PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Voor Walcheren's bloei De kaarten op tafel 19 millioen man onder de wapenen labour-bestuur antwoordt op de brochure „links houden". Amerikaans journaliste zag Nederland Bussummers hielpen Arnhem leegroven 190e Jaargang - No.118 Uitgave van de Firma Provinciale Zecuwsche Courant. Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlisslngen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE. GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 23 Mei 1947, ABONNEMENTSPRIJS i 25 cent pee week t 3.20 per kwartaal franco per posf 3.45 per kwartaal. Los3e nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advert tentie 2.—. Bureaux gevestigd te Vlisslngen i Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg) Londensche Kaal 29, telefoon 2077 en 2924; Goes i Turfkade 15. telefoon 2475 Oostburg i Gratamastraat 3, telefoon 102; Texneuzen Brouwerijstraat 2. ^Postrekening nr. 359300 P.Z.C..^Middelburgs Het wereldgebeuren. Tweede Pinksterdag partycongres. Tweede Pinksterdag zal voor de Engelse Labourpartij een dag van politieke wapen schouw zijn. Dan zal het jaar lijkse partijcongres bijeenko men om de regeringspolitiek te bespreken en een groot aantal ingediende voorstellen en resoluties te behandelen. Dan zal ook de opgekropte critiek los kunnen komen van de zogenaamde rebellenvleu- gel in de partij, de groep van jonge kamerleden onder aan- ytuchtreglement in het parle- i__i ment niet meer in te voeren. Volgens dit reglement kan ieder parlementslid van de Labourpartij, die zich tegen de regeringspolitiek verzet, uit de partij gezet worden. Twee jaar geleden besloot men bij wijze van proef het reglement twee jaar niet te laten gelden. Toen enkele maanden geleden 73 labourle- den openlijk tegen Bevin in opstand kwamen, dreigde Attlee toch met tuchtmaatre gelen, doch dit dreigement is nu van de baan. Wel is het besluit genomen in de toe komst belangrijke debatten in het parlement te doen vooraf gaan door een speciale partij bijeenkomst. voering van bekwame spre> kers en schrijvers als Michael Foot, Crossman en Zilliacus. Deze groep heeft onlangs een brochure doen verschijnen onder de veelzeggende titel: „Keep left", links houden, en daarin wordt gepleit voor een meer radicale koers in de binnenlandse en een wending in de buitenlandse politiek. Men weet, dat vooral Bevin de zondebok is van de „rebel len." Hem wordt een te star aanhouden van de traditionele conservatieve lijnen ten laste gelegd, een al te geree zich aansluiten bij de politiek van Marshall en Truman. In dat opzicht staat de Labour-oppo- sitie, waarvan als orgaan be schouwd kan worden de veel gelezen New Statesman, in hoofdzaak achter de ideeën van Henrij Wallace. De „re bellen" menen, dat Engeland zijn verplichtingen in het Mid den- en Verre Oosten tot het uiterste minimum moet be perken en de leiding moet ne men van een West Europese groep van in hoofdzaak soci aal-democratische landen. Tijdens de laatste Lager huisdebatten is Bevin zo ter loops even ingegaan op de stellingen van zijn critici. Het is onmogelijk, zeide hij, dat Engeland zijn posities in het Midden Osten eenvoudig prijs geeft en mijn critici beseffen blijkbaar niet wat voor gevol gen dit zou hebben in de loon zakjes van de arbeiders. Meer uitvoerig is de interne oppositie van repliek gediend in een pas verschenen bro chure van het partijbestuur getiteld: „Kaarten op tafel", te beschouwen als een ant woord op „Keep left". In deze brochure wordt nogmaals be toogd, dat Engeland onmoge lijk op een nauwere samen werking met de Sowjet-Unie kan aansturen ten koste van een verwijdering met de Ver. Staten. Bovendien is de hou ding van de Russen ten op zichte van de Labourregering Lynchers vrijgesproken JURIE WENSTE GEEN INMENGING. De rechtbank van Green ville in Zuid-Carolina (V.S.) heeft 28 blanken, verdacht van het lynchen van een neger chauffeur, de 23-jarige Willie Eearle, vrijgesproken. De verdachten, meest taxi chauffeurs, waren ervan be schuldigd, dat zij Earle uit de gevangenis hadden gehaald, hem op een eenzame plaats met geweerkolven mishandeld en vervolgens doodgeschoten, daar zij geloofden, dat hij een blanke taxi-chauffeur had ver moord. De jury, die meer dan vijf uur in de raadskamer was, verklaarde de verdachten on schuldig aan alle 98 punten der tenlastelegging. De verdediger, die geen ge tuigen had opgeroepen en geen getuigenis had overge legd, verklaarde aan het eind van zijn pleidooi, dat de jury de verdachten moest vrijspre ken en tonen, dat mep in Greenville zijn eigen boontjes kan doppen en geen inmenging van het Noorden wil. De vice-voorzitter van de nationale orde van advocaten, Popper, die de rechtszitting als waarnemer bijwoonde, ver klaarde, dat een federale actie noodzakelijk is. Hij noemde 't duidelijk, dat de politie wist, dat de misdaad zou plaats hebben, doch niets deed om haar te verhinderen. Londen zonder vlees. De vleesdistributie te Lon den werd gisteren verlamd door een plotselinge staking van alle vrachtwagenchauf feurs in dienst van de Londen- se vleeshallen. Men gelooft, dat de staking, die is uitge broken wegens schorsing van twee chauffeurs, ongeveer 1500 man omvat. Vakverenigingsfunctionaris sen verklaarden het voor mo gelijk, dat de staking zich over het gehele land zal uitbreiden. veelal gespeend van elk vriendschapsbetoon. Nog al tijd duurt de anti-Engelse toon van de Moskouse pers voort en ernstige bezwaren heeft de Labourregering voorts te gen het veelvuldig misbruik van het veto-recht. Hoewel de debatten op het congres ongetwijfeld hoog op zullen lopen, is een afschei ding van linkervleugel zeer on waarschij nlij k. Juist aan de vooravond van het congres heeft de parle- mentsfractie besloten het Clark Gable zonder hemd. In de film „It happen ed one Night" komt een scène voor, waarin Clark Gable zich uitkleedt. Zijn overhemd valt op de grond en het blijkt, dat Amerika's meest popu laire filmster geen hemd droeg. Naar de Volks krant vertelt liep vanaf dat ogenblik de verkoop van hemden in Amerika zo schrikbarend achter uit, dat fabrikanten en vakverenigingen Holly wood met telegrammen bestormden om deze scène te couperen, ten einde een catastrophe te voorkomen... Hollywood communistisch? De republikeinse afgevaar digde in het Amerikaanse con gres McDowell heeft verklaard, dat de sub-commissie van het. huis van afgevaardigden voor on-Amerikaanse activiteit be vonden heeft, dat „het commu nisme diep is ingevreten in Hollywood en in de film." McDowell was lid van de sub commissie, welke onlangs te Hollywood is geweest om daar een onderzoek in te stellen. Hij verklaarde, dat het communis me in de film is geslopen. De filmproducenten "droegen ech ter geen schuld, daar hun een rad voor de ogen zou zijn ge draaid. Te Salon bij Marseille is tien ton munitie in de lucht gevlogen. Zes Franse arbeiders kwamen om het leven. Laguardia vals beschuldigd. De bekende Amerikaan La guardia is door een organisa tie er van beschuldigd „com munist te zijn". De voortvarende vroegere burgemeester van New-York heeft daar geen gras over la ten groeien en tegen de betref fende organisatie een aan klacht ingediend. Lage geboortecijfers in Australië. ALS DAT ZO DOORGAAT... De Australische minister van inlichtingen en immigratie, Calwell, heeft in het huis van afgevaardigden verklaard dat Australië langzaam dood bloedt. „Indien het geboorte cijfer niet weer zal stijgen, zal er over 55 jaar slechts een handjevol Australiërs over zijn". Aan de hand van statistie ken toonde Calwell aan, dat het aantal kinderen onder 15 jaar in 1901 nog 35,1 van de bevolking uitmaakte, doch dat dit percentage in 1946 tot 24,4 was gedaald. Bij de laat ste volkstelling, in 1945, had Australië een bevolking van 7.378.361 zielen. Ongewone lading. Het Amerikaanse transportschip „Joseph V. Connolly is dezer da gen de haven van Ant werpen binnengelopen met een lading van 6200 doodkisten aan boord. Deze macabere vracht werd in lichters overge bracht met bestemming naar Nederland, Luxem burg en Frankrijk. De doodkisten zouden be stemd zijn om er ge sneuvelde Amerikanen naar de Ver. Staten in over te brengen. Onge veer 80.000 lijken zou den aldus via Antwer pen en Cherbourg naar Amerika terug worden vervoerd. Afscheidsreceptie van Dr. Beel en Dr. Jonkman. Woensdagavond hebben de ministers 3éei -in Jonkmar. in het paleis Rijswijk gerepicieerd ten afscheid voor hun vertrek naar Nederland. De wereld-uitgaven voor militaire zaken. Na twee jaar vrede... De militaire medewerker van de New York Times geeft in een overzicht van de inter nationale bewapening een overzicht van het aantal man nen, dat thans onder de wa penen is. Van de 19 millioen man, die thans over de gehele wereld onder de wapenen zijn, komen 5,7 millioen op rekening van China. De Sowjet-Unie onder houdt een legermacht van 3.8 millioen man, de Ver. Staten 670.000 man. Nederland komt op de tiende plaats met 175.000 man. Het nieuwe V.N.-gebouw. Volgens voorlopige plan nen, zal *een wolkenkrabber te New York met accommoda tie voor 3000 personen het hoofdkwartier van de V.N. worden. Daaromheen zullen gebouwen verrijzen met ver gaderzalen, restaurants, bi bliotheken en werkvertrekken der verschillende delegaties. De algemene vergaderzaal biedt plaats aan 4250 perso nen, een ondergrondse garage zal 2000 auto's kunnen be vatten. Peron ën Dutra confereerden. Generaal Peron en generaal Dutra, de presidenten van Argentinië en Brazilië, heb ben elkaar gisteren op de grens van de twee landen ontmoet. Volgens welingelich te kringen werden de moge lijkheden van een gemeen schappelijke anti-communisti sche politiek der beide landen besproken. Vandaag zal Du tra Berreta, president van Uruguay, ontmoeten. Het wordt mogelijk geacht, dat een triple alliantie tus sen bovengenoemde landen, gericht tegen Paraguay, om een einde te maken aan de burgeroorlog in dat land, zal worden overwogen. Ten aanzien van de tonnage van de marine, staan de Ver enigde Staten op de eerste plaats met 3.8 millioen ton. Dan volgt Engeland met 1.5 millioen ton, en als derde de Sowjet-Unie met 445.000 ton. Nederland is twaalfde op deze ranglijst met 38.000 ton. Deze getallen hebben slechts betrek king op slagschepen, slagkrui sers, vliegtuigmoederschepen, kruisers, torpedobootjagers en duikboten. Ook in de militaire lucht vaart bekleden de V.S. de eer ste plaats met in totaal 37.000 militaire vliegtuigen, gevolgd door de Sowjet-Unie (25.000). Van Engeland en Frankrijk waren geen cijfers beschik baar de eerstvolgende grote luchtvloot is die van Turkije met 1050 vliegtuigen, en de Joegoslavische met 1000. Ne derland komt hier op de zes tiende plaats met 275 vliegtui gen. int het overzicht blijkt te vens, dat China tachtig pro cent van zijn begroting uit geeft voor militaire zaken. Ier land komt op de laatste plaats met vijf procent, terwijl dit be drag in de Sowjet-Unie onge veer achttien pet, en in de V.S. 35 pet. bedraagt. Neder land komt volgens deze gege vens op de elfde plaats met ruim 25 pet. Ook deze cijfers hebben slechts betrekking op de bedragen, die onmiddellijk aan de gewapende macht ten koste worden gelegd. TWAALF EENHEDEN BRANDSTOFFEN. Volgens „De Gooi- en Eem- lander" zullen voor het a.s. seizoen 12 eenheden brandstof fen worden verstrekt. Binnen kort zullen reeds twee bonnen, elk voor 3 eenheden worden aangewezen. Belgische regering tegen visa. Naar vap welingelichte zyde wordt vernomen, is de Belgische regering gekant tegen het opnieuw invoeren van het visumstelsel in het verkeer tussen Nederland en België, een maatregel, die door de Nederlandse regering in overweging is genomen ten einde de deviezen-zwendel te bestrijden. Men wijst er op dat er doeltreffender maatregelen zijn, zoals bijv. het afgeven van een zgn. deviezenborderel, dat door de banken opge maakt zou kunnen worden en bij het betreden en het verla ten van het Ned. grondge bied ter inzage gegeven zou moeten worden. Zijn bruid vermoord. Een 24-jarige vrouw, die zich onlangs in ondertrouw had begeven met de 28-jarige A. K. te St. Jacobiparochie, is door haar a.s. man waar schijnlijk uit minnennijd in een sloot te Leeuwarden ver dronken. Nadat het drama zich had voltrokken, is de man zich in overspannen toe stand bij de politie gaan mel den. Het bleek dat de ver moorde nog gezocht werd we gens haar, houding tijdens de Duitse bezetting en dat zij met een andere man in ver houding stond. Dank aan Zweden. Mr. S. J. R. de Monchy, de oud-burgemees ter van Den Haag, die op het ogenblik een bezoek aan Zweden brengt, heeft in een rede te Stock holm de dank van het Neder landse volk vertolkt voor de hulp, welke door Zweden in de tijd van de ergste voedselnood aan ons land is geboden. Na mens de gemeentebesturen van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht bood spr. een door de beeldhouwster mej. Rueter vervaardigde plaquette aan, waarin de .vier steden symbolisch zijn afgebeeld on der de Zweedse kroon. „Als je moeilijkheden w ilt hebben, moet je iets over Duits tegen hen zeggen" over 1 Judy Barden, een medewerk ster van de New York Sun, heeft in haar blad verslag uit gebracht van een bezoek, dat zij thans aan Nederland brengt. „Holland is een verbazing wekkend land, vol verbazing wekkende dingen. Opa wandelt in zijn lange zwarte jas en hoge' zwarte hoed met oma in haar nationale costuum, een lange zwarte japon met eex gekleurde sjaal om haar mid- del en een schone witte muts op. Zij wandelen plechtig. Oma draagt laaggehakte, zwarte schoenen, en opa goede, ouder wetse knoopjesschoenen. Zij Tevreden over de resultaten van de „Willem Barendsz". Met ca. 75.000 barrels traan, ruim 90 ton ingevroren walvis vlees, een grote hoeveelheid or ganen voor hormonen berei ding een een bemanning blij met de thuiskomst, werd de „Willem Barendsz", omstuwd door vele bootjes met juichen de mensen, de haven van de hoofdstad binnengesleept. Mr. Bonnerman, vertegen woordiger van de minister van Landbouw, antwoordde op een vraag naar zgn oordeel over deze eerste expeditie: „Opti mistisch ben ik van het begin af niet geweest Wij zijn tevre den met de resultaten". De catchers zijn met een kleine bemanning in Kaapstad achtergebleven. Daar worden zg weer geheel bedrijfsklaar gemaakt. „De Nederlandse vrouw 1898-1948". Van 18 Aug.—15 Sept. '48 zal in de Houtrusthallen te s-Gravenhage een grote na tionale tentoonstelling worden gehouden, getiteld „De Ne derlandse vrouw 18981948". Het doel van de expositie is hulde te brengen aan Neer- Iands eerste vrouw, die in 1948 haar 50-jarig regerings jubileum hoopt te herdenken. n" glimlachen tegen elkaar, zij zien er gelukkig uit. Moeder en vader schijnen van een ander ras te zijn. Zg rijden op fietsen voor twee, drie en vier personen. Soms rij den ze op een fiets met een kind vóór- en achterop. De kinderen zijn rond, rozig en lief. Dan de kinderen tussen 10 en 20 jaar. Zij zijn volkomen argeloos; ze gaan uit m grote groepen. Als ze midden op straat zin krijgen te gaan dan sen, doen Ze dat. Ze leggen hun rugzakken neer en één begint een volksliedje te zingen, dan doen ze een rondedans. Daar na nemen ze hun rugzakken weer op, stellen zich in het ge lid en marcheren, steeds zin gend, weer weg. TELEURSTELLING. Maar Nederland heeft ook zijn teleurstellingen. Toen ik van Oldenzaal naar Den Haag reisde, heb ik niet veel men sen gezien die de spreekwoor delijke klompen droegen. Maar een yan de attracties ls dat bijna alle Nederlanders Engels spreken. Hun taal lijkt veel op Duits, maar als je moeilijkheden wilt hebben, moet je iets over Duits tegen hen zeggen." Miss Barden geeft tenslotte een beschrijving met hoeveel geestdrift Amerikaanse bezoe kers in Nederland verwelkomd worden. Geregelde autodienst. Opdracht voor onze scheepsbouwers. Naar wij vernemen heeft de Ned. Dok- en Scheepsbouw maatschappij te Amsterdam onlangs opdrachten ontvangen voor de bouw van drie tank schepen van 16.000 ton elk voor Noorse rekening. De aflevering zal plaats vin den in dë loop van 1949. Het staal voor deze schepen zal waarschijnlijk worden geleverd uit Canada. Voor het Gootse tribunaal stonden zes mannen en een vrouw uit Bussum en Naarden terecht, aan wie ten laste was gelegd, dat zij zich in de win ter van 1944-'45 in het toen geëvacueerde Arnhem hadden schuldig gemaakt aan diefstal van bezittingen van inwoners. De voorlezing van het dos sier met de verklaringen van getuigen en beschuldigden vergde een reeks van uren..» Van de omstreeks 1000 man nen, die van Bussum naar d>e omgeving van Arnhem werden gebracht om daar aan de zgn. vechtwal te werken, werd een deel naar Arnhem gevoerd om bij het „organiseren" van le vensmiddelen en kostbare goe deren behulpzaam te zijn. Een a&ntal van hen moesten in groepen van 10 onder leiding van een Duitser in de geëva cueerde woningen zoeken naar Herverkaveling in overeenstemming met de wil en de geaardheid van de bevolking. De samenstelling der commissie. I. De indiening van de Her- verkavelingswet Walcheren bij de Tweede Kamer heeft geen grote emotie op Wal cheren gewekt. Er is uiter aard in de kringen van de landbouwers veel belangstel ling voor dit staatsstuk, maar de gedegen voorlichting, wel ke in de achterliggende maanden is verstrekt en de voorbereidende arbeid, die in nauw contact met de land bouwende bevolking en haar leidende figuren plaats had, heeft er reeds toe geleid, dat de herverkavelingsplannen al gemeen bekend zijn. Er zjjn uiteraard vóór- en tegenstanders van deze plannen. Over één punt is men het evenwel eens: de ingediende wet wil de bloei van Walcheren bevorderen en zij beoogt ook al k&n men er critisch tegenover staan de welvaart van de landbouwende bevolking. Voorzover w$ da bezwaren van de tegenstanders af gezien van bezwaren te gen de formulering kon den peilen bleek ons twee erlei: in de eerste plaats zgn de meeste bezwaren niet spe- cifiek-Walchers en in de twee de plaats bepalen zij zich tot het afwijzen van veranderin gen. Men is huiverig voor de ko mende veranderingen want men kan zich geen helder beeld vormen van het nieuwe, dat zich op Walcheren zal voltrekken. Deze algemene bezwaren zijn ook gehoord tegen de ruilverkavelingen die men elders in Nederland deson danks met veel succes heeft doorgevoerd en waarvan de landbouw achteraf groot voordeel heeft getrokken. IN WESTKAPELLE. In het dorp Westkapelle echter wordt wel een speci fiek Westkappels bezwaar naar voren gebracht. Daar is een vereniging tegen de her verkaveling opgericht en deze vereniging stélt zich op het standpunt, dat voor Westka pelle geen uitbreiding van de kleine boerenplaatsjes nodig is. Men meent daar dat sa menvoeging van bezit onge wenst is. De tegenwoordige bedrijfjes zijn aangepast bij de dorps toestanden van Westkapelle. Uiteraard zal een dergelijk bezwaar straks door de Her verkavelingscommissie niet direct terzgde gesteld kunnen worden. Het ligt voor de hand, dat er gestreefd zal worden naar een oplossing, die aan specifiek Westkap- pelse toestanden recht laat wedervaren en dat dus de herkaveling zich in Westka pelle zal voltrekken in over eenstemming met de der bewoners en de geaardheid van dit dorp. DE COMMISSIE. Wg noemden zo juist -de Herverkavelingscommissie. De instelling van deze commis sie, die de leiding zal heb ben bij de uitvoering van de herverkavellngswet, is voor Walcheren van de allergroot ste betekenis. Wie worden le den van deze commissie en hoe zal zg haar taak opvat ten? De wet schrgft voor, dat zij maximaal 15 leden zal tel len, onderwie vrij veel amb telijke leden zullen zijn. Het laat zich nu al voor zien, dat een lid van Gede puteerde Staten van Zeeland straks voorzitter van deze commissie zal worden en ver moedelijk is dat een juridisch onderlegd lid. Dan zal een ambtenaar van de Planolo gische dienst van Landbouw- herstel en van het Herver kavelingsbureau in de com missie zitting nemen; ook zal de polder Walcheren in deze commissie vertegenwoordigd zijn en namens de gemeen tebesturen zal vermoedelgk een burgemeester zitting ne men. GRONDGEBRUIKERS. Dat zijn dus de menschen, die in de commissie het amb telijke en theoretisch-techni- sche element vertegenwoor digen. Van het grootste belang is het echter, dat naast hen in deze commissie een flink aantal vertegenwoordigers van de grote en kleine grondge bruikers zitting kan nemen, die de practische zijde van de te behandelen kwesties volkomen onder de knie heb ben. De wet, die maximaal 15 commissieleden toestaat, laat nadrukkelijk ruimte voor een stevige vertegenwoordi ging van de belanghebbenden en het is voor de Walcher- se boeren van veel beteke nis, dat daarvan ook volle dig gebruik wordt gemaakt. Alleen dan immers wordt de gehele commissie gepro jecteerd in een sfeer van mensen, die Walcheren door en door kennen en die bo vendien de grote particulie re belangen, welke verbonden zijn aan een welvarend Wal cheren, op de juiste wijze kunnen behartigen. al of niet verborgen levens middelen en voorts naar alles wat de moeite van roof waard en niet te moeilijk vervoerbaar was. De „burgers",, die zich aan plundering te eigen bate schuldig maakten, werden aan vankelijk met de dood bedreigd, maar langzamerhand verslap ten deze maatregelen en ver schillende Bussummers stalen het hunne. Een aantal Bussummers, dat naar de meesten verklaarden, zich alleen bij de Technische Noodhulp hadden aangesloten om aan uitzending naar Duits land te ontsnappen, werd na een week in Arnhem weer in vrijheid gesteld en begon toen een autodienst van Bussum naar Arnhem v.v. om post en wasgoed te verzenden. Deze autodienst werd vervoermiddel voor gestolen goederen en de auto ging- ondanks de gevaren van beschieting enige malen per week heen en weer. Een der beschuldigden, een veilinghouder uit Naarden, had een groot aantal goederen, af komstig uit Arnhem, in zijn lokaal geveild, naar hij thans verklaarde op last van de Technische Noodhulp. De verdedigers van enkele betrokkenen de meesten zijn reeds weer op vrije voeten betoogden, dat men deze, overigens afschuwelijke daad, moet zien in het licht der om standigheden dier dagen. De Duitsers roofden Arnhem leeg en de Bussummers die daar ge dwongen moesten helpen, na men van de Duitsers weer wat af. Aanhouding inzake roofoverval. In haar onderzoek naar de daders van de aanslag op de 42-jarige bewaker L. van R., die Maandagavond op de O.Z. Voorburgwal te Amsterdam met bijlslagen op het hoofd ernstig werd gewond, heeft de politie een 21-jarige Duit ser, die in een klein hotelletje verbleef, van zijn bed gelicht. De man werd ook nog voor een andere zaak gezocht. DE „ORANJE- ZATERDAGMORGEN ÏN IJ MUIDEN. Het m. s. „Oranje" met 817 passagiers aan boord zal Za terdagmorgen om 8 uur in LJmuiden aankomen. De de- barkatie vindt plaats te Am sterdam om 13.uur. Deviezen en postzegels Het Tweede Kamerlid, de heer Deering, heeft vragen ge steld aan Minister Nehrer, waarbij hij de aandacht vestigt op het feit, dat ongestempelde Ned. postzegels van 2.50 en 5.en 10.welke in Ne derland niet aan het publiek mogen worden verkocht om deviezensmokkel door middel van deze zegels tegen te gaan, in het buitenland in grote ge tale, zelfs in complete vellen, te koop zgn voor prijzen, die beneden de nominale waarde liggen. De heer Deering vraagt de Minister te onderzoeken, waar deze postzegels vandaan ko men en maatregelen te tref fen opdat de grote hoeveelhe den, welke reeds in het buiten land aanwezig zijn, niet ten tweede male clandestien en tot ons nadeel de grens zullen pas seren om dan in Nederland weer onder de prijs verkocht te worden. Doorgedraaide spinazie naar Duitsland. Een quantum van 29.910 kg spinazie kon aan de Venlose groentenveiling de minimum prijs niet halen en werd door gedraaid. Het product der tuinders behoefde echter niet aan vernietiging te worden prijsgegeven, daar de spinazie naar Duitsland kon worden gezonden. Opstellen over Nederland. Te Holland in de Ame rikaanse staat Michigan is men begonnen met het beoordelen van 700 opstellen over de invloed der Nederlanders op de Amerikaanse beschaving, welke door leerlingen van de hoogste klassen der middelbare en hoge re Amerikaanse scholen zijn ingezonden. De 24 beste opstellen zullen worden onderwor pen aan het oordeel van een jury, waarvan de Nederlandse ambassa deur, dr. Loudon, voor zitter is. Deze jury zal de zes beste opstellen uitkiezen en de schrijvers ervan zullen in Juli per KLM naar Nederland vertrek ken als gasten van de Nederlandse regering. Zij zullen per Holland-Ame- rika lijn terugkeren. Olie-boringen in Drente De olie in de Ned. boring biedt nog steeds nieuwe pers pectieven. De Bataafsche Pc- troleummaatschappij zal bin nenkort ten Westen van Coe- vorden beginnen met diepbo- ring. De maatschappij zal daar in de komende maanden olie winnen en plannen be staan boringen tot een diep te van 2000 meter te ver richten. Bij Schoonloo (ten Noorden van Emmen) zal de Bataaf sche proefboringen tot een diepte van 600 meter onder nemen. In Hoensbroek is de heer Ant. Reering, die juist zijn zeventigste verjaardag vierde, in een z.g. slikbeek «gevallen en v*niroaken,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 13