Industrie in Terneuzen Nederland en België moeten samenwerken UIT DE PROVINCIE h kruipen tegen Uw benen op, Schouwen en Duiveland Tholen 'Qnippers Zuid-Beveland Een S.S.-man stond terecht Frans van Cauwelaert sprak te Breda. De heer Frans v. Cauwelaert, voorzitter van de Belgische Kamer van Volksvertegen woordiging, heeft te Breda het woord gevoerd ter gele genheid van het 25-jarig be staan van de Noord-Brabant se K. v. Kooph. Het door spre ker behandelde onderwerp luidde: „Nederland en België op weg naar groter levensge meenschap". De heer van Cauwelaert herinnerde aan de i pogingen die in het verleden werden ondernomen om aan de behoefte naar een betere ver houding tussen Nederland en België tegemoet te komen en wees in verband hiermede op de besprekingen, die in 1869 door de Belgische minster van financiën, Frèrs Orban, werden aangeknoopt voor het vormen van een tolunie. Alle pogingen hadden tot even voor het uitbreken van de jongste wereldoorlog geen re sultaat. Het strekt de Belgische re geringen te Londen tot eer, aldus spr., dat ze niet heb ben geaarzeld, alvorens naar het bevrijde vaderland terug te keren, hun goedkeuring te hechten aan het ontwerp be treffende de Tolunie, dat thans aanhangig is geworden bij onze wetgevende kamers. Spr. ging hierna uitvoerig in op de douaneovereenkomst welke te Londen werd gesloten op 5 September 1944. Deze ver meldt reeds uitdrukkelijk dat het nagestreefde doel verder lag en dat de beide regerin gen, bezield waren met de wens „de uiteindelijke verwe zenlijking van een economi sche Unie" aldus te bevorde ren. Spr. meende dat het uit stel bij de onmiddellijke één- making van de toltarieven we gens het feit dat Nederland later werd bevrijd geen on gunstige gevolgen heeft ge had, omdat het de betrokken regeringen de gelegenheid heeft geboden de voorberei dende werkzaamheden, die ge richt zijn op verdere verwe zenlijking van de Tolunie en uiteindelgk van een economi sche unie verder te ontwik kelen. MILITAIRE SAMEN WERKING. Tot een formeel militair verbond is het nog niet ge komen, maar de noodzakelijk heid van een gemeenschap pelijke voorziening op dit ge bied ligt zo duidelijk voor de hand, dat de voortzetting van de practische samenwerking, welke uit de oorlog is ont staan, bij niemand enige ver wondering en nog minder arg waan heeft opgewekt. In het laatste gedeelte van zijn rede sprak de heer van Cauwelaert over de innigste samenwerking op economisch en internationaal gebied. Deze vergt een wederzijds vertrou wen, dat alleen door een grote zedelijke gelijkaardig heid en culturele wisselwer king kan worden gevoed. Tenslotte sprak de heer van Cauwelaert de hoop uit, dat de geslachten die op deze dubbele verovering zullen kun nen bouwen, het werk van de Nederlands-Belgische levens gemeenschap zullen voltrek ken in de geest van weder- zijdsq welwillendheid, weder zijdse loyaliteit en vérziende openheid van geest zonder welke deze Unie niet haar volle weldaden zal opleveren. Berlijn zonder zwarte cigaretten? Om de zwarte handel te beteugelen hebben de Amerikaanse autoritei ten besloten de verzen ding van particuliere pakjes rookartikelen aan leden van het Ameri kaanse bezettingsleger in Duitsland te verbie den. Dit besluit heeft in Berlijn nogal wat beroe ring teweeg gebracht, zowel onder de bevolking als onder de soldaten. De Amerikanen zien zich voortaan van belangrijke inkomsten uit de zwarte markt verstoken en de Duitsers vragen zich af of zij het voortaan zon der Amerikaanse siga retten zullen moeten doen. Lammerenvervoer vrij. De voorzitter van het be drijfschap voor vee en vlees heeft met ingang van 19 Mei 1947 ontheffing verleend van de „verordening verbod vee- vervoer 1946", voorzover het lammeren betreft, welke zijn geboren in het voorjaar van 1947. Met ingang van die da tum is voor het vervoeren van lammeren naar het Zuidelijk gebied geen invoermaChtiging meer vereist. Beel en Jonkman terug in Batavia. Na een verblijf te Makassar van drie dagen zijn de minis ters Beel en Jonkman te Ba tavia teruggekeerd. (Ingezonden mededeling) die sluiperige geniepige rheu- matische pijnen. Het zijn de onzuiverheden in het bloed, die U belagen. Wapen U daartegen. Volg de weldadige Kruschenkuur. Met Kruschen Salts de heilzame Engelse samenstelling van de zes mi neralen zouten die Uw gestel nodig heeft. In dit kli maat des te méér. Vraag Kru schen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. (Ingezonden mededeling) DAMES! Wij kunnen U verkopen de allernieuwste haar krulspelden, waarmede U een buitenge woon mooi kapsel kunt ma ken. Van deze spelden werden in een van de grootste Amster damse zaken bij een demon stratie in een week tijds bijna 10.000 kaarten verkocht. Wel een bewijs, dat het iets bij zonders was. Vanzelfsprekend koopt U deze krullers, 3 stuks op kaart, a 0.75, bij JO FIBBE, de zaak, waar U alles op het gebied van haarverzorging kunt Inrij gen. Dus ook nu weer naar het adres jo FIBBE, Vlissingen Middelburg (Ingezonden mededeling) No. 3 Vraag ..Denkt O eens goed na. wat heit de klok?" Antwoord: binnen 5 seconden 3p jiatj 30N39M/Hi" „Uitstekend l Mieke fioc is de stand nu?" „De Rijnbende-fijn proevers staan 3 punten voor Vele mogelijkheden. Rapport van dr. H. C. Kuiler Dezer dagen heeft dr. H. C. Kuiler, die enige tijd geleden van het gemeentebestuur van Terneuzen opdracht kreeg tot het samenstellen van een rap port over de mogelijkheden voor de vestiging van nieuwe industrie te Terneuzen en langs het kanaal van Terneu zen naar Sas van Gent, zijn rapport aan de gemeenteraad aangèboden. Dr. Kuiler wees er daarbij op, dat de vestigingsmogelijk- heden voor industrie in dit ge bied ongetwijfeld zeer gunstig zijn. Speciaal noemde hij de machine-industrie, de scheeps bouw, de houtindustrie en de plastic-industrie welke een grondstof nodig heeft-, het ure um, dat in Nederland uitslui tend door de „Azöte" wordt geproduceerd. Voor deze mo derne tak van industrie zijn Roofoverval ie Amsterdam. De 42-jarige bewaker L. v. R., is Maandagavond om- istreekg half zeven op de Oude Zijds Voorburgwal te Amster dam het slachtoffer geworden van een brutale poging tot roof. Volgens zijn verklaring tegenover de politie, voordat hg bewusteloos geraakte, is de man door een ongeveer 20-ja- rige jongeman zeven maal met een bijl op het hoofd geslagen. Met een ernstige hoofdwond is de bewaker in het Wilhelmina- gasthuts te Amsterdam opge nomen. Een aan- de overkant van de O. Z. Voorburgwal passerende militair zag plotseling de hevig aan zijn hoofd bloedende en schreeuwende bewaker zijn wachthuisje uithollen, gevolgd door een jongeman, die zich ijlings uit de voeten maakte. Hij waarschuwde de politie, die bij haar onderzoek in het wachthuis een ongeopend geld kistje met 40 gulden aantrof. Ter plaatse voert een particu liere bouwmaatschappij in Utrecht reparatie-werkzaam heden uit aan de kademuur. Dit is de vijfde overval, wel ke in de afgelopen weken in de hoofdstad is gepleegd. Er zijn nog steeds geen daders gearresteerd. de omstandigheden in Terneu zen dus wel heel gunstig! Ook meent dr. Kuiler, dat er in dit gebied een mogelijkheid is voor vestiging van een twee de hoogovenbedrijf in Neder land, ook al heeft ir. Groothoff in zijn rapport aan de regering hiervoor slechts het Noordzee kanaal, de Nieuwe Waterweg en de Moerdijg genoemd. VERBINDINGEN. Dr. Kuiler weer op het grote belang van een goede zeeha ven voor Terneuzen, welke ten Westen van de oude haven is geprojecteerd. Daarnaast kan een spoorweg-ferryboot met een halfuur-dienst niet worden gemist. Deze verbinding zou moeten aansluiten op het over enkele jaren geëlectrificeerde spoorweg-net. Een nieuwe Rijksweg naar Perkpolder-ha- vén met veer-verbinding op Waarde kan niet langer ontbeerd worden; deze weg zou moeten worden doorgetrokken naar Breskens. Ook wees dr. Kuiler op de noodzakelijkheid van een goed geoutilleerd vlieg veld en van een goede spoor weg-verbinding met België, waartoe het lijntje Mechelen Terneuzen niet gemist zal kun nen worden. Industrie-terrein zal moeten en kunnen worden verkregen in de omgeving van de gepro jecteerde zeehaven en o.m. op het terrein van de vroegere staalfabriek. GRENSCORRECTIES Voor de verwezenlijking van deze plannen zullen ook enige grenscorrecties nodig zijn, waartoe samenwerking zal moeten worden gezocht met aangrenzende gemeenten. DORSERS, PLOEGERS EN MAAIERS VERGADEREN. Zaterdag a.s. zullen de Ver eniging van Loondorsers in Nederland, de Vereniging van Loonploegers en -maaiers in Nederland en de Vereniging van loonsproeiers gezamenlijk een vergadering houden in de grote zaal van het Jaarbeurs- ebouw in Utrecht. Twee spre- :ers zullen het wóórd voeren. De onderwerpen zijn: „Waar om terug naar de vrije orga nisatie?" en „Samenwerking". Nieuwe burgemeester van Hoek. DE HEER A. F. HANSSENS UIT KLOETINGE BENOEMD. Bjj Kon. Besluit van 14 Mei 1947, is met ingang van 1 Juni 1947 benoemd tot bur gemeester der gemeente Hoek, de heer A, F. Hanssens te Kloe tinge. Alebrtus Frederik Hanssens is op 19 November 1910 te Stavenisse geboren. Vóór de mobilisatie in 1939 was hg enkele jaren werk zaam als ambtenaar ter se cretarie der gemeente Stave nisse, waar zijn vader burge meester was. In 1940 n& de demobilisatie, werd hij eerst als commandant van de lucht beschermingsdienst te Vlissin gen en daarna als adjunct-ac countant bij de accountants dienst van het departement van Landbouw, tewerkgesteld. Thans is hg chef van de buitendienst van het Provin ciaal Bureau voor Oorlogs slachtoffers in Zeeland, in de rang van hoofdcommies. Na de M.U.L.O. en H.B.S. te hebben doorlopen, genoot hij zijn opleiding voor het le deel van het notariaatsexa men en de gemeente-admini stratie, waarna hij in de rech ten studeerde. De heer Hanssens was te vens reserve-luitenant van het Korps Motordienst. De nieuwe functionaris is gehuwd en heeft geen kin deren. Zgn godsdienst is Ned. Herv. Hg is niet bij een po litieke partij aangesloten. Zgn gevoelens gaan echter het meest uit naar de C. H. Unie. Wereldkamploensthap dammen te Yerseke. De damclub Yerseke is er met medewerking van de Zeeuwse Dambond in geslaagd een partij om het wereldkam pioenschap dammen te Yerse ke te laten verspelen. De wereldkampioen Pierre Ghestem (Frankrijk) die door de kampioen van Nederland, R. C. Keiler, is uitgedaagd, zal zgn titel in 14 partijen moeten verdedigen. Gezien de prestaties van Keiler zal dit ongetwijfeld een zeer spannende strijd worden. De vgfde partij van deze match zal te Yerseke op 4 Juni a.s. in de zaal Nolet worden gespeeld. Nog nimmer heeft zulk een belangrijke gebeurtenis in Zee land plaats gevonden en er wordt dan ook voor deze partij een enorme belangstelling uit Zeeland verwacht. Aardetiburg gaat feest vieren. Van 25 tot en met 29 Juni zal Aardenburg gaan herden ken, dat juist 275 jaar geleden het stadje met succes werd verdedigd tegen de aanvallen van een leger van 9000 Fran sen. Het rampjaar 1672 vormt voor de Aardenburgse stads- historie een gloriepunt. In het kader van deze fees telijke herdenking zal o.m. een historiespel worden opgevoerd met daaraan verbonden een historische optocht. Zondag 2§ Juni is bestemd voor sportwedstrijden. Voorts zullen in de verschillende buur ten festiviteiten worden gehou den, o.m. met kermis-attrac- ties. De coloradokevers. Niet alleen langs de Wal- cherse, ook langs de Zeeuwsch- Vlaamso kust zgn duizenden coloradokevers neergestreken. Maandag heeft de school jeugd op het strand te Bres kens en Groede de diertjes verzameld. Er werden enige duizenden kevers binnenge bracht. OVERPLAATSING. De inspecteur van 's Rijks belastingen, W. L. Schenk, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der belastingen te Goes, is overgeplaatst naar Middelburg en toegevoegd aan Het hoofd van de inspectie der belastingen te Middelburg. Kerknieuws PREDIKANTS- TRACTAMENTEN. De classis Tholen der Geref. kerken adviseerde in haar laatste vergadering al het mogelijke te doen om in de plaatselijke kerken het tractement te stellen op 3000, plus vrijdom van be lasting en kindertoeslag van 100.per kind en vrije woning. De classis Tholen der Geref. kerken benoemde tot afge vaardigden naar de particu liere synode van Zeeland als primi de predikanten C. A. Vreugdenhil en P. de Bruyn, als secundi ds. Spoelstra en ds. Kuiper en als ouderlingen: primi de heren de Kok en Verkammen als secundi de heren Looyenga en Verslurjs. NED. HERV. KERK. Ds. Winkelman te Bilthoven zal Ds. Pliester als Ned. Herv. predikant te Hoofdplaat op volgen. Voorlopig zullen de predikbeurten worden waar genomen door de voorgangers uit Schoondijke en Breskens. Renesse ONDERHOUD VAN ZEEWERKEN. Het onderhoud van de zee- werken bij de Oude Hoeve te Renesse, is door de Rijks Wa terstaat gegund aan de laag ste inschrijver fa. M. v. d. Vel de, Aannemersbedrijf Bruinis- se, aan welke firma eveneens bij onderhandse aanbesteding werd opgedragen het verhogen van de zeedijk aan de Heren polder en het verzwaren van de zeedijk van de Beciuspolder te Nieuw Vossemeer. St. Annaland Afscheid ds. v. Griethuizen. Zondag heeft ds. v. Griet huizen, Ned. Herv. predikant, afscheid genomen van zijn ge meente te St. Annaland we gens zijn vertrek naar Ned. Indië. De gemeente zong hem Ps. 121 4 toe. Zaterdagmiddag had ds. v. Griethuizen reeds afscheid ge nomen van de zangvereniging V.Z.O.D., die hem eveneens Ps. 121 4 had toegezongen. Ook van de Ned. Herv. gem. in Tholen heeft ds. v. Griet huizen Zondag afscheid geno men. Als tekst van de predi katie had hg gekozen Ps. 91 vers 1 en 2. Ouderling de Korte verzocht de gemeente hem na de prediking Psalm 122 3 te willen toezingen. Ds. v. Griethuizen dankte de gemeente en ouderling de Korte met enkele treffende woorden. Zeeuwse^ De rijksveldwachter P. M. Polderman te Stavenisse is in gelijke functie overge plaatst naar Oud-Vossemeer. De heer W. M. Wesdorp te Stavenisse is te Breda ge slaagd voor het administra tief examen land- en tuin bouw. De Thoolse Harmonie „Con cordia" heeft toezegging ge daan tot medewerking aan het festival te Halsteren op Zater dag 21 Juni a.s. Bij het te Goes gehouden examen voor schipper bij de Binnenvaart slaagden o.m. de volgende personen: A. van Kooten, M. Verspoor, J. Kik, S. de Koning en L. de Werker, allen te Bruinisse. Haamstede Weer melkcontröle. Op initiatief van de melk- federatie „Westelijk Schou wen", werd Vrijdagavond in hotel Bom te Haamstede een vergadering belegd om weer te komen tot een melkcontröle over „Westelijk Schouwen". Na de opening door de voor zitter hield de heer Stroo, hoofdcontroleur van de melk contröle in Zeeland, een korte Inleiding en beantwoordde en kele vragen. De aanwezige veehouders besloten de melkcontröle weer in te voeren- Er werd een nieuw bestuur gekozen uit de heren: A. Hanse, voorzitter, J. M. Steur, secretaris-penning meester en D. v. d. Witten, be stuurslid. Er zal zo spoedig mogelijk een onderhoud plaats hebben met de heer C. v. d. Have te Renesse, om weer met de con trole te beginnen. Lewedorp "VERGADERING 1 WEEGBRUG. Te Lewedorp werd een ver gadering gehouden van de N. V. Weegbrug „West-Kraay- ert". Tot bestuurslid werd benoemd de heer C. Remrjn. De heer J. Noteboom-Mol werd als secretaris herkozen. Het batig saldo van de re kening over 1946 bedroeg f 409.30. In 1946 werd aan productie gewogen 9.957.390 Buiten vervolging gesteld. Door de officieren-fiscaal bg het bijz. gerechtshof te 's Hertogenbosch voor Zee land werden 15 personen voorwaardelijk 'buiten vervol ging gesteld. Aan 4 van hen werd een boete opgelegd. 26 personen werden bo vendien onvoorwaardelijk bui ten vervolging gesteld. Wemeldinge Intrede ds. de 'Goede. Zondagavond deed ds. de Goede, gekomen van Zwijn- drecht, zijn intredeals predi kant bij de Evang. Gemeente te Wemeldinge, na des voor middag® te zijn bevestigd door ds. Lissenberg van Dordrecht. Als tekst van zijn predikatie had hij gekozen 2 Corinthe 4 vers 5-7: „Maar wij hebben de ze schat in aarden vaten op dat de uitnemendheid de kracht Godes zij en niet uit ons". Na. de prediking richtte hij Zich tot kerkeraad en gemeen te en zeide dat zijn komst naar deze gemeente niet ge makkelijk was geweest, omdat hij zijn vorige gemeente moest verlaten en deed daarom een beroep op aller medewerking. Ouderling Vermaire heette de nieuwe herder en leraar wel kom, waarna hij de gemeente verzocht hem staande toe te zingen Ps. 134 vers 3. Daarna sprak ouderling Pie- terse namens de jeugd en ver volgens de afgevaardigden uit Goes, Yerseke. Zwijndrecht en de heer Düvekot namens het comité uit de kring Goes. De burgemeester van We meldinge heette hem namens het dagelijks bestuur der ge meente hartelijk welkom en hoopte in voorkomende geval len een beroep op hem te mo gen doen en zeide hem zijn steun toe. Ds. van Dijk, Ger. precL, sprak eveneens en deed een be- roen op samenwerking. Nadat de verschillende spre kers, bevestiger ds. Lissenberg, consulent, ds. Timmerman, dank was gebracht voor de tot hem gerichte woorden, werd deze dienst, die zeer druk be zocht was, met het zingen van Gez. 49 vers 1-5 en dankge bed beëindigd. Het gemengd kerkkoor onder leiding van mej. Hildebrand verleende hier bij zijn medewerking. De heer J. de Beste te Oudelande behaalde van de handboogschutterij „De Edele Handboog" te Oudelande de titel van koningschutter. TRIBUNAAL TERNEUZEN Op onze bureaux te Middelburg, Vlissingen, Goes en Oostburg liggen thans ook de passagiers lijsten van de „Oranje" en de „Java" ter inzage, die vermoedelijk 25 Mei te Amsterdam zullen arri veren. Naar Duitsland geëxporteerd Als eerste werd Maandag behandeld de zaak tegen de inmiddels overleden, spoor wegbeambte C. L. Wagenaer, uit Sint Jansteen, die lid was van de N.S.B., W. A. enz. en ook landwachter is geweestd. Mr. de Rechter trad op als verdediger. In dezelfde zitting werd be handeld de zaak tegen wijlen C. de Koeijer, in leven loon- dorser te Hulst en aldaar in Oct. 1945 overleden, die sym pathiserend lid van de N. S. B. was geweest en in 1943 enige inwoners had verraden. Hier trad mr. Van Son als verdediger op. In de reeds eerder behan delde zaak tegen de 66-j. win kelier-caféhouder Th. Flos, die vriendschappelijke omgang met Duitse Zollbeambten zou hebben gehad, werden thans getuigen gehoord. Hun ver klaringen waren niet bepaald gunstig voor Flos, hoewel weinig positiefs kon worden vastgesteld. Togliatti daagt Sumner Welles uit. Togliatti, de leider der Ita- liaansche communisten heeft Sumner Welles uitgedaagd om zijn beschuldiging, dat To gliatti direct gelden uit Mos kou heeft ontvangen, te be wijzen. In een telegram aan Sum ner Welles seint Togliatti: „Geen politicus in Amerika heeft het recht Italiaanse po litici van welke partij dan ook te beledigen". Togliatti vraagt om onmiddellijke Dubli- catie van bewijzen, daar an ders alle eerzame mensen in de wereld het recht hebben Sumner Welles als een leu genaar en een schotschrijver te beschouwen. SUMNER WELLES ANT WOORDT TOGLIATTL Sumner Welles heeft in antwoord op het telegram van Togliatti verklaard, dat hij niets meer heeft toe te voe gen aan zgn verklaring. Hij legde er evenwel nogmaals de nadruk op, dat zijn be schuldigingen gebaseerd zijn op feiten, waarvoor hoge functionarissen van de Itali aanse regering de bewijzen in handen hebben. Nederlander voorzitter N.V. commissie. Op een voorstel van Noorse zijde is mr. G. H. van Heuven Goedhart eenstemmig gekozen tot voorzitter van de subcom missie der V.N., voor de vrij heid van berichtgeving door de pers. Sovjet-Perzische grens gesloten. Het Perzische ministerie van oorlog heeft bevolen, dat de Sowjet-Perzische greng herme tisch moet worden gesloten, aldus wordt medegedeeld door de Perzische minister van ar beid en propaganda. Buitenlandse waarnemers schatten het aantal gewapende verzetslieden in Azerbeidsjan, de Noordelijke grensprovincie, waar de Perzische regering het vorig jaar het bestuur van de autonome provinciale rege ring heeft overgenomen, op 15.000. Gromyko over atoom energie en ontwapening EERST VERBOD VAN ATOOMWAPENS. In een rede te New York heeft Gromyko, de Russische gedelegeerde bij de V.N., het Russische standpunt ten aan zien van controle op atoom energie en van ontwapening verdedigd. Gromyko waarschuwde er voor, dat, als de oplossing van een der beide problemen als voorwaarde wordt ge steld voor de oplossing van het andere, beide onopgelost zullen blijven. De Sowjet Unie zal blijven staan op het stand punt van strikte internatio nale contröle op de atoom energie. De eerste stap daar toe dient evenwel het verbod van automatische wapens te zijn, terwijl voorts de instan tie, die de internationale contröle zal uitoefenen, geen onbegrensde bevoegdheid moet hebben. Zrj moet zich niet kunnen bemoeien met de bin nenlandse aangelegenheden van de verschillende landen. Russen weigeren herstelbetalingen. Naar vernomen wordt, heb ben de Sowjet-Russische au toriteiten te Berlijn gewei gerd hun aandeel van 25 in de herstelbetalingstoewij zing van algemeene uitrustin gen uit 58 fabrieken in de Britse zöne te accepteren. De toewijzing, die geschat wordt op 13.563.010 mark werd hier na naar het intergeallieerd bureau voor herstelbetalingen verwezen ter verdeling onder 18 landen, die 75 ontvan gen van alle herstelbetalingen uit Duitsland. Marshall en Clayton confereren. Minister Marshall en Willi am Clayton, onderminister van economische zaken, zijn bespre kingen begonnen over de eco nomische wereldsituatie. De besprekingen vallen sa men met een uitvoerig onder zoek, dat door deskundigen vfrn het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken wordt ingesteld ter zake van de fi nanciële situatie in Europa en Azië en van de stappen, die door Amerika genomen zou den kunnen worden om een door sommige waarnemers verwachte monetaire wereld crisis in de naaste toekomst te voorkomen. Als Duitsers barakken bouwden. NIET STRAFBAAR. Voor het Haagse Bijz. Ge rechtshof heeft de procureur- fiscaal, prof. Langemeyer, bij de behandeling van een zaak tegen twee Duitsers ver klaard, dat z.i. Duitsers strafrechterlijk niet ter ver antwoording zijn te roepen wanneer zrj in Nederland ba rakken voor de Wehrmacht hebben gebouwd. Anders zou elke daad van een Duitser van deze aard vervolgd moe ten worden. Dat een van de beide Duitsers ook „verwal ter" in een Nederlandse zaak was geweest, wilde prof. Lan gemeyer echter niet goed pra ten. De uitspraak in deze zaak volgt over 14 dagen. Sovjet-protest bij België. De Sowjet ambassade te Brussel heeft aan het Belgi sche ministerie van buiten- landsche zaken een protest nota gezonden, waarin wordt tegengesproken, dat de Pool-, se Jood Rajchman, die eind April wegens spionnage te Brussel tot twaalf ja.ar ge vangenisstraf is veroordeeld, ooit voor de Sowjet-Unie als spion werkzaam is geweest. De Sowjet ambassade pro testeert tegen het feit, dat de openbare aanklager in het proces vijandige opmerkingen jegens de Sowjet Unie maak te en verzoekt maatregelen tegen functionarissen, die „gevaarlijke, tegen de Sowjet- Unie gerichte verklaringen afleggen". Prof. Hugo Visscherf Op 82-jarige leeftijd over leed Zaterdag te Alkmaar prof. dr. Hugo Visscher, oud- hoogleeraar aan de Rijksuni versiteiten te Utrecht en Lei den en oud Tweede Kamer lid. Dr. Visscher werd op 12 October 1864 te Zwolle ge- boréh. Hij verdiepte zich in de Calvinistische wereldbe schouwing, die hij zgn gehele leven lang zou vez-dedigen. Van 1922 tot 1935 is prof. Hugo Visscher lid geweest van de Tweede Kamer voor de A.R.-partij. Hij was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Een groot aantal ge schriften verscheen van zijn hand. Congres voor volksgezond heid geopend. Gisteren werd in het In disch instituut te Amsterdam, het nationaal congres voor de geestelijke volksgezondheid ge opend, dat gewijd is aan de actuele problemen op geeste lijk-hygiënisch gebied na de oorlog. Na een kort welkomstwoord van dr. Kraus, opende H.K.H. Prinseg Juliana als ere-voor- zltoster het congres met een re de, waarin zij op de grote be tekenis wees van de bevorde ring der geestelijke gezondheid, welke ong volk ontoegankelijk zal kunnen maken voor de fa tale invloeden, die in de afge lopen jaren de menselijkheid en de beschavinng zo ernstig ondermijnden en de wegen zal openen voor een intersiever beleven van hoger- waarden. Mr. Van Son verzocht ten slotte de behandeling verval len te verklaren. ^EN S.S.-ER Minder fraai was de hou ding van de 24-j. textielar beider C. L. van Dusselaer te St. Jansteen, die zich niet alleen bij de N.S.B. had aan gesloten, doch daarna bij een firma in Berlijn ging werken. Omstreeks Juli 1944 meldde hij zich voor de Duitse Kriegsmarine, waarna hg in Sept. 1944 een militaire op leiding volgde voor S.S.-man- nen te Schochau en in Dec. 1944, nadat hij een chauffeur- cursus had gevolgd, heeft hij als chauffeur, gekleed in groen S.S.-uniform, dienst ge daan bij een S.S. pantsergre-' nadier-regiment. De verklaringen van deze jongenman waren thans erg verward en hij trachtte steeds om de feiten heen te draaien, wat hem niet erg gelukte. N.S.B.-er was hij geworden onder drankinvloed en bij de Kriegsmarine was hij gegaan omdat hij anders naar een strafkamp had gemoeten. Mr. Van Son achtte zijn cliënt een slachtoffer van de droeve familieomstandighe den waaronder hij is opge voed. PI. verzocht deze jon ge man, die nu 22 maanden is geïnterneerd, een kans te geven om een nieuw leven te beginnen. GROENTEN EN TANDPASTA. De 32-j. handelaar in uien, M. M. Vroegop te Terneuzen, was begunstiger van de N. S. B., ging vriendschappelijk om met de Duitsers, leverde groenten aan de Duitse Weer macht, liet voor hen op de veiling wagons najaars-groen- ten laden voor Frankrijk en België. Met behulp van de Duit sers kocht hij in België gro te partijen tandpasta, bril lantine, haarkammen en haarnetjes en leverde deze artikelen aan de Duitse Weermacht in Terneuzen, Goes en omstreken, alsmede aan de naar Duitsland ex porterende firma E. S. C. O. te Amsterdam. Vroegop ontkende positief de vriendschappelijke om gang. Daar hij exporteur was, werd hg automatisch in geschakeld voor de export van groenten. Niet hij, doch een broer had een gift ge schonken aan de N. V. D. Mr. Tichelman noemde dit een opgeblazen zaak en on begrijpelijk dat Vroegop daar voor 19 maanden is geïnter neerd ge"weest. Pi. verzocht na zijn plei dooi, vervallen verklaring van de beschuldiging. Uitspraak in deze zaken op 2 Juni a.s.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 20