Het loon Onze eisen aan Soekarno in de Zeeuwse Landbouw eet men 't JACHTHUIS UIT DE PROVINCIE Noord-Beveland Een overval gearrangeerd? Plannen Stichting voor de landbouw. Wederopbouw-commissies. Het bestuur van de Stich ting voor de Landbouw in Zeeland vergaderde op 20 Mei 1947. Over het besprokene in deze vergadering kan het volgende worden medegedeeld. WEDEROPBOUW DERIJEN. BOER- Bij herhaling vragen eige naars of gebruikers van boer derijen wier bedrijfsgebouwen door oorlogsgeweld zijn ver woest, tot wie zij zich kunnen wenden voor het verkrijgen van voorlichting bij de we deropbouw» Het bestuur van de Stich ting voor de Landbouw is van oordeel dat betrokkenen zich het best kunnen wenden tot de daartoe ingestelde commissies van de Stichting voor de Landbouw, welke als volgt zijn samengesteld. Zeeuwsch-Vl.aanderen M. de' Bruijne, Cadzand; J.* Ra- mondt, Schoondijke; A. de Nijs, Clinge; L. van Dgk, Rijkslandbouwconsulent, Schoondijke; A. Cammaert, Oostburg, secretaris. Walcheren: D. Kodde, Zou- telande; B. "Koole, Souburg; C. Zwagerman, Middelburg; A. D. Ganzeman, Middel burg, secretaris. Overig Zeeland: H. C. v. d. Zande, Nieuwerkerk; J. F. Brooymans, St. Annaland M. Steijn, C 19, Hoedekens- kerke; Ir. C. W. C. van Bee- kom, Rijkslandbouwconsulent, Middelharnis; C. P. J. v. Iwaarden, Kruiningen, secre taris! INENTING MOND- KLAUWZEER. EN Gelet op de resultaten wel ke het afgelopen jaar met de enting tegen mond- en klauw zeer zijn verkregen, wekt het bestuur van de Stichting voor de Landbouw de veehouders op deze enting door de dieren artsen te doen plaats vinden, in het bijzonder voor het melkvee. Het volgend jaar zal ge tracht worden deze inenting georganiseerd te doen plaats vi«den om een zo rationeel mogelijke werkwijze te ver krijgen, zowel wat de ver plaatsingskosten van de die renartsen als het gebruik van de entstof betreft. NIET-GEORGANISEERDEN. Het Bestuur van de Stichting voor de Land bouw betreurt het in hoge mate dat het voor de land en «tuinbouw zo belangrijke Stichtingswerk voorlopig geen uitbreiding kan on dergaan, daar de bevoegd heid om heffingen te doen ook van de niet-georgani- seerden aan de landbouw wordt onthouden, terwijl deze in de oorlog voor de industrie en de handel is tot stand gekomen en is gehandhaafd. (Ingezonden mededeling) BEENBRUIN verkopen wij in een prima kwaliteit, de zgn. Franse Soie Liquide, welke een mooie bruine vlies geeft, bijna gelijk aan Nylons. Per flacon van 50 gram voor ontqjbare malen 1.35. Ook dit prachtartikel verkoopt J O F I B B E, Vlissingen Middelburg. (Ingezonden mededeling) In DEN HAAG en SCHEVENINGEN in Restaurant Voortreffelijke keuken Aparte zalen voor gezel schappen tot 200 pers. Den Haag Kettingstr. 9 (T. 180385) Scheven iogen Gevers Deynoot- weg 130 h. Gevers DeynootpL (tel. 553835) (Ingezonden mededeling) Uren, die maar duren - En Uw bed wordt een pijnbank.. U kent dat door die zange rige Rheumatise pijnen, nach ten van hanewaken, draaien en wentelen, van links naar rechts, voor en na. Maak daar toch een einde aan! Neem Kruschen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kruschen heeft een wondere weldadige werking. Dat komt omdat Kruschen Uw bloed sneller doet stromen en het zuivert van schadelijke zuren, die nu oorzaak zijn van Uw lijden en Uw pijn. Uw Apotheker en Drogist hebben Kruschen {- yoorraad. Het bestuur ziet hierin een achterstelling van de land bouw, vergeleken met de an dere bedrijfstakken. LOONREGELING 1947. Binnen enkele dagen kan de goedkeuring verwacht wor den van het contract voor het jaar 1947—1948. De lonen worden als volgt: Uurlonen: vakarbeiders 0.64 per uur; ongeschoolden ƒ0.60 per uur. Knechtslonen: van 1 Mei t.m. 30 Nov. 1947 40.per week; van 1 December 1947 t.m. 29 Febr. 1948 32.50 per week; van 1 Maart t.m. 30 April 1948 als van 1 Mei 30 Nov. AccoordtarievenOver de accoordtarieven zijn nog be sprekingen gaande. De voorstellen van Zeeland zgn: 1. BIETEN. a. Onderhoud. Doorslaan 2933; op één zetten 2429; le maal wieden 47.5053; 2e maal wie den 3338, alles per h.a. per keer. b. Rooien, zonder koppen hakken, met laden en loof uit de reken: Zeeuws schoon 133—166. c. Koppen hakken 20 30 per ha. 2. VOEDERBIETEN. Rooien zonder laden 66 90 per ha. 3. VLAS. Trekken, binden en schel ven 133—190 per ha. GRAAN, u snijden, i'ncl. binden en hakken 80—100; b. op- hokken achter de zelf binder: Duitse hokken 815; Zeeuwse hokken 712; schelven 10—18, alles per h.a., 5. ERWTEN. Pikken 3545 per ha. 6. PAARDEBONEN. Snijden 5875 per ha. 7. BRUINE EN WITTE BONEN. a. trekken in de tol gele verd 65-90; b. trekken, gebonden 5572; c. trek ken, ongebonden 4260, alles per ha. 8. MAANZAAD. Sngden, binden en tollen 60—76 per ha. 9. AARDAPPELEN. a. Rapen achter machine aan, hoopjes op het land geleverd: grove soorten 100130; Zeeuwse bonte en bl. 130 170 per ha.; b. Rapen achter machine: geleverd in zakken grove soorten 85120; Zeeuwse bonte en bl. 120 155 per ha.; c. Rapen ach ter de rooier, grove soorten per zak van 60 kg. 0.18— 0.24. DR. H. COLIJN. Reedö geruimen tijd was bekend, dat er pogingen in het werk werden gesteld, om het stoffelijk overschot van wij len dr. H. Colijn, die 18 Sep tember 1944 te Ilmena.u in Thüringen, in Duitse balling schap overleed, naar Neder land over te brengen. Men is er vorige week ein delijk ingeslaagd van de Rus sische autoriteiten hiertoe toestemming te verkrijgen. Personeel van c'e Nederland- sche Rode-Kruismissie in Berlijn heeft daarop onver wijld het stoffelijk overschot van de Nederlandse oud-mi nister-president opgegraven, aldus „Trouw". Het staat thans te Berlijn in een een voudige chapelle-ardente op gebaard, in afwachting van de overbrenging naar Nederland, die naar wordt verwacht, te gen het eind van déze week zei plaats vinden. Minister Huysmans terug. Naai wij vernemen is de minister van economische za ken, dr. G. W. M. Huysmans, Vrijdagmiddag van zijn reis naar Dublin teruggekeerd. Minister Huysmans heeft met verschillende autoriteiten contact gehad, waarvan een versteviging der economische verhoudingen het gevolg kan zijn. Dodelijk ongeval. Zaterdag kwam de 14-ja- rige jongen H. v. der H. op de hoek van de Loosdrechtse straat en de Spakenburgse- straat in Den Haag met zijn fiets onder een tankauto. Hij was op slag dood. Een definitieve nota werd aangeboden. Minister-president dr. L. J. M. Beel en minister J. A. Jonkman zyn Dinsdagmiddag om half vyf op Schiphol gearriveerd. De minister-president legde aan de journalisten een verklaring af, waaraan hëfc volgende is ontleend: Wy betreuren het, dat wij ten aanzien van de houding van de republiek met betrek king tot de uitvoering van Linggadjati een onbevredigen de stand van zaken hebben aangetroffen. Ter gelegenheid van ons" bezoek aan Makassar en in antwoord op de critiek door president Soekawati uitge bracht op woorden en dauen der republiek, heb ik mij dan ook genoopt gevoeld ernstige twijfel uit te spreken over de bereidheid tot samenwer ken van de republiek met de andere gedeelten van In donesië en Nederland. Aan deze twijfel (moet spoe dig een einde komen. Te dien aanzien is dezer dagen door de commissie-ge neraal aan de republikeinse delegatie een -nota oyerhan- handigd, welke niet alleen economisch en financieel maar ook staatkundig van karakter is. Hierin is verder vorm gegeven aan de federa tieve opzet in het accoord van Linggadjati belichaamd. In deze nota wordt de nako ming van de hierin in over eenstemming met accoord van Linggadjati gestelde voor waarden over de gehele linie voorgesteld en verlengd. Over de inhoud van deze nota zul len zo spoedig mogelyk me dedelingen worden gedaan. Wie in de huidige omstan digheden de geschikste per sonen zijn om in de hoogste functies aan de oplossing van deze vraagstukken mede te werken heeft destyds naar voor de aanvang van deze reis reeds bekend werd maakt een punt van spreking uitgemaakt. Hiero ver hebben wy in dit stadium zonder voorafgaand overleg met onze ambtgenoten niets mede te delen. FEDERALE REGERING? Uit betrouwbare bron ver neemt Reuter, dat Nederland- Complot tegen Prinses Elisabeth. Volgens de correspondent van de „Milano Sera" te Genua zou een leider van de „Irgoen Zwai Leoemi" ver klaard hebben, dat er een complot tegen Prinses Elisa beth van Engeland was ge smeed. De man zou gezegd hebben: „Een machtige orga nisatie zal een aanval doen op het centrum van Londen, op Buckingham Palace zelf, en pogen Prinses Elisabeth om het leven te brengen" se autoriteiten aan vertegen woordigers van de repoebliek Indonesië een voorstel hebben overhandigd, dat kan leiden tot de instelling van een voor lopige federale regering voor geheel Indonesië. Men verwacht, dat de be slissing inzake aanvaarden of verwerpen van het voorstel aanstaande Zondag valt, wan neer het Indonesische kabinet vergadert. Sommigen nemen aan, dat de betrokken voorlopige re gering bevoegdheid zou krij gen om handelend op te tre den in kwesties met het bui tenland van financiële en eco nomische aard. Voorts neemt men aan, dat de voorlopige regering vefte- genwoordigers zou bevatten van de staten Oost-Indonesië en Borneo en van de Indone sische republiek. Sigarenovervloed. Op een bijeenkomst van Twentse kleinfabrikanten in sigaren, die tijdens de Pink sterdagen in Almelo is ge houden, is de sigarenpositie van het ogenblik besproken. Daarbij werd betoogd, dat er in ons land op het ogenblik millioenen sigaren gereed lig gen, waarvoor geen afname te vinden is. Alleen in Alme lo al ligt er een millioen by de kleinindustrie, die weinig tevreden kan zijn over de huidige toestand. Zowel gro te als kleine sigarenfabrikan ten zien de toekomst met be zorgdheid tegemoet. Vele kleinfabrikanten zien zich genoodzaakt hun sigarenma kers te ontslaan. Gen. Smuts sprak. Generaal Smuts heeft ge sproken in de senaat van de Zuidafrikaanse Unie. Hij zeide: 1. Zuid-Afrika wil geen annexatie van Zuid^ West-Afrika; 2. het is onmogelijk groote aantallen Joden toe te laten; 3. hij gelooft niet direct aan oorlog; 4. de Verenigde Staten zijn nog jong en onervaren; 5. Engeland neemt een buf ferpositie in tussen U.S.A. en de Sovjet; 6. wat de verenigde natpes betreft, wilde Smuts afwach ten. Franse landbouwers in Zeeland. De Franse landbouwers,- die op bezoek zijn in Zeeland maakten Dinsdag een uitstapje naar Yerseke, waar zij door het gemeentebestuur onder leiding van de burgemeester werden ontvangen. Zy werden rondgeleid langs de oesterputten en andere in richtingen. Ook bezochten zij de kreeftenparken. Vooral de tocht met vissersschepen op de Oosterschelde was door het fraaie weder een groot succes. Des middags hebben de landbouwers een bezoek ge bracht aan het landbouwbe drijf van D. A. Timmerman te Kattendijke en aan de N.V. Wilhelminapolder. Hedenmorgen vroeg vertx-ok- ken de landbouwers voor een uitstapje naar Amsterdam, waar zij behalve een bezichti ging van de hoofdstad ook een bezoek aan twee grote vee houdergen en aan de Aals- meerse bloemencultuur op hun pi-ogram hebben staan. Ronde-van IJzendijke. De ronde van IJzendijke is op Derde Pinksterdag succes vol ven-eden. Burgemeester Von Bönninghausen loste het startschot. Vele wielrenners namen aan deze ronde, die over 100 km ging, op enthou siaste wijze deel, waardoor het tempo hoog opliep en de eindspurt heel spannend was. Winnaar werd De Vries uit Vlaardingen in 2 uur, 52 min. Tweede met een wiellengte achterstand Voorting uit Haarlem en derde met 6 min. achterstand Lis uit Zaandam. Prov. Staten. De Prov. Staten van Zee land zullen bijeenkomen op 1 Juli a.s. in het Schuttershof te Middelburg. Prins Bernhard zal marine-vliegers decoreren Maandag 2 Juni, 's-morgens 10 uur, zal Z. K. H. Prins Bernhard als inspecteur-gene raal der Kon. Marine op zijn staf kwartier „Zwaluwenberg" te Hilversum, een groot aantal vliegerlmiisen uitreiken aan oorlogsvliegers, die zich in de tweede wereldoorlog hebben onderscheiden. Deze uitreiking betreft ongeveer 40 man van de marine luchtvaartdienst, of- ficiei-en van de R.A.F., twee Franse vliegers en een Neder lander, die thans in K.L.M.- dienst is. Na afloop van de plechtigheid zal de Prins de gedecoreerden ontvangen op paleis Soestdijk.' De onderscheidingen worden uitgereikt op grond van daden van bijzondere moed, plichts betrachting, volharding en doorzettingsvermogen, in het meerendeel der gevallen uitge voerd tgdens de stryd tegen de Japanse invasie in Nederlands- Indië. Handel met Duitsland. Gezaghebbende kringen te Washington hebben Dinsdag verklaard, dat zij hoopten, dat „de V. S. binnen niet al te lange tijd met Nederland en België in onderhandelin gen zullen tredén" over het gebruik van Rottex-dam en Antwerpen voor vei'scheping naar Duitsland. Het is be kend, dat Amerika in principe hiei-mee accoord gaat, maar adviseurs werken, in overleg met Amerikaanse functiona rissen in Duitsland, nog aan de uitvoering. Schuddebeurs krijgt een wandelpark. Pinksteren is weer voorbij en daarmede ook de traditio nele kermis te Schuddebeurs. Begunstigd door mooi zomer weer en gelokt door de de monstratie der bekende „Schouwse Ruiters" waren velen derwaarts getogen. Het kan niet anders dan dat menig bezoeker, onbevredigd en met weemoed in 't hart huiswaarts keerde, getroffen door het schrille contrast tussen de jo lijt en de omgeving. Eertijds een lustoord, nu enerzijds van de weg een troosteloze, een zame vlakte, waar vroeger eeuwenoude reuzen hun krui nen hoog in de lucht verhie ven, met naakt staande bouw vallen van landhuizen; ander zijds deerlijk gehavende bos sen, waarin de vroegere hui zingen door de oorlogsfakkel totaal zijn vernield. Een verblijdend teken is het dat het Staatsbosbeheer het plm. 15 h.a. grote landgoed, genaamd „Mon Plaisir" heeft aangekocht en de bedoeling heeft er een groot wandelpark van te maken. Daartoe is men bezig door mic.del van een lier de boom- en struikresten te verwijderen. Daarna wordt het gehele terrein omgeploegd en bezaaid met lupine en sa- radel om het geschikt te ma ken voor beplanting en ook om verstuiving tegen te gaan, aangezien Schuddebeurs op een zandplaat ligt. Nog dit jaar wordt met aanplanting begonnen. Om zoveel moge lijk het trieste landschap da delijk aan het oog te onttrek ken, wordt eerst aan de weg kant een strook van enige meters breed er omheen be plant. IN 1948 EEN TENTOON STELLING IN MIDDELBURG. Op initiatief van de burge meester van Middelburg werd een voorlopige commissie in gesteld, bestaande uit een aantal personen uit de krin- gen van handel en ngverheid, die zal trachten om in 1948 jaar van de viering van het regeringsjubileum van H. M. de Koningin te komen tot een Middelburgse tentoonstel ling van Ngverheid en Han del. We hopen hierop nader terug te komen. ZUID-BEVELAND Yerseke VEEKEURING. Op de weide van de heer N. de Koeijer te Yerseke werd de jaarlijkse veekeuring ge houden. De uitslag was als volgt: Stieren: le pi*. Anna's Leen- dert (Stierenver.); 2e pr. Cor nells, van L.' Paauwe. le kalf koeien: Wille 3, v. J. Weverijn; Dirkje 12, idem; Nol, v. A. Boone; Bontje, v. N. de Koeijer; Trui 2, v. J. N. Bakker; Lena 4, v. A. Boone; Trui, v. L. Paauwe; Annie, idem; Nellie, idem, Janna, idem. 2e kalfoeien: Marijke, v. P. Rentmeester; Janna, v. L. Paauwe, Eva, v. A. Boone. 3e kalf koeien: Rina, v. L. Paauwe; Mina, v. P. Rent meester; Bontje, v. M. Gle- rum; Starre, v. J. M. Bakker. 4e kalf koeien: Emma, v. J. M. Bakker; Dora, v. P. Rent meester; Mina 3, v. J. Wave rijn. Oudere koeien: Bontje, v. Wed. Sonke; Hilde, v. J. M. Bakker; Dirkje 8, v. J. Wave rijn; Bontje, v. J. M. Bakker; Grietje, v. P. v. d. Endt; Trui, v. J. M. Bakker; Ivonne, v. A. Goeman. Kalf vaarzen: 1. Bontje 4, v. J. M. Bakker; 2. Trui 3, idem; 3. Starre 2, idem. Vaarzen: 1. v. P. Rentmees ter; 2. idem. Jaarling vaarzen: 1. M. de Koeijer; 2. A. Wisse; 3. M. de Koeijer. Kalveren: 1. Bontje 5, v. J. M. Bakker; 2. Trui 4, v. idem; 3. Blom 2, v. M. C. v. d. Jagt. Nlsse COöP. BOERENLEENBANK. De Coöp. Boerenleenbank te Nisse hield Zaterdag haar alg. vergadering. De balans gaf per 31 Dec. 1946 een tel ling aan van 1.008.151.07; het eindcijfer der rekening was 1.632.836.45. De spaar bank had aan spaargelden ontvangen 180.243.67; de terugbetaalde spaargelden be- LAATSTE Parlementair conflict te Makassar. Dinsdag heeft het Oost-In donesische parlement een mo tie van afkeuring tegen het beleid van de voorzitter, mr. Tadjoeddin Noor, aangenomen. Kort daarop is als voorzitter Moh Kaharoedin, sultan van Soembawa, gekozen. Tevoren had Tadjoeddin Noor de vergadering verlaten, waar na de plaatsvervangend voor zitter, mr. S. Binol, de verga dering sloot. Vele leden bleven in de zaal, uit protest tegen dit huns inziens dictatoriale optreden. De vergadering werd heropend onder presidium van Sonda daeng Matajang, waar bij bleek dat het quorum n.l. 37 van de 70 leden, aanwezig was. Na verkiezing van de nieuwe voorzitter werd de ver gadering geschorst en ver klaarde de regering bij monde van de minister-president de beslissing van het parlement te aanvaarden, constaterend, dat de nieuwe voorzitter in middels door de president was beëdigd. Compromis met de Soendanezen? Volgens berichten uit Bata via zou Dr. van Mook een Nederlands optreden overwe gen tegen de Soendanese revo- lutionnaire beweging in Buiten zorg. Dr. van Mook zou de Soendanese premier dr. Koesto- mo gewaarschuwd hebben, dat verder geweld krachtige te- fenmaatregelen zal uitlokken, érder zou de luitenant-gou verneur-generaal het plan heb ben te bemiddelen tussen de Soendanezen en de republiek, waarbij een eventueel compro mis zou worden vom-o-pleed aan ^••ahrir. NIEUWS Kleine eieren op de bon. Enige tijd zijn de kleinere eieren niet in distributie ge bracht, zodat het publiek op zijn bonnen bijna uitsluitend eieren van de gewichtsklasse 1 en 2 ontving. Thans worden de winkeliers ook weer bevoor raad met eieren van de lagere klassen, zoodat men op de bon, welke Donderdag a.s. bekend gemaakt wordt, ook met deze eieren genoegen moet nemen, aldus meldt de afdeling voor lichting van het ministerie van landbouw, visserij en voedsel voorziening. Hoover orankelt. De vroegere president van de V. S., Herbert Hoover, heeft op een persconferentie verklaard, dat naar zgn me ning het economisch herstel van de wereld binnen twee of drie jaar een feit zou zijn, wanneer Frankrijk en de Sow- jet-Unie wilden meewerken. Het veldwinnen van het soci alisme in Europa is volgens Hoover een van de voornaam ste oorzaken van de vertra ging bij het industrieel her stel in Europa. De industrie van voormalig vijandelijke lan den moest worden ontkluisterd Bewakers van Dachau Dinsdag is men in de gevan genis te Landsberg begonnen met de tenuitvoerlegging van de doodvonnissen tegen 49 be ambten en bewakers van het concentratiekamp Mauthausen te Dachau. Er werden 22 executies uit gevoerd. Woensdag volgt de rest. De Gasperl, leider der Christen-democraten in Italië, heeft de opdracht een nieuw kabinet te vormen, aanvaard. droegen 556.217.67; aan voorschotten was gegeven 27,600; het aanal leden was begin 1947, 143. Als af tredend bestuurslid wex-d her kozen de heer P. Verburg. Als plaatsvervangende be stuursleden werden herkozen de heren Joh. Jansen en G. Nieuwenhuise Lz., tot lid van de Raad van Toezicht werd de heer H. Nieuwenhuise her kozen. Krabbendijke CONCERT-AVOND. Zaterdagavond werden door de muziekgezelschappen van Krabbendijke, Rilland en Krui ningen, concerten gegeven op het podium van het gemeen telijk sportterrein te Krabben- dyke, vooraf gegaan door een gezamenlijke mars door het dorp. Uitgevoerd werden o.a. de con coursnummers. Mede door het schitterende weer was het een geslaagde uitvoering. Voor de Ned. Organisten Ver. te Amsterdam is voor or ganist geslaagd de heer Th. Benou te Krabbendijke. Schore BENOEMING. Tot directeur van het gas- en waterleidingbedrijf der ge meente Rheden werd be noemd de heer W. M. Snoep, vroeger te Schore. Kats AANBESTEDING POLDERWERKEN. Verschillende firma's hebben ingeschreven op de aanbeste ding van de onderhoudswerken van de Caïamiteuze Leendert Abrahampólder voor het dienstjaar 19471948. De 3 laagste Inschrijvers wa ren: L. v. Popering, Bruinisse, 27.885; A. van Hee, Kamper land, 27.900; K. Lucasse, Walsoorden, 28.188. Marktberichten VEILING ZUID-BEVELAND. Aardbeien 5.90; Nieuwe Aardappelen 1 alles per kg. Spinazie 1938; Rabarber 4—11; Stoofsla 26; Sja lotten (droog) 5.5011; Sjalotten (groen) 3.509.50 per 100 kg. Kropsla I 15—18; id. H 9—11; Bloemkool I 77— 93; id. n 58; id. m 17; alles per 100 stuks. Radijs 2.509.10; .Ram menas 5.50—11; Wortelen 45 alles per 100 bos. Schuttersconcours te Oudelande. Maandag hield de hand boogschutterij „Ons Genoe gen" te Oudelande haar twee jaarlijks concours. Er werd door 20 schutterijen met 78 schutters naar de prijzen mee- gedongen. De uitslag luidde: hoofdvogel: J. Rijk, Willem Teil, Ovezande; le klep: M. Looij, Zorgvliet, Ellewouts- dijk; 2e klep: I. v. Wijnen, iderp; 3e klep: J. Rijk, Wil lem Teil, Ovezande; 4e klep: P. Voet, Vooruitgang, Kwa- dendamme; le zijvogel: J. Koopman, Soranus, Heinkens- zand; 2e zijvogel: M. de Jonge, Willem Teil, Ovezande; le hoofdkal: E. Hofman, Herle ving, Sluiskil; 2e hoofdkal: M. 'de Jonge, Willem Teil, Ovezande; le kleine kal: A. de Jonge, idem; 2e kleine kal: A. W. Nieuwenhuize, Edele Handboog, Oudelande. Het mosselzaad uit de Waddenzee. De openstellingstermijn van de Waddenzee voor het vis sen van Mosselzaad op de Waddenzee, door Zeeuwse mosselkwekers, die eerst op 4 weken was gesteld, is op aandrang van de betrokkenen thans verlengd tot 6 weken. In deze tijd zal het zo het weer meewerkt voor iedereen mogelijk zijn, het voor zgn bedrijf benodigde mosselzaad te halen, mits natuurlijk dit zaad daar op de in de na tuur gevormde banken aan wezig is. De ambtelijke rap-' porten daaromtrent luiden ongunstig, doch gehoopt wordt dat het nog mee zal vallen. Het mosselzaad van de Waddenzee is voor het Zeeuwse mosselkwekersbedrijf beslist onontbeerlijk. Wel wordt dikwijls nog zaad aan gevoerd, dat in de zeegaten der Zeeuwse stromen zelf wordt gevist, doch het vis sen daarvan is nog niet zon der gevaaar vanwege de mij nen en de hoeveelheid is bij lange na niet genoeg om ieder kweker te voorzien. Aan vulling uit de Waddenzee is altyd nodig en wanneer er, zoals meer is voorgekomen weinig zaad op de Waddfen- zee gevonden wordt, betekent dit het volgend jaar weinig mosselen. En mosselen vor men, omdat zij in grote hoe veelheid naar België en Frankrijk worden uitgevoerd, een zeer belangrijke deviezen- bron. Mosselvissers van Bruinisse naar de Waddenzee. Bijna de gehele vloot van mosselvissers uit Bruinisse is thans naar het Noorden des lands vertrokken, om mossel zaad te gaan halen van de Waddenzee. Een verplichte regeling om ook te vissen voor hen wiet vaartuigen door de Duitsers zijn geroofd is, in te genstelling met voi-ige jaren thans niet getroffen, daar het grootste gedeelte der geroofde vaartuigen terug of vervangen is. Thans hebben de meeste be trokkenen een onderlinge re geling getroffen, waarbij dan tevens het nijpende tekort aan personeel werd opgelost. Ook het gebruik van grote ge huurde motorschepen, dat vorig jaar werd gestaakt, om dat het zaad duurder kwam dan de gewone wijze van ver voer, wordt thans niet toege past. Borssele ZANGVERENIGING. Vrijdagavond vierde de zang- vereniniging „Tot Oefening en Uitspanning" haar 55-jarig be staan. Het was een geslaagde feestavond. Ook van 't hoofd bestuur .van de Zeeuwse Zang- gersbond gaf men blijken van medeleven. Bijzonder Gerechtshof Gouden munten. De vlasser J. F. de Bruijn te Hulst werd ervan beschul digd in 1941 aan de Zoll- inspektor Emde van het De- visenschutz-kommando te heb ben medegedeeld, dat zekere A. J. Neve en anderen in gouden munten smokkelden, die zij op Zuid-Beveland haal den en via de veren naar het Zuiden brachten. Uit een ver klaring van twee verificateurs bleek, dat de Bruijn een lijstje met namen aan Emde had gegeven, hetgeen Emde aan hem had verteld. Door toe vallige. omstandigheden had den zij gehoord welke de Bruijn dit was. Neve vertelde op een Dinsdagmiddag Van de Goese markt te zijn gekomen en bij aankomst aan de Perk- polder door een Duitser te zijn gearresteerd. Men had munten onder zijn zadel ge vonden. De beschuldigde kon, zich niet meer herinneren namen en feiten genoemd te hebben. Uit brieven bleek, dat de B. met de Duitsers had samen gewerkt, hetgeen verd. ont kende en zijn verdediger be twijfelde. De eis luidde 3% jaar met aftrek. De verdedi ger, mr. de Rechter, drong aan op vrijspraak. C. P. van de Plasse, te Yerseke, was op bezoek bij een andere inwoner, Kos ter. Hij luisterde daar naar de Engelse zender. Terwijl men daar mee bezig was arriveer de de Hafenkommandant van Wemeldinge. Het gezelschap werd gearresteerd, doch van de P. ging vrijuit. Hij stond thans terecht, beschuldigd deze Duitse overval gearran geerd te hebben. De slager ontkende dit, maar hij kon het Hof niet overtuigen, te meer daar getuigenverklarin gen Zeer bezwarend waren. Met het oog op het feit, dat Koster 2 maanden heeft ge zeten, vroeg de proc. fiscaal een gevangenisstraf van 4 jaar met aftrek en ontzet ting uit de rechten voor de tijd van 10 jaar. Jos van Damme had op 16- jarige leeftijd tezamen met een landwachter dienst ge daan op het station te Hulst om een onderduiker te arres teren, terwijl hij aan één of meer landwachters de namen opgaf van onderduikers. De proc. fisc. vroeg 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf, door te brengen in een jeugdgevan genis. De pleiter, mr. Roelofs, drong aan op een voorwaar delijke straf met verplichte plaatsing in een jeugdhuis. Uitspraak 6 Juni a.s.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 6