Vlammenwerpers tegen de Goiorado-kever Prov. Zeeuwse H.A.R.K. Minister Gielen over Perszuivering LAATSTE NIEUWS UIT DE PROVINCIE ZUID-BEVELAND Voorlopig resultaat geeft weinig voldoening In de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp nood voorziening perswezen wijst de Minister van Onderwijs er op, dat het stellen van normen no pens de structuur van het perswezen een materie vormt, die zich wel in de laatste plaats leent voor spoedbehan- deling door de noodwetgever, Een wettelijke regeling waar bij enerzijds de vrijheid van drukpers wordt gewaarborgd en anderzijds garanties worden geboden nopens de onafhanke lijkheid, de moraliteit en de vakbekwaamheid van de jour nalist, alsmede de volledige openbaarheid inzake de finan ciële achtergrond van de on derneming, dient uitgebreider en alzijdiger te worden voorbe reid dan bij een noodregeling ooit mogelijk is. Bovendien Rijwielbanden. Het C.D.K. vestigt er de aandacht op, dat uiterlijk tot en met 31 Mei, de distributie diensten op plaatselijk bekend te maken dagen en uren ge legenheid geven tot het indie nen van aanvragen voor fiets banden. In dit tijdvak kunnen slechts zij een aanvraag indienen, die na de bevrijding, doch vóór October 1946 een bon voor één of meer buitenbanden hebben ontvangen. Deze personen mogen ten hoogste één toer- buitenband aanvragen. De aanvragen moeten col lectief worden ingediend, in dien zij betrekking hebben op personen werkzaam in bedrij ven met 10 of meer arbeiders. Overgelegd moeten in dit ge val worden een lijst met de namen der betrokken arbei ders alsmede de tweede dis tributiestamkaarten. Omtrent de uitreiking der bonnen zullen nog nadere be richten volgen. Spijsolie voor margarine. In de bonnenlijst Is voor alle leeftijdsgroepen een voorinle- veringsbon voor 120 gram spijsolie opgenomen. De zeer beperkte mate, waarin de voor de productie van margarine noodzakelijke oliën kunnen worden geïmporteerd, belet tot dusver aanwijzing van een bon voor uitsluitend spijsolie. Het ls ten slotte gelukt een hoe veelheid olie voor dit doel vrij te krijgen. Vermoedelijk zal de koopbon eind Juli worden aangewezen in de plaats van een bon voor 125 gram margarine. Geruchten over Zjoekof onjuist. Te Moskou is het bericht, dat maarschalk Zjoekof, tij dens de oorlog een van ftus- lands beroemdste generaals, tot 15 jaar gevangenisstraf zou zijn veroordeeld wegens een samenzwering tegen de Sovjet-Unie met nadruk te gengesproken. „Aan maar schalk Zjoekof is nog nooit zo iets ten laste gelegd. ontbrak voor een dergelijk diep ingrijpende maatregel bij wijze van noodrecht iedere rechts grond. Uit de opdracht aan de Commissie-Pompe moge reeds gebleken zijn, dat de regering zich de definitieve wettelijke regeling van het perswezen binnen het kader van art. 7 van de grondwet denkt. Zo min als de zuivering in het algemeen een onverdeeld succes kan worden genoemd, stemt een beschouwing van het voorlopig resultaat van de perszuivering tot voldoening. Ter verzekering van de na leving van de uitspraken kan binnenkort de oenoeming van enkele ambtenaren van het bureau Perszuivering tot onbe zoldigd rijksveldwachter wor den tegemoet gezien. Men dient het naamsverbod te zien als een helaas door de practijk noodzakelijk geworden aanvulling van de zuivering. Met vele leden acht de mi nister het „certificaat van geen bezwaar" 'n weinig fraaie figuur en hij spreekt van har te de hoop uit, dat de desbe treffende artikelen het eerst voor buitenwerkingstelling in aanmerking zullen komen. De minister is beducht de werkingsduur van de wet we der aan een tevoren vastge stelde termijn te binden. r Eend zoekt het hoog. Te Kapelle broedt een eend in een oud ekster nest, in een boom, on- feveer 6 meter boven e grond. Voor een eend is dit wel een bijzon dere broedplaats, daar deze dieren meestal de waterkant opzoeken. Films over Nederland. Voor het eerst in haar ge schiedenis heeft de Engelse Eagle-Lion Film-Mij. een Overseasbranche de opdracht gegeven een aantal korte filmpjes van eigen bodem te maken. De productie-leider van deze filmpjes zal de heer Paul Keijzer, directeur van het Kriterion Theater te Am- stèrdam zijn. Het ligt in het voornemen een drietal docu mentaires te maken, geheel zonder studio-opnamen, t.w. „De ballade van Se boer", naar een gedicht van We- rumeus Buning, „Dorp aan de grens" en „Portrait of a Dutchman" (dé Nederlandse titel van deze film is nog niet bekend). In de film „Por trait of a Dutchman", zal de Nederlander worden uitge beeld zoals hij werkelijk is, en nier zoals men hem vaak in het buitenland voorstelt. Als de filmpjes een succes blijken, zullen zij, behalve in Nederland, ook in het buiten land worden vertoond. Zeeland kreeg een nieuwe invasie uit Frankrijk en België. Schade voor onze export Langs de Zeeuwse stran den ziet men de jeugd op jacht naar Golorado-kevers. Allerwege zijn de landbou wers druk in de weer om maatregelen te nemen, die van overheidswege voorge schreven zijn ter bestrijding van deze schadelijke insec ten. Of men nu komt in Zeeuwsch-Vlaanderen, op Wal cheren of Schouwen, over al hetzelfde beeld. Dieper het land in zijn het de boeren, die actief zijn. Zee land is - een aardappelland met een befaamd product, en het is noodzakelijk hier krachtig in te grijpen. Ook in vorige jaren, eind Mei, begin Juni had men in Zeeland tegen deze Colorado kever te vechten, vooral in 1945. Bij duizendeh vond men toen de insecten op de stran den, op aangespoeld vuil langs de waterlijn. Thans eenzelfde beeld. VAN WAAR Waar komen deze vandaan? Zij komen uit Frankrijk en België'. Daar stijgen zij op en worden door de in elk voorjaar heersende krachtige wind, gegrepen. De wind drijft ze naar zee en een speling der natuur wil, dat ieder jaar, juist ter hoogte van Zeeland, de wind plotseling landwaarts afbuigt en de Colorado-kevers naar de kust voert. Noorde lijker en Zuidelijker van Zee land vrijwel geen kever, aan Commissie-Generaal naar Nederland. In een' door de regerings voorlichtingsdienst te Batavia uitgegeven communiqué is het Volgende medegedeeld: „Met betrekking tot de reis van de leden van de commis sie-generaal naar Nederland ontvingen wij .de volgende in lichtingen: Na de oriëntatie-reis van de ministers Beel en Jonkman zullen door het Nederlandse kabinet verschillende beslissin gen moeten worden genomen met betrekking tot uitwerking van het aecoord van Linggad- jati. Het wordt wenselijk ge acht, de leden van de commis sie-generaal zo goed mogelijk, nl. mondeling te instrueren. Zodra dit geschied is, zullen de leden der commissie-gene raal terugkeren, zodat hun verblijf in Nederland slechts Van korte duur zal zijn". De leden der commissie-ge neraal zullen oji Woensdag 28 Mei in ons land aankomen tot het voeren van besprekingen. Nederland krijgt dollars en ponden. Het internationale mone taire fonds maakt melding van het tot stand komen van zjjn eerste twee transacties, welke bestonden uit de ver koop van 25 millloen dollar aan Frankrjjk en van 6 mil- lioen dollar en VA millloen pond sterling aan Nederland. De heer Camille Gutt, di recteur van het fonds, deelde mede, dat verkoop aan Frank rijk is geschied met het doel dit land te helpen in zijn hui dige moeilijkheden ter zake van zün handelsbalans, welke moeilijkheden voortvloeien uit het feit, dat Frankrijk als ge volg van de gedeeltelijke mis lukking van zijn oogst dit jaar voor 90 millioen dollar aan graan moet invoeren. De transactie met Neder land wordt op soortgelijke wijze gemotiveerd. Het doel hiervan is Nederland bij te staan in dringende herstelpro- blemen. 400.000 Franse arbeiders gereed voor een staking. 400.000 Metaalbewerkers in geheel Frankrijk staan klaar om te gaan staken, nadat de minister van arbeid, Daniël Mayer, geweigerd heeft in te stemmen met een eis tot loons. verhoging van 10 frans per uur. Nieuw wetsontwerp van Truman? Standaardisatie yan de Westelijke legers. Volgens een correspon dent van AFP te Washington zanden president Truman en zijn minister van buitenland se zaken, Marshall, binnen kort aan het Congres ver zoeken, zo spoedig mogelijk zich uit te spreken over een wetsontwerp dat ten doel heeft alle legers van het Westelijk halfrond met het zelfde materiaal uit te rus ten en de opleiding van hoge officieren van de Latyns- Amerikaanse landen in de V. S. ter hand te nemen. Waarnemers zijn van me ning, dat de Amerikaanse po litiek op het Westelijk half rond voortaan zal zyn samen te vatten in de uitspraak van senator Vandenberg, dat „de verdediging van het Weste lijk halfrond een geheel moet vormen van de Noordpool tot kaap Hoorn". Eastport door brand verwoest. De meest Oostelijke haven van de Ver. Staten, Eastport, is door een hevige brand ge teisterd. Tal van fabrieken en op slagplaatsen werden een prooi der vlammen. Men schat de totale schade nu reeds op één en een kwart millioen dollar. Een merkwaardige speling van het noodlot is, dat de brand begon in een fabriek van brandblus app arat e n de Zeeuwse kust echter tal loze. Tè uitgeput om onge deerd het land te bereiken zijn de kevers meestal. Zjj vallen in de golven, voor zij vaste grond onder de voeten hebben, maar een gevaar zyn zij niettemin. De gedachte, dat de meeste dieren dood zullen gaan, is onjuist. Slechts 5 blijkt de verre tocht van Frankrijk naar Nederland niet te overleven. 95 daarente gen worden door wind en zon zo snel gedroogd en komen zo spoedig weer op krachten, dat zij even gevaarlijk zijn als insecten, die zich. in Ne derland normaal zouden ont wikkelen. Overigens dient men zich er rekenschap van te geven, dat deze Coloradokevers alleen het aardappelgewas schade toebrengen en pas een groot gèvaar worden, als zij kans krijgen zich voort te planten. Hun aanwezigheid is op het ogenblik slechts een schade, omdat andere landen huiverig worden en import van Neder landse gewassen verbieden, waardoor onze export belem merd wordt. BESTRIJDING NOOD ZAKELIJK. Bestrijding is dus noodza kelijk, en dit besef is in Zee land zeer levend, vandaar de grote activiteit, en de uitge breide voorzorgsmaatregelen die men, goed voorgelicht door de Plantenziektenkundige dienst, in Landbouwherstel telken jare treft, om het ge vaar tijdig te bezweren. Ver leden jaar heeft men een ramp kunnen voorkomen, dank zij de jéugd, die de kustlijn afspeurde, dank zij de landbouwers die alle mo gelijke bestrijdingsmaatregelen namen. Bij duizenden worden de insecten, zorgvuldig afge dekt, in potten en pannen naar de gemeentehuizen en politiebureaux gebracht om vernietigd te worden. VLAMMEN WERPERS. Men overweegt voorts be strijding van kevers langs mechanische weg, niet door middel van vliegtuigen, maar met behulp van vlammenwer pers. Een brigade technisch, goed onderlegd personeel zou met een aantal vlammenwer pers de bedreiging groten deels de kop in kunnen druk ken, omdat alle kevers zich langs een smalle lijn op het drooglopende strand bevinden. Stappen ter voorbereiding hiervan zijn in volle gang. De Iswestia valt Bevin aan. Het oficiële Sowjet-Russi- sche regeringsblad, Iswestia, noemt het beeld, dat Bevin in zijn Lagerhuisrede op 15 Mei van de Moskouse conferentie gegeven heeft, verdraaid en tendentieus. Klaarblijkelijk diende deze rede om de critiek, die in de conferentie op de handelingen der Britse autoriteiten is ge oefend, uit de weg te werken en de indruk te geven, dat deze handelingen volkomen in orde zijn, aldus het blad. Do woorden, die Bevin aan het Engels-Russische verdrag wijdde, zeggen niets van de ware staat der onderhandelin gen en evenmin van het feit, dat de door de Britten voorge stelde amendementen het hui dige verdrag slechts zouden verzwakken. Ook Orlando geeft het op. A.F.P. bericht, dat ook Or lando de pogingen om een nieuwe Italiaanse regering te vormen, heeft opgegeven. Strijd om een leraar. Minister Vos bezocht Walcheren. BESPREKING MET GED. STATEN OVER INPOLDERINGEN. Donderdagmiddag heeft Z. Ex. ir. H. Vos, minister van Verkeer, .een informatorisch bezoek gebracht aan Walche ren, zulks op uitnodiging van hfet College van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Hij voer de met dit college besprekin- fren Inzake de problemen, die nhaerent zyn aan de inpolde ringen in de provincie. De minister werd vergezeld door de directeur van de Rijks waterstaat, dr. ir. W. J. K. Harmsen en de hoofdingenieur directeur van de directie Zee land van Rijkswaterstaat, ir. Th. Heyblom. Aan de bespre king, die plaats vond in de Griffie en die een streng ver trouwelijk karakter droeg, na men behalve deze heren deel het voltallig college van G. S. (met uitzondering van de voor zitter, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford) en de griffier der Staten, dr. B. D. H. Tellegen. Gedep. Staten hebben des tijds een uitvoerig schrijven over de inpolderingen tot de minister gericht en een depu tatie van het College is ook reeds door Z. Ex. ontvangen. Naar aanleiding van deze brief en een desbetreffende uitnodi ging van G. S. heeft minister Vos deze reis naar Zeeland aanvaard. Hoewel men zich tegenover ons over de détails van de be sprekingen niet wilde uitlaten, zulks met het oog op het be sloten karakter van de verga dering, zijn wij gemachtigd medo te delen dat op enkele wnten de inpolderingen be- reffende, wederzijds duidelijk klaarheid is verkregen. Tijdens de bijeenkomst heb ben de verschillende inpolde ringen achtereenvolgens de revue gepasseerd. De minister heeft tijdens de ze informatorische reis een kort bezoek gebracht aan Westkapelle, om de water staatswerken aldaar in ogen schouw te nemen, terwijl hij tevens een oponthoud heeft ge maakt by de Sloedam en van de gelegenheid gebruik heeft gemaakt om de ellendige ver keerssituatie bij de Vlakerbrug by Yerseke in ogenschouw te nemen. Meisje door auto gedood. Op de Middelburgse straat by 't Hiemke vlak bij de grens van Middelburg vond een ernstig verkeersongeval plaats, dat het leven kostte aan een vierjarig meisje. Dit meisje, het dochtertje van de heer S., die momen teel als militair in Indonesië vertoeft, was met een land bouwer op diens wagen mee gereden. Deze man zette het kind af in de omgeving van het huis, waar het met de moeder logeert. Het meisje stak de straat over zonder uit te kijken en werd door een auto, die op dat ogenblik passeerde, gegrepen. Het werd op slag gedood. De be stuurder van de auto treft aan dit ongeval geen schuld. Vooruitzichten voor mosselseizoen gunstig. De aanvoer en afzet in het mosselseizoen, dat op 26 April gesloten werd, is alleszins be vredigend geweest 35- millioen kg mosselen wer den door de kwekers aange voerd. 4 millioen kg werd af genomen door de mosselinleg- gerijen. De uitvoer naar België bedroeg 20 millioen kg en die naar Frankrijk 9 millioen kg. De Nederlandse handel nam lVs millioen kg op, de rest werd uitgevoerd naar andere landen, waaronder Engeland. De uitvoer naar België is zeer vlot verlo- n. De verzen ding heeft ei .iter ernstige stagnatie ondervonden tenge volge van de langdurige vorst periode. Ook de vooruitzichten voor het komende seizoen zijn goed. Uit de Waddenzee werd on geveer 30 millioen kg mossel zaad aangevoerd naar de Zeeuwse percelen Voor de toekomst belooft dit een vrij normaal verloop van het sei zoen. Ook de schade van de vorstperiode schijnt nogal mee te valle'n. 40 jaar gemeente-secretaris Dezer dagen herdacht de heer R. R. H. Kieboom te Westdorpe. de dag dat hij 40 jaar geleden als gemeente secretaris. gemeente-ontvanger en ambtenaar van de burger lijke stand, bij de gemeente Westdorpe in dienst trad. Hield liquidatievergadering te Goes. Er komt nog een slotuitdeling. Er hing een feestelijke sfeer in de zaal van de heer Krij ger te Goes toen daar Don derdagmiddag de Provinciale Zeeuwse Hark werd uitgeluid. Het was een blijmoedige li quidatie, eerstens omdat de Hark veel nuttig werk heeft verricht, waarvoor afge zien van enkele critiek warme waardering bestaat, en daarnaast, omdat er betere tijden in het verschiet zijn, waarin geen Hark-werk meer nodig is. OPENINGSWOORD. Dokter G. Sissingh consta teerde dat in zijn openings woord en de secretaris-pen ningmeester D. F. P. Hoegen herhaalde het nog eens in zijn gedegen historisch overzicht. De heer Sissingh bracht dank aan de plaatselijke co- mité's voor de altruïstische arbeid, die zij hebben ver richt. De taak was vaak moeilijk. Sommigen zullen blij zijn, dat het nu afgelopen is, maar er is goed werk ge daan. Truman tekende wet op hulpverlening. President Truman heeft gis teren de wet op hulpverlening aan Griekenland en Turkije, ten bedrage van 400 millloen dol lar, getekend. Hij noemde de wet „een be langrijke stap vooruit bij het opbouwen van de vrede". Door het verlenen van deze hulp, al dus Truman, helpen de V.S. doelstellingen bevorderen, die identiek zijn met die van de V.N. Het met overweldigende meerderheid aannemen door de beide huizen is een bewijs, dat de V.S. ernstig de vrede wen sen. Ze wikte niet eens trouwen. In de staat New York in de Ver. Staten stond deze week een Nederlandse zeeman terecht wegens overtreding van de immigratiebepalingen. Zonder daartoe de vereiste pa pieren te bezitten was hij sa men met een door hem uit Holland meegenomen Rotter dams meisje de Ver. Staten binnengekomen. De rechter bleek geen Icwa- de man en wilde de zeeman voorwaardelijk veroordelen, mits hij onmiddellijk met het meisje zou trouwen. Tot grote verbazing van het publiek barstte de Rot terdamse echter in tranen uit en riep: „Maar ik wil niet trouwen, ik wil naar Rotter dam terug". Daarop liet de rechter de voorwaarde voor zijn milde vonnis vervallen. Hij ging in het kort het ont staan na van de organisatie, haar financiering en de ver strekking van de binnengeko men goederen. Er zijn nog wat goederen onder weg, er is nog een bedrag dat nuttig besteed moet worden. Daarna was het woord aan de .heer Hoegen voor zijn overzicht. Wij zullen op dit overzicht nog nader terugko men. DE, LIQUIDATIE. Even werd gepauzeerd voor een eenvoudige lunch en toen werden de nodige 'besluiten voor de liquidatie vastgesteld. Het dagelijks bestuur zal als liquidatrice optreden. De comité's van Domburg en Kloetinge zullen als com missie voor het nazien van de kasbescheiden optreden en onder voorbehoud van haar goedkeuring werd aan de heer Hoegen décharge ver leend. Het restant der kasmiddelen op 1 Mei j.l. was er ruim 37.000 zal zo mogelijk besteed worden voor aankoop van werkkleding en luiers, die als laatste verstrekking aan de comité's worden toe gewezen. Een hoeveelheid resterende goederen zal worden toegewe zen aan de gemeenten Vlis- singen, Souburg, Westkapelle, Breskens, Bruinisse, Sluis. Schoondijke, Oostburg, Oos- terland en Ouwerkerk. Twee kleine auto's gaan naar het Rode Kruis, twee grote wagens zullen verkocht worden. Exemplaren van het natio nale Hark-gedenkboek zullen aan de gemeentebesturen voor plaatsing in het archief wor den aangeboden. Plaatselijke comité's zullen uit de kasgel den een bescheiden souvenir mogen aanbieden aan de ge-' meenten, die noodlijdende plaatsen in Zeeland hebben geadopteerd. HULDIGING. Dat waren de besluiten en dan waren er vele hartelijke woorden voor het provinciale Hark-bestuur, dat zoveel werk heeft verzet en speciaal voor voorzitter Sissingh en secreta ris-penningmeester Hoegen, die aan de comité's verzocht vóór 15 Juni hun kas-restant over te maken, opdat de li quidatie vlot afgewerkt kan worden. Vermelden we nog, dat als vertegenwoordiger van de Na tionale Hark, de heer Jong- koen aanwezig was. Te vier uur viel de laatste hamerslag en had de Hark in Zeeland opgehouden te be staan. OUDERAVOND DER RIJKS H.B.S. TE VLISSINGEN. Woensdagavond vergaderde in het Concertgebouw te Vlis- singen, de oudervereniging van leerlingen van de Rijks H. B. S. te Vlissingen. Na opening door de voorzitter hield ds. Aalbers een inlei ding over het onderwerp „De invloed van de Godsdienst op het leven en denken van de mens". De heer H. Sinnema sprak over Pieter Corneliszoon Hooft. Zijn voordracht werd ingeleid met een piandsolo en afgewisseld door voordrachten uit het werk van Hooft door leerlingen. Een uitstekend voorgedragen vioolconcert met pianobegeleiding besloot deze interessante causerie. HET GOESE LYCEUM. De heer G. Lammers, direc teur der R.H.B.S., deed enige mededelingen over het Chr. Lyceum te Goes. Hij verklaar de uitdrukkelijk niets te heb ben tegen het oprichten van een bijzondere school en er kende het recht van ieder op dit onderwijs voor zijn kinde ren. De heer Lammers kon ech ter niet goedkeuren, dat men herhaalde malen getracht heeft een leraar van de Rijks H.B.S. te Vlissingen, die niet solliciteerde naar een betrek king aan het per 1 September te openen Chr. Lyceum te Goes, toch tot sollicitatie te oewegen, waarbij men zelfs zover ging, dat men hem ver huiskosten wilde vergoeden, hem het conrectorschap aan bood en grote kans op een woning met tuin toezegde. De heer Lammers zeide een dergelijke aanval op de Rijks H.B.S. meer dan treurig te vinden, temeer daar het on derwijs, als de aanval ge slaagd was, aan deze school hierdoor ernstig verstoord zou zyn. Hij had dan ook gemeend dit ter bevoegder plaatse ken baar te moeten maken. De voorzitter van het be stuur van de oudervereniging, de heer Louis, sloot hierna de vergadering. BOUWVOORSCHOTTEN. Aan de gemeente Ouwer kerk wordt uit 's Rijkskas een voorschot verleend van 1372 voor het verkrijgen van bouw terrein. Voor de bouw van twee arbeiderswoningen werd bovendien een voorschot van f~ 23.119,58 verleend. Voor de verdere financie ring van de bouw van 6 ar beiderswoningen te Schore werd 7960 voorschot gege ven aan de gemeente Kapelle. De gemeente Oost- en West- Souburg krijgt een voorschot van 23.158 voor het verkrij gen van bouwterrein en voor de bouw van 15 arbeiderswo ningen een voorschot van 156.873. Middelburg krijgt 51.512,50 voorschot voor het verkrijgen van bouwterrein en voor de bouw van 63 arbeiderswonin gen en 2 winkelwoningen een voorschot van 591.105. Goes Het parkeer-yraagstuk. „Het huis aan het moeras". De laatste Z.V.U.-toneel- voorstelling van dit seizoen be loofde blijkens de „Zeemeeuw" 'n „thriller te brengen, maar wie naar de Schouwburg ig gegaan In de verwachting een avond van geladen spanning of ge raffineerde griezeligheid te be leven, moet toch wel teleurge steld zijn. „Het huis aan het moeras" van de Engelse schrij vers E'. Percy en R. Denham was griezelig noch spannend. Eigenlijk weinig meer dan een nog al vermoeiend relaas van een stelletje wonderlijke oude dames, van wie de meest nor male een actrice in ruste nog voor de pauze werd geëli mineerd. Hetgeen trouwens in het eerste bedrijf al te voor zien was, gelijk vrijwel alle als verrassend bedoelde wendin gen minstens tien minuten te voren „In de lucht hingen". Laten we er. wat het stuk zelf betreft, dus maar verder het zwijgen toe doen en hopen, dat de Z.V.U. er in zal slagen in het volgend seizoen revan che te nemen. We weten overi gens hoe moeilijk het is een gezelschap met iets goeds naar Zeeland te krijgen. Het annlaus van het nubliek in de Middelburgse Schouw burg was echter tóch meer dan plichtmatig. Het was ongetwij feld bedoeld als een uiting van bewondering voor het élan, waarmede het S.T.A.R.T deze voorstelling bracht. Hetty Beck, Marie Hamel en Stine Lerou maakten van de drie zusters Greed stuk voor stuk kostelijke creaties, van welke ons die van Marie Hamel als de kinderlijk-dwaze Louisa nog het meest beviel. Maar ook Hetty Beck had' als Ellen Greed ,die uit liefde voor haar malle zustertjes haar vriendin vermoordt, uitstekende mo menten. Mevrouw Royaards Sandberg was deze vriendin, een kleine rol, die overigens zeer leven d ie gesneeld werd, terwijl Jenny van Maerlant als het coquette dienstmeisje Lucy en Marie Faassen als zuster Theresa het damesgezelschap completeerden. Als enige man liep Robert de Vries in de gestalte van een gewetenloze neef. die zich in het Huis aan het moeras voor de politie tracht te verbergen, tussen al deze vrouwen rond. Ook hij slaagde er in een le vendige figuur te scheppen en door zh'n "oei menige zwakke plek in het stuk althans enigszins te maskeren. Costumes en toneelaankle ding waren goed verzorgd. H. A. B. Mosselexport met Frankrijk vrij. Na de mosselhandel op Hol land is thans ook de mosselex port naar Frankrijk geheel vrij gegeven. Alleen de handel met België is nog aan beperkende bepalingen gebonden (waarom door de exporteurs zelf is ver zocht). De verzending zal of ficieel aanvangen op 15 Juni De heer L. F. Kayser te Vlissingen is geslaagd voor het practijkdiploma machinist bij de binnenvaart. Het blijft In Goes nog sukke len met het verkrijgen van een goed ingericht parkeerterrein. Reeds hadden wij geruchten gehoord, dat de beslissing van Ged. Staten inzake het o.i. goede plan, dat enkele maan den geleden door de raad werd aanvaard, niet heeft kunnen leiden tot een goedkeuring en dit is thans door de medede ling in de gemeenteraad be vestigd. Zou het bezwaar te- o-en het aan de grote verkeers weg liggen van het huidige terrein, waarvoor een belang, rijke verbetering werd ontwor pen, werkelijk zo overwegend zijn? Laten we aannemen, dat dit zo is, dan komt de dringende vraag naar voren: waar dan heen met de vele autobussen? Waar is een gelegenheid om wèl een goede wachtplaats in te richten. In de omgeving van het sta tion? Of aan de Parallelweg, welke door verbreding wellicht geschikt te maken is? Zo no dig met medewerking van de Spoorwegen, die toch grote be langen hebben bij een goede aansluiting van trein en bus. Mogen B. en W. er in slagen vóór het winterseizoen althans een overdekte wachtplaats voor de busreizigers in te rich ten. NIET LANGS DE SPOORWEG LOPEN. De politie te Goes heeft te gen 8 personen proces-verbaal opgemaakt wegens het lopen langs de spoorweg. RAADSVERGADERING. In het raadsverslag van Goes zijn een paar onjuistheden ge slopen. By de behandeling van het salarisvoorstel staakten de stemmen over 2 amende- mneten, n.l. over het brengen van de meteropnemer-incas- seerder van de gasfabriek van de 4e naar de 5e salarisklasse en om het Saspersoneel extra betaling te geven voor nacht en Zondagarbeid. De gasprijs wordt niet van 13 op 14, doch van 12 op 13 cent per m3 ge bracht. Te 's Hertogenbosch slaagde voor het diploma be volkingsboekhouding, mej. E. M. Bal, le klerk ter ge meentesecretarie van Goes. Hoedekenskerke ZOMERCONCERT. Het muziekgezelschap „Con Amore" te Hoedekenskerke geeft Zaterdagavond 24 Mei haar eerste zomerconcert. Het programma vermeldt ook de „Ouverture Roman- tique", 't stuk waarmee „Con Amore" deelneemt aan het muziekconcours te Wemeldin- ge op 2e Pinksterdag. Rilland-Bath „RUITEN TROEF." In de gemeente Rilland- Bath zijn 126 bloembollen pakketten afgenomen ten be hoeve van de glas-actie van Pater de Greve „Ruiten Troef". Dit is ongetwijfeld nog 'n bewijs van dankbaarheid voor de in het afgelopen najaar door deze actie verleende hulp in deze gemeente. Kapelle INSCHRIJVING. Woensdag had te Kapelle de aanbesteding plaats voor het bouwen van 18 woningen voor de gemeente Kapelle, waarvan er 12 te Kapelle en 6 te Biezelinge gebouwd wor den. Er waren 18 inschrijvingen binnengekomen. De hoogste inschrijvers wa ren de Gebr. G. en G. M. Ver- beijke te Ellewoutsdijk voor 221.000. De laagste inschrijver was J. van Hennik te Overschie voor 185.700. Kloetinge CONCERT „EXCELSIOR". Het muziekgezelschap „Ex celsior" te Kloetinge geeft Zaterdagavond zijn eerste zo merconcert in de muziektent. Minister Huysmans bezoekt Ierland. De Nederlandse minister van economische zaken, Huysmans, is per vliegtuig in Ierland aan gekomen, waar hij is ontvan gen door de Ierse minister president de Valera. Minister Huysmans drukte zijn tevre denheid uit over de aangena me ontvangst en meende, 'dat sr nauwere handelsbetrekkin gen tussen Ierland en Neder land zullen kunnen bestaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 14