U itvinders komen bijeen Chamberlain's noodlot Wie zal Stalin opvolgen? Politierechter Middelburg In STEMMEN DIT DE KERKEN. Strijd om een bunker TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Donderdag 29 Mei 1947. g Nederland heeft een goede naam als beschermer van uitvl ndlngen. De octrooien. Vierhondervijftig uitvinders, Industriële exploitanten van uitvindingen, octrooige machtigden en advocaten uit de Verenigde Staten, Canada en zestien Europese landen, zullen van 26 tot 31 Mei te Scheveningen een congres bij wonen van het Internationale Genootschap voor de Bescher ming van de Industriële Eigen dom onder leiding van oud- minister prof dr. ir. H. C. J. H. Gillissen. Het vorig congres van dit genootschap werd in 1938 te Praag gehouden. Thans is Ne derland aan de beurt, dat op het gebied van de bescherming ener uitvinding een uitsteken de naam heeft, zulks in tegen stelling tot bijv. Frankrijk, waar elke uitvinding zonder onderzoek wordt geregistreerd. Men kan daar octrooi verwer ven op een perpetuum monile, hetgeen nog telken jare enige malen schijnt voor te komen. Hier. wordt geen octrooi ver leend zonder voorafgaand nieuwheidsonderzoek, hetgeen aan een Nederlands octrooi handelswaarde verleent. Sedert Duitsland uitgevallen is, is het Nederlands octrooi dan ook zeer in trek bij buitenlandse uitvinders, het is een garantie voor de deugdelijkheid en voor de nieuwheid van de uitvinder. Dit diepgaande onderzoek, dat uitgaat van de Octrooiraad, is mogelijk dank zij een biblio theek van millioenen uitvindin gen, over de gehele wereld ge daan. SAMENWERKING Het feit, dat in de meeste landen de eisen waaraan een uitvinding moet voldoen om octrooieerbaar te zijn in hoofdzaak overeenstemmen, heeft er al spoedig toe geleid, dat tussen de voornaamste in dustrielanden contact gezocht werd, teneinde tot internatio nale samenwerking op dit ge bied te komen. Reeds in 1883 werd het Unieverdrag van Pa rijs gesloten, welk verdrag 25 jaar vleeskeuringswet. Op 1 Juni zal het 25 jaar geleden zijn dat de vleeskeu ringswet in werking trad. De waarnemende veterinaire hoofdinspecteur van de volks gezondheid de heer E. J. A. A. Quaedvlieg, zal op 3 Juni van kwart voor acht tot acht uur 's avonds over Hilversum 1 een rede houden over „25 jaar vleeskeuringswet". LEZERS SCHRIJVEN.. NOGMAALS HET CIRCUS Voelt u geen verontwaardi ging, lezer, indien u op straat een voerman ziet, die zijn paard afranselt? Ik wel! Heeft u zich nimmer afgevraagd, hoe circusdieren als tijgers, olifan ten, leeuwen, zeehonden etc. hun „bewonderenswaardige kunsten" geleerd worden? Het zou toch al heel naïef zijn te denken, dat dit met „suiker klontjes" of „biefstuk" ge beurd. De bekende Amerikaan se schrijver Jack London heeft in een zijner boeken geschre ven over het dresseren van circusbeesten. Wanneer wg aannemen, dat 90 van het geen hij vertelt onwaarheid is, dan zijn de toestanden achter de schermen nog ten hemel schreiend. Zelf ben ik „enigs zins op de hoogte van de prac- tijken in het „Nouveau Cirque de France", dat vorig jaar een tournée door ons land maakte. Trouwens, vindt u het zelf ook niet belachelijk naar een prach tige koningstijger te kijken, die als een brave schooljongen op zijn krukje zit, inplaats van in de jungle rond te sluipen? Of heeft u bv. al eens een oli fant in de wildernis gezien, die staande op de voorpoten, het achterlijf in de lucht steekt? Ik voel me beschaamd, dat de meesten van ons, „beschaafde" mensen ontspanning willen zoeken in een circus en op deze wijze vele tienduizenden voor betere doeleinden onmis bare guldens wegsmijten, zoals de heer G. M. Feij terecht opmerkte. G. H. TEEUWEN. Discussie gesloten. Red. P.Z. Courant. GROTE EN KLEINE AANNEMERS. Een lezer uit Groede vindt in ons artikel „Toch Weder opbouw in Zeeuwsch Vlaan deren" aanleiding op te ko men voor de belangen van kleine aannemers. Hij maakt bezwaar tegen de opmerking van ir. Van Amerom, dat men in het algemeen te sterk zou hangen aan de kleine plaatselijke aannemers en wijst er in dit verband op, dat bijv. in Breskens, waar grote aannemers met klin kende namen reeds van vo rig jaar af bezig zouden zgn, terwijl hij zich afvraagt of deze woningen zelfs in dit jaar wel bewoond zullen wor denDeze schrijvende le zer meent dan ook, dat het beter zou zijn juist de plaat selijke kleine aannemers wat meer werk te geven, wat voor de gedupeerden z.i. wellicht gunstiger zou zijn. Tenzij de grote aannemers, die werke lijk vlug een partij wonin gen kunnen opleveren, nog moeten komen! nog steeds tussen de deelne mende landen van kracht is. Het is merkwaardig, dat op het gebied van de Industriële Eigendom, welke naast oc trooien ook omvat merken, mo dellen van nijverheid en de re geling van de oneerlijke mede dinging, reeds zo vroeg een internationale regeling tot stand gekomen is, die men mag wel zeggen voortdurend tot bevrediging van de daarbij aangesloten landen gewerkt heeft. Het spreekt vanzelf, dat de ze internationale samenwer king op het gebied van de in dustriële eigendom aanleiding is tot voordurende gedachte wisseling tussen de deelnemen de landen. Het Unieverdrag van Parijs van 1883 is in de loop der jaren herhaaldelijk herzien en uitgebreid. Op ge zette tijden vonden daartoe di plomatieke conferenties plaats. In 1900 in Brussel, in 1911 in Washington, in 1925 in Den Haag en in 1934 in Londen, terwijl in 1920 nog een speci aal verdrag gesloten werd in Bern en kortgeleden in Neu- chatel ter regeling van de ver_ wikkelingen voortkomende uit de beide wereldoorlogen. Het spreekt wel vanzelf, dat deze diplomatieke conferenties een belangrijke voorbereiding ver eisen en dat ze pas dan belegd worden, wanneer men aan kan nemen, dat over een voldoend aantal wijzigingen of aanvul lingen van het internationale tractaat overeenstemming be- HET CONTACT Het voorbereidend contact vindt nu in hoofdzaak plaats binnen het genoemde genoot schap, een weliswaar particu liere vereniging, die echter in nauw contact staat met de re geringsinstanties der verschil lende landen. Op het programma van het congres, dat de volgende week in Scheveningen gehouden wordt, zijn een groot aantal vraagstukken geplaatst, waar over door de verschillende na tionale groepen rapporten zijn uitgebracht en waarover onge twijfeld interessante discussies te verwachten zijn. aaar Oranje tramkaarten-actie. De Oranje-tramkaarten actie ten bate van de Stich ting 19401945, welke van 3 t.m. 11 Mei in Amsterdam is gevoerd, heeft ruim 37.000 gulden opgebracht, In totaal zgn 74.886 vijf-ritten-kaarten van een gulden verkocht, waarvan de helft ten bate van de Stichting komt. Drie Amsterdamse conducteurs hebben zich hierbij verdienste lijk gemaakt. Hun wachtte Dinsdagochtend in de werk kamer van wethouder B. S. Polak een aangename verras sing. De recordhouder kaar- tenverkoper, conducteur Da- niëls, die kans gezien heeft 2682 oranje-tramkaarten te verkopen, kreeg een door de fa. Duyene Remmers aan geboden stofzuiger ten ge schenke. Zijn beide collega's, die resp. 2000 en 1186 kaar ten aan de man brachten, kre gen gratis reisjes met Cebuto en K.L.M. Wethouder Polak overhandigde aan drs. D. Mul der, voorzitter van het be stuur van de Stichting, afd. Amsterdam ,een chèque ter waarde van 33.500 gulden. De verdere afrekening zal zo spoedig mogelijk geschie den. Amsterdamse delegatie naar Praag. Na burgemeester d' Ailly van Amsterdam en wethouder L. Seegers, die Zondag per auto naar Praag zijn vertrok ken, zijn Maandagmorgen de overige leden van de Praag delegatie, per KLM naar de Tsjechische hoofdstad gevlo gen. HERDENKINGSDIENST. Op de dag van de herbegra fenis van dr. H. Colijn, zal in een nader aan te wijzen kerk gebouw te 's-Gravenhage een gedachtenisdienst worden ge houden uitgaande van het Centraal comité der Anti-Rev. paftij, die na de plechtigheid laatsvinden zal. Het ligt in et voornemen dat daar het woord zullen voeren de heeren oud-min. dr. J. J. C. v. Dijk, oud.-min. mr. J. A. de Wilde (die de leider der A.-R.-partij", de heer J. Schouten, die in Ned. Indië vertoeft vervangen zal) en prof. dr. K. Dijk, hoog leraar aan de Theol. Hoge school te Kampen. De plechtig heid zal op een zodanig uur plaats vinden dat men zowel uit het Noorden als het Zuiden des lands op één dag uit en thuis kan zijn. Hollandse Schouwburg. De Staten van Noord Hol land hebben in een zitting te Haarlem de zaak van de Hollandse Schouwburg te Amsterdam, behandeld. De tegenwoordige eigenaar van het gebouw had aan het ge meentebestuur van Amster dam het verzoek gedaan hem een bioscoop-vergunning te verlenen. B. en W. weiger den deze vergunning. Zij her innerden er aan, dat dit ge bouw tijdens de bezetting als verzamelplaats heeft gediend voor honderden Amsterdamse Joden, die van hieruit naar de Duitse concentratiekam pen zijn weggevoerd. Mr. E. Rijnholt betoogde, dat de wet verkeerd is toe gepast, en dat de vergunning alsnog dient te worden ver leend. Mr. Rijnholt deelde mede, dat reeds vele besloten ver gaderingen en partgen in de Schouwburg zijn gehouden, welke door ca. 115.000 per sonen werden bezocht, die er geen bezwaar in zagen de Schouwburg te betreden. Het is de bedoeling van de ei genaar culturele films te ver tonen. Dr. E. Spruyt, die namens B. en W. van Amsterdam als raadsman optrad, deelde me- nerale staf. Beck was een ver- de, dat de gemeente Amster- woed tegenstander van Hitier dam geen bioscoop op deze en vooral van Hitler's oor plaats wil. Deze mening logsplannen. Hij was er van wordt door tallozen gedeeld. I overtuigd, dat oorlog zou lei- „München" voorkwam moordaanslag op Hitler Amerikaanse ontdekking. (Van een U.P.-correspondent) Adolf Hitler zou waarschijn lijk op 29 September 1938 vermoord en de tweede we reldoorlog nimmer uitgebro ken zgn, als Neville Cham berlain niet een dag eerder had besloten, naar München te vliegen om Hitier te ont moeten. Dat is de conclusie, waartoe Allen W. Dulles, hoog officier van de Ameri kaanse spionnagedienst (hij werkte van 1942 tot het einde van de oorlog in Zwitserland) komt in zijn boek „Duits- lands ondergrondse", dat zo juist in Amerika is versche nen. Dulles heeft zijn weten schap opgedaan van verschil lende Duitse ondergrondse, anti-nazi groeperingen. De leider in dat complot van 1938 was, volgens Dulles, kolonel-generaal Ludwig Beck, chef van de Duitse ge- De 18-j. M. ter L., uit Roo sendaal ventte op 26 Nov» 1946 te Kapelle met 10 knotten wol, welke zij te koop aanbood voor 7.50 per knot of in ruil voor 4 pakjes boter per knot. De wol werd inbeslaggenomen en verdachte veroordeeld tot 15 of 10 dagen. De 39-j. slager J. K., te Schore slachtte in strjjd met de voorschriften een varken. Con form de eis werd hij veroor deeld tot 25.of 10 dagen. TABAK. Door de ambtenaren der C. C.D. werden te Hulst in de wo ning van de 32-j. metselaar L. C. S. aangetroffen 319 pakjes tabak. De tabak werd in be slag genomen en verdachte veroordeeld tot 500.of 2 maanden met verbeurd verkla ring. De winkelier S. te Middel burg verkocht sigaretten en shagtabak zonder bon. Onge veer 20 K.G. tabak werd inbe- slag genomen. S. verklaarde deze tabak te hebben gekocht van de 29-j. taxi-ondernemer L. H. te N. en St. Joosland. Verdachte H. ontkende doch de officier van Justitie eiste 350 of 3 maanden. Uitspraak 300.of 2 maanden. Bij controle door ambtena ren der C.C.D. werd in een goederenwagon te Kruiningen aangetroffen een doos bevat tende 1.65 K.G. shagtabak, af zender was de 26-j. DÏE.M.E. te Koewacht. Verdachte werd veroordeeld tot 15.of 10 dagen hechtenis. J. v. B., 26 j., te Arnemuiden Een sportief en luchtig zomerjurkje met daarbTj passende hoed. had in 1946 een textielkaart verkocht. Verdachte werd ver oordeeld tot 20.of 10 da gen. De 20-j. arbeider J. W. werd te Lewedorp aangehouden. Bij contróle bleek dat hij o.m. 9 pakjes roomboter vervoerde. Verdachte werd veroordeeld verbeurd verklaring der goe- tot 40.of 20 dagen met deren. G. H. M., 23 jaar, landbou wer te Koewacht bevond zich op 10 Maart 1947 te Zuiddor- pe met 2 paarden binnen de grensstrook zonder dat hij de identiteitskaarten kon tonen. Dit kostte hem 10.of 5 dagen. C. J. H., 24 jaar, landbou wer te Overslag, bevond zich op 10 Maart 1947 met 1 paard binnen de grensstrook zonder identiteitskaart. Hij werd ver oordeeld tot 10.of 5 dagen. A. J. C., 51 jaar, landbouwer te Breskens had op 4 Maart 1947 te Oostburg een paard doen vervoeren binnen de grensstrook zonder geleidebil- jet, dit kostte hem 15.of 10 dagen. J. Louwerse, bakker te Kloe- tinge had clandestien een var ken doen slachten. Hiervoor werd hij veroordeeld tot 150.- of 30 dagen. De 52-jarige slagersknecht J. M. te Goes had dit varken geslacht en werd veroordeeld tot 100.of 25 dagen. Maarschalken moeten plaats maken. De verdwijning van de militairen uit het openbare leven in de Sovjet Unie is een van de interessantste ontwikkelin gen van na de oorlog. In tegenstelling tot de Ver. Staten, waar vele belangrijke regeringsposities door beroepsmilitai ren worden bezet, zijn in de Sovjet Unie de militaire leiders geheel overschaduwd door de partijfunctionarissen. Tijdens de jongste Russische verkiezingen waren geen leidende mili tairen candidaat gesteld. Zelfs bij het bezoek van Montgo mery aan Moskou kregen de politieke figuren eervoller plaatsen dan de aanwezige maarschalken. In Amerika daarentegen is de voormalige stafchef minis ter van buitenlandse zaken, beheert een generaal Japan, is een generaal ambassadeur te Moskou. Men meent zelfs dat geen militair op de nominatie staat om straks Stalin op te volgen. Want dat is een gelief koosd tgdverdrgf van buiten landers in de Russische hoofd stad: te raden wie de 67-ja- rige generalissimus eens zal opvolgen, al zijn dan alle be richten over een slechte ge zondheid van Stalin blijkbaar ongegrond. Het staat vrijwel vast, dat men voorzieningen voor de opvolging heeft ge troffen. De Russische politici hebben immers de gewoonte hun politiek te beramen als 'n militaire campagne. DE CANDIDATEN. Deze buitenlandse gissers hebben slechts weinig houvast om him veronderstellingen op te baseren. Zij gaan veelal af op de mate van publiciteit aan bepaalde personen gegeven tij dens de verkiezingen, op de grootte van hun krantenpor tretten tijdens de 1 Mei-vie ring en op de ondertekening van belangrijke decreten. Drie namen komen dan het meest naar voren: Molotov, Zhdanov (Stalins particulier secretaris) en Beria, voormalig chef van de geheime politie en nog al tijd een invloedrijke figuur in dat lichaam. Van deze drie geeft men Zhdanov de meeste kans. Zelfs gelooft men dat twee minder bekende Russen betere kansen hebben dan Mo lotov of Beria. Het zgn George Malenkov, jong lid van het Politieke Bureau, en Andrei Andreyev, na de oorlog belast met de belangrijke functie van leider van de agrarische we deropbouw. Maar na Stalin is Zhdanov ongetwijfeld de invloedrijkste man in de Unie. Hij was het die in het afgelopen jaar de officiële redevoering uitsprak op de verjaardag der Novem- ber-revolutie; die eerste onder tekenaar was van een in me- moriam voor Zemlyachka, een oud-lid van het Bolsjewisti sche Comité, hg kreeg verre weg de meeste publiciteit bij de verkiezingen, en hij ook ten slotte ondertekende het decreet tot zuivering van de collectie ve boerenleiders. Zhdanov's achtergrond is bijzonder geschikt om hem tot opvolger van Stalin te bestem men. Hij werd in 1934 benoemd tot secretaris van de partij te Leningrad, na de moord op Ki rov, waardoor de bekende „zuivering" werd ontketend. In de oorlog bestuurde hij Le ningrad tijdens het Duitse be leg. Hg is lid van het commu nistische partij secretariaat en van hét partijbureau, de be langrijkste organisatie na het Politieke Bureau. Deense voedselpositie niet rooskleurig. Denemarken, dat voor de oorlog een der voornaamste Europese exporteurs van vlees en spek was, moet volgens mededeling van de minister van voedselvoorziening, Kris- tensen, deze producten rant soeneren. In een bespreking met vertegenwoordigers van de Deense arbeiders over de crisis in de voedselvoorzie ning zeide Kristensen, dat hij een verhoging van het rantsoen donker brood in overweging genomen had. r~ Ook daar coloradokevers. Het Engelse dagblad Daily Mail looft 10 pond sterling uit voor elke Coloradokever, die levend bij de redactie te Londen wordt inge leverd. den tot Duitslands nederlaag. Een oorlog met Tsjecho-Slo wakije zou, zo meende Beek, een strijd op twee of drie fronten worden, namelijk te gen Engeland en Frankrijk in het Westen, de Tsjechen in het Zuiden en Rusland in het Oosten. Maar zelfs als alleen Tsjecho-Slowakije en Frank rijk de wapens zouden opvat ten, zou Duitsland de verlie zer zijn, zo dachten Beek en zijn medewerkers in de zomer van 1938. Daarom besloot Beek de Engelsen in te lichten over Hitiers plannen en er bij hen op aan te dringen een on dubbelzinnige verklaring af te leggen dat Engeland iedere schending van de Tsjechische neutraliteit als een oorlogs uitdaging zou beschouwen. Maar, nog vóór Beck's boodschap Londen bereikte, zo vertelt Dulles verder, had Chamberlain het besluit geno men naar Berchtesgaden te reizen. De Duitse samen zweerders waren ontmoedigd. Doch in September spitste de crisis zich opnieuw toe. Op 28 September 's morgens vroeg telefoneerde Beck's verbin dingsman in Londen, dat hij er zeker van was, dat agres sie tegen de Tsjechen een algemene oorlog zou ontkete nen. De samenzweerders vat ten weer moed en bereidden een militaire „putsch" voor op de 29ste. Zelfs de weife lende veldmaarschalk Walther van Brauchitsch, Duitslands opperbevelhebber, was bereid mee te doen. Evenwel de staatsgreep zou niet doorgaan. Toen een van Beck's mannen, veldmaar schalk Erwin van Witzleben, midden in een bespreking was met de stafchef van von Brau chitsch, generaal Halder, kwam het bericht, dat de Britse en Franse premiers Hitier de volgende dag in München zouden ontmoeten. De orders voor de deelnemers aan de „putsch" werden inge trokken, want de oorlog was nu voorkómen. Met één pen- nestreek werd de overwin ning op Tsjecho-Slowakije be haald, zoals generaal Halder zich volgens Dulles uitdrukte. Dulles betoogt dat dit een noodlottige fout van de En gelsen en Fransen is ge weest, die bovendien ten ge volge had, datde Russen voorlopig hun medewerking tegen Duitsland niet zouden verlenen. De vrees voor een strijd op twee fronten, die de Duitse generale staf steeds gevreesd had, was geweken en ernstige pogingen om Hit- Ier ten val te brengen werden tot 1944 niet meer onderno men. Pas Stalingrad en EI Alamein brachten de Duitse generaals weer tot de overtui ging, dat Duitsland de oor log ging verliezen. Wel wer den gedurende al die jaren nog tal van complotten tegen Hitier beraamd, doch er zat niet voldoende stuwkracht achter al deze samenzwerin gen, zo concludeert Dulles. t voorbijgaan Vuilnisemmers „Breng je even de vuil nisemmer mee" riep Mathilde uit de keuken toen ik netjes mijn voeten op de gangmat veegde. Ik opende de deur, onder scheidde in de schemering een emmer, pakte het ding op en zette het in de keu ken neer. „Da's de onze niet" zei Mathilde en wou nog iets zeggen, maar ik had het ding alweer opgepakt en buiten gezet. De straat was leeg en ner gens was één vuilnisemmer te zien. Op het apparaat, na, dat ik had neer gezet, maar dat was de mgne niet. Mathilde informeerde, toen ik de boodschap bracht, poes lief of het met in me op gekomen was de emmer mee terug te brengen Ik weer legde, dat dit immers onze emmer niet was. Mathilde concludeerde dat er in huis een vuilnisemmer hoort en voor de derde keer toog ik de gang door. De vuilnisemmer was ver dwenen en de straat uitge storven. Hoewel we warm aten ver liep de maaltijd killig. Na het eten werd er ge beld. Ik d«d open. Als een "riomphator keer de ik met onze vuilnisem mer in de keuken terug. „Engel" zei Mathilde en lk zei niet, dat de buurman toen hij thuis kwam, de vuil nisemmer voor zijn vrouw mee naar boven had geno men. Maar die vrouw had 's middags haar emmer al naar boven gebracht. Ze had er een verwijt jn kunnen voe len. RENARD. Franse pers over de 40 nederlaag. Het is een overwinning ge worden door grotere energie en daarna van meer efficiënt werken, aldus Gabriël Hanot in het sportdagblad „1' Equipe" over Frankrijk-Nederland. De ontmoeting was inderdaad een krachtverkenning. Het elftal, dat het beste en het langste vol hield werd winnaar. De score is zwaar voor Nederland, concludeert hij, maar de Fran se overwinning is verdiend. Volgens zijn mening waren Wilkes en Rijvers de besten en ook Möring kan genade in zgn ogen vinden. De bladen maken de Franse zege groot op en allen zijn van mening, dat de cijfers een beet je geflatteerd voor Frankrijk zgn. De Nederlanders hadden toch ten minste een tegenpunt verdiend. Rijvers was de beste man van het veld, schrijft Victor Peroni in „Combat" en hij voegt er aan toe: De Neder landers hadden gebrek aan uithoudingsvermogen en zet ten niet door. BIJBELDAG TE ANT WERPEN. Het Evangelisch Protes tantisme hield zijn tweede Bijbeldag te Antwerpen, de oude Bijbelstad, waar reeds voor de Reformatie Plantijn zijn geheime bijbeldrukkerij had en waar In totaal meer dan driehonderd verschillende bijbeldrukken het licht zagen. Uit heel België waren de Protestanten opgekomen om deze dag rondom de bijbel te vieren, waarbij het gebruik en de betekenis van de bg- bel in het middelpunt ston den. Van de buitenlandse sprekers behandelde ds. A. G. Barkey Wolf de bijbel t. in Zeeuwsch Vlaanderen Boer wil zijn schuur terug hebben. Maar ambtelijke instanties vechten er om. Een boerderij in het la«idje van Cadzand, een boerderij, die dateert van omstreeks 1700. Een bedrijf van 70 H.A., een bedrijf dus dat er zijn mag. 'n bedrijf aangepast aan de eisen deg tijds. Een nieuw woonhuis, ruime arbeiderswoning, flinke schuren en een ruim wagen huis. Een wagenhuls dat reeds eenige eeuwen oud is, van een solide constructie. Dan komen de Duitsers, ne men bezit van boerderij enz., bouwen bunkers, maken stel lingen. kortom het bekende proces. Het dak van het wa genhuis wordt verwijderd. Over de oude, stevige muren, wor den bomen gelegd en opge voerd met grond. Oogenschijn- lgk dus een bunker. De boer moet begin 1944 zijn hof verlaten. In de woeli ge Septemberdagen laten de Duitsers de grote schuur met inhoud in de lucht vliegen. Op de hof een chaos, doch het woonhuis en de arbeiderswo ning blijven vrijwel gespaard, zodat, na de bevrijding, dit ge deelte tamelijk spoedig weer is opgeknapten bewoonbaar gemaakt. Dan volgen een paar moeilij ke jaren. Er wordt een beroep gedaan op de boeren, er is voedselschaarste. De Zeeuwsch Vlaamse boer toont uit het goede hout te zijn gesneden. E»- wordt gewerkt, er wordt gezwoegd, er worden resulta ten bereikt. Weliswaar gaat er voedsel verloren door ont breken van schuren, hangars e.d., doch dat komt immers in orde. Althans, zo dacht men. Ook de boer over wie wij het nu hebben, een vooruitstre vend mens. Materialen staan blootgesteld aan weer en wind, er is geen bergruimte. Er moet een noodschuur worden ge bouwd. De financiële regeling iser nog niet. Dan maar zon der. De boer financiert het voorlopig zelf. Er komt een noodschuifr en daarmede heel wat verbetering. De arbeiders woning, waarin tijdens de be zetting een groot gezin woon de, wordt nu gebruikt voor opslagplaats. Het kan niet an ders en nog komt men veel ruimte te kort. Geen nood. Er ls nog een oplossing, n.l. het wagenhuis. Weliswaar hebben de Duitsers er een stuk van afgebroken en hebben ze er het een en ander aan verprutst doch met wat goede wil is daar van weer een wagenhuis, een brandvrije bergplaats voor machines, olie en benzine te maken. Er is van de oude schuur voldoende materiaal overge bleven, o.a. zware balken. Balken, waarin veel granaat scherven, zodat deze niet meer door een zagerij verwerkt kun nen worden. Maar prachtig voqr het wagenhuis. Thans ligt dat hout in de buitenlucht te verrotten. E"r zijn voldoende stenen aanwezig, zodat er al leen wat dakpannen nodig zijn. Dakpannen zijn vrij, evenals trouwens stenen. De aannemer die de noodschuur heeft ge bouwd, wil ook het wagenhuis weer opbouwen, de boer wil- dit werk geheel zelf betalen. Er wordt met de toenmalige chef van de B.W.B. over ge sproken, die zegt het in orde te vinden. En dus begint de aan nemer aan dit karwei. BUNKER Het duurt niet lang. want spoedig in de dienst van de B. W.B. (eerstgenoemde chef is inmiddels uit Zw.-Vlaanderen vertrokken), op het appèl. Af bleven van dit wagenhuis, dat is geen wagenhuis, maar een Duitsche bunker! Verbazing bij boer, architect en aannemer. Immers de stenen wijzen het overduidelijk uit dat dit bouw werk heel oud ïs. Oude foto's en tekeningen tonen aan dat dit wagenhuis enige eeuwen oud is. maar desondanks is en blijft het een Duitse bunker. wantals zodanig staat het geregistreerd. Nu kan de boer, architect en aannemer hoog of laag springen, men moet van dit wagenhuis afblijven, omdat het geregistreerd is als Duitse bunker. De boer wendde zich per soonlijk tot de hoogste instan tie in Zeeland voor deze ma terie. De chef had ereen tijd. De boer mocht in enkele woor den vertellen waar het om ging, zo maar op de straat, van bureau naar de auto van de chef, die voor de deur stond te wachten. De chef maakte zich vrij van de boer en be loofde de andere dag zelf te komen kijken. De chef moet nog komen! Weer staat de oogst voor de deur. Weer zal een gedeelte in de buitenlucht moeten worden opgeslagen, weer zal er dus kosteloos voedsel verloren gaan. Nog zullen machines en werktuigen in de buitenlucht blijven staan. Nog zal de ar beiderswoning niet als woning, doch als opslagruimte gebruikt moeten worden. En dat alles alleen omdat het wagenhuis staat geregistreerd als Duitse bunker. En dat spreekt van rationa lisatie in het landbouwbedrijf. Wie durft critiek te oefenen op onze veelbesproken bureau cratie o.v. het culturele leven en ds. G. P. Klijn die t.a.v. het sociale leven. 's-Avonds was er een grote Evangelisatiesamenkomst in de Dierentuin, waar enkele duizenden luisterden naar de boodschap van de bijbel voor het moderne leven. INT. ZENDINGSRAAD Men is druk bezig toebereid selen te treffen voor de bijeen komst van de Int Zendings raad, die van 5 tot 23 Juli 1947 In Ontario, op uitnodiging van een Canadees Zendingsgenoot schap, zal worden gehouden. Van alle landen der wereld zullen vertegenwoordigers van andere Zendingsgenootschap pen aanwezig zgn. Bovendien maken afgevaardigden van de Wereldraad van Kerken, de In ternationale Zondagsschoolver eniging, De Christenstudenten federatie en van de Y.M.C.A. en de Y.W.C.A. de conferentie mee. Een belangrijk punt van het programma zal de bespreking uitmaken van de z.g. „Orpha ned Missions". Er zal moeten worden overlegd, hoe het in de toekomst zal gaan met deze zendingsgebieden, die geduren de de oorlog geïsoleerd waren van de zendende kerken en die ook nu nog niet door deze on derhouden kunnen worden. Vervolgens zal het probleem van de theologische opleiding onder het oog worden gezien, wat zo juist bestudeerd is door de Nationale Christenraad van India en door een groep voor aanstaande Christenen in Chi na. Een ander punt van bespre king zal de kwestie van de godsdienstvrijheid zijn, wat in vele landen een zeer actueel vraagstuk is geworden. Tenslotte zal de verhouding van de Internationale Zen dingsraad tot de Wereldraad van Kerken moeten worden na gegaan, teneinde meer kerke lijk besef in de Zenddlng te verkrijgen en meer zendings besef bij de Kerken. Naar verluidt, hoopt Bevin op zijn inspectie-reis door de Britse zóne op ver schillende openbare bijeen komsten van Duitsers in het Ruhr-gebied 't woord te voe ren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 17