PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURAKT Frankrijk koerst West Noord-Zeeland herbouwt J Oost-Indonesiërs 190e Jaargang - No.l 16 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsche Courant. Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vliss lagen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 21 Mei 1947 ABONNEMENTSPRIJS» 25 cent per week3.20 per kwartaalfranco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent pet mm., minimum per adver tentie 2.—. Bureaus gevestigd te Vlissingen s Walstraat 58-60. telefoon M (2 I Middelburg Londccsche Kaai 29. telefoon 2077 en 2924 GoesTurf kade 15. telefoon 2475 Oostburg: Gratamas-xaat 3. telefoon 102 Teraeurec Brouwtrijstra-t 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg^ NOGMAALS DE HERVERKAVELING. De volledige tekst van de Herverkavelingswet Walche ren en de daarbij behorende Memorie van Toelichting lig gen thans voor ons. De eer lijkheid gebiedt, althans één ernstig bezwaar, dat wij na lezing van de door het Alg. Nederl. Persbureau verstrekte gegevens voelde oprgzen, vol komen te laten vallen. Het is n i e t zó, dat wie het oneens is met de beslis singen van de herverkavelings- of schattingscommissie het pleit reeds bij voorbaat ver loren heeft. De gegevens, die het A.N.P. verstrekte, waren op dit punt zeer onvolledig en men is allerminst op ge nade of ongenade aan üe re gelende autoriteiten en in stanties overgeleverd. Er is een ruime mate van beroep mogelijk en hoewel de wet ai- dus gesteld is, dat bezwaren der belanghebbenden de gang van zaken niet vertragen kun nen, de beroepsmogelijkheden zijn dusdanig omschreven en geregeld, dat de rechten van boeren en tuinders gewaar borgd mogen heten. Wel blijven wij het ook thans nog een bezwaar ach ten, dat niet tijdig de gron den zijn aangewezen, waar degenen, die Walcheren zul len moeten verlaten, zich kun nen vestigen. Het gaat op Walcheren om zeer aan hun grond en aan traditie ge hechte land- en tuinbouwers. De herverkavelingscommissie zal moeten bepalen, wie van hen zullen moeten verdwijnen. Er moet dan voor hen nieuwe grond beschikbaar worden ge steld. De mededeling: „Er zal echter naar worden gestreefd te doen hetgeen mogelijk is om voor de Walcherse boeren binnen redelijke tijd behuisd land beschikbaar te stellen" is wel zeer vaag gesteld en aanmerkelijk liever ware het ons geweest, als te dien aan zien wetsontwerp of memorie van toelichting zich positiever hadden uitgedrukt. Evenzeer houden wij staan de, dat de bevoegdheden van de herverkavelingscommissie zeer groot zijn en de moge lijkheid van willekeur inhou den. Daarmede wil niet ge zegd zijn, dat deze herverka velingscommissie zich aan willekeur schuldig zal maken: veel zal te dien aanzien af hangen van haar samenstel ling en niet alleen zal het voor belanghebbenden een ge ruststelling zijn, als ook zij op ruime schaal daarin ver tegenwoordigd zijn, maar bo vendien vragen wij ons af, of hier geen andere weg moge lijk ware geweest. Wetsontwerp en Memorie van Toelichting geven te ken nen, dat er bij de Walcherse boeren en tuinders veel animo verwacht wordt voor vesti ging elders. Als dit inderdaad zo is, is ook de mogelijkheid aanwezig om hen zelf te laten beslissen, wie zich elders zal vestigen, waarbij dan aan de herverkavelingscommissie het oordeel over zou blijven over de vraag, of de gagadigden over de vereiste capaciteiten beschikken. Thans is het zo, dat de herverkavelingscom missie een plan zal opmaken voor de herverkaveling en dat daarna degenen die bezwaren hebben, in beroep kunnen gaan. In het andere geval had zij, rekening houdende met de wens van een aantal Walcherse boeren om zich elders té vestigen, een zp gunstig mogelijk herverkave lingsschema kunnen opstel len, waarbij het treffen van gevoeligheden vermeden zou ziin. Verhelderend werken tekst van wetsontwerp en memorie van toelichting waar het gaat om de vraag, wie voor ves tiging elders in aanmerking komen. De inschakeling van het ministerie van financiën wekte de schijn, dat allereerst minder draagkrachtigen in aanmerking zouden komen, dat weistandsgrenzen zouden worden getrokken. Meer dan opheffing der niet rendabele bedrijven op Walcheren schijnt echter hun vergroting in het voornemen te liggen en de verplaatsing van boe ren, die gewend zijn met gro tere bedrijven te werken, naar soortgelijke bedrijven elders. Tot dusver hebben wij slechts melding gemaakt van bezwaren, die tegen dit wets ontwerp zouden kunnen wor den ingebracht. Het spreekt echter van zelf, dat deze wet, voor Wal cheren van zo geweldige be tekenis, niet ontworpen zou zijn, indien een noodtoestand hiertoe niet gedwongen had. Daarover in een volgend ar tikel. Arabieren en Joden staken gezamenlijk. Ongeveer dertig duizend Joden en tienduizend Arabie ren, die in militaire kampen e.d. in Palestina te werk zijn gesteld, zullen vandaag een proteststaking van 24 uur houden, ter verkrijging van hogere lonen, erkenning van de vakvereniging en betere arbeidsregelingen. Het wereldgebeuren. BIDAULT VAN HOUDING VERANDERD. gegaan; voor he? eerst op een belangrijke conferentie stond Bidault voortdurend aan dè zij de van zijn twee Westelijke collega's en bestreed hij her haalde malen' het Russische standpunt. Nadat Bevin op een der zit tingen een scherpe aanval had gedaan op de houding van Mo- lotov, kwam Bidault met uit gestrekte handen op zijn En gelse collega toe en zei: mijn waarde collega, ik wil U dan ken voor Uw moedige houding, in naam van mezelf en in naam van Frankrijk. Dat was een symbolisch °"ebaar. Veelbetekenend in dit ver band is de verklaring die Bi dault Zondag in Parijs tegen over journalisten aflegde. Het ogenblik zou kunnen komen, zei hij, dat Frankrijk zal moe ten Wezen tussen de kampen, die in Duitsland tegenover elk aar staan. In deze verklaring lag een bedekte bedreiging aan het adres van Moskou opgeslo ten. Mocht ook de volgende conferentie op een mislukking uitlopen, mocht geen regeling voor Duitsland tot stand ko men, dan zal Frankrijk zich aansluiten bij de Angelsaksi sche mogendheden. Over de oorzaken van Bi- dault's veranderde houding lo pen de meningen uiteen. Som mige diplomaten wijzen op het onderhoud tussen de Paus en Jacques Maritain, de Franse ambassadeur in het Vaticaan. Het schijnt, dat de Paus toen zijn misnoegen heeft te kennen gegeven over het feit, dat de leider van een katholieke par tij zijn instemming heeft be tuigd met het standpunt van de Sowjet-Unie, zelfs indien daarvoor geen duidelijke rede nen waren aan" te voeren. Van zelfsprekend heeft Maritain onmiddellijk Bidault van dit onderhoud op de hoogte ge steld. Het kan ook zijn, dat Bi- dault's ommezwaai een gevolg is' van de nieuwe politiek van Truman tegenover het commu nisme. In dat geval heeft het bezoek van de voormalige am bassadeur Bulitt. de bekende anti-Sowjet-apostel, misschien meer betekenis gehad, dan officieel is toegegeven. In Moskou begon de verandering. De laatste weken zijn er aanwijzigingen voor een opmer- lijke verandering in de hou ding van Georges Bidault, Frankrijks minister van bui tenlandse zaken, ten opzichte van de Russen. Tot voor kort trachtte Bidault steeds angst vallig een bemiddelende posi tie in te nemen tussen Oost en West zonder zich al te nauw bij een van beide groe pen aan te sluiten en zonder de Franse politiek, die steeds te verliezen. Dat lag ook ge heel in de traditionele lijn van de Franse politiek ,die steeds als tegenwicht voor een bond genootschap in het Westen op zoek was naar bondgenoten aan de andere zijde van Duits, land, Tsjecho. Slowakije, Polen en de Sowjet-Unie. Twee maanden geleden schijnt Bi dault bereid te zijn geweest een accoord te sluiten met Rus land, waarbij Frankrijk de Russische en Poolse eisen in Oost-Duitsland zou steunen in ruil voor hulp ten aanzien van de Franse verlangens in West- Duitsland. In Moskou bleek deze koop niet te zijn doorge- Robert Lovett, een bekende Niew-Yorkse bankier, die op volger is geworden van Dean Acheson, onderminster van buitenlandse zaken. De Ned. crediet-aanvrage in de Ver. Staten. Eugene Ölack, de Ameri kaanse executive director van de Internationale Herstel- bank, heeft tijdens een pers conferentie medegedeeld, dat de onderhandelingen inzake de Nederlandse dollarlening ten bedrage van 535 millioen dollars met een looptijd van 3 jaar, nog niet zijn voltooid. Het is niet waarschijnlijk dat het noodzakelijke onder zoek zal worden beëindigd voor de eigen obligaties van de bank zijn geplaatst. Men verwacht, dat dit nog verscheidene maanden zal du ren. Black zeide, dat alleen de Luxemburgse en Deense le ningen een kans maken om verstrekt te worden vóór dat de eigen obligaties van de bank zijn geplaatst. Duitse „Continental"-fabriek naar België. Naar de correspondent van het A.N.P. verneemt, zullen in het kader der Duitse herstel betalingen de machine-installa ties van de Duitse „Continen- tal"-schrijf machinefabriek naar België worden overgebracht. Te Verviers is door een Bel- gisch-Engelg Syndicaat reeds een fabriek gevestigd, waar in afwachting- van de aankomst dezer installaties reeds begon nen is met de bouw van schrijfmachines uit de onderde len, die nog aanwezig waren In de Duitse fabrieken. De nieuwe fabriek zou reeds met 750 arbeiders werken. Franse verliescijfers in Vietnam. Dr. Ho Tsji Minh, presi dent van Vietnam, heeft ver klaard, dat in de vier maan den strijd tussen de Fransen en Vietnamezen tussen half December en eind April van dit jaar de Fransen 5000 sol daten hebben verloren. Aan Vietnamese zijde wer den 5000 soldaten gedood, terwijl 10.000 burgers om het leven kwamen. DUITSE GENERAALS TERECHTGESTELD. Nadat koning Paul van Grie kenland hun gratieverzoeken had afgewezen, zijn de Duitse generaals Brauer en Müller in Athene terechtgesteld. Friese slagers tegen de zwarte handel. De Friese slagers, verenigd in de Friese Slagershond, heb ben in een motie, w^lke voor het Bedrijfschap voor vee en vlees bestemd is, aangedron gen op het nemen van stren ge maatregelen tegen sla gers, die nog zwart handelen. Deze zouden voor de verdere duur van de distributie uit gesloten moeten worden. MR. J. C. HEYNING OVERLEDEN. Op 62-jarige leeftijd is te Hilversum overleden mr. J. C. Heyning, secretaris-gene raal der Rijksverzekerings bank. Franse fietsen vrij. De Minister van Economi sche Zaken heeft bepaald, dat Franse import-rijwielen met ingang van vandaag zonder bon verkocht mogen worden. „Elsevier" en de Telegraaf. De uitgeverij „Elsevier" te Amsterdam wil een combinatie tot stand brengen, waardoor zij de beschikking zou krijgen over het gebouw van „de Te legraaf". „Elsevier" zou dan nog een verdieping van dit gebouw als drukkerij willen Inrichten. De erven Holdert staan niet afwijzend tegenover deze plan nen. Ook de Staat heeft hier in echter zeggenschap, omdat beslag- is gelegd op het bezit van een der erfgenamen. Het is de bedoeling van „El_ eevier" om ook couranten en tijdschriften in de moderne ta len in Nederland te gaan druk ken. Vinken-parade te Gilze-Rijen. Vrijdag a.s. zullen op het vliegveld Gilze-Rijen aan een aantal juist gebreveteerde mi litaire vliegers de vliegemble- men worden uitgereikt. Tevens worden bij die gelegenheid vier jonge officieren van de lucht strijdkrachten beëdigd. Het is traditie in de militai re luchtvaart de uitreiking van de tekenen van het vliegbrevet met enig vertoon te doen ge schieden. Bij de R.A.F. kent men hetzelfde. Daar bestaat de „wing-parade" .waarbij voor het front van de troepen door een van de grote figuren in de R.A.F. de emblemen worden uitgereikt en opgespeld. Voor het eerst na de oorlog vindt nu een dergelijke uitrei king in Nederland plaats. Het betreft een aantal leerling vliegers, die hun opleiding gro tendeels in Engeland hebben gehad, maar die in o*6 land voltooiden. Vrijdag a.s. ontvan gen zij op het vliegveld Gilze- Rijen hun brevet uit handen van de chef-luchtmachtstaf, generaal majoor C. Giebel. Zonsverduistering gefilmd. De astronoom Bernhard Dawson heeft met een speciale, zeer snel draai ende camera een film gemaakt van de zonsver duistering, die gisteren plaats vond. De film zal het met het oog waar neembare beeld 10 maal vergroot weergeven. Dawson had zijn in strumenten op een kerk- balcon te Itati, dicht bij de Paraguese grens, op gesteld, daar deze plaats voor zijn waarnemingen het gunstigst was. De Argentijnse astro nomen te Itati stonden voortdurend per radio in verbinding met de waar nemers in Brazilië. - Te Washington zal een wetsontwerp in behandeling worden genomen strekkende tot toelating van honderddui zend verplaatste personen uit Europa per jaar in de Ver. Staten. De Abdij te Middelburg wordt gerestaureerd. Twintig jaar geëist tegen verrader. Twintig jaar gevangenisstraf eiste mr. M. G. Gelinck, advo caat-fiscaal aan het Bijz. Ge rechtshof te Amsterdam, tegen de 36-jarige J. A. Jong Baw. Deze uit Paramaribo afkomsti ge verdachte is wel Nederlands onderdaan, doch bezit niet de Ned. nationaliteit. J. B. stamt uit een Chinese moeder en een vader die voor drie kwart Chi nees en één kwart bosneger is. Deze omstandigheid weerhield mr. Gelinck ervan tegen deze verdachte de doodstraf te eisen. Aan de S.D. heeft hij ne gen mensen, die illegaal werk deden, verraden. Madoera los van de Republiek Op een bijeenkomst van Ma. doerezen te Soerabaja ls een verklaring aangeonmen, dat zij zich scharen achter het nationalistisch streven, doch tegen opneming van Madoera in de republiek zijn. De stel lers van de verklaring wensen te spreken namens de Madoe- rezen van Oost-Java en ze zul len zich, alvorens hun houding ten opzichte van de republiek te bepalen, eerst tot hun land genoten op het eiland richten. HOOFDINSPECTEURS VAN HET VERKEER. Bij K. B. zijn benoemd tot rijkshoofdinspecteur van het verkeer in vaste dienst de rijksinspecteurs van het ver keer mr. F. W. van Ketwich Verschuur, mr. R. M. J. Holla en ir. H. P. R. Rook, alsmede de bevrachtingscommissaris, fungerend rijkshoofdinspecteur van het verkeer mr. P. E. Bar bas. - Het Amerikaanse mili taire bestuur heeft een her vatting van de Passiespelen te Oberammergau in 1950 of ficieel goedgekeurd. Nederlandse vissers in actie. In Great Yarmouth (Enge land) is een Poolse trawler met Nederlandse bemanning bin nengelopen. Het schip had 10.000 ton schelvis, gevangen in de Atlantische Oceaan, aan boord, de grootste vracht wel ke ooit in deze haven werd binnengebracht. In de strijd tegen de zwarte handel heeft het Ame rikaanse leger met ingang vam 26 Mei de particuliere verzending van Amerikaanse tabak en sigaretten naar Duitsland verboden. P. C. Hooft-prijs Ingesteld. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft een P. C. Hooftprijs ingesteld, welke voortaan elk jaar zal worden toegekend voor het beste Nederlandse proza-werk, gedicht, toneel-» stuk of essay. TENTOON STELIIX G GEOPEND. Minister Gielen heeft Dins dagmorgen op het Muiderslot de Hooft-tentoonstelling ge opend met een rede. waarin hg de nationale betekenis schetste van Hooft als be gaafd schrijver en bouwer van van onze taal. Voor een ton aan kousen en sokken verbrand. Maandag heeft te Nijmegen een felle brand gewoed in de textielfabriek van de firma J. Troost aan de Hatertseweg. De brandweer, welke door een misverstand te laat werd ge waarschuwd, was na de eerste oproep ter plaatse. Zij kon echter niet verhinderen, dat de bovenverdieping geheel uit brandde. Een grote partij kou sen en sokken ging door het vuur verloren. Bovendien wer den verschillende machines be schadigd. De benedenverdie ping kreeg veel waterschade. De schade wordt geschat op ongeveer 100.000 gulden. Ver zekering dekt de schade. Walvistraan voor Nederland De internationale Nood- Voedselraad heeft Nederland 6000 ton walvistraan toegewe zen. Minister van Maarsseveen over de reclassering. De minister van Justitie, mr. J. H. van Maarsseveen. zal ter gelegenheid van de tussen 2 en 8 Juni te houden Natio nale Reclasseringsdag, op Zon dag 1 Juni a.s. om 19.50 uur een radio-rede uitspreken over het reclasseringswerk. achter dr. van Mook Minister-president bestrijdt de oppositie. De minister-president van Oost-Indonesië, Nadjamoeddin, heeft in het parlement geant woord op dè algemene be schouwingen. Spr. keurde de gedragingen van enkele leden in het parlement af, waarbij hij mr. Binol (Zuid-Celebes) ernstig waarschuwde voor diens uitlating „marionetten- parlement". Spr. is in principe bereid over te gaan tot kabi netswijziging, evenwel kunnen onmogelijk principiële tegen standers van het politieke ma nifest worden opgenomen. De minister laakte sterk de negatieve critiek van de op positie, van wie hg slechts twee leuzen had gehoord: „Weg met het kabinet-Nad- jamoeddin" en Éénmaal naar Djokja, altijd naar Djokja". Nadjamoeddin wees erop, dat de voorstelling, als zou de Oost-Indonesische regering KLOEK WERK TE BRUINISSE. Nog geen bomen en struiken. In het Noorden van Zee land dat zijn de eilanden Schouwen en Duiveland, St. Philipsland en Tholen is de wederopbouw in volle gang. Ook daar spreekt men over de vergeten hoek, pre cies als in Zeeuwsch Vlaan deren. Men hoort het vooral op Tholen en iets minder, maar toch duidelijk, op Schou wen en Duiveland. Daar is reden toe, want wanneer men bijvoorbeeld de mooie recla meplaat van de Stichting '40 '45 ziet, die als geïnundeer de gebieden aangeeft de Wie- ringermeer en Walcheren, dan ziet men dat Tholen en St. Philipsland, Schouwen en Duiveland, waar ook de zilte golven de grond bedierven, rustig zijn vergeten. Veel Nederlanders weten niet meer dat in de dorpjes en stadjes van Noord-Zeeland ook heel wat oorlogsschade is geleden, dat ook daar de bomen en struiken verdwenen zijn en de eerste oogsten na de droogmaking teleurstellend zijn geweest. Thans, na twee jaren van noeste arbeid kan gezegd worden, dat voor een vrg groot deel de zaken weer marcheren en dat de be drgven in productie zUn. Men heeft op deze eilanden heel spoedig beseft, dat men de oorlogsbezwaren zelf moest overwinnen en men heeft er een aansporing in gezien zelf het herstelwerk ter hand te nemen. De vrij grote gebouwen- schade, die in Noord-Zeeland werd geleden, bepaalt zich in hoofdzaak tot Bruinisse, Ou- werkerk, Oosterland, Nieu- werkerk, Haamstede en Burgh op Schouwen en Duiveland, Poortvliet op Tholen en Anna Jacobapolder op St. Philips land. De Zeeuwen zijn daar rus tig aan het herstelwerk be gonnen. Ze hebben het ge- inundeerde land weer in orde gebracht, stenen gebikt, hui zen opgelapt en herbouwd. De lichte schade is thans vrijwel hersteld en er zijn plaatsen, waar van de oor logsschade niet veel meer te merken valt, behalve dan de kaalheid van het landschap door het ontbreken van bo men. WONINGNOOD. De woningnood is in het gehele gebied nog groot en met de nieuwbouw wil het nog niet vlotten. Bruinisse heeft 75 noodwo ningen gekregen en Ooster land 25. Te Burgh zijn de eerste zes goede woningen practisch ge reed, op Tholen begon men met een 8-tal; Bruinisse heeft plannen voor 90 woningen gereed, voor Zierikzee staan er 40 op het program en in enkele andere gemeenten ko men plannen voor 6 tot 12 nieuwe woningen gereed. De financiering van het her stel baart zorgen en te Zie rikzee zijn nog wel een 40- tal woningen, die hersteld kunnen worden, doch de eige naars zien geen oplossing voor het financiële probleem. De aannemers, die reeds grote bedragen hebben uitstaan, zijn huiverig dit herstelwerk uit te voeren, aangezien ze voor de betaling uitsluitend op de wederopbouw-uitkeringen aan gewezen zijn. Ook het herstel van de kleine kerk te Zie rikzee met zijn historische beursgalerg is vertraagd. Er staan nu 9 pilaren voor deze galerij, namelijk 8 originele en een „stut", die geplaatst moest worden om instorten te voorkomen. EN BRUINISSE. In Bruinisse is het Weder- opbouwplan door de gemeen teraad goedgekeurd. De bevol king in dit dorp heeft moedig het hoofd geboden aan de oorlogsrampen en het herstelwerk op kloeke wijze ter hand genomen. Er leeft in Bruinisse een krachtig enthousiasme voor de wederopbouw. Van de 4 kerken waren er 3 verwoest, het gemeen tehuis was weg, de twee scholen konden afgeschre ven worden. De vissersvloot was voor een deel verloren gegaan, de haven was zwaar beschadigd en totaal verzand, de kademuren wa ren opgeblazen. Kan men zich wel een grotere ramp voorstellen voor dit nijvere vissersdorp De haven werd spoedig gerepa reerd, de vissersvloot voer weer uit en de bron van in komsten vloeide weer. Nu is het plan voor de bouw van het vernieuwde dorp gereed. Waarlijk, Zeeland en Neder land moeten respect hebben voor de vrij ze waarop Brui- nisse's bevolking stand hield en thans natuurlijk met de nodige tegenvallers! wor stelt naar een betere toe komst. LICHT EN SCHADUW. Een groot deel van de on tevredenheid over de trage resultaten der wederopbouw, ook in Noord-Zeeland, is te wijten aan de onvoldoende be kendheid van het publiek met de financiële draagkracht van het land, die niet toelaat dat de oorlogsschade in volle om vang wordt vergoed. Daarop strandt helaas een belangrijk deel van de wederopbouw en daarvoor zal een oplossing moeten komen. Tevredenheid merkten wij op over de wijze waarop in Noord-Zeeland de wederop bouw wordt geleid^ Het streekbureau voor Noord-Zee land is namelijk gecombineerd met de dienst van gemeente werken te Zierikzee, hetgeen wel een vlotte gang van za ken in de hand werkt. Het hoofd van het bureau kent de streek door en door en heeft het volle vertrou wen. Het bleek ons tenslotte dat er in deze streek wel even wicht is tussen de schaarse hoeveelheid bouwmaterialen en de aanwezige arbeidskrach ten. Een 120-tal bouwvakar beiders van elders verblijven in een werkkamp te Zie rikzee. Voor het landbouwherstel- werk zijn een 3-tal arbeiders kampen in aanbouw. Men heeft daarbij nog .al wat ver traging ondervonden door de lange vorstperiode. slechts de staat Oost-Indone sië vertegenwoordigen, terwijl de republiek 't volk van geheel Indonesië vertegenwoordigd, ge_ heel onjuist is. Hij ontkende, dat het politieke manifest een verwijdering betekende tussen Oost-Indonesië en de repu bliek. Ten aanzien van godsdienst zaken zeide hij geldelijke steun toe, doch spreker staat afwij zend tegenover maatregelen, waardoor godsdienstvrijheid en godsdienstgelijkheid gevaar lopen. Sprekende over de politieke gevangenen deelde de minister mede, dat sinds April door re- geringsbemoeiïng 1200 gevan genen zijn vrijgelaten. DR. VAN MOOK MOET BLIJVEN. Vervolgens werd de motie Lasut c.s. die behelst een ver- zoek tot de Ned. regering te richten voor het aanblijven van de Luitenant-Gouverneur Generaal dr. van Mook, totdat de kwestie tussen Nederlan ders en Indonesiërs Is opge lost, zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. HET „SOBSF'-CONGRES. Op de slotzitting van het Congres van de Sobsi te Ma- lang is een resolutie aangeno men, waarin verzocht wordt de vitale industrieën te nationali seren. Palar pessimistisch. Het Kamerlid Palar is plot seling en veel eerder dan aan vankelijk het plan was, per Skymaster naar Nederland vertrokken. Palar heeft aan de „Nieuwsgier" medegedeeld, dat hg ten aanzien van het accoord van Linggadjati nog wel hoop heeft op een oplos sing, doch over het geheel ge nomen is hij geenszins optimis tisch. Aan beide zijden zijn te weinig mensen, die bereid zijn het accoord uit te voeren en de capaciteit daartoe bezitten. Palar zeide voorts, dat een gewapend conflict ten koste van alles moet worden verme den. Hij verklaarde een warm voorstander te zijn van een duurzame samenwerking tus sen Nederland en Indonesië, wat Nederland ook wenst. Tenslotte deelde Palar mede, dat hij de republiek krachtiger had aangetroffen dan hij voor zijn vertrek verwacht had. Hg erkende, dat de republiek nog veel te leren heeft, maar sprak het vertrouwen uit, dat zij het ook wel leren zou. Ministers Beel en Jonkman weer naar Nederland. De ministers Beel en Jonk man. die in Indonesië ver toeven, zullen Donderdag 22 Mei naar Nederland terug-» keren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1