r Oorlogsgetroffenen vergaderden Minister Gielen over Perszuivering UIT DE PROVINCIE Herlevend Bruinisse Zeeuwsch-Vlaanderen Voorlopig resultaat geeft weinig voldoening In de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp nood voorziening perswezen wijst de Minister van Onderwgs et op, dat het stellen van normen no pens de structuur van het perswezen een materie vormt, die zich wel in de laatste plaats leent voor spoedbehan- deling door de noodwetgever. Een wettelijke regeling waar bij enerzijds de vrijheid van drukpers wordt gewaarborgd en anderzijds garanties worden geboden nopens de onafhanke lijkheid, de moraliteit en de vakbekwaamheid van de jour nalist, alsmede de volledige openbaarheid inzake de finan ciële achtergrond van de on derneming, dient uitgebreider en alzijdiger te worden voorbe reid dan by een noodregeling ooit mogelijk is. Bovendien Rijwielbanden. Het- C.D.K. vestigt er de aandacht op, dat uiterlijk tot en met 31 Mei, de distributie- diensten op plaatselijk bekend te maken dagen en uren ge legenheid geven tot het indie nen van aanvragen voor fiets banden. In dit tijdvak kunnen slechts zij een aanvraag indienen, die na de bevrijding, doch vóór October 1946 een bon voor één of meer buitenbanden hebben ontvangen. Deze personen mogen ten hoogste één toer- buitenband aanvragen. De aanvragen moeten col lectief worden ingediend, in dien zij betrekking hebben op personen werkzaam in bedrij ven met 10 of meer arbeiders. Overgelegd moeten in dit ge val worden een lijst met de namen der betrokken arbei ders alsmede de tweede dis tributiestamkaarten. Omtrent de uitreiking der bonnen zullen nog nadere be richten volgen. Spijsolie voor margarine. In de bonnenlijst is voor alle leeftijdsgroepen een voorlnle- vcringsbon voor 120 gram spijsolie opgenomen. De zeer beperkte mate, waarin de voor de productie van margarine noodzakelijke oliën kunnen worden geïmporteerd, belet tot dusver aanwijzing van een bon voor uitsluitend spijsolie. Het is ten slotte gelukt een hoe veelheid olie voor dit doel vrij te krijgen. Vermoedelijk zal de koopbon eind Juli worden aangewezen in de plaats van een bon voor 125 gram margarine. Oost-Indonesisch kabinet. De regering van Oost-Indo- nesië heeft de berichten over bepaalde vormen van een re constructie-kabinet tegenge sproken. De regering wacht de formulering van de wensen van de volksvertegenwoordi ging af, waaraan kan worden toegevoegd, dat de oppositie anderzijds kennis wil nemen van de wijze waarop de rege ring zich de reconstructie had gedacht. NAAR NEDERLAND. Volgeng welingelichte krin gen zullen waarschijnlijk na afloop van de parlementszit- ting minister-president Nad- jamoeddin. de minister van binnenlandse zaken, Agoeng Gde Agoeng en de minister van financiën, Hamelink, naar Nederland vertrekken, om met deNederlandse regering over verschillende vraagstukken be sprekingen te voeren en om het contact met de Ned. han delswereld op te nemen en voort te zetten. Aanvaring bij Terschelling. In de nacht van Dinsdag op Woensdag j.l. schQnt zich op zee tijdens een dikke mist Noord-West van Terschelling, een drama te hebben afge speeld. Een Amerikaans schip, de „Wilson Victory" zou daar een Nederlandse vissersschuit hebben overvaren. Men heeft op Terschelling slechts een ogenblik radiografisch contact gehad met de „Wilson Victo ry" tgdens welk gesprek werd opgevangen, dat dit schip een Nederlandse vissersboot had overvaren en bezig was perso nen uit zee op te pikken. Men heeft tot op heden niets meer van de „Wilson Victory" gehoord. GROENTENEXPORT. Met de Engelse en Ameri kaanse bezettingsautoriteiten is overeengekomen, dat de Ne derlandse groenten export naar Duitsland op 1 Juni a.s. her vat zal worden. Er is een overeenkomst afgesloten voor leveringen aan de bezettings legers. HOGERHUIS AANVAARDT NATIONALISATIE VERVOER. Het Britse Hogerhuis, waar in de oppositie een grote meer derheid heeft, heeft in principe het wetsontwerp van de rege ring inzake nationalisatie van het binnenlands vervoer aan genomen. VOETBAL. De competitiewedstrijd het GooiAjax eindigde in een 3 0 overwinning voor de Amster damse kampioensploeg. ontbrak voor een dergelijk diep ingrijpende maatregel bjj wijze van noodrecht iedere rechts grond. Uit de opdracht aan de Commissie-Pompe moge reeds gebleken zgn, dat de regering zich de definitieve wettelijke regeling van het perswezen binnen het kader van art. 7 van de grondwet denkt. Zo min als de zuivering in het algemeen een onverdeeld succes kan worden genoemd, stemt een beschouwing van het voorlopig resultaat van de perszuivering tot voldoening. Ter verzekering van de na leving van de uitspraken kan binnenkort de benoeming van enkele ambtenaren van het- bureau Perszuivering tot onbe zoldigd rijksveldwachter wor den tegemoet gezien. Men dient het naamsverbod te zien als een helaas door de practrjk noodzakelijk geworden aanvulling van de zuivering. Met vele leden acht de mi nister het „certificaat van geen bezwaar" 'n weinig fraaie figuur en hij spreekt van har te de hoop uit, dat de desbe treffende artikelen het eerst voor buitenwerkingstelling in aanmerking zullen komen. De minister is beducht de werkingsduur van de wet we der aan een tevoren vastge stelde tërmijn te binden. Eend zoekt het hoog. Te Kapelle broedt een eend in een oud ekster nest, in een boom, on geveer 6 meter boven de grond. Voor een eend is dit wel een by'zon- dere broedplaats, daar deze dieren meestal de waterkant opzoeken. Films over Nederland. Voor het eerst- In haar ge- schiedenis heeft de Engelse Eagle-Lion Film-Mg. een Overseasbranche de opdracht gegeven een aantal korte filmpjes van eigen bodem te maken. De productie-leider van deze filmpjes zal de heer Paul Keijzer, directeur van het Kriterion Theater te Am sterdam zijn. Het ligt in het voornemen een drietal docu mentaires te maken, geheel zonder studio-opnamen, t.w. „De ballade van de boer", naar een gedicht van We- rumeus Bunfng, „Dorp aan de grens" en „Portrait of a Dutchman" (de Nederlandse titel van deze film is nog niet bekend). In de film „Por trait of a Dutchman", zal de Nederlander worden uitge beeld zoals hg werkeiyk is, en niet zoals men hem vaak in het buitenland voorstelt. Als de filmpjes een succes blijken, zullen zg, behalve in Nederland, ook in het buiten land worden vertoond. Nieuw verenigingsgebouw geopend. Mevr. Vlaming gehuldigd. Door de heer P. J. Drooger, voorzitter der afdeling- Brui nisse, werd Dinsdag in het bij- zgn van talrijke autoriteiten het nieuwe gebouwtje geopend dat door de afdeling Zeeland van Nederlands Volksherstel aan Bruinisse is geschonken ter vervaning van de verwoes te verenigingsgebouwen. In zijn openingsspeech heette hg speciaal welkom mevr. Vla ming uit Yerselce en de heer Visser uit Goes, resp. lid en directeur van de provinciale afdeling van Volksherstel. Na een opsomming van de vele giften die van onderschei den instanties onder auspiciën van Volksherstel werden ont vangen) bracht hij hulde aan mevr. Vlaming, door wiens toedoen vooral dit gebouw, waarvan er maar twee voor Zeeland ter beschikking waren, hier werd geplaatst en die reeds eerder had getoond haar geboorteplaats een goed hart toe te dragen. Aan het ge bouw zal de naam „Johanna" worden gegeven om daarmede haar naam ln herinnering te houden. Na dank te hebben gebracht aan Gemeentebe stuur, architect en aannemer verklaarde hg het gebouw voor geopend. De heer Visser hoopte dat het gebouw mocht beantwoor den aan het doel waarvoor het gegeven was. de culturele ver heffing van de jeugd, zowel de kleintjes van de kleuter school als de diverse jeugd, ge organiseerd in allerlei vereni gingen. De keuze van de naam van dit gebouw vond hij een goede gedachte, daar mevr. de belangen van Bruinisse had gepleit. Burgemeester van den Berg en ds. Marsman spraken bei' de hun dank uit voor de schenking van het gebouw, de eerste in zijn kwaliteit als hoofd der gemeente, de laatste als voorzitter van het bestuur der Kleuterschool. Nadat de heer Drooger alle sprekers had bedankt boden enkele leerlingen der Kleuter school aan mevr. Vlaming een bloemenmand aan, terwijl daarna de kinderen uit de hoogste klas aan haar een zanghulde brachten. Na wat toepasselgke versjes en spelle tjes, waarvan tekst en regie geheel door het hoofd der school, mej. v. Dgke, waren sa mengesteld, gingen alle aan wezigen voldaan huiswaarts. Het gebouwtje is werkelijk een mooie aanwinst voor de ge meente. Jammer dat men heeft gemeend, de afscheidingen rond het gebouw van prikkel draad te moeten maken. Reeds de eerste middag moest daai door voor eeii der kleinen dok ters-hulp worden ingeroepen. Geruchten over Zjoekof onjuist. Te Moskou is het bericht, dat maarschalk Zjoekof, tg dens de oorlog een van Rus- lands beroemdste generaals, tot 15 jaar gevangenisstraf zou zgn veroordeeld wegens een samenzwering tegen de Sovjet-Unie met nadruk te gengesproken. „Aan maar- ow schalk Zjoekof is nog nooit Vlamine Inderdaad steeds voor zo iets ten laste gelegd. Minister Vos bezocht Walcheren. Donderdagmiddag heeft Minister Vos een bezoek aan Walcheren gebracht. De Minister heeft met eni- fe leden van Gedeputeerde taten geconfereerd o.m. over de inpoldering van Braalanan en Slop. „Het huis aan het moeras". De laatste Z.V.U—toneel- voorstelling van dit seizoen be loofde blgkens de „Zeemeeuw" in thiller te brengen, maar wie naar de Schouwburg ig gegaan in de verwachting een avond van geladen spanning of ge raffineerde griezeligheid te be leven, moet toch wel teleurge steld zgn. „Het huis aan het moeras" van de Engelse schrij vers E'. Percy en R. Denham was griezelig noch 'spannend. Eigenlgk weinig meer dan een nog al vermoeiend relaas van een stelletje wonderlijke oude dames, van wie de meest nor male een actrice in ruste nog voor de pauze werd geëli mineerd. Hetgeen trouwens in het eerste bedrijf al te voor zien was, gelijk vrijwel alle als verrassend bedoelde wendin gen minstens tien minuten te voren „in de lucht hingen". Laten we er. wat het stuk zelf betreft, dus maar verder het zwijgen toe doen en hopen, dat de Z.V.U. er in zal slagen in het volgend seizoen revan che te nemen. We weten overi gens hoe moeilgk het is een gezelschap met iets goeds naar Zeeland te krggen. Het applaus van het publiek in de Middelburgse schouw burg was echter tóch meer dan plichtmatig. Het was ongetwij feld bedoeld als een uiting van bewondering voor het élan, waarmede het S.T.A.R.T. deze voorstelling bracht. Hetty Beck, Marie Hamel en Stine Lerou maakten van de drie zusters Greed stuk voor stuk kostelijke creaties, van welke ons die van Marie Hamel als de kinderlijk-dwaze Louisa nog het meest beviel. Maar ook Hetty Beck had als Ellen Greed ,die uit liefde voor haar malle zustertjes haar vriendin vermoordt, uitstekende mo menten. Mevrouw Roy aards Sandberg was deze vriendin, een kleine rol, die overigens zeer levendig gespeeld werd, terwijl Jenny van Moerlant als het coquette dieüstmeisje Lucy en Marie Faassen als zuster Theresa het damesgezelschap completeerden. Als enige man liep Robert de Vries in de gestalte van een gewetenloze neef. die zich in het Huis aan het moeras voor de politie tracht te vei'bergen, tussen al deze vrouwen rond. Ook hij slaagde er In een le vendige figuur te scheppen en door zijn spel menige zwakke plek in het stuk enigeszins te maskeren. H. A. B. Mosselexport met Frankrijk vrij. Na de mossel handel op Hol land is thans ook de mosselex port naar Frankrijk geheel vrij gegeven. Alleen de handel met België is nog aan beperkende bepalingen gebonden (waarom door de exporteurs zelf is ver zocht). De verzending zal of ficieel aanvangen op 15 Juni Staking bij Ford. Meer dan 3700 meester knechts by de Fordfabrieken in Amerika hebben besloten in staking te gaan. Zg eisen hogere lonen en een nieuw contract met an dere arbeidsvoorwaarden. On derhandelingen hierover met de directie bleken tot nu toe vruchteloos. Een vakverenigingsleider verklaarde dat de staking binnen 10 dagen het werk op de gehele fabriek stop zal zetten. Maria Fascinella begenadigd. Maria Fascinella, de vrouw die in Februari van dit jaar Engelse brigade-generaal de Winter heeft vermoord, is begenadigd. Maria is een Italiaanse on derwijzeres met fascistische neigingen. Zij was om haar daad ter dood veroordeeld, doch het opperbevel heeft dit vonnis thans gewgzigd in le venslang. Vele Italianen wa ren over het doodvonnis slecht te spreken. Kortgeleden is daartegen een protest aan geboden, waaronder meer dan 200.000 handtekeningen wa ren verzameld. Ontevreden winkeliers demonstreerden. In Parijs hebben 7000 winke liers een demonstratie gehou den als protest tegen het eco nomisch ingrijpen van de rege ring. De demonstranten drongen een rijksbureau binnen en leg den van de buitgemaakte for mulieren een groot vuur aan. De federatie van handelaren, die 2% millioen leden telt, schijnt het voornemen te heb ben Zondag tot staking over te gaan. MERKWAARDIG PROTEST. In een arondissement bij Lyon kwam het tot demonstra ties na een verlaging van het broodrantsoen. Een menigte dwong de pre fect zich naar het radiostation te begeven en daar moest hy vertellen, dat hjj de verlaging introk. J.F.A.P. wil tarwe-overeen- komst. Een commisie van de inter nationale federatie van agri- culturele producten (J.F.A.P.) heeft na dagenlange discussie besloten op een internationale tarwe-overeenkomst aan te dringen. De kaarten op tafel. „De kaarten op tafel" is de titel van een brochure, die de Labour-partg aan het Pink stercongres zal aanbieden. Ten aanzien van de buiten landse politiek wordt daarin duidelgk gezegd, dat een bond genootschap met de Sowjet- Unie onmogelijk zal zijn, indien Rusland zich op een oorlog met Amerika voorbereid. B.P.M. bouwt nieuwe fabrieken. Op een persconferentie heeft de directeur van de Bataafse Petroleum Maatschappij mede gedeeld, dat de B.P.M. drie nieuwe fabrieken in Nederland wil bouwen. Ie Een nieuwe kunstmest- stoffenfabriek te Ymuiden. 2e Een fabriek te Pernis voor de vervaardiging van- synthetische wasmiddelen. 3e Een nieuwe fabriek voor de productie van kunstharsen. In deze projecten zal een to taal bedrag van .70 millioen gulden worden geïnvesteerd. 500.000 brieven per week. Er worden 500.000 brieven per week naar Indonesië ge zonden, zo vertelde gisteren het hoofd van het bureau posterijen van het dep. van oorlog. Het is te verwachten, dat dit aantal tot een millioen zal stijgen als de 2e divisie in Indonesië zal zgn. Aanhangers van Don Juan zgn een grote campagne begonnen met het doel onder de Spaanse officieren leden voor de monarchistische be weging te winnen. Grote smokkelaffaire in Enschede. Zes smokkelaars van groot formaat zgn te Enschede gear resteerd en meerdere arresta ties zullen waarschijnlijk nog volgen in verband met de ont dekking van een smokkelcom- plot, waarbij talloze smokke laars betrokken zgn. Zij hielden zich ermee bezig auto's en auto-onderdelen uit Duits land naar Nederland te bren gen. Een jaar tang zgn vele auto's en vrachtwagens vol onderdelen uit Duitsland naar ons land gesmokkeld in ruil voorlevensmiddelen. De smokkelaars waren ge kleed in geallieerde uniformen, maakten gebruik van valse pa pieren en bedienden zich bij de grenscontröle van de Engelse taal. Men verwacht, dat van deze smokkelaffaire binnenkort,vele feiten aan het licht zulleu ko men. EERSTE KAMER Ontwerp ouderdoms voorziening aangenomen. De Eerste Kamer heelt Woensdagmiddag het wets ontwerp noodregeling ouder domsvoorziening z.h.s. aange nomen. De meeste sprekers hadden feen ernstige bezwaren in te rengen tegen het ontwerp. De heer v. Lieshout (K.V. P.) had liever een indeling in drie klassen gezien en juf frouw Tjeenk Willink (Arb.) vond de uitkeringen niet al te hoog. Zg komen niet uit boven wat op het ogenblik als minimum voor noodzake- lgk levensonderhoud is vast gesteld. Ook de heer Brandenburg (C.P.N.) had bezwaren tegen de z.i. te lage normen. De minister zeide in zijn antwoord geen reden te zien om het ontwerp nu nog te wijzigen of andere bedragen vast te stellen en daarna ging het ontwerp er door. Meisje door auto gedood. Op de Middelburgse straat bg 't Hiemke vlak bg de grens van Middelburg vond een ernstig verkeersongeval plaats, dat het leven kostte aan een vierjarig meisje. Dit meisje, het dochtertje van de heer S„ die momen teel als xnilitair in Indonesië vertoeft, was met een land bouwer op diens wagen mee gereden. Deze man zette het kind af in de omgeving van het huis, waar het met de moeder logeert. Het meisje stak de straat over zonder uit te kg ken en werd door een auto, die op dat ogenblik passeerde, gegrepen. Het werd op slag gedood. De be stuurder van de auto treft aan dit ongeval geen schuld. Intensieve bestrijding van de Coloradokever. EXPORT ONDERVINDT MOEILIJKHEDEN. De Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen deelt mee: In 1947 zal door de te lers de Coloradokeverbestrij- ding met kracht aangevat dienen te worden. Hiervoor zijn verschillende redenen. In de eerste plaats zijn de hoge temperaturen van de laatste tijd zeer gunstig ge weest voor de ontwikkeling van de Coloradokever. Bo vendien zgn door de warme Zuidelijke winden veel kevers uit aangrenzende landen kó men overwaaien. In de tweede plaats zijn de aardappels in vele stre ken nog klein, zodat de ke vers en larven grote schade kunnen aanrichten. In de derde plaats onder vindt de export van land- en tuinbouwproducten naar be paalde landen o.a. Enge land in verband met het voorkomen van de Colorado kever thans zeer grote moei lijkheden. Evenals in de voorgaande jaren zal op de naleving van de bestedingsvoorschriften van overheidswege controle worden uitgeoefend. De omstandigheden noodza ken daarbg strenger op te treden dan het vorige jaar. Vooruitzichten voor mosselseizoen gunstig. De aanvoer en afzet in het mosselseizoen, dat op 26 April gesloten werd, is alleszins be vredigend geweest. 35 millioen kg mosselen wer den door de kwekers aange voeld. 4 millioen kg werd af genomen door de mosselinleg- fergen. De uitvoer naar België edroeg 20 millioen leg en die naar Frankrgk 9 millioen kg. De Nederlandse handel nam millioen kg op, de rest werd uitgevoerd naar andere landen, waaronder Engeland. De uitvoer naar België is zeer vlot verlopen. De verzen ding heeft echter ernstige stagnatie ondervonden tenge volge van de langdurige vorst periode. Ook de vooruitzichten voor het komende seizoen zgn goed. Uit de Waddenzee werd on geveer 30 millioen kg mossel zaad aangevoerd naar de Zeeuwse percelen. Voor de toekomst belooft dit een vrij normaal verloop van het sei zoen. Ook de schade van de vorstperiode schg'nt nogal mee te vallen. 40 jaar gemeente-secretaris Dezer dagen herdacht de heer R. R. H. Kieboom te Westdorpe. de dag dat hij 40 jaar geleden als gemeente secretaris, gemeente-ontvanger en ambtenaar van de burger. Mike stand, bij de gemeente Westdorpe in dienst trad. In een openbare raadszitting waarin de burgemeester van Westdorpe en de heren Marte- laere, Hendriks, van Hoo- teghem, Wéynens, Dr. Puy- laert en van Haelst het woord voerden, werd de jubilaris ge huldigd1 Van de gemeente ont. ving de heer Kieboom een vul- oen en vulpotlood. De jubilaris dankte allen voor hun belangstelling. Het muziekgezelschap „Eikels worden bomen" bracht de heer Kieboom 's avonds nog een serenade. Het bezoek van de F.C. Bromley aan Vlissingen In het kader van de sport- uitwisseling tussen Nederland en Engeland zal volgende week weer een groep leden van de Football-Club Bromley naar Vlissingen komen. Het gezel schap is tgdens de Pinksterda gen in Arnhem en komt 's Dinsdags naar Vlissingen, waar het om 4 uur door het Gemeentebestuur op het Stad huis zal worden ontvangen. Woensdag is er een besloten dansavond, Donderdag een bezoek aan „De Schelde" en 's-avonds bokswedstrijden in de Scheldehal. Vrgdag maken de gasten een excursie naar Yerseke. Zaterdagmiddag wordt de voetbalmatch Vlissingen- Bromley gespeeld op het ter rein aan de Bosweg. Des avonds volgt een feestavond in de Scheldehal. Zondagmorgen 1 Juni vertrekken de gasten weer naar Engeland. De heer L. F. Kayser te Vlissingen is geslaagd voor het practijkdiploma machinist bij de binnenvaart. De Djiguiten-kozakken komen. De bekende Djiguiten-kozak ken zullen in Juni een tournee door Zeeuwsch-Vlaanderen maken. Axel heeft op 6 Juni de eer van de première. 7 Juni bezoe ken de ruiters Groede, 8 Juni treden ze op in Kloosterzande en Hulst, 9 Juni te Aardenburg en 10 Juni te IJzendgke. Terneuzen OPENING ZWEMBAD. Het zwembad in het kanaal te Terneuzen zal Zaterdag 24 Mei officieel voor het publiek worden opengesteld. Koewachl BENZINE GEDRONKEN. Te Koewacht wist een zoon tje van de heer P. een flesje met benzine te bemachtigen. Het knaapje dronk van de ben zine met het gevolg, dat ge neeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Zgn toestand is ernstig. IJzendijke NTWIN-COMITÉ OPGERICHT. De heer de Witte uit Vlaar- dingen heeft te IJzendgke een lezing gehouden over het doel en de werkwgze van de NI- WIN-actie. Ook te IJzendgke werd na deze lezing een NI- WIN-comité gevormd. Het voorlopig bestuur is sa mengesteld uit de heren Jhr. von Bönninghausen, voorzit ter, L. Suurmond, secretaris en Ds. van Doorn, penning meester. Er zal een plan van actie worden opgemaakt en contact worden gezocht met het „Ka tholiek Thuisfront". Tribunaal Goes. Uitspraken. A. F. v. d. Wiele, 62 j., Hulst, veroordeeld tot voor internering, verbeurdverkL 3000, ontz. rechten. M. Frelier, 33 j., te Bres- kens, verbeurdverld 6000.. J. Meyaard, 48 j., commls- sionnair te Oudelande, ver beurdverklaring 10.000 en ontz. rechten. R. B. Meyaard, 40 j., fruit kweker te Oudelande, veroor deeld tot tgd van voorinter nering, verbeurdverld. 2000 en zijn radio, ontz. rechten. Jozina H. Bares, zonder be roep, ontz. rechten. A. Koolwyk, 51 j., scheeps bevrachter, Vlissingen, ver beurdverklaring van 50.000 en ontz. rechten. J. v. d. Yssel, 36 j., Mid delburg, beschuldiging. ver vallen verklaard. De Vlakebrug. WEINIG KANS OP HULPBRUG. Kort geleden hebben Gede puteerde Staten van Zeeland zich persoonlijk op de hoogte gesteld van de onhoudbare verkeerstoestand bij de Vla kebrug, waar thans het weg verkeer is omgelegd over Yerseke, omdat de tijdelijke hulpbrug vervangen wordt door een definitieve brug. Gedeputeerden hebben zich tot het betrokken ministerie gewend met het verzoek tij dens de herstelling de hulp brug te laten liggen. Naar wij thans vernemen, bestaat er weinig kans op het weder in gebruiknemen van deze hulpbrug, omdat men daardoor het gereed komen van de definitieve brug aanzienlijk zou ver tragen. Destijds is het plan voor de vernieuwing en de omlegging van het verkeer voorgelegd aan het bestuur van de pro vincie en aan de burgemeester van Yerseke. Deze instanties zagen wel het ontoereikende van de omlegging via Yerseke, maar zij konden zich vereni gen met de vernieuwing van de brug in de zomermaanden. Wel zou het toeristenverkeer daarvan nadeel ondervinden, doch een vernieuwing in het najaar zou het landbouw-ver keer schaden en bovendien zou de omlegging over Yerse ke in het najaar veel bezwaar lijker zijn doordat dan de wegen modderig en zacht zijn. Men heeft toen beslist, dat het zomerverkeer gemakkelij ker de nadelen kon dragen dan het najaarsverkeer. Plaatst men nu opnieuw de hulpbrug, dan zou het na jaarsverkeer ernstige nadelen ondervinden. Verwacht wordt, dat de mi nister deze oplossing niet zal kiezen. Ook 'n afdoende ver betering van het thans tijde lijk bereden weggedeelte tus- schen Vlakebrug en Yerseke kan niet overwogen worden, omdat de kosten daarvan bui tensporig hoog zouden zijn. Evenmin kan een pont voor autoverkeer ingelegd worden, omdat het de scheepvaart in het kanaal bij de Vlakebrug het pontverkeer telkens on derbreekt. Hoe teleurstellend het ook zal zijn, het ziet er naar uit, dat men met de zorgelijke verkeerstoestand zal blijven zitten tot de nieuwe Vlake brug gereed is, tenzij de mi nister een onverwachte beslis sing zou nemen. „WIJ WILLEN TERUG WAT WE HADDEN". Er is le veel bureaucratie. De door de Vereniging West Zeeuwsch-Vlaanderen belegde openbare vergadering in het Ledel Theater te Oostburg trok Woensdagmiddag grote belangstelling. Een teleurstel ling was het daarom voor de talrgke oorlogsgetroffenen dat de aangekondigde spreker, de heer Merkx, directeur van de Landeiyke Federatie van Stich tingen voor oorlogsslachtoffers, niet kwam opdagen. Later bleek dat de heer Merkx door autopech was opgehouden. De voorzitter van de ver eniging, de heer A. Hoolhorst, heeft daarom, hoewel geheel onvoorbereid, de taak van de heer Merkx overgenomen. Daar deze spreker de materie volkomen beheerst, is het toch een succesvolle vergadering ge worden. Spr. begon met er op te wij- zen dat het noodzakelgk is dat men in Holland begrip krggt Van onze moeilgkheden, daar nog te velen daarvan onkun dig zijn. Er wordt door de organisa tie gewerkt, er is regelmatig contact tussen de federatie en de regering en spr. hoopt dat er goede resultaten zullen be reikt worden. Hier en daar bestaat de angst dat West Zw.-Vlaande- ren er nooit meer bovenop zal komen. Dat is verkeerd, Die twijfel moet opzij gezet wor den. Wn zijn Nederlanders en hebben net recht om net zo te leven als de andere Nederlan ders. Onder de West Zw.-Vlaamse boeren is ongerustheid. Niet over hun werkkracht en goede wil. Onze boeren hebben ge werkt zoals niemand anders. Zij hebben hun land zelf gezui verd van mijnen, zg hebben geploegd over de bommen. Maar de waardering is uitge bleven. Voor de drooglegging van Walcheren (een prachtige prestatie) zgn Koninkiyke on derscheidingen uitgereikt, maar is er één Zeeuwsch- Vlaamse boer onderscheiden? De middenstand wil aan het werk. Er zijn er die bereid zgn een flink bedrag er voor te spenderen, doch men loopt van het ene bureau naar het an dere, doch vordert niet. Onze eisen zijn, aldus spr., dat wg terug krggen wat wg gehad hebben, daar hebben wg récht op. Wg vragen tempo, aldus spr. put." Nog zo velen zgn geëvacueerd in België en O. ZW. VI., speci aal ouden van dagen. Zij willen terug naar hun eigen plaats. Het moet eenvoudiger. Laat men het zo maken dat ook een doodgewone Nederlander de weg weet. Nu weet practisch niemand waar hg moet zijn. Schaft al die bureaux af. Er moet een prettige samenwer king komen tussen de weder opbouw en de gedupeerden. Zolang wij niet zien dat er een echt streven is naar ver eenvoudiging, naar goede wil, zolang zullen wij blijven vech ten, aldus spr. Alleen door een massabeweging is iets te be reiken. De stem van West-Z.- Vlaanderen moet klinken in Nederland, zo besloot de heer Hoolhorst zijn. meermalen met applaus onderbroken betoog. Meerdere personen uit de vergadering hebben daarna het woord gevoerd. Daar was de hotelhouder die, na geruimen tijd geëvacueerd geweest te zijn, thans weer in een nood- café woont en hoewel er schreeuwend gebrek is aan ho telruimte, geen kans krggt n hotel te bouwen. Daar was de boer die staaltjes van ambte narij naar voren bracht, onge- loofiyk voor 'n buitenstaander, maar die desondanks adviseer de om niet tot staking over te gaan. Daar waren uit het hart ge grepen stemmen die eisten dat die bureaux maar terug over de Schelde geplaatst moesten worden. Niet de goede ambte naar, daartegen heeft men geen bezwaren, doch wel te gen hen die parasiteren op de ellende van de oorlogsgetrof fenen. Er werd gewezen op de noodzaak van hangars die niet gebouwd mogen worden omdat zij niet passen in het land- schapsschoon, doch die 60 70 goedkoper zijn als een schuur, enz. enz. Er werd herinnerd aan de verwoesting die is aangericht na de verwoesting, n.l. liet on verantwoordelijk opruimen van huizen die nog hersteld had den kunnen worden en waar voor de Engelse militairen aan- sprakelgk zijn. Uit deze vergadering bleek overduidelgk, dat het gist in het landje van Cadzand. Wel iswaar had de vergadering een rustig verloop, maar de teke nen zgn er, dat het geduld van de gedupeerden raakt uitge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 20