Onze schuld aan Amerika Volkstelling een nationale zaak Groot zinkwerk bij Borssele De Coloradokever bestrijding UIT DE PROVINCIE Zuid-Beveland LAATSTE NIEUWS Voor een belangrijk deel kwijt gescholden. Betalingsovereenkomst werd ondertekend. Woensdag is te Washington door generaal Marshall en de Ned. ambassadeur, dr. A. Lou don, tussen de Ver. Staten en Nederland een overeenkomst getekend, waarin de schulden en vorderingen uit hoofde van Lend Lease en andere weder kerige leveringen van goede ren en diensten gedurende de oorlogsperiode, definitief en volledig worden geregeld. In deze overeenkomst blyft de verplichting tot het terug leveren van het destijds gele verde muntzilver ter waarde van 40 mlUioen dollar (binnen ca. 5 jaar tyds) gehandhaafd, doch allo andere schulden en vorderingen worden in de over eenkomst verrekend door de vaststelling van het netto totaal door Nederland aan Amerika verschuldigde bedrag op 67.500.000 dollar, hetgeen in feite betekent dat de Ned. schulden voor het grootste ge deelte werden kwijtgescholden. Een aantal Ned. vorderingen, o.a. wegens de overdracht aan de Amerikaanse regering in 1942 van door Nederland, resp. Ned.-Indië in Amerika gekocht oorlogstuig, zullen alsnog door de Amerikaanse regering wor den betaald. De aldus ter be schiking komende dollarbedra gen zullen door de Ned. rege ring worden aangewend voor het verrichten van een eerste afbetaling van 19.500.000 dol lar op de schuld van 67.500.000 dollar. RADIOREDE MINISTER LIEFTINCK. Naar aanleiding van de on dertekening van de Lend Lease-overeenkomst heeft mi nister Lieftinck over beide KONINGIN VERLEENT GRATIE. H. M. dé Koningin heeft gra tie verleend aan P. America, die bij sententie van het bij zonder gerechtshof te Amster dam tot de doodstraf werd veroordeeld. De doodstraf is veranderd in een gevangenis straf van 15 jaar. CENTRALE LANDBOUW ONDERLINGE. De Centrale Landbouw On derlinge telde op het einde van het boekjaar 1945, 38.797 leden, van wie in Friesland 5777, Groningen 3212, Drente 7405, Overijssel 3775, Gelder land 5131, Utrecht 1183, Noord-Holland 3952, Zuid- Holland 3610, Zeeland 3404, Noord-Brabant 1119, Zuivel bedrijf 221 en direct-aangeslo- tenen 8. Het totaalloon dezer leden bedroeg ruim 137 mil- lioen gld., waarvan 128 mill, voor ae verplichte en 9. mill, voor de vrijwillige ongeval lenverzekering. Bij de leden vonden. 18.116 ongevallen plaats of 13.2 per 100.000 loon. Dat percentage was in 1940/'41 23.9. In 31 gevallen had het ongeval de dood van de getroffene ten gevolge. Aan 18 weduwen en 24 we zen werden renten toegekend. Bovendien bedroeg in 1945 bij de leden het aantal onge vallen door oorlogsgeweld 188, waarvan 30 met dode lijke afloop. VAC ANTIEFONDS BOUWBEDRIJF. Het College van Rrjksbe- middelaars heeft voor het ge hele bouwbedrijf (burgerlijke, ultiliteits-, water-, spoor- en wegenbouw en heiers- en straatmakersbedrijf) een bin dende regeling vastgesteld ten aanzien van de vergoe ding van vacantie- en feest dagen. De arbeid zal gedu rende een aaneengesloten ka- lenderweek in Augustus door vacantie worden onderbroken. Alle bouwvak-werkgevers zijn verplicht over iedere betaal dag een bon te verstrekken ter waarde van 60 cent bij een uurloon van 21 t/m 30 cent, van 80 qer.t bij een uurloon van 31 t/m 40 cent enz. tot 2.05 bij een uur loon van 86 cent en hoger. ALBERT HEIJN Op 2e Pinksterdag werd het 60-jarig bestaan van Albert Heijn herdacht in een feeste lijke bijeenkomst te Amster dam lri Hotel Krasnapolsky, waar aanwezig waren de 250 filiaalhouders van dit bedrijf met hun echtgenoten. Ter gelegenheid van dit ju bileum is aan de heer G. Heijn, als oudste der beide directeu ren, de onderscheiding van of ficier in de orde van Oranje Nassau verleend. De directie vindt In dit ju bileum aanleiding om het per soneel met een gratificatie te begiftigen en tevens,schonk zij aan de Stichting 1940-1945 het bedrag van 20.000. (Ingezonden mededeling) SCHOUDERTASSEN. Wij ontvingen een partij schoudertassen, welke ook als visitetas gedragen kunnen worden. Prima kwaliteit tuig- leder met opgestikte voortas jes, keurig afgewerkt, prac- tisch niet te verslijten en de prijs? Bijna niet te geloven Slechts 18.90 gld. Maar ja, dergelijke lage prij zen vindt U alleen bij JO FIBBE, de zaak waar U zo goed en plezierig koopt. JO FIBBE Vlissingen Middelburg. zenders een rede gehouden, waarin hij de betekenis van de lend-lease-leveringen en de thans ondertekende betalings overeenkomst uitvoerig uiteen zette. Over de uiteindelijke rege ling van de schuldpositie zijn verleden jaar de onderhande lingen geopend. Dank zij ruime bevoegdheden door het Con gres aan de Amerikaanse re gering verleend en de uiterst welwillende houding van Ame rikaanse zijde ingenomen, is tenslotte een afrekening tot stand gekomen, waarin het totaal door Nederland aan de Ver. Staten verschuldigde be drag (plm. 330 millioen dollar) tot 67.5 millioen dollar is te ruggebracht, hetgeen in feite betekend, dat de Ned. schulden voor het grootste gedeelte zijn kwij tgescholden. In deze voor ons land zo ge lukkige regeling weerspiegelt zich ongetwijfeld de grote waardering, die men in Ameri ka koestert voor de bydrage, die Nederland heeft geleverd in de gemeenschappelijke stryd. In het byzonder de spoorweg staking, waaraan generaal Eisenhower een zo grote waar de heeft toegekend, heeft op het Amerikaanse volk een on vergetelijke indruk gemaakt. Voor allen, die tydens de oor log en de bezetting zo moedig aan het verzet hebben deelge nomen, moge het een grote voldoening zyn, dat him hou ding ook in dit opzicht aan het vaderland is ten goede ge komen. Bovenal past hier echter 'n woord van oprechte dank aan de regering van de Ver; Sta ten en aan het Amerikaanse volk voor het edelmoedige standpunt, dat zy bij de af wikkeling van onze schulden hebben ingenomen. Minder mals In het brood. Het percentage mais in het brood, dat momenteel 20 be draagt, zal binnenkort tot QP de helft worden terugge bracht. De samenstelling van de broodbloem wordt dan: 20 procent inlandse tarwe, 15 procent inlandse rogge en 65 procent buitenlandse tarwe. Van dc bloem, bereid uit bovengenoemde granen, wordt 75 genomen en bijgemengd met 10 maisbloem en 15 procent buitenlandse bloem. Men dient er echter, zo deelt men van bevoegde zijde me de, wel rekening mede te houden, dat eerst de voorra den broodbloem van oude sa menstelling opgemaakt zullen worden, zodat het nog wel enkele weken zal duren alvo rens de broodbloem van nieu we samenstelling bij de bak kers korht. Mr. v. Kleffens ambassadeur te Washington. Binnenkort is de benoeming te verwachten van mr. E. N. van Kleffens, Minister zonder portefeuille, tot ambassadeur te Washington. Gezantschap te Canberra. Binnenkort is de benoeming te verwachten van de heer P. E. Teppema, oud-gezant te Madrid, tot gezant en gevol machtigd minister te Canber ra (Australië). Duitser schoot Nederlands militair dood. De soldaat G. Jansen, in dienst bij de Kon. maréchaus see en gedetacheerd bij Beek te Nijmegen, vertoefde dezer dagen in de omgeving van de Duitse douane post van het grensdorp Wyler. Hij werd door de Duitser gesommeerd mee naar het kantoor' te gaan. J. voldeed aan dit ver zoek maar kreeg tijdens de visitatie woorden met de Duit sers. Een van hen greep zijn geweer en loste enige schoten op J., die dodelijk getroffen werd. Jansen is afkomstig uit Nijmegen en vader van vier kinderen. HET IS GEEN AMBTELIJKE BEMÓEIZUCHT! Tien geboden voor de volkstelling. 1. Ontvangt de teller wel willend. Hij komt niet voor zichzelf, dóch in het algemeen belang. 2. Verstrekt de door de tel ler over uw woning gevraagde inlichtingen zo nauwkeurig mogelijk. Deze inlichtingen zijn niat bestemd voor woningvor dering of inkwartiering doch als grondslag voor algemene verbetering der volkshuisves ting in ons land. 3. Bewaart de door de teller voor u en uw gezinsleden afge_ geven telformulleren zorgvul dig en laat ze niet vuil worden. 4. Vult de formulieren duide lijk leesbaar in. Volkstelling begonnen. Op 28 Mei zijn in een groot aantal gemeenten in ons land de tellers voor de 12e volks telling gestart. In tegenstelling tot de vorige telling in 1930, toen in de week tussen Kerst mis en Nieuwjaar regen- en sneeuwbuien elkander afwis selden en de teller met koude vinger zijn potlood hanteei'de, wordt het werk thans door zonnig weer begunstigd. Uit rapporten, welke het Centraal Bureau voor de Statistiek te Den Haag reeds uit verschei dene gemeenten heeft ontvan gen, blijkt dat de telwerk- zaamheden op deze eerste tel dag een vlot verloop hebben gehad. Donderdag zal h^t werk in weer andere gemeenten wor_ den aangevangen, terwijl in de meeste grotere de uitreiking der telformulieren aan het eind van deze week zal plaats heb ben. De bevolking wordt er aan herinnerd, dat iedere teller zich aan de hand van zijn tel- register, voorzien van het ge meentestempel, kan legitime ren. H.M. de Koningin naar Margraten. Ter gelegenheid van „Memo rial Day" zullen Vrijdag 30 Mei a.s. op alle Amerikaanse kerk hoven ter ere van de Ameri kaanse gesneuvelden in de tweede wereldoorlog om 15 uur 's middags herdenkingsplech' tigheden gehouden worden. Koningin Wilhelmina heeft de uitnodiging van de Ameri kaanse regering aangenomen om tegenwoordig te zyn op het Amerikaanse militaire kerkhof Margraten, bij Maastricht, op Vrijdag 30 Mei. Door geheel Europa zullen op die dag 37 dergelijke plech tige bijeenkomsten gehouden worden op Amerikaanse mili taire kerkhoven. Eleclrificatie Dordrecht Roosendaal. De Spoorwegen beginnen vandaag met het plaatsen van de palen op de lijn Dordrecht Lage ZwaluweRoosendaal, welk traject wordt geëlectrifi- ceerd. De plaatsing van deze palen op de reeds aanwezige voetstukken zal met bekwame spoed geschieden. 5. Raadpleegt bij de invulling de toelichting, welke op de binnenzijde van de gezinsom slag bij iedere vraag is gege ven. 6. Verzuimt vooral niet de aard van uw beroep nauwkeu rig te vermelden, alsmede aard, naam en adres van het bedrijf, waarin gij werkzaam zijt. 7. Zorgt, dat de ingevulde formulieren gereed liggen, zo dat de teller niet behoeft te wachten, wanneer hij ze terug komt halen. 8. Vraagt de teller raad indien U twijfelt of uw beantwoording van bepaalde vragen wel juist is. 9. Luistert op Zaterdagavond 31 Mei naar de radiouitzen_ ding van kwart voor acht tot kwart over acht over beide zenders. Alsdan zal een ge meenschappelijke invulling der formulieren plaats vinden. 10. Beseft, dat deze 12de volkstelling een lands- en volksbelang is van de eerste orde. Werkt dus allen mede om haar te doen slagen. De teelt van brouwgerst op Schouwen-Duiveland. De Na.Co.Brouw heeft op 12 Mei te Rotterdam een tentoon stelling gehouden. 83 van de ingezonden 1000 monsters brouwgerst uit de telers- en verzamelpartijen waren op de ze tentoonstelling geëxpor teerd. Niet minder dan 27 monsters hiervan kwamen uit Schouwen-Duiveland. De heer G. A. Kloet te Zie- rikzee kreeg een eerste hoofd prijs in de telerspartijen en de heer G. Braam te Nieuwerkerk een derde hoofdprijs. De firma Gebr. Landegent te Haamstede verwierf een derde hoofdprijs voor de verzamelpartijen met een inzending van 640.000 kg. Het maximum aantal te be halen punten bedroeg 62. Het hoogst aantal punten, dat voor Schouwen-Duiveland behaald werd was voor de telerspartij en 55% punt en 53 punten voor de verzamelpartijen. Vooral het vochtgehalte was vaak te hoog. DE WERKGELEGENHEID Op 17 Mei 1947 stonden in geschreven 837 (26) perso nen, waarvan er 565 in de D.U.W. waren tewerk gesteld. Over de week eindigend 17 Mei 1947 werden 522 (23) personen geplaatst. Het aan tal overgebleven aanvragen bedroeg 3271 (335). De tussen haakjes ge plaatste cijfers hebben betrek king op vrouwen. Gevraagd worden o.a.: Walcheren: Bouwvakarbei ders, zetter, drukkers, leer ling-zager, kistenmakers, ar beiders confectiefabriek, slij per, loodgieters, bankwerker, revolver-draaier, electriciens, smeden, zandvormers, hulp lasser, naaimachine-monteur, automonteurs, leerling mon teurs, fabrieksarbeiders, bak ker, kok, winkelbediende, kell- ner, magazijnbediende, loop jongens, mach.-stoker, landar beiders, kantoorbed., ass. boek houder, wisselloper, cantine- baas, bewakers, huisknecht, ongeschoolde arbeiders, was- Voor achttienduizend gulden gingen reeds naar de bodem van de Schelde. De strijd tegen het water. Op de watervlakte tussen Borssele en Rammekens ligt, ver naar de kant van het Sloe toe, een rode boei. Niets bij zonders natuurlijk, want er liggen veel meer rode boeien op de Schelde en dat men achter die boei, alweer de richting van het Sloe op, een diepte van 45 meter peilt is evenmin bijzonder, want de ze diepte en nog meer soms bereikt de Schelde op verschillende plaatsen. Wèl bijzonder is, dat waar nu de boei ligt, vroeger gelo pen werd over slik en zand. Oude Borsselaren kunnen zich dat nog herinneren. In de loop der jaren is dit veranderd. Steeds meer ver legde de stroom zich in de richting van de kust en ging daardoor een gevaar vor menWant al verloor het water de slag om Walcheren, de aanvallen op de Zeeuwse kusten heeft het., nooit ge staakt. Ook de Zeeuwen voeren echter een nooit aflatende strijd en zij zijn er zelfs nog vlugger bij dan hun vijand, omdat de aanval nog steeds de beste verdediging is. Bezijden de strekdam de Noordnol, die jaren geleden hier reeds werd neergelegd om de stroom van de kust te houden even ten Westen van Borssele zullen vier grote zinkstukken verhinderen dat de stroom nog verder land waarts dringt. Vier zinkstuk ken, elk van 20 bij 60 meter, omgeven door een gordel van steen. Een werk, niet zo groot na tuurlijk als de dichting der dijksgaten op Walcheren of de droogmaking van het eiland, maar wel groots, want de strijd. Het is trouwens ook geen klein karwei. Enkele we ken geleden werd het aanbe steed en Woensdagmiddag stortten de zinkwerkers de stenen op het stuk om te zin ken. Toen het tij „dood" was, hief de zinkbaas z'n arm op, rappe handen kapten de ka bels waarmee het zinkwerk, precies in het verlengde van de op de wal uitgezette ba kens, lag verankerd aan de bakken. En het stuk zonk. De keien, zware Belgische steen, plonsten omlaag. Een ton op elke vierkante meter, 1200 ton op het zinkstuk. 1200 ton steen van 15 per ton. Op de bodem van de Schelde tussen Rammekens en Borssele ligt nu alleen aan keien al voor 18.000 guldens. Dat is nog maar één van de vier zink stukken. Het gehele werk kost 129.000. Natuurlijk kan de polder dit bedrag niet alleen opbren gen. Rijk en de provincie zul len moeten bijspringen. Maar het „is de prijs waard en het werk moet gebeuren, want het gevaar voor een dijkval of een verzakking van de strekdam was lang niet denkbeeldig. En wat gebeu ren moest, gebeurt snel en goed: enkele weken geleden de aanbesteding Woensdag middag het eerste stuk naar het zich laat aanzien over veertien dagen het twee de. En in Augustus zullen alle vier de stukken met een gezamelijke lengte van 250 M. gezonken zijn. Maar ook dit betekent nog geen einde van de strijd te gen het water, dat ergens an ders langs onze kust alweer aan een nieuwe bedreiging werkt. Maar ook daar zijn Zeeuwen paraat om het zijn het is een symbool van dezelf-kans te ontnemen. serij arbeidsters, kapster, naaisters, arbeidsters metaal- fabriek, arb. sierkunst-atelier, winkeljuffrouw, kantoorbed., typistes, kraamverzorgsters, gedipl. verpleegsters, huishou delijk personeel, kokkin, buf fetjuffrouwen. Zuid-Beveland. Aank. arb. drukkerij, drukkers, zetters, bouwvakarbeiders, zeilmaker, wasserypersoneel, smeden, auto-monteurs, bankwerkers, electriciens, verw. monteurs, fitter-electriclen, stoker, boek binders, landarbeiders, tuin- bouwarbeiders, boomkwekerij- arbeiders, magazijnbed., loop jongen, kantoorpersoneel, pedicure, wasserijpersoneel, kousenreparatrice, winkelbe diende, kantoorpers., huishou delijk personeel. Goes MIDDELBARE HANDELSAVONDSCHOOL. Voor het einddiploma van de vierjarige middelbare han delsavondschool te Goes zijn geslaagd: M. Hollestelle, P. Jacobs, J. Jansen, M. Tielke- myer, P. v. d. Weele, Netta Schrijver en Pie van de Vries. Afgewezen werden twee can- didaten. Heinkenszand ATHLETIEKVER. „A.T.L.A.S." Dezer dagen hield de Athl. Ver. „A.T.L.A.S." te Hein kenszand, onder voorzitter schap van dr. Staverman, haar jaarlijkse algem. verga dering. De opkomst was goed. Nadat de voorzitter 'n woord van dank had uitgebracht aan de leider Nico Gelok, bleek uit de verslagen van secretaris en penningmeester dat de vereniging er na één jarig bestaan goed voor staat zowel wat ledental betreft als de financiële zijde. De inkom sten waren 1796,15, de uit gaven 1321,51, zodat er een batig saldo was van 474,64. Als bestuursleden werden herkozen de heren dr. Sta verman (voorzitter)Iz. Cap- po'n (secretaris)J. Huis- soon, (penningm.); J. de Rei ger (2e secr.); P. de Reiger, (2e penningm.); N. C. de Regt en Jac. Nijsse. Besloten werd toe te treden tot het K.N.G.V. Voorts werd nog besloten een Senioren afdeling op te richten. Tal van leden gaven zich hier voor reeds op. Kloetinge JEUGDVORMING Men schrijft ons: Reeds werd gemeld, dat te Kloetinge een actie is ingezet voor sport-ontspanning en cul tuur. De actie staat onder lei ding van de burgemeester. Het doel is om op zo breed mogelijke basis samen te wer ken, waarbij geen enkele ver eniging in eigen doel en werk wijze wordt aangetast. Men denkt aan de aanleg van een sportterrein, benevens het stichten van een ruimere ver gaderlokaliteit, voor alle ver enigingen, dus zowel voor jeugd- als op maatschappelijk terrein werkende verenigingen. Ook van de zijde der Chr. jeugdverenigingen is medewer king voor deze actie te ver wachten. Ds. P. A. Elderen- bosch.- die tevens deel uitmaakt van het comité, heeft duidelijk gezegd, materieel deze plannen te steunen, doch de geestelijke zijde van het jeugdwerk komt alleen de kerk toe. Bovendien heeft het comité in haar ver gadering uitdrukkelijk be paald, geen afbreuk te willen doen aan het werk der Ghr. Jeugdverenigingen. De eventuele stichting van een gebouw, moet dan ook niet worden gezien als een po_ ging om naast het bestaande gebouw der Jeugdraad, een z.g. neutraal gebouw te doen verrijzen, doch om een gele genheid te scheppen waarvan allen gebruik kunnen maken, zowel de Chr. als andere ver enigingen. Wemeldinge CHR. SCHEPPERSSCHOOL. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Chr. Schippersschool te Wemeldinge is benoemd de heer J. J. Bastmerjer te Goes. Kerknieuws CHRIST. GEREF. KERK. Beroepen te Nijmegen: J. C. van Ravenswaay te Zaam- slag. PROF. G. WISSE Prof. G. Wisse, em.-predi kant bij de Chr. Geref. Kerk te Middelburg, is hersteld en kan weer voorgaan in de Dienst des woords. DS. WAARDENBURG Ds. G. A. Waardenburg, Ned'. Herv. pedikant te Nw. en St. Joosland, heeft zijn benoeming als legerpredikant in Indië aangenomen. Vlammenspuiters aangekomen. In verband met het aan spoelen van duizenden Co loradokevers op de Zeeuw se stranden en het ge vaar, dat daarmee ge schapen is voor de komen de aardappeloogst, zal ook in Zeeland een scherpe actie tegen deze kevers in gezet worden. Te Goes is een spuitbrigade gearriveerd, die de beschik king heeft over een jeep en een aantal spuiten, waarmee overal in Zeeland opgetreden zal worden, zoodra er Colö- rado-besmetting optreedt. De brigade ving gisteren met Commissie-generaal terug. De leden van de Commissie- Generaal, prof. W. Schermer- horn en M. van Poll zijn Woensdagmiddag om 1.45 uur per K.L.M.-vliegtuig op Schip hol aangekomen. De leden van de commissie- generaal, prof. W. Schermer- horn en de heer Max van Poll, werden op Schiphol begroet door prof. dr. J. H. A. Loge- mann. J. M. Kiveron, secr. ge neraal van het min. van over zeese gebiedsdelen. Ter be groeting waren voorts aanwe zig Koog Vorrink, W. F. Goed hart en jhr. mr. M. v. d. Goes v. Naters. Gevraagd naar de pu blicatie door een buitenlands persbureau van de nota aan de republikeinse delegatie, zei- de prof. Schermerhorn: „Het gewone procédé, hier en daar wat opgevangen. Inderdaad zijn verschillende punten juist, zo als het instellen van een fede rale regering. De publicatie over het valuta-vraagstuk is echter pure fantasie". Prof. Schermerhorn zeide verder, dat de grote moei lijkheid is geweest, dat men „gebonden was aan de pro blemen van alle dag. Wy za ten vast aan de finaneieel- econoinische problemen en van de andere kant werd het zwaartepunt gelegd op het incident Modjokerto." „Nederland-Indonesië" ernstig verontrust. TELEGRAM AAN MINISTER BEEL. Het bestuur van de Ver. Nederland-Indonesië heeft het volgende telegram gezonden aan dr. L. J. M. Beel: „Het bestuur van de Ver. Nederland-Indonesië, ernstig verontrust (voor het verder afglijden naar een oorlogssi tuatie tussen Nederland en Indonesië) door de geweld dadige staatsgreeppogingen gepleegd door de leiders van de Parai Rakjat Pasoedan in het onder Nederlands mili tair bewind staand gebied van Buitenzorg, zonder dat deze militairen tegen de ver stoorders van rust en orde direct maatregelen hebben ge nomen, constateert ernstige plichtsverzaking van de ver antwoordelijke militaire bevel hebber kolonel Thomson en vraagt daarom bestraffing van de verantwoordelijke per sonen en onmiddellijke ont heffing van kolonel Thomson uit zyn functie, evenals her stel van de toestand zoals deze vóór de staatsgreep was ingevolge een overeenkomst tussen Nederlandse en Repu blikeinse autoriteiten." Bestuursraad voor Buitenzorg. Het lid van de republikein se delegatie Soepeno heeft te genover Aneta verklaard, dat voor Buitenzorg een bestuurs raad zal worden gevormd, be staande uit zeven leden, en wel drie republikeinse, waar onder de republikeinse regent, en vier leden van de Pasoen- dan-beweging. Het regent schapskantoor zou worden her opend als „status-loze" instel ling, waarmede men het echter van republikeinse zijde niet eens is. Kabinetszitting te Djogja. OVER DE NEDERLANDSE NOTA. Naar Aneta verneemt, zal de kabinetszitting van Zondag a.s. te Djogja zich uitsluitend bezighouden met de bespre king van de Nederlandse nota, die twintig pagina's beslaat. Von Papen mishandeld. Franz von Papen, die thans in een werkkamp verblijft, is door een SS-man in de was- zaal van het kamp neergesla gen. Het incident geschiedde op 21 Mei en werd medege deeld door de zoon van Von Papen, die optreedt m het pro ces tegen de Nazi-Industriëlen te Neurenberg. Toen Von Papen was neer gevallen bleef zyn aanvaller hem enige tijd schoppen. Ande re gedetineerden zagen toen kans Von Papen te ontzetten. Von Papen is in ernstige toe stand naar het ziekenhuis van het kamp overgebracht. Toen zijn zoon hem bezoch,t kon de ze zijn vader niet herkennen door de verwondingen, die hem ware ntoegebracht. Woensdag werd verklaard, dat Von Papen „buiten ge vaar" was. Kunstmatige voe ding blijft echter noodzakelijk. Nieuwe Italiaanse regering. Aloide de Gasperi, de lei der der Chr. Democraten, heeft president de Nicola er van in kennis gesteld, dat hy in staat is een nieuw ka binet te vormen. Dit betekent het einde van de Italiaanse regeringscrisis, die nu zeven tien dagen heeft geduurd. Naar verluidt zal de Gas peri een kabinet samenstellen bestaande uit leden van zijn eigen partij en enkele des kundigen. Eduard Verkade Bij de huldiging in de Am sterdamse Stadsschouwburg van Eduard Verkade, die na een 40-jarige toneelspelers loopbaan afscheid neemt van de planken, heeft de verte genwoordiger van de minister van O. K. en W., de heer G. Pippel, de scheidende jubilaris medegedeeld, dat het H. M. de Kor ingin heeft behaagd hem te benoemen tot Officier in de orde van Oranje. N.S.B.-ers vertrokken naar Nieuw Guinea. Woensdagmiddag omstreeks zes uur is het ss „Tarakan" van de Mij. „Nederland" naar lloilandia op Nieuw Guinea vertrokken met 119 politieke delinquenten aan boord, die op verschillende bases, waar legergoederen zijn opgeslagen, werkzaamheden zullen ver richten. De delinquenten zul len twee jaar op Nieuw Gui nea blijven. Oorspronkelijk waren er 240 gegadigden voor tewerk stelling in Nieuw Guinea, doch slechts 119 candidaten zijn voor de uitzending geschikt gevonden. Het voordek van de „Ta rakan" is gereserveerd voor de delinquenten, die dadelijk na aankomst op het schip het hun toegewezen terrein gingen verkennen. Zij krijgen soldatenkost en mogen zich op het voorgedeelte van het schip vrij bewegen. Tien jaar geëist tegen Weinreb. De advocaat-fiscaal heeft voor het Bijz. Gerechtshof te 's-Gravenhage tegen de .32- jarige F. Weinreb, die terecht stond omdat op de door hem samengestelde, lijsten voorko mende Joden door de S.D. zouden zijn gedeporteerd, een gevangenisstraf van tien jaar met aftrek van de voorlopi ge hechtenis geëist. Handelsovereenkomst met de Russische zone. Naar wij vernemen, hebben onderhandelingen, tussen Ne derland en de Russische zóne van Duitsland geleid tot de parafering van een handels overeenkomst. Deze wordt, wanneer ze getekend zal zijn, op 1 Juni van kracht. Ne derland zou o.m. haring en superfosfaat leveren en van Rusland o.m. kali ontvangen. oefeningen aan. De brigade beschikt ook over een drie tal draagbare vlammenwer pers, waarmee zonodig de stranden af gespoten zullen worden. Intussen heeft de school jeugd van Zoutelande onder leiding van het schoolhoofd, de heer Jansen, gedurende de Pinksterdagen een enorm, aantal Coloradokevers ver zameld, dat uit zee aanspoelde en blijkbaar uit Zuidelijke landen was komen aanwaaien. Vele van de kevers leefden nog. Met behulp van de pro- vineiaal voedselcommissaris, de heer Dorst te Goes, kon direct een premiestelsel inge voerd worden, waarbij de kinderen een cent ontvangen voor elke vijf kevers, die zij inleverden. Op tweede Pink sterdag zijn meer dan 32.000 kevers ingeleverd. ZeeuwQnjppgrs De heren E. v. Velzen (piston), M. Sonke, (bugel), C. Kok, (bugel), A. Kok, (tuba) en H. Kok, (es-bag). allen te Krabbendijke, zijn geslaagd voor het muzlek-diploma A voor blazers. Marktberichten VEILIN GS VEREEN. ZUID-BEVELAND Spinazie 40-44, Witlof 40-44, Stoofsla 26, Groene sjalotte 8, prei 25-28, rabarber 4-8. alles per 100 kg. Kropsla 817 per 100 stuks. Radijs 2-6, ram- manas 4.50-6.50, wortelen 62- 72, alleg per 100 bos. Principiële dienstweigeraars. Vier Rotterdammers ston den Woensdag terecht voor de Krijgsraad te Velde we gens principiële dienstweige ring op grond van gewetens bezwaren. Tegen drie van hen eiste de auditeur-militair ge vangenisstraffen van drie jaar, tegen de vierde één jaar voorwaardelijk. De Krijgsraad veroordeelde twee van deze dienstweigeraars tot één jaar voorwaardelijk en de beide andere tot resp, 3 jaar en 2 jaar en 3 maanden gevan genisstraf. Een hooggeplaatst Brits functionaris heeft te Frank fort verklaard, dat 100.000 verplaatste personen van 16 tot 50 jaar eventueel in aan merking zouden kunnen komen voor een betrekking in Groot- Brittannië.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 8