Kunstschatten voor Middelburgs stadhuis UIT DE PROVINCIE 'Qni nippers Franse landbouwers Generaal Kruis over de troepen in Indië Schouwen en Duiveland Tholen Tentoonstelling in het Kunstmuseum. Kort nadat de brand van Middelburg het stadhuis tot een prooi der vlammen maak te, werd een commissie inge steld, die ten doel had kunst voorwerpen aan te kopen, welke het door ir. de Steur nieuw te ontwerpen stadhuis zouden moeten verfraaien. Zij slaagde erin de hand te leg gen op tal van kunstschatten, terwijl er tevens belangrijke schenkingen plaats vonden. In deze commissie hebben zitting dr. C. H. freule de Jonge en de heer D. A. Hoo- fendijk als deskundigen; jhr. r. Roëll, directeur van het Rijksmuseum te Amsterdam en ir. de Steur. Tijdens de oorlogsjaren werd de collectie op verschil lende plaatsen opgeslagen, o.a. in de Rijksschuilkelder te Zandvoort. Helaas gingen een fraai en voor Middelburg curieus schilderij uit de eerste helft der 17e eeuw van een onbekende meester, „Het beurtvaartgilde te Middel burg" en een bewerkte kist verloren bij de brand van het kasteel „De Doornenburg", dat de Duitsers moedwillig hebben opgeblazen. EEN MOOIE COLLECTIE. De gespaarde voorwerpen, waarvan wij noemen de twee wandtapijten over de avon turen van Meleager en Ata lanta op de jacht naar het Caledonisch everzwijn, die waarschijnlijk omstreeks 1540 in Brugge ontstonden en waaraan wij destgds reeds een artikel wijdden, eikenhouten betimmeringen in oud-Ned. Renaissancestijl, een prachtige laat 17e eeuwse kussenkast, schilderijen, Renaissance wand tapijten, wellicht voorstellende taferelen uit de Metamor- phosen van Ovidius en af komstig uit Brussel, een ko- Chinese studenten willen vrede. 6000 Chinese studenten zjjn, na het politiecordon verbroken te hebben, te Nanking langs het gebouw van de nationale vergadering getrokken en schreeuwden luidkeels om het einde van de oorlog. Zij wer den opgevangen door een ster ke politiemacht, die vrijelijk gebruik maakte van knuppels en riemen, waardoor het tot vechtpartijen kwam, waarbij een studente zwaar gewond en een student gedood zou zijn. Tsjiang-Kai-Sjek verklaarde in zijn openingsrede voor de politieke volksraad, dat de re gering bereid was naar een politieke overeenkomst met de communisten te streven, op voorwaarde, dat de communis ten de militaire operaties zou den staken. K.L.M. vliegt naar Dublin. Dinsdagmiddag is van Schip hol de Ph-TBP naar Dublin vertrokken, waarmede de K. L.M. een nieuwe luchtlijn Am sterdam-Manchester-Dublin heeft geopend. Onder de geno digden, die aan deze bijzondere vlucht deelnamen, bevond zich minister Huysmans. Het gezel schap zal enige dagen in Du blin verblijven, Eei el van 118 gram. Een kip van de familie Ra- getti in Zaandam, heeft een ei gelegd, dat 118 gram woog. De schaal was wat rimpelig. (Ingezonden mededeling) GR IJ ZE HAREN. Als U daar niet op gesteld is, gebruikt dan onze haar kleurhersteller, welke U bin nen enige weken uw natuur lijke kleur teruggeeft. Deze haarhersteller is absoluut on gevaarlijk en doeltreffend. Onder de naam Grisex is het in de handel en natuurlijk te kopen bij JO FIBBE. Prijs per flacon 3. JO FIBBE, Vlissingen Middelburg. peren kroon en lantarens, een Gothische kast, geschonken door het Philipsbedrrjf en te gels, gegeven door ir. F. J. Philips, meubilair, waaronder een eikenhouten kast van Antwerps maaksel 1625) en een tafel, geschonken door de Zeeuwse Kamer van Koop handel, etc. zijn naar Middel burg overgebracht, waar zij voorlopig drie maanden in het Kunstmuseum, dat be reidwillig ter beschikking is gesteld van het gemeentebe stuur, worden geëxposeerd. Deze interessante en kost bare tentoonstelling, die Vrij dag wordt geopend, verdient de belangstelling van alle in woners en daarnaast ook van de touristen. Wij komen er nader op terug. Geruchten over incidenten op Java. Het republikeinse persbu reau Antara maakt bekend, dat Maandagochtend pogin gen gedaan zijn om bij Merak in de straat Soenda op West- Java vanaf een Nederlands landingsvaartuig twee tanks te debarkeren. Door actie van republikein se kustbatterijen en mitrail leurs zouden deze pogingen mislukt zijn. Het Nederlands vaartuig trok zich achter een eiland in de ingang van de haven terug. Vervolgens heeft het de haven van Merak be schoten, waarbij het station, barakken en opslagplaatsen getroffen en drie Indonesiërs gewond werden. Het vaartuig is Dinsdag vroeg in de mid dag teruggekeerd en heeft dezelfde objecten beschoten. Het republikeins persbu reau maakt voorts bekend, dat zich op de demarcatielijn ten Westen van Batavia inciden ten hebben voorgedaan. Hier bij hebben de Nederlanders tegen de republikeinse grens wachten van tanks gebruik gemaakt. Van Nederlandse zijde wordt verklaard, dat vanaf deze in cidenten niets bekend is. De marine-voorlichtings dienst meldt nader dat op 19 Mei Hr. Ms. Ambon te Merak (kustplaats aan de Straat Soenda) het onder Chinese vlag varende vaartuig „Soon Hong" ontdekte, dat zonder toestemming van de Neder landse a.utoriteiten bezig was ondernemingsproducten te la den. Toen het schip door de Ambon" werd opgebracht, werd de Ambon" van de wal uit beschoten, welk vuur werd beantwoord. Aan Nederlandse zijde werden geen verliezen geleden. De Marvo meldt, dat dat de zevende maal is in ne gen dagen dat het vuur op een Nederlands oorlogsschip werd geopend. SOEKARNO OP REIS. Soekarno heeft zich op reis begeven naar West.Java. In zijn gezelschap reizen o.a. de vakverenigingsbestuurders^ Suurhoff, Vijlbrief en Blokzijl (van N.V.V. en E.V.C.) Fortuinlijke va1!. De leidekker J. Bre- dero uit Utrecht viel van het dak van de 'Ned. Herv. Kerk te Elburg, een hoogte van ruim 20 M. op straat. Wonder boven wonder liep hij slechts enige schaafwonden op. Het ongeluk is geschied doordat de dakstoel brak, waarop de loop planken lagen. Een collega van Bredero kon op het laatste ogenblik een touw grij pen en zich op deze wijze redden. NIEUWE BONNEN geldig van 25 Mei t.m. 7 Juni Bonkaarten KA, KB en KC 705 (serie D). Brood: D01 brood en D06 Re serve 800 gram; D02 Brood 400 gram; D03 Reserve 1600 gram. Boter, enz.: D 01 Boter en D 07 Resefve 125 gram bo ter; D 02 Boter 250 gram Margarine of 200 gram vet; D 01 Reserve en D 04 Re serve 125 gram margarine of 100 gram vet; D07 Algemeen 120 gram spijsolie (vóór-inlevering tot uiterlijk 31 Mei). Melk: D01 Melk 4 liter; D 03 Melk en D 05 Melk 7 liter. Vlees: D 01 Vlees 100 gram; D 02 Vlees 300 gram. Kaas: D01 Alg. 200 gram. Eieren: D 02 Alg. 1 ei. Bloem, enz.: D03 Alg. 100 gram bloem óf zelfrijzend bakmeel óf kindermeel (niet uit rijst bereid). Koffie: D 04 Alg. 125 gram. Thee: D 05 Alg. 50 gram. Suikerwerk: D 06 Alg. 100 gr. Bonkaarten KD en KE 705 Brood: Dll Brood en D13 Reserve 800 gram. Boter, enz.: Dll Boter 250 gram boter; D12 Boter 125 gr. margarine of 100 gr. vet; D14 Alg. 120 gr. spijsolie- (vóór-inlevering tot uiterlijk 31 Mei). Melk: D13 Melk en D15 melk 12 liter. Vlees: Dll Vlees en D12 Vlees 100 gram. Kaas: D11 Alg. 100 gram. Eieren: D12 Alg. 1 ei. Suikerwerk: D13 Alg. 100 gram. Bloem, enz.: D14 Reserve 100 gram bloem óf zelfrijzend bakmeel of kindermeal (niet uit rijst bereid). D16 Reserve 600 gr. bloem óf zelfrijzend bakmeel of kindermeel, (niet uit rijst bereid). Bonkaarten MA t,ip. MG 706 Brood: D 21 Brood 800 gr. Boter: D 21 Boter 250 gram boter; D 22 Boter 250 gr. margarine of 200 gr. vet. Melk: D 21 Melk 5 liter. Vlees: D21 Vleesch 300 gr.; D 22 Vleesch 100 gram. Kaas: D21 Kaas 200 gram. Eieren: D21 Eieren 5 eieren. Op 29 Mei zullen bonnen worden aangewezen voor sui ker, versnaperingen en tabak. De niet aangewezen bonnen van de serie C kunnen Wor den vernietigd. De bonnen D 06 Algemeen en D13 Algemeen geven al leen recht op het kopen van suikerwerk, niet van suiker, jam, stroop of chocolade. Verkeersverbetering bij Shitekil. Naar de A.N.W.B. verneemt, zal op 18 Juni a.s. door de Rijkswaterstaat worden aanbe steed het maken van wegaan- sluitingen op de brug over het kanaal GentTerneuzen te Sluiskil, welke brug thans her steld wordt. De verbinding wordt hier momenteel nog onderhouden door een veerpont. Uiteraard zal door de in ge- bruikname van de brug en de nieuwe wegaansluitingen het verkeer tussen Oost- en West- Zeeuwsch-Vlaanderen een aan zienlijke verbetering onder gaan. ZEEUWSCH GENOOTSCHAP DER WETENSCHAPPEN In de jaarlijkse vergadering van het Zeeuwsoh Ge/iootschap der Wetenschappen, werd dooi de secretaris, mr. J. G. Velt- man Fruin, het jaarverslag uitgebracht, waarbij uitvoerig stil werd gestaan bij het in gang zijnde oudheidkundig bo dem onderzoek in Zeeland, o.a. betreffende de vluchtberg te Borssele. Mededeling werd ge daan van twee belangrijke le gaten, nl.: Legaat De bron de Vexela, bestaande uit: le zilveren soepterrine met lepel, in 1835 door de Gecommitteerde Ra den der grondeigenaren van Axel. Neuzen, Zaamslag en Hoek en van Axelambacht ge schonken aan kolonel J. L. baron De Bron de Vexela, com mandant 5e district 1830-1835. 2e zilveren koffie-serwes "(tête a tête), in 1835 geschon. ken door belanghebbenden in de polders, gelegen in kanton Hulst. Legaat jhr. J. van Reigers berg Versluys, bestaande uit: twee bierkannen Delfts aarde werk met wapen De Haze Bomme, zilveren peperbus 1729 (Haags werk)een Delfts bord en negen schilderijen, w.o.: portretten 5 van leden ge slacht Versluys (mr. C. Ver sluys, burgemeester van Mid delburg en diens vrouw Adri- ana de Munclc), pastels van B. Vaillant 1691, hun zoon Stephanus Versluys (1694 1736), gouverneur van Ceylon, door onbekende, diens zoon mr. M. C. Versluys (1723—1811) en echtgenote, bouwers van het bekende huis Lange Delft, laatstelijk hotel Verseput. door Baur, 1761. Verder portretten de, geboren 1640 te Veere. ver moedelijk via familie van Rei_ gersberg in de collectie geko men, van de jeugdige graaf Samuel van Hogendorp, ver moedelijk via de familie van Citters 'in de collectie gekomen, van mr. J. P. van den Brande, 17341793, eigenaar van St. Jan, ten Heere, wiens dochter met mr. M. E. C. Versluys ge huwd was. De rekening en verantwoor ding van de thesaurier mr. J. H. C. Heyse werd goedge keurd. Tot lid van het bestuur in de vacature-mr. van dei- Weel werd gekozen ir. H. D. J. Swaters. Dr. P. J. Meertens hield een voordracht over. Zeeuwse fa milienamen. Boeren uit de Wieringer- meer naar Walcheren. Een twintigtal boeren uit de Wieringermeer zal eind dezer maand een excursie maken naar Walcheren. Deze boeren hebben zelf een zoet water inundatie meegemaakt en komen nu de gevolgen van de zout water inundatie be kijken. Voor Meze excursie werken samen de dienst Landbouw- herstel, het bureau Ruilver kaveling en de technische dienst van de polder Walche ren, die zullen zorgen, dat voor de boeren de nodige in leidingen worden gehouden en, excursies georganiseerd. BENOEMINGEN. Benoemd zijn tot plaatsver vanger van de dijkgraaf van de Westpolder, Jac. de Kam te Geersdrjk (Wissekerke) gezworene van de calami- teuze Moggershilpolder, C. P. Elenbaas te St. Annaland; dijkgraaf van de Joanna Ma- riapolder, C. J. J. Kooijman te St. Annaland; dijkgraaf van het water schap Oud Vossemeer, H. van Gorsel te Oud-Vossemeer. Zeeuwse' De collecte van het Leger des Heils te Tholen bracht 70,45 op. Geslaagd als radio-telegra fist 2e klasse, de heer M. Heus, r leerling van de de Ruyter van Philipina van Merrivoor- school te Vlissingen. bezoeken Zeeland Trips over Beveland en Walcheren. Gedurende de Pinksterweek krijgt Zeeland en in het bij zonder Zuid-Beveland weer Frans bezoek enwel van 55 of 56 landbouwers, wier doel het voornamehjk is kennis te maken met alles wat op hun terrein hier wordt bereikt. Zaterdagmiddag worden zij met de trein van 1 uur te Goes verwacht en begeven zich naar de zaal Krijger, waar het comité van ont- (Ingezonden mededeling) De eïectr. wasserij M. G. DE GRAAFF v. Dishoeckstr. 26, Vlissingen, bericht dat wederom wassen worden aangenomen, tevens fjjnwas. Depóts gevestigd: Middelburg, Zandstraat 11. Havendorp, 1ste Kabelstr. 639. Voorlopig aan de depóts te bezorgen. Gelieve onderstaande strook aan de wasserij toe te zenden. Beleefd aanbevelend, DE DIRECTIE. Ondergetekende wenst zijn wasgoederen, persopmaak, te laten verzorgen door Electri- sche Wasserij en Strijkinrich- ting M. G. DE GRAAFF, Van Dishoeckstraat 26, Vlissingen. Naam: Adres en huisnummer Duidelijk invullen a.u.b. Gebrek aan ontr.iannings- middelen. „Het moreel van de Neder landse troepen overzee is bui tengewoon goed", zo deelde lt.-generaal mr. H. J. Kruis, die van 30 April tot 15 Mei een inspectiereis langs de verschillende Nederlandse on derdelen heeft gemaakt, op een persconferentie als zijn voornaamste indruk mede. Zowel voor de geest onder de oorlogsvrijwilligers als voor de houding der 7 December- divisie en der bewakingsba- taljons, die slechts een zeer korte opleiding in Nederland hebben ontvangen, had gene raal Kruis alle lor. Problemen vormen echter nog de voe ding en de ontspanning. Tot begrijpelijke critiek geeft vooral het gemis aan aard appelen aanleiding. Men moet zien behelpen met aardappel puree. Er zijn veel meer mid delen tot zelfontspanning no dig. Een geliefkoosde Bezig heid van de jongens is het corresponderen met Neder land en men is zeer teleur gesteld, wanneer er niet vol doende op hun brieven wordt geantwoord. Generaals Kruis had de in druk gekregen, dat er bg de troepen in het algemeen wel begrip was voor haar taak na de ondertekening van Ling- ^Het" 'was de generaal ge bleken, dat de in Nederland verspreide verhalen over mo rele losbandigheid en ver waarlozing van religieuze plichten schromelijk overdre ven zijn. Er kan geen sprake zgn van ongerustheid op dit gebied. Het verlangen tot bhjven 13 bij sommige onderdelen zeer groot. Soms wil meer dan vijftig procent na afloop van de diensttijd een bestaan in Indië zoeken. Het is echter de vraag, of er inderdaad voor zovele gegadigden mo gelijkheden zijn. Naar aan leiding van een desbetreffen de vraag ontkende generaal Kruis stellig, dat na afloop van de diensttijd de onder officieren en officieren zouden moeten blijven of voor ver dere dienst in Nederland in aanmerking zouden komen. Men heeft zich hier ten on rechte volkomen verkeerde voorstellingen van gemaakt. Nitti niet geslaagd. Francesco Nitti, de leider der Italiaanse Liberalen, heeft meegedeeld, dat hij er niet in geslaagd is een nieuwe Itali aanse regering samen te stel len. Hij deed deze mededeling aan president Nicola. De plotselinge verergering van de politieke crisis in Ita lië, die nu reeds een week aan houdt, is ingetreden, terwijl waarnemers begonnen te gelo ven, dat Nitti de voornaamste moeilijkheden uit de weg ge ruimd had. Deze gang van za ken is te wijten aan de vast houdendheid van de kleinere linkse partgen, die er op ston den, dat Nitti haar economisch program zou aanvaarden. Nitti streefde naar formatie van een regering van de cen trum- en linkse partijen. Waarschuwing van Douglas. In een gezamenlijke verkla ring hebben de Britse militai re gouverneur in Duitsland, maarschalk Douglas, en de Amerikaanse militaire gouver neur, generaal Clay, te kennen gegeven, dat het „nutteloos en kinderachtig" is de geallieer den verantwoordelijk te stellen voor de ontberingen, die de Duitsers op het ogenblik lgden. De verklaring zegt verder, dat geheel West Europa ten gevolge van de oorlog op rant soenen leeft, die niet veel beter zijn dan de huidige Duitse. Voorlopig geen nieuwe steunacties. Marshall, minister van bui tenlandse zaken der V. S., heeft medegedeeld, dat in de naaste .toekomst aan het Con gres vermoedelijk geen verzoe ken tot steunacties meer zul len worden gedaan. Marshall sloot de mogelijk heid niet uit, dat de V. S. la ter eventueel opnieuw en mis schien op grote schaal econo mische steunacties op touw zouden zetten. Hij wilde echter niet nader hierop ingaan. Er was nog- geen beslissing genomen t.a.v. een lening van, 500 millioen dollar van de export-import bank aan China. Turkije vraagt nog een lening. Turkije heeft aan de Ver. Staten een tweede lening ge vraagd voor economische doel einden. Zoals bekend wordt de eerste lening van 300 millioen dollar uitsluitend voor de aankoop van oorlogsmateriaal aange wend. Dit verklaarde een woordvoerder van de Turkse parlementaire delegatie, die op het ogenblik een bezoek brengt aan Londen. De woordvoerder noemde de politieke betekenis van de lening zeer groot. Waarschijnlijk is er een derde wereldoorlog door voorkomen. De goedkeuring van de lening door de Amerikaanse volks vertegenwoordiging was een vingerwijzing voor de Sowjet- Unie om geen agressieve be weging te maken tegen Tur kije Wapenstilstand in Palestina Max Seligman, de verdediger van de terechtgestelde Joodse verzetsman Dov Gruner, heeft mededeling gedaan van een voorstel tot wapenstilstand in Palestina, indien de Britse re gering bereid zou zgn de mili taire gerechtshoven op te hef- |fen. vangst hen zal opwachten. Dit comité, dat zich gevormd heeft op verzoek van de heer J. C. H. Hollmann, de vertegen woordiger van de „World Friendship Assocation", be staat uit de heren: mr. J. F. G. Schlingemann, Kloetinge, voorzitter; I. R. D. W. Stolp, secretaris; ir. A. E. Bruijning, penningmeester; ir. C. J. Droogendijk; C. Visser; M. Huige, allen Goes; ir. D. J. en P. v. d. Have, Kapelle en D. A. Timmerman, Kattendijke. Mr. Schlingemann zal, mede als secretaris der Z.L.M., de gasten verwelkomen, waarna C. W. C. van Beekom, rijkslandbouwconsulent, een korte inleiding houdt over hetgeen Zeeland de gasten te tonen heeft. Daarna gaan de Fransen met hun gastheren en -vrou wen naar diens woningen. Zondag vermeldt het pro gramma een kerkdienst, be zoek aan het kerkhof te Ka pelle en vertoning in de Rijkslandbouwwinterschool van door de afd. Voorlichting van het Ministerie van Land bouw enz. beschikbaar gestel de films ter inleiding van de excursies op Donderdag Vrijdag. Maandagmorgen wordt een bézoek gebracht aan de vei ling en het koelhuis te Goes, de fruitteeltbedrijven van de firma v. d. Have; 's middags aan de veiling te Kapelle en aan Frederlca- en Bathpol- ders. Dinsdagmorgen gaat het ge. zeischap naar Yerseke, waar na de ontvangst ten gemeen tehuize een bezoek aan oes tercultuur en kreeftenparken en een tocht met visserssche pen op de Oosterschelde op het programma staat; 's mid dags krijgen het bedrijf van de heer D. A. Timmerman te Kattendijke en de N.V. Wil- helminapolder een bezoek. Woensdag gaat het gezel schap een bezoek aan Am sterdam brengen. Donderdag herbergt Wal cheren de Fransen, die dan onder leiding van de Inspec tie Zeeland van de Rijks dienst voor Landbouwhei'stel, kennis komen maken met het verdronken eiland en de plan nen voor de vernieuwing van „Zeelands tuin". Men zal o.a. Domburg bezoeken en daar lunchen. Voor Vrijdag staat Schou wen en Duiveland op het pro gramma met bezichtiging van Zierikzee, het stoomgemaal enz. met het afscheidsmaal in „De Schouwse Boer". 's Zaterdags vertrekken de gasten weer naar Frankrijk. DISTRIBUTIEKRING ZIERIKZEE. Uitreiking bonkaarten 7e en 8e periode 1947, Tabaks-, Versnaperingen- en Gecombi neerde kaarten, benevens Brandstoffenkaarten TA 707 voor het stookseizoen 1947—1948. De Directeur van de Distri butiekring Zierikzee maakt be- kènd, dat de uitreiking1 van bovengenoemde bonkaarten zal pjaats hebben op onder staande dagen en uren te Bminisse (café STORM): 27 Mei van 9.30—12 u„ zelf- verzorgers wijk A; van 13 u. zelfverzorgers wijk B; 28 Mei van 9.3012 u. zelfver- zorgers wijk C en D; van 1 3 uur normaal verbruikers wijk A; 29 Mei van 9.3012 en 13 u. normaal verbrui kers wijk B, C en D. Oosterland (gemeentehuis) 30 Mei van 9.30—12 en 1—3 u., zelfverzorgers n. 1200; 2 Juni van 9.3012 en 13 u., zelfverzorgers no. 200 en lipger; 6 Juni van 9.3012 u„ normaal verbruikers. Nieuwerkerk („Rehoboth") 3 Juni van 9.3012 u., zelf verzorgers wijk A, no. 1150; van 13 u„ zelfverzorgers wijk A, no. 151300; 4 Juni van 9.3012 u., zelfverzor gers wijk A, no. 301438; van 13 u., wijk B, zelfver zorgers no. 5174; 6 Juni van 9.3012 en 13 u., nor maal verbruikers. De bonkaarten zullen wor den uitgereikt tegen inneming van de inwisselingsbon KA enz., 705, welke links boven aan de bonkaarten 705 voor komt. Losse inwisselingsbonnen worden onder geen enkele voorwaarde aangenomen. Medegebracht moet worden: 1. de tweede Distributie stamkaart met inlegvel; 2. de lopende bonkaart; 3. het ingevulde en ondertekende aanvraagformulier voor vaste brandstof fén; 4. de oude brandstoffenkaart T 606. Wijziging zittingsuren in ver-* band met Pinksteren. De Directeur van de Dis tributiekring Zierikzee maakt bekend, dat het Distributie kantoor op Maandag 26 Mei (2e Pinksterdag) gesloten zal zijn. Inverband hiermede wordt zitting gehouden: Door „Centrale Kas" en „Voorlichting" te: Oosterland: 28 Mei van 2.30—3.30 uur; Ouwerkerk: 27 Mei van 2.3Ó 3.30 uur; Haamstede: 30 Mei van 9.30—12.30 uur; Brouwershaven: 28 Mei van 23 uur; Sehuddebeurs: 29 Mei van 2.303.3Q uur. Door „Handel" te: Haam* stede: 27 Mei van 92 uur, behalve voor detaillisten, te vens voor slagers, die regel matig te Renesse inleverden: Renesse: 30 Mei van 912 uur; Zonnemaire: 29 Mei van 24 uur; Brouwershaven: 29 Mei van 912 uur; Kerkwer- ve: 30 Mei van 911 uur; Noordgouwe: 30 Mei van 11.30 13.30 uur; Dreischor: 30 Mei van 2—4 uur; Zierikzee: 27 Mei, bakkers en slagers. Geen inlevering voor textiel handelaren. Uitreiking schoenenbonnen aan kinderen. Aan kinderen, geboren in de maand Mei van een der jaren 1932 t.m. 1945, alsmede aan de kinderen, die geboren zijn in de maand Juli van het jaar 1946, zal tijdens de ge wone zittingsuren tegen inne* ming van de bon 604 van het inlegvel CC, CD of CE een schoenenbon worden verstrekt. Watervoorziening op Duiveland. Nadat de watertoren te Zierikzee door de Duitsers in het voorjaar van 1945 was opgeblazen wil het met de watervoorziening in Oostelijk Duiveland niet meer vlotten. Wel is een aandrijver aange bracht om het water van Zierikzee af, het verdere ei land in te persen, doch dit mechanisme schijnt niet krachtig genoeg te zijn, om het water onder voldoende druk te brengen, zodat het gehele jaar 1946 sukkelen was, en men meestal de kraan voor niets opendraai de. althans te Bruinisse. Thans schijnt men bezig te zijn een andere en sterkere persinstallatie te bouwen, met het gevolg evenwel dat over dag in hét geheel, geen wa ter gegeven wordt. Schoon maken moest door vele huis vrouwen worden opgegeven, doch wat erger is, ook het vee in de weide lijdt dorst en de wederopbouw die gere geld water nodig heeft voor het blussen van kalk en het mengen van specie etc. wordt ernstig gestagneerd. Lonen voor vissers en landarbeiders. In landbouwers zowel als visserskringen op Schouwen en Duiveland vormen de lo nen de laatste weken het on derwerp van gesprek. Vorig jaar betaalden véle landbou wers belangrijk meer dan het contractloon om toch maar aan de nodige werk krachten te komen. In West Brabant werden daarvoor enige weken geleden ver schillende boeten opgelegd. Van werkgeverszijde in het landbouwbedrijf wordt, dan ook de laatste tijd alles op haren en snaren gezet om de contractlonen te handha ven, vooral ook omdat im mers ook de richtprijzen voor de producten zijn verminderd. De werknemers weigerden deze week om de suikerbie ten te wieden, anders dan tegen uurloon. Vroeger ge beurde dat meestal tegen aangenomen .of accoordloon, doch daar wilde men thans niet meer aan. In mosselkwekerskringen kregen de werkgevers de contracten van de Trans portarbeidersbonden voorge legd, met het oog op het feit dat straks de vangst van mosselzaad op de Waddenzee en het lossen der schepen met het mosselzaad begint. Ook daar trachten beide par tijen de contracten op hun eigen wijze en in eigen voor deel uit te leggen. Dreischor Nieuwe havenverordening Vrijdagavond kwam de raad van Dreischor in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van de loco burgemeester, daar de bur gemeester door ziekte ver hinderd was. De ingekomen stukken moeten echter bij de burgemeester bezorgd worden, waardoor de loco-burgemees- ter niet voldoende op de hoogte kan zijn van de lo pende zaken in de gemeente. De goede voortgang van de gemeentezaken wordt hier door belemmerd. Op een verzoek van het burgerlijk armbestuur om aan de heer Roskam een perceel grond in erfpacht te geven werd gunstig beslist. Bij de ingekomen stukken bevond zich verder een mededeling van de districts schoolartsen- dienst voor Schouwen Dui veland, Tholen en St. Phi- lipsland. dat in de vacature van- schoolarts is voorzien door de benoeming van mevr. SteinmetzLabberton. De Vier Bannen van Duiveland deelden mee, dat zg genegen zijn hun jaarlijkse bijdrage in de kosten van bebakening met 100 te verhogen. Tenslotte werd de heffing van haven- en kadegeld be sproken. De commissie, die deze materie zal bestuderen, is nog niet met haar werk begonnen omdat zg op de nodige gegevens van de bur* gemeester wacht. De heer Blois was van me ning, dat de commissie geen schuld trof. Hij wilde de commissie aanvullen met een deskundige. De voorzitter stelde als zodanig de gemeen te-ontvanger voor. Er zal fetracht worden een nieuwe aven-verordening vast te stellen, hoewel dit binnen de vastgestelde tijd niet meer mogelijk is. Bij de rondvraag bracht de heer Klaasse de brandweer ter sprake en wees op de ongeoefendheid van het per soneel. De voorzitter zal daaraan aandacht schenken. Kerkwerve Het H.A.R.K.-comité opgeheven. In Kerkwerve is op 1 Mei het H.A.R.K-comité officieel opgeheven. Als aangenaam besluit va,n haar werkzaam* heden zijn de dames van dit comité dezer dagen de gast geweest van de gemeenten Mijnsheerenland, Westmaas en Heijenoord, die Kerkwerve hebben geadopteerd. Aan elk van de gemeenten werd door burgemeester Maas 'n wand bord aangeboden, 's Middags werd een autotocht gemaakt naar Rotterdam, aangeboden door de gemeente Heijenoord. Daarna was er een boottocht over de Maas. Haamstede ZOMERCONCERTEN. De rij van zomerconcerten in Haamstede wordt Zaterdag 24 Mei geopend met een concert van de harmonie „de Witte van Haamstede". In dit concert zal o.a. het nummer ten geho re gebracht worden, waarmee deelgenomen wordt aan het Concours van de Zeeuwse bond van Harmonie en Fanfare ge zelschappen, dat op 2e Pink sterdag te Wemeldinge gehou den zal worden. LEDENVERGADERING „DE WITTE VAN HAAMSTEDE". Maandag hield de harmonie „de Witte van Haamstede" te Haamstede een ledenvergade- Besloten werd zich aan té sluiten bij de bond van muziek- en zangverenigingen op Schou wen- en Duiveland, waardoor de harmonie ook deel zal ne men aan het in Juli te houden concours. MUTATIE'S BIJ DE POLITIE. De heer H. Donker van dé rijkspolitie te Tholen is over geplaatst naar de gemeente St. Philipsland. In zgn plaats is benoemd de heer Klaasen té Noordgouwe. Scherpenisse Nieuw kerkorgel voor de Geref. gemeente. In een bijzondere kerkdienst op Vrijdagavond. 23 Mei a.s. te 7 uur zal in het kerkge bouw der Geref. Gemeente te Scherpenisse het onlangs aan gekochte nieuwe kerkorgel, worden ingewrjd. Ds. A. Visser zal in de dienst voorgaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2