Prov. Zeeuwse H.A.R.K. Vlammenwerpers tegen de Golorado-kever UIT DE PROVINCIE Tholen Politiek misdadiger was Marechaussee khouwen en Dniveland Hield liquidatievergadering te Goes. Er hing een feestelijke sfeer in de zaal van de heer Krij ger te Goes toen daar Don derdagmiddag de Provinciale Zeeuwse Hark werd uitgeluid. Het was een blijmoedige li quidatie, eerstens omdat de Hark veel nuttig werk heeft verricht, waarvoor afge zien van enkele critiek warme waardering bestaat, en daarnaast, omdat er betere tijden in het verschiet zijn, waarin geen Hark-werk meer nodig is. OPENINGSWOORD. Dokter G. Sissingh consta teerde dat in zijn openings woord en de secretaris-pen ningmeester D. F. P. Hoegen herhaalde het nog eens in zijn gedegen historisch overzicht. De heer Sissingh bracht dank aan de plaatselijke co mité's voor de altruïstische arbeid, die zij hebben ver richt. De taak was vaak moeilijk. Sommigen zullen blij zijn, dat het nu afgelopen is, maar er is goed werk ge daan. Hij ging in het kort het ont staan na van de organisatie, haar financiering en de ver strekking van de binnengeko men goederen. Er zijn nog wat goederen onder weg, er is nog een bedrag dat nuttig besteed moet worden. Daarna was het woord aan de heer Hoegen voor zijn overzicht. Wij zullen op dit overzicht nog nader terugko men. DE LIQUIDATIE. Even werd gepauzeerd voor een eenvoudige lunch en toen werden de nodige besluiten voor de liquidatie vastgesteld. Het dagelijks bestuur zal als liquidatrice optreden. De comité's van Domburg en Kloetinge zullen als com missie voor het nazien van de kasbescheiden optreden en onder voorbehoud van haar goedkeuring werd aan de heer Hoegen décharge ver leend. Het restant der kasmiddelen op 1 Mei j.L was er ruim f 37.000 zal zo mogelijk besteed worden voor aankoop van werkkleding en luiers, die als laatste verstrekking aan de comité's worden toe gewezen. Een hoeveelheid resterende goederen zal worden toegewe zen aan de gemeenten Vlis- singen, Souburg, Westkapelle, Breskens. Bruinisse, Sluis, Schoondijke, Oostburg, Oos- terland en Ouwerkerk. Twee kleine auto's gaan naar het Rode Kruis, twee grote wagens zullen verkocht worden. Exemplaren van het natio nale Hark-gedenkboek zullen aan de gemeentebesturen voor plaatsing in het archief wor den aangeboden. Plaatselijke comité's zullen uit de kasgel den een bescheiden souvenir mogen aanbieden aan de ge meenten, die noodlijdende plaatsen in Zeeland hebben geadopteerd. Dat waren de besluiten en dan waren er vele hartelijke woorden voor het provinciale Hark-bestuur, dat zoveel werk heeft verzet en speciaal voor voorzitter Sissingh en secreta ris-penningmeester Hoegen, die aan de comité's verzocht vóór 15 Juni hun kas-restant over te maken, opdat de li quidatie vlot afgewerkt kan worden. Vermelden we nog, dat als vertegenwoordiger van de Na tionale Hark, de heer Jong- koen aanwezig was. Hooftfeest op het Muiderslot. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana hebben Donderdagavond de feestelijke Hooft-herdenking- in het Mui derslot bijgewoond. Behalve vele letterkundigen, bevond zich onder de gasten voorts Minister Gielen. Nadat de voorzitter van het Nat. Herdenkingscomité, mr. H. J. Reinink, een korte rede had gehouden, werd door leer lingen van de Toneelschool een taf reel uit Hoofts „Gerard van Velzen" opgevoerd, terwijl jkvr. Claudine Witsen Elias na de pauze gedichtep en pro za uit Hoofts werk voordroeg, een en ander in een muzikale omlijsting van oude muziek, welke wexd uitgevoerd door een ensemble onder leiding van Hans Philips. Wensen van de K.N.A.C. Door de jaarvergadering der K.N.A.C. zijn moties aangeno men waarin wordt aangedron gen op opheffing van het rij verbod op Zondag, op beste ding van een groter deel van de opbrengst van het motor- wegverkeer voor wegenbouw en wegenverbetering en op grotere import van auto's. Eerste steen voor het nieuwe Petten. In het „vlak", het aan alle zjjden door dijken begrensde stuk grond, waarop zich eenmaal het dorpje Petten verhief, doch waar nu een een zaam lijkenhuisje te mid den van troosteloze ru ines herinnert aan het Duitse vandalisme, wap perden voor het eerst na de bevrijding vrolijk de vlaggen. Het was een grote dag voor Petten: de dag, waarop de eerste steen werd gelegd van het eer ste huis van het nieuwe dorp. Want, al is Petten weer eens verloren ge gaan, bestaat het nog. Al wat zich Pettemer noemde, is Pettemer ge bleven. Al wat eens daar heeft gewoond, heeft maar één wens: zo spoe dig mogelijk terug te ke ren. Carel Piek voor de Raad van Cassatie. Op 16 Juni zal de Bijz. raad van cassatie in behandeling ne men de zaak tegen Carel Piek, destijds leider van Winterhulp Nederland en secretaris-gene raal van het Ned. Rode Kruis, die wegens hulpverlening aan de vijand door het Bijz. Ge rechtshof in Den Haag is ver oordeeld tot een gevangenis straf van 8 jaren met aftrek der preventieve hechtenis. Radio-programmaraad. Minister Gielen heeft be noemd tot leden van de radio programmaraad: mr. H. Bgle- veld. Amsterdam; Prof. dr. J. Clay, ds. J. de Graaf, pater dr. W. Hertogh 9. J., dr. J. A. de Koning, mr. A. E. M. Povel, mr. dr. C. J. F. A. van Rooy, H. Rutters. Prof. dr. A. Smijers, N. Stufkens, Jkvr. mr. C. W. I. Wttewaal van Stoet wegen, Prof. dr. H. N. ter Veen en N. Vglbrief. Zeeland kreeg een nieuwe invasie uit Frankrijk en België. Schade voor onze export Langs de Zeeuwse stran den ziet men de jeugd op jacht naar Colorado-kevers. Allerwege zgn de landbou wers druk in de weer om maatregelen te nemen, die van overheidswege voorge schreven zjjn ter bestrijding van deze schadelijke insec ten. Of men nu komt in Zeeuwsch-Vlaanderen, op Wal cheren of Schouwen, over al hetzelfde beeld. Dieper het land in zgn het de boeren, die actief zijn. Zee land is een aardappelland met een befaamd product, en het is noodzakelijk hier krachtig in te grijpen. Ook in vorige jaren, eind Mei, begin Juni had men in Zeeland tegen deze Colorado kever te vechten, vooral in 1945. Bij duizenden vond men toen de insecten op de stran- Commissie-Generaal naar Nederland. I11 een door de regerings voorlichtingsdienst te Batavia uitgegeven communiqué is het volgende medegedeeld: „Met betrekking tot de reis van de leden van de commis sie-generaal uaar Nederland ontvingen wij de volgende in lichtingen Na de oriëntatie-reis van de ministers Beel en Jonkman zullen door het Nederlandse kabinet verschillende beslissin gen moeten worden genomen met betrekking tot uitwerking van het accoord van Linggad- jati. Het wordt wenselijk ge acht, de leden van de commis sie-generaal zo goed mogelijk, 11I. mondeling te instruéren. Zodra dit geschied is, zullen de leden der commissie-gene raal terugkeren, zodat hun verblijf in Nederland slechts van korte duur zal zgn". De leden der commissie-ge neraal zullen op Woensdag 28 Mei in ons land aankomen tot het voeren van besprekingen. Nederland krijgt dollars en ponden. Het internationale mone taire fonds maakt melding van het tot stand komen van zgn eerste twee transacties, welke bestonden uit de ver koop van 25 millioen dollar aan Frankrijk en van 6 mil lioen dollar en l'A millioen pond sterling aan Nederland. De heer Camille Gutt, di recteur van het fonds, deelde mede. dat verkoop aan Frank rijk is geschied met het doel dit land te helpen in zijn hui dige moeilijkheden ter zake van zjjn handelsbalans, welke moeilijkheden voortvloeien uit het feit, dat Frankrijk als ge volg van de gedeeltelijke mis lukking van zijn oogst dit jaar voor 90 millioen dollar aan graan moet invoeren. De transactie met Neder land wordt op soortgelijke wijze gemotiveerd. Het doel hiervan is Nederland bij te staan in dringende herstelpro- blemen. 400.000 Franse arbeiders gereed voor een staking. 400.000 Metaalbewerkers in geheel Frankrijk staan klaar om te gaan staken, nadat de minister van arbeid, Daniël Mayer, geweigerd heeft in te stemmen met een eis tot loons. verhoging van 10 frans per uur. Nieuw wetsontwerp van Truman? Standaardisatie van de Westelijke legers. Volgens een correspon dent van AFP te Washington zouden president Truman en zjjn minister van buitenland se zaken, Marshall, binnen kort aan het Congres ver zoeken, zo spoedig mogelijk zitfi nit te spreken over een wetsontwerp dat ten doel heeft alle legers van het Westelijk halfrond met het zelfde materiaal nit te rus ten en de opleiding van hoge officieren van de Latijns- Amerikaanse landen in de V. S. ter hand te nemen. Waarnemers zijn van me ning, dat de Amerikaanse po litiek op het Westelijk half rond voortaan zal zijn samen te vatten in de uitspraak van senator Vandenberg, dat „de verdediging van het Weste lijk halfrond een geheel moet vormen van de Noordpool tot kaap Hoorn". Eastport door brand verwoest. De meest Oostelijke haven van de Ver. Staten, Eastport, is door een herige brand ge teisterd. Tal van fabrieken en op slagplaatsen werden een prooi der vlammen. Men schat de totale schade nu reeds op één en een kwart millioen dollar. Een merkwaardige speling van het noodlot is, dat de brand begon In een fabriek van branablusapparaten. den, op aangespoeld langs de waterlijn. Thans eenzelfde beeld. i:rr VAN. WAAR Waar komen deze vandaan? Zij komen uit Frankrijk en België. Daar stijgen zij op en worden door de in elk voorjaar heersende krachtige wind, gegrepen. De wind drijft ze naar zee en een speling der natuur wil, dat ieder jaar, juist ter hoogte van Zeeland, de wind plotseling landwaarts afbuigt en de Colorado-kevers naar de kust voert Noorde lijker en Zuidelijker van Zee land vrijwel geen kever, aan de Zeeuwse kust echter tal loze. Tè uitgeput om onge deerd het land te bereiken zijn de kevers meestal. Zij vallen in de golven, voor zij vaste grond onder de voeten hebben, maar een gevaar zijn zij niettemin. De gedachte, dat de meeste dieren dood zullen gaan, is onjuist. Slechts 5 blijkt de verre tocht van Frankrijk naar Nederland niet te overleven. 95 daarente gen worden door wind en zon zo snel gedroogd en komen zo spoedig weer op krachten, dat zij even gevaarlijk zijn als insecten, die zich in Ne derland normaal zouden ont wikkelen. Overigens dient men zich er rekenschap van te geven, dat deze Coloradokevers alleen het aardappelgewas schade toebrengen en pas een groot fevaar worden, als zij kans rijgen zich voort te planten. Hun aanwezigheid is op het ogenblik slechts een schade, omdat andere landen huiverig worden en import van Neder landse gewassen verbieden, waardoor onze export belem merd wordt. BESTRIJDING NOOD ZAKELIJK. Bestrijding is dus noodza kelijk, en dit besef is in Zee land zeer levend, vandaar de grote activiteit, en de uitge breide voorzorgsmaatregelen die men, goed voorgelicht door de Plantenziektenkundige dienst, in Landbouwherstel telken jare treft, om het ge vaar tijdig te bezweren. Ver leden jaar heeft men een ramp kunnen voorkomen, dank zij dé jeugd, die de kustlijn afspeurde, dank zü de landbouwers die alle mo gelijke bestrijdingsmaatregelen namen. Bij duizenden worden de insecten, zorgvuldig afge dekt, in potten en pannen naar de gemeentehuizen en politiebureaux gebracht om vernietigd te worden. VLAMMENWERPERS. Men overweegt voorts be strijding van kevers langs mechanische weg, niet door middel van vliegtuigen, maar met behulp van vlammenwer pers. Een brigade technisch, goed onderlegd personeel zou met een aantal vlammenwer pers de bedreiging groten deels de kop in kunnen druk ken, omdat alle kevers zich langs een smalle lijn op het drooglopende strand bevinden. Stappen ter voorbereiding hiervan zijn m volle gang. ER MOETEN MEER BUSSEN KOMEN. WEL CHASSIS, MAAR GEEN CARR9SSERIEëN. Nog steeds bestaat overal in den lande een dringende be hoefte aan autobussen. Daar weten we hier in Zeeland ze ker van mee te praten! Zolang er nog vrachtauto's en belle wagens nodig zijn, is dit pro bleem natuurlijk allerminst op gelost. Voor extra-vervoer op druk ke zomerdagen is voorlopig ze ker geen materieel beschik baar. Zo komen er bijv. op beide Pinksterdagen enkele grote gezelschappen uit Ant werpen en Gent per boot naar Vlissingen. Voor het vervoer van de Haven naar de stad zijn autobussen aangevraagd. Ze zijn er niet...! De Belgen zullen dus moeten wandelen! En toch is het voor onze de- viezenpositie niet oöbelangrgk, dat we dergelijke gezelschap pen zo goed mogelijk ontvan gen. Waarschijnlijk zullen ze deze zomer immers regelmatig naar Walcheren willen komen. Bij informatie bij de Stoom tram Walcheren vernamen wij, dat men voor dit vervoer in derdaad geen bussen beschik baar heeft, zeker niet op Twee de Pinksterdag, de drukste dag van het jaar. Wel werden voor Walche ren weer nieuwe bussen ver wacht het departement van Verkeer wees de Stoomtram Walcheren althans 10 chassis toe maar het Rijksbureau voor metalen heeft deze toe wijzing al weer illusoir ge maakt door het materiaal voor de carosserieën te weigeren. Over samenwerking gespro ken Het laatste woord in deze is echter nog niet gesproken en zijn wij wel ingelicht, dan is het niet onmogelijk, dat de vol gende week toch nog enig re-' sultaat kan worden bereikt. Maar voor de bussen gereed kunnen zijn, is zelfs in 't gun stigste geval de zomer toch weer voorbij. KAMPDAG LEGER DES HEILS Op de tweede Pinksterdag zullen de Leger des Heils korp sen uit Breda, Goes, Middel burg, Terneuzen, Vlissingen, Yerseke en Zierikzee een ver enigde kampdag te Goes hou den in de boomgaard van de heer Karelse aan de 's-Heer_ Hendrikskinderendijk. Om 2 u. des middags heeft een open luchtsamenkomst op de Grote Markt plaats. Er kom! voortgezet lager onderwijs. Dinsdagmiddag kwam de gemeenteraad van Stavenisse in openbare vergadering bij een. Besloten werd adhaes'ie te betuigen aan een verzoek van de schippersvereniging „Schuttevaêr" aan de be vrachtingscommissie te Ter- neuzen om een onderafdeling van het kantoor te Stavenisse te vestigen. 12 gegadigden hadden, allen voor 4500, ingeschreven voor de toewijzing van de voorma lige dokterswoning. De raad heeft hierover in besloten zit ting vergaderd. Op voorstel van B. en W. werd de woning gegund aan de heer Koetsdijk, die de benedenverdieping als leslokaal zal inrichten en be reid is onderwijzer te worden aan de openbare lagere school. In het leslokaal in de dokters woning zal hij voortgezet la ger onderwijs geven. Na stem ming werd de heer Koetsdijk benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school. B. en W. hadden voorge steld, zo Ged. St. geen garan tie geven, dat dit jaar nog met het herstel van de Oude- landse dijk wordt begonnen, zelf een tijdelijke verbetering aan te brengen, waartoe een begroting van 6 a 7000 werd opgemaakt. Het voorstel van B. en W. werd met alge mene stemmen verworpen en er werd besloten te volstaan met het dichten van de put ten. Voorts werd nog besloten een verkeersbord voor maxi mum snelheid te plaatsen bij het huis van de heer van Iwaarden. Verder werd er ge vraagd nauwlettend toe te zien op het werpen van vuil in de haven. Ook werd er nog geïnformeerd naar de vefbe- tering van het zandwegje en de riolering van de Voorstraat. Op een desbetreffende vraag deelde de voorzitter mee, dat een ontwerpregeling is ge maakt om twee brandweer kringen op het eiland te vor men. Op Zaterdag 24 en Maan dag 26 Mei a.s. zal te Scher- penisse een bazar worden ge houden ter dekking van de aanschaffingskosten van het nieuwe vaandel van het Cio- verniersgilde te Scherpenisse. Teelt op inundatiegronden voor eigen risico. De Inspectie Zeeland van de Rijksdienst voor Landbouw herstel deelt, na overleg en in overeenstemming met de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst aan belanghebbenden mede, dat de door inundatie of andere oorlogsomstandighe den beschadigde gronden thans in zoverre als hersteld kunnen worden beschouwd, dat de teelt van gewassen voor de oogst 1947 geheel voor risico van de grondgebruiker zal moeten geschieden, met uitzondering van de gronden die dit jaar pas voor het eerst ingezaaid zullen worden. Uiteraard blijft het van het grootste belang by het bete len van de als hersteld te be schouwen gronden de door de Voorlichtingsdienst gegeven aanwijzingen, t.a.v. vruchtop volging, gewassenkeuze en grondbewerking nauwkeurig op te volgen. Een algemene registratie van deze percelen en taxatie der gewassen zal dit jaar dan ook niet plaats vinden, terwijl geen aanspraak zal kunnen worden gemaakt op vèrgoe- ding van bewerkingskosten. Bijzonder Gerechtshof Twintig jaar geëist. VERDEDIGER TERECHT GEWEZEN. „Een politiek misdadiger van de eerste soort", aldus kwalificeerde de proc.-fiscaal van het Bijz. Hof te Middel burg de 48-jarige verdachte P. van der Bom te Hulst, die tijdens de oorlog groepscom mandant van de Kon. Mare chaussee was aldaar en In deze functie zeer veel kwaad gesticht heeft. Van der Bom werd voor de oorlog gedegradeerd tot wachtmeester bg de Mare chaussee, doch werd no '40 groepscommandant. Hij was nevig pro-Duits en maakte dan ook propaganda voor de Nat. Soc. gedachte, terwijl hij lid werd van de Germaanse S.S. Als groepscommandant heeft hij personen, die wei gerachtig waren naar Duits- and terug te keren, waar zij te werk waren gesteld of zich aan de uitzending hadden onttrokken, gearresteerd en overgeleverd aan de Sicher- heitsdienst of Ordnugspoli- zei te Terneuzen. Een arbeider, die weggeble ven was van zgn werk bij een voor de Wehrmacht wer kende firma, liet hij overbren gen naar het strafkamp te Souburg (ter zitting verklaar de hij niet geweten te heb ben, dat 't een strafkamp was!) Een brief van verdach te aan de beruchte „Fachbe- werker" Mittelstenscheid ver ried, dat enkele met name genoemde personen in Hulst zich aan de „Arbeidsinzet" onttrokken en zich onledig hielden met biljarten en kaarten. De meest ernstige beschul diging tegen Van der Bom was zgn mededeling aan de S.D., dat de opperwachtmees ter L. Stoorvogel zgn zoon en diens verloofde per motor en zijspan naar een onder duikadres had gebracht. Dit was onjuist, maar werd tij dens de zitting van 't Krieg- gerecht als bewijs van Stoor- vogel's anti-Duitse houding gebruikt, waarna deze ter dood werd veroordeeld. Stoor vogel en twee andere ter dood veroordeelden, die allen door de Amerikanen zijn be vrijd, getuigden, dat tijdens die zitting inderdaad door de President vermeld was, dat de bezwarende verklaring af komstig was van Van der Bom. Deze ontkende dit ech ter thans ten stelligste. Hg zei voorts nimmer op eigen initiatief, doch altijd op be vel gehandeld te hebben. De procureur-fiscaal zeide ervan overtuigd te zijn, dat de ondergeschikten van deze beschuldigde een leven als een hel hebben gehad. Als politieman was hrj een prul, maar in het helpen van de vijand stond hij vooraan. De ter dood veroordeling van Stoorvogel is aan deze ver dachte te wijten. Mede ln verband hiermedee vroeg spr. een gevangenisstraf van 20 jaar. De verdediger, mr. Roelofs, noemde een van de getuigen, een narechaussee, die bij een van de genoemde arrestaties aanwezig was, onbetrouw baar. De president, mr. Bloe- mers, Interrumpeerde hem en zeide geen insinuaties te dul den. Hij vroeg bewijzen van deze bewering die de verde diger echter niet naar voren kon brengen. Hij drong aan op een nader onderzoek naar de betrouwbaarheid van het dossier. Andere zondaren. J. P. v. Heese, 34-jarig land arbeider te Hontenisse, trad toe tot de O.T. en bewaakte materiaal in het strafkamp te Souburg. De eis luidde 5 jaar met aftrek. De verdediger, mr. Van Son, bepleitte clementie. Tegen de 25-jarige landarbeider M. P. van Kemseke te Hulst werd 5 jaar met aftrek geëist. Na dat de verdediger gewezen had op de familieomstandig heden van verdachte, werd deze straf teruggebracht tot 4 jaar. Uitspraak 6 Juni a.s. Uitspraken. Het Bgz. Gerechtshof wees rijdag de volgende vonnis sen: J. Westveer, slager te Goes, 8 jaar met aftrek se dert 14 April 1945 met ver lof cassatie. L. A. S. de Wilde, nacht waker te Terneuzen, 8 jaar met aftrek sedert 10 Mei 1945 met verlof tot cassatie (straf door te brengen in RWI) J. M. Wieland, handelaar te Axel, 7 jaar met aftrek se dert 9 Mei 1945; J. Dusos- wa, monteur te Leiden, 5 jaar met aftrek sedert 5 Ju li 1945 met verlof tot cas satie; N. Almekinders, knecht te Borssele 2% jaar met aftrek sedert 3 Oct. 1945; M. Slabbekoorn, arbeider te Bie- zelinge, 2 jaar met aftrek se dert 8 Mei 1946; A. J. Har te, electricien te Terneuzen, 2 jaar in bijz. strafgev. voor johgelieden; A. S. J. Dekker te Goes, 1 jaar voorw. met proeftijd van 3 jaar. Predikbeurten le Pinksterdag. Ned. Herv. Kerk. Oud-Vos- semeer: 10 Ds. S. Goverts, 2.30 dhr. de Jong; Poortvliet: 10 Leesd., 2.30 Ds. W. Vroeg- indeweij; Scherpenisse: 10 Ds. N. Kooreman, 2.30 Leesdienst: St. Annaland: 9.30 dhr. J. de •Jong, 2 Ds. S. Goverts; Sta venisse: 10 dhr. v" d. Linde, 6 Ds. S. Goverts: St. Maar tensdijk: 10 Leesd., 2.30 Ds. J. de Bres: Tholen: 10 Ds. W. Vroegindeweij, 3 Ds. N. Kofireman: Nieuw-Vossemeer: 10 Ds. J. de Bres: St. Philips- land: 10 en 2.30 Ds. E. S. de Lint. Geref. Kerk. Oud-Vossemeer 10, 2.30 Ds. C. A. Vreugden- hil; Poortvliet: 10, 2.30 De heer Vreugdenhil. R'dam; Tholen: 10, 3 Leesdienst: Anna Jaco- baoolder: 10 en 3 Ds. Spoel- stra. Geref. Gem. Poortvliet: 10, 2.30 Ds. A. Visser, 6 Leesd.: Scherpenisse: 10, 2 Leesd., 6 Ds. A. Visser; St. Annaland: 9.30, 2, 5.30 Leesdienst; Stave nisse: 9.30, 2, 6 Leesdienst; Tholen: 10. 2.30, 6.30 de heer Wit van R'dam: St. Philips- land: 9.30, 2.30 en 6 Leesd. Oud-Geref. Gem. St. Maar tensdijk: 10, 2.30. 6 Leesd.: St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. Oud-Vos semeer: 10 en 8 Leesd.. 2.30 Ds. v. Leeuwen: Tholen: 10 Ds. v. Leeuwen. 2.30 Leesd., 6.30 Ds. H. v. Leeuwen. Rehoboth. St. Maartensdijk: 7 Ds. Jorg. Ned. Prot.bond. Tholen: 3 Theol. cand. H. J. A. Haan, Zandvoort. Ned. Herv. Kerk. Brouwers haven: Ds. Kalmijn; Bruinisse: 1.30. 6.30 Ds. Marsman; Burgh 10.30 Ds. Enklaar; Dreischor: 10 Ds. Kalmijn;; Eikerzee: 10 Ds. TonsÖeek; Haamstede: 9.30 Ds. Marsman; Kerkwerve 7 Ds. v. d. Grift: Nieuwerkerk: 10 en 6 Ds. Westerhof; Noord- welle: Ds. ten Cate; Noord- gouwe: 10 Ds. ten Cate: Ou werkerk: 10 Ds. v. d. Poel; Oosterland: 10 Ds. v. d. Broeck 6 Ds. Kniiff: Renesse: 7 Ds. Enklaar; Serooskerke: 10 Ds. v. d. Grift; Sirjansland: 10 en 6.30 Ds. Jacobs; Zierikzee: Ver.gebouw: 10 Ds. Pijn acker Hordijk: Zierikzee: Kleine kerk: 10 en 12 Ds. Knijff, 7 Ds .v. d. Broeck: Zonnemaire: 2.30 Ds." Tonsbeek Geref. Kerk: Brouwershaven 11 Leesd., 6 dhr. Vingerling; Bruinisse: 9.30 en 3.30 Ds. Bremmer; Haamstede: 10 en 6.30 Ds. v. Swigchem; Nieu werkerk: 10 en 6 Ds. Lam min gv. Fijnaart: Oosterland: 10 Leesd., 2.30 Ds. Greving; Scharendijke: 10 en 2.30 dhr. Vingerling; Zierikzee: 10 en 5 Ds. Greving; Zonnemaire: 10 en 2.30 dhr. Aalbersberg. Geref. Gem. Bruinisse: 11 en 5 Leesd.; Oosterland: 10, 2.30 en 6 Leesd.; Zierikzee (St. Donnusstr.) 10, 2 en 6 Leesd.; Haamstede: 10 en 2.30 Leesd. Oud-Geref. Gem. Bruinisse: 1 en 6 Leesd.; Oosterland: 9.30 2 en 5.30 Leesd. Chr. Geref. Kerk. Zierikzee: 10 en 2 Ds. Hoogendoorn. Leger des Heils: Zierikzee: 10 Heilingsdienst: 7.30 Ver lossingssamenkomst. 2e Pinksterdag. Ned. Herv. Kerk: Oud-Vos- semeer: 10 Ds. S. G. J. Go verts; Poortvliet: 10 Ds. W. Vroegindeweij; Scherpenisse: 10 Ds. N. Kooreman; St. An naland: 9.30 de heer J. de Jong; Stavenisse: 10 de heer d. Linde; St. Maartensdijk: 10 Ds. J. de Bres. St. Philips land: 10 Ds. E. E. de Lint. Geref. Kerk. Oud-Vosse meer: 10 Ds. C. A. Vreugden hil. Geref. Gem. Poortvliet: 10 Leesdienst; Scherpenisse: 10 Leesdienst: St. Annaland 9.30 dhr. de Wit; Stavenisse: 9.J0 Leesdienst; Tholen: 10 Ds. A. Visser van Scherpenisse. Oud-Geref. Gem. St. Maar tensdijk: 9.30 Leesd., 6.30 Ds. v. d. Poel. Chr. Geref. Kerk. Oud-Vosse- meer: 10 Leesd.; Tholen: 10 Ds. H. van Leeuwen. Ned. Herv. Kerk: Bruinisse: 10.30 Ds. Marsman. Chr. Geref. Kerk. Zierikzee: 10 en 2 Ds. Hoogendoorn. Minister Vos bezocht Walcheren. BESPREKING MET GED. STATEN OVER INPOLDERINGEN. Donderdagmiddag heeft Z. Ex. ir. H. Vos, minister van Verkeer, een informatorisch bezoek gebracht aan .Walche ren, zulks op uitnodiging van het College van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Hij voer de met dit college besprekin gen inzake de problemen, die inhaerent zgn aan de inpolde ringen in de provincie. Gedep. Staten hebben des tijds een uitvoerig schrijven over de inpolderingen tot de minister gericht en een depu tatie van het College is ook reeds door Z. Ex. ontvangen. Naar aanleiding van deze brief en een desbetreffende uitnodi ging van G. S. heeft minister Vos deze reis naar Zeeland aanvaard. Hoewel men zich tegenover ons over de détails van de be sprekingen niet wilde uitlaten, zulks met het oog op het be sloten karakter van de verga dering, zijn wy gemachtigd mede te delen dat op enkele punten de inpolderingen be treffende, wederzgds duidelijk klaarheid is verkregen. Afscheid van de heer Abspoel. Het bestuur van de stichting „Herbouw Walcheren" zal Vrijdag 30 Mei afscheid ne men van de vertrekkende di recteur van de stichting, de heer B. J. M. A. AbspoeL Na de plechtigheid, die in het Schuttershof te Middel burg plaats vindt, bestaat ook voor belangstellenden gele genheid afscheid te nemen van de heer Abspoel. Haamstede Weer een ruiterfeest. In de Dinsdagavond in Ho tel Bom gehouden ledenverga dering van de Landelijke Rij- vereniging „Westelijk Schou wen" is besloten deze zomer weer een ruiterfeest te organi seren, ditmaal in samenwer king met de v.v.v. te Renes- Alg datum van het feest werd 2 Aug. Vastgesteld. De medewerking van de Landel. Rijver. „De Schouwse Ruiters" en de Landel. Rijver. „Kruinin- gen" zal gevraagd worden. Een zeer aantrekkelijk pro gramma werd reeds in grote lijnen vastgesteld. Door een commissie bestaande uit leden van de v.v.v. en Rijver, zal een én ander definitief gere geld worden. kleding en schoeisel uit amerika. Op initiatief van mevr. KraaijLandegent, werd in de wijk Penfield te New-York 'n comité opgericht, waarvan de heer Edgar Holllster voorzit ter was en dat kleding, schoei sel enz. heeft ingezameld voor Nederland. Dezer dagen nu kwam in Haamstede een grote zending aan, bestemd voor de openbare scholen in Haamstede en Burgh, alsmede voor de kleu terschool. Het onderwijzend personeel, daarin bijgestaan door leden van de andere com_ missies en enkele andere hel pers, zullen alles zo goed mo gelijk verdelen. Schuddebeurs ongeval. Een aantal werklieden in de D.U.W. is te werk gesteld bij het Staatsbosbeheer, dat in Schuddebeurs boomstom pen en wortels opruimt, die de inundatie niet hebben overleefd. Een hunner, de heer E. Haeck uit Brunisse, kreeg daarbij de slinger van een lier tegen het voorhoofd, waardoor hij buiten bewustzijn geraakte, terwijl ook een klein wondje ontstond. In het ziekenhuis te Noord- gouwe. waarheen hij per zie kenauto werd vervoerd, werd eerste hulp verleend. Zierikzee benoeming. De heer C. Chr. Keus, hoofd van de administratie van het streekbureau voor de wederop_ bouw „Noord-Zeeland", is met ingang van 1 Maart j.l. be noemd tot commies in vasten dienst bij het college van al gemene commissarissen van de wederopbouw met stand plaats Zierikzee. ZONDAGDIEN ST DOKTOREN. Voor spoedeisende gevallen zijn gedurende de Pinksterda gen de volgende doktoren be reikbaar. Voor de gemeenten Tholen, Oud-Vossemeer, Nieuw-Vosse meer en St. Philipsland zgn de heren P. J. Duinker, arts te Tholen, en Ver met, arts te Nieuw-Vossemeer aange wezen voor de Zondagsdienst gedurende de Pinksterdagen. (Ingezonden mededeling)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 20