PROVINCIALE ZEEUW5CHE COURANT Voor Walcheren's bloei Generaal Smuts Schoonmaak in Ned. Indië? De Weinreb-zaak» r Vandaag „Wij moeten de buikriem insnoeren" 190e Jaargang - No.122 Uitgave van de Finn a Provinciale Zeeuwiche Courant. Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vllssingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 29 Mei 1947. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per week3.20 per kwartaal franco r*t post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per adver» tentie 2.—. Bureau* gevestigd te Vllssingen i Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg i Londensche Kaal 29. telefoon 2077 en 2924: Goes t Turf kade 15. telefoon 2475; Oostburg: Gratamastraat 3. telefoon 102: Terneuzen Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Het wereldgebeuren. ziet geen onmiddellijk oorlogsgevaar Groot-Brittannlë een waarborg voorde vrede. V/V. in de kinderschoenen. De grijze premier van Zuid- Afrika, generaal Smuts, is in Engeland een zeer populaire persoonlijkheid, mens beteke nis als staatsman hoog wordt aan geslagen. Smuts heeft de gewoonte van tijd tot tijd uit te stijgen boven meer en ge Zuid Afrikaanse aangele genheden en zijn mening ken baar te maken over de in ternationale situatie en steeds vindt die mening de nodige publiciteit in de Angelsaksi sche pers. Nog vorige week publiceerde het grote Ameri kaanse weekblad „Time" een interview met Smuts ter ge legenheid van zijn 77ste ver jaardag. De vriendelijke ge neraal gaf daarin te kennen geen zwartkijker te zijn en niet zo gauw te geloven aan het gevaar van een nieuwe oorlog in de naaste toe komst. Kwaadwillige honden bijten elkaar niet zei hij, voor al als men zorgt ze niet te dicht bij elkaar te laten ko men. De belangrijkste ont wikkeling na de oorlog noem de hij het terugtrekken van de Europeanen uit Azië. Dinsdag heeft Smuts in de Zuid Afrikaanse senaat in wat plechtstatiger bewoor dingen herhaald, wat in hoofd zaak in het Time-interview voorkwam. Smuts zeide tot de afgevaardigden er niet aan te twijfelen of de politieke situatie zou in de toekomst tot moeilijkheden aanleiding kunnen geven, maar dat wil de niet zeggen, dat een oor log op handen zou zijn. Het grote gevaar schuilde in de strijd tussen de ideologieën. Smuts vergeleek het commu nisme met een nieuwe gods dienst, die evenwel gebaseerd was op hoop voor de aardse toekomst van de mensen. Dergelijke bewegingen konden, indien zij voortgingen met haar agressieve propaganda een oorlog ontketenen. AJs gevolg van de laatste oorlog, ging Smuts voort, was er een grote verandering geko men in de machtsverhoudin gen. Grote mogendheden waren afgezakt en andere daaren tegen waren super-mogendhe- den geworden, met een ge weldig potentieel aan men senmateriaal. Smuts waar schuwde de profeten, die het uiteenvallen van het Britse rijk voorspelden, zich niet te vergissen. Voor de wereldvrede is het noodzakelijk, dat Groot Brittannië zijn positie in de wereld herwint en zich hand haaft als een der super-mo- gendheden. Dat zal gebeuren, verzekerde Smuts, het is slechts een kwestie van tgd Franco vast In het zadel. Oppositie machteloos. (Van een correspondent.) Uit tal van omstandigheden valt op te maken, dat Franco's positie in Spanje sterker is dan ooit en dat hij er niet aan denkt te gaan aftreden. Wel beleefde Spanje in de eerste week van Mei de groot ste staking sinds het bestaan van de republiek in Basken land maar binnen vijf dagen hadden Franco's ambtenaren de staking gebroken. Onmid dellijk daarna bracht Franco een officieel bezoek aan Valen cia, waar lig in acht jaar niet was geweest. De door de rege ring gecontroleerde pers druk te duizenden enthousiaste woorden over de geestdriftige ontvangst die Franco daar te beurt viel. Deze ontvangst werd uitgelegd als „een plebis ciet, een volksstemming die Franco's positie als staats hoofd door de volkswil beves tigde". Franco gaf te Valencia een opvallende verklaring. Hg zei- de, dat hg zjjn post zou verla ten, indien hg niet absoluut ze ker was, dat hg zijn Spanjaar den naar de juiste bestemming leidde. Ervaren waarnemers leggen deze woorden uit als een bewijs dat de Caudillo er niet aan denkt af te treden. Franco's verklaring over de monarchie (van Maart) had de indruk gewekt alsof hij zich zou gaan terugtrekken, maar thans schijnt hg zijn besluiten gewijzigd te hebben. De generaal is 54 jaar oud en goed gezond en, behoudens onvoorziene gebeurtenissen, heeft hij wat dit betreft nog heel wat jaren voor de boeg. De regering beweert dat de „hele bevolking" achter hem staat. Er is echter een aan zienlijke oppositie, maar die wordt sterk belemmerd in haar actie. Bovendien is een groot deel van het Spaanse volk politiek onverschillig. Degenen, die zich in hun oppositionele houding in de kaart laten kgken, zijn al spoedig onschadelijk ge maakt. Linkse opposanten ko men veelal in de gevangenis terecht en ambtsdragers moe ten boeten met verlies van him functies. en hij ging zelfs zo ver te verklaren, dat Engeland nog meer een waarborg voor de vrede vormde dan de Ver. Naties. De V.N. waren nog jong en onervaren. Zij ston den nog in de kinderschoenen en men kon er niet meer van verwachten dan redelijkerwijs mogelijk was. Smuts besloot zijn rede met een beroep op de Europeanen en de inheemse bevolking van Zuid Afrika samen te wer ken. Strategisch zou Zuid- Afrika een van de belang rijkste landen ter wereld wor den en daardoor zou het land bij een toekomstige oorlog in groot gevaar verkeren. Daar om moesten banden aange knoopt worden met bevriende naties. De oorlog had ge leerd wie Zuid-Afrika's vrien den waren. Löwenthal verlaat het communistische kamp. Dr. Fritz Löwenthal, voor malig communistische afge vaardigde in de Rijksdag, is uit de socialistische eenheids partij getreden, omdat „zijn ervaring in de Sowjetrussische zóne het hem onmogelijk ge maakt heeft in het communis tische kamp te blijven wer ken", aldus meldt de „Sozial-, democrat". Löwenthal heeft thans om opneming in de so cialistische partij verzocht. Löwenthal ging in 1933 met andere communisten, onder leiding van Wilhelm Pieck, naar de Sowjet Unie, waar hg ruim twaalf jaren verantwoor delijke functies op opvoedkun dig gebied heeft bekleed. Amsterdam en Rotterdam doorvoerhavens. A.P. weet te melden, dat zeer binnenkort besprekingen zullen beginnen tussen de Ne derlandse regering en gealli eerde autoriteiten over de om legging van het transito ver keer naar Duitsland over de havens Rotterdam en Amster dam. Het schijnt reeds zeker te zijn, dat deze havens ten spoe digste voor grote hoeveelheden doorvoergoederen zullen wor den ingeschakeld. Havenstaking te Rotterdam geëindigd. De havenstaking te Rotter dam is Woensdagmiddag ge ëindigd, doordat de stakers zich weer op het werk hebben gemeld. Des ochtends werd in een stakersvergadering met grote meerderheid tot de her vatting besloten. De gestrafte arbeiders zullen hun boekjes, die in verband met de weigering om op twee- Pinksterdag te werken, door de werkgevers waren ingehou den, terugontvangen. Aan Groot-Brittannië, de V. S., de Sowjet-Unie en Chi na zijn 6 torpedojagers en 17 konvooi schepen per land toe gewezen. De schepen zullen verloot worden. ...viert Engeland „Oak- apple-day", ter herin nering aan het feit, dat de Kroonpretendent Ka- rel n zich na de ver loren slag bij Worces ter in 1651 te Boscobel in een eikeboom voor zijn achtervolgers schuil Weid. Kunstmatige regen. Landbouwinstanties in Twen- the hebben het voornemen in de loop van deze zomer een proef te nemen met een „re genkanon". Met dit instrument wil men water opspuiten uit het Twen- the-Rgnkanaal, waardoor een kunstmatigè regen wordt ver kregen. De proef zal genomen wor den in Markelo, waar de gron den 's zomers het ergste van de droogte te lijden hebben. Deskundigen verklaren, dat in het buitenland met soortge lijke proeven goede resultaten werden verkregen en dat de kosten niet erg hoog zijn. Een bezwaar is, dat slechts een be perkt gebied door het „regen kanon" kan worden bereikt. De staking der 1200 Ko- penhaagse arbeiders in de vleesbedrijven is geëindigd. DE NOTA AAN SOEKARNO. Woensdag zon de missie ïdenburg uit Batavia naar Djokja vertrekken om Soekarno een exemplaar aan te bieden van de nota, die dezer dagen door de Commissie-Generaal aan de Indonesische delegatie is overhandigd. Men ver wacht dat de inhoud van deze nota Donderdag 29 Mei te Batavia bekend zal worden gemaakt. Over de inhoud van de nota zjjn reeds verscheidene berich ten gepubliceerd, betrek king hebbend op enkele ponten, welke door onvol ledigheid verwarrend kun nen werken. Inzake het Reuter-bericht betreffende een op handen zijnde „in terim regering" verneemt Aneta, dat de voorstellen hieromtrent deel uitmaken van de nota en niet kun nen worden gezien los van de andere punten, die daarin zgn vervat. Voorbede voor Indonesië. Het moderamen der generale synode der Ned. Herv. Kerk heeft aan de predikanten ver zocht om in de godsdienstoefe ningen van Zondag 1 Juni a.s. in het bijzonder in de voorbede aandacht te willen geven aan Indonesië in verband met de moeilgke situatie, waarin deze gebiedsdelen verkeren. Het Labour-congres Herbert Morrison aan het woord. Herbert Morrison, lid van het Britse kabinet en Groot Brittannië's „opper-ordener", heeft gisteren op de Labour- conferentie te Margate het debat .over tewerkstelling en economische ordening geopend. Hij trok een parallel tussen de economische positie in Groot Brittannië en in de Sowjet Unie. „Wij beiden moeten vandaag aan de dag onze buikriem wat insnoeren, teneinde onze krachten te consolideren voor het berei ken van een hogere levens standaard in de toekomst", aldus zeide Wj. Morrison vroeg de werkgevers, meer te doen dan alleen maar te mopperen over de noodzaak van controle en ordening. Be drijfsleiders en technici moe ten zich allereerst voelen als dienaren van de gemeen- ;hap. De middenstanders, of zij al voor de regering stem den of niet, zullen deelge noten zijn in het grote sociale streven, dat door Labour is opgenomen, wanneer zij ge duld en begrip betrachten. Morrison laakte de luiaards, die parasiteren op de maat schappij, en waarschuwde ten slotte voor een drieledig ge vaar: gebrek aan energie, te snel het doel willen bereiken, en gebrek aan verantwoorde lijkheidsgevoel voor het werk. De grootste verrassing van de morgen baarde het krach tige verzet van Arthur Deakln, algemeen secretaris van de vakvereniging van transport arbeiders, tegen de eis van de mijnwerkers om hoger lonen. Deakin voerde aan, dat een loonpolitiek met onderscheid, zoals door de regering gevolgd, de gehele productie-campagne in gevaar zou brengen. Jennie Lee, de echtgenote van de minister van gezond heid Aneurin Bevan. drong er op aan, dat Groot-Brittannlë na opgebruiken van de huidige dollarlening geen tweede zou verzoeken of aanvaarden, wan neer dit alleen zou kunnen ge schieden op „belemmerende re- actlonnalre voorwaardren", an derzijds gaf zij de mogelijkheid toe, dat door de invloed van vooruitstrevende krachten in Amerika andersoortige voor waarden verkregen zouden kunnen worden. Decentralisatie der wederopbouw. Dezer dagen werd te 's-Gra- venhage ten kantore van de Vereniging van Nederlandse gemeenten een bespreking ge houden tussen Minister Neher en de leden van het door deze vereniging ingestelde contact orgaan voor herstel der getrof fen gebieden. Een uitvoerige gedachten- wisseling had plaats over de totstandkoming van een we- deropbouwwet, de overdracht aan de gemeenten van werk zaamheden en bevoegdheden de wederopbouw betreffende, de verdeling van materialen en bouwvolumina over de gemeen ten, de financiële regelingen in verband met de wederop bouw, en de woningbouw. Het aftreden van het kablnet-Beel. (Van onze Haagse redacteur) Wanneer vvy samen vatten wat tot dusver is gezegd en geschreven over de „Indische crisis", waaraan de regering op het ogenblik lijdt, dan gaat het om het alter natief: de troepen naar huis of de troepen aan het werk. Naar huis betekent: Java en Sumatra, maar ook de Ma- lino-gebieden prijs geven aan Soekarno, een eenzijdige uit voering van het basisaccoord van Linggadjati door de Re publiek, hetgeen geen ander gevolg kan hebben dan dat er van Linggadjati niets terecht komt. de heer Jonkman, maar de beide laatsten moeten die voor een groot deel geannu leerd hebben om „de zaken door hun eigen bril te be kijken". Minister Jonkman heeft talloze persoonlijke re laties te Batavia; hij heeft er jarenlang gewoond en ge werkt, o.m. als voorzitter van de Volksraad. Kortgeleden heeft oud- minister prof. rar. C. P. M. Romme, leider van de Katholieke fractie in de Tweede Kamer, in een re de gezegd, dat de samen werking van de Katholie ke Volkspartij met de Par tij van de Arbeid niet ver der gaat dan tot het ogen blik, waarop het Rijksbe lang zulks niet langer toe laat. Is dit ogenblik nu aangebroken Die woorden zgn niet voor niets ge sproken. Er zijn in de P. v. d. A. stromingen de heer Frans J. Goedhart, alias Pieter 't Hoen, is er een der exponen ten van, en ook de Minahas- sische afgevaardigde L. N. Palar moet daartoe gerekend worden die aan de eis van de Republiek tot terugtrek king van de Nederlandse troepen zouden willen toege ven, maar gezien de motie- Romme bij het grote debat over Linggadjati verzet de K. V. P. zich daartegen. En aangezien de tijd, de econo mische nood en de omstandig heden tot doortastende maat regelen dwingen, is de moge lijkheid niet uitgesloten, dat thans de grens der samen werking bereikt is. In dat geval is het aftreden van het kabinet-Beel te verwach ten. Gisteren ving het Kabinet aan met de behandeling van deze kwestie. Aan het werk wil zeggen: opdracht aan het Nederland se en Nederlands-Indische le ger en aan de Kon. Marine om overal orde en rust te herstellen, ook op Republi keins gebied dus, hetgeen eveneens een eenzijdige uit voering van het accoord be tekent, zg het op enigszins andere wijze. Het heeft in de bedoeling gelegen, dat het herstellen van orde en rust zou geschieden door de ge wapende machten van beide verdragsluitende partijen ge- zamenlgk, maar het schijnt, dat elk wederzijds vertrou wen, zo dat ooit heeft be staan, is weggeëbd. Duidelijk is overigens, dat er aan de impasse te Ba tavia spoedig een eind moet worden gemaakt. In Maart is Linggadjati plot seling getekend, vier dagen nadat minister Jonkman had verklaard, dat zulks onmogelijk kon zonder overeenstemming over de interpretatie. Die overeen stemming is in feite nooit bereikt en dat schijnt zich nadien te hebben gewroken. Bijna alle artikelen worden ter weerszijden van de de marcatielijn verschillend uitegelegd, hetgeen veelaan de feitelijke waarde van het accoord ontneemt. Ofschoon het nooit met zo veel woorden is medegedeeld moeten de beide ministers o.m. naar Batavia zijn ver trokken met de opdracht lui tenant - gouverneur-generaal dr. Hub. J. van Mook een andere functie aan te bieden; men spreekt over de ambas- sadeurspost te Washington, die binnenkort door dr. A. Loudon zal worden verlaten. Men kan dit afleiden uit het feit, dat de laatste tijd geen officiële tegenspraken meer volgden op de geruchten in de dagbladen, dat deze of ge ne zou worden benoemd tot landvoogd. In de Batavia'se bladen zijn de hoedanigheden van de eventuele candidaten openlijk besproken. Oud-mi nister Romme bleek een slechte pers te hebben, oud- minister Meynen had betere papieren. Maar of dr. Van Mook nu inderdaad ontslagen is of zal worden, daarover laat men zich in regerings kringen vooralsnog niet uit. Mag men de dag- en week bladen geloven, die zich met de kwestie nu al wekenlang bezig houden, dan heeft de luitenant-gouverneur-gene raal zich ten sterkste tegen zijn heengaan verzet. Volgens de liberale „Nieuwe Courant" is de verstandhouding tussen de ministers en de landvoogd te Batavia openlijk slecht geweest. Dr. Van Mook had allerlei afspraken gemaakt ten behoeve van dr. Beel en NIEUWE BONNEN geldig van i juni tot en met 14 Juni Bonkaarten KA, KB, KC 705 (serie D) SUIKER: D08 Algemeen 500 gr. suiker boterhamstrooisel enz. of 1000 gr. jam. stroop ena of 500 gr. chocolade of suikerwerk. ZEEP: D02, D—05 en D08 Reservé 250 gr. zachte zeep. EIEREN: D—02, D—04 en D—06 Melk 1 ei Bonkaarten KD, KE 706 (serie D) SUIKER: D15, D16 Algemeen 250 qg. suiker, boterham strooisel, enz. of 500 gram jam, stroop, enz. of 250 gram chocolade of suiker werk. EIEREN: D17 Algemeen 1 ei ZEEP: D18 Algemeen 250 gram zachte zeep. D17 Reserve 90 gr. Deepse toiletzeep (vóórinlevering) D18 Reserve 250 gr. zachte zeep. Bonkaarten MA, MD 706 serie D) SUIKER: D21 Suiker 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gr. jam. stroop, enz. of 250 gr. chocolade óf suikerwerk. Tabakskaarten enz. QA, QB en QC 703. TABAK: 751 Tabak 3 rants, tabaks artikelen. 752, 753 Tabak 2 rantsoe nen tabaksartikelen. VERSNAPERINGEN 75I Versnaperingen 200 gr. chocolade of suikerwerk of 200 gr. suiker, boter hamstrooisel enz. of 400 gr. jam, stroop, enz. 753 Versnaperingen 100 gr. chocolade of suikerwerk of 100 gr. suiker, boter hamstrooisel enz. of 200 gr. jam, stroop, enz. In verband met het feit, dat van de D-strook op de KA/KB en KC-kaarten alle bonnen „Algemeen" zijn aangewezen, moet voor de aanwijzing van de bonnen voor zachte zeep gebruik gemaakt worden van de resterende Reserve-bonnen, terwijl de niet gebruikte melk- bon ditmaal is geldig ver klaard voor een ei. Vóór de her-verkaveling, mits aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan. Er moet iets gebeuren Vroeger omzoomd met bloei ende Meidoorns en nu om zoomd met stronken waarop mosselschelpen klitten, zo slingeren nu Walcherens we gen zich door het polder land. Grillig: vol onver wachte bochten. Typisch Walchers, want bij elke wen ding verandert het beeld van het landschap. Wat links lag, wordt rechts en de torenspits die reeds dichterbg leek, is plotseling weer veraf. Moet het bekoorlijke van die kronkelende wegen bg de ko mende herverkaveling van het eiland helemaal verdwijnen? De oude Walcherse boer glimlacht op onze vraag en schudt zijn hoofd. Nee, hij heeft de plannen gezien en de nieuwe wegen op Walcheren zijn op de kaart geen rechte strepen geworden. Met het oude, typische karakter van Walcheren is wel degelijk re kening gehouden. Wat hem be treft hadden ze zelfs de li- neaal nóg meer mogen gebrui ken, want de landbouwer en boer zgn het meest gebaat met rechte wegen. Die immers zijn het kortst en op dgze wijze gaat er geen cultuurgrond verloren. Het is meteen duidelijk. Hij is geen tegenstander van de herverkaveling, maar er vast van overtuigd, dat deze wet het beste voqr Walcheren be oogt. Maar hij is een Wal cherse boer, een man uit de practijk, en... voorzichtig in zijn oordeel en ook bij nem zitten er aan zijn sympathie nog „maren". WAT NODIG IS. In de eerste plaats zal heel veel afhangen van de samen stelling der herverkave- lingscommisie. Het blijft nodig, dat technici en juridisch on derlegde personen hierin zit ting zullen nemen. Maar het is 'toch zeer zeker ook een bil lijke eis, dat pachters en eige naren in deze commissie goed vertegenwoordigd zijn. Zij im mers kennen de moeilijkheden die er zullen blijven. Er is nóg een maar, dat in de ogen van de mensen van de praktijk zeker niet minder weegt. Zij staan er op, dat in het wetsontwerp principieel wordt vastgelegd, dat elders in ons land 3000 ha grond voor Walcherse emigrerende boeren beschikbaar wordt gesteld. In het nu ingediende wetsont werp komt dit niet voldoende uit. Voor de Zeeuwse Kamer leden ligt hier dan ook zeer zeker een taak. OPTIMISME. Ja die emigratie. Hij glim lacht weer. Nee, hij is niet pessimistisch. Integendeel. Op een vergade ring van gedupeerde grondbe zitters is eens gezegd, dat de voorwaarden om Walcheren te verlaten aanlokkelijk moeten worden gemaakt en hij ver wacht dan ook dat er zich veel vrijwillig zullen melden. Na tuurlijk gaan de bevoegdheden van de Herverkavelingscom missie ver, maar haar taak zal eerder zijn te beoordelen wie er még weggaan en wie moét Miiven, dan wie moét weg gaan en mèg blijven. Voor Walcheren was het het beste, wanneer de grootste boeren gingen. Als 6 boeren, die ieder 50 ha bezitten weg gaan is er bij 6 emigranten reeds 300 ha. gesaneerd. Maar voor dezelfde oppervlakte zou den er echter 30 boeren van 10 ha moeten emigreren Zo optimistisch, dat hij ver wacht, dat alle groten zullen emigreren, Is onze zegsman echter niet. Dat wil ook niet zeggen, dat hij meent, dat de kleine grondbezitters de dupe zullen worden. Integendeel. De grond van Walcheren was te veel versnipperd en het aantal bedritjven aat moeilijk rendeerde groot. Maar in de Noordoostpolder waar de Walcherse boeren dan toch zeer Waarschijnlijk terecht ko men, begint men niet met klein bedrijf. Een kleine boer wordt er dus alleen maar be ter op. Het aantal h.a., dat hij hier bezat is hij echter, zelfs al wordt zijn grond verkaveld, niet kwgt. Hg kan rustig eige naar van een stuk Walcheren blijven en toch ergens anders pachter zijn. OM WALCHERENS TOEKOMST. Dat zou ooJc erg onbillgk zgn. De herverkaveling heeft niet alleen het belang van Walcheren, maar ook van de Walchenaren op het oog. En herverkaveling is geen ont eigening, alleen een nieuwe, logische indeling van de grond door onderling overleg. Een in deling die voor Walcheren noodzakelijk is met het oog op de toekomst van het eiland. De regering heeft met dit wets ontwerp voor levensvatbaar heid te geven aan de kleine boerenbedrijven. Deze verkaveling brengt voor Walcheren, waar de grond zo uiteenloopend is in kwaliteit, typische moeilijkhe den. mee. Men zal bijv. 10 h.a. goede grond moeten rui len tegen iets minder goede. Oogenschijnlijk mag dit dan 'n verlies lijken, er zal in ieder geval door een nauwgezette verkaveling gezorgd worden, dat de opbrengst van de grond, die men geeft en die men te rugkrijgt, dezelfde is. Een nauwkeurige schatting is hier voor vanzelfsprekend noodza kelijk en het werk van de ver kavelingscommissie zal dan ook nog wel enig© jaren in be slag nemen. De tijd die komt, 'zal voor het eiland dan ook moeilijk zijn. Niet alleen door de her verkaveling, maar ook omdat de gevolgen van de inunda tie die dit jaar groter zijn dan in 1946 zich steeds zul len blijven voelen. Maar als de timmerman of stucadoor over de vloer is, Is het in huis ook .een rommel, een noodzakelijke rommel. Zo is het met Walcheren ook. Het staat om zijn toekomst voor een keuze. Moet cr iets of moet er niets gebeuren? En de Walcherse boeren kunnen alleen maar zeggen, <lat er in elk geval „iets" ge beuren moet, zelfs al brengt dat moeilijkheden mep. Honderden Joden, werden de dupe. Tegenstrijdige verklaringen Voor het Bijz. Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft te recht gestaan de 32-jarige Frederick Weinreb, die de Duitsers lijsten 'met namen van duizenden mede-Joden in handen heeft gespeeld met als droevig' gevolg dat vele Joden, die in de veronderstel ling verkeerden door. zijn be middeling naar Zuid-Frank rijk, Spanje of Portugal te kunnen emigreren, door de S.D. in hun woningen werden gearresteerd. Slechts enkelen van hen keerden uit Polen terug. Hoewel verschillende Ame rikaans-Joodse organisaties het reeds voor Weinreb heb ben opgenomen en beweren, Gelukkige afgevaardigde. Onlangs is een lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den door vrouwelijke be wonderaars gehuldigd op een wijze, die ieder Kamerlid jaloers zou maken. Niet minder dan 800 jongedames kwa men hem vertellen, dat zij erg veel van hem hielden en dat hij het beste lid van het hele Huis was. Zg zongen hem toe, de leidster kuste hem en zij gaven hem een electrische gramofoon cadeau. Kunkel, de gelukkige, die 48 jaar oud en vrij gezel is, zeide, dat hij er confuus van was. De jongedames verte genwoordigden de re publikeinse vrouwen verenigingen uit de drie provincies, die Kunkel's kiesdistrict vormen. Zg waren naar Washington gekomen en hadden Kunkel op een lunch in de exclusieve presi dentenzaal van het Statler Hotel gefuifd. Nadat Kunkel de electrische gramofoon was aangeboden, werd een plaatje opgezet, dat de begeleidende muziek leverde terwijl zijn 800 bewonderaarsters zon gen: „Let me call you sweetheart." dat hier sprake is van een anti-Joods relletje men sprak zelfs van een nieuwe Dreyfus-zaak verklaar-, den verschillende 'getuigen voor het Hof, dat duizenden van hun ras- en geloofsge- notén door Weinrebs gerust stellende mededelingen naar de ondergang zijn geleid. Hg zou in vele gevallen hebben verklaard, dat zijn lijst bij 500 namen zou zijn afgeslo ten, maar dat daaraan met geld nog wel iets te doen was. Voor dat geld liet men anderen, die reeds op de lijst stonden, onderduiken. Ten slotte werd Weinreb zelf door de Duitsers gearresteerd. Vast staat, dat de Duitse relaties van Weinreb in elk geval, een bijzonder laaghar tig spel gespeeld hebben, maar het blijft de vraag of de man zelf te goeder trouw was. In dit opzicht stonden de getuigen-verklaringen nog al eens tegenover elkaar. Zo verklaarde bijv. prof. Cohen, oud-voorzitter van de Joodse Raad, dat de Weinreb-lijsten waarde hebben gehad. Mr. Simons meende zelfs dat hiermede de deportatie-maat regelen van de Duitsers ern stig waren gesaboteerd. Verdachte verklaarde de ontvangen gelden nimmer ten ei^e? te hebben aange- wend. Zgn plannen om de Joden, die op de lijsten voor kwamen te redden, waren in de war gestuurd doordat de oorlog veel langer duurde, aa5> hij had kunnen voorzien De procureur-fiscaal las 'n verklaring van een S.D.- re chercheur voor, waarin deze Weinreb een voor de S.D. zeer nuttig persoon noemde. De procureur-fiscaal hield een uitvoerig requisitoir, waar in hg zeide, dat Weinreb dui zenden Joden, die rotsvast in ?enL geloofden, jammerlijk fL plegen. Het aantal slachtoffers op de Weinreb- lgsten wordt op 3 a 4000 ge schat. Zij hebben zich door de handelwijze van verdachte la ten weerhouden op een andere manier in veiligheid te komen. Beklaagde leefde op grote voet en hij moet belangrijk profijt van deze lijsten hebben getrok ken. Er is een misdadig spel gespeeld met de levens en het geld van anderen. Verdachte heeft zich tenslot te een willig werktuig van de S.D. getoond. Door dit alles 11 heeft verdachte een zware y 1 schuld op zich geladen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1