PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Verdiende overwinning van de Fransen De crisis in Nederlands Indië Nieuw Burgerlijk Wetboek Nieuw wetsontwerp van Truman Biervliet startte slecht 180e Jaargang - No.120 Uitgave van de Firma Provinciale Zccuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr.. Vlisslngen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 27 Mei 1947 ABONNEMENTSPRIJS! 25 cent per week j 3.20 per kwartaal franco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per adver tentie 2.-. S Bureaux gevestigd te Vlisslngen s Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaai 29. telefoon 2077 en 2924 Goes: Turf kade 15. telefoon 2475 Oostburg: Gratamastraat 3. telefoon 102: Tcrneuren: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Het wereldgebeuren, f MILITAIRE SAMENWERKING MET ALLE LATIJNS-AMERIKAANSE LANDEN. Ook Canada betrokken. Opnieuw heeft president Truman een belangrijk wets ontwerp aan het Congres voor gelegd, dat past in zijn nieu we leer. Dit keer geen wets ontwerp, dat nieuwe grote le ningen voorstelt, maar een, dat de bedoeling heeft tot de nauwst mogelijke militaire sa menwerking te komen met alle Latijns Amerikaanse landen. Het ontwerp voorziet o.m. in de verkoop en standaardisa tie van alle wapens en de op leiding van marine- en leger- personeel. Voorts wordt een veelomvattend program voor gesteld voor de oprichting van opleidingscentra voor studen ten uit Zuid-Amerika. In een speciale boodschap tot het Congres zeide Truman, dat de voorgestelde samenwer king ook tot Canada kan wor den uitgestrekt, daar juist dit op het ogenblik voor de ge meenschappelijke verdediging van groot belang is. De nauwe samenwerking van de Zuid- Amerikaanse republieken, ver volgde hij, maakt het hoogst gewenst, de militaire organisa tie, de opleiding en de uitrus ting te standaardiseren. Het voorgenomen program zal te vens gezonde economische toe standen in Latijns Amerika helpen bvorderen. Het is de be doeling van de president alle werkzaamheden in het kader van het wetsontwerp in over eenstemming te doen brengen met het handvest der Ver. Na ties. De regering zal ook niet meedoen aan onbeperkte wa penleveranties, die slechts kun- Franse regering vordert arbeiders. In geheel Frankrijk is door stadsomroepers de regerings verordening bekend gemaakt, waarbij de arbeiders van gas- en electriciteitsbedrijven in verband met de door hen aangekondigde langzaamaan- staking van regeringswege „gevorderd" worden. De regering heeft hiertoe het recht op grond van de wetgeving ten tijde van oor log, die nog steeds geldt. De Franse gas- en electri citeitsbedrijven zijn genatio naliseerd en een van de maatregelen, die de regering kan nemen tegen arbeiders, die zich niet aan de orders houden, is hen ontslaan. In Kabinetskringen neemt men aan, dat het grootste deel van de arbeiders de re gering zal gehoorzamen. De requisitie-maatregelen zullen, naar verwacht wordt, van daag van kracht worden. Geen vrede in Indo-China. De hoop, dat spoedig een einde zou komen aan de oor log in Indo-China is door 'n bekendmaking van de Viet namese radio, dat de Fran se voorwaarden voor vredes onderhandelingen zijn verwor pen, in duigen gevallen. „Pre sident Ho-Tsji-Minh heeft de Franse voorwaarden verwor pen," aldus de bekendmaking. Het Pinkstercongres der Labourparty. Maandag is tijdens de eer ste zitting van de grootste jaarlijkse conferentie in de geschiedenis van de Britse Labour partij een resolutie tot intrekking van het ver bod tot lidmaatschap van de vereniging ter bevordering van de vriendschap tussen Groot Brittannië en de Sov jet Unie die door het par tijbestuur als een voorname lijk communistische organisa tie veroordeeld was met overweldigende meerderheid verworpen. De resolutie werd niet door enige vakvereniging ondersteund. Blijkens meer dan 500 mo ties, die tijdens voorafgaande besprekingen tot 24 samenge stelde resoluties werden ge reduceerd, hebben tegenstan ders van Bevin's buitenlandse politiek zich aaneengesloten om door eenheid goed te ma ken, wat zij aan kracht ver loren hebben. Hun voornaamste resolutie Wordt Donderdag besproken. Een resolutie, waarby de regering verzocht wordt de dienstplicht af te schaffen, werd met 2.332.000 tegen 571.000 stemmen verworpen. Hongarije wenst geen lening Erno Gero, de communisti sche minister van vervoer in de Hongaarse coalitierege ring, heeft gezegd, dat het aanvaarden van een Ameri kaanse lening het verkopen van de onafhankelijkheid zou betekenen en dat Hongarije geen tweede Griekenland wenst te worden. nen bijdragen tot een onnodige bewapeningswedloop. Landen waaraan de Ver. Staten wa pens schenken of verkopen mo gen deze naar andere landen doorzenden. Het is blgkbaar de opzet van Truman van Noord- en Zuid- Amerika een grote militaire eenheid te maken als sluitstuk van een ontwikkeling, die al sinds 1890 aan de gang is. In dat jaar kwam de Pan-Ameri- kaanse-Unie tot stand, be staande uit afgevaardigden van alle Amerikaanse republie ken. Het doel van deze Unie was gezamenlijk de politieke en sociale vraagstukken te re gelen. In Maart 1945 werd daaraan een militaire regeling vastgeknoopt. Te Chapultepec werd een verdrag getekend, dat voorziet in een gemeen schappelijke militaire actie door de Ver. Staten en de Zuid-Amerikaanse landen in geval van agressie op het Wes telijk halfrond. Thans heeft Truman mach tiging gevraagd de Ver. Staten de leiding te doen nemen en wapens te distribueren. Voor het eerst heeft hij ook Canada genoemd in verband met zyn verdedigingsplannen. Canada is geen lid van de pan-Ameri- kaanse Unie, doch het is te verwachten dat deze Britse dominion zich militair spoedig onder de hoede van de grote buur zal stellen. Het wereldvoedsel tekort. In het rapport, dat de se cretaris-generaal van de in ternationale Nood Voedsel- raad, heeft uitgebracht, deelt deze mede, dat de vooruit zichten voor 1947/'48 wyzen op een voortduren van het wereldtekort voor de voor naamste voedingsmiddelen en wat betreft de meststoffen. Helaas, aldus de secreta ris, moet de raad zijn toe komstige werkzaamheden veeleer zien tegen een nog donkerder dan tegen een lich ter achtergrond. In deze laatste weken, voordat de nieuwe oogsten worden binnengehaald, heb ben de wereldvoedselvoorra den het laagste niveau be reikt. Wederom evenals in 1946 zijn de beschikbare uit- voervoorraden over de gehe le wereld, vooral wat gra nen en rijst betreft, te klein om de aanvullende hoeveel heden te leveren, waaraan de invoerende landen behoefte hebben om de basis rantsoe nen te handhaven op het winterniveau, dat op zichzelf genomen reeds te laag was voor het welzijn, voor de gezondheid en voor een goe de arbeidskracht. Doodstraf in Sovjet- Unie afgeschaft. Radio Moskou heeft bekend gemaakt, dat de opperste raad der USSR een decreet gepubliceerd heeft, waarbij de dood straf in de Sowjet-Unie wordt afgeschaft. Het decreet zegt, dat de overwinning op de vijanden der Sowjet-Unie de toegenomen macht van het land alsmede de toewijding van het volk heeft getoond. Voorts toont de internationale toestand na Duitslands capitulatie, dat de zaak des vredes voor lange tijd veilig is „ondanks de pogingen van agressieve elementen om een nieu we oorlog te ontkete nen". Dit alles in aan merking genomen en re kening gehouden met de wensen van vakvereni gingen, regeringsinstan ties en andere organisa ties, die de publieke me ning weergeven, is vol- 'gens de opperste raad van de Sowjet-Unie toe passing van de doodstraf in vredestijd niet ver eist. Britse vriendschap voor de Duitsers. De Britse minister voor het bestuur der bezettings zone, lord Pakenham, heeft op een persconferentie ver klaard, dat Engeland de Duit sers „meer dan halverwege" tegemoet treedt met „uitge strekte vriendschapshand." Pakenham gaf de verzeke ring, dat er in Engeland gro te vriendschap voor Duits land, bij zonde ï'lijk de jonge generatie, bestond. Maar, zo ging hij verder, zelfs Duits lands beste vrienden verkla ren, dat de oorlog een mis daad is geweest. Bovendien moesten de Duitsers niet voortdurend denken, dat zij door louter vijanden omringd zijn. Nieuwe Koninginnezegels. Binnenkort zullen nieuwe Koninginnezegels verschijnen naar ontwerp van S. L. Hartz, met een rand ornament, tekst en waardeaanduiding van J. van Krimpen. Voorlopig zullen verkrijg baar zijn alleen de waarden van 6 ct. (bruinzwart) en 10 ct. (roodviolet), voorzover ten minste de voorraden van de vo rige uitgave-type Konijnenburg zijn uitgeput. Verzamelaars kunnen ze echter op verzoek wel krijgen. De overige waar den zullen geleidelijk aan in omloop worden gebracht. Deze omvatten: 5 ct. (geelgroen), 7% ct. (roodbruin), 12% ct. (rood), 15 ct. (paars), 20 ct. (donkerblauw), 22% ct. (se pia), 25 ct. (lichtblauw), 30 ct. (oranje), 35 ct. (blauw groen) en 40 ct. (bruinrood). De verdere bijzonderheden van dit zegel zyn: Druk: rotogravure, papier: met cirkeltjes, watermerk, per- foraat: kamstanding, 13 x 12%, zegelgrootte: 21x25 mm. en beeldgrootte 18 x 22 mm. Sombere textielpositie? Tydens een vergadering van de Ned. Bond van Detailhan delaren in textiel en mode-ar tikelen te Twenthe heeft drs. Vromans, lid van het dag. be stuur der vakgroep voor de textielhandel in Nederland, in een lezing een beeld gegeven van de textielpositie in Neder land. Het is met onze textielposi tie zo, aldus spreker, dat we by iedere stap die we zetten drie stappen terug gaan. Vol gens de officiële cyfers van de huidige productie zal per man- nelyke inwoner in een periode van drie jaar één costuum en in een periode van vier jaar één jas beschikbaar zyn. Per vrouwelyke inwoner in een pe riode van drie jaar één japon en één mantel, aldus de heer Vromans. Dit zyn weinig optimistische klanken, maar het ware beter, wanneer ons volk van deze harde waarheid op de hoogte werd gebracht, zo besloot spr. Weer een ei. Op 29 Mei zal voor alle leeftijdsgroepen een bon voor één ei bekend bekend worden gemaakt. Het uur van de grote beslissing nadert. Commissie Generaal keerde terug. De crisisverschijnselen in Ned. Indië nemen toe in hef tigheid. Troepen van de Pa- soendanbeweging in West- Java hebben een reeks spoorwegstations langs de lyn Buitenzorg-Batavia zon der tegenstand bezet en de ze beweging heeft tot de Ned. Indischs regering het verzoek gericht de rood-witte vlag van de republiek Indo nesië in het bezette gebied te willen verbieden. Generaal Soedirman, de op perbevelhebber der republi keinse strijdkrachten, heeft aan zijn manschappen order gegeven naar hun posten welke zrj in het gebied van Buitenzorg hadden verlaten terug te keren en hjj verklaar de, dat het lan^ nog steeds in gevaar was. Hij deed een be roep op materiele en morele steun. Sjahrir, de republikeinse minister-president, wees er op, FRAN KRUK-NEDERLAND 4-0. EERSTE NEDERLAAG OP FRANSE BODEM. Fransen technisch beter. Het Nederlandse elftal heeft op Pinkster-Maandag in het stadion van Colombes by Pa- rys een volkomen verdiende nederlaag geleden tegen het Franse Nationale team, met cijfers, die aan duidelykheid niets te wensen over laten, terwijl de rust met een 10 voorsprong der gastheren was ingegaan. De traditie van de laatste jaren wilde, dat wry in Frank rijk altijd wonnen en dat wij de Fransen met de aller grootste moeite ook in Am sterdam de baas bleven. Wij waren zelfs het enige land, dat nog nooit een internati onale wedstrijd op Franse bo dem verloren had. De Fran sen, al hoewel voor de match alles behalve zeker van het resultaat, hebben zich van de traditie niets aangetrokken, en met de sprekende, ofschoon voor ons te wrede cyfers van 40 niet alleen een eerste ze ge tegen Holland op eigen bodem behaald, maar tevens een eind gemaakt aan ons trotse record om in Frank rijk ongeslagen te zijn. In het team, dat tegen ons uitkwam stonden vijf spelers die voor het eerst uitkwa men in een landenwedstrijd. De ploeg speelde in W-for matie, zoals trouwens ook de onze, maar de Fransen de-' den het een tikje beter. Zy EEN GOED BEGIN VOOR T.S.C. De Zeeuwen stelden teleur. 2e KLASSE A. 2e Klasse. Middelburg Dosko 33; BreskensDe Zeeuwen 31; AllianceTer- neuzen 51. Ook 2A is op een oor na gevild. Middelburg kan te vreden zijn met de midden plaats. De Zeeuwen stelde te leur teged Breskens en dat Terneuzen het tegen Allian ce niet verder bracht was niet te verwonderen. TSC 22 Dosko 22 Goes 21 Alliance 22 De Zeeuw. 21 Middelb. 22 RBC 22 Breskens 21 Internos 21 Hero 21 Terneuzen 22 Biervliet 21 17 4 15 2 13 5 12 5 13 2 7 7 8 3 7 3 4 7 4 6 4 2 1 2 1 90-30 38 5 86-51 32 3 59-33 31 5 59-31 29 6 53-39 28 8 43-44 21 11 58-61 19 11 40-59 17 10 35-53 15 11 51-74 14 16 43-65 10 18 25-102 4 3e Klasse E. RKFC—EMM 11—2; RCSYerseke 5—0; RoburBurgh 20; Zeelan- diaMOC 12; Zierikzee Odio 1—2. De debacle van EMM doet de Zeeuwse zaak geen goed, want hoewel RKFC nog maar 10 punten heeft zyn de Ber- genaren nu toch gelijk met EMM en Burgh, welke laat ste van Robur verloor. Daar door komen de Goesenaren juist iets boven het minimum en geiyk in puntental met Yerseke, dat tegen RCS in de finale voor de Souburgers nog een klinkende nederlaag te slikken kreeg. Burgh is nu lantaarndrager geworden. De twee koplopers hebben het op Zeeuwse grond niet gemakkelijk gehad en kropen beide door het beroemde oog van de historische naald. Zeelandia en Zierikzee verlo ren, maar deden goed werk en de MOC en Odio zetten de spannende race voort. 2e MOC RCS ODIO Zeelandia Zierikzee Steenb. Yerseke Robur EMM RKFC Burgh KLASSE E. 19 15 3 1 80-26 33 3 63-24 32 2 79-26 31 5 50-29 23 9 31-38 15 6 2 12 32-50 14 5 1 10 36-56 11 5 1 13 36-59 11 3 4 10 24-70 10 3 4 11 33-53 10 4 2 12 26-59 10 20 15 2 18 15 1 17 11 1 18 20 16 19 17 18 18 3e Klasse F. AxelHulst 41Corn. BoysHoofd plaat 63; OostburgSluis kil 2—2. Axel gaat geen fout meer maken en wil de kop stevig in handen houden. Corn. Boys maakte nog even een dave rend slotstuk aan de compe titie, terwijl Oostburg en Sluiskil het wat kalmer aan deden. Axel 21 17 0 Clinge 22 15 4 Steen 21 14 3 Oostburg 21 10 6 Corn B. 22 10 6 4 82-25 34 3 60-27 34 4 61-35 31 5 63-46 26 6 72-45 26 Sluiskil 21 8 6 7 50-48 22 Hoofdpl. 20 9 3 8 50-60 21 Honten. 22 7 6 9 63-64 20 Hulst 22 7 5 10 41-53 19 Ijzend. 22 5 1 16 44-72 11 Aardenb. 21 2 2 17 35-90 6 Schoond. 21 3 0 18 25-81 4* twee winstpunten in min dering wegens niet opkomen. Res. 2e Klasse E. Breskens 2—RCS 2 1—1; Dosko 2 Steenbergen 2 90; De Zeeu wen 2Middelburg 2 21; Vlissingen 2Goes 2 04. De Breskens reserves zijn wat in herstel, want een ge lijk spel tegen het moeilijk te ove i-winnen RCS 2 is ver^ dienstelijk. Middelburg 2 moet de laatste wedstrijd nu min stens gelijk spelen om veilig te zijn als Breskens 2 even tueel de resterende twee wedstrijden mocht winnen. We verwachten dit wel niet, maar een kat in het nauw... Dosko 2 sloot ook met een flink cyfer af en Goes 2 verzekerde zich van de twee de plaats. De Zeeuwen 2 sprong met een verdienste lijke overwinning een paar plaatsjes omhoog. 18 16 1 1 75-27 33 17 12 1 5 49-18 25 17 10 2 5 39-25 22 18 8 2 8 30-37 18 5 6 5 27-27 16 6 3 7 32-37 15 6 2 9 30-36 14 6 1 9 33-44 13 Dosko 2 Goes 2 Tern. 2 MOC 2 RCS 2 De Z. 2 Vliss. 2 Steenb. 2 Middelb. 2 17 Bresk. 2 16 16 16 17 16 2 4 11 23-56 1 2 13 20-59 PROM. 2e KLASSE. TSC—De Valk 3—1. Inplaats van RKTVV kreeg TSC De Valk te bestrijden en dit ging den Oosterhou- tenaren goed af. De bekende daalder van de eerste klap is tenminste binnen en dat moet een morele steun zyn. TSC 1 1 0 0 3—1 2 De Valk 10 0 1 13 0 PROM. 3e KLASSE. BiervlietRKC 15. Voor Biervliet moeten wy het ergste gaan vrezen nu op eige nterreineen duidelij ke nederlaag tegen het Waal- wijker RKC werd geleden en we verwachten de zonen van Beukelszoon volgend jaar weer in het oude derde klas se gezelschap terug. RKC 1 1 0 0 5—1 2 Biervliet 10 0 1 1—5 0 hadden in de brillante Da- rui, die ook thans weer uiterst fraai bravourspel liet zien, in de stopperspil Gre- goire, die Roozen als 'n scha duw volgde en in de midden voor Alpsteg drie pijlers, waarop een degelijke ploeg werd gebouwd. De voorhoede stelde voor rust nog al eens teleur. Op Alpsteg na, die Möring han den vol werk gaf, hadden zy alle zwakke momenten en zowel de rechter- als de lin kervleugel verknoeiden kan sen door onzuiverheden en zelfs grove blunders. In de tweede helft echter klopte het by de gehele Fran se ploeg veel beter, terwijl bij de onzen het peil staag daalde. Het was een ploeg, die redenen tot tevredenheid gaf. zonder dat zij tot de grote internationale klasse kan worden gerekend. Het zelfde kan niet van het Oran jeteam worden gezegd. Er waren eigenlijk slechts twee of drie spelers, die voortdu rend satisfactie hebben ge schonken, te weten doelman Kraak, de spil Möring en de links half De Vroet, al hoewellaatstgenoemde in mindere mate. Kraak is vier maal gepasseerd, maar het is aan geen twijfel onderhevig, dat van die vier doelpunten er drie volkomen onhoudbaar waren. Möring heeft een goede wedstrijd gespeeld en door vastberaden ingrijpen redding gebracht in talloze hachelijke situaties. Van de beide backs was Van Bun ongetwijfeld de beste. De Vroet en Stroker hebben af wisselend goed en slecht spel laten zien, ook al weer voor al in de tweede helft, waar bij het saldo bij De Vroet gunstiger was dan voor de Amsterdammer, althans naar onze smaak. Wat de voor hoede betreft, deze schonk voldoening gedurende het grdbtste gedeelte van de eer ste helft, alhoewel ook toen al het te ver doorvoeren van het samenspel en een te lang talmen met schieten noodlot tig werd voor menige veelbe lovende aanval. Als wy echter het spel- beeld na de rust eveneens in aanmerking nemen, dan moet geconstateerd, dat de voorhoede toen wel heel veel beneden de maat bleef. Hoe dan ook, de Oranje hemden konden tegen het snelle, onberekenbare spel van de Fransen niet op, en leden een nederlaag. De eerste op Franse bodem, maar een ver diende. Toch was een tegen doelpunt voor Nederland niet onverdiend geweest, en dat dit niet is gekomen lag uit sluitend uit de kundigheid van Darui. Omwenteling in Nicaragua. Uit San Jose in Costa Ri ca wordt gemeld, dat het le ger zich aan het hoofd van de regering heeft gesteld. De New-Yorkse Telefoon maatschappij heeft verklaard, dat de hoofdstad van Costa Rica, Manaqua, niet telefo nisch te bereiken is „tenge volge van censuur." Het consulaat van Nicara gua te New York heeft te kennen gegeven, dat deze omwenteling volkomen on verwacht moet heten. dat de republiek in dit gebied aan de genade der Nederland, se troepen was overgeleverd. Hij wees op de noodzaak van vermindering der Nederlandse troepen. TE SOERABAIA. Twee duizend Madoerezen hebben te Soerabaia een verga dering gehouden voor de onaf hankelijkheid van Madoera. De voorzitter Anorojoedo ver. klaarde: „Terwijl Madoera hongert, roept Djocja merde ka". Er werd een grote op tocht gehouden met rood-blau- we vlaggen, de nationale vlag van Madoera. KLACHT OVER AMERIKA Soetan Sjahrir verklaarde over de betrekkingen tussen de republiek en Amerika, dat zij zeer formeel waren. De Amerikanen lieten hun offl. ciële correspondentie over di Nederlanders lopen. Hij wees er op, dat de Engelsen via Lord Killearn directe verbin dingen met de republiek onder hielden. AUSTRALISCHE BOYCOT De Ned. Indische en de re. publikeinse regering hebben een gemeenschappelijk verzoek tot de Australische regering gericht om opheffing van de boycot op Nederlande sche pen. De Australische regering zal daarover besprekingen openen met de Australische vakver. enigingsleiders. DE ONDERHANDELINGEN Een woordvoerder van de commissie-generaal te Bata via heeft medegedeeld, dat door het vertrek van de commissie-generaal de on derhandelingen met de Indo nesiërs niet worden afgebro ken. Er heeft Zaterdagmor gen een bespreking plaats gevonden tussen dr. van Mook, Sjahrir en enkele an dere republikeinse functi onarissen. In afwachting van de belangryke voorstel len, die de commissie-gene raal uit Nederland zal mee brengen, worden de bespre kingen voortgezet. Na de terugkomst van de commis sie-generaal zullen de be sprekingen dan in het slot- stadium komen. HET VERTREK. De leden van de commissie- generaal zyn Zondag per vlieg tuig uit Batavia naar Neder land vertrokken. Naar uit Batavia verluidt zou het in de bedoeling liggen oud-minister Meynen te be noemen tot lid van de commis sie-generaal. Te zijner ty<j zou het dan mogelijk zyn als cle functie van luitenant-gouver neur generaal een ander ka rakter krijgt, deze functie aan de heer Meynen op te dragen. Verwacht wordt ook. dat na terugkeer van de ministers Beel en Jonkman in Nederland het kabinet de instelling van een departement voor staat kundige hervormingen zal overwegen met als minister prof. Romme. De ministers Beel en Jonk man hebben op hun terugreis officiële plechtigheden te Sin gapore en Bangkok byge- woond. KABINETSCRISIS. Het Oost-Indonesisch kabinet heeft zijn ontslag aangeboden. President Soekawati heeft het ontslag in beraad genomen en overleg met de politieke groe pen geopend. FALAR SPRAK. De heer Paiar, die het repu blikeins gebied bezocht, ver klaarde te Amsterdam, dat in een koloniale oorlog honderd duizenden Indonesiërs zouden sneuvelen, omdat men niet te gen de bewapening der Neder landse troepen opkan. Hij ze.i- de, dat men in republikeinse kringen van Mook als de meest gewaardeerde figuur be schouwt. De aanwezigheid van een groot Nederlands leger in Indië wordt als een bedreiging gezien. Van Nederlandse zijde wil men eerst de economische verhouding regelen alvorens over de militaire kwestie te spreken. Elk Nederlands voor stel wordt door de Indonesiërs met wantrouwen begroet. Sigarenovervioed. Op een desbetreffende vraag in de gemeenteraad te Ootmar- sum heeft de burgemeester ver klaard, dat de sigarenfabriek Reinders in Ootmarsum voor lopig is stopgezet wegens over productie. In de fabriek liggen tweehonderd duizend sigaren opgeslagen, waarmee men geen raad zou weten De sigarendistributie. Het ministerie van econo mische zaken waarschuwt uit drukkelijk tegen het verko pen van sigaren zonder de distributievoorschriften in acht te nemen. Weliswaar wordt overwogen de distribu tie van sigaren op te heffen, doch indien zulks onmogelijk zou blijken, komen betrokke nen in grote moeilijkheden. In verband hiermede is de cen trale dienst voor de economi sche controle „Cedec" ge- instrueerd de controle in be langrijke mate te verscher pen. Hoeveel kinderen. Het Franse instituut voor opinie-onderzoek heeft de resultaten be kend gemaakt van een onderzoek, dat tegelij kertijd in de V. S., Ca nada. Engeland, Frank rijk en Nederland werd gehouden. De vraag luidde: Wat is volgens uw mening het ideale aantal kinderen voor een gezin? Wat Nederland be treft werd als volgt ge antwoord: één kind. 2 procent, twee kinderen, 21 procent, drie, 28 procent, vier 23 procent, vijf, 10 procent, zes 11 procent. 2 procent had geen mening. 3 procent wilde in het geheel geen kinderen. In de V. S. wilde het grootste aantal perso nen vier kinderen, in En geland twee, in Canada vier en in Frankrijk drie kinderen. Beperking rijsidistributie. Als gevolg van de huidige voorraadpositie van rijst zal de distributie van dit artikel wor den beperkt. In de loop van de volgende maand wordt de ver strekking voor scheepspro- vianderlng, Oosterse restau rants en Oriëntalen beëindigd. Plannen van prof. Meyers Zoals onlangs is medege deeld, heeft prof. Mr. E. M. Meyers opdracht gekregen tot het ontwerpen van een nieuw burgerlijk wetboek. Over de weg, die prof. Meyers voor nemens is te volgen, verne men wij nog het volgende: Prof. Meyers streeft naar korte formulering der wets bepalingen, waardoor wijdlo pigheid wordt vermeden en het nieuwe wetboek niet lan ger, doch korter wordt dan het oude. Voorts streeft hij naar overbrenging van de re gelen omtrent het bewijs in burgerlijke zaken naar het procesrecht en naar regeling van formele aangelegenheden in algemene maatregelen van bestuur. Ook overweegt prof. Meyers oC de scheiding tussen het burgerlijk wetboek en het wetboek van koophandel, wel ke haar innerlijke betekenis heeft verloren, kan vervallen, zodat de materie, welke thans in het wetboek van koophan del is ondergebracht, een plaats vindt in het nieuwe burgerlijk wetboek. Het ontwerp voor het nieu we wetboek zal vermoedelijk aanvangen met een reeks al gemene bepalingen in de geest van de algemene arti kelen, die het Zwitsers bur gerlijk wetboek bevat en ter vervanging van de wet hou dende algemene bepalingen. De bepalingen van internatio naal privaatrecht uit de wet houdende algemene bepalin gen worden voorlopig ter zij de gelaten. Na de algemene bepalingen zal ontworpen worden het tweede boek, be vattende het zakenrecht. Het eerste boek blijft voorlopig rusten in verband met de bij de Staten-Generaal aanhangig zijnde en vermoedelijk nog aanhangig te maken onder werpen. Geen geldverspilling Naar wij van bevoegde zijde vernamen hebben de ministers Gielen en Neher in verband met de tijdsomstandigheden geen goedkeuring gehecht aan de plannen tot modernisering van het rijksmuseum in dé hoofdstad. .Enkele noodzakelij ke werkzaamheden zullen ten uitvoer worden gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1