PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT lagslJBPIP Opheldering in Ned.lndië De komende Volkstelling Oorlogsmateriaal voor Turkije Hongertochten in het Ruhrgebied Ltejiififc, Vandaag Logies-inlichiingendiensi 190e Jaargang - No.115 Uitgave vu de Firma Provinciale Zceuwsche Courant. Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke (eestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 20 Mei 1947 ABONNEMENTSPRIJS» 25 cent per week3.20 per kwartaal franco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minipium per adver tentie f 2.—. Bureaus gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen) Middelburgs Londen sche Kaai 29. telefoon 2077 en 2924 Goes i Turf kade 15. telefoon 2475 Oostburg s Gratamastraat 3. telefoon 102: Terneuzen Brouwerijstra-t 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Het wereldgebeuren. MAAR NIET OM DE DEMOCRATIE TE VERSTERKEN. Steun tegen Rusland. Gisteren is een Amerikaan se militaire missie te Ankara gearriveerd om met de Turkse regering en de generale staf te overleggen aan welk soort oorlogsmateriaal Turkije het eerst behoefte heeft. De missie zal de Turkse wensen naar Washington doorgeven, en daarna zal zo spoedig mogelijk de verscheping van het oor logsmateriaal beginnen. Volgens de correspondent van de Times is de practische waarde van de 100 millioen dolar-lening van minder be lang dan de morele steun, die Turkije erdoor heeft gekregen. In Turkije heeft men van nu af aan het gevoel gekregen niet meer alleen te staan, de grenzen gegarandeerd te zien door de grote democratie aan gene zijde van de Oceaan, machtige vrienden te hebben indien het land wordt aange vallen. De grote democratie be schermt de kleine, zo doet men het in Amerika graag voor komen, hoewel Turkije geen democratisch maar een één partij regime heeft. De staats macht in Turkije is geheel in handen van de populisten en de president der republiek is tegelijkertijd leider van de volkspartij, de heersende par tij. Officieel bestaat in Turkije algemeen en direct kiesrecht, twee jaar geleden ingevoerd, maar tegelijkertijd hebben de Turkse regeerders er wel voor gezorgd een verandering van regime langs democratische weg onmogelijk te maken. Pers- en strafwetten verhinde ren de uitgifte van geschrif ten en het propageren van ideeën, die al te zeer indruisen tegen de regeringspolitiek. De democratische partij is in feite de enige groep, die men enigszins de naam van op positiepartij zou kunnen geven. Het programma van de demo- Nog meer hulpverlening uit Amerika. OOK AAN WEST-EURO- PESE LANDEN. Het Amerikaanse departe ment van buitenlandse zaken overweegt thans plannen om de hulpverlening uit te brei den tot West-Europese lan den. Alle landen, „die een bin nen- of buitenlandse bedrei ging moeten afwenden" zou den voor een dollar-lening in aanmerking komen. Men verwacht, dat binnen kort desbetreffende voorstel len in de Senaat -zullen wor den aanhangig gemaakt. Roemeense oppositie in de verdrukking. De Roemeensche nationa le boerenpartij (onder leiding van Maniu), de nationale li berale partg (onder leiding van Bratianu) en de sociaal democratische partij (geleid door Pretescu) hebben op nieuw geprotesteerd tegen hetgeen zij beschouwen als gevangenhouding-zonder pro ces van leden hunner par tgen, leden, die gearresteerd zijn bij honderden wegens hun politieke denkbeelden. Verkiezingen in de Franse zone. De parlementsverkiezingen, die Zondag in de Franse zöne van Duitsland zijn ge houden, hebben een overwin ning opgeleverd voor de christelijk-democraten. Zij verkregen 982.913 of ruim 52 der stemmen. De sociaal democraten volgen met bijna 30 de liberale partij ver kreeg 14 en de commu nistische partij 7,8 der stemmen. De nieuwe grondwet werd per referendum met geringe meerderheid goedgekeurd. Ongeveer 72 der kiesge rechtigden heeft gestemd. Doodstraf voor Wies Moens. Een Belgisch gerechtshof heeft Wies Moens, tijdens de bezetting directeur-generaal van het omroep-station, ver oordeeld tot de doodstraf en tot het betalen van een scha devergoeding van 500.000 frs. aan de Belgische staat. Ook enkele andere bekende medewerkers, Jan de Mets en Loger Simoens, beide commen tators, kregen de doodstraf. Karei de Brabander, hoofd van de programmadienst kreeg 20 jaar gevangenisstraf. cratie wijkt echter slechts wei nig af van dat der populisten, de leiders komen uit dezelfde school van Kemal Atatiirk en over de hoofdlijnen van de Turkse buitenlandse politiek bestaat geen verschil 'van me ning. De beide partgen zgn niet gescheiden door een tegenge stelde politieke leer, maar tel len beiden in hun rangen zo wel conservatieven, gematig den en radicalen. Elke vorm van communistische activiteit wordt ten strengste onder drukt. Om te verhinderen, dat de vakbeweging mogelijk on der communistische contröle komt, ziet de regering nauw lettend toe, dat de vakbonden zich niet met politiek bezig houden. Stakingen zijn verbo den. Overigens zijn er op een bevolking van 19 millioen slechts 300.000 industriearbei ders. Drie kwart van de be volking leeft op het platteland en het meerendeel van de boe ren heeft nog steeds een spreekwoordelijke apathie voor politieke zaken. Anders dan in Griekenland en Italië is in Turkije het gevaar van een communistische omwente ling volkomen denkbeeldig. Het oorlogsmateriaal voor Tur kije is uitsluitend bestemd voor afweer tegenover de Sowjet- Unie. Prima spinazie wordt vernietigd. VENLO S VEILING DRAAIT DOOR. Nog steeds komen uit alle hoeken van het land berichten door over het doordraaien van groenten. In de afgelopen week bleef 9700 kg. van aan de Venlose veiling aangevoerde spinazie onverkocht. Deze prima spina zie kon de minimumprijs van 8 cent per kilo niet halen en moest vernietigd worden. Volgende week wordt alleen al te Venlo 180.000 kg. ver wacht, men verwacht, dat niet kan worden voorkomen dat opnieuw grote hoeveelheden zullen worden vernietigd. De kogel voor verraad. De Groninger Kamer van het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden veroordeelde de S.D.-chauffeur Geert van Bruggen te Groningen tot de doodstraf. Tegen Van B. was door de advocaat-fiscaal we gens schuld aan de dood van vele goede Nederlanders 20 jaar geëist. Verdere boycot van Nederlandse schepen? Het dagelijks bestuur van de Australische Vakvereniging van Havenarbeiders zal een door het Indonesische vakver enigingscongres gedaan ver zoek tot voortzetting van de boycot van Nederlandse sche pen in overweging hemen. De resolutie, waarin dit verzoek was vervat, is Zondag te Malang aangenomen. Vrouwen stropen het platteland af. De Berlijnsche correspon dent van het ANP meldt: De berichten uit Amerika, volgens welke grote extra zendingen graan voor Duits land onderweg zijn en de im port in de eerstvolgende drie maanden tot een maximum zal worden opgevoerd, heb ben nauwelijks enige ontspan ning gebracht onder de be volking van het Ruhrgebied. De berichten, die zeggen dat over drie of vier weken de ernstigste crisis overwon nen zal zijn, worden door het hongerende deel van de be volking met een grote mate van scepticisme opgenomen. Men wijst daarbij op de vele Harold Stassen actief. HIJ WIL PRESIDENT WORDEN. Harold Stassen, de 40-jari- ge voormalige gouverneur van Minnesota, heeft door zijn jongste interview met Stalin en de publiciteit over zijn tournee in Europa meer dan voorheen de schijnwer pers der wereld op zich ge richt in verband met zijn ijveren om in 1948 republi keins president der V. S. te worden. Hij onderscheidt zich van andere candidaten hierin, dat hij als enige openlijk en on bewimpeld naar het candi- daatschap streeft. Hij wijdt al zijn tijd en energie aan deze taak. Stassen moet im mers zijn daden en meningen voortdurend openbaar maken om vrienden te winnen. Zowel Taft en Van den Berg, als in iets mindere ma te Dewey, drie andere can didaten, staan uit hoofde van hun functie reeds voortdurend in het brandpunt der publie ke belangstelling. KEYES OPPERBEVEL HEBBER IN OOSTENRIJK. Officieel is medegedeeld, dat luitenant-generaal Geof frey Keyes generaal Mark Clark is opgevolgd als Ame rikaans opperbevelhebber en hoge commissaris in Oosten rijk. Vrouwen roken te yeel De Engelse minister van financiën Dalton heeft voor zijn collega's een rookverbod uitgevaar digd tijdens kabinets zittingen. Tegelijkertijd heeft hij de vrouwen in hoofd zaak verantwoordelijk gesteld yoor het toene mende tabaksvèrbruik in Engeland. De mannen roken evenveel als voor de oorlog, maar de vrou wen een derde meer. De hele rokerg geschie denis hangt samen met het grote aantal dollars, dat de regering moet uitgeven voor de aan koop van rookartikelen in Amerika. toezeggingen, die in het ver leden zijn gedaan, doch waar van het practische effect niet te bemerken was. Bovendien vraagt een zeer groot deel der bevolking zich met zorg af hoe het zich door de volgende weken zal moeten heen slaan. Inmiddels nemen de hon- gerto.chten uit het Ruhrge bied naar de Noordelijke land bouwstreken steeds groter vormen aan, hoewel algemeen de overtuiging wordt uitge sproken, dat de clandestiene voorraadbronnen, dié ten plat- telande nog bestaan, snel opdrogen. De treinen, die uit de industriesteden naar het Noorden rijden, zijn overvuld met passagiers, voornamelijk vrouwen, die met zakken ge wapend grote reizen onderne men om enkele tientallen ki lo's aardappelen machtig te worden. Wij waren deze week in het door Nederland opge- eischte gebied van de graaf schap Bentheim en konden in alle dorpen de mensen van boerderij tot boerderg zien gaan om hun hamsterzakken te vullen. Bentheim is een goede 150 km van Het hon- gergebied, doch de honger tochten strekken zich nog veel verder Noordwaarts uit. Op het ogenblik trekken ve len zelfs naar Oost-Friesland en naar Sleeswijk-Holstein. bestaat de Geref. gemeente te Brouwers haven 75 jaar; viert de Noorse ro manschrijfster, Sigrid Undset, haar 65e ver jaardag; viert Cuba zijn on afhankelijkheidsdag (1902). NEDERLANDS LUNAPARK TE ALEXANDRIA. Op 22 Mei zal te Alexandrië het Lunapark van de Ver. Amusementsbedrijven worden geopend. Kabinetscrisis te Makassar? De correspondent van het republikeinse persbureau An- tara te Makassar meldt, dat in een bijeenkomst van oppo nerende leden van het Oost- Indonesische parlement beslo ten is op geen enkele wijze met het huidige kabinet- Madjamoeddin samen te wer ken. De vergadering koos Tadjoeddin Noor, de tegen woordige voorzitter van het parlement, tot candidaat voor het premierschap. De correspondent van An- tara verneemt, dat mocht Tadjoeddin Noor kabinetsfor mateur worden, hij een coali tiekabinet zal samenstellen, waarin de premier zelf geen portefeuille zal houden. TWIJFEL MAG NIET Dr. Beel sprak te Makassar. Op de receptie, die Zaterdag avond in het paleis van de pre sident werd gehouden, werden de ministers namens de Oost- Indonesische regering door Soekawati verwelkomd. Soekawati zei het te betreu ren dat het bezoek slechts kort was. Na ondertekening van Ling- gadjati kon een begin worden gemaakt met het wederzijds economisch herstel en de sa menwerking tussen alle par tijen. Hij zeide voorts, dat de re gering van Oost-Indonesia de Verenigde Staten van Indone sië ziet als noodzakelijke voor waarde voor de verwezenlij king van de politieke wen sen. Het is echter uitgeslo ten," dat dit doel bereikt wordt, zolang de republiek daaraan niet haar volle medewerking geeft en deze medewerking, hoe pijnlijk het ook is dit te constateren, ontbreekt. Oost- Indonesië telt vurige aanhan gers van het Oranjehuis en anderen die voor de republiek zrjn. doch daartussen is een brede laag, die de banden met andere leden van de staten van Indonesië zo nauw mogelijk wil aanhalen. De weg. door Linggadjati uitgestippeld, acht Oost Indonesië nog steeds juist. Soekawati herhaalde met beslistheid alles te zullen doen, wat in zrjn macht was om de moeilijkheden te overwinnen en de controversen tot een op lossing te brengen. Aan het einde klonk een daverend hoe ra voor de Koningin. Dr. Beel dankte in zijn ant- woofrd mede namens de Ko ningin en zeide verheugd te zijn, dat zrjn bezoek zich uit strekte tot Makassar. „Ook wij LANGER BESTAAN. betreuren het zeer, aldus dr. Beel, dat de ondertekening van Linggadjati niet tot een be tere samenwerking heeft ge leid. Door de ondertekening van Linggadjati heeft ook de republiek harerzijds zich hier toe bereid verklaard. Ik be treur het zeer, dat zowel haar uitlatingen tegenover Oost-In_ donerië als tegenover Neder land ernstige twijfel doen rij zen wat betreft hare bereid heid. Deze twijfel kan niet lan ger blijven voortbestaan". Dr. Beel zeide voorts, dat de ge dachte van de ministers ook zijn uitgegaan naar de Konin gin, van wie bekend is, met welke grote belangstelling zij de ontwikkeling volgt, terwijl het inderdaad uitblijven van de zozeer gehoopte verbetering haar met ernstige zorg ver vult. PREDIKANTEN VOOR INDONESIË. Als nog willen zeer binnen kort voor d.e tijd van 2 jaar naar Indonesië vertrekken in dienst van de protestantse kerk aldaar: dr. M. H. Bolke_ stein, die docent wordt aan de hogere theologische school te Batavia, de predikanten J. J. van Hillo, W. F. H. ter Braak en H. Postrna, terwjjl ir. P. Telders is benoemd in algeme ne dienst bil de protestantse kerk in Indonesië, eveneens voor de tijd van 2 jaar. Tegen de K.P.M. Naar Antara bericht, Is door drie Indonesische scheep vaartmaatschappijen, die zijn verenigd in de „Gapelin" (de Ver. Indonesische Scheep vaartmaatschappij) op een te Djokja gehouden vergadering besloten alle pogingen in op positie van een blijvend mono polie van de K.P.M. op scheep vaartgebied in de archipel, te coördineren. Een belang voor iedereen. De Directeur van de Prov. Zeeuwsche Ver. voor Vreem delingenverkeer deelt mede, dat wederom dit jaar een lo- fies-inlichtingendienst voor et gehele land in elkaar is gezet door de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer te den Haag. De bedoeling van deze dienst is te komen tot een zo volledig mogelijke uit wisseling van gegevens be treffende de nog beschikbare ruimten in pensions en hotels voor alle plaatsen in ons land, die om enigerlei reden bezoek verwachten. Het gaat hier dus zowel om de badplaatsen, waarvan Zeeland er verschei dene beroemde mag tellen, als om plaatsen, waar folklore en bezienswaardigheden de voor naamste aantrekkingspunten vormen, als om plaatsen, die door de onmiddellijke nabij heid van bos en heide bij het vacantiehoudend publiek in tel zijn. Deze logies-inlichtingen- dienst wordt per provincie ge centraliseerd bg de Directeur van de Prov. V.V.V. Het is duidelijk dat, indien de secretariaten van alle plaat selijke verenigingen voor Vreemdelingenverkeer in Zee land hiertoe medewerken, het vrijwel zeker kan worden ge acht, dat deze dienst voor alle thans nog niet geheel bezette ruimten en ook voor alle ruimten, die open komen door afzeggen of anderszins, nieu we gasten zal kunnen aan voeren. Kupers naar Praag. De heer Kupers. voorzitter van het N.V.V., die op het ogenblik in Indonesië vertoeft, zal het wereldvakverbondcon- gres, dat op 2 Juni te Praag geopend wordt, bijwonen. Op zijn reis van Indonesië naar Nederland zal hij verge zeld worden door de vice-voor- zitter van de Sobsi (Indone sische Vakcentrale) Setiadjid, en de republikeinse vice-minis ter van verkeer, Oengoe Hwat, die ook naar Praag zullen gaan. Minister Gielen weer thuis. Minister Gielen is in Den Haag teruggekeerd van zijn verblijf in Frankrijk. Dit in het oog springend voordeel wordt gecompleteerd door 't voordeel dat met deze dienst alle secretariaten der plaatselijke Zeeuwse Ver-i enigingen voor Vreemdelingen- verlïeer op toerbeurt regelma tig zullen worden ingelicht omtrent de bestaande logies- mogelijkheden voor elk gege ven tijdvak in de meeste ho tels en pensions buiten Zee land. Hef mes snijdt dus hier inderdaad van twee kanten. Het is dus wel zeer gewenst, dat alle hotel- en pensionhou ders, zowel als alle V.V.V.- secretariaten volledige mede werking geven, opdat ook Zee land kan profiteren van deze gratis service. Textiel en goud in beslag genomen. Op last van de vermogens opsporingsdienst te Arnhem werd door de politie in samen werking met ambtenaren van het tribunaal een inval ge daan in de magazijnen van 'n firma aan de Molenstraat te Ngmegen. Primo werd in be slag genomen een partij voor oorlogse textielgoederen, daar na werd beslag gelegd op een aantal kisten, welke gevuld bleken met goud en edelge steenten. Het goud en de edel gesteenten behoren toe aan een juwelier, die zich binnenkort zal moeten verantwoorden voor het tribunaal te Nijme gen, verdacht van collaboratie tijdens de oorlog. Brieven voor Duitsland. De aandacht van belangheb benden wordt er op gevestigd, dat het, ter voorkoming van onnodig oponthoud, aanbeve ling verdient, om brieven of andere stukken, die door per sonen, die zich voor zakelijke of andere doeleinden naar Duitsland begeven, en voor derden daar te lande worden medegenomen, tijdig tevoren ter goedkeuring over te leggen aan de geallieerde censuur- dienst( Stadhouderskade 20 te Amsterdam). Laat men zulks na, dan wor den bedoelde stukken aan de grens in beslag genomen en ter censurering naar Amster dam opgezonden. Het project voor het flatgebouw aan de Boulevard Bankert te Vlissingen, ontworpen door Jan Wils. ZEALAND BIJNA KLAAR VOOR DE SLAG. Het tellerscorps wordt geïnstrueerd. Het Nederlandse volk zal over enkele weken geteld wor den en dus ook de bevolking van Zeeland. Dat is nodig, hard nodig, want men heeft tijdens de oor log de bevolkingsadminlstra. tie niet in tact kunnen houden en nu moet gecontroleerd wor den of de na-oorlogse „repa ratie" van de burgerlijke stan den enz. toereikend is geweest. De verwachtingen lopen uit een. Sommigen menen, dat er nog heel wat „onderduikers" rondlopen en dat er nogal wat clandestiene bewoners in ste den en dorpen zijn. Anderen denken, dat het erg meevalt met die „ver traagde"' illegaliteit. DE TWAALFDE MAAL De komende volkstelling is de twaalfde. De eerste had plaats in 1830 en Nederland haalde toen nog geen 3 milli oen inwoners. Voor deze twaalfde volkstel ling zullen niet alleen alle ziel tjes geteld worden, maar ook alle woningen omdat men nu precies wil weten hoeveel wo ningen ons land heeft. Dit laatste zal velen een schrik bezorgen, want laten wij eerlijk zgn ieder, die nog geen inwoning heeft, is er be zorgd voor en afkerig van een gezin bij zich in huis te krij gen. Deze vrees is echter on gegrond, want het betreft hier slechts een formele telling, die niet tot doel heeft, na te gaan waar gezinnen onderge bracht kunnen worden. Ten slotte wordt ook opgetekend hoeveel personen in ieder be roep werkzaam zijn. VOORBEREIDINGEN IN MIDDELBURG Op het stadhuis te Middel burg vertelde men ons iets over de voorbereidingen, die voor de telling getroffen moes ten worden. Er zijn 214 tellers, een aantal, dat men bijeen kreeg, doordat alle gemeente diensten hiervoor ambtenaren afstonden. Met behulp van kaarten van de planologische dienst werd de stad in negen onderdelen verdeeld. Iedere teller krijgt circa 100 mensen „te behandelen". HOE WORDT U GETELD? Op 29 Mei zulen de tellers hun eerste ronde doen. Op ieder adres geven zij hun for mulieren af, terwijl zij zelf het formulier voor de woningregi stratie invullen. Op 2 Juni zal men de ingevulde formulieren van volks- en beroepstelling komen ophalen. Voor 15 Juni moet, de gemeente de registers met recapitulatiestaten door gestuurd hebben naar Den Haag, waar de gegevens door honderden personen worden verwerkt. De voorlopige uit slag van de telling zal waar schijnlijk over enkele maanden, de definitieve uitslag begin 1948 bekend zijn. Schippers en gestichtsinwoners worden dezer dagen apart geteld. Wat de uitslag van de volkstelling voor Middelburg betreft, re kent men op ongeveer 20400 inwoners; bij de laatstgehou den telling (in 1930) was dit 18419, doch sedertdien heeft de hoofdstad 't Zand gean nexeerd, waar circa 2200 per sonen wonen. IN VLISSINGEN De stad Vlissingen is door de Planologische dienst ver deeld in vier onderdelen. Er zijn twee groepen van tellers, namelijk een groep, die een dag kaarten uitdeelt en een dag ophaalt en nog een groep, die twee dagen kaarten uitdeelt en twee dagen op haalt. Daardoor is het aantal teller's in Vlissingen beperkt tot 125 man. Deze tellers wer den gevonden uit het gemeen- tepersoneel. provinciaal perso. neel (gasbedrijf), rijksperso neel en niet te vergeten onder wijzers van het openbaar en bgzonder onderwijs. De teldagen voor Vlissingen zrjn 30 en 31 Mei, 2 en 3 Juni. Het gemeentepersoneel telt 4 dagen, alle overige tellers wer ken twee dagen. Bijzondere moeilijkheden worden niet verwacht. Vrees, dat er in Vlissin gen veel clandestiene bewo ners zouden zitten, heeft men niet. Er zijn er wel en kele, maar de meeste van hen. die geen vestigingsver gunning hebben, staan inge schreven bij de burgerlijke stand voor hun distributie bescheiden. Zorgvuldig werk zal ver richt moeten worden bij het tellen van degenen, die tijde lijk In Zeeland vertoeven voor de wederopbouw. Zelfs de Duitse krijgsgevangenen, die in Vlissingen vertoeven, zullen geregistreerd worden. Opdat geen zieltje vergeten worde! TE GOES Op 29 Mei zullen te Goes de telkaarten uitgezet worden. De stad is verdeeld in 140 tel- kringen elk onder een teller Het organiseren van het teil Iers corps leverde te Goes geen moeilijkheden op. Men heeft de 140 tellers gevonden onder het gemeente-, provinciaal- en rijkspersoneel Ook gasfabriek mensen doen mee. Er behoefde geen beroep ge daan te worden op onderwij zers of particulieren. Wel is men in Goes nogal benieuwd naar het aantal mensen, dat „tijdelijk" in Goes verblijft zonder dat ze daar voor de nodige papieren bezit ten. IN ZW. VLAANDEREN Voor de volkstelling ln Zw. Vlaanderen zullen ongeveer 400 personen worden ingezet. De kleinere gemeenten zullen kun nen volstaan met een 10-tal helpers, de grotere gemeenten met een 15-tal of meer. Een gemeente als Oostburg, waar tal van kantoren zijn ge vestigd, zal de hulp krijgen van ambtenaren van distribu tie, streekbureau, belasting kantoor, politie enz., doch ln andere gemeenten zal men de hulp inroepen van gepension- neerden e.a. Bij informatie bleken er nog gemeenten te zijn, waar aan de organisatie nog weinig was gedaan. Dividend-verruiming. De Minister van financiën heeft van de bevoegdheden hem verleend bij art. 25 van het uit de bezettingstijd af komstige besluit op de divi dendbeperking 1941 gebruik gemaakt om, in afwachting van een nadere regeling bij de wet, de soms knellende bepa lingen van het besluit op de dividendbelasting te verruimen. Hierbij heeft, naar het mi nisterie van financiën mede deelt, o.m. als volgt gegolden, dat het niet billijk is, dat de houders van aandelen in de on der de dividendbeperking val lende" vennootschappen in het algemeen nog steeds geen ho ger dividend mogen ontvangen dan in 1940, terwijl andere ca tegorieën (loontrekkenden) te recht hun jaarlijkse beloning t.o.v, 1940 in niet onbelang rijke mate hebben zien stijgen in verband met de gestegen kosten van levensonderhoud. Karnemelk gedeeltelijk vrij. Karnemelk en uit ondermelk en karnemelk bereide con sumptie melk-producten waren tot dusverre alleen verkrijg baar op de bon v. gestandaar diseerde melk, waarbij men tweemaal zoveel karnemelk enz. ontving als gestandaardi seerde melk. Voortaan zal tot nadere aankondiging daar naast een hoeveelheid karne melk enz. zonder bon gekocht kunnen worden en wel gelijk aan 10 van de hoeveelheid gekochte gestandaardiseerde melk. De tradititionele wedloop naar de zee te Scheveningen zal Zaterdag 24 Mei a.s. het badseizoen van de N.V. Mij. Zeebad Scheveningen openen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1