PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT De Nota der Commissie-Generaal .Vijandelijkheden moeten ophouden Turkije voelt zich bedreigd F 8500 Nederlandse regering bereid tot ruime en voortvarende uitvoering van de overeenkomst van Linggadjati Vijf voorstellen aan de republikeinen Vandaag... van Rotterdamse schooljeugd 190e Jaargang - No.123 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsche Courant. Middelburg. •Drukkerij Firma F. van de Velde Vllssingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 30 Mei 1947 ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per week3.20 per kwartaalfranco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per adver tentie 2.—. Bureau» gevestigd te Vllssingen Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg i Londensche Kaal'29. telefoon 2077 en 2924 t Goes: Turf kade 15, telefoon 2475 Oostburg i Gratamastraat 3, telefoon 102; Terneuzen Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Binnen 14 dagen antwoord gevraagd De by de nota overgelegde voorstellen omvatten: le. de eerste uitvoering van art. 15 van de overeen komst van Linggadjati met betrekking tot de hervor ming van de Indische regering tot een centraal appa raat van de toekomstige federatie en de oprichting van organen voor samenwerking met het opperbestuur in Nederland; 2e. de regeling van de buitenlandse betrekkingen en de voorbereiding van de vorming van een buitenlandse dienst voor de toekomstige .Ver. Staten van Indonesië; 3e. de militaire samenwerking met betrekking tot het volledig staken van de vijandelijkheden, het herstel van recht en veiligheid, de opbouw van de defensie voor Indonesië en de vermindering van de troepensterkten; 4e. de regeling van de belangrijkste economische vraagstukken, met name die, welke betrekking hebben op het buitenlandse handelsverkeer, de deviezcncontróle, de voedselvoorziening en het herstel van recht voor niet-Indonesiërs ten aanzien van hun bedryven en be zittingen in republikeins gebied; 5e. de regeling van de verhouding tot en de samen werking met de niet tot de republiek behorende delen van Indonesië en van de inpassing van de bezette ge bieden op Java en Sumatra in het republikeins ter ritoir, een en ander met inachtneming van art. 3 en 5 van de overeenkomst van Linggadjati. Op de 27ste Mei 1947 ls door de Commissie-Gene raal een nota overhandigd aan de republikeinse delega tie, bevattende een overzicht van haar denkbeelden en voorstellen terzake van de uitvoering van de overeen komst van Linggadjati. Zij gaat daarbij er van uit, dat de Ned. regering deze over eenkomst beschouwt als de vaste grondslag van haar beleid met betrekking tot Indonesië,, op welke grond slag zij aan dat beleid een ruime en voortvarende uit voering: wenst te geven. Dit sluit echter tevens in zich, dat zy meent te mogen ver langen, dat de regering der republiek zich eveneens aan deze grondslag houdt en daarom strijdige maatre gelen achterwege laat of on gedaan maakt. Voorts acht de Commissie- Generaal door de onderteke- kening van de overeenkomst, die de samenwerking tussen Nederland en Indonesië en in het bijzonder tussen de Ned. regering- en republikeinse re gering tot uitgangspunt heeft, de bestaansreden voor een be stand, zoals dat op 14 Octo ber 1946 is gesloten, in feite vervallen, aangezien het aan gaan van zulk een overeen komst niet in overeenstem ming is te brengen met de toe stand, waarin de vyandelijkh. alleen maar zijn opgeschort. Zij acht het daarom een onmis baar onderdeel van de uitwer king van de overeenkomst, dat gezamenlijk maatregelen wor den genomen om een einde te maken aan de nog steeds plaats «vindende gewelddadtge handelingen tegen de bezette delen van Java en Sumatra en tegen de Malino-gebieden en dat hl onderlinge samenwer king de voor de toepassing van de overeenkomst noodzakelijke Inwendige veiligheid wordt ver zekerd. Op die grondslag kan het snelst de door beide par tijen nagestreefde verminde ring van de troepensterkte worden verwezenlijkt. Iedere verdere vertraging van de uitvoering van de over eenkomst van Linggadjati maakt de economische en maatschappelijke reconstructie van Indonesië moeilijker en veroorzaakt achteruitgang van de productiebronnen, die voor de welvaart en de toe komst van dit land fataal kan zijn. Het is van het grootste be lang, dat op zo kort mogelijke termijn niet alleen het gebied van de republiek voor het al gemeen verkeer met de overi ge delen van Indonesië, met Nederland en met het buiten land weer wordt opengesteld, doch ook dat naar die voor waarden recht en veilig heid worden hersteld, welke onmisbaar zijn voor een ge zonde economische maatschap pelijke en culturele ontwikke ling. Missie-Idenburg In Djogja. Een groep van 12 Ned. amb tenaren onder leiding van dr. P. J. A. Idenburg, is in Djog- jakarta aangekomen en door Soekarno ontvangen. Dr. Iden burg deelde bij aankomst aan Antara mede, dat naar alle waarschijnlijkheid de Neder landsIndonesische kwestie op vredelievende wijze kan worden opgelost, mits de Indonesiërs kans zien him goede wil te to nen. Gevraagd naar de oorzaak van de impasse, waarin de be sprekingen zijn geraakt, wilde dr. Idenburg geen positieve antwoorden geven, omdat hij het resultaat wilde afwachten van de besprekingen, die nu tussen dit gezelschap en de re- gublikeinen zouden worden ge- ouden. Dr. Idenburg betwij felde het, of men binnen een week tot overeenkomst zou kunnen komen. Sabotage te Buitenzorg. In de Goodyear-fabrieken te Buitenzorg is een belangrijke serie sabotage-pogingen ont dekt welke geruime tijd aan de gang is. Hierbij zijn inheem se leden van het personeel, on der wie vermoedelijk leden van de T.R.I., betrokken. T.a.v. deze 5 punten wordt o.m. het volgende toegelicht: Het ware rechtstreeks in strijd met de overeenkomst, wanneer men, zoals de repu blikeinse delegatie in sommi ge besprekingen en de repu blikeinse autoriteiten in som mige uitspraken hebben ge steld, gedurende de over gangstijd de eenheid van In donesië zou verbreken door de republiek te plaatsen naast en los van de overige delen van dit land. De overeenkomst gaat in tegendeel ervan uit, dat samengewerkt zal worden aan bouw en uitrusting van een federale staat en dat, zo lang deze bouw nog niet is voltooid, door hervorming van de Indische regering in het centraal gezag zal worden voorzien. In de voorstellen is derhal ve uitgegaan van de toe stand voor de overgangspe riode, waarin de jure het ge zag van de vertegenwoordi ger van de Kroon in Indo nesië en dat van de Ned. re- fering gehandhaafd blijft, och de facto aanstonds voor zieningen worden getroffen om een mederegerende instan tie op federatieve grondslag te scheppen voor geheel Indo nesië om te voorzien in een vertegenwoordiging van Indo nesië by het opperbestuur. Deze constructie voor de overgangstijd kan dan tege lijkertijd de grondslag vormen voor de latere federale rege ring en voor de toekomstige organisatie van de Neder lands-Indonesische Unie. BUITENLANDSCHE BETREKKINGEN. In de overgangsperiode zul len krachtens de overeen komst de buitenlandse betrek kingen van Indonesië ver zorgd worden door de be treffende dienst van het Ko ninkrijk onder uiteindelijke leiding van de Kroon (de mi nister van buitenlandse za ken). Teneinde zorg te kunnen dragen, dat bij de tot stand- koming van de Ver. Staten van Indonesië dit land over het apparaat beschikt, het welk het dan voor zijn bui tenlandse betrekkingen nodig zal hebben, zijn ruime voor stellen gedaan tot de opne ming van Indonesiërs in de buitenlandse dienst. Boven dien is een organisatie voor gesteld, die het van de aan vang af mogelijk maakt, dat vertegenwoordigers van de verschillende staten in com missoriaal verband betrokken worden bij de behandeling van de buitenlandse aangele genheden, zowel in Indonesië zelf onder leiding van de chef der Dirvo (Directie Ver re Oosten) als in Nederland onder de minister van buiten landse zaken. Militaire samenwerking. De militaire samenwerking wordt bepaald door drie be langrijke factoren. In de eerste plaats zal een einde moeten komen aan de vijan delijkheden, die nog steeds voortgang vinden op verschil lende fronten, zodat uitvoe ring kan worden gegeven aan de beginselen van demilita- risatie, die als eerste voor beeld met betrekking tot het Regentschap Modjokerto zijn overeengekomen. Voorts dient aan iedere gewapende of su- bersieve actie naar de Mali no-gebieden een einde te wor den gemaakt. In de tweede plaats is het noodzakelijk in verband met het voorgaande, dat de taak van de strijdkrachten tot haar normale omvang wordt teruggebracht en dat derhalve het overleg wordt geopend omtrent de samenwerking ten behoeve van de defensie. Daartoe zal het nodig zijn, dat een deel der Nederlandse strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht voorlopig ter beschikking van Indonesië Ministerraad. In de vergadering van de Ministerraad hebben de ministers Beel en Jonkman verslag uitge bracht van de bevindin gen gedurende hun ver blijf in Indonesië. Het overleg in de minister raad werd Donderdag avond voortgezet in te genwoordigheid van de leden der Commissie-Ge neraal. blyft, omdat de opbouw van een moderne weermacht een proces van jaren ls. In de derde plaats is het dringend nodig, dat het pro ces van herstel van de bin nenlandse veiligheid zoveel mogelyk wordt bespoedigd, opdat de ontwikkeling van Indonesië uit de revolution- naire in de constructieve fase kan overgaan. In verband met de verantwoordelykheid die Nederland op dit gebied nationaal en internationaal draagt, dient ook politioneel een samenwerking tussen Ne derland en Indonesië te wor den georganiseerd, die op de kortst mogelijke termyn de vorming waarborgt van een goütie-apparaat, dat zowel aan innenlandse als aan buiten landse belangen de bescher ming kan verlenen, waarop zy voor een vreedzame ver dere ontwikkeling aanspraak mogen en zullen maken. Economisch herstel. Het is voorts dringend noodzakelijk, dat de economi sche werkzaamheid in Indo nesië over het gehele gebied wordt hervat en dat, overeen komstig art. 14 van de over eenkomst, de niet-Indonesische rechten en bezittingen aan de rechthebbenden worden terug gegeven. Herstel van recht voor niet-Indonesiërs in het repu blikeinse gebied is noodza kelijk om de productie weder op volle gang te krijgen en het vertrouwen te herstellen van het Nederlandse en bui tenlandse kapitaal, zonder hetwelk dit zijn werkzaam heid in deze landen niet zal willen of kunnen hervatten. Dat daarbij volledige aan dacht ,wordt besteed aan de deelneming van Indonesiërs zelf in de| kapitaalvorming en aan de sociale verzorging van de bij deze bedrijven betrok ken werknemers, spreekt van zelf. Voorts is het dringend no dig, dat in het republikeinse gebied voor uitvoer beschik baar zijn de ondernemings producten om werkelijk direct tot uitvoer te worden ge bracht. Daardoor kan in de eerste deviezenbehoefte van dit land worden voorzien en wordt tevens voldaan aan een eis, die het buitenland steeds dringender stelt. Daartoe is een organisatie voorgesteld, waarin vertegenwoordigers van de ondernemers naast die van de republiek en van de centrale overheid zitting zul len hebben. Zodra de hierboven genoem de punten zijn geregeld en aan die regeling uitvoering kan worden gegeven, waartoe ook de vorming van één douane-stelsel noodzakelijk zal zijn, kan de bestaande in- en Uitvoerregeling en de daar aan verbonden marine-con- tróle worden vervangen door de normale contröle van het civiele apparaat der centrale regering. Daar de distributie en prij zen van de eerste levensbe hoeften bepalend zijn voor het herstel van het econo misch evenwicht van dit land, ligt het voor de hand, dat ook voor deze belangrijke materie een centrale organisatie wordt voorgesteld, zij het met een belangryke s centralisatie naar de staten. Samenwerking met de Malino-gebieden. Wanneer de regering der republiek inderdaad de over eenkomst van Linggadjati aan vaardt, dan is het een con sequentie van art. 4, dat in is het 25 jaar geleden, dat de Gott- hardbahn werd geëlec_ trificeerd; vieren de Ver. Staten Memorial-Day. het verdere overleg omtrent de uitvoering ook de georga niseerde delen van de Ma- linogebieden rechtstreeks wor den ingeschakeld. Dit kan ge makkelijk geschieden door de vertegenwoordigers van die gebieden bij de besprekingen tussen de beide delegaties te betrekken. Daartoe is nood zakelijk, dat de republiek dui delijk uitdrukking geeft aan de erkenning van die gebie den door de organisaties en functionarissen, welke de schyn handhaven, als zoude de republiek haar gezag ook over die gebieden uitstrekken, openlijk te ontbinden of uit hun functies te ontheffen. Financiële verhouding. Aan de hierboven vermelde hoofdpunten ontbreekt nog de deugdelijke regeling van het geldwezen en van de financië le verhouding tussen Indone sië en Nederland. Het spreekt vanzelf, dat een dergelijke re geling eveneens een onafwijs bare voorwaarde is voor de goede uitvoering van de over eenkomst van Linggadjati, doch de commissie-generaal is van mening, dat zij moeilijk tot stand kan worden gebracht, zolang de noodzakelijke voor waarden voor het herstel van recht en veiligheid en de her vatting van het economisch leven nog niet zijn vervuld. Eindstadium bereikt. Mét het vorenstaande is voor de Commissie-Generaal ten aanzien van de hier behan. idelde onderwerpen het einsta- diimi van haar onderhandeling betreffende de uitvoering van de overeenkomst bereikt. Zij is van oordeel, dat de aldus door haar, na het voorafgaan de overleg met de republikein se delegatje, ontworpen voor stellen een samenhangend ge heel vormen waarin essentiële wijzigingen niet mogelijk zijn zonder de uitvoering van de overeenkomst in gevaar te brengen of practisch onmoge lijk te maken. In verband met de dringende noodzaak om op korte termijn tot een begin van uitvoering te geraken, meent zij te moeten verlangen, dat een antwoord op deze voor stellen door de republikeinse delegatie binnen 14 dagen zal worden gegeven. Mocht dit ant woord afwijzend of onbevredi gend zijn, dan ziet zij tot haar leedwezen geen mógelijkheid om de besprekingen voort te zetten en zal zij de vraag wat verder te gebeuren staat moe ten voorleggen aan de Neder landse regering. Het wereldgebeuren. Alarmeerende verklaringen van minister-president Peker. Van demobilisatie geen sprake. Recep Peker, de Turkse minister-president, is een man, die van sensationele en alar merende, af en toe zelfs zeer krijgshaftige verklaringen houdt, die dan met vette kop pen in de Turkse pers ver schijnen. Als men hem moet geloven verkeert Turkije in een voortdurende staat van acute bedreiging en is op het huidige ogenblik de hoogste militaire waakzaamheid ge boden. Een maand geleden konden de Turken in hun ochtendblad deze waarschu wing lezen, dat zij niet ver wonderd moesten zijn als zij op een kwade dag bij het op staan zouden bemerken, dat Turkije zich in oorlog be vindt. Him minister-president had zich in die zin uitgela ten tegenover een groep koop lieden, die verzachting van de handelsrestricties kwamen be pleiten. Opnieuw heeft gisteren Pe ker een redevoering gehou den, die past in het kader van wat de Amerikanen „psycho logical warfare", dit keer Ramadier waarschuwt Franse winkeliers. André Philip, de Franse mi nister van economische zaken, heeft verklaard, dat de rege ring van plan was zonodig strenge maatregelen toe te passen tegen de ongeveer twee millioen winkeliers en andere kleine zakenlieden, die als pro test tegen de regeringscontrö- le wilen staken. Eventueel zou worden overgegaan tot slui ting van de bedrijven van al len, die aan de staking zouden deelnemen. Ter kabinetsvergadering is besloten een delegatie van de winkeliersbond op te roepen voor een onderhoud inet Ra madier. Voor de herbeplanting van Walcheren. Ruim een jaar geleden vatten twee Rotterdam mers, de journalist P. A. Gaanderse en de gem. insp. van het 1. o., de heer J. A. Nooteboom, het plan op om de Rotterdamse schooljeugd in de gelegenheid te stellen „een struikje bij te dragen" tot de herbeplanting van Walcheren. De resultaten overtroffen hun stoutste verwachtingen. Niet alleen plaatste het gemeentebe stuur van Rotterdam zich volkomen achter hun stre ven, maar de jeugd zelf of ferde met grote spontaniteit en zo kon Woensdag het fraaie bedrag van 8500. door de heren Gaanderse en Nooteboom aan de Bomen- actie der Stichting Nieuw Walcheren worden overge dragen als geschenk van de Rotterdamse schooljeugd voor de herbeplanting van Walcheren. De heer Gaanderse vertelde bij die gelegenheid, dat de Struikactie onder de Rotter damse jeugd intussen omge zet is in een landelijke actie onder de gehele Nederlandse schooljeugd en dat deze tot dusver reeds ruim 10.650. heeft bijeengebracht, terwijl nog dagelijks nieuwe schen kingen binnenkomen. De heer J. L. Verhagen heeft by de ontvangst der Rotterdammers namens het bestuur van „Nieuw Walche ren" zijn hartelijke dank uit gesproken voor deze activiteit en herinnerd aan het vele, dat door Rotterdam reeds voor Zeeland werd gedaan. Indruk- wekend noemde spr. het, dat alleen al in Rotterdam niet minder dan 34.000 kinderen 'n struik op Walcheren hebben geplant. Zich tot de heer Nooteboom wendend, bracht de heer Ver hagen ook deze warme hulde voor hetgeen hrj gedaan heeft voor de Struikenactie, hem, wijzend op de grote paedago- gische betekenis van deze ac tie, als tastbaar blyk van er kentelijkheid een fraaie pla quette, herinnerend aan de droogmaking van Walcheren aanbiedend. De heren R. de Muynck en P. Blaauw, het woord voerend namens de Bomenactie, spra ken de hoop uit, dat als in November aanstaande de her beplanting van Walcheren op op grote schaal een aanvang neemt, ook de Rotterdamse en wellicht de Nederlandse jeugd deel zullen nemen aan het herbeplantingswerk, dat dan door de Walcherse jeugd zal worden begonnen en hier na was het woord aan de gem. insp. van het 1. o. te Rotter dam, de heer J. A. Nooteboom. De heer Nooteboom zeide slechts dankbaar te zijn, dat hij destijds dit werk is be gonnen, omdat het hem een ongekende voldoening heeft geschonken. De jeugd in hon derden Nederlandse gemeenten brengt gelden bijeen voor de herbeplanting van Walcheren, overal wordt het denkbeeld om mee te doen met enthousias me begroet en nergens staat iemand er afwijzend tegen over. Overigens zeide spr. door het werk, dat hij zelf voor de struikenactie heeft verricht, tot de ontdekking te zijn ge komen, welk een omvangrijk werk door „Nieuw Walcheren" van Middelburg uit wordt ge daan. De heer Nooteboom dankte voor de fraaie plaquet te en zeide zeer sympathiek te staan tegenover het denk beeld, dat de Nederlandse schooljeugd straks actief zal deelnemen aan het herbeplan tingswerk, dat thans door haar zo spontaan en met zo veel vreugde symbolisch wordt verricht. Economisch plan voor West-Duitsland. Officieel is medegedeeld, dat Robertson, de Britse plaats vervangend opperbevelhebber en Lucius Clay, de Amerikaan se gouverneur in Duitsland tot overeenstemming zijn gekomen over de oprichting van een economische raad voor de bei de zones. Volgens het plan krijgen de Duitse autoriteiten groter be voegdheden dan zij de laatste twee jaar ooit gehad hebben. De belangrijke beslissingen moeten echter ter góedkeuring aan het geallieerde bestuur worden voorgelegd. De Franse en Russische zónes zullen ver zocht worden zich bij de eco nomische eenwording van de Brits-Amerikaanse zóne aan te sluiten. Een waarschuwingsslaking in België. Het bestuur van de Belgi sche centrale van tram- en autobuspersoneel heeft beslo ten op Maandag 2 Juni een algemene staking van. 24 uur van de trams en autobussen te doen plaats hebben. Deze staking, zo heet het in een communiqué, moet beschouwd worden als een eerste waar schuwing aan de regering. Deze heeft tot op heden geen antwoord gegeven op het verzoek om aanpassing der lonen. Dalton sprak op het Labour-congres. Hugh Dalton, de Britse mi nister van financiën, heeft op het Labour-congres geruchten weerlegt, dat Groot-Brittannlë van plan zou zijn de V.S. om een tweede lening te verzoe ken door te verklaren, dat men niet moest rekenen op het aan vragen van verdere eredieten aan het buitenland. Toen hij betoogde, dat een verminde ring van het aantal strijd krachten zou afhangen van de ratificatie der vredesverdra gen, riepen enkele afgevaardig den hem toe: „Dat is onzin". Dalton antwoordde: „Negentig dagen na de officiële ratifica tie der verdragen zullen onze troepen een aantal gebieden ontruimen". Enige sensatie verwekte op het congres een resolutie van een vrouwelijk afgevaardigde, waarin gepleit wordt voor ge lijke salariëring van hetzelfde werk in dienst van de rege ring of de plaatselijke overheid Ondanks oppositie van de zij de van het bestuur werd de re solutie met overweldigende meerderheid goedgekeurd. Het partijbestuur heeft Em manuel Shinwell, minister van brandstof en energie, voor het jaar 1948 tot voorzitter be noemd. 40.000 gulden Yoor een stier. 40.000 voor één stier, wordt niet alle dagen gemaakt, ook niet in Friesland. De zer dagen is het toch geschied. De bekende stamboekstier Rutjes Eduard, van de fokker R. Yetsinga te Arum en eigendom van T. Oostenbrug te Lieve Vrouwe-Parochie, is voor dit enorme bedrag naar Zweden verkocht. voor hgt Turkse parlement. Een „zekere" vreemde mo gendheid", verklaarde Peker, had een nota gezonden, waar in bases in Turkije gevraagd werden. Het verzoek was ge daan met het oog op het treffen van gemeenschappelijke verdedigingsmaatregelen. THir- kije zag zich geplaatst tegen over wat men noemen kon, „territoriale" eisen en moest waakzaam blijven in een ge vaarvolle atmosfeer. Volgens Peker waren er geen aan wijzingen, dat de gestelde eisen ingetrokken zouden wor den en de regering was daar om na rijp beraad tot de conclusie gekomen, dat het onder de huidige omstandig heden onmogelyk was tot de mobilisatie over te gaan. Wij mogen de zware lasten, welke het lot ons zou kunnen op leggen wanneer de wereldpo litiek tot een conflict zou leiden, niet onderschatten, waarschuwde Peker. Turkije is de hoeksteen geworden van het Oosten, het Midden Oos ten en het Oostelijk Middel- landsche zeegebied. Daarom vroég hij omverlenging van de staat van beleg in Istan- boel, de Turkse provincies in Europa en Kodatsji, zoals die al sedert 1940 bestaat. Tur kije wist niet of het eens be dreigd zou worden door „in vasie strijdkrachten in het eigen binnenland". Het is slechts een mogelijkheid, orakelde Peker, doch het is onmogelyk het tegengestelde met zekerheid te bevestigen. Het parlement stemde daar op toe in de verlenging van dè staat van beleg in de door Peker genoemde gebieden. Natuurlijk is de ongerust heid van Peker niet geheel ongerechtvaardigd. De ver houding met de Sowjet-Unle is gespannen en Peker's toon was gematigd, vergeleken bij de felle taal die sommige Russische organen zich tegen Turkije veroorloven. Niette min kan de wijze waarop Turkije hoog van de toren blaast en zich tot de tanden toe bewapend houdt, aller minst bijdragen tot ontspan ning van de betrekkingen. Nieuwe Koninginne-zegels ONTWERPER S. L. HARTZ ZEGELGROOTTE21 25 m.m KAM TANDING 13 Vi x 12 Vi WATERMERK' CIRKELS 5 cl GEELGROEN 6 et BRUINZWART 7/» ct ROOOBRUIN IO ct ROODVIOLET 12/* ct ROOD 15 c» PAARS 20 ct DONKERBLAUW 22'Act SEPIA 25 ct LICHTBLAUW 30 ct ORANJE 35 ct BLAUWGROEN 40 ct BRUINROOD Gejus van der Meulen staat terecht. Dr. Gejus van der Meulen, die gedurende wie jaren doel- verdediger van het Nederlands voetbalelftal is geweest, zal op Zaterdag 21 Juni a.s. voor het Bjjz. Gerechtshof te Amster dam terechtstaan. Van der Meulen, die reeds vóór de oor log nationaal-socialistische denkbeelden er op na hield, verloor tijdens de bezetting veel zijner patiënten door zijn openlijk bedreven pro-Duitse activiteit. Later sloot hij zich bij de S.S. aan. Arnold Meyer komt weer voor. De Bijz. Raad van Cassatie zal op Woensdag 11 Juni de behandeling hervatten van de zaak tegen Arnold Meyer, wel ke op 13 October j.l. geschorst werd ten einde het Ned. ge nootschap tot reclassering te Amsterdam in de gelegenheid te stellen een rapport aan de raad uit te brengen over de persoon van de requirent en meer in 't bijzonder met be trekking tot de vraag of hij telden van de Duitse bezetter eeft ontvangen ten behoeve van zijn partij of periodieken. Twee meisjes verdronken. Woensdagavond zijn in de wiel aan de Zomerdijk te Waal wijk de meisjes Wijtvliet en R. Schalken, beiden uit Waalwijk, resp. 18 en 19 jaar oud, bij het zwemmen verdronken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1