Vlissingens toekomst De staatsgreep te Buitenzorg Franse regering treedt op UIT DE PROVINCIE Politiek misdadiger was Marechaussee ZUID-BEVELAND Plannen voor herbouw en uitbreiding voor de bevolking toegelicht. Slad van 50.000 inwoners In een vergadering in het Concertgebouw, waarvoor van de zijde van de burgerij veel belangstelling bleek te bestaan, is Vrijdagavond een uiteenzet ting gegeven van de plannen voor de herbouw en uitbrei ding van de gemeente Vlis- singen. Natuurlijk kon hier niet zo heel veel nieuws wor den verteld: de plannen zjjn reeds meermalen beschreven en toegelicht, maar het was toch een gelukkige gedachte om op deze wtyze de bevolking eens zelf meer direct met een en an der te doen kennis maken. De heer D. Roosenburg, die als architect en stedebouwkun- dige de leiding had bq het ontwerpen van het plan, gaf daarvan een overzicht, waar- bq' hij de grote punten, die voor Vlissingen van vitaal be lang zijn, nog eens duidelijk belichtte. Spr. vertelde, dat een profes soraal rapport in de bezet tingstijd tot de conclusie kwam, dat er voor Vlissingen geen toekomst meer was. Dat standpunt is echter krachtig bestreden en het is weerlegd, Vlissingen kan en moét een stad van 50.000 inwoners wor den. Spr. hoopte dan ook, dat de bevolking van de stad het herbouwplan zal gaan beschou wen als haar eigen plan, waar voor iedere Vlismger zijn uiter ste krachten heeft te geven. Vervolgens gaf de heer C. Ouwehand, directeur van Ge meentewerken, bq een serie lichtbeelden een indruk van de opzet van de ontworpen wij ken, waarbij speciaal het nieu we stadscentrum, de grote plannen Oost, Bonedijke en Pauwenburg uitgebreid werden toegelicht. Spr. deelde nog me de te vertrouwen, dat alleen al in het plan-Oost nog dit jaar meer dan 300 woningen ge bouwd kunnen worden. „HERBOUW WALCHEREN". De heer B. J. M. A. Abspoel gaf als directeur van de stich ting „Herbouw Walcheren" een zeer duidelnke uiteenzetting van het werk dezer stichting, welke zich, in tegenstelling tot het Streekbureau, dat met de uitvoering belast is, uitsluitend met de voorbereiding tot de herbouw bezig houdt en daar bij optreedt als orgaan vèn de getroffenen, dat steeds voor hun belangen op de bres staat en zich tevens tot taak heeft gesteld coördinerend op te tre den ten opzichte van de ver schillende instanties, met wie de gedupeerde te maken heeft. Spr. deed een krachtig beroep op allen zo spoedig mogelijk althans een voorlopig schets- plan te laten maken opdat de stichting over zo veel mogelijk feiten kan beschikken, wan neer zij moet trachten een zo gunstig mogelqke regeling te verkrijgen. Bovendien mag men niet vergeten, dat de Zeeuwse noodgebieden nu nog Joego-Slavië schuldig bevonden. RAPPORT VAN DE BALKAN-COMMISSIE GETEKEND. De Balkan-commissie van de Ver. Naties heeft haar werk voltooid en haar rapport in Genève ondertekend. In het rapport wofcden in hoofdzaak Joego-Slavië en in mindere mate Bulgarije en Hongarije schuldig verklaard aan het verlenen van gewapende hulp aan de Griekse partisanen. De commissie is van oordeel, dat deze steun als een be dreiging van de vrede moet worden beschouwd. Tot het laatst toe hebben de Russische en Poolse leden van de com missie de slotconclusie heftig bestreden, doch uiteindelijk hebben ook zij het rapport on dertekend. hun kans hebben. Wanneer Rotterdam, Den Haag, Am- hem en Nqmegen eenmaal zo ver zqn, zal het moeilijk wor den nog architecten en aanne mers naar Zeeland te trekken! SLOTWOORD. Nadat de heer H. Klarenbeek nog enige toelichting had ge geven op het saneringsplan voor de Spuistraat, waarover wij dezer dagen reeds schreven, werden enige vragen gesteld en beantwoord. Hierbij kwam naar voren, dat de stichting reeds ernstig aandacht schenkt aan de kwestie van toegezegde voorschotten, die later weer verlaagd worden. Onderzocht zal worden, waarom enkele ar chitecten, die zijn aangewezen voor het eiland, nog niet zijn begonnen. Wethouder M. A. van Popering sprak een slotwoord, waarin hij het vele werk dat door zijn voorganger, de heer Knoop, is verricht, nog eens in herinnering bracht en de heer Abspoel, die binnen kort Zeeland verlaat, dankte voor de samenwerking, terwijl de heer Ouwehand het vele werk, dat door de heer Klaren beek werd verzet, memoreerde. Eerste steen voor het nieuwe Petten. In het „vlak", het aan alle zijden door dijken begrensde stuk grond, waarop zich eenmaal het dorpje Petten verhief, doch waar nu een een zaam lijkenhuisje te mid den van troosteloze ru ines herinnert aan het Duitse vandalisme, wap perden voor het eerst na de bevrijding vrolijk de vlaggen. Het was een grote dag voor Petten: de dag, waarop de eerste steen werd gelegd van het eer ste huis van het nieuwe dorp. Want, al is Petten weer eens verloren ge gaan, bestaat het nog. Al wat zich Pettemer noemde, is Pettemer ge bleven. Al wat eens daar heeft gewoond, heeft maar één wens: zo spoe dig mogelijk terug te ke ren. S.D. chef gearresteerd. A.F.P. meldt, dat Neuraan, chef van de Sicherheitsdienst in Nederland m België, in de buu^t van Berchtesgaden is gearresteerd. Hij was als boerenarbeider ondergedoken. Tegen dreigende gasstaking. In antwoord op de aankon diging van de .„langzaam- aan-actie door do bond van ar beiders b\j gas- en electrlci- teitsbedrjjven heeft het Fran se kabinet Vrijdag kort voor middernacht besloten tot re- quirering van alle gas- en electriciteits-fabrieken in het land, wanneer de aangekon digde actie tot Uitvoering wordt gebracht. De regering is besloten zo nodig gebruik te maken van het leger ter waarborging van de gas- en electriciteits- levering. De minister van vogrlich- Versobering toewijzin- gen aan restaurants. Met ingang- van Augustus zullen de toewijzingen voor voedingsvetten en/of vlees aan hotels en restaurants, brood jeswinkels e.d. met respectie velijk 16 tot 20 worden ver laagd. In het kader van alge mene versobering voor deze bedrijfstak zullen zo spoedig mógelijk twee vleesloze dagen per week ingesteld worden. De koffie- en theetoewijzingen voor restaurants, cantin'es, enz. zullen eveneens een verande ring ondergaan met dien ver stande, dat voor koffie de helft in moutkoffie het bes te inlandse product ter vervan ging van koffie, dat wij in Ne derland kennen zal moeten worden opgenomen. Blikseminslag in centrale te Nijmegen. Vrijdagavond omstreeks kwart over tien is tijdens een kort doch hevig onweer de centrale van de provinciale Gelderse electriciteitsmaat- schappij aan de Weurtseweg te Nijmegen door de bliksem getroffen, waardoor zU buiten bedrijf werd gesteld. Behalve de stad Nijmegen kwam ook een groot gedeelte van de provincie Gelderland zonder stroom. Zaterdagmor gen om 02.30 uur was in deze toestand nog geen wijziging gekomen, en naar de directie van de maatschappij mededeel de, zal het wel tegen de och tend lopen, alvorens het defect in de centrale zal zijn hersteld. Zij, die de blikseminslag heb ben waargenomen, zagen een groot blauw vuur boven de centrale. Vermoedelijk zijn ten gevolge van de inslag enige verbindingen gesmolten. Uiteenzetting yan mr. Koestomo. Omtrent de staatsgreep te Buitenzorg weet AFP nog het volgende te melden: In de vroege ochtenduren bezetten ongeveer vijfhonderd leden van de Pasoendanparty de voornaamste Republikeinse regeringsgebouwen en om tien uur was de actie ten einde. Ned. troepen zijn op geen en kele wjjzfc tussen beide geko men en de vanwege het repu blikeinse ministerie van voor lichting uitgegeven verklaring, dat deze staatsgreep het werk vari de Nederlanders was, is van iedere grond ontbloot. De Republikeinse burgemeester en resident van Buitenzorg heb ben zich eigener beweging on der bescherming van de Ned. troepen gesteld. Tijdens de Ktaatsgreep is geen schot ge lost en zjjn geen slachtoffers gevallen. Kolonel Thomson, de militaire commandant, is van mening, dat de toestand tegen Zondag weer normaal zal zijn. VERKLARING VAN MR. KOESTOMO 2ér. Koestomo, de secretaris van de Pasoendanpartij, die de hoofdleiding had bij'acties te Buitenzorg, heeft in een on derhoud met Aneta verklaard, dat enige partijleden wel vuur wapenen bq zich hadden, doch dat daarvan geen gebruik be hoefde te worden gemaakt. Koestomo zeide. dat het hier een geheel spontane actie gold, hoewel hjj toegaf, dat wel enige voorbereiding nodig was ge weest. Het lag in de bedoeling de bezette diensten en bedrijven zo spoedig mogelijk onder Soendanese leiding weer in be drijf te brengen, waarbij het aanwezige personeel voor het meerendeel kan worden ge bruikt, aangezien er vele sym- pathiserenden met de Pasoen- danbeweging onder waren. Op een vraag van Aneta, of nu nog voedselaanvoer uit het republikeinse gebied te ver wachten was, antwoordde Koestomo, dat hiervoor reeds maatregelen waren genomen. Van republikeinse zijde wordt voorlopig nog een volko men passieve, afwachtende houding aangenomen. De re publikeinse resident heeft krachtig protest aangetekend. ting, Pierre Bourdan, zeide na de bijeenkomst van het. kabinet: „De regering heeft een waar ultimatum gesteld gekregen, zowel wat de vorm als wat de inhoud betreft. Wij zullen alle noodzakelijke maatregelen nemen om de bevoegdheden van de rege ring gerespecteerd te doen worden. Deze maatregelen zullen requirering van de ar beiders zelve omvatten". De Franse nationale bond van arbeiders bq gas- en elec- triciteitsbedrqven had Vrijdag avond besloten tot een „langzaamaan-actie" in het gehele land, voor een nog feheim gehouden duur, waar oor de levering van gas- en electriciteit met vijftien vqf-en-twintig procent ver minderd zal worden. Op Woensdag a.s. zal geheel ge staakt worden, op de produc tie van een veiligheidskwan tum na. Voorts is besloten tot een eventuele latere al gehele staking voor onbe paalde tqd „naargelang de ontwikkeling van de situatie in andere industrieën". Teelt op inundatiegronden ER MOETEN MEER BUSSEN KOMEN. WEL CHASSIS, MAAR GEEN CARROSSERIEëN. Nog steeds bestaat overal in den lande een dringende be hoefte aan autobussen. Daar weten we hier in Zeeland ze ker van mee te praten! Zolang er nog vrachtauto's en belle- wageqs nodig zijn, is dit pro bleem natuurlijk allerminst op gelost. Voor extra-vervoer op druk ke zomerdagen is voorlopig ze ker geen materieel beschik baar. Zo komen er bqv. op beide Pinksterdagen enkele grote gezelschappen uit Ant werpen en Gent per boot naar Vlissingen. Voor het vervoer van de Haven naar de stad zijn autobussen aangevraagd. Ze zqn er niet...! De Belgen zullen dus moeten wandelen! En toch is het voor onze de- viezenpositie niet onbelangrijk, dat we dergelijke gezelschap pen zo goed mogelijk ontvan- fen. Waarschtfnlqk zullen ze eze zomer immers regelmatig naar Walcheren willen komen. Bij informatie bij de Stoom tram Walcheren vernamen wij, dqt men voor dit vervoer in derdaad geen bussen beschik baar heeft, zeker niet op Twee de Pinksterdag, de drukste dag van het jaar. Wel werden voor Walche ren weer nieuwe bussen ver wacht het departement van Verkeer wees de Stoomtram Walcheren althans 10 chassis toe maar het Rijksbureau voor metalen heeft deze toe wijzing al weer illusoir ge maakt door het materiaal voor de carosserieën te weigeren. Over samenwerking gespro ken Het laatste woord in deze is echter nog niet gesproken en zijn wq wel ingelicht, dan is het niet onmogelijk, dat de vol gende week toch nog enig re sultaat kan worden bereikt. Maar voor de bussen gereed kunnen zijn, is zelfs in 't gun stigste geval de zomer toch weer voorbij. KAMPDAG LEGER DES HEILS Op de tweede Pinksterdag zullen de Leger des Heils korp sen uit Breda, Goes, Middel burg, Terneuzen, Vlissingen, Yerseke en Zierikzee een ver enigde kampdag te Goes hou den in de boomgaard vari de heer Karelse aan de 's-Heer- Hendrikskinderendrjk. Om 2 u. des middags heeft een open- luchtsamenkomst op de Grote Markt plaats. Bijzonder Gerechtshof Twintig jaar geëist. „Een politiek misdadiger van de eerste soort", aldus kwalificeerde de p'roc.-fiseaaJ van het Bijz. Hof te Middel - ourg de 48-jarige verdachte P. van der Bom te Hulst, die tijdens de oorlog groepscom mandant van de Kon. Mare chaussee was aldaar en In deze functie zeer veel kwaad gesticht heeft. Van der Bom werd voor de oorlog gedegradeerd tot wachtmeester bij de Mare chaussee, doch werd no '40 groepscommandant. Hij was hevig pro-Duits en maakte dan ook propaganda voor de Nat. Soc. gedachte, terwijJ hij lid werd van de Germaanse S.S. Als groepscommandant heeft hij personen, die wei gerachtig waren naar Duits land terug te keren, waar- zij te werk waren gesteld of zich aan de uitzending hadden onttrokken, gearresteerd en overgeleverd aan de Sicher heitsdienst of Ordnugspoli- zei te Terneuzen. De meest ernstige beschul diging tegen Van der Bom was zijn mededeling aan de S.D., dat de opperwachtmees ter L. Stoorvogel zijn zoon en diens verloofde per motor en zijspan naar een onder duikadres had gebracht. Dit was onjuist, maar werd tij dens de zitting van 't Krieg- gerecht als bewijs van Stoor- vogel's anti-Duitse houding gebruikt, waarna deze ter dood werd veroordeeld. Stoor vogel en twee ^ndere ter dood veroordeelden, die allen door de Amerikanen zijn be vrijd, getuigden, dat tqdens die zitting inderdaad door de President vermeld was, dat de bezwarende verklaring af komstig was van Van der Bom. Jhr. de Geer in cassatie. Naar wq vernemen heeft jhr. mr. D. J. de Geer, zich behoudens de vereiste toe stemming van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, voorzien van beroep in cas satie, tegen het, door dat Hof over hem uitgesproken, von nis. De dollar-lening aan Frankrijk goedgekeurd. De Franse nationale verga dering heeft met algemene stemmen haar goedkeuring gehecht aan de lening van 250.000.000 dollar, die de we reldbank aan Frankrijk wil verstrekken. vel gehandeld te hebben. De procureur-fiscaal zeide ervan overtuigd te zijn, dat de ondergeschikten van deze beschuldigde een leven als een hel hebben gehad. Als politieman was hij een prul, maar in het helpen van de vijand stond hij vooraan. De ter dood veroordeling van Stoorvogel is aan deze ver dachte te wijten. Mede In verband hiermedee vroeg spr. een gevangenisstraf van 20 jaar. De verdediger, mr. Roelots, noemde een van de getuigen, een marechaussee, die bq- een van de genoemde arrestaties aanwezig was, onbetrouw- Daar. De president, mr. Bloe mers,. Interrumpeerde hem en zeide geen insinuaties te dui den. Hij vroeg bewijzen van deze bewering die de verde diger echter niet naar voren kon brengen. Hij drong aan op een nader onderzoek naai de betrouwbaarheid vein het dossier. Andere zondaren. <J. P. v. Heese, 34-jarig land arbeider te Hontemsse, trad toe tot de O.T. en bewaakte materiaal in het strafkamp te Souburg. - De eis luidde 5 laar met aftrek. De verdediger, mr. Van Son, oepJeitte clementie. Tegen de 25-jange landarbeider RI. P. van Kemsekc te Hulst werd 5 jaar met aftrek geëist. Na dat de verdediger gewezen had op de familieomstandig heden van verdachte, werd deze straf teruggebracht tot 4 jaar. uitspraak 6 Juni a.s. Uitspraken. Het Bijz. Gerechtshof wees Vrijdag de volgende vonnis sen: J. Westveer, slager te Goes, 8 jaar met aftrek se dert 14 April 1946 met ver lof cassatie. L. A. S. de Wilde, nacht waker te Terneuzen, 8 jaar met aftrek sedert 10 Mei 1945 met verlof tot cassatie» (straf door te brengen in RWI J. M. Wieland, handelaar te Axel, 7 jaar met aftrek se dert 9 Mei 1945; J. Dusos- wa, monteur te Leiden, 5 jaar met aftrek sedert 5 Ju li 1945 met verlof tot cas satie; N. Almekinders, knecht te Borssele 2% jaar met aftrek sedert 3 Oct. 1945; M. Slabbekoom, arbeider te Bie- zelinge, 2 jaar met aftrek se dert 8 Mei 1946; A. J. Har te, electricien te Terneuzen, 2 jaar in bijz. strafgev. voor jongelieden; A. S. J. Dekker te Goes, 1 jaar voorw. met proeftijd van 3 jaar. voor eigen risico. De Inspectie Zeeland van de Rijksdienst voor Landbouw- herstel deelt, na overleg en in overeenstemming met de Rij kslandbouwvoorlichtings- dienst aan belanghebbenden mede, dat de door inundatie of andere oorlogsomstandighe den beschadigde gronden thans in zoverre als hersteld kunnen worden beschouwd, dat de teelt van gewassen voor de oogst 1947 geheel voor risico van de grondgebruiker zal moeten geschieden, met uitzondering van de gronden die dit jaar pas voor het eerst ingezaaid zullen worden. Uiteraard blijft het van het grootste belang bij het bete len van de als hersteld te be schouwen gronden de door de Voorlichtingsdienst gegeven aanwijzingen, t.a.v. vruchtop volging, gewassenkeuze en grondbewerking nauwkeurig op te volgen. Een algemene registratie van deze percelen en taxatie der gewassen zal dit jaar dan ook niet plaats vinden, terwijl geen aanspraak zal kunnen worden gemaakt op vergoe ding van bewerkingskosten. Goes kon.-vereniging. „oost en west". Donderdagavond hield de af deling Zuid- en Noord-Beve land van de Kon. Ver. Oost en West haar jaarvergadering in het Schuttershof te Goes on der voorzitterschap van de heer Nieuwenhuyse. Het jaar verslag van de secretaris werd goedgekeurd evenals de reke ning van de penningmeester, de heer-v. d. Berg, aanwijzend een voordelig saldo van ruim 2500, waarvan 1800 van Hulp aan Indië en 700 van Oost en West zelf. In plaats van de heer J. van Burg te Waarde, die Zee land verlaten heeft, werd tot bestuurslid gekozen de heer A. Mol eveneens te Waarde. Besproken werd de algeme ne vergadering van de Vereni ging welke op 20 Juni gehou den wordt aan boord van een schip te Rotterdam, waarna een boottocht zal worden ge houden naar buitengaats. Bij voldoende deelneming wordt overwogen de reis naar Rot terdam per autobus te ma ken. Hierna heeft de tweede luitenant J. P. van Dam, die kortgeleden uit Indië is terug gekeerd, een pakkende lezing gehouden over „Nederlandse taak in Indië". ouderavond. Donderdag hield de vereni ging tot bevordering van Chr. schoolonderwijs Westwal te Goes, o.l.v. de voorzitter de heer J. Laport haar ledenver gadering, gecombineerd met 'n ouderavond. Er werd druk gebruik ge- Pred'kheurten Ie Pinksterdag. Ned. Herv. Kerk. Goes: 9.30 Ds. Metselaar, 5.15 Ds. Odé: 's-Heer Abtskerke: 9.30 en 2 Ds. Stratingh; 's-Heer Arends- kerke: 10 en 2.30 Ds. v. d. Waa; 's-Heer Hendrikskinde ren: 10 en 2 Ds. de Roos; Kat- tendijke: 9.30 en 2 Ds. Breek; Kloetinge10 en 6 Ds. Elde- renbosch; Wilhelminadorp: 10 en 6 Ds. Nutbev; Wolf aarts dijk: 10 en 6 Ds. v. Dijk; Baarland: 9.30 en 2 Ds. Bene der; Borssele: 9.30 en 2 Ds. Vrqlandt; Driewegen: 9.30 Ds. Das; Ellewoutsdqk: 9 Ds. Le- ly; 's-Gravenpolder: 9.30 Ds. Luuring, 2.30 Ds. Boerlqst; 's-Heerenhoek 2 Ds. Luuring; Heinkenszand10 en 2-30 Ds. Renting: Hoedekenskerke 9.30 Ds. Hulsbergen. 2 Gezinsdienst; Lewedorp: 9 Ds. kv. d. Waa: Nieuwdorp: 10 de heer van Waarde, 2.30 Ds. Hartjes; Nisse: 10.30 en 2 Ds. Lely; Oudelande: 9.30 Ds. Heymans, 2 Ds. Das: Ovezande: 2 Ds Hevmans; Biezelinge: 9.30 en 2 Ds. v. 't Hooft; Hansweert: 9.30 en 6.30 Ds .v. d. Ham Kapelle10 en 2 30 Ds. Drost1 Krabbendqke: 9.30 en 2.30 Ds Baarslag: Kruiningen: 10 en 2.30 Ds. Mortier; Rilland-Bath1 10 en 2.30 Ds. v. (L Ros: Schore: 2 Ds. v. d. Ham: Waarde: 9.30 en 2 Ds. den Boer; Wemeldinge: 10 Ds. Odé, 2 Ds. Baks: Yerseke: 11 Ds. Baks, 4 dhr. dc Zwart. Geref. Kerk. Goes: 10 en 5 Ds. Stam: Wolfaartsdijk: 10 en 2.30 Ds. v. Heiningen: Baarland: 9.30 en 2 Ds. Tie- mersma; Borssele: 10 Leesd., 30 Ds. Tiemersma: Driewe gen: 9.30 Leesd.. 6 Ds. Booy: Heinkenszand: 10 en 2.30 Ds Booy: Lewedorp: 10 Leesd., 2.30 Ds. Veldhuijzen; Nieuw dorp: 10 en 2.30 Ds. Reuke- ma: Kapelle: 10 en 2.30 Ds. v. d. Leek: Krabbendijke: 9 en 2.30 Ds. de Bruijn; Krui ningen: 10 en 2.30 Ds. Kool stra: Rilland-Bath: 10 Lees- dienst, 5 Ds. 'de Bruijn: We meldinge: 10 en 2.30 Ds. v. Dijk: Yerseke: 9.30 en 2 Ds Booy. Geref. Kerk ex Art. 31. Goes: 10 uur?, 5 uur Ds. J. J. Arnold, Vrouwepolder. Geref. Gem. Goes: 9.30, 2 en 6 Leesdienst; Borssele: 9.30, 2 en 5.30 Leesd.; Hoedekens kerke: 9.30, 2 en 5.30 Leesd.; Nieuwdorp: 9.30, 2 en 5.30 Leesd.; Nisse: 9.30, 2 en 5.30 Leesd.; Kruiningen: 9.30 1.30 en 5.30 Leesd.; Wemel dinge: 10, 2 en 5.30 Leesd.; Yerseke: 9.30, 2 en 6 Ds. v. Stuyvenberg. Ver. van Vryz. Godsd. Goes: 6.30 Ds. Brakman. Vrije Evang. Gem. Goes: 9.30 en 6 Ds. Karelse: Wemeldinge: 10 en 2.30 Ds. de Goede: Yer seke: 10 en 2.30 Ds. Timmer man. Leger des Heils: Goes: 10 en 7.30 Kapt. Lissenburg; Yerse ke: 10 en 6 Maj. Berendsen. 2e Pinksterdag. Goes: 9.30 Ds. Boerlqst; 's- Heer Arendskerke: 10 Gezins- dienst; Nieuwdorp 10 Ds. Luu ring; Wemeldinge: 9.30 Ds. v. 't Hooft. maakt van de gelegenheid het schriftelijk werk van de leer lingen te bezichtigen. De jaarverslagen van de se cretaris, de heer W. J. v. d. Berg en de penningmeester, de heer J. Ramondt, waren in opti mistische toon gesteld. Het hoofd der school, de heer Nederhands, bracht het schoolverslag uit en sprak over „Onderwijsvernieuwing". De onderwijzeres mej. de Schrij ver hield een causerie over „Handelsonderwqs in deze tqd". De heer Meindersma, on derwijzer aan de school, deed tenslotte met enige leerlingen van de hoogste klassen gym nastische oefeningen. 's-Gravenpolder VERGADERING VOOR GEDUPEERDEN. Woensdagavond werd te 's Gravenpolder, een verga dering gehouden, ten behoeve van de gedupeerden. Als spreker trad op de heer Valk, waarnemend hoofd van het Provinciaal Bureau voor de Wederopbouw te Goes. Spr. zette op zeer duidelijke wijze uiteen, wat de mogelijkheden waren bij nieuwbouw en wederopbouw. De spreker be antwoordde vlot de vele vra gen, die hem werden gesteld. 's-Heer Abtskerke LANGE WEG WORDT VERBETERD. De Raad van 's Heer Abts kerke kwam Dinsdagmiddag in openbare vergadering bijeen. Besloten werd toelating als lid te verzoeken van de Stich ting Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Goes. Aan de Vereniging „Eigen Erf" te Goes zal over 1947 een sub sidie van 25.worden ver leend. In verband met het op 19 Juli a.s. in deze gemeente te houden provinciaal zangcon cours wordt een crediet be schikbaar gesteld voor de officiële ontvangst en voor een medaille. De begroting 1947 wordt nader vastgesteld en de be groting 1946 en 1947 gewij zigd. Bij verordening worden de uren waarop het bureau van de burgerlijke stand geopend zal zijn vastgesteld op 10 tot 12 uur en 18 tot 19 uur. Een nieuwe legesverorde ning wordt vastgesteld. Besloten wordt de Lange- weg in orde te laten brengen. Aan een deskundige zal wor den opgedragen een onderzoek in te stellen naar de mogelijk heid van herstel van de toren. B. eu W. delen mede een kostenberekening voor 2 of 4 woningen te hebben gevraagd aan de Dienst Openbare Wer ken. De heer Q. van de Vrie acht invoering van een ambts gebed wenst. B. en W. zul len daaromtrent met voor stellen komen. Yerseke CONCERT. Het muziekgezelschap „Mo zart" te Yerseke zal Zaterdag avond op de Paardemarkt haar eerste zojnerconcert geven. Kruiningen UITVOERING „JONG CRESCENDO". Het Jeugdkoor „Jong Cres cendo" te Kruiningen gaf on der leiding van de heer Adr. B. Holster een uitvoering in Hotel „Korenbeurs". Opge voerd werd de operette „De vrolijke Schoenmaker" van J. Buma, muzikaal bewerkt door de dirigent. Het applaus na elk bedrijf en vooral de daverende toejuichingen aan.het slot be wezen, dat het gebodene brj het talrqke publiek zéér in de smaak was gevallen. 's-Heer Abtskerke RUNDVEEIvEURING. Dezer dagen werd te 's-Heer Abstkerke een rundveekeuring gehouden waarvoor 50 dieren waren aangevoerd. Van de stieren kreeg Marien van de ver. v. stierenhouders 79 pun ten. Dirk van W. Minnaard kreeg een eerste prijs. Elias van P. v. Guchte te Nissg en Joris van L. Tolhoek beide een tweede prijs. Koeien 1ste kalf Fina van W. Minnaard 80 p. Koeien 2e kalf Martha 6 van L. Tolhoek 79 p. Koelen 3a kalf Dora van M. Tolhoek 82 p. Dora van W. Minnaard 82 p. Koeien 4e kalf Emma van J. Tolhoek 80 p. Oudere koeien: Kapitein van Gebr. v. Liere 83 p. Gerda van W. Minnaard 82 p. Kalfvaar- zen werd Gerda van Gebr. v. Liere no. 1. Mies van W. Min naard no. 2 Voor de fokgroe- pen werd W. Minnaard la, Ge br. van Liere lb, J. Tolhoek 2a, L. Tolhoek 2b, W. Min naard 3. Afscheid van de heer Abspoel. Het bestuur van de stichting „Herbouw Walcheren" zal Vrijdag 30 Mei afscheid ne men van de vertrekkende di recteur van de stichting, de heer B. J. M. A. Abspoel. Na de plechtigheid, die in het Schuttershof te Middel burg plaats vindt, bestaat ook voor belangstellenden gele genheid afscheid te nemen van de heer Abspoel. BURGEMEESTER VAN MIDDELBURG OPENDE KUNSTTENTOONSTELLING Vrijdagavond vond in de stemmige confreriezaal van het Schuttershof te Middel burg de opening plaats van de tentoonstelling, die van gemeentewege is ingericht in de zalen van het Kunstmu seum van verkregen kunst voorwerpen, die in de toe komst het interieur van het herbouwde Gothische stadhuis zullen verfraaien. De burgemeester van Mid delburg jhr. mr. W. C. Sand- berg tot Essenburg heette de tal van genodigden in een openingswoord welkom. Oudelande ORANJEVERENIGING. Woensdag vergaderde de Oranjevereniging- „Oranje en Zeeland" te Oudelande in het café van (X Remijnse. Na het jaarverslag van de secretaris, gaf de penningmeester een overzicht der financiën. De in komsten waren 672.02, de uitgaven 427,43, zodat er een saldo is van 244.59 Het regle ment der vereniging werd vastgesteld, waarna bestuurs verkiezing volgde. De heren K. Bakker en J. Lous wensten niet meer herkozen te worden. Het resultaat der stemming was dat gekozen werden: C. Baas, L. G. Joosse, D. v. d. Poel en P. Potter. Wemeldinge INTREDE DS. \V. OOST. Ds. W. Oost, Ned. Herv. pre dikant, hoopt Zondag 1 Juni a.s. zijn intrede te doen in de Ned. Herv. kerk te Wemeldin ge. Ds. van 't Hooft, consu lent van Wemeldinge, zal ds. Oost bevestigen. Kapelle VERKEER SON GELUK. Woensdagmiddag geraakte te Kapelle op de hoek bq bak kerij: Remeijnse, mej. van Waarde onder een militaire auto. Zij moest zich onder dok ters behandeling stellen. ZONDAGDIENSTEN ARTSEN EN APOTHEKEN. Voor spoedeisende gevallen zqn gedurende de Pinksterda gen de volgende doktoren be reikbaar: Goes: (le Finksterdag) de heer Snoek, arts, Wijngaard straat 51, tel. 2121; (2e Pink sterdag) de heer Bruijnzeel, arts, Jac. Valckestraat 3, tel. 2375. Gedurende le Pinksterdag worden de praktijken van dr. ReyndersSchilt en de heren v. d. Sluys, arts te Veere en Bom, arts te Oostkapelle, waargenomen door de heer P. J. Bom, arts te Oostka pelle, tel. 276, (K 1188); 2e Pinksterdag verzorgt leder zijn eigen praktqk. Voor DriewegenNieuwdorp en 's-Heerenhoek doet op le Pinksterdag dienst de heer Gelderblom, arts te Nieuw dorp, telef. 327 (K 1196). Voor 's-Heer Arendskerke, Heinkenszand en Wolphaarts- dijk heeft de heer Vos, arts tc Wolphaartsdijk. tel. 231 (K 1198) dienst. Ook hier verzorgen de doktoren 2e Pinksterdag ieder hun ei gen praktijk. Goes: geopend apotheek La Porte. FILMS VAN DE WEEK Grand Theater-Goes. De rol van Charles Laughton, de ver_ maarde karakterspeler van het witte doek, in „De klok kenluider van de Notre Dame" is zo bekend, dat we hierover niet veel meer behoeven te schrijven. Laughton wordt bij gestaan o.m. door Thomas Mit chell. Maureen O'Hara en Alan Marshall. Van Dinsdag af draait een Frank Sinatrafilm „Alles op de pof", een muzika le comedie, waarin behalve Si natra zelf, ook Gloria de Ha ven en Georg Murphy optre den. Marktberichten V.V. „ZUID-BEVELAND. Aardbeien 6.50; Nieuwe Aardappelen 1,60; Poters 0.95; alles per kg. Spinazie 1632; Witlof 16 30; idem afw. 1019; Ra barber 8.5012; Groene Sja- lotte 718; Droge Sjalotte 622; Stoofsla 45; Prei 24 26; Bloemkool I 88; Krop sla I 2128; Kropsla II afw. 9.50; Violenplanten 4.5010, alles per 100 st. Radijs 57; Ramenas 4.50 —10; Seldery 5.50—8; Peter selie 5 alles per 100 bos. (Ingezonden mededeling

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 8