uit Vught; J. A. Mol, sergeant vlieger Kon. Marine uit Tree beek; C. W. Nieuwenhuizen, sergeant-vliegtuigtelegrafist uit Amersfoort; A. H. Tigche- laar, matroos le kl. leerling- vlieger uit Zevenbergen; H. Stienstra, sergeant zeewaarne mer Kon. Marine uit Geleen; A. J. de Groo, sergeant-vlieg tuigtelegrafist Kon. Marine uit Den Haag; W. J. Kröger, sergeant-vliegtuigtelegrafist Kon. Landmacht uit Helvoirt; vlieger, Kon. Landmacht uit J. Geertsma, sergeant-majoor Deventer; G. Baxuweel, ser geant-vlieger Kon. Marine uit Amsterdam; A. M. M. Weij- ters, sergeant-vliegtuigtelegra fist Kon. Landmacht uit Til burg; Beyers, adjudant-onder heid worden gearrangeerd ter officier uit Scheveningen. Franse landbouwers op Schouwen-Duiveland. Vrijdag brachten de Franse landbouwers, die onder auspi ciën van de World Friend ship Association Zeeland be zoeken, een bezoek aan Schou wen-Duiveland. Het gezelschap arriveerde om 10.40 uur per Provinciale boot te Zierikzee, waar Ze wer den opgewacht door de heren Murre en Verbeek. De heer P. Verbeek leidde de gasten door de stad en wees hen op de his torische bruggen, poorten en gebouwen. Ook 's Landskamer werd bezocht, waar in de mooie, grote vergaderzaal de gids een inleiding hield over het waterschap Schouwen. Hij beklom met hen de Onze Lieve Monstertoren. De Fransen wa ren zichtbaar opgetogen over het schitterende panorama. Ook de landbouwhulshoud- school werd bezocht. De gasten vertrokken per autobus uit Zierikzee om een tocht over het eiland te maken. Zij bezochten Duiveland en re- den daarna via Schuddebeurs naar het stoomgemaal voor de suatie. De vogelverkenner, de heer Vijverberg, toonde hen de vo geleilanden. De tocht ging daarna naar Haamstede waar een wandeling werd gemaakt door de duinen. In de Schouw- se Boer werd hen door het hoofdbestuur van de Z.L.M. een afscheidsdiner aangeboden. Om 9.30 vertrok het gezel schap per extra boot en be sloot daarmee het bezoek aan Zeeland. Audiëntie Commissaris der Koningin. De gewone audiëntie van de Commissaris der Koningin in Zeeland, op Donderdag 5 Juni a.s. zal niet doorgaan. TRIBUNAAL GOES Bevrijdde Korsten de burgemeester v. Zierikzee? Het Tribunaal te Goes be handelde Donderdag drie za ken. De eerste was die tegen de 42-jarige electricien, A. A. v. Gijsel, uit Hulst, die in 1944 in Z.-Vlaanderen ten behoeve van de Duitse weermacht o.m. het voorzien van bunkers en barakken met electrise leidin gen heeft uitgevoerd. Van G. zeide niets aan de bezetters te hebben verdiend. De boekhouding is door de vrouw voor een groot deel verbrand, doch uit de nog ter beschikking staande gegevens, meende het Tribunaal, dat v. G. wel verdiende, maar het overweegt volgens de uitlatin gen tot een nader onderzoek van de financiële kwestie. De verdediger, mr. van Son, zeide, dat deze besch. o.a. 20 maanden bij een boer onder gedoken heeft gezeten, om van de Duitsers af te .zijn. Men zoekt wellicht iets ach ter het verbranden, maar het Tribunaal moet dit niet on derzoeken' als een inspecteur der belastingen. De cliënt is een ambiteus en bekwam vak man en heeft nooit N.S.B.- trucs uitgehaald. Mede voor vrouw en kinderen wil hij wer ken. Pleiter hoopt, dat geen geldboete, en zeker geen hoge zal worden opgelegd. IN VRIJHEID GESTELD. Vervolgens werd de zaak be handeld tegen de 45-j. elec tricien, C. J. Korsten, uit Zie rikzee, die volgens de dag vaarding, gedurende heel de duur der bezetting op het eiland Schouwen werkte voor de weermacht, optrad als fi nancier van de Weermachts aannemers Kloet en Wester- brugge, van wie hij een derde of de helft van de winst kreeg, gemaakt op werken voor de Weermacht. Hij zou niet alleen daarmede, maar ook door met behulp van een Duitse Land- wirtschaftsführer land er. tuinbouwzaden te kopen bij de zaadhandel de Zeeuw te IJs- selmonde geld hebben verdiend. Ten slotte zou hg vriend schappelijk zijn omgegaan met leden van de Duitse politie. Deze besch., die gehuwd is met een vrouw van Duitse herkomst, was volgens zijn verklaring reeds voor de oor log Duitsgezind, maar had toch geen bezwaren tegen de Nederlandse regering. Hij Duitsers krijgen de grootst mogelijke economische bevoegdheden. Als er vrede In Indonesië zou zijn Bevin heeft tijdens het con gres van de Labour-Partrj verklaard, dat Groot-Brittan- nië het zich niet kan veroor loven zh'n positie in het Mid den-Oosten prijs te geven. Voorts verklaarde Bevin, dat het vredesverdrag met Japan niet door vier of vgf minis ters van buitenlandse zaken moet worden opgesteld, maar door vertegenwoordigers van alle elf landen, die met Japan in oorlog zijn geweest Groot-Brittannië heeft zich alle moeite gegeven om een overeenkomst in Indonesië tot stand te brengen. Men beseft echter nog niet, aldus Bevin, dat indien er in Ned. Indië vrede zou heersen, de vet- positie van de wereld over ongeveer een jaar geregeld zou ztyn. Vrede in China en Indonesië en een verdrag met Japan zullen de verdeling van levensmiddelen, vetten, oliën, grondstoffen, zjjde, textiel- goederen cn duizenden ande re dingen, die het leven ver aangenamen, open stellen. De vrede in de wereld zal z.i. voor jaren afhangen van de oplossing van het Voor- Indische vraagstuk. In dc Palestijnse kwestie zag hij als hèt kardinale punt liet niet gerechtigd zgn yan de Britse regering om de Arabieren van hun rech ten en vrijheden en van htm land te beroven. Voorts verklaarde Bevin, dat hij alles wil doen om een economische eenheid van Duitsland tot stand te bren gen. Hij klaagde er over, dat uit Oost-Duitsland nog geen pond levensmiddelen voor de Westelijke zónes werd ver kregen. In Juni zullen ech ter de grootste moeilijkheden overwonnen worden en daarna zal z.i. de situatie over de gehele wereld verbeteren. ECONOMISCHE EENHEID VAN DUITSLAND. Bevin las vervolgens een verklaring voor, waarin wordt betreurd, dat te Moskou geen overeenstemming werd be reikt over de economische eenheid van Duitsland. Het verschil van mening hierover wordt echter niet als defini tief beschouwd. De Britsche regering zal blgven streven naar economische eenheid in het kader van het verdrag van Potsdam. Het is echter noodzakelijk geworden het apparaat voor de behandeling der Britse en Amerikaanse zónes als een economisch geheel grondig te onderzoeken, teneinde het zo doelmatig mogelijk te la ten functionneren ter verlich ting van de lasten der Brit se en Amerikaanse belasting betalers. De Britse en Amerikaanse militaire besturen zullen de grootst mogelgke verantwoor delijkheid aan de op te rich ten Duitse bureaux overdra gen. Bevin kon niet garanderen, dat dit nieuwe apparaat on middellijk resultaten zou af werpen. De Duitsers zouden nu echter werkelijk zich aan de wederopbouw kunnen ge ven. POLITIEK GOEDGEKEURD. Het Congres, dat Bevin na z|jn rede buitengewoon hartelgk toejuichte, heeft diens beleid met grote meerderheid van stemmen goedgekeurd. Russen vragen Brils crediet. Rusland heeft aan Groot Brittannië een crediet van 55 millioen pond sterling ge vraagd. welk bedrag zou moe ten dienen om de Russische schuld aan Engeland wegens oorlogsleveranties af te beta len. De Russen zouden dit cre diet, dat in Londen nog^ in overweging moet zijn, als een essentiële voorwaarde be schouwen voor het tot stand komen van een Brits-Russi sche handelsovereenkomst. Afschaffing van regerings subsidies in België Een studiecommissie heeft het plan uitgewerkt tot af schaffing van de regerings subsidies, die nog voor tal van voedingsproducten, zoals melk, vlees, brood en choco lade worden uitgekeerd. Ten einde de onvermijdelijke weerslag op de kosten van het levensonderhoud te voor komen, zou een toelage wor den uitgekeerd aan financi eel minder draagkrachtige personen. De staatssubsidies, zouden door deze maatregel tot op een derde van de tegenwoor dige omvang teruggebracht worden. Vrouwen in de Duitse mijnen. Wegens het gebrek aan arr beidskrachten in. de kolenmij nen, heeft het Duitse Vrije Vakverbond de mogelijkheid overwogen vrouwen in de mijnen te werk te stellen. Dit zal alleen voor de Sow jet- zone geschieden. De werving zal geschieden door de vak verenigingen en door de bij zondere vrouwencommissies. De Gasperi heeft toch moeilijkheden. Een aantal gematigd link se partijen in Italië, die zich eerst bereid hadden verklaard als technici buiten partij-ver band aan de regering deel te nemen, hebben thans de Gas peri meegedeeld, dat hun afgevaardigden slechts deel van de regering wilden uit maken op partij-basis, terwijl z|j alle belangrijke economi sche posten wensen te be zetten. Door deze houding hebben ook de pogingen van de vo rige kabinetsformateuren schipbreuk geleden. De Gas peri is echter vastbesloten in ieder geval een regering te vormen en zoekt naar on afhankelijke afgevaardigden, die hem van dienst willen zijn. Men gelooft in welin gelichte kringen, dat De Gas peri vandaag de leden van zijn nieuw kabinet zal be kend maken. zeide meermalen door de poli tie te zijn aangewezen om te werken voor de Weermacht. Mr. Kropman, als verdedi ger, zeide, dat zijn cliënt het werk voor de Weermacht stagneerde. De kwestie van de zaadhandel moet volgens pleiter nog nader worden on derzocht. K. deed wel vrien delijk tegen de Duitsers, maar onder 't motto, dat men meer vliegen met honing dan met azijn kan vangen. Hij heeft ook veel goeds gedaan en o.a. voorkomen dat de Duitsera te Zierikzee oude gebouwen ver woestten, wat wel zeker hun plan was. Hij redde een ter doodver- oordeelde, die later gevange nisstraf kreeg, en wist ook burgemeester de Bruin van on der de bezettersmacht te ver lossen. Zeker heeft hij ook fou ten gemaakt, maar hij zit nu reeds 2 jaar, is ziek, wil zg'n vrouw helpen met de opvoeding der kinderen en kan bij Philips weer aan het werk. Op ver zoek van de verdediger besloot het Tribunaal besch. direct in vrijheid te stellen. EEN ARCHITECT. De laatste zaak was die te gen de 46-j. architect, S. G. Slom, uit Terneuzen, die geen verdediger had en wie ten laste was gelegd, dat hij van Nov. 1940 tot Mei 1944 als bedrijfsleider in Duitsland heeft gewerkt, een advertentie plaatste voor werkkrachten in Duitsland, van Mei 1944 tot Sept. 1944 in Z.-Vlaanderen grondwerken voor de Weer macht uitvoerde en ten slotte dat hij aan Duitse militairen de Hitler-groet bracht. Zeer uitvoerig werden alle onderdelen met besch. behan deld en waar nog verschillen de dingen onduidelijk bleken te zijn, werd besloten de zaak nader te overzien en dan een nieuwe dagvaarding uit te brengen. Mosselzaad voldoet niet aan de verwachting. De mosselzaadvissers die Donderdagmorgen met -hun eerste vracht zaad te Brui- nisse binnen kwamen, zijn pessimistisch gestemd over 't voorkomen van banken met jong mosselzaad. Het zaad dat thans werd aangevoerd had ongeveer de maximale toegestane maat van 5 cm. Het is te hopen, dat men nog tijdig banken met nieuw jong zaad ontdekt, daar an ders de mosselcultuür ernstig zou zijn gedupeerd. KOMMAN DANT DURMAN TE 7TERTKZEE. A.s. Dinsdag 3 Juni, zullen de leiders van het Leger des Heils in Nederland, Komman- dant en Mevrouw Ch. Dur- man, een bezoek brengen aan Zierikzee. De Kommandanten zullen dan 's avonds, acht uur, een bijzondere samen komst leiden in de Leger des Heils-zaal aan de Poststraat. Zij zullen vergezeld zjjn van hun vertaler, Majoor W. Pal stra en de Kommandant van de Zuid" Nederland Divisie, Kolonel M. Huyg. NOG ZOUT IN DE BODEM. Nu het droge weer langer dan normaal aanhoudt is de aanwezigheid van zout in de bodem der geïnundeerd ge weest zijnde gebieden weer goed op te merken. Op som mige plaatsen komt het zout weer, evenals pas na de droogvalling der gronden, aan de oppervlakte. Ook aan de stand der landbouwgewas sen op Schouwen-Duiveland en St. Philipsland is de min der gunstige werking van het bedoelde zout goed op te merken. (Ingezonden mededeling). No. 4 Vraag „Wat is er sinds *1 jaar 1793 niet veranderd?" Antwoordi binnen 5 seconden jx&AduaQ 9pno jaag, s.aaNaasliu UD(t jiajijiïoiij eyhjoJJamQQa 9Q" «Dat' s een punt V voor de Fijnproevers* (Ingezonden mededeling) De te Bruinisse gehouden collecte voor „Valkenheide" bracht 79 op. Tribunaal Zierikzee. Controleur verraden. Als eerste verscheen Woens dag voor het Tribunaal te Zierikzee P. A. Braam uit 's-Gravenpolder, die ervan be schuldigd werd Gelok en Min- naard bij de Duitse politie te hebben aangebracht, omdat deze de namen van 3 zusters, die met de Duitsers omgin gen, hadden aangebracht. '1 Gevolg hiervan was huis zoeking en arrestatie. Hg was lid van de Ned. Landstand. De ondertekening van z|jn correspondentie met „Hou Zee" vloeide aldus be klaagde voort uit zijn be roep als visser. Hij beweerde Franse geweren en ammuni tie verkocht te hebben aan de illegale. Verder heeft hij ook al zou zgn straf min der zijn vrijwillig gete kend voor 2 jaar uitzending naar 'Nieuw-Guinea en ver zocht dan ook om onmiddellij ke uitspraak, omdat hij 's avonds nog aan boord van het ss „Tarakan" vertrekken DE COLORADOKEVERS BLEKEN TAAI Komt er een vlammenwerpende tank Naar wij vernemen z|jn de proeven met vlammen spuiters op het strand te Zoutelande ter verdelging van de aanspoelende Colo radokevers niet hoopge vend verlopen. Het is mamelijk gebleken, dat met de kleine draagbare vlammenspuiten wel een deel van het strandvuil, waartussen de kevers zich bevinden, in brand geraakt, maar dat zich onder deze brandende laag ge woonlijk nog een vochtige en niet-brandende laag bevindt, waarin de kevers kunnen weg kruipen. Men moest dan ook na de vlammenspuiterij con stateren, dat zien in de voch tige onderlaag nog levende ke vers bevonden. De Planten- ziektekundige dienst, die de leiding bij de Coloradobestrij- ding heeft, zal zich nü op nieuw in verbinding stellen met het departement van oor log, en een zware vlammen- spuiter aanvragen, die op een carriér (een soort tank) ge monteerd is en die een veel groter vernietigingskracht heeft. Ons bericht over de premie toekenning aan de schoolkinde ren van Zoutelande behoeft enigie aanvulling. Het is inderdaad juist, dat aan de schoolkinderen van Zoutelande, die zich vrijwel elk jaar verdienstelijk maken bij het afzoeken van het strand naar aanspoelende Coloradoke vers, ditmaal een premie is toegekend. Het is evenwel niet zo, dat tot een algemene toe kenning van premies wordt overgegaan. Het geval Zoute lande bl|jft een uitzonderings geval. De premie wordt betaald door de Planteziektekundige dienst in overleg met de burge meester van Zoutelande. Wel is het schoolhoofd van Zoutelande, de heer Jansen, over deze premiekwestie in contact geweest met Ir. Dorst, vhn de Keuringsdienst te Goes, maar deze dienst heeft deze premie-kwestie overgelaten aan de Plantenziektekundige dienst. Het lag oorspronkelijk in de bedoeling de schoolkinderen van Zoutelande gemeenschap pelijk te tracteren voor hun activiteit b|j de Colorado-be- strijding. Nader overleg voer de dit tot 't zeer bescheiden en tijdelijke premiestelsel. BESPUITING. De aandacht van de aardap peltelers wordt er op geves tigd, dat de eerste bespuiting van de aardappelen ter bestrij ding van de Coloradokever met calciumarseüaat moet plaats hebben in de periode van 2 tot en met 12 Juni 1947. Zeeuwen in de Spoorwegraad. De Minister van Verkeer en Waterstaat heeft tot voorzitter van de Spoorweg- raad benoemd, ir. Th.M. B. van Marle, inspecteur-gene raal van het verkeer te 's- Gravenhage. Voorts benoemde de Minister een groot aantal leden, allen tot 1 Juni 1950. Onder hen bevinden zich de heren K. van Everdingen, voorzitter van de afd. Ver keer van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Zeeland, te Vlissingen en jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, lid van het dag. bestuur van de K.N.V.B. en burgemeester van Westkapelle. Kerknieuws PART. SYNODE DER GER. KERKEN De particuliere synode der Geref. Kerken van Zeelan<j zal gehouden worden op Woens dag 4 Juni a.s., in de Hofplein, leer te Middelburg. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Seroos- kerke (W.) ds. S. van Wouwe te Marum. zou. Nadat de verdediger op clementie had aangedrongen, veroordeelde het Tribunaal hem tot 3 jaar internering, tot 29 Oct. 1947. W. C. M. v. d. Werf te Tholen werd ten laste ge legd sympathiserend lid der N.S.B. te zijn geweest. Z|j was vrijwillig toegetreden tot de arbeidsdienst en had vriendschappelijke omgang met Duitsers gehad. Uitspraak over 13 dagen. M. Moermond uit Noord- welle had vrijwillig voor de Duitse weermacht gereden en levensmiddelen verkocht. Deze feiten werden door beklaagde ontkend. Hij zou voorts M. J. Koo- man, controleur bij de C.C.D., aangegeven hebben b|j de Duitsers omdat h|j een koe had gevorderd. De verdediger, mr. Segers, vroeg rekening te houden met de gezondheidstoestand van de beklaagde. Hij wijst er op dat besch. Oranje-ge zind was en legt brieven van notabelen over, waaruit blgkt dat hij levensmiddelen aan burgers leverde. Hg had zelfs een luchtbandenwagen laten onderduiken. Verdediger oor deelde voorwaardelijke buiten vervolging stelling niet juist en vroeg geen verdere straf maatregelen te willen opleg gen. J. L. Snoep, landbouwer te St. Annaland, was lid ge weest der N.S.B. en aanver-i wan te organisatie's waarin hij verschillende functies be kleedde. Hij had meegewerkt aan het samenstellen van lijsten waarop de namen voorkwamen van hen, die op het vliegveld moesten wer ken. Beklaagde zeide in te zien verkeerd gehandeld te hebben. Mr. v. Hasselt, zijn verde diger, zeide dat beklaagde getracht heeft zo veel moge lijk mensen voor de land bouw te behouden. H|j drong aan op onmiddellijke invrij- heidsstelling. Het Tribunaal voftd hiertoe geen termen aanwezig en zal over 13 da gen uitspraak doen. C. Schiettekatte uit Brou wershaven, die 's morgens verschenen was om de uit spraak in zijn zaak te verne men was berispt, omdat hij de zaak met v. d. Klooster nog steeds niet in orde had gebracht. Onder politietoe zicht heeft hij het toen on middellijk gedaan. Het Tribunaal veroordeelde hem tot internering voor de t|jd van 9 Mei 1944 tot 14 Mei 1947. (Ingezonden mededeling) ACTETASSEN. Ja, het klinkt onwaarschijn lijk, maar wij verkopen een prima kwaliteit echte tuig- lederen actetas van flinke grootte met degelijke sluiting, een tas waar U jaren en jaren plezier van zult hebben. Zo'n onverslij tbare prachttas kost alleen bij ons 29.75. Heeft U een tas nodig, kijkt eerst bij ons en ook U zult zeggen, hoet bestaat het. Met Uw schadeboekje komt U ook klaar en U weet het: JO FIBBE geeft een royale ga rantie. Dus voor lederwaren naar JO FIBBE, Vlissingen Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 20