PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Succes voor Bevin De vliegramp bij Tilburg Misverstand op een markt De Zeeuwse Hark De eerste expeditie van de „Willem Barendsz" 190e Jaargang - No. 124 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukker!) Firma F. van de Velde Jr., Vllssingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 31 Mei 1947 ABONNEMENTSPRIJS» 25 cent pet week3.20 per kwartaalfranco per post 3.45 pet kwattaaL Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per adver» tentie 2.—*. Bureaus gevestigd te Vllssingen i Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaai 29. telefoon 2077 en 2924 i Goes: Turf kade 15. telefoon 2475 Oostburg: Gratamastraat 3. telefoon 102 8 Terneuzen Brouwerijstraat 2. Postrekening nr.^59300^P^Z^C^Middelburg^ Het wereldgebeuren. „Rebellen" konden het hem niet lastig maken. Twee belangrijke punten in zijn grote rede. De wapenschouw van La bour in Margate is geëindigd en men kan wel zeggen, dat de huidige Labour-leiding een overweldigend votum van ver trouwen heeft gekregen. Uit de stapel moties en voorstel-. Jen is geen enkele overgeble ven die de politiek van de re gering ook maar enigermate veroordeelde en van een krach tige en actieve oppositie is in feite geen sprake geweest. De rebellenvleugel heeft zich vrjj koest gehouden, zodat het Bevin niet al te moeilijk viel zijn beleid te verdedigen en niet grote meerderheid goed gekeurd te krijgen. Zijn grote en warm toegejuichte rede viel eigenlijk wat buiten het kader van een gewoon partijcongres en had- een veel wijder strek king. Meer misschien nog dan voor de oren van zijn partijge noten was hetgeen Bevin zeide bestemd voor de buitenwereld. Twee markante punten komen uit het uitvoerig overzicht van Bevin naar voren, waaruit wel duidelijk blijkt dat hij er niet aan denkt het advies van de rebellen op te volgen door de Engelse politiek meer los te maken van de Amerikaanse. In de eerste plaats zijn verkla ring over de economische een heid van Duitsland. Nu de be sprekingen daarover in Mos kou mislukt zijn zullen de Britten en Amerikanen op ei gen gelegenheid, althans in hun zónes. de hand aan de ploeg slaan. Volgens het nieu we plan wordt een economische raad voor West-Duitsland op gericht, waarin, de Duitsers verregaande bevoegdheden krijgen. Formeel zijn de Rus sen uitgenodigd zich hierbij aan te sluiten maar alles wijst er op dat deze voor de eer zul len bedanken. Een door de Sowjets gecontroleerd blad schreef reeds als eerste reac tie, dat de Britg-Amerikaanse overeenkomst de kloof tussen de economie van West- en Oost Duitsland dieper heeft gemaakt. De scheiding voltrekt zich in steeds sterker mate. Het tweede belangrijke punt In Bevin's rede was zijn ver klaring, dat het vredesverdrag met Japan niet. zoalg de ande re verdragen, een onder onsje van de Grote Vier moet wor den, doch dient te worden op- Haags vuil rn Drente. Het is thans 15 jaar geleden, dat de ge meente 's-Gravenhage begon haar vuil naar Drente (Wijster) te zenden. In deze perio de werden meer dan 51.000 wagons met een inhoud van 1.6 milli- oen ton afvalstoffen vervoerd. Daaruit werd 800.000 ton compost geproduceerd, waarmee ongeveer 16.000 ha, meest in Drente gele gen, werden bemest. Het netto-rendement van het vuil, dat aan vankelijk slechts 50 bedroeg, is in de laat ste jaren verhoogd tot gesteld door alle elf landen die met Japan in oorlog zijn ge weest. Men weet, dat de me thode om alle belangrijke be slissingen alleen door de Grote Vier te doen nemen en de klei ne landen hoogstens voor de vorm te raadplegen, vooral in Molotov een groot voorstander vindt. In de Ver. Staten heeft men aiet lang gedraald met aan dit voorstel van Bevin ad- haesie te betuigen. Het past volkomen in de kraam van de genen die reeds lang redene ren: als Moskou dan niet wil en onwillig blijft, dan zonder Moskou. Er gaan zelfs al ge ruchten, dat Truman en Mars- all ernstig het denkbeeld van ex-president Hoover in over weging hebben genomen om de Ver. Staten een aparte vrede te doen sluiten met Duitsland en Japan. Waarmee dan een vervolg op de conferentie van Moskou van de baan zou zijn en de kans op een alsnog te bereiken overeenstemming uit geschakeld. Tien maal per week over de Oceaan. Met ingang van Vrijdag 30 Mei wordt de frequentie van de AmsterdamNew York- dienst opgevoerd tot vier maal per week retour, tenein de te voldoen aan de grote vraag, terwijl er een "nog doorgaat naar Curasao. Dit betekent, dat 1 jaar na de opening van deze dienst op 21 Mei 1946 en twee jaar na de bevrijding van Nederland, Constellations met de Ned. driekleur op het staartvlak, tien maal per week het Noor delijk deel van de Atlantische Oceaan oversteken. Kerkhof voor Duitsers in de Peel. Men is thans druk bezig met de aanleg van het groot sol- datenkerkhof voor Duitsers in de Peel. Reeds is het stoffelijk overschot van ruim duizend gesneuvelden naar deze rust plaats overgebracht. Momen teel is .men doende de Duit sers, die op en rond de Greb- beberg gevallen zijn en daar begraven liggen, naar de Peel over te brengen. Om alle in ons land begraven Duitsers naar deze plaats over te bren gen zullen 20 tot 25 duizend graven gedolven moeten wor den. Parachutes konden niet meer gebruikt worden. Over het vliegongeval nabij Gilze-Rijen wordt van de zijde van het Directoraat Lucht strijdkrachten o.m. het volgen- De waarnemersschool der luchtstrijdkrachten, waaraan de beide verongelukte toestel len behoorden, omvat zowel een theoretische als een prac- tische opleiding. De practische opleiding bestaat o.a, uit een aantal uren vliegen. Tijdens de vlucht wordt dan onder leiding van een instructeur de opgeda ne kennis in practijk gebracht. De toestellen zijn als het ware vliegende leslokalen. De „Anson" is b.v. een twee-mo- torig vliegtuig, dat behalve aan twee personen in de bestuurs ruimte nog aan vier personen in de romp plaats biedt. Het is overigens een toestel, waarin de vlieger een buitengewoon goed uitzicht naar voren heeft. COMMISSIE VAN ONDERZOEK. Door de directeur van lucht strijdkrachten is aangewezen een commissie van hoofdoffi cieren en officieren, welke on der leiding van de kapitein luitenant ter zee vlieger-waar- Aparte vrede met Duitsland en Japan? Marshall overweeg» voorstel van Hoover. De minister van buitenland se zaken der V. S., Marshall, heeft meegedeeld, dat hjj grote belangstelling heeft voor het denkbeeld van Herbert Hoover Inzake een eventuele afzonder lijke vrede met Duitsland en Japan, indien de Sowjet-Unie „voortging met haar tactiek van uitstellen". Overigens weigerde hij com mentaar te geven met betrek king tot de waarde van Hoo ver's denkbeeld. De regering der Ver. Staten zal vrijwel zeker accoord gaan, althans in beginsel, met het voorstel van Bevin om de raad van ministers van buitenland se zaken niet te belasten met het vredesverdrag met Japan, aldus verantwoordelijke krin gen te Washington. Men ver wachtte dat de regeling met Japan van het begin af aan behandeld zal worden door de èlf mogendheden, die deel heb ben genomen aan de strijd in de Stille Oceaan. DE BELGISCHE VISSERSVLOOT. De Belgische vissersvloot bestaat op het ogenblik uit 479 schepen met een tonnen- maat van 23.567 ton. Vermindering strijd krachten in Duitsland? De geallieerde bestuursraad voor Duitsland zal Zaterdag aanstaande de vermindering bespreken van de geallieerde bezettingsstrijdkrachten in Duitsland. Tijdens een vergadering van deze commissie hebben de Amerikanen voorgesteld dat de bezettingstroepen in de Britse, Russische en Amerikaanse zónes teruggebracht zou wor den tot 150.000 man ieder en de Franse zóne tot 60.000 man. In Hongarije dreigt een crisis. Generaal Sviridof, de Sov jet voorzitter van de gealli eerde bestuurscommissie in Oostenrijk, heeft het Hon gaarse kabinet medegedeeld, dat hij het verzoek om Bela Kovacs aan de Hongaarse autoriteiten uit te leveren niet kan inwilligen. Kovacs, die in Februari werd gearresteerd beschul digd van „medeplichtigheid aan anti-Sowjet terrorisme" was nog steeds nodig voor ondervraging, aldus generaal Sviridof. Hij was echter be reid alle verklaringen van Kovacs omtrent het „complot tegen de Hongaarse republiek" mede te delen. Volgens de speciale corres pondent van de News Chro nicle is de politieke span ning in Hongarije tengevolge van het plotselinge terugroe pen van de premier, Ferenz Nagy, een ware crisis gr worden. Volgens de Verkil ringen van Kovacs zou tl premier zelf op een of andere w|jze b|j de samenzwering tegen de Hongaarse republiek betrokken z|jn geweest. De Amerikaanse Senaat heeft een wetsontwerp aan genomen voor verlaging van inkomstenbelasting voor de meeste belastingbetalers met 20 30 procent. De staat zal hierdoor naar schatting jaarlijks 4 milliard dollar derven. nemer, W. J. Reynierse, een onderzoek zal instellen naar de oorzaken van de botsing. Alle leden van beide beman ningen waren van parachutes voorzien, maar het ongeval is blijkbaar zo snel verlopen, dat niemand van dit laatste red middel heeft kunnen gebruik maken. Zwart etmaal voor de luchtvaart. Donderdagavond en nacht betekende een zwart etmaal voor de luchtvaart. Minstens vijftig personen vonden de dood en een twintigtal werd gewond bij vier vliegtuigrampen In ver schillende streken van de we reld. Bij de botsing tussen twee tweemotorige lesvliegtuigcn van de Nederlandse luchtmacht bij Gilze-Rijen kwamen twaalf militairen om het leven. Een neerstorten van een viermoto rige Skymaster even buiten het vliegveld Laguardia bij New-York eiste achtendertig doden en een tiental gewonden. Een Amerikaans legervlieg tuig, eveneens een Skymaster, stortte in de bergen nabij To kio neer. Omtrent het lot van de drie-en-dertig passagiers en de acht leden van de beman ning verkeert men nog in het onzekere. Voorts verongelukte nog een Amerikaans leger vliegtuig, een Superfort, te Laddfield in Alaska, waarbij negen inzittenden gewond raakten, terwijl drie leden van de bemanning vermist worden. Bovendien is een IJslandse Dakota met een-en-twintig passagiers en een bemanning van vier koppen sedert Don derdagmiddag als vermist op gegeven. KORTE PREDICATIE TRINITATIS ..de Vader, het woord en de Heilige Geest; en de ze drie zijn één. 1 Joh. 5 vs 7b. Trinitatis, zo heet in het ker_ kelijk jaar de Zondag na Pink steren. Wij hebben Kerstfeest, Pa sen en Pinksteren gevierd, ach tereenvolgens de feesten van den Vader, den Zoon en den H. Geest en nu ziet de Kerk op dit alles terug en gedenkt in haar prediking en prijst in haar lied de Drieënheid Gods. Hiervan spreekt ook het Woord dat hierboven staat. Het is geen interressante mededeling over God, waarover we over Hem nu eens iets meer weten. Daarmee zouden we geen steek verder komen. Nee, de schrijver weet en ge tuigt: zo is God zelf tot ons gekomen, zo heeft Hij zich aan ong voorgesteld. W|j mensen staan tegenover dezen God. Hij is niet de verborgene geble ven, over Wien wij velerlei ver moedens kunnen hebben, maar omtrent Wiens gezindheid wij toch altijd in het duister moe ten blijven tasten; maar Hij heeft tot ons gesproken. E!n zijn Woord is Christus, zijn ge zonden Zoon. In Hem spreekt God de Vader van zijn liefde, waarin Hij reddend haar ons grijpt. En wat heeft die red ding den Zoon gekost! Hij is in onze plaats in de grootste verschrikkingen gekomen en Hij is er door heengekomen en heeft zo ons ervan gered. Want Hij is gekomen om het verlorene te zoeken en te red den. Alzo lief heeft God de we reld gehad, dat Hij Zijn enig geboren Zoon gegeven heeft, opdat een ieder, die in Hem ge looft, niet verloren ga, doch eeuwig leven hebbe. Maar wie gelooft? Wie wil daar aan, dat God zo is en dat wij zo zijn? Maar daar wordt de Heilige Geest gegeven, „die van den Vader en den Zoon uitgaat" en die ons doet geloven dat, wat bij ons tegen-alleg indruist. Die doet bij Christus' kruis ons er iets van verstaan, wie de Vader en de Zoon is en wie wij zelf zijn: zulke mensen, zó dat Gods Zoon, om ong te redden, ons déar en zó moest komen halen. En hij deed het. „Opdat een ieder, die in Hem gelooft Eere zij den Vader en den Zoon en den Heiligen Geest! Goe3. Ds. C. METSELAAR. OUD ROEST I V Donderdag is men in de langzamerhand berucht geworden dump van Deelen begonnen met de slot-acte: de publie ke verkoping vanwege het departement van financiën van de roes tige resten van het vele oorlogstuig, dat daar staat opgeslagen. Weldra zullen de snij- apparaten hier him vonken rondsproeien en zullen tonnen oud roest als schroot worden af gevoerd. Deelen zal tot het verleden gaan be horen. Textielpunten worden ongeldig. De textielbonnen van de textiel-lederkaart VA 510 zul len na 21 Juni a.s. niet meer geldig zijn. Degenen, die be doelde bonnen nog in hun be zit hebben, zijn derhalve in de gelegebheid tot uiterlijk 21 Juni a.s. deze bonnen te be steden voor de aankoop van -op punten verkrijgbare tex- tielgoederen. Hollandse Schouwburg wordt geen bioscoop. Ged. Staten van Noord-Hol land hebben beschikt over het beroep van de heer J- L. Senff te Amsterdam, inhoudende het verkrijgen van een bioscoopver gunning voor het gebouw van de voormalige Hollandse Schouwburg, welk verzoek door B. en W. van Amsterdam was afgewezen. Ged. Staten hebben thans dit beroep verworpen. Wederopbouw-bespreking. Dezer dagen vond te 's-Gra venhage ten kantore van de Ver. van Ned. Gemeenten een bespreking plaats van minis ter Neher met de leden van het door deze Vereniging in gestelde Contact-orgaan voor herstel der getroffen gebieden. Een uitvoerige gedachten- wisseling had plaats over de totstandkoming van een we- deropbouwwet, de overdracht aan de gemeenten van werk zaamheden en bevoegdheden de wederopbouw betreffende, de verdeling van materialen en bouwvolumina over de gemeen ten, de financiële regelingen in verband met de wederopbouw, en de woningbouw. De Nachtwacht weer te bezichtigen. Naar de directie van het Rijksmuseum mededeelt zal de gerestaureerde Nachtwacht omstreeks half Juni voor het publiek te bezichtigen zijn in de Troostzaal van het mu seum. De eigenlijke restaura tie-werkzaamheden aan dit beroemde werk van Rem brandt dat thans eigenlijk niet langer de naam „Nacht wacht" kan dragen, omdat de feestelijk lichte kleuren van de viering van het „korpo raalschap van Frans Banning Cocq" in hun oorspronkelijke gedaante geen reminiscentris aan macht meer wekken zijn beëindigd. Het doek moet nog slechts de laatste be werking van vernissen onder gaan. Resultaten waren bevredigend. Op een persconferentie heeft de directie van de „Ned. Wal visvaart Mij." 'n overzicht ge geven over de resultaten van de eerste expeditie, de moeilijk heden, waarmee deze werden bereikt, en over de plannen voor de komende vaart. Natuurlijk hebben er dit eer ste seizoen verschillende fac toren een rol gespeeld, waar door de productie in de eerste weken beneden de verwachtin gen zijn gebleven. Hierbij speelde gebrek aan ervaring een groote rol. Organisatorisch heeft aan boord van de schepen ook niet alles geklopt en ook is de Mij. niet in alle opzichten gelukkig geweest met de keuze van bui tenlandse medewerkers. Dit heeft nog wel eens tot wrij vingen met de Hollandse op varenden aanleiding gegeven. Textiel-diefstallen In Almelo. De recherche te Almelo is een omvangrijke fabrieksdief- stal op het spoor gekomen, waarbij o.a. duizenden cops garen werden ontvreemd. Van de gestolen garens waren reeds grote partijen textiel- goederen en kousen gebreid, die voor een deel in beslag genomen konden worden sa men met een aanzienlijk aan tal dameskousen en grote hoeveelheden naaigaren. Twee verdachten zijn ingesloten. Kantoorbediende ver duistert 80.000 pun ten. Bij dc firma Swelhelm te Almelo had de kantoorbe diende H. H. een manier ont dekt zich ruim van textiel- goederen te voorzien. Hij schreef valse orders uit er de textielgoederen, die daar op voor verzending gereed werden gemaakt nam hij zelf in bezit. Hij zorgde voor de betaling, doch leverde geen textielpunten in, wat gerui me tijd niet opviel, aangezien hij de administratie van de textielpunten voerde. Bij het eerste onderzoek is gebleken, dat de firma op deze wijze voor meer dan 80.000 textielpunten is bena deeld. Veel is geleerd en een schat van ervaringen opgedaan en daarmede zal bij de voorbe reiding voor het komende sei zoen voordeel worden gedaan. Meer Nederlanders dan tot dusverre zullen een plaats bij onze onderneming kunnen vin den. Wg, als nieuwelingen in de walvisvaart, mogen het eerst behaalde resultaat meer dan bevredigend noemen, wat ech ter zo zeide de heer Vinke, directeur der Mij. niet in houdt, dat wij ook tevreden z|jn. Het meegebrachte walvis vlees is opgekocht door een Ned. groot-winkelbedrijf, die dat ingeblikt in de handel zal brengen. De „Willem Barendsz", waarvan nu is vastgesteld dat zij een maximum capaciteit heeft van 18.000 ton, zal nog enkele verbouwingen onder gaan. en eind September, be gin October opnieuw naar de Antarctische gebieden op wal vis jacht gaan. Een tweede fabrieksschip zal zeker nog niet dit jaar, en hoewel de plannen reeds in voorbereiding zijn naar alle waarschijnlijkheid ook volgend jaar nog niet uitvaren. Ambtenaren werden te Goes uitgescholden. Tegen prijsopdrij'ving. De ambtenaren van de prjjs- beheersing hebben in Zeeland contact opgenomen met de huisvrouwenorganisaties om tot een brede voorlichting op het stuk van prijzen te ko men. Het is namelijk gebleken, dat in Zeeland voor tal van goederen te hoge prijzen wor den betaald en dat de kopers daartegen geen bezwaar ma ken, omdat ze niet voldoende op de hoogte z|jn. Bijna 900.000 stuks Geschiedenis en rapport. Een stukje na-oorlogse ge schiedenis zo zouden we het bescheide nboekje kunnen noemen, waarin de arbeid van de Provinciale Zeeuwse Hark is beschreven. En dan een verheffend stukje ge schiedenis, want het boekje is een getuigenis van levende naastenliefde. Medio Januari 1945 ving het hulpwerk aan met de eerste uitdeling te Middelburg. De voornaamste taak van het provinciale bestuur was het medeleven, dat men in buiten- en binnenland toonde voor het geteisterde Zeeland op de juiste wijze te richten en de goederen, die naar Zee land vloeiden billijk te ver delen, waarbij aan de plaat selijke comité's de verdeling binnen hun rayons werd over gelaten. GROTE BELANG STELLING. De belangstelling in het buitenland was groot. Vele bezoekers kwamen naar Zee land om een blik achter de schermen te slaan en als pro- pagandadisten voor het hulp werk terug te keren naar hun land. Giften kwamen uit Amerika, Engeland, Zwitser land, Denemarken en Zuid Afrika. Vele giften kwamen ook uit Noord Nederland, waarvoor een adoptie-systeem werd ontwikkeld, dat een di recte band schiep tussen een geteisterde gemeente en een goederen verdeeld. helpende stad in het Noor den. Dertig binnenschepen van gemiddeld 100 ton vervoerden meubilair naar Zeeland, vele vrachtauto's brachten even eens meubilair, waarbij een gift van H. M. de Koningin, die 26 'wagens meubilair, lin nengoed en keukeugerei zond, afzonderlijk vermeld moet worden. DE WERKERS. De verwerking van de goe deren in het centrale maga zijn te Middelburg en de ver deling eiste zooveel arbeid, dat enkele betaalde krachten nodig waren, maar het mees te- werk is toch verzet door mensen, die als bestuursleden of belangstellenden gratis hun krachten gaven. Stille werkers uit alle groe pen van de bevolking hebben de critiek getrotseerd en zijn rustig voortgegaan daardoor het Hark-werk tot een goed einde brengend. Een speciaal woord van hulde wordt in het boekje gebracht aan de heer Gerstel, die inspecteur was voor de Zeeuwse eilanden en aan de rayonleiders Van Baaren, voor de Bevelanden, De Rooy en De Dreu voor Vlaande ren en Van Citters voor Schouwen. In de sluitingsvergadering van de Hark te Goes awarvan wij reeds een uit voerig verslag gaven wer den daarbij nog genoemd de heer Tavenier te Middelburg en het hoofd van de dienst Sociale Zaken te Vlissingen. DE CIJFERS. Nu enkele cijfers. De Hark heeft in Zeeland verdeeld 888.744 stuks goederen, waar onder 501.670 gebruikte goe deren. De Hark ontving to taal 264.117,50 en hield over 37.032,50, waarvoor bereids een bestemming is aangegeven. De plaatselijke Harkcomi- té's hebben gelden ingeza meld, waarbij Goes nummer één komt met ruim 10.000 maar afzonderlijk Noord Be veland genoemd moet worden, omdat daar per hoofd van de bevolking het meest is geofferd. Na Goes komt Yer- seke met ruim 4500 en Ril- land-Bath met ruim 3700. Ook op Schouwen werden opmerkelijke bedragen inge zameld. Het lag uiteraard in de bedoeling dat de getrof fen steden minder zouden bij dragen en daaronder is Vlis singen met 10.10 de hekke- sluiter. NAAR BESTE KRACHT GEWERKT. We citeren tenslotte de zin waarmee het Hark-boek- je eindigt: „Een moeilijke taak ligt achter ons. De Hark meent deze naar beste krachten, z|j het naar verhouding in bescheiden mate, in het be lang van onze provincie te hebben verricht. Moge Zeeland gespaard bl|jven voor het gevoelen van de behoefte aan ooit nog een dergelijke organi satie." Ieder bewoner van Zeeland zal ongetwijfeld met deze woorden instemmen. Zoo is het een publiek geheim dat er vooral met de aardappelprijzen heftig wordt geknoeid. Het pu bliek betaalt rustig de hogere pr|jzen en niemand schakelt de instanties in, die aan deze prijsopdrijving een eind kunnen maken. De ambtenaren van de prijsbeheersing willen het pu bliek wakker schudden, ook al omdat de strijd tegen de prijsopdrijving de koopkracht van het Nederlandse publiek beschermt en dus direct aan de bona-fide zakenmensen ten goede komt. Kort geleden werd prijscon- tróle gehouden op de Markt te Goes en er vielen verschei dene processen verbaal tegen marktkooplieden. Maar wat deed het publiek? Het vorm de oploopjes rond de contro lerende ambtenaren en het schold hen uit voor „leeglo pers". Men zag bovendien de mensen van de prijsbeheersing aan voor C.C.D.-ambtenaren en dat viel bij het landelijk publiek op de markt te Goes al bijzonder slecht, want er is de laatste maanden nogal wat propaganda tegen de C. C.D. gemaakt. De opsporingsdienst van de prijsbeheersing heeft w|j herhalen het nog eens niets uitstaande met de C.C.D. De opsporingsdienst waakt tegen prijsopdrijving en z|j be schermt het Nederlandse pu bliek tegen mensen, die hetzij uit onwetendheid, hetzij met opzet het prijsniveau willen opdrijven en daardoor de koop kracht van het Nederlandse publiek ondermijnen. Prins Bernhard bij de Mijnopruimingsdiensi. Donderdag bracht Z.K.H. Prins Bernhard, in zijn func tie van inspecteur-generaal een bezoek aan het marine selectie centrum te Voor schoten. De Prins maakte een rondgang door het kamp. Om half twee vertrok de Prins naar Katw|jk, waar hij aan het strand een tactische de monstratie van de M.O.D. bij woonde. Voorts woonde de Prins nog een duikerdemon stratie bij en maakte h|j een rondwandeling door het ge bouw. Baby gestikt. Een baby van 4 maanden van de fam. H. Dragt te Njj- kerk is in het wiegje gestikt. Het kindje had zich omge draaid en kwam met het neus je in het kussen te liggen waardoor de ademhaling werd afgesneden. De overval op het Rotterdamse postkantoor. Door de Rotterdamse recht bank werd Donderdag te gen twee postbestellers, die mede schuldig waren aan de diefstallen uit de kluis van het postkantoor in de Maasstad, waarbij eerst een bedrag van 57.000 en later nog eens bij een geënsceneerde „overval" liefst 300.000 werd buitge maakt, gevangenisstraffen van resp. ZV2 en 4 jaar met aftrek geëist. In de middagzitting stonden de hoofddaders terecht, een 29- jarige reclame-tekenaar, tegen wie 5 jaar, en een 30-jarige P.T.T.-kantoorbediende, tegen wie 4 jaar werd geëist. Tegen een 34-jarige stoffeerder luid de de eis 2 jaar gevangenis straf. Volgende week zullen nog meer verdachten in deze zaak terecht staan. Idenburg bij de sultan van Djocja. De missie Idenburg is te Djocja ontvangen door de sultan. Gemeld wordt, dat de Houding van de republikeinen jegens de missie gekenmerkt wordt door een zekere lauw heid. Sabotage te Buitenzorg. Over de sabotage b|j de Goodyearfabrieken te Buiten zorg wordt gemeld, dat de leider der sabotage een T. R. L-officler was, die clan destien te Buitenzorg ver toefde en thans gevlucht is. In z|jn huis z|jn enkele hand granaten en een tijdbom ge vonden. Suikervoorraad op Java. Te Batavia zijn aangeko men de Amerikaan Lawrence en de Nederlanders Meyers en Varkevisser, die tezamen met een Indonesische delega tie een onderzoek zullen in stellen naar de suikervoorra- den op Java. Aanvallen op het Nederlands beleid. Mohammed Hatta heeft in een rede te Cheribon een scherpe aanval op de Neder landers gedaan, die hij van „terugkrabbelen" beschuldig de. Hij noemde dit overigens ook begr|jpel|jk omdat de on dertekening door de Neder landers slechts onder buiten landse druk is geschied. De Nederlanders vergeten aldus Hatta, dat de woorden „aanstonds" en „spoedig" in de overeenkomst juist worden genoemd in verband met de terugtrekking van troepen. In de overeenkomst is vol gens Hatta ook geen sprake van erkenning van de Ned. Indische regering. Amerikaanse aanval. De „New York Herald Tri bune" valt de Nederlanders in een hoofdartikel aan en beschuldigt hen er van sepa- ristische bewegingen te steu nen en aan te moedigen. Zij voeren een politiek van „ver deel en heers", aldus het blad, juist als de Fransen in Viet-Nam. Het blad meent, dat Frankrijk en Nederland op deze w|jze er minder goed in zullen slagen hun economi sche belangen veilig te stel len dan bijv. Engeland in Ia- dia.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1