Het loon Amsterdam bouwt schepen Een overval gearrangeerd? in de Zeeuwse Landbouw 't JACHTHUIS UIT DE PROVINCIE Liquidatie van Duits en Japans wereldbezit ZEEUWSCH-VLAANDEREN Tholen Schouwen en Duiveland Plannen Stichting voor de landbouw. Wederopbouw-commissies. Het bestuur van de Stich ting voor de Landbouw in Zeeland vergaderde op 20 Mei 1947. Over het besprokene in deze vergadering kan het volgende worden medegedeeld. WEDEROPBOUW BOER DERIJEN. Bij herhaling vragen eige naars of gebruikers van boer derijen wier bedrijfsgebouwen door oorlogsgeweld zijn ver woest, tot wie zij zich kunnen wenden voor het verkrijgen van voorlichting bij de we deropbouw. Het bestuur van de Stich ting voor de Landbouw is van oordeel dat betrokkenen zich het best kunnen wenden tot de daartoe ingestelde commissies van de Stichting- voor de Landbouw, welke als volgt zijn samengesteld. Zeeuwsch-Vl.aanderen M. de Bruijne, Cadzand; J. Ra- mondt, Schoondijke; A. de Nijs, Clinge; L. van Dijk, Rijkslandbouwconsulent, Schoondijke; A. Cammaert, Oostburg, secretaris. Walcheren: D. Kodde, Zou- telande; B. Koole, Souburg; C. Zwagerman, Middelburg; A. D. Ganzeman, Middel burg, secretaris. Overig Zeeland: H. C. v. d. Zande, Nieuwerkerk; J. F. Brooymans, St. Annaland; M. Steijn, C 19, Hoedekens- kerke; Ir. C. W. C. van Bee- kom, Rijkslandbouwconsulent, Middelharnis; C. P. J. Iwaarden, Kruiningen, secre taris. INENTING MOND- KLAUWZEER. EN Gelet f op de resultaten wel ke het afgelopen jaar met de enting tegen mond- en klauw zeer zijn verkregen, wekt het bestuur van de Stichting voor de Landbouw de veehouders op deze enting door de dieren artsen te doen plaats vinden, in het bijzonder voor het melkvee. Het volgend jaar zal ge tracht worden deze inenting georganiseerd te doen plaats vinden om een zo rationeel mogelijke werkwijze te ver krijgen, zowel wat de ver plaatsingskosten van de die renartsen als het gebruik van de entstof betreft. NIET-GEORGANISEERDEN. Het Bestuur van de Stichting voor de Land bouw betreurt het in hoge mate dat het voor de land en tuinbouw zo belangryke Stichtingswerk voorlopig geen uitbreiding kan on dergaan, daar de bevoegd heid om heffingen te doen ook van de niet-georgani- seerden aan de landbouw wordt onthouden, terwijl deze in de oorlog voor de industrie en de handel is tot stand gekomen en is gehandhaafd. (Ingezonden mededeling) BEENBRUIN verkopen wij in een prima kwaliteit, de zgn. Franse Soie Liquide, welke een mooie bruine vlies geeft, bijna gelijk aan Nylons. Per flacon van 50 gram voor ontelbare malen 1.35. Ook dit prachtsfrtikel verkoopt J O F I B B E, Vlissingen Middelburg. (Ingezonden mededeling) In DEN HAAG en SCHEVENINGEN eet men Restaurant Voortreffelijke keuken Aparte zalen voor gezel schappen tot 00 pers. DenHaagKettingstr.9 (T. 180385) Scheveningen Gevers Deynoot- v?eg 130 h. Gevers DeynootpL (tel. 553835) (Ingezonden mededeling) En Uw bed wordt een pijnbank.. U kent dat door die zange rige Rheumatïse pijnen, nach ten van hanewaken, draaien en wentelen, van links naar rechts, voor en na. Maak daar toch een einde aan! Neem Kruschen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kruschen heeft een wondere weldadige werking. Dat komt omdat Kruschen Uw bloed sneller doet stromen eü het zuivert van schadelijke zuren, die nu oorzaak zgn van Uw lgden en Uw pijn. Uw Apotheker en Drogist hebben Kruschen Salts in voorraad. Het bestuur ziet hierin een achterstelling van de land bouw, vergeleken met de an dere bedrijfstakken. LOONREGELING 1947. Binnen enkele dagen kan de goedkeuring verwacht wor den van het contract voor het jaar 19471948. De lonen worden als volgt Uurlonen: vakarbeiders ƒ0.64 per uur; ongeschoolden 0.60 per uur. Knechtslonen: van 1 Mei t.m. 30 Nov. 1947 40.— per week; van 1 December 1947 t.m. 29 Febr. 1948 32.50 per week; van 1 Maart t.m. 30 April 1948 als van 1 Mei 30 Nov. Accoordtarieven: Over de accoordtarieven zijn nog be sprekingen gaande. De voorstellen van Zeeland zijn: 1. BIETEN. a. Onderhoud. Doorslaan 2933; op één zetten 2429; le maal wieden 47.5053; 2e maal wie den 3338, alles per h.a. per keer. b. Rooien, zonder koppen hakken, met laden en loof uit de reken: Zeeuws schoon 133—166. c. Koppen hakken 20 30 per ha. 2. VOEDERBIETEN. Rooien zonder laden 66 90 per ha. 3. VLAS. Trekken, binden en schel ven 133—190 per ha. 4. GRAAN. a. snijden, incL binden en hakken 80—1 100; b. op- hokken achter de zelf binder: Duitse hokken 815; Zeeuwse hokken 712; c. schelven 1018, alles per h.a. 5. ERWTEN. Pikken 35—45 per ha. 6. PAARDEBONEN. Snijden 58-ƒ 75 per ha. 7. BRUINE EN WITTE BONEN. a. trekken in de tol gele verd 65—90; b. trekken, gebonden 5572; c. trek ken, ongebonden 42—60, alles per ha. 8. MAANZAAD. Snijden, binden en tollen 6076 per ha. 9. AARDAPPELEN. a. Rapen achter machine aan, hoopjes op het land geleverd: frove soorten 100—130; eeuwse bonte en bl. 130— 170 per ha.; b. Rapen achter machine: geleverd in zakken grove soorten 85—120; Zeeuwse bonte en bl. 120— 155 per ha.; c. Rapen ach ter de rooier, grove soorten ?e0 24ak Van 60 kê:' °-18~ DR. H. COLIJN. Reeds geruimen tijd was bekend, dat er pogingen in het werk werden gesteld, om het stoffelijk overschot van wij len dr. H. Colijn, die 18 Sep tember 1944 te Ilmenau in Thüringen, in Duitse balling schap overleed, naar Neder land over te brengen. Men is er vorige week ein delijk ingeslaagd van de Rus sische autoriteiten hiertoe toestemming te verkrijgen. Perspneel van de Nederland- sche Rode-Kruismissie ir Berlijn heeft daarop onver wijld het stoffelijk overschot van de Nederlandse oud-mi nister-president opgegraven, aldus „Trouw". Het staat thans te Berlijn in een een voudige chapelle-ardente op gebaard, in afwachting van de overbrenging 'naar Nederland, die naar wordt verwacht, te gen het eind van deze week zei plaats vinden. Minister Huysmans terug. Naar wij vernemen is de minister van economische za ken, dr. G. W. M. Huysmans, Vrijdagmiddag van zijn reis naar Dublin teruggekeerd. Minister Huysmans heeft met verschillende autoriteiten contact gehad, waarvan een versteviging der economische verhoudingen het gevolg kan zijn. Dodelijk ongeval. Zaterdag kwam de 14-ja- rige jongen H. v. der H. op de hoek van de Loosdrechtse straat en de Spakenburgse- straat in Den Haag met zijn fiets onder een tankauto. Hij was op slag dood. Noorse orders. (Van onze speciale verslaggever.) Dezer dagen is te Amster dam de kiel gelegd voor een 16.000 tona passagiersschip ten behoeve van de Norsk Amerika Linie, de rederij, die een maildienst onderhoudt tus sen Oslo, Bergeh en New York. Nimmer tevoren heeft deze maatschappij in Nederland 'n schip besteld. Het is een nieuwe klant voor de Neder landse scheepsbouw. E'en klant, die blijkbaar van het begin na de bevrijding af' het volste ver trouwen heeft gehad in het herstel van onze deerlijk ge havende werven. Immers, de bestelling dateert van de zo mer van 1945. De directie van de rederij bracht toen een be zoek aan Amsterdam, waar de leiding van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw-Maat- schappg haar niet veel meer kon tonen dan de ruïne van hetgeen eens een bloeiend be drijf wa9 geweest. De trooste loze aanblik van hetgeen het Sprengkommando aan de boor den van het IJ had aangericht heeft haar destijds niet belet de opdracht te geven. 't Is trouwens niet de enige Noorse order, die de N.D.S.M. heeft lopen. Over drie maanden Wedstrijd met modelvliegtuigen. Maandag organiseerde de Koninklijke Nederlandse Ver eniging voor Luchtvaart op Gooische heide bij Craailo een wedstrijd voor houders van modelvliegtuigen, waar aan door ruim 200 jongelui van diverse clubs van het ge hele land werd deelgenomen. Deze wedstrijden, waarvoor grote publieke belangstelling bestond, hadden een aantrek kelijk verloop. Er werd in drie rondes gestart, zowel met staartloze als mèt zweef modellen en met modellen, voorzien van motor. De prijs winnaars van deze dag zou den worden aangewezen voor onze internationale ploeg, welke o.a. in Zwitserland en Engeland aan wedstrijden zou deelnemen. Men kon echter tot het aanwijzen van deze gelukkigen nog niet over gaan, daar de derde ronde moest worden afgelast, aan gezien een onweer, vergezeld van wolkbreuk aan de wed strijden een vroegtijdig einde maakte. De betreffende com missie zal zich thans over de samenstelling der nationale ploeg nader beraden. BENOEMING. Tot directeur van het gas- en waterleidingbedrijf der ge meente Rheden werd be noemd de heer W. M. Snoep, vroeger te Schore. gaat er een 9000-tonher te wa ter en zopas is de kiel gelegd' voor een vrachtschip van 9500 ton voor de reder Leif Hoegh. En Noorwegen, dat wel een sterke koopvaardijvloot heeft, maar geen grote werven, zou nog meer orders in Nederland willen plaatsen, maar vrijwel de gehele Nederlandse scheeps bouw is voor enige jaren vol geboekt. Amsterdam 'in het bij zonder doet al jarenlang goe de zaken met Noorwegen: de namen der reders Larsen en Vilhslmsen zijn er bekende klanken. Alvorens met het werk te kunnen beginnen moest eerst de werf weer bedrijfsklaar worden gemaakt. De hellingen en gebouwen zijn, voor zover nodig, hersteld, de kranen zijn weer opgebouwd men is net aan de laatste toe gereed schap moest van. her en der bijeengebracht worden. Reeds spoedig kon wat klein werk worden aangenomen: een paar sleepboten en enige vissers vaartuigen voor IJmuiden. Ge leidelijk aan werd ook het gro te werk hervat. Mosselvissers van Bruinisse naar de Waddenzee. Bijna de gehele vloot van mosselvissers uit Bruinisse is thans naar het Noorden des lands vertrokken, om mossel zaad te gaan halen van de Waddenzee. Een verplichte regeling óm ook te vissen voor hen wier vaartuigen door de Duitsers zijn geroofd is, in te genstelling met vorige jaren thans niet getroffen, daar het grootste gedeelte der geroofde vaartuigen terug of vervangen is. Thans hebben de meeste be trokkenen een onderlinge re geling getroffen, waarbij dan tevens het nijpende tekort aan personeel wei'd opgeloste" Ook het gebruik van grote ge huurde motorschepen, dat vorig jaar werd gestaakt, om dat het zaad duurder kwam dan de gewone wijze van ver voer, wordt thans niet toege past. DE WERKGELEGENHEID Op 17 Mei 1947 stonden in geschreven 837 (26) perso nen, waarvan er 565 in de D.U.W. waren tewerk gesteld. Over de week eindigend 17 Mcl 1947 werden 522 (23) personen geplaatst. Het aan tal overgebleven aanvragen bedroeg 3271 (335). De tussen haakjes ge plaatste cijfers hebben betrek king op vrouwen. Gevraagd worden o.a. Walcheren: Bouwvakarbei ders, zetter, drukkers, leer ling-zager, kistenmakers, ar beiders confectiefabriek, slij per, loodgieters, bankwerker, revolver-draaier, electriciens, smeden, zandvormers, hulp lasser, naaimachine-monteur, automonteurs, leerling mon teurs, fabrieksarbeiders, bak ker, kok, winkelbediende, kell- ner, magazijnbediende, loop jongens, mach.-stoker, landar beiders, kantoorbed., ass. boek houder, wisselloper, cantine- baas, bewakers, huisknecht, ongeschoolde arbeiders, was serijarbeidsters, kapster, naaisters, arbeidsters metaal- fabriek, arb. sierkunst-atelier, winkeljuffrouw, kantoorbed., typistes, kraamverzorgsters, gedipl. verpleegsters, huishou delijk personeel, kokkin, buf fetjuffrouwen. Zuid-Beveland. Aank. arb. drukkerij, drukkers, zetters, bouwvakarbeiders, zeilmaker, wasserijpersoneel, - smeden, auto-monteurs, bankwerkers, electriciens, verw. monteurs, fitter-electricien, stoker, boek binders, landarbeiders, tuin- bouwarbeiders, boomkwekerij- arbeiders, magazijnbed., loop jongen, kantoorpersoneel, pedicure, wasserijpersoneel, kousenreparatrice, winkelbe diende, kantoorpers., huishou delijk personeel. Tholen. Bouwvakarbeiders, kleermaker, auto-rmonteur, bakker, landarbeiders, schip persknecht, huishoudelijk per soneel. Schouwen en Duiveland. Bouwvakarbeiders, schoenma ker, 1 wagenmaker, smeden, lijnwerkers R.T.M., aank. mo lenaarsknecht, landarbeiders, leerl. keljner, hotelbedienden, loopknecht. Zeeuwsch-Vlaanderen. Bouw vakarbeiders, meubelmakers, leerling-kapper, leerling schoenmaker, schoenmakers, electriciens, auto-monteurs, bankwerkers, loodgieters, smid, machinist, landarbei ders, loopjongen, kantoorper soneel, ongeschoolde arbeiders, kapster, naaister, textielar- beidsters, vertegenwoordigster, telefoniste, serveermeisjes, koolcster, kantoorbediende, huishoudelijk personeel. Aanbiedingen bij het Ge westelijk Arbeidsbureau te Middelburg of haar bijkanto ren te Vlissingen, Goes, Krui ningen, Tholen, Zierikzee, Ter- neuzen, Hulst, Oostburg en Sas van Gent. Voor herstelbetalingen. (Van een U.P.-correspondent) De liquidatie van het uitge strekte economische rijk, dat door Duitse belangen óver de hele wereld was gesticht, vindt steeds voortgang, zij het lang zaam. Een totaal cijfer van de reedg te gelde gemaakte Duit se bezittingen iu het buiten land, is volgens het Ameri kaanse departement van bui tenlandse zaken nog niet te- verstrekken. Maar wel heeft men zojuist een onderzoek naar de stand van zaken be ëindigd. De bedoeling van deze liqui datie is in de eerste plaats herstelbetalingen mogelijk te maken en bovendien om te voorkomen, dat deze vijandelij ke bezittingen ooit weer wor den gebruikt ter bedreiging van de wereldvrede. Het pro gramma omvat zowel gealli eerde als neutrale landen en treft Duitse zowel als Japanse bezittingen. De Duitse eigendommen worden behandeld volgens een in December 1945 te Parijs ge sloten overeenkomst tussen 18 landen. De Japanse zaken vallen on der jurisdictie van de herstel- betalingscommissie van de gro te commissie voor het Verre Oosten, waarin zitting hebben: de Ver. Staten, Engeland, Australië, Canada, China, Frankrijk, Indië, Nederland, Nieuw Zeeland, de Phtlippijnen en Rusland. DE NEUTRALE LANDEN. De geallieerde regeringen onderhandelen voorts met de neutrale landen over een liqui datie van het Duitse bezit ook daar. Reeds zijn regelingen tot stantf gekomen met Zweden en Zwitserland, terwijl nog onder, handeld wordt met Spanje en Portugal. Turkije, de landen van het nabije Oosten, Ierland en Afghanistan zullen binnen kort aan de beurt komen. Tot dusverre is echter Zweden het enige neutrale land, dat reeds met de liquidatie Is begonnen. De uitvoering van de Zwitser se overeenkomst wacht nog op de schikking van enige „tech nische" kwesties. Op het Westelijk halfrond ig de liquidatie van Duitse en Ja panse bezittingen ln de meeste Amerikaanse republieken aan de gang en in vele reeds vol tooid. Hierbij heeft men zowel regelrechte liquidatie toege past, als verkoop van aandelen en vorming van nieuwe maat schappijen. Een speciale com missie van de inter-Ameri- kaanse economische en sociale raad heeft thans de uiteinde lijke afwikkeling van de Duit se en Japanse economische be langen op het Westelijk half rond in handen. Schuddebeurs krijgt een wandelpark. Pinksteren is weer voorbij en daarmede ook de traditio nele kermis te Schuddebeurs. Begunstigd door mooi zomer weer en gelokt door de de monstratie der bekende „Schouwse Ruiters" waren velen derwaarts getogen. Het kan niet anders dan dat menig bezoeker, onbevredigd en met weemoed in 't hart huiswaarts keerde, getroffen door het schrille contrast tussen de jo lijt en de omgeving. Eertijds een lustoord, nu enerzijds van de weg een troosteloze, een zame vlakte, waar vroeger eeuwenoude reuzen hun krui nen hoog in de lucht verhie ven, met naakt staande bouw vallen van landhuizen; ander zijds deerlijk gehavende bos sen, waarin de vroegere hui zingen door de oorlogsfakkel totaal zijn vernield. Een verblijdend teken is het dat het Staatsbosbeheer hët plm. 15 h.a. grote landgoed, genaamd „Mon Plaisir" heeft aangekocht en de bedoeling heeft er een groot wandelpark van té maken. Daartoe is men bezig door middel van een lier de boom- en struikresten te verwijderen. Daarna wordt het gehele terrein omgeploegd en bezaaid met lupine en sa- radel om het geschikt te ma ken voor beplanting en ook om verstuiving tegen te gaan, aangezien Schuddebeurs op een zandplaat ligt. Nog dit jaar wordt met aanplanting begonnen. Om zoveel moge lijk het trieste landschap da delijk aan het oog te onttrek ken, wordt eerst aan de weg kant een strook van enige meters breed er omheen be plant. IN 1948 EEN TENTOON STELLING IN MIDDELBURG. Op initiatief van de burge meester van Middelburg werd een voorlopige commissie in gesteld, bestaande uit een aantal personen uit de krin gen van handel en nijverheid, die zal trachten om in 1948 jaar van de viering van het regeringsjubileum van H. M. de Koningin te komen tot een Middelburgse tentoonstel ling van Nijverheid en Han del. We hopen hierop nader terug te komen. Terneuzen GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van Ter- neuzen zal vergaderen op Donderdag 29 Mei, des avonds te half acht. Axel TONEELUITVOERING Onder auspiciën van de Z. V.U., is Vrijdagavond in Het Centrum te Axel een toneel uitvoering gegeven door het bekende Amsterdams-Rotter dams toneelgezelschap. Het toneelstuk „Het huis aan het moeras" werd door dit gezelschap aantrekkelijk opgevoerd. Jamer was dat de belang stelling niet groter was. ZOMERAVONDCONCERT Zaterdagavond werd op het Marktplein te Axel het eerste Zomeravondconcert in dit sei zoen gegeven door de Chr. Harmonie „Hosanna" en de Chr. Zangvereniging „Asaf", onder leiding van hun directeur de heer P. C. Brakman. De be langstelling voor dit concert, was groot.Het voldeed ten vole aan de gestelde verwach tingen, getuige ook het harte lijk applaus, dat na elk num mer weerklonk. Oostburg HANGARS VOOR ZEEUWSCH VLAANDEREN In aansluiting op ons artikel tje „25 hangars voor Zeeuwsch Vlaanderen zie P.Z.C. van Zaterdag 24 Mei, kunnen wij nog berichten, dat niet alleen de firma Kloos deze hangars constructie heeft. Ook een West Zeeuwsch Vlaamse fir ma, n.l. de firma Christiaan- sen en Barendrecht te Oost burg heeft opdracht gekregen ..voor de bouw van 7 hangars, welke in beton zullen worden uitgevoerd. Deze firma zal ook de beton nen constructie leveren voor de hangars van de firma Kloos. Het stemt zeker tot voldoening dat ook firma's uit West Zeeuwsch Vlaanderen bij de wederopbouw worden ingescha keld. BAND NEDERLAND-ENDIË Zaterdagmiddag werd in ca fé de Vuijst te Oostburg een propagandavergadering gehou den om te komen tot de op richting van een afdeling Oost burg van de Band Nederlarid- Ihdië. Na een openingswoord door de heer Roelants uit Terneu zen, hield de heer Th. N. J. Dankers, luitenant bij de Eco nomische Dienst van het mini sterie van oorlog, een propa- gandarede over het onderwerp: „Wat wordt door de Band Ne- derland-Indië bereikt?". Spr. schetste zowel de op leiding van de militairen, hun dienst in Indië en de waarde van het contact met hun fami lieleden in Holand. Van groot moreel belang is het zenden van brieven, goede boeken en kranten, waarbij speciaal ge zorgd moet worden dat het vergif door een zekere pers gestrooid, geweerd wordt. Ten slotte werd de afdeling Oost burg opgericht. Hoofdplaat LANDARBEIDERS ONTEVREDEN. Te HÓofdplaat vergaderde de plaatselijke afdeling van de R.K. Landarbeidersbond. De vereniging bestaat uit 91 leden. Het verslag van de penningmeester gaf een batig saldo aan van 66.86. Als bestuurslid werd gekozen de heer Jac. BlaakmanMin- naert. Als spreker trad op de heer Hagendonck. Bij de rondvraag kwam uit de vergadering een heftig pro test tegen het vastgestelde uurloon der landarbeiders. Aangedrongen werd op een spoedige gelijkstelling met het loon in de bouwvakken. Be sloten werd een protest-tele gram aan het hoofdbestuur te den. Aan de heer Hagen donck werd opgedragen zo spoedig mogelijk een algeme ne protestvergadering, tegen het vastgestelde uurloon,te doen beleggen. Als leden van de Stichting voor de landbouw werden ge kozen de heren J. Blaakman- Minnaert en Ch. Hamelynck. GESLAAGD. De heer J. Pateer te Hoofd plaat behaalde dezer dagen het diploma voor 3e stuur man. BENOEMING. De ZeerEerw. Heer Fr. van Beekhoven, pastoor te Hoofd plaat, is als zodanig benoemd te Lepelstraat bij Breda. BENOEMING. De heer H. Schot te Tholen is met ingang van 1 Juni a.s. benoemd tot controleur bg het Centraal Verkoopkan toor van Mosselen te Yerse- ke. VOETBALWEDSTRIJD. Zaterdagavond, 24 Mei, werd te Tholen in het kader van de Zaterdagmiddag-competitie de voetbalmatch Tholense Boys Smèrdiek gespeeld. Smèrdiek won met 30. CONCERT. Begunstigd door het mooie weer werd Zaterdagavond 24 Mei j.l. door de Thoolse har monie „Concordia" op de Markt haar eerste zomer avondconcert gegeven. De voortreffelijk gespeelde stuk ken vielen dan ook' bg het belangstellende publiek zeer in de smaak. Zeer jammer was het wel, dat de jeugd ru moerig was en muzikanten en publiek veel last bezorg den. SPORTVERENIGING „EENDRACHT". Onder voorzitterschap van de heer M. C. Meerman werd te Tholen op Woensdagavond, 21 Mei jl. in de zaal van de Schuttersconcours te Oudelande. Maandag hield de hand- boogschutterij „Ons Genoe gen" te Oudelande haar twee jaarlijks concours. Er werd door 20 schutterijen met 78 schutters naar de prijzen mee- gedongen.. De uitslag luidde: hoofdvogel: J. Rijk, Willem Teil, Ovezande; le klep: M. Looij, Zorgvliet, Ellewouts- dijk; 2e klep: I. v. Wijnen, idem; 3e klep: J. Rijk, Wil lem Teil, Ovezande; 4e klep: P. Voet, Vooruitgang, Kwa- dendamme; le zij vogel: J. Koopman, Soranus, Heinkens- zand; 2e zij vogel: M. de Jonge, Willem Teil, Ovezande; le hoofdkal: E. Hofman, Herle ving, Slüiskil; 2e hoofdkal: M. de Jonge, Willem Teil, Ovezande; le kleine kal: A. de Jonge, idem; 2e kleine kal: A. W. Nieuwenhuize, Edele Handboog, Oudelande. heer van Zanten een vergade ring gehouden door de sport vereniging „Eendracht", waar bij in de vacature de heer J. Quist, de heer J. A. Labeur tot bestuurslid werd gekozen. Door de voorzitter werd de heer Quist dank gebracht voor al hetgeen hij voor de vereni ging heeft gedaan. Van de afdeling Noord-Bra bant was bericht binnen ge-i komen, dat de heer J. van Vossen voorlopig als voetbal speler is geschorst. VERGADERING. NUTSDEPARTEMENT. Het Departement van het Nut van 't Algemeen te Tho len hield Donderdag 22 Mei jl. in de zaal van het „Hof van Holland", onder voorzit terschap van dr. P. J. Duin- ker, een algemene vergade ring, waarbij de heren M. ,C. van der Stel, J. Spaanderman en A. J. Wagemaker tot be stuursleden werden herkozen. Als Commissarissen van de Nutsspaarbank werden geko zen de heren C. A. van Splun- ter en M. van Halst, j In het seizoen 1947/1948 zullen drie „Nutsavonden" worden georganiseerd, terwijl voorts getracht zal worden een extra avond te organise ren met medewerking van de leden van het Departement. Schuddebeurs BEDRIJFSONGEVAL. Werd onlangs de Duw-ar- beider E. Haeck bij de werk zaamheden bij het Staatsbos beheer, door de slinger van een lier tegen het voorhoofd getroffen, welk ongeluk toen betrekkelijk goed afliep, Za terdag trof de eveneens te Schuddebeurs bij het rooien van boomstompen werkende A. Jumelet Jz., van Bruinisse, hetzelfde ongevaL Bewuste loos werd de man naai* het ziekenhuis te Noordgouwe vervoerd, waar hij Maandag nog niet tot bewustzijn is gekomen. Men vreesde voor zijn leven. Bijzonder Gerechtshof Gouden munten. De vlasser J. F. de Bruïjn te Hulst werd ervan beschul digd in 1941 aan de Zoll- inspektor Emde van het De- visenschutz-kommando teheb ben medegedeeld, dat zekere A. J. Neve en anderen gouden munten smokkelden, die zij op Zuid-Beveland haal den en via de veren naar het Zuiden brachten. Uit een ver klaring van twee verificateurs bleek, dat de Bruijn een lijstje met namen aan Emde had gegeven, hetgeen Emde aan hem had verteld. Door toe vallige omstandigheden had den zg gehoord welke de Brugn dit was. Neve vertelde op een Dinsdagmiddag van de Goese markt te zijn gekomen en bij aankomst aan de Perk- polder door een Duitser te zijn gearresteerd. Men had munten onder zijn zadel ge vonden. De beschuldigde kon zich niet meer herinneren namen en feiten genoemd te hebben. Uit brieven bleek, dat de B. met de Duitsers had samen gewerkt, hetgeen verd. ont kende en zijn verdediger be twijfelde. De eis luidde 3^ jaar met aftrek. De verdedi ger, mr. de Rechter, drong aan op vrijspraak. C. P. van de Plasse, slager te Yerseke, was op bezoek bij een andere inwoner, Kos ter. Hij luisterde daar naar de Engelse zender. Terwijl men daar mee bezig was arriveer de de Hafenkommandant van Wemeldinge. Het gezelschap Werd gearresteerd, doch van de P. ging vrijuit. Hij stond thans terecht, beschuldigd deze Duitse overval gearran geerd te hebben. De slager ontkende dit, maar hij kon het Hof niet overtuigen, te meer daar getuigenverklarin gen zeer bezwarend waren. Met het oog op het feit, dat Koster 2 maanden heeft ge zeten, vroeg de proc. fiscaal een gevangenisstraf van 4 jaar met aftrek en ontzet ting uit de rechten voor de tijd van 10 jaar. Jos van Damme had op 16- jarige leeftijd tezamen met een landwachter dienst ge daan op het station te Hulst om een onderduiker te arres teren, terwijl hij aan één of meer landwachters de namen opgaf van onderduikers. De proc. fisc. vroeg 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf, door te brengen in een jeugdgevan genis. De pleiter, mr. Roelofs, drong aan op een voorwaar delijke straf met verplichte plaatsing in een jeugdhuis. Uitspraak 6 Juni a.s. Prins Bernhard zal marine-vliegers decoreren. Maandag 2 Juni, 's-morgens 10 uur, zal Z. K. H. Prins Bernhard als inspecteur-gene raal der Kon. Marine op zijn stafkwartier „Zwaluwenberg" te Hilversum, een groot aantal vliegerkruisen uitreiken aan oorlogsvliegers, die zich in de tweede wereldoorlog hebben onderscheiden. Deze uitreiking betreft ongeveer 40 man van de marine luchtvaartdienst, of ficieren van de R.A.F., twee Franse vliegers en een Neder lander, die thans in K.L.M.- dienst is. Na afloop van de plechtigheid zal de Prins de gedecoreerden ontvangen op paleis Soestdijk. De onderscheidingen worden uitgereikt op grond van daden van bijzondere moed, plichts betrachting, volharding en doorzettingsvermogen, in het meerendeel der gevallen uitge voerd tijdens de strgd tegen de Japanse invasie in Nederlands- Indië.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 14