Onze schuld aan Amerika UIT DE PROVINCIE Groot zinkwerk bij Borssele Schouwen en Duiveland Tholen STOOMGEMAAL Voor een belangrijk deel kwijt gescholden. Woensdag «s te Washington door generaal Marshall en de Ned. ambassadeur, dr. A. Lou don, tussen de Ver. Staten en Nederland een overeenkomst getekend, waarin de schulden en vorderingen uit hoofde van Lend Lease en andere weder kerige leveringen van goede ren en diensten gedurende de oorlogsperiode, definitief volledig worden geregeld. In deze overeenkomst blijft de verplichting tot het terug leveren van het destijds gele verde muntzilver ter waarde van 40 millioen dollar (binnen ca. 5 jaar tyds) gehandhaafd, doch alle andere schulden en vorderingen worden in de over eenkomst verrekend door de vaststelling van het netto totaal door Nederland aan Amerika verschuldigde bedrag op 67.500.000 dollar, hetgeen in feite betekent dat de Ned. schulden voor het grootste ge deelte werden kwijtgescholden. Een aantal Ned. vorderingen, o.a. wegens de overdracht aan de Amerikaanse regering in 1942 van door Nederland, resp. Ned.-Indië in Amerika gekocht oorlogstuig, zullen alsnog door de Amerikaanse regering wor den betaald. De aldus ter be schiking komende dollarbedra gen zullen door de Ned. rege ring worden aangewend voor het verrichten van een eerste afbetaling van 19.500.000 dol lar op de schuld van 67.500.000 dollar. RADIOREDE MINISTER LIEFTIXCK. Naar aanleiding van de on dertekening van de Lend Lease-overeenkomst heeft mi nister Lieftinck over beide Electrificatie Dordrecht—Roosendaal. De Spoorwegen beginnen vandaag met het plaatsen van de palen op de lijn Dordrecht —Lage Zwaluw©Roosendaal, welk traject wordt geëlectrifi- ceerd. De plaatsing van deze palen op de reeds aanwezige voetstukken zal met bekwame spoed geschieden. De accijnzen op zout en suiker. Blijkens het voorlopig ver slag van de commissie van voorbereiding uit de Eerste Kamer over de wetsontwer pen „Wet belastingherzie ning 1947" en „Wijziging van het besluit op de onderne mingbelasting 1942" betreur den verscheidene leden het, dat de regering de door haar gevolgde lijn niet wat verder heeft doorgetrokken en eer einde heeft gemaakt aan en kele indirecte belastingen, zo als accijnzen op zout en sui ker, die op de minst draag- krachtigen der bevolking het zwaarst drukken. Zij spraken de hoop uit, dat bij een al gemene herziening van het belastingstelsel de regering zeer in het bijzonder hieraan haar aandacht zou willen besteden. BILJETTEN INVULLEN. Einge leden gaven voorts uiting aan het verlangen, dat de belastingwetgeving duide lijker en eenvoudiger worde geredigeerd. Er is thans vrij wel niemand, die in staat is, zonder hulp van deskundigen een belastingbiljet in te vul len. CHR. ONDERWIJZERS VERGADEREN. De Ver. van Christelijke On derwijzers en Onderwijzeressen in Nederland en Overzeese Gebiedsdelen hield haar twee daagse algemene vergadering te Leeuwarden. Er werd een excursie ge maakt naar het bekende Pop- ta-slot te Marssum en naar Franeker, waar het raadhui3 en het Planetarium de aan dacht vroegen. Op het stadhuis werden de congressisten toege sproken door de burgemeester. In de eerste middagvergade ring hield de heer Gilhuis een referaat over het onderwerp „De Christelijke staatsschool of de vrije christelijke school in verleden en toekomst". zenders een rede gehouden, waarin hij de betekenis van de lend-lease-leveringen en de thans ondertekende betalings overeenkomst uitvoerig uiteen zette. Over de uiteindelijke rege ling van de schuldpositie zijn verleden jaar de onderhande lingen geopend. Dank zij ruime bevoegdheden door het Con gres aan de Amerikaanse re gering verleend en de uiterst welwillende houding van Ame rikaanse zijde ingenomen, is tenslotte een afrekening tot stand gekomen, waarin het totaal door Nederland aan de Ver. Staten verschuldigde be drag (plm. 330 millioen dollar) tot 67.5 millioen dollar is te ruggebracht, hetgeen in feite betekend, dat de Ned. schulden voor het grootste gedeelte zijn kwijtgescholden. In deze voor ons land zo ge lukkige regeling weerspiegelt zich ongetwijfeld de grote waardering, die men in Ameri ka koestert voor de bijdrage, die Nederland heeft geleverd in de gemeenschappelijke stryd. In het bijzonder de spoorweg staking, waaraan generaal Eisenhower een zo grote waar de heeft toegekend, heeft op het Amerikaanse volk een on vergetelijke indruk gemaakt. Voor allen, die tydens de oor log en de bezetting zo moedig aan het verzet hebben deelge nomen, moge het een grote voldoening zijn, dat hun hou ding ook in dit opzicht aan het vaderland is ten goede ge komen. Bovenal past hier echter 'n woord van oprechte dank aan de regering van de Ver. Sta ten en aan het Amerikaanse volk voor het edelmoedige standpunt, dat zij bij de af wikkeling van onze schulden hebben ingenomen. TROUWRING NA 8 JAAR TERECHT. Acht jaar geleden verloor de landbouwer H. v. K. te Oostkapelle zijn gouden trouwring. Acht jaar lang heeft dit kostbaar kleinood in de aarde gelegen, tot dezer dagen de tegen woordige eigenaar van het land de ring weer terugvond en aan de rechtmatige eigenaar heeft ter hand gesteld. Nu prijkt het symbool van huwelijkstrouw weer waar het hoort. Minder mals in het brood. Het percentage mais in hét brood, dat momenteel 20 be draagt, zal binnenkort tot op de helft worden terugge bracht. De samenstelling van de broodbloem wordt dan: 20 procent inlandse tarwe, 15 procent inlandse rogge en 65 procent buitenlandse tarwe. Van de bloem, bereid uit bovengenoemde granen, wordt 75 genomen en bijgemengd met 10 maisbloem en 15 procent buitenlandse bloem. Men dient er echter, zo deelt, men van bevoegde zyde me de, wel rekening mede te houden, dat eerst de voorra den broodbloem van oude sa menstelling opgemaakt zullen worden, zodat het nog wel enkele weken zal duren alvo rens de broodbloem van nieu we samenstelling bij de bak kers komt. Mr. v. Kleffens ambassadeur ie Washington. Binnenkort is de benoeming te verwachten van mr. E. N. van Kleffens, Minister zonder portefeuille, tot ambassadeur te Washington. Gezantschap Ie Canberra. Binnenkort is de benoeming te verwachten van de heer P. E. Teppema, oud-gezant te Madrid, tot gezant en gevol machtigd minister te Canber ra (Australië). (Ingezonden mededeling) (Ingezonden mededeling) HUIDVERZORGING. Tegen zonnebrand, stuklopen, doorzitten, schrijnen, smetten, en ter verbetering der huid: Purol of Purolin. Door 't crème-karakter is Purolin ge liefd door de vrouw voor zich zelf en de baby. (Ingezonden mededeling) Extra aanbieding. Schapenlederen boodschap- tassen met ritssluiting en voortas, een keurige tas, wel ke gekost heeft -23.95 en welke wij nu kunnen verko pen voor de ongelooflijke spotprijs van slechts f 16.95. Natuurlijk begrijpt U het, zo iets kan alleen jo F1BBE, .Vlissingen Middelburg. Voor achttienduizend gulden gingen reeds naar de bodem van de Schelde. De strijd tegen het water. Op de watervlakte tussen Borssele en Rammekens ligt, ver naar de kant van het Sloe toe, een rode boei. Niets bij zonders natuurlijk, want er liggen veefe meer rode boeien op de Schelde en dat men achter die boei, alweer de richting van het Sloe op, een diepte van 45 meter peilt is evenmin bijzonder, want de ze diepte en nog meer soms bereikt de Schelde op verschillende plaatsen. Wèl by zonder is, dat waar nu de boei ligt, vroeger gelo pen werd over slik en zand. Oude Borsselaren kunnen zich dat nog herinneren. In de loop der jaren is dit veranderd. Steeds meer ver legde de stroom zich in de richting van de kust en ging daardoor een gevaar vor men.... Want al verloor het water de slag om Walcheren, de aanvallen op de Zeeuwse kusten heeft het nooit ge staakt. Ook de Zeeuwen voeren echter een nooit aflatende strijd en zij zijn er zelfs nog vlugger bij dan hun vijand, omdat de aanval nog steeds de beste verdediging is. Bezijden de strekdam de Noordnol, die jaren geleden hier reeds werd neergelegd om de stroom van de kust te houden even ten Westen van Borssele zullen vier grote zinkstukken verhinderen dat de stroom nog verder land waarts dring4:. Vier zinkstuk ken, elk van 20 bij 60 meter, omgeven door een gordel van steen. Een werk, niet zo groot na tuurlijk als de dichting der dijksgaten op Walcheren of de droogmaking van het eiland, maar wel groots, want het is een symbool van dezelf de strijd. Het is trouwens ook geen klein karwei. Enkele we ken geleden werd het aanbe steed en Woensdagmiddag stortten de zinkwerkers de stenen op het stuk om te zin ken. Toen het tij „dood" was, hief de zinkbaas z'n arm op, rappe handen kapten de ka bels waarmee het zinkwerk, precies in het verlengde van de op de wal uitgezette ba kens, lag verankerd aan de bakken. En het stuk zonk. De keien, zware Belgische steen, plonsten omlaag. Een ton op elke vierkante meter, 1200 ton op het zinkstuk. 1200 ton steen van 15 per ton. Op de bodem van de Schelde tussen Rammekens en Borssele ligt nu alleen aan keien al voor 18.000 guldens. Dat is nog maar één van de vier zink stukken. Het gehele werk kost 129.000. Natuurlijk kan de polder dit bedrag niet alleen opbren gen. Rijk en de provincie zul len moeten bijspringen. Maar het is de prys waard en het werk moet gebeuren, want het gevaar voor een dijkval of een verzakking van de strekdam was lang niet denkbeeldig. En wat gebeu ren moest, gebeurt snel en goed: enkele weken geleden de aanbesteding Woensdag middag het eerste stuk naar het zich laat aanzien over veertien dagen het twee de. En in Augustus zullen alle vier de stukken met een gezamelijke lengte van 250 M. gezonken zijn. Maar ook dit betekent nog geen einde "an de strijd te gen het water, dat ergens an ders langs onze kust alweer aan een nieuwe bedreiging werkt. Maar ook daar zijn Zeeuwen paraat om het zijn kans te ontnemen. PRIJSOPDRIJVING VAN STRO. 36 processen-verbaal opgemaakt. Ambtenaren van de prysbe- heersing hebben 2 processen- verbaal opgemaakt tegen commissionnairs, die graanstro opkochten in Zeeland ver bo ven de vastgestelde pryzen. Bovendien is proces-verbaal opgemaakt tegen 34 leveran ciers van dit graanstoo. Het gaat totaal om 4 millioen ki logram graanstro, waarvoor de commissionnairs inplaats van de voorgeschreven 21. per 1000 k.g\, bedragen van 28.— tot 35.— per 1000 k.g. betaalden. De commis sionnairs verkochten het stro aan een dertigtal afnemers in Holland. Zij berekenden voor de voorverkoop een marge van 2.25 per 1000 k.g. In totaal hebben zij een be drag van 33.000.te veel betaald en op het reeds gro tendeels verkochte stro had den zij een bedrag van 31.500 teveel ontvangen. Met hun commissionnairsloon hebben zij niet geknoeid, want zij mogen inderdaad 2.25 per 1000 k.g. rekenen. De commissionairs en de le veranciers van het graanstro staan. Commandant Durman bezoekt Zeeland. De commandant van het Leger des Heils in Nederland, Ch. Druman, zal, vergezeld van zijn echtgenote een tocht door Zeeland maken. Zaterdag bezoekt de com mandant Middelburg. Zondag morgen en Zondagmiddag zal hij de diensten te Goes leiden. In de middagdienst zal com mandant Durman een herin- neringsraam aan het 55-jarig bestaan van het korps Goes onthullen. Zondagavondmis de commandant te Yerseke, Maandag bezoekt hij Terneu- zen en Dinsdag Zierikzee. Met een bezoek aan Vlissingen wordt Woensdag de Zeeuwse reis van de commandant be sloten. „Oosteschelde" weer in vaart. De „Oosterschelde" van de Prov. Stoombootdienst is, na bij de K. M. „De Schelde" op geknapt te zijn, weer in de vaart genomen. Het schip zal voorlopig de dienst Zierikzee Katseveer onderhouden. De „Koningin Emma" die tot nu toe op deze dienst voer, zal nu bij „De Schelde" worden opge knapt. Zierikzee AANVRAGEN OM WERKKLEDING. De directeur van de distri- butiedienst Zierikzee maakt bekend, dat algemeen gelegen heid gegeven zal worden tot het indienen van individuele aanvragen om werkkleding door personen, werkzaam een zelfstandig beroep, dan wel in een bedrijf met minder dan 10 werkkleding dragende arbeiders. Formulieren kunnen wor den afgehaald gedurende de gewone zittingsuren van de afdeling „Voorlichting" in de periode van 2 tot en met 14 Juni '47. De ingevulde en onderte kende formulieren kunnen worden ingeleverd in de pe riode van 9 tot en met 21 Juni 1947. Op dit aanvraagformulier moet, naast de gewone vra gen, zijn ingevuld: 1. Op welke adressen be trokkene. sinds 1 Aug. 1946 heeft gewoond; 2. Naam en aard van het bedrijf en beroep, waarin be trokkene werkzaam is; 3. Op de achterzijde in de kolom „Benamingen" slechts de vermelding: „Werkkle ding"; 4. De werkgevensverklaring, tenzij de aanvrager een zelf standig beroep uitoefent. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat iedere werkkle ding dragende werknemer (uit bedrijven met 10 of min der arbeiders) en ieder, die een zelfstandig beroep uit oefent, een aanvraag voor werkkleding kan indienen, zonder dat rekening met een vorige verstrekking wordt ge- honden. TOESLAG VOOR BIJZONDERE ARBEID. Aan werkgevers, die in de week van 12 tot en met 17 Mei 1947 de naamlijsten voor het aanvragen van toeslag bij zondere arbeid hebben inge diend, zullen gedurende de gewone zittingsuren in de week van 2 tot en met 7 Juni 1947 de toeslagkaarten en/of rantsoenbonnen worden uit- gereikt. Een oproepkaart] e wordt niet toegezonden. De naamlijst, betrekking hebbende op de toeslag bij zondere arbeid voor de 5e en 6e periode 1947 moet worden medegebracht. „CENTRALE KAS" EN „VOORLICHTING". De directeur van de distri butiekring Zierikzee maakt bekend, dat met ingang van 2 Juni 1947, de zittingsuren van de afdeling „Centralè kas" en' „Voorlichting" als volgt wor den vastgesteld: te Haamstede (Gemeentehuis) op Vrijdag van 9.4512.30 u. Burgh (Gemeentehuis Burgh)op Vrijdag van 1.15 3 uur. Brouwershaven: op Maan dag van 911.30 uur. Schuddebeurs: op Maandag van 23 uur. Burgh RUNDVEEKEURING. Uitgaande van de ver. tot verbetering van het rundvee in Zeeland, werd Dinsdagmid dag te Burgh op een weiland achter de boerderij van de heer M. A. Beije, de jaarlijk se veekeuring gehouden. De jury bestond uit de heren C. Zwagerman, rijks vee teeltcon sulent, Kleinepier en v. Waes, terwijl de heer Kloek, inspect. van het Ned. Rundveestam boek, ook aanwezig was. De stier George van de stierenver. „Streven naar beter"', ver wierf een le prys met 76,7 p. De stier Girwil v. Dijkzicht, van A. Hanse te Haamstede verkreeg ook een le prijs en werd opgenomen in het Ned. Rundveestamboek met B, voor algemeen voorkomen. Hierna verschenen achter eenvolgens de le, 3e, 4e en andere kalfskoeien, waarbij bleek, dat vooral in de laatste twee groepen zeer goede ge- bruiksdieren voorkomen, waarbij verschillende 80 of meer punten behaalden. Deze dieren vormen volgens de jury een goede kern om de veestapel in Westelijk Schou wen op een belangrijk hoger peil te brengen. Na afloop wekte de heer Zwagerman op tot deelname aan de weer ter hand geno men melkcontróle, die reeds verschillende deelnemers telt. Ook deelde hij nog mee, dat in de naaste toekomst wel licht op Schouwen-Duiveland getracht zal worden te komen tot kunstmatige bevruchting bij 't rundvee, waarmee men in andere delen van ons land, maar vooral in het buitenland reeds zulke goede resultaten heeft geboek'. Ouwerkerk VERGADERING GROENE KRUIS. Onder voorzitterschap van burgemeester Romeijn heeft de afdeling Ouwerkerk van het Groene Kruis een vergadering gehouden Het saldo over 1946 bleek 947,22 te bedragen. De begro ting voor 1947 werd in ont vangsten en uitgaven geraamd op 4100. De aftredende voorzitter werd herkozen. Er is een stichting opgericht, die de opleiding van kraam verzorgsters ter hand zal ne men. Ook de afdeling Ouwer kerk zal hieraan medewerken. De vergadering besloot met al- femene stemmen hiervoor 0,10 per lid contributie te be talen. (5YMNASTIEK-UITVOERING Naar vernomen wordt zal de Thoolse gymnastiekvereni ging „Olympia" op Zaterdag 7 Juni a.s., na eerst een mars door de gemeente gemaakt te hebben, op de Markt gymna- tiek- en turndemonstraties ge- j ven, als propaganda voor deze sport. De Pinda-Chinees. Hij was zo'n eenvoudig Pin* da-manncke uit het land der Rijzende Zon. Een beetje me- lijwekkend in zijn Oosterse bescheidenheid, maar verba zend geslepen in zijn drang naar materieel gewin. Hij was naar Oostkapelle gekomen om daar., by de vacantiegangers tegen zwarte marktpryzen snoeperij te verkopen. Reepjes chocolade van een dubbeltje deden by hem 60 cent, een rolletje pepermunt deed 45, een pindatabletje 40 cent, een. pakje Amerikaans kauwgom 1.25 en een zak je zuurtjes 60 centHet publiek kocht van hem het dacht blijkbaar niet aan de zwarthandeïpractijken van het zieligheid-voorwendende pinda-manneke. Maar die zwarte practijken waren er en tenslotte moest er tegen deze straatventer proces-verbaal worden opge maakt door de ambtenaren van de prysbeheersing. Hij zal straks terechtstaan. Ook pinda-mannekes mogen zich niet op zwarte handel toeleggen. De te Tholen gehouden collecte ten bate vaji de Stich ting 1940-1945 heeft in totaal 473.55 opgebracht. Poortvliet SERIE WED STRIJDEN KORFBAL. De uitslagen van de op 2e Pinksterdag te Poortvliet ge houden seriewedstrijden korf bal luiden als volgt: W.H.S. te St Annaland, le prijs; Volhar ding, Yerseke, 2e prijs; I.V.O., Poortvliet, 3e prijs; S.V.O., Oud-Vossemeer, 4e prijs. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK TE MIDDELBURG. Uitspraken. A. J. B., 49 jaar, huisknecht te Middelburg, 5 maanden ge vangenisstraf met aftrek voorarrest, en voorwaardelijk ter beschikkingstelling van de regering, proeftijd 3 jaar met bijz. voorwaarden. J. S., 24 jaar, vlasbewerker te St. Jansteen en E. v. d. Kr., 43 jaar, klompenmaker te Clinge, ieder 1 jaar en 2 maanden gevangenisstraf, met aftrek, voor diefstal. C. M. B., 34 j., schipper te Bergen op Zoom, 10 maanden gevangenisstraf voor diefstal van een rijwiel. F. A. C., 20 jaar, musicus te Middelburg, 8 maanden gev. straf met aftrek voorarrest voor diefstal van een geld kistje. L. W. P. H., 52 j., ambte naar te 's-Gravenhage, 100 b. of 30 dagen hechtenis. Komt er een op Schouwen? Het waterschapsbestuur van Schouwen'heeft in 's Landska- mer te Zierikzee Dinsdag een algemene vergadering gehou den. In deze vergadering werd de heer A. M. de Boer geïnstal leerd en beëdigd. Van Ged. Staten was bericht ingekomen, dat de heren H. Gast en P. Commissie-generaal terug. De leden van de Commissie- Generaal, prof. W. Schermer- horn en M. van Poll zijn Woensdagmiddag om 1.45 uur per K.L.M.-vliegtuig op Schip hol aangekomen. De leden van de commissie- generaal, prof. W. Sehermer horn en de heer Max van Poll, werden op Schiphol begroet door prof. dr. J. H. A. Loge- mann. J. M. Kiveron, secr. ge neraal van het min. van over zeese gebiedsdelen. Ter be groeting waren voorts aanwe zig Koos Vorrink, W. F. Goed- hart en jhr. mr. M. v. d. Goes v. Naters. Gevraagd naar de pu blicatie door een buitenlands persbureau van de nota aan de republikeinse delegatie, zei- de prof. Sehermerhorn: „Het gewone procédé, hier en daar wat opgevangen. Inderdaad zijn verschillende punten juist, zo als het instellen van een fede rale regering. De publicatie over het valuta-vraagstuk Is echter pure fantasie". Prof. Sehermerhorn zeide verder, dat de grote moei lijkheid is geweest, dat men „gebonden was aan de pro blemen van alle dag. Wy za ten vast aan de financieel- economlsche problemen en van de andere kant werd het zwaartepunt gelegd op het incident Modjokerto." „Nederland-Indonesië" ernstig verontrust. TELEGRAM AAN MINISTER BEEL. Het bestuur van de Ver. Nederland-Indonesië heeft het volgende telegram gezonden aan dr. L. J. M. Beel: „Het bestuur van de Ver. Nederland-Indonesië, ernstig verontrust (voor het verder afglijden naar een oorlogssi tuatie tussen Nederland en Indonesië) door de geweld dadige staatsgreeppogingen gepleegd door de leiders van de Parai Rakjat Pasoedanin het onder Nederlands mili tair bewind staand gebied van Buitenzorg, zonder dat deze militairen tegen de ver stoorders van rust en orde direct maatregelen hebben ge nomen, constateert ernstige plichtsverzaking van de ver antwoordelijke militaire bevel hebber kolonel Thomson en vraagt daarom bestraffing van de verantwoordelijke per sonen en onmiddellijke ont heffing van kolonel Thomson uit zijn functie, evenals her stel van de toestand zoals deze vóór de staatsgreep was ingevolge een overeenkomst tussen Nederlandse en Repu blikeinse autoriteiten." Bestuursraad voor Buitenzorg. Het lid van de republikein se delegatie Soepeno heeft te genover Aneta verklaard, dat voor Buitenzorg een bestuurs raad zal worden gevormd, be staande uit zeven leden, en wel drie republikeinse, waar onder de republikeinse regent, en vier leden van de Pasoen- dan-beweging. Het régent- schapskantoor zou worden her opend als „status-loze" instel ling, waarmede men het echter van republikeinse zijde niet eens is. Kabinetszitting te Djogja. OVER DE NEDERLANDSE NOTA. Naar Aneta verneemt, zal de kabinetszitting van Zondag a.s. te Djogja zich uitsluitend bezighouden met de bespre king van de Nederlandse nota, die twintig pagina's beslaat. Het aantal verkeerson gelukken in België bedroeg tijdens het vierde kwartaal van 1946 7038, tegen 6276 in het vorige kwartaal. Von Papen mishandeld. Franz von Papen, die thans in een werkkamp verblijft, is door een SS-man in de was- zaal van het kamp neergesla gen. Het incident geschiedde op 21 Mei en werd medege deeld door de zoon van Von Papen, die optreedt m het pro- ces tegen de Nazi-industriëlen te Neurenberg. Toen Von Papen was neer gevallen bleef zijn aanvaller hem enige tijd schoppen. Ande re gedetineerden zagen toen kans Von Papen te ontzetten. Von Papen is in ernstige toe stand naar het ziekenhuis van het kamp overgebracht. Toen zijn zoon hem bezocht kon de ze zijn vader niet herkennen door de verwondingen, die hem ware ntoegebracht. Woensdag werd verklaard, dat Von Papen „buiten ge vaar" was. Kunstmatige voe ding blijft echter noodzakelijk. Nieuwe Italiaanse regering. Aloide de Gasperi, de lei der der Chr. Democraten, heeft president de Nicola er van in kennis gesteld, dat hy in staat is een nieuw ka binet te vormen. Dit betekent het einde van de Italiaanse regeringscrisis, die nu zeven tien dagen heeft geduurd. Naar verluidt zal de Gas peri een kabinet samenstellen bestaande uit leden van zijn eigen partij en enkele des kundigen. Eduard Verkade By de huldiging in de Am sterdamse Stadsschouwburg van Eduard Verkade, die na een 40-jarige toneelspelers loopbaan afscheid neemt van de planken, heeft de verte genwoordiger van de minister van O. K. en W., de heer G. Pippel, de scheidende jubilaris medegedeeld, dat het fi. M. de KKonKingin heeft behaagd hem te benoemen tot Officier in de orde van Oranje. N.S.B.-ers vertrokken naar Nieuw Guinea. Woensdagmiddag omstreeks zes uur is het ss „Tarakan" van de My. „Nederland" naar Hollandia op Nieuw Guinea vertrokken met 119 politieke delinquenten aan boord, die op verschillende bases, waar legergoederen zijn opgeslagen, werkzaamheden zullen ver richten. De delinquenten zul len twee jaar op Nieuw Gui nea biyven. Oorspronkelijk waren ei 240 gegadigden voor tewerk stelling in Nieuw Guinea, doch slechts 119 candidaten zyn voor de uitzending geschikt gevonden. Het voordek van de „Ta rakan" is gereserveerd voor de delinquenten, die dadelijk na aankomst op het schip het hun toegewezen terrein gingen verkennen. Zij krijgen soldatenkost en mogen zich op het voórgedeelte van het schip vry bewegen. Tien jaar geëist tegen Weinreb. De advocaat-fiscaal heeft voor het Byz. Gerechtshof te 's-Gravenhage tegen de 32- jarige F. Weinreb, die terecht stond omdat op de door hem samengestelde lijsten voorko mende Joden door de S.D. zouden zijn gedeporteerd, een gevangenisstraf van tien jaar met aftrek van de voorlopi ge hechtenis geëist. Handelsovereenkomst met de Russische zone. Naar wij vernemen, hebben onderhandelingen tussen Ne derland en de Russische zone van Duitsland geleid tot de parafering van een handels overeenkomst. Deze wordt, wanneer ze getekend zal zyn, op 1 Juni van kracht. Ne derland zou o.m. haring en superfosfaat leveren en van lusland o.m. kali ontvangen. Vis benoemd zyn tot heem raad. De heer J. Klompe werd benoemd tot voorzitter. Ook de besluiten tot het heffen van buitengewoon dykgeschot, ge woon drjkgeschot en dijkge- schot voor gebouwde eigendom voor de dienst 1947 zijn door Ged. Staten goedgekeurd. Be sloten werd de salarissen, zo- als in Juli 1946 door de Alg. vergadering werd voorgesteld, niet te verlagen. De voorstel len van het bestuur tot het verpachten van een gedeelte duin aan de heer Vriesendorp te Renesse en de heer P. Telle te Renesse werden aangenomen evenals het voorstel een tijde, lijke toelage van 10 op het grondsalarls toe te kennen aan het ambtenaren-personeel Met ingang van 1 Maart 1947 werd de hoofdopzichter, de heer T. B. van der Straaten, in vaste dienst benoemd. De heer C. van Schelven werd benoemd tot lid van de commissie tot nazien van de begrotingen en rekeningen. Tot plaatsvervangend lid van deze commissie werd benoemd de heer M. Dalebouts. Tenslotte kwam in behan deling het voorstel van het dagelijks bestuur tót aan- die voor de ontwatering, de vaardigbig- van de rykssubsi-' verbetering van de hoofdwa tergangen en het stichten van een stoomgemaal. Het rijk wil in deze kosten voor 56 tot een maximum van 3.118.000 bijdragen. Daar de pachten niet ver hoogd mogen worden zullen de kosten voor de eigenaren met ongeveer 6 per ha. stijgen. Verschillende leden achtten dit een bezwaar terwijl meerdere leden liever een klein gemaal zouden hebben. De oeverbe scherming zal ook wel 100.000 kosten en is toch ook noodzakelijk. Het onderhoud van de zêewering is van pri mair belang, dit plan mag slechts op de tweede plaats ko men. Met algemene stemmen werd tenslotte besloten een maand uitstel te vragen voor de be slissing van het al of niet aan vaarden van deze subsidie. Vóór 2 Juni had deze beslissing moeten vallen. Ook zullen aan de cultuur-technische dienst en de grondkamer nog nadere toelichtingen op dit plan ge vraagd worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 20