Gymnasium tegen de dwerginstituten UIT DE PROVINCIE WALCHEREN Franse landbouwers LAATSTE NIEUWS Moeilijk te bevolken, doch zeer kostbaar. Dinsdagavond vond In de Bogardzaal te Middelburg 'n bijzondere bHeenkomst plaats, tgdens welke verschillende sprekers een beschouwing hielden over het onderwerp „Lyceum of Gymnasium". Tijdens deze vergadering werd heftig geageerd tegen de oprichting van het Chr. Lyceum te Goes en de ver binding van Lyceumaf delin gen aan verschillende Zeeuw se H.B.S.-en, stuk voor stuk dwerginstituten, die eigenlijk geen reden van bestaan heb ben, doch veel geld kosten. De rij van sprekers werd geopend door de secretaris van het Curatorium van het Gymnasium te Middelburg, dr. B. D. H. Tellegen, die er aan herinnerde, dat deze on derwijsinrichting reeds 6 7 eeuwen in de Latijnse School straat is gevestigd en in bloeiende omstandigheden verkeert: de laatste decennia volgden gemiddeld 100 leer lingen per leerjaar de lessen, waarvan één derde van bui ten Middelburg kwam. Thans geeft de Landsregering aan verschillende HBS-en een ly ceumafdeling en wordt in Goes een bijzonder lyceum gesticht en wellicht later in Hulst nog een R.K. Lyceum. Onze provincie is echter niet in staat al deze onderwijs inrichtingen te bevolken: de lyceumafdeling in Middelburg begint met 1 leerling, die te Zierikzee met vier. Deze in stellingen worden voor 90 door het Rijk betaald. Vol gens spr. zou men voordeli ger door beurzen de moge lijkheid kunnen scheppen kin deren van buiten Middelburg het gymnasiaal onderwas te laten volgen. Hij herinnerde aan het agrarische karakter van onze provincie, waardoor het aantal kinderen, dat een klassieke opleiding krijgt, uiteraard gering is. De waarn. rector van het Middelburgs Gymnasium, dr. H. W. Fortgens, die ook ja renlang op lycea les heeft gegeven, beschreef de voor delen van het gymnasium boven het lyceum. Hier wordt de gymnasiale cursus na de onderbouw samengedrongen tot een periode van vier jaar, terwijl de kinderen op oude re leeftijd veel te veel droge stof moeten leren. Deze ken nis beklgft minder. Op de ly cea in Zeeland „hangt" de gymnasiale afdeling er bij; het kleine aantal leerlingen leidt noodzakelijk tot verla ging van het peil van het onderwijs. Dr. Fortgens zei- de het jammer te zullen vin- Tribunaal Goes. Uitspraken. J. Meyaard, 48 j., commis- sionnair te Oudelande, ver beurdverklaring 10.000 en ontz. rechten. R. B. Meyaard, 40 j., fruit kweker te Oudelande, veroor deeld tot t\jd van voorinter nering, verbeurdverkl. 2000 en zijn radio, ontz. rechten. Jozina H. Bares, zonder be roep, ontz. rechten. A. Koolwijk, 51 j., scheeps bevrachter, Vlissingen, ver beurdverklaring van 50.000 en ontz. rechten. J. v. d. Yssel, 36 j., Mid delburg, beschuldiging ver vallen verklaard. A. F. v. d. Wiele, 62 j., Hulst, veroordeeld tot voor internering, verbeurdverkl. 3000, ontz. rechten. M. Frelier, 33 i., te Bres- kens, verbeurdverkl 6000.. (Ingezonden mededeling) GR IJ ZE HAREN. Als U daar niet op gesteld is, gebruikt dan onze haar- kleurherstellcr, welke U bin nen enige weken uw natuur lijke kleur teruggeeft. Deze haarhersteller is absoluut on gevaarlijk en doeltreffend. Onder de naam Grisex is het in de handel en natuurlijk te kopen bij JO FIBBE. Prijs per flacon 3.—. JO FIBBE, Vlissingen Middelburg. (Ingezonden mededeling) De electr. wasserij M. G. DE GRAAFF v. Dishoeckstr. 26, Vlissingen, bericht dat wederom wassen worden aangenomen, tevens fijnwas. Depóts gevestigd: Middelburg, Zandstraat 11. Havendorp, 1ste Kabelstr. 639. Voorlopig aan de depóts te bezorgen. Gelieve onderstaande strook aan de wasserij toe te zenden. Beleefd aanbevelend, DE DIRECTIE. Ondergetekende wenst zijn wasgoederen, persopmaak, te laten verzorgen door Electri- sche Wasserij en Strij kinrich ting M. G. DE GRAAFF, Van Dishoeckstraat 26, Vlissingen. Naam Adres en huisnummer: Duidelijk invullen a.u.b. den, wanneer Prot. Chr. leer lingen weg zouden trekken, want afzondering is nimmer goed. Hg hekelde de manie ren, waarop het Chr. Lyce um te GoeS poogt een be voegd leeraar Nederlands van een van onze R.H.B.S.-en weg te lokken en noemde het ongehoord, dat deze school parallelklassen in Middelburg wil gaan vestigen. Ds. L. C. Spijkerboer uit Souburg oordeelde de oprich ting van een Chr. Lyceum te Goes een aantijging tegen het openbaar gymnasium. Hij was van oordeel, dat men zijn kind naar deze laatste school moet zenden met waakzame critlek van kerk en gezin. Tenslotte hielden enige oud-leerlingen 'n warm pleidooi voor hun school en toonden aan, dat de jeugd op het Middelburgs Gymna sium elkaar verdraagt en de gemeenschappelijke wil heeft iets goeds op te bouwen. De bijeenkomst, die werd bijgewoond door ae wethou der J. W. Kögeler, werd be sloten met de beantwoording van een aantal gestelde vra gen. Aanvaring bij Terschelling. In de nacht van Dinsdag op Woensdag j.l. schijnt zich op zee tijdens een dikke mist Noord-West van Terschelling, een drama te hebben afge speeld. Een Amerikaans schip, de „Wilson Victory" zou daar een Nederlandse vissersschuit hebben overvaren. Men heeft op Terschelling slechts een ogenblik radiografisch contact gehad met de „Wilson Victo ry" tgdens welk gesprek werd opgevangen, dat dit schip een Nederlandse vissersboot had overvaren en bezig was perso nen uit zee op te pikken. Men heeft tot op heden niets meer van de „Wilson Victory" gehoord. GROENTENEXPORT. Met 'de Engelse en Ameri kaanse bezettingsautoriteiten is overeengekomen, dat de Ne derlandse groenten export naar Duitsland op 1 Juni a.s. her vat zal worden. Er is een overeenkomst afgesloten voor leveringen aan de bezettings legers. HOGERHUIS AANVAARDT NATIONALISATIE VERVOER. Het Britse Hogerhuis, waar in de oppositie een grote meer derheid heeft, heeft in principe het wetsontwerp van de rege ring inzake nationalisatie van het binnenlands vervoer aan genomen. VOETBAL. De competitiewedstrijd het GooiAjax eindigde in een 3 0 overwinning voor de Amster damse kampioensploeg. K.L.M. vliegt naar Dublin. Dinsdagmiddag is van Schip hol de Ph-TBP naar Dublin vertrokken, waarmede de K. L.M. een nieuwe luchtlijn Am sterdam-Manchester-Dublin heeft geopend. Onder de geno digden, die aan deze bijzondere vlucht deelnamen, bevond zich minister Huysmans. Het gezel schap zal enige dagen in Du blin verblijven. Fortuinlijke val. De leidekker J. Bre- dero uit Utrecht viel van het dak van de Ned. Herv. Kerk te Elburg, een hoogte van ruim 20 M. op straat. Wonder boven wonder liep hij slechts enige schaafwonden op. Het ongeluk is geschied doordat de dakstoel brak, waarop de loop planken lagen. Een collega van Bredero kon op het laatste ogenblik een touw grij pen en zich op deze wijze redden. NIEUWE BONNEN geldig van 25 Mei t.m. 7 Juni Bonkaarten KA, KB en KC 705 (serie D). Brood: D01 brood en D06 Re serve 800 gram; D02 Brood 400 gram; D03 Reserve 1600 gram. Bot^r, enz.: D 01 Boter en D 07 Reserve 125 gram bo ter; D 02 Boter 250 gram Margarine of 200 gram vet; D 01 Reserve en D 04 Re serve 125 gram margarine of 100 gram vet; D 07 Algemeen 120 gram spijsolie (vóór-inlevering tot uiterlijk 31 Mei). Melk: D 01 Melk 4 liter; D 03 Melk en D05 Melk 7 liter. Vlees: D01 Vlees 100 gram; D 02 Vlees 300 gram. Kaas: D 01 Alg. 200 gram. Eieren: D 02 Alg. 1 ei. Bloem, enz.: D03 Alg. 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel öf kindermeel (niet uit rijst bereid). Koffie: D 04 Alg. 125 gram. Thee: D 05 Alg. 50 gram. Suikerwerk: D06 Alg. 100 gr. Bonkaarten KD en KE 705 Brood: Dll Brood en D13 Reserve 800 gram. Boter, enz.: D11 Boter 250 gram boter; D12 Boter 125 gr. margarine of 100 gr. vet; D14 Alg. 120 gr. spijsolie (vóór-inlevering tot uiterlijk 31 Mei). Melk: D13 Melk en D15 melk 12 liter. Vlees: D11 Vlees en D12 Vlees 100 gram. Kaas: Dll Alg. 100 gram. Eieren: D12 Alg. 1 ei. Suikerwerk: D13 Alg. 100 gram. Bloem, enz.: D14 Reserve 100 gram bloem óf zelfrijzend bakmeel of kindermeal (niet uit rijst bereid). D16 Reserve 600 gr. bloem öf zelfrijzend bakmeel of kindermeel, (niet uit rijst bereid). Bonkaarten MA t.m. MG 706 Brood: D 21 Brood 800 gr. Boter: D21 Boter 250 gram boter; D 22 Boter 250 gr. margarine of 200 gr. vet. Melk: D 21 Melk 5 liter. Vlees: D21 Vleesch 300 gr.; D 22 Vleesch 100 gram Kaas: D21 Kaas 200 gram. Eieren: D21 Eieren 5 eieren. Op 29 Mei zullen bonnen worden aangewezen voor sui ker, versnaperingen en tabak. De niet aangewezen bonnen van de serie C kunnen wor den vernietigd. De bonnen D 06 Algemeen en D13 Algemeen geven al leen recht op het kopen van suikerwerk, niet van suiker, jam, stroop of chocolade. Verkeersverbetering bij Sluiskil. Naar de A.N.W.B. verneemt, zal op 18 Juni a.s. door de Rijkswaterstaat worden aanbe steed het maken van wegaan- sluitingen op de brug over het kanaal GentTerneuzen te Sluiskil, welke brug thans her steld wordt. De verbinding wordt hier momenteel nog onderhouden door een veerpont. Uiteraard zal door de in ge- bruikname van de brug en de nieuwe wegaansluitingen het verkeer tussen Oost- en West- Zeeuwsch-Vlaanderen een aan zienlijke verbetering onder gaan. ZEEUWSCH GENOOTSCHAP DER WETENSCHAPPEN In de jaarlijkse vergadering van het Zeeuwsoh Genootschap der Wetenschappen, werd door de secretaris, mr. J. G. Velt- man Fruin, het jaarverslag uitgebracht, waarbij uitvoerig stil werd gestaan bij het in gang zijnde oudheidkundig bo dem onderzoek in Zeeland, o.a. betreffende de vluchtberg te Borssele. Mededeling werd ge daan van twee belangrijke le gaten, nl.: Legaat De bron de Vexela, bestaande uit: le zilveren soepterrine met lepel, in 1835 door de Gecommitteerde Ra den der grondeigenaren van Axel, Neuzen, Zaamslag en Hoek en van Axelambacht ge schonken aan kolonel J# L. baron De Bron de Vexela, com mandant 5e district 1830-1835. 2e zuiveren koffie-servies (tête tête), in 1835 geschon. ken door belanghebbenden in de polders, gelegen in kanton Hulst. Legaat jhr. J. van Reigers berg Versluys, bestaande uit: twee bierkannen Delfts aarde werk met wapen De Haze Bomme, zilveren peperbus 1729 (Haags werk), een Delfts hord en negen schilderijen, w.o.: portretten 5 van leden ge slacht Versluys (mr. C. Ver sluys, burgemeester van Mid delburg en diens vrouw Adri- ana de Munck), pastels van B. Vaillant 1691, hun zoon Stephanus Versluys (1694 1736), gouverneur van Ceylon, door onbekende, diens zoon mr. M. C. Versluys (1723—1811) en echtgenote, bouwers van het bekende huis Lange Delft, laatstelijk hotel Verseput, door Baur, 1761. Verder portretten van Phllipina van Merrivoor- de, geboren 1640 te Veere. ver moedelijk vla familie van Rei_ gersberg in de collectie geko men, van de jeugdige graaf Samuel van Hogendorp, ver moedelijk via de familie van Citterg in de collectie gekomen, van mr. J. P. van den Brande, 17341793, eigenaar van St. Jan ten Heere, wiens dochter met mr. M. E. C. Versluys ge huwd was. De rekening en verantwoor ding van de thesaurier mr. J. H. C. Heyse werd goedge keurd. Tot lid van het bestuur in de vacature-mr. van der Weel werd gekozen ir. H. D. J. Swaters. Dr. P. J. Meertens hield een voordracht over Zeeuwse fa milienamen. De colorado-kever invasie. De Zoutelandse schooljeugd heeft in enkele dagen op het strand reeds ruim 20.000 Co loradokevers gezocht en in geleverd. Avond-Vierdaagse le Middelburg De Ned. Wandelsport Bond organiseert elk jaar de Avond- Vierdaagse. welke als propa ganda voor de wandelsport is bedoeld en op dezelfde data in tal van plaatsen in ons land wordt gehouden. De afstanden bedragen voor de eerste drie avonden telkens 15 K.M. en op de laatste 20 K.M. Als data zijn voor dit jaar vastgesteld Woensdag 18, Donderdag 19, Vrijdag 20 en Zaterdag 21 Ju ni a.s. Indien hiervoor voldoende belangstelling bestaat ligt het in het voornemen ook te Mid delburg een Avond-Vierdaagse te organiseren. Zij die hiervoor interesse hebben, worden ver zocht zich vóór 1 Juni a.s. op te geven aan J. B. Rosenboom, Nadorstweg 4, Middelburg, Consul van de N.W.B. Slechts indien vóór deze da tum blijkt dat er voldoende be langstelling bestaat is het mo gelijk de marsen te organise ren. Middelburg JUBILEUM. 15 Mei was het 25 jaar ge leden, dat de Middelburgse Marktkoopliedenbond werd opgericht. Dat was echter niet het enige feit dat de vereniging deze dag herdacht. Ook het bestuur telde twee jubilarissen. De heer J. Tor- bijn Sr. en J. Hendrikse, vierden deze dag hun 25- jarig, jubileum respect, als voorzitter en secretaris van de bond. CONCERT OP HET MOLENWATER. Het Middelburgs Muziek corps zal a.s. Vrijdag te 8 uur op het Molenwater een openluchtconcert geven, dat gedirigeerd wordt door de heer Caro. Het programma vermeldt ondermeer de fan tasie over motieven van de opera Les mousquetaires au couvent van Varney, het ka rakterstuk Sluierdans van P. F. van Overbeeke, ouverture van de opera comique Les saltimbanques van Ganne, ouverture van de operette Leichtes Kavallerie van Franz von Suppé en een fantasie over motieven van de opera Carmen van Bizet. bezoeken Zeeland Trips over Beveland en Walcheren. Gedurende de Pinkster week krijgt Zeeland en in het bij zonder Zuid-Beveland weer Frans bezoek en wel van 55 of 56 landbouwers, wier doel het voornamelijk is kennis te maken met alles wat op hun terrein hier wordt bereikt. Zaterdagmiddag worden zij met de trein van 1 uur te Goes verwacht en begeven zich naar de zaal Krijger, waar het comité van ont vangst hen zal opwachten. Dit Staking bij Ford. Meer dan 3700 meester knechts bij de Fordfabrieken in Amerika hebben besloten in staking te gaan. Zg eisen hogere lonen en een nieuw contract met an dere arbeidsvoorwaarden. On derhandelingen hierover met de directie bleken tot nu toe vruchteloos. Een vakverenigingsleider verklaarde dat de staking binnen 10 dagen het werk op de gehele fabriek stop zal zetten. Maria Fascineila begenadigd., Maria Fascineila, de vrouw die in Februari van dit jaar de Engelse brigade-generaal Je Winter heeft vermoord, is begenadigd. Maria is een Italiaanse on derwijzeres met fascistische neigingen. Zij was om haar daad ter dood veroordeeld, doch het opperbevel heeft dit vonnis thans gewijzigd in le venslang. Vele Italianen wa ren over het doodvonnis slecht te spreken. Kortgeleden is daartegen een protest aan geboden, waaronder meer dan 200.000 handtekeningen wa ren verzameld. Ontevreden winkeliers demonstreerden. In Parijs hebben 7000 winke liers een demonstratie gehou den als protest tegen het eco nomisch ingrijpen van de rege ring. De demonstranten drongen een rijksbureau binnen en leg den van de buitgemaakte for mulieren een groot vuur aan. De federatie van handelaren, die 2Vs millioen leden telt, schijnt het voornemen te heb ben Zondag tot staking over te gaan. MERKWAARDIG PROTEST. In een arondissement bij Lyon kwam het tot demonstra ties na een verlaging van het broodrantsoen. Een menigte dwong de pre fect zich naar het radiostation te begeven en daar moest hij vertellen, dat hij de verlaging introk. J.F.A.P. wjl tarwe-overeen- komst. Een commisie van de inter nationale federatie van agri- culturele producten (J.F.A.P.) heeft na dagenlange discussie besloten op een internationale tarwe-overeenkomst aan te dringen. De kaarten op tafel. „De kaarten op tafel" is de titel van een brochure, die de Labour-partij aan het Pink stercongres zal aanbieden. Ten aanzien van de buiten landse politiek wordt daarin duidelijk gezegd, dat een bond genootschap met de Sowjet- Unie onmogelijk zal zijn, indien Rusland zich op een oorlog met Amerika voorbereid. B.P.M. bouwt nieuwe fabrieken. Op een persconferentie heeft de directeur van de Bataafse Petroleum Maatschappij mede gedeeld, dat de B.P.M. drie nieuwe fabrieken in Nederland wil bouwen. le Een nieuwe kunstmest- stoffenfabriek te Ymuiden. 2e Een fabriek te Pernis voor de vervaardiging van synthetische wasmiddelen. 3e Een nieuwe fabriek voor de productie van kunstharsen. In deze projecten zal een to taal bedrag van 70 millioen gulden worden geïnvesteerd. 500.000 brieven per week. Er worden 500.000 brieven per week naar Indonesië ge zonden, zo vertelde gisteren het hoofd van het bureau posterijen van het dep. van oorlog. Het is te verwachten, dat dit aantal tot een millioen zal stijgen als de 2e divisie in Indonesië zal zijn. Grote smokkelaffaire in Enschede. Zes smokkelaars van groot formaat zijn te Enschede gear resteerd en meerdere arresta ties zullen waarschijnlijk nog volgen in verband met de ont dekking van een smokkelcom- plot, waarbij talloze smokke laars betrokken zijn. Zij hielden zich ermee bezig auto's en auto-onderdelen uit Duits land naar Nederland te bren gen. Een jaar lang zijn vele auto's en vrachtwagens vol onderdelen uit Duitsland naar ons land gesmokkeld in ruil voor levensmiddelen. De smokkelaars waren ge- Weed in geallieerde uniformen, maakten gebruik van valse pa pieren en bedienden zich bij de grenscontróle van de Engelse taal. Men verwacht, dat van deze smokkelaffaire binnenkort vele feiten aan het licht zullen ko men. EERSTE KAMER Ontwerp ouderdoms voorziening aangenomen. De Eerste Kamer heeft Woensdagmiddag het wets ontwerp noodregeling ouder domsvoorziening z.h.s. aange nomen. De meeste sprekers hadden geen ernstige bezwaren in te brengen tegen het ontwerp. De heer v. Lieshout (K.V. P.) had liever een indeling in drie klassen gezien en juf frouw Tjeenk Willink (Arb.) vond de uitkeringen niet al te hoog. Zij komen niet uit boven wat op het ogenblik als minimum voor noodzake- lyk levensonderhoud is vast gesteld. Ook de heer Brandenburg (C.P.N.) had bezwaren tegen de z.i. te lage normen. De minister zeide in zijn antwoord geen reden te zien om het ontwerp nu nog te wgzigen of andere bedragen vast te stellen en daarna ging het ontwerp er door. comité, dat zich gevormd heeft op verzoek van de heer J. C. H. Hollmann, de vertegen woordiger van de „World Friendship Assocation", be staat uit de heren: mr. J. F. G. Schlingemann, Kloetinge, voorzitter; I. R. D. W. Stolp, secretaris; ir. A. E. Bruijning, penningmeester; ir. C. J. Droogendijk; C. Visser; M. Huige, allen Goes; ir. D. J. en P. v. d. Have, Kapelle en D. A. Timmerman, Kattendijke. Mr. Schlingemann zal, mede als secretaris der Z.L.M., de gasten verwelkomen, waarna ir. C. W. C. van Beekom. rijkslandbouwconsulent, een korte inleiding houdt over hetgeen Zeeland de gasten te tonen heeft. Daarna gaan de Fransen met hun gastheren en -vrou wen naar diens woningen. Zondag vermeldt het pro gramma een kerkdienst, be zoek aan het kerkhof te Ka pelle en vertoning in de Rijkslandbouwwinterschool van door de afd. Voorlichting van het Ministerie van Land bouw enz. beschikbaar gestel de films ter inleiding van de excursies op Donderdag en Vrijdag. Maandagmorgen wordt een bezoek gebracht aan de vei ling en het koelhuis te Goes, de fruitteeltbedrijven van de firma v. d. Have; 's middags aan de veiling te Kapelle en aan Frederlca- en Bathpol- ders. Dinsdagmorgen gaat het ge. zeischap naar Yerseke, waar na de ontvangst ten gemeen tehuize een bezoek aan oes tercultuur en kreeftenparken en een tocht met visserssche pen op de Oosterschelde op het programma staat; 's mid dags krijgen het bedrijf van de heer D. A. Timmerman te Kattendijke en de N.V. Wil- helminapolder een bezoek. Woensdag gaat het gezel schap een bezoek aan Am sterdam brengen. Donderdag herbergt Wal cheren de Fransen, die dan onder leiding van de Inspec tie Zeeland van de Rijks dienst voor Landbouwherstel, kennis komen maken met het verdronken eiland en de nlan- nen voor de vernieuwing van „Zeelands tuin". Men zal o.a. Domburg bezoeken en daar lunchen. Voor Vrijdag staat Schou wen en Duiveland op het pro gramma met bezichtiging van Zierikzee, het stoomgemaal enz. met het afscheidsmaal in „De Schouwse Boer". 's Zaterdags vertrekken de gasten weer naar Frankrijk. PINKSTERWIJDING. Aan de vooravond van het Pinksterfeest zal op de Markt te Middelburg een grote Pinksterwijding-samenkomst worden gehouden, waar spre kers van verschillende rich tingen het woord zullen voe ren. Muziek en zang zullen deze samenkomst opluisteren. Vlissingen SPORTCONTACT MET LEIDEN. De Ouderraad bij het Open baar Onderwijs te Leiden acht het gewenst de banden met het openbaar onderwijs in Vlissingen nauwer aan te halen. Daarom heeft deze raad zich tot de plaatselijke Ou derraad gewend, met een uit nodiging voor het spelen van een voetbal- en korfbalwed strijd door leerlingen der hoogste klassen der openba re scholen tegen de win naars der schoolwedstrijden in Leiden. De Ouderraad heeft de uit nodiging in overweging ge nomen. BLAUWE WEEK-COLLECTE. De opbrengst van de Blauwe week-collecte ten bate van de drankbestrijding bedroeg te Vlissingen 262.48. CAUSERIE VAN F. v. VEEN In het Concertgebouw te Vlissingen hield Maandag avond de bekende Amster damse sportpaedagoog en lid van de hoofdscheidsrechter- commissie van de K.N.V.B., Frits van Veen, een interes sante causerie voor de scheid- rechterscommissie en be stuurders van sportverenigin gen over de verschillende fa cetten van het sportleven. Op levendige wijze, afgewis seld door tal van gebeurte nissen uit zijn voetbal- en scheidsrechtersjaren, belicht te hij de taak van de grens rechters, scheidsrechter en het elftal, dat aldus de heer Van Veen geen elf individuën zijn, doch 'n „team" dat samen een wedstrijd wint of verliest. Ook bij het sociale element in de sport stond de spreker uit voerig stil en hij betoogde, dat de Nederlandse sportlui ook iets over moeten hebben voor hun sport. De voorzitter van de scheids- commisie, de heer J. Verkerk, die de avond had geopend, bracht tenslotte de heer Van Veen dank voor zijn leerzame causerie. OPENING BADSEIZOEN. Zoals wg reeds meldden is de officiële opening van het badseizoen te Vlissingen be paald op 24 Mei. Met ingang van die datum kunnen er ook weer strandstoelen worden gehuurd. GEMEENTERAAD. De eerstvolgende vergade ring van de gemeenteraad te Vlissingen zal worden gehou den op Vrijdag 6 Juni a.s., des nam. 2 uur. GENERAAL KRULS EN „ONZE JONGENS." Zoals wij reeds hebben ge meld, heeft generaal H. J. Kruis zich bij zijn bezoek in Indië met verschillende man schappen onderhouden. Zo viel deze eer ook te beurt aan onze stadgenoot, serg.-majoor J. H. E. Wolte ring, die te Loeboekbega- loeng (Sumatra) een kruis- gesprek met de generaal had, welk gesprek zo spoedig mo gelijk in Nederland In het programma voor de Ned. Strijdkrachten zal worden omgeroepen. EEN DROEVE PLECHTIGHEID. Gistermiddag had op de algemene begraafplaats te Vlissingen de teraardebestel ling plaats van de zo plotse ling overleden jongeman G. Meulman. De overledene, die een actief lid was van de Vlissingse voet balvereniging E.M.M., werd door zijn sportvrienden graf waarts gedragen. Het woord werd gevoerd door de heer J. Ventevogel, voorzitter van ge noemde vereniging. Een deputatie van collega's van de plaatwerkerij der K. M. „De Schelde" was op de be graafplaats aanwezig. Een zwager van de overle dene dankte namens de fami lie. De Vlakebrug. WEINIG KANS OP HULPBRUG. Kort geleden hebben Gede puteerde Staten van Zeeland zich persoonlijk op de hoogte gesteld van de onhoudbare verkeerstoestand bij de Vla kebrug, waar thans het weg, verkeer is omgelegd over Yerseke, omdat de tijdelijke hulpbrug vervangen wordt door een definitieve brug. Gedeputeerden hebben zich tot het betrokken ministerie gewend met het verzoek tij, dens de herstelling de hulp brug te laten liggen. Naar wij thans vernemen, bestaat er weinig kans op het weder in gebruiknemen van deze hulpbrug, omdat men daardoor het gereed komen van de definitieve brug aanzienlijk zou ver tragen. Destijds is het plan voor de vernieuwing en de omlegging van het verkeer voorgelegd aan het bestuur van de pro vincie en aan de burgemeester van Yerseke. Deze instanties zagen wel het ontoereikende van de omlegging via Yerseke, maar zij konden zich vereni gen met de vernieuwing van de brug in de zomermaanden. Wel zou het toeristenverkeer daarvan nadeel ondervinden, doch een vernieuwing in het najaar zou het landbouw-ver- keer schaden en bovendien, zou de omlegging over Yerse ke in het najaar veel bezwaar lijker zijn doordat dan de wegen modderig en 'zacht zijn. Men heeft toen beslist, dat het zomerverkeer gemakkelij ker de nadelen kon dragen dan het najaarsverkeer. Plaatst men nu opnieuw de hulpbrug, dan zou het na jaarsverkeer ernstige nadelen ondervinden. Verwacht wordt, dat de mi nister deze oplossing niet zal kiezen. Ook 'n afdoende ver betering van hét thans tijde lijk bereden weggedeelte tus- schen Vlakebrug en Yerseke kan niet overwogen worden, omdat de kosten daarvan bui tensporig hoog zouden zijn. Evenmin kan een pont voor autoverkeer ingelegd worden, omdat het de scheepvaart in het kanaal bij de Vlakebrug het pontverkeer telkens on derbreekt. Hoe teleurstellend het ook zal zijn, het ziet er naar uit, dat men met de zorgelijke verkeerstoestand zal blijven zitten tot de nieuwe Vlake brug gereed is, tenzij de mi nister een onverwachte beslis sing zou nemen. RILLAND BATH BOUWT OP Woensdagmiddag had de eerste steenlegging plaats voor de in aanbouw zijnde 32 arbei derswoningen te Rilland Bath, waarbij onder meer tegenwoor dig waren het gemeentebe stuur, de commissaris voor de volkshuisvesting, de heer Quarles van Ufford en de he ren Valk, Weertman en Jobse van de Wederopbouw, de ar chitect van den Hout en de heer Dekker van bouw- en woningtoezicht. Het 3-jarig dochtertje van de burgemeester, de heer J. A. de Goffau, verrichtte de eerste steenlegigng op voorbeeldige wijze, waarna de burgemeester het woord nam. Hij sprak de hoop uit, dat de verdere bouw van de woning wetwoningen voorspoedig zou verlopen. HET KLEINSTE EI. Er zijn kippenfoklcers, die naar de krant lopen als ze een kippenei van geweldige omvang geraapt hebben. Vandaag kwam een Vlissing se kippenfokker ons bezoe ken met een ei, waarmede een kip hem had afgescheept, 't Was lVa cm lang en het woog nog geen 4 gram. Geslaagd als radio-telegra fist 2e klasse, de heer M. Heus, leerling van de de Ruyter- school te Vlissingen. O.- en W.-Souburg HERSTEL HERV. KERK. In verband met het herstel van de Ned. Herv. kerk te Souburg zullen voorlopig de diensten van de Herv. gemeen te worden gehouden in de Geref. kerk, 's morgens om 8.30 en 's avonds om 7 uur. „HET LEVEN IN INDIË." Vrijdagavond sprak de heer Ir. Steheker voor „Patrimo nium" te Souburg over „Het leven in Indië." Op interessante wijze schet ste de spreker het leven en de gewoonten van de bevol king van Indië en vertelde over de prachtige natuur. Aan het einde van de ver gadering beantwoordde de heer Steneker nog verschil lende vragen. BANKJES. Bij verschillende ingezete nen van Souburg zijn witte bankjes van de muziektent a'angetroffen. Aan de bezitters van deze bankjes wordt verzocht deze in te leveren bij de gemeen te of mededeling te doen ,wa^r ze kunnen worden af gehaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2