PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Actie der Soendanezen Attlee sprak in Margate Staking in Rotterdamse haven Voedseltoestand niet rooskleurig Vandaag Jeugd Rode Kruis ook in Zeeland 190e Jaargang - No.121 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsche Courant. Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., VUssingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 28 Mei 1947 ABONNEMENTSPRIJS» 25 cent per week3.20 per kwartaalfranco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per adver tentie 2.—. Bureau» gevestigd te VUssingen Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaal 29, telefoon 2077 en 2924 Goes» Turfkade 15. telefoon 2475 Oostburg Gratamastraat 3. telefoon 102: Ternei Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Het wereldgebeuren. Nog steeds grote tekorten aan graan en rijst In de wereld. De suiker op Java. Weinig optimistisch kon de toon zijn, waarin Fritzgerald, de secretaris-generaal van de internationale noodvoedsel- raad, zijn rapport over de voedselsituatie in de wereld heeft opgesteld. De graan voorraden in vrijwel alle im- portlanden zijn thans lager dan op de overeenkomstige tijdstippen van het vorig jaar en om de rantsoenen van de afgelopen winter te handha ven is voor de periode van Juli tot September een totale invoer van 8 millioen ton no dig. Daarbij komt een groot tekort aan rijst in het Verre Oosten. Hoewel de tekenen er op wijzen, dat de rijstproductie in vergelijking met 1946 zal toenemen, zal deze stijging niet voldoende zijn ter bevre diging van de behoeften van de invoerende landen. Als een der oorzaken wordt hiervoor aangegeven de kolossale toe name van de bevolking in Zuid-oost Azië. Sinds 1939 is deze met 100 millioen zielen gestegen. Het tekort aan vet ten en oliën zal volgens het rapport ook in 1948 nog aan houden, hoewel het waarschijn lijk niet zo groot zal zijn als in 1947. De suikerproductie zal ver moedelijk iets kunnen stjjgen, vooral omdat de mogelijkheid bestaat dat suiker uit Indo nesië kan worden verwacht. Het rapport wyst erop, dat nauwelijks een begin is ge maakt met het herstel van de bloeiende vooroorlogse suiker industrie op Java. De suiker productie voor 1947 wordt geraamd op 750.000 ton tegen een gemiddelde vooroorlogse jaarproductie van 1.4 millioen ton en een gemiddelde uit voer van 1.2 millioen ton. Doortocht Amerikaanse troepen door Frankrijk? Volgens een bericht van Tass, het officiële Russisch Nieuwsbureau, dat „plaat selijke perskringen" aanhaalt, zullen de V.S. hun troepen uit Frankrijk terugtrekken in ruil voor het recht van door tocht voor Amerikaanse troe pen door Frankrijk naar de Amerikaanse zone van Duits land. „Plaatselijke perskrin gen", aldus Tass, „weten tel kens weer te melden, dat de Franse regering momenteel in het geheim onderhandelt met een Amerikaanse delegatie, die op 12 April te Parijs is ge arriveerd. De V.S. is van plan een marine- en lucht basis bij Marseille, dat een schakel vormt in de verbin ding tussen de Azoren en Duitsland, te behouden. Men is geneigd aan te nemen, dat de Amerikanen tevens een aantal bases en havens in Frans Guiana, Nieuw Caledo- nië, Afrika en het eiland Ta hiti willen behouden". De kosten der Duitse voedselvoorziening. Naar werd bekend gemaakt kost de invoer van voedings middelen, zaden en kunstmest in de gecombineerde Brits- Amerikaanse bezettingszone van Duitsland over de pe riode van 1 Januari tot 30 April jli de Britse en Ameri kaanse belastingbetalers 40.750.000 pond sterling. De totale invoer van 1.500.000 ton vormt de volle dige lading van 170 Victory- schepen of 100.000 spoorweg wagons. Tekort aan ruwe olie in Amerika. In verband met het ernstige tekort aan ruwe olie in de V. S. hebben de Standard Oil of New Jersey en de Socony Va cuum Oil een regeling getrof fen voor de invoer van olie van de Perzische golf in de Ver. Staten, terwijl voorts voorbe reidingen worden getroffen voor de aankoop van olie uit andere gebieden van het Mid den Oosten. Ondanks de grote invoer uit Zuid Amerika en de record binnenlandse productie van ru we olie, is de situatie op de oliemarkt zo moeilijk, dat een der directeuren van een grote raffinaderij verklaarde, dat hy met zijn ervaring van 20 jaar nog nooit zo'n moeilijke markt situatie had medegemaakt. Di verse oliehandelaren in het ge hele land hebben hun cliënten reeds mede moeten delen, dat zij niet in staat zijn de ontvan gen orders ten uitvoer te bren gen. Men heeft voorgesteld om de noodvoedselraad een missie naar Java te doen zenden om een overzicht te krijgen van de situatie op Java. Op een vraag of de betrokken autori teiten een missie gunstig zou den ontvangen was het ant woord bemoedigend en men verwacht, dat binnenkort be kend gemaakt zal worden uit welke personen de missie zal bestaan. De algemene indruk van het rapport van Fritzgerald is, dat voor Europa weinig hoop bestaat op een verbete ring van de voedselsituatie. Vooral voor landen als Frank rijk en Italië waar de bin- nenlandsche politieke moeilijk heden zo nauw verband hou den met de lage rantsoenen is dat, twee jaar na de vrede, een weinig opwekkend beeld. Zelfs Denemarken, voor de oorlog een der voornaamste Europese exporteurs van vlees en spek, tijdens de oor log vergeleken met andere landen, een gebied van melk en honing, moet thans deze producten gaan rantsoeneren en tot een verhoging van het rantsoen donker brood over gaan. Verbetering der kampeerstijl. Op alle kampeerterreinen en kampee.rcentra alsmede in de kamphuizen is Zaterdagavond om 8 uur een radio-boodschap van de ANWB uitgesproken, gericht tot de honderdduizen den Nederlandse kampeerders, welke tot titel had: „Een vraag op de man af". Deze uitzending was bedoeld als inleiding van een landelyke actie tot verbetering van de kampeerstijl in ons land, die vooral in de oorlogsjaren zo veel heeft geleden. In de boodschap werd een beroep gedaan op de medewer king van alle kampeerders om het streven van de ANWB naar grotere kampeervrijheid te ondersteunen door een goede styl van buitenleven De tolunie. Tijdens de algemene verga dering van de Boerenbond te Leuven heeft de heer Orban, de Belgische minister van landbouw, een toespraak ge houden waarin hij o.a. ver klaarde dat de Nederlands- Belgisch-Luxemburgse tolunie de eerste verwezelijking is van het nieuwe internationale prin cipe, krachtens hetwelk, om een langdurige vrede te ver zekeren, iedere staat een deel van zyn economische souverei- niteit moet prijsgeven. De heer Orban verzekerde de ver gadering evenwel, dat maat- regeling zijn getroffen om te voorkomen dat deze tolunie nadelige gevolgen zal hebben voor de Belgische landbouw bevolking. Het nieuwe Labour-bestuur. De Britse minister-president, Clement Attlee, heeft op de conferentie van de Labour- partij te Margate zijn vertrou wen uitgesproken in Bevin en zijn medewerkers. Hij verklaar de dat, op basis van steun aan de V.N., ernstig getracht werd naar opbouw van harmonie en wereldvrede, dat Groot-Brit- tannië niemands slaaf was en dat samenwerking met allen werd gezocht. Voor de uitvoe ring van het binnenlands pro gram van Labour vroeg hij de medewerking van het gehele volk. De rede, die Attlee voor de conferentie van de Labour- partij te Margate gehouden heeft, wordt volgens Reuters correspondent opgevat als een aanwijzing, dat de regering niet van plan is algemene verkiezingen te doen houden voor beëindiging van de vijf jarige werktermrjn van het huidige parlement. Attlee deed uitkomen, dat alle door de regering genomen maat regelen deel uitmaakten van een algemeen program. Het ongewoon lang en grondig debat over de land- De strijdvraag. Een echtpaar uit New- Yersey tracht het ant woord te geven op de eeuwige strijdvraag tus sen het sterke en het zwakke geslacht, wie van de twee nu eigenlijk het meest de dupe is van de paradijsvloek: „in het zweet uws aanschijns zult ge uw brood verdie nen". Mr. en mrs. Trent hebben namelijk hun baantje geruild. De vrouw des huizes leidt de garage-onderneming en haar man houdt zich louter bezig met bedden opmaken, de kinderen wassen, het eten koken en wat dies meer zij. Wie het eerst capitu leert heeft het pleit ver loren en bovendien moet hij (of zij), aan de ander een costuum of een man telpak cadeau doen. Moord op 4 kinderen. Een 14-jarige jongen en zijn drie zusjes van respec tievelijk twee, dertien en zestien jaar oud, zijn bij een boerderij te Imlay City in Michigan (U.S.A.), hun te huis, doodgeschoten terwijl zijn aan het bloemen plukken waren. De politie zoekt naar een 16-jarige jongen, die in gezelschap van de vermoorde kinderen is gezien en van de daad verdacht wordt. Deze jongen, zekere Oliver Tre- penning, was kort voor het ontdekken van de moorden in haast thuis gekomen en er daarna in de auto van zijn vader vandoor gegaan. De auto is uren later een veertig kilometer verder gevonden, terwijl men op het erf van Trepenning een geweer vond, waarvan het kaliber overeen stemde met dat van de ko gels, waardoor vie vier kin deren gedood zijn. bouw eindigde met een eer ste nederlaag van het partij bestuur bij aanneming met 1.558.000 tegen 1.550.000 stem men van een resolutie, waar in gevraagd werd onmiddellijk maatregelen te nemen tegen het systeem van het in huur geven van arbeiderswoningen, op voorwaarde van emplooi van de huurder. De uitslag van de stemming was temeer verwondering wekkend, omdat Aneurin Bevan, de minister van gezondheid, die blijkens zijn herverkiezing in het par tijbestuur met algemene stemmen, een grote popula ted geniet, namens het be stuur op verwerping van deze resolutie aangedrongen had. Naast Bevan werden in het bestuur gekozen: Hugh Dal ton, Herbert Morrison, Ha rold Laski, James Griffith, Emmanuel Shinwell en Phi lip Noel Baker. Kindervacantiekolonies. Het centraal genootschap voor kinderherstellings- en vacantiekolonies zal op 31 Mei a s. met de afgevaardigden van zijn ruim 500 afdelingen uit het gehele land vergaderen te Aalsmeer in gebouw „De Oude Veiling". De restauratie der kolonie huizen heeft aanzienlijk voort gang gemaakt en deze verga dering zal weer aandacht schenken aan de regelmatige uitzending van zwakke kinde ren. ...Is het 700 jaar ge leden dat Vlissingen voor het eerst in een oorkonde werd vermeld. ...Is Iwan Smirnoff 25 jaar verbonden aan de K.L.M. ...viert de Dionne-vjjf- ling haar 13de verjaar dag. Woodbrokers willen weg. MAAR NIET NAAR ARGENTINIË. De Neo Woodbrokers, een christelijk sociale gemeen schap, die ongeveer 2500 adsp. emigranten telt, kwam Zater dag te Utrecht by een. Deze organisatie wenst „een betere samenleving, waarin orde, rechtvaardigheid en liefde heerst". Ze wil trachten det gelegenheid, die emigratie biedt te gebruiken voor het stichten van een nederzetting op zuiver democratische en positief christen-socialistische grondslag. In de vergadering werd een motie aangenomen, waarin de mening wordt uit gesproken, dat Argentinië op een naar de mening der ver gadering dictatoriale, d.w.z. ondemocratische wijze wordt geregeerd, zodat een gemeen schap op christen-socialisti sche basis nimmer in een der gelijk staatsbestel tot ontwik keling kan komen. De motie besluit tot het onderzoeken van emigratie-mogelijkheden in andere Zuid-Amerikaanse staten. Piloot de Geus had geluk. Twee verschillende FK 43 luchttaxi's van de Frits Die pen vliegtuigen N.V. moes ten Maandag een noodlanding maken. De piloot Ben de Geus steeg met een der vliegtuigen op voor een rond vlucht, doch kort nadat het toestel van de grond was los gekomen weigerde de motor. De piloot slaagde er in het vliegtuig, dat bleef zweven, op een weiland tegenover het vliegveld aan de grond te brengen. Bij de uitloop werd het landingsstel beschadigd. Anderhalf uur later, nadat drie rondvluchten waren ge maakt, steeg de heer de Geus wederom op met liefhebbers voor een tochtje boven Sche- veningen en Den Haag. En weer sloeg bij deze taxi de motor af, nadat het toestel juist „los" was. De heer de Geus bracht ook ditmaal zijn machine veilig aan de grond. Naar de mening van des kundigen schijnt bij beide toe stellen een stagnatie in de benzinetoevoer te zijn opgetre den. Men was van oordeel, dat met een ander type toe stel in deze gevallen ernstige ongelukken niet uitgebleven zouden zijn. NIEUWE WAARDEBONNEN CON SUMENTEN CREDLET. Bij beschikking van de mi nister van Financiën zijn met ingang van 26 Mei 1947 we derom waardebonnen van het consumentencrediet geldig verklaard, te weten de bon nen 13, 17 en 21. HONDERDSTE REPATRIËRINGSSCHIP. Het m.s. „Sloterdijk" met 889 repatriërenden aan boord wordt Woensdagochtend 28 Mei, om acht uur te Hoek van Holland verwacht. De debarkatie zal aanvan gen om 1 uur namiddag te Rotterdam. 2000ste schip in Rotterdam. Bijna anderhalve maand vroeger dan verleden jaar is, sinds 1 Januari, het 2000ste schip te Rotterdam aangeko men. Het is het Noorse motor schip „Sirius" dat op tweede Pinksterdag uit Bergen arri veerde met een lading stuk goed. Het nam ligplaats in de iJselhaven. Geen vertrouwen in de „republiek". Monetaire vlucht. Aneta verneemt, dat na de recente gebeurtenissen te Ba tavia de koers van het repu- blikeinsche geld vrij aanzien lijk is gedaald. O.m. deed de Roeplah Maandag in Buiten zorg en Sindanglaja 42 cent. De koers in Batavia, die Za terdag 40 cent was, is Dins dag gedaald tot 32 cent, ter wijl een verdere daling wordt venvacht Reeds zijn verschil lende Chinese handelaren on genegen republikeins geld als betaalmiddel aan te nemen, terwijl er gevallen gemeld Ontevredenheid over Pinksterarbeid. Maandag is onder de ha venarbeiders te Rotterdam op een t\yeetal schepen een sta king uitgebroken, welke zich Dinsdagmorgen heeft uitge breid tot een groot deel van het aantal losse arbeiders. Het conflict schijnt reeds Zaterdagmorgen bij het inne men van de boekjes ontstaan te zijn, omdat een aantal ar beiders werd aangewezen om op tweede Pinksterdag werk te gaan verrichten op de Amerikaanse s.s. „Henry Lomb", liggende in de Mer- wehaven en „Kenneth Mckay", liggende in de IJsselhaven. Volgens het bestuur van de E.V.C. beschouwden de ar beiders dit als een inbreuk op de vrije aanneming, maar bovendien achtten zij voor het lossen van de twee schepen geen noodzaak aanwezig, om dat zij niet op vertrekken stonden. Volgens contract met de Unieverkeer, aldus de E.V.C., kan de scheepvaart ver. Zuid verplichten tot wer ken op tweede Pinksterdag, mits er „Zondagsgeld" wordt uitbetaald, maar aldus de E.V.C. de meerderheid der arbeiders acht zich door dit contract niet gebonden, omdat de E.V.C. bij het afsluiten daarvan genegeerd is. De ar beiders achten het willekeur, dat zij op de nationale feest dag en op de geboortedag van Prinses Marjjke gedwongen vrij moeten nemen en op tweede Pinksterdag gedwon gen moeten werken. De sta king van Maandag op beide schepen is, naar de E.V.C. mededeelt, uit eigen initiatief van de arbeiders voortgeko men. De Scheepvaartvereni ging Zuid heeft daarop met strenge straffen gedreigd en dit heeft de E.V.C., naar zy verder zegt, genoopt stelling te nemen. Dinsdagmorgen heeft het bestuur dier orga nisatie dan ook geadviseerd zich voorlopig niet te laten aannemen, zolang de straf of de dreiging daarmee niet is ingetrokken. Het bestuur van de Scheepvaartvereniging Zuid was Dinsdag in vergadering bijeen om de situatie te over zien en ook de E.V.C. had voor Dinsdagmiddag een open bare vergadering uitgeschre ven. Leerlingen van een Engelse werken op hun proeftuin landbouwschool te Lingfield met de modernste machines. Hulpverlening in school- en verenigingsverband Meliskerke staat nog alleen. Er bestaat ln ons land een instelling van jonge mensen, die de hulpverlening aan de medemens, waarvan zovelen de mond vol hebben, zonder dat zij tot daden komen, daadwer kelijk beoefent zonder een zweem van arrogantie, zelf voldaanheid of would-be huma niteit, een Instelling, die ook in Zeeland steeds meer be kendheid krijgt. Zü is een zusje van het Rode Kruis en brengt evenals haar grote zus de Ro de Kruis-gedachte, die pioniers als Florence Nightingale met haar flikkerende maar nimmer dovende lamp en Henri Dunant tot hun prachtig werk aan spoorde, in de practijk. Wij doelen op het Jeugd Rode Kruis, dat zich in de noodge- bieden, ook in onze provincie, reeds van zijn beste zijde heeft laten zien. Vraagt U maar eens aan de jeugd van Ritthem en Westkapelle, die „gift boxes" en klompen kreeg, aan de arme kinderen van Sluis, aan wie een onvergetelijk Sin terklaasfeest werd bereid en aan de sportbeoefenaren van Aardenburg, die met sport en spelmateriaal werden ver blijd! GEEN NIEUWE JEUGDVERENIGING Die Jeugd Rode Kruis, dat voor Nederland een novum is, bestaat reeds ln tal van lan den als een zelfstandige jeugd organisatie, waarvan de leden op verschillende manieren de Rode Kruis gedachte uitdragen en in practijk brengen. In ons land met zijn eigen landaard bleek het echter ongewenst het Jeugd Rode Kruis als een zelf standige beweging te formeren Terecht is men hier van de overweging uitgegaan, dat de geestelijke en zedelijke opvoe ding van de jeugd in een bui ten schoolverband in zodanige handen is en zodanig georga niseerd. dat aan een nieuwe vereniging geen behoefte be staat.. De bedoeling van het Nederlandse Jeugd Rode Kruis is slechts de Rode Kruis- idee ingang te doen vinden on der de jeugd van lagere- en middelbare scholen en jeugd verenigingen en deze voor te bereiden op het „volwassen" Rode Kruiswerk. De actie, waarmee verscheidene grote jeugdbewegingen zoals padvin derij en NJG en autoriteiten als de minister van Onderwijs, de aartsbisschop van Utrecht en de Generale Synode van de Ned, Herv. Kerk hun instem ming hebben betuigd, strekt zich dus uit over de gehele jeugd, ongeacht politieke en godsdienstige verschillen, rang en stand. Er bestaan geen vas te richtlijnen en de wijze, waarop iedere afdeling werkt laat men gaarne bepalen door de leiding van scholen en jeugdbeweging. Het Rode Kruis stelt slechts haar dien sten en materiaal beschik baar: deze diensten bestaan ondermeer uit het geven van mondelinge en schriftelijke les sen in hygiëne en EHBO en medewerking aan internationa le uitwisseling van zg. school- albums. DE DOELSTELLING Door het Ned. Jeugd Rode Kruiswerk wil men de jeugd halen uit de greep van de zelf zucht en brengen tot practi- sche naastenliefde en bereid heid in geval van nood direct te v helpen, evenals dit bij het Rode Kruis het geval is. Het moet een bron van vreugde voor hen worden anderen bjj te staan en hun lijden te ver zachten. Een prachtig voor beeld hiervan zijn de hulpacties voor Zeeland en Limburg. De Jeugd Rode Kruis-organisaties van België, Tasmanië en Ame rika hielpen ons land reeds op niet te hoog te waarderen wij ze. Naast de bereidheid tot hulpverlening wordt de vriend schap aangekweekt, in die zin, dat de jeugd leert begrijpen, dat alle mensen broeders zijn en dat het noodzakelijk is de medemensen, waar ook ter we reld, beter te leren kennen en begrijpen. Een geest van we derzijdse verdraagzaamheid en hoogachting onder de jongeren van de wereld betekent ten slotte de beste waarborg voor behoud van de vrede. Tenslotte heeft de hygiëne en daarnaast het EHBO-werk de volle aan dacht. Tussen haakjes, wist U, dat EHBO-onderwijs spoedig in het leerplan der scholen zal worden opgenomen? Alle jongeren van 8 tot 18 jaar kunnen medewerker van het NJRK worden. Zij leggen eerst een proef af op het ge bied van hygiëne, EHBO en de geschiedenis van het Rode Kruis en ontvangen daarna een insigne en een diploma. IN ZEELAND In Zeeland wil het helaas tot op dit ogenblik nog niet erg vlotten met het Jeugd Ro de Kruis. Dit vindt voor een groot deel zijn oorzaak in het feit, dat jeugdleiders en onder wijzers wat huiverig zijn. voor het vele werk, dat naar hun mening aan de NJRK-actie is verbonden, zoals het vertalen van brieven en het samenstel len van schoolalbums. Er ls tot op heden nog maar één „afdeling", namelijk te Melis kerke. In Goes ig reeds een vergadering gehouden om tot „oprichting" te komen, doch tot nu toe ls dit nog niet het geval. In Vlissingen bestond het plan om de actie te star ten in de padvindersbeweging, doch iets definitiefs is nog niet besloten, omdat ook hier nog tal van moelijkheden in de weg liggen. In ieder geval valt het te hopen, dat Meliskerke niet alleen blijft staan, doch dat de leden van jeugdverenigingen en leerlingen van scholen in talrijke andere plaatsen van ons gewest eveneens spoedig hun beste krachten aan het mooie Jeugd Rode Kruiswerk zullen geven. werden, dat niet-Indonesische bezitters met republikeins ka pitaal dit geld trachten om te zetten in goederen. DE BEZETTING VAN STATIONS. Inzake berichten over de bezetting van stations door de Soendanezen verneemt Aneta, dat deze berichten van republikeinse z(jde worden bevestigd. Aneta voegt hier nog aan toe, dat Maandag twee treinen bij Pasarminggoe (aan de lijn BataviaBuitenzorg) door de Soendanezen zijn opgehouden. Er hebben zich hierby geen inciden ten voorgedaan. NATSIR'S MENING. De republikeinse minister van voorlichting, Moh. Natsir, heeft te Batavia aan Aneta een scherpe verklaring afge« legd, ten aanzien van de ge beurtenissen te Buitenzorg, Natsir wees erop, dat de re publikeinse status te Buiten zorg door de Nederlanders de facto is erkend. Volgens Re publikeins standpunt vormt de spoedige rehabilitatie van het republikeinse bewind te Buitenzorg de enige oplossing. „De door de Nederlandse ver antwoordelijke instanties te nemen maatregelen zullen voor ons bepalend zijn by de interpretatie van deze ge beurtenissen", aldus besloot Natsir. LIEVER ONDER NEDER LANDERS I Zondag zijn in Batavia 250 Laskjars (republikeinse semn militairen) aangekomen die in de omgeving van Krawang door de T.R.L zijn ontwapend en die er de voorkeur aan geven zich toe te vertrouwen aan de zorgen van de afde ling van de Partai Ra'jat Pasoendan te Batavia. Door de Parta Ra'jat Pasoendan zijn deze mensen thans voor lopig gehuisvest en er wordt voor hen naar werk gezocht. In Pasoendan-kringen ver wacht men de eerst volgende dagen nog ca. 500 Laskjars uit dezelfde streek. In dit verband verneemt Aneta nog, dat de beruchte bendeleider uit het Kra- wangse, Hadji Pandji, de zer dagen te Batavia is aangekomen. Nadat hy door de Nederlandse troepen naar de streek, waarvan hy afkomstig is, was terug gebracht heeft hij de bende leden aangespoord de strijd te staken en de door hen verborgen wapens in te leveren. Hieraan werd gevolg gegeven, zodat de laatste dagen veel ge wezen bendeleden zich bij de Nederlandse bewakers binnen dc demarcatielijn hebben gemeld en hun wa pens hebben ingeleverd. Deze mensen zijn voorlopig in de omtrek van Bekasi geïnterneerd. Onderhandelingen te Batavia. Dinsdagmorgen hebben in formele besprekingen plaats gevonden tussen dr. van Mook, generaal Spoor, Sjah- rir en Sjarifoeddin. Er zijn omtrent deze besprekingen feen mededelingen gedaan, jahrir en Roem hebben zich Dinsdagmiddag naar Djogja begeven. Sociale toestanden op Java. Het republikeinse persbu reau Antara meldt uit Djok- ja, dat het werkcomité van het K.NJ.P. Zaterdag de de batten heeft geopend over de wetsontwerpen voor de in stelling van een algemene rustdag, het verbod van kin derarbeid en de regeling van de veldarbeid. Er werd o.m. voorgesteld alle werknemers per week één vrije dag te geven en twee weken vacan- tie per jaar met behoud van loon. Mariniers naar Ned.-lndië. Met het m.s. „Kota Inten" zou Woensdag eën contingent van 364 mariniers, opgeleid bij de afdeling mariniers te Volkel, uit Rotterdam naar Indonesië vertrekken. Het commando berust bij de luite nant ter zee der 2e klasse, Diekerhof. Militaire pensioenen. De mobilisatie-slachtoffers 19141918 en enkele kleinere groepen, zoals de gepaspor- teerde militairen en niet pen sioengerechtigde weduwen van militairen, die voor 1909 de dienst hebben verlaten, krijgen uitkeringen krach tens wettelijke bepalingen. Thans is een Kon. besluit ver schenen, dat bepaalt, dat over deze uitkeringen een extra toelage van 25 pet. wordt ver strekt over 1946.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1