Rilland Bath bouwt op Nog geen parkeerterrein? UIT DE PROVINCIE Franse landbouwers LAATSTE NIEUWS Zuid-Beveland Eerste woningwetwo ningen in wording. Particulier initiatief moet loskomen I Woensdagmiddag had de eerste steenlegging plaats voor de in aanbouw zijnde 32 arbei derswoningen te Rilland Bath, waarbij onder meer tegenwoor dig waren het gemeentebe stuur, de commissaris voor de volkshuisvesting, de heer Quarles van Ufford en de he ren Valk, Weertman en Jobse van de Wederopbouw, de ar chitect van den Hout en de heer Dekker van bouw- en woningtoezicht. Het 3-jarig dochtertje van de burgemeester, de heer J. A. de Goffau, verrichtte de eerste steenlegigng op voorbeeldige wijze, waarna de burgemeester het woord nam. REDE BURGEMEESTER Hij sprak de hoop uit. dat de verdere bouw van de woning wetwoningen voorspoedig zou verlopen en zelde daarna on geveer het volgende: In ons land worden ten op zichte van het herstel en dc wederopbouw vele klachten en pessimistische stemmen gehoord. In dat klachten- koor hebben we hier in Ril land Batth ook dikwijls mee gezongen en gevraagd om spoedig meer woonruimte. Na de instelling: van de ge meenteraad in September heb ben B. en W. van deze gemeen te speciaal aandacht besteed aan de mogelijkheid van wo ningbouw, waarvan het resul taat was, dat aan de raad voorstellen werden gedaan voor het bouwen van zoge naamde Daalbouw-woningen. Op dit besluit werd terugge komen na ingewonnen advies van de wederopbouwdienst en volkshuisvesting. Medio De cember werd besloten tot de bouw van definitieve wonin gen. ANDER GELUID De voorbereidingen zijn zeer vele gieweest. Hier moet ik echter een ander geluid laten horen. Een geluld van tevre denheid in plaats van klachten, want van de diverse instanties hebben we alle mogelijke me dewerking ondervonden. Namens het gemeentebe stuur hiervoor hartelijk dank. Dank ook aan de are itect, aan de opzichter en de aanne mer met zijn arbeiders, die in de afgelopen vier weken heb ben getoond, dat er flink werk verzet kan worden. Dat stemt hoopvol. Hier zit schot in. Ga zo voort. De aandacht moet er op geves tigd worden, dat reeds voor de oorlog in deze gemeente een woningtekort bestond. Er zijn voorts ruim 40 wo ningen door oorlogsgeweld vernietigd en nog vele gezin nen wonen in Nisse-hutten, barakken enz. Het grote tekort aan ar beiders in lancL en tuinbouw kan niet worden opgevangen eenvoudig door het gebrek aan arbeiderswoningen. Dat er verlangend wordt uit, gezien naar de dag waarop de ze arbeiderswoningen zullen worden opgeleverd, laat zich verstaan. Maar tevens zal deze kleine Illustratie doen begrijpen, dat deze 32 woningen nog geen op lossing van het woningvraag stuk kunnen geven. Er moet dan- ook een beroep gedaan worden op allen, die straks de helpende hand kunnen bieden bij het verder herstel en de op bouw der gemeente. Reeds heeft het gemeentebestuur ver dere plannen in voorbereiding. Tenslotte sprak de burge meester do hoop uit, dat de ze start van het gemeente bestuur door verdere parti culiere bouw gevolgd zou_ worden, opdat de gemeente tot nieuwe welvaart gebracht zou worden. In de daaropvolgende samen komst in de raadzaal sprak d< beer Quarles van Ufford na mens Volkshuisvesting. Hrj uitte zijn beste wensen voor de nieuwbouw en toonde grote belangstelling voor het we- deropbouwwerk te Rilland. Bath. K.L.M. vliegt naar Dublin. Dinsdagmiddag is van Schip hol de Ph-TBP naar Dublin vertrokken, waarmede de K. L.M. een nieuwe luchtlijn Am- sterdam-Manchester-Dublin heeft geopend. Onder de geno digden, die aan deze bijzondere vlucht deelnamen, bevond zich minister Huysmans. Het gezel schap zal enige dagen in Du blin verblijven. (Ingezonden mededeling) GR IJ ZE HAREN. Als U daar niet op gesteld is, gebruikt dan onze haar kleurhersteller, welke U bin nen enige weken uw natuur lijke kleur teruggeeft. Deze haarhersteller is absoluut on gevaarlijk en doeltreffend. Onder de naam Grisex is het in de handel en natuurlijk te kopen bij JO FIBBE. Prijs per flacon 3. JO FIBBE, Vlissingen Middelburg. (Ingezonden mededeling) De electr. wasserij M. G. DE GRAAFF v. Dishoeckstr. 26, Vlissingen, bericht dat wederom wassen worden aangenomen, tevens fijn was. Depots gevestigd: Middelburg, Zandstraat 11. Havendorp, 1ste Kabelstr. 639. Voorlopig aan de depóts te bezorgen. Gelie a onderstaande strook aan de wasserij toe te zenden. Beleefd aanbevelend, DE DIRECTIE. Ondergetekende wenst zijn wasgoederen, persopmaak, te laten verzorgen door Electri- sche Wasserij en Strijkinrich- ting M. G. DE GRAAFF', Van Dishoeckstraat 26, Vlissingen. Naam Adres en huisnummer Duidelijk invullen a.u.b. Aanvaring bij Terschelling. In de nacht van Dinsdag óp Woensdag j.l. schijnt zich op zee ttfdens een dikke mist Noord-West van Terschelling, een drama te hebben afge speeld. Een Amerikaans schip, de „Wilson Victory" zou daar een Nederlandse vissersschuit hebben overvaren. Men heeft op Terschelling slechts een ogenblik radiografisch contact gehad met de „Wilson Victo ry" tijdens welk gesprek werd opgevangen>, dat dit schip een Nederlandse vissersboot had overvaren en bezig was perso nen uit zee op te pikken. Men heeft tot op heden niets meer van de „Wilson Victory" gehoord. Eei ei van 118 gram. Een kip van de familie Ra- getti in Zaandam, heeft een ei gelegd, dat 118 gram woog. De schaal was wat rimpelig. GROENTENEXPORT. Met de Engelse en Ameri kaanse bezettingsautoriteiten is overeengekomen, dat de Ne derlandse groenten export naar Duitsland op 1 Juni a.s. her vat zal worden. Er is een overeenkomst afgesloten voor leveringen aan de bezettings legers. HOGERHUIS AANVAARDT NATIONALISATIE VERVOER. Het Britse Hogerhuis, waar in de oppositie èen grote meer derheid heeft, heeft in principe het wetsontwerp van de rege ring inzake nationalisatie van het binnenlands vervoer aan genomen. VOETBAL. De competitiewedstrijd het Gooi—Ajax eindigde in een 3— 0 overwinning voor de Amster damse kampioensploeg. SOEKARNO OP REIS. Soekarno heeft zich op reis begeven naar West-Java. In zijn gezelschap reizen o.a. de vakverenigingsbestuurders Suurhoff, Vijlbrief en Blokzijl (van N.V.V. en E.V.C.) Fortuinlijke val. De leidekker J. Brc- dero uit Utrecht viel van het dak van de Ned. Herv. Kerk te Elburg, een hoogte van ruim 20 M. op straat. Wonder boven wonder liep hij slechts enige schaafwonden op. Het ongeluk is geschied doordat de dakstoel brak, waarop de loop planken lager.. Een collega van Bredero kon op het laatste ogenblik een touw grij pen en zich op deze wyze redden. NIEUWE BONNEN geldig van 25 Mei t.m. 7 Juni Bonkaarten KA, KB en KC 705 (serie D). Brood: D01 brood en D06 Re serve 800 gram; D02 Brood 400 gram; D 03 Reserve 1600 gram. Boter, enz.: D 01 Boter en D07 Reserve 125 gram bo ter; D 02 Boter 250 gram Margarine of 200 gram vet; D 01 Reserve en D 04 Re serve 125 gram margarine of 100 gram vet; D07 Algemeen 120 gram spijsolie (vóór-inlevering tot uiterlijk 31 Mei). Melk: D 01 Melk 4 liter; D 03 Melk en D 05 Melk 7 liter. Vlees: D 01 Vlees 100 gram; D 02 Vlees 300 gram. aas: D01 Alg. 200 gram. Eieren: D 02 Alg. 1 ei. Bloem, enz.: D 03 Alg. 100 gram bloem óf zelfrijzend bakmeel öf kindermeel (niet uit rijst bereid). Koffie: D 04 Alg. 125 gram. Thee: D 05 Alg. 50 gram. Suikerwerk: D 06 Alg. 100 gr. Bonkaarten KD en KE 705 Brood: D11 Brood en D13 Reserve 800 gram. Boter, enz.: D11 Boter 250 gram boter; D12 .Boter 125 gr. margarine of 100 gr. vet; D14 Alg. 120 gr. spijsolie (vóór-inlevering tot uiterlijk 31 Mei). Melk: D13 Melk en D15 melk 12 liter. Vlees: D11 Vlees en D12 Vlees 100 gram. Kaas: D11 Alg. 100 gram. Eieren: D12 Alg. 1 ei. Suikerwerk: D13 Alg. 100 gram. Bloem, enz.: D 14 Reserve 100 tram bloem óf zelfrijzend akmeel of kindermeal (niet uit rijst bereid). D16 Reserve 600 gr. bloem óf zelfrijzend bakmeel of kindermeel, (niet uit rrjst bereid). Bonkaarten MA t.m. MG 706 Brood: D 21 Brood 800 gr. Boter: D 21 Boter 250 gram boter; D 22 Boter 250 gr. margarine of 200 gr. veL Melk: D 21 Melk 5 liter. Vlees: D 21 Vleesch 300 gr.; D 22 Vleesch 100 gram. Kaas: D 21 Kaas 200 gram. Eieren: D 21 Eieren 5 eieren. Op 29 Mei zullen bonnen worden aangewezen voor sui ker, versnaperingen en tabak. De niet aangewezen bonnen van de serie C kunnen wor den vernietigd. De bonnen D 06 Algemeen en D13 Algemeen geven al leen recht op het kopen van Verkeersverbetering bij Sluiskil. Naar de A.N.WJ3. verneemt, zal op 18 Juni a.s. door de Rykswaterstaat worden aanbe steed het maken van wegaan- sluitingen op de brug over het kanaal GentTerneuzen te Sluiskil, welke brug thans her steld wordt. De verbinding wordt hier momenteel nog onderhouden door een veerpont. Uiteraard zal door de in gc- bruikname van de brug en de nieuwe wegaansluitingen het verkeer tussen Oost- en West- Zeeuwseh-Vlaanderen een aan zienlijke verbetering onder gaan. ZEEUWSCH GENOOTSCHAP DER WETENSCHAPPEN In de jaarlijkse vergadering van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, werd door de secretaris, mr. J. G. Velt- man Fruin, het jaarverslag uitgebracht, waarbij uitvoerig stil werd gestaan bij het in gang zijnde oudheidkundig bo dem onderzoek in Zeeland, o.a. betreffende de vluchtberg te Borssele. Mededeling werd ge daan van- twee belangrijke le gaten, nl.: Legaat De bron de Vexela bestaande uit: le zilveren soepterrine met lepel, in 1835 door db Gecommitteerde Ra den der grondeigenaren van Axel, Neuzen, Zaamslag en Hoek en van Axelambacht ge schonken aan kolonel J. L. baron De Bron de Vexela, com mandant 5e district 1830-1835. 2e zilveren koffie-servies (tête tête), in 1835 geschon. ken door belanghebbenden in de polders, gelegen in kanton Hulst. Legaat jhr. J. van Reigers berg Versluys, bestaande uit: twee bierkannen Delfts aarde werk met wapen De Haze Borame, zilveren peperbus 1729 (Haags werk), een Delfts bord en negen schilderijen, w.o.: portretten 5 van leden ge slacht Versluys (mr. C. Ver sluys, burgemeester van Mid delburg en diens vrouw Adri- ana de Munck), pastels van B. Vaillant 1691, hun zoon Stephanus Versluys (1694 1736), gouverneur van Ceylon, door onbekende, diens zoon mr. M. C. Versluys (1723—1811) en echtgenote, bouwers van het bekende huis Lange Delft, laatstelijk hotel Verseput. door Baur, 1761. Verder portretten van Philipina van Merrivoor- de, geboren. 1640 te Veere. ver moedelijk via familie van Rei. gersberg In de collectie geko men, van de jeugdige graaf Samuel van Hogendorp, ver moedelijk via de familie van Citterg in de collectie gekomen, van mr. J. P. van den Brande, 17341793, eigenaar van St. Jan ten Heere, wiens dochter met mr. M. E. C. Versluys ge huwd was. De rekening en verantwoor ding van de thesaurier mr. J. H. C. Heyse werd goedge keurd. Tot lid van het bestuur in de vacature-mr. van dei- Weel werd gekozen ir. H. D. J. Swaters. Dr. P. J. Meertens hield een voordracht over Zeeuwse fa milienamen. BENOEMINGEN. Benoemd zgn tot plaatsver vanger van de dijkgraaf van de Westpolder, Jac. de Kam te Geersdyft Wissekerke); gezworene van de calami- teuze Moggershilpolder. C. P. Elenbaas te St. Annaland; dijkgraaf van de Joanna Ma- riapolder, C. J. J. Kooijman te St. Annaland; dijkgraaf van het water schap Oud Vossemeer, H. van Gorsel te Oud-Vossemeer. bezoeken Zeeland Trips over Beveland en Walcheren. Gedurende de Pinksterweek krijgt Zeeland en in het bij zonder- Zuid-Beveland weer Frans bezoek en wel van 55 of 56 landbouwers, wier doel het voornamelijk is kennis te maken met alles wat op hun teïrein hier wordt bereikt. Zaterdagmiddag worden zij met de trein van 1 uur te Goes verwacht en begeven zich naar de zaal Krijger, waar het comité van ont vangst hen zal opwachten. Dit comité, dat zich gevormd heeft op verzoek vari de heer J. C. H. Hollmann. de vertegen woordiger van de „World Friendship Assocation'", staat uit de heren: mr. J. F. G. Schlingemann, Kloetinge. voorzitter; I. R. D. W. Stolp, secretaris; ir. A. E. Bruijning, penningmeester; ir. C. J. Droogendi.jk; C. Visser; M. Huige, allen Goes; ir. D. J P. v. d. Have, Kapelle en D. Timmerman. Kattendijke. Mr. Schlingemann zal, mede suikerwerk, niet van suiker, als secretaris der Z.L.M., de jam, stroop of chocolade. I gasten verwelkomen, waarna Staking bij Ford. Meer dan 3700 meester knechts by de Fordfabrieken In Amerika hebben besloten in staking te gaan. Zij eisen hogere lonen en een nieuw contract met an dere arbeidsvoorwaarden. On derhandelingen hierover met de directie bleken tot nu toe vruchteloos. Een vakverenigingsleider verklaarde dat de staking binnen 10 dagen het werk op de gehele fabriek stop zal zetten. Maria Fascinella begenadigd. Maria Fascinella, de vrouw die in Februari van dit jaar de Engelse brigade-generaal de Winter heeft vermoord, is begenadigd. Maria is een Italiaanse on derwijzeres met fascistische neigingen. Zij was om haar daad ter dood veroordeeld, doch het opperbevel heeft dit vonnis thans gewijzigd in le venslang. Vele Italianen wa ren over het doodvonnis slecht te spreken. Kortgeleden is daartegen een protest aan geboden, waaronder meer dan 200.000 handtekeningen wa ren verzameld. Ontevreden winkeliers demonstreerden. In Parijs hebben 7000 winke liers een demonstratie gehou den als protest tegen het eco nomisch ingrepen van de rege ring. De demonstranten drongen een rgksbureau binnen en leg den van de buitgemaakte for mulieren een groot vuur aan. De federatie van handelaren, die 2 y2 millioen leden telt, schijnt het voornemen te heb ben Zondag tot staking over te gaan. MERKWAARDIG PROTEST. In een arondissement brj Lyon kwam het tot demonstra ties na een verlaging van het broodrantsoen. Een menigte dwong de pre fect zich naar het radiostation te begeven en daar moest hij vertellen, dat hij de verlaging introk. J.F.A.P. wil tarwe-overeen- komsl. Een commisie van de inter nationale federatie van agri- culturele producten (J.F.A.P.) heeft na dagenlange discussie besloten op een internationale tarwe-overeenkomst aan te dringen. De kaarten op tafel. „De kaarten op tafel" is de titel van een brochure, die de Labour-party aan het Pink stercongres zal aanbieden. Ten aanzien van de buiten landse politiek wordt daarin duidelijk gezegd, dat een bond genootschap met de Sowjet- Unie onmogelijk zal zijn, indien Rusland zich op een oorlog met Amerika voorbereid. B.P.M. bouwt nieuwe fabrieken. Op een persconferentie heeft de directeur van de Bataafse Petroleum Maatschappij mede gedeeld. dat de B.P.M. drie nieuwe fabrieken in Nederland wil bouwen. Ie Een nieuwe kunstmest- stoffenfabriek te Ymuiden. 2e Een fabriek te Pernis voor de vervaardiging van synthetische wasmiddelen. 3e Een nieuwe fabriek voor de productie van kunstharsen. In deze projecten zal een to taal bedrag van 70 millioen gulden worden geïnvesteerd'. 500.000 brieven per week. Er worden 500.000 brieven per week naar Indonesië ge zonden, zo vertelde gisteren het hoofd van bet bureau posterijen van het dep. van oorlog. Het is te verwachten, dat dit aantal tot een millioen zal stijgen als de 2e divisie in Indonesië zal zijn. Grote smokkelaffaire in Enschede. Zes smokkelaars van groot formaat zijn te Enschede gear resteerd en meerdere arresta ties zullen waarschijnlijk nog volgen in verband met de ont dekking van een smokkelcom- plot, waarbij talloze smokke laars betrokken zpn. Zij hielden zich ermee bezig auto's en auto-onderdelen uit Duits land naar Nederland te bren gen. Een jaar lang zijn vele auto's en vrachtwagens vol onderdelen uit Duitsland naar ons land gesmokkeld in ruil voor levensmiddelen. De smokkelaars waren ge kleed in geallieerde uniformen, maakten gebruik van valse pa pieren en bedienden zich bjj de grenscontróle van de Engelse taal. Men verwacht, dat van deze smokkelaffaire binnenkort vele feiten aan het licht zullen ko men. EERSTE KAMER Ontwerp ouderdoms voorziening aangenomen. De Eerste Kamer heeft Woensdagmiddag het wets ontwerp noodregeling ouder domsvoorziening z.h.s. aange nomen. De meeste sprekers hadden feen ernstige bezwaren in te rengen tegen het ontwerp. De heer v. Lieshout (K.v. P.) had liever een indeling- in drie klassen gezien en juf frouw Tjeenlc Willink (Arb.) vond de uitkeringen niet al te hoog. Zjj komen niet uit boven wat op het ogenblik als minimum voor noodzake lijk levensonderhoud is vast gesteld. Ook de heer Brandenburg (C.P.N.) had bezwaren tegen de z.i. te lage normen. De minister zeide in zyn antwoord geen reden te zien om het ontwerp nu nog te wyzigen of andere bedragen vast te stellen en daarna girig het ontwerp er door. ir. C W. C. van Beekom. rijksJandbouwconsulent, een korte inleiding houdt over hetgeen Zeeland de gasten te tonen heeft. Daarna gaan de Fransen met hun gastheren en -vrou wen naar diens woningen. Zondag vermeldt het pro gramma een kerkdienst, be zoek aan het kerkhof te Ka pelle en vertoning in de Rij ksland bou w w interschool van door de afd. Voorlichting van het Ministerie van Land bouw enz. beschikbaar gest.ej- de films ter inleiding van de excursies op Donderdag Vrijdag. Maandagmorgen wordt een bezoek gebracht aan de vei ling en het koelhuis te Goes, de fruitteeltbedrjjven vande firma v. d. Have: 's middags aan de veiling te Kapelle en aan Frederica- en Bathpol- ders. Dinsdagmorgen gaat het ge zeischap naar Yerseke, waar na de ontvangst ten gemeen tehuize een bezoek aan oes tercultuur en kreeftenparken en een tocht met visserssche pen op de Oosterschelde op het programma staat; 's mid dags krijgen het bedrijf van de heer D. A. Timmerman te Kattendijke en de N.V. Wil helminapolder een bezoek. Woensdag gaat het gezel schap een bezoek aan Am sterdam brengen. Donderdag herbergt Wal cheren de Fransen, die dan onder leiding van de Inspec tie Zeeland van de Rijks dienst voor Landbouwherstel kennis komen maken met het verdronken eiland en de plan nen voor de vernieuwing van „Zeelands tuin". Men zal o. Domburg bezoeken en daar lunchen. Voor Vrijdag staat Schou wen en Duiveland op het pro gramma met bezichtiging van Zierikzee, het stoomgemaal enz. met het afscheidsmaal in „De Schouwse Boer". 's Zaterdags vertrekken de gasten weer naar Frankrijk. Lonen voor vissers en landarbeiders. In landbouwers zowel e visserskringen op Schouwen en Duiveland vormen de lo nen de laatste weken het on derwerp van gesprek. Vorig jaar betaalden vele landbou wers belangrijk meer dan het contractloon om toch maar aan de nodige werk krachten te komen. In West Brabant werden daarvoor enige weken geleden ver schillende boeten opgelegd. Van werkgeverszgde ln het landbouwbedrijf wordt, dan ook de laatste tijd alles op haren en snaren gezet om de contractlonen te handha ven, vooral ook omdat im mers ook de richtprgzen voor de producten zijn verminderd. De werknemers weigerden deze week om de suikerbie ten te wieden, anders dan tegen uurloon. Vroeger ge beurde dat meestal tegen aangenomen of accoordloon, doch daar wilde men thans niet meer aan. In mosselkwekerskringen kregen de werkgevers de contracten van de Trans portarbeidersbonden voorge legd, met het oog op het feit dat straks de vangst van mosselzaad op de Waddenzee en het lossen der schepen met het mosselzaad begint. Ook daar trachten beide par tijen de contracten op hun eigen wqze en :n eigen voor deel uit te leggen. Goes 60-JARIG HUWELIJKS FEEST. Hèt echtpaar J. Kramer i M. Kramerv. d. Maas te Goes, vierde Dinsdag onT der grote belangstelling het zestigjarig huwelijksfeest. De buurtbewoners hadden door het uitsteken van de vlag en het oprichten van een erepoort het geheel een fees- telgk aanzien gegeven. Wolphaartsdijk EEN JUBILEUM. Woensdag 21 Mei j.l. was het 40 jaar geleden dat de heer P. Ossewaarde te Wol- faartsdijk in dienst van de heer A. Koert onafgebroken de inwoners tot veler genoe gen van melk geeft voorzien. Tribunaal Goes. Uitspraken. J. Meyaard, 48 j., commis- sionnair te Oudelande, ver beurdverklaring 10.000 en ontz. rechten. R. B. Meyaard, 40 j., fruit kweker te Oudelande, veroor deeld tot tijd van voorinter nering, verbeurdverkl. 2000 i zijn radio, ontz. rechten. Jozina H. Bares, zonder be roep, ontz. rechten. J. A. Wisse, 37 j., winke lier te Goes, onderzoek her vat. H. v. d. Stel, 26 j„ ry- wielhersteller te Kapelle, 6 mnd. intern, tot 21 Nov. 1947, ontz. rechten. A. Koolwijk, 51 j., SsThecps- bevrachter, Vlisningen, ver beurdverklaring van 50.000 en ontz. rechten. J. v. d. Yssel, 36 j., Mid delburg, beschuldiging ver vallen verklaard. A. F. v. d. Wiele, 62 j., Hulst, veroordeeld tot voor- Internering, verbeurdverkl. 3000, ontz. rechten. M. Frelier, 33 i., te Bres- kens, verbeurdverkl 6000.. Zeeuwsè^nippers De collecte voor Her wonnen Levenskracht bracht te Lewedorp f 39 op. De collecte te Wolfaarts- dijk voor de Stichting 1940 '45 heeft 819.64 opgebracht. De Vlakebrug. WEINIG KANS OP HULPBRUG. Kórt geleden hebben Gede puteerde Staten van Zeeland zich persoonlijk op de hoogte gesteld van de onhoudbare verkeerstoestand bij de Vla kebrug, waar thans het weg. verkeer is omgelegd over Yerseke, omdat de tijdelijke hulpbrug vervangen wordt door een definitieve brug. Gedeputeerden hebben zich tot het betrokken ministerie gewend met het verzoek tij. dens de herstelling de hulp brug te laten liggen. Naar wij thans vernemen, bestaat er weinig kans op het weder in gebruiknemen van deze, hulpbrug, omdat men daardoor het gereed komen van de definitieve brug aanzienlijk zou ver tragen. Destijds is het plan voor de vernieuwing en de omlegging van het verkeer voorgelegd aan het bestuur van de pro vincie en aan de burgemeester van Yerseke. Deze instanties zagen wel het ontoereikende van de omlegging via Yerseke, maa^: zij konden zich vereni gen met de vernieuwing van de brug in de zomermaanden. Wel zou het toeristenverkeer daarvan nadeel ondervinden, doch een vernieuwing in het najaar zou het landbouw-ver- keer schaden en bovendien zou de omlegging over Yerse ke in het najaar veel bezwaar lijker zijn doordat dan de wegen modderig en zacht zijn. Men heeft toen beslist, dat het zomer verkeer gemakkelij ker de nadelen kon dragen dan het najasirsverkeer. Plaatst men nu opnieuw de hulpbrug, dan zou het na- j aars verkeer ernstige nadelen ondervinden. Verwacht wordt, dat de mi nister deze oplossing niet zal kiezen. Ook 'n afdoende ver betering van het thans tijde lijk bereden weggedeelte tus- schen Vlakebrug en Yerseke kan niet overwogen worden, omdat de, kosten daarvan bui tensporig hoog zouden zijn. Evenmin kan een pont voor autoverkeer ingelegd worden, omdat het de scheepvaart in het kanaal bij de Vlakebrug het pontverkeer telkens on derbreekt. Hoe teleurstellend het ook zal zijn, het ziet er naar uit, dat men met de zorgelijke verkeerstoestand zal blijven zitten tot de nieuwe Vlake brug gereed is, tenzij de mi nister een onverwachte beslis sing zou nehien. De colorado-kever invasie. De Zoutelandse schooljeugd heeft in enkele dagen op het strand reeds ruim 20.000 Co loradokevers gezocht en in-1 geleverd. GEMEENTERAAD GOES. Geen extra-betaling yan gas-personeel. Woensdagavond vergaderde de gemeenteraad van Goes onder voorzitterschap van bur gemeester mr. W. C. ten Kate. Aanwezig waren 12 leden, afwezig de heren Du- vekot, Somers en Vingerling. Ingekomen was o.a. een brief van Ged. Staten met bezwaren tegen het destijds aangenomen plan tot de aanleg van een parkeerterrein aan de West- wal. De heer de Muynck be treurde dit ten zeerste omdat men dan volgend seizoen nog zal zitten zonder parkeerter rein. De voorzitter verzekerde, dat B. en W. het hierbij niet laten en ter zake diligent zyn. Mejuffrouw F. J. Adriaan- se legde in handen van de burgemeester de eed af als plaatsvervangend gemeente ontvanger. Het verbod tot oprichten van 'n slachtery, hetwelk tot 6 Maart 1948 geldt, werd voor 20 jaar verlengd. B. en W. stelden voor aan de Opleiding van onderwijze ressen by het Voorbereidend Onderwijs te Middelburg 60 per leerling uit Goes per jaar toe te kennen. Voor de verschillende per sonen, rechtstreeks of indi rect werkzaam bij de ge meente werden salarisverbete ringen voorgesteld. Uitvoerig werd over verschillende on derdelen van het voorstel ge discussieerd. Over een amendement om het gaspersoneel extra betaling te geven voor nacht- en Zon- dagsarbeid staakten de stem men. Het volgende voorstel was dat om te bepalen dat aan personen in dienst bij de ge meente bg 25-jarige dienstbe trekking 50, bg 40 jaar 75 en bij 50 jaar 100 wordt uitgekeerd als hulde blijk. In verband met de noodza kelijkheid tot uitbreiding van de algemeene begraafplaats, stelden B. en W. voor met mevrouw v. d. DriesWest- dijk, eigenares van de beno digde grond, een dading aan te gaan ten einde processen over het reeds aangevangen zijn met bewerking van de grond en het verschil in taxatie door 3 deskundigen, te beslechten. Beide voorstel len werden aangenomen. Besloten werd aan het R. K. schoolbestuur 240,30 toe te kennen voor het aanschaf fen van een nieuwe reken methode. Aan de heer C. P. Pher- nambucq werd eervol ontslag verleend als onderwijzer aan school B wegens zijn benoe ming tot hoofd der o.l.s. te Wemeldinge, zulks met in ging van een nader door B. en W. te bepalen datum. In verband met de bouw van 200 en later nog wel meer woningen, vroegen B. en W. hen te machtigen de nodige maatregelen te nemen tot aankoop, c.q. onteigening van gronden ten behoeve van woningbouw en daarbij de werkzaamheden op te dragen aan een particulier architec tenbureau en een particulier technisch bureau. De commissie van financiën had naar de kosten van een en ander geïnformeerd doch de voorzitter zeide dit niet pre cies te kunnen zeggen. Bij verdere besprekingen werd de wensehjkheid naar vo ren gebracht om particulieren aan bouwgrond te helpen. Be zwaar werd gemaakt tegen de uitlating van jkh. de Ranitz, dat de gemeenten niet actief genoeg zijn inzake woning bouw. Besloten werd tot het aan vragen en aanvaarden van een bouw- en een grond- voorschot uit 's Rijks kas van resp. 1.215.000 en 116.000 voor de bouw van 103 arbeiderswoningen in de omgeving van de- Couwerve- straat en de aankoop en bouwrijp maken van de grond. En tevens tot het aanvragen van een rijksbijdrage van 75 in het exploitatietekort. Tenslotte werd ook aange nomen het voorstel tot ont lening van percelen grond ten bate van de bouw van genoemde woningen. Bq de rondvraag deelde weth. van Melle mee, dat de gasprijs van 13 op 14 cent zal worden .gebracht. De heer Haverhoek her haalde zijn dringend verzoek Om bij de scholen waarschu wingsborden te plaatsen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 8