FLATGEBOUW Wegen op Walcheren UIT DE PROVINCIE De Zeeuwse athletiek TE VUSSINGEN? ZUID-BEVELAND LAATSTE NIEUWS ZeeuwQnippers Project van architect Jan Wils maakt een goede kans. 80 Middenstandswoningen en 8 winkels. "Wanneer de initiatiefne mers niet in hun verwach tingen teleurgesteld zullen worden, zal nog deze zo mer, misschien zelfs reeds binnen twee maanden, in Vlissingen de aanbesteding kunnen plaats vinden voor een kolossaal flatgebouw naar ontwerp van de bekende achitect Jan Wils uit Voorburg, dat zal moeten verrijzen aan de Boulevard Bankert tussen liet zg. „Haventje van Meyer" en het café de Vick, en uiterlijk eind 1948 gereed zal moeten zjjn. Verrijzen...... Inderdaad is dit de juiste uitdrukking, want wie de tekeningen voor dit machtige project heeft ge zien, kan niet anders dan on der de indruk komen van de imposante afmetingen, van dit flatgebouw, dat in totaal niet minder dan 80 gezinnen in de gelegenheid zou stellen op een betrekkelijk klein oppervlak aan een van de mooiste ge deelten van de Vlisslngse Bou levards te wonen. Zeven-en-dertig meter zal het machtige hoofdgebouw bo ven het achterterrein uit rij zen, één-en-dertig meter wordt de hoogte aan de Boulevard- zijde, waar de straat immers reeds 6 meter hoger ligt. Elf verdiepingen, waarvan acht „woonlagen" met 50 moderne, geriefelijke middenstandswo ningen, voorzien van allerlei modem comfort als centrale verwarming, warm water, vuil- stortkokers, een centrale was serij. een automatische kleden- klopinrichting, liften, enz. HOGE FLAT. Het hoofdgebouw, dat van de Boulevard gerekend meer naar achteren zal liggen, om ook de hoogste verdiepingen nog enig uitzicht op de straat te geven, krijgt aan de rechter zijde een sterk vooruitsprin gend restaurant, van waaruit mén in alle richtingen een prachtig uitzicht over de Schel- demond zal kunnen genieten. Verder denkt men aan een ke gelbaan, een garage, fieten- berging en langs de Boulevard een vijftal moderne winkels, terwijl aan de achterzijde ook drie winkels zijn geprojec teerd. Een attractie is nog, dat op de elfde verdieping ten behoe ve van de bewoners behalve 9 dienstbodenkamertjes, ook tien gemeubileerde logeerka mers te huur zijn. LAGE FLAT Verbonden met deze „hoge flat" door twee winkelpanden, is nog een „laag .flatgebouw" ontworpen, dat maar 3 woon lagen bevat, waarin dertig middenstandswoningen zijn op genomen. Dit gebouw komt on- middelrjk langg de Boulevard te liggen. Wanneer men dit alles zo leest, moge het plan wat fan tastisch aandoen, maar men kan er toch van verzekerd zijn, dat de N. V. „Flatbouw Vlissingen", namens welke de heren W. M. van Aller en N. Priester dezer dagen de plan nen openbaar maakten en toe lichtten, alles nauwkeurig heeft bestudeerd en gecalcu leerd, waardoor het gehelen project tot een volkomen ver antwoorde opzet is uitge groeid. Wanneer nu dan ook zou blijken, dat de belangstelling voldoende groot is en wie twijfelt daaraan bij de huidige woningtoestanden? dan kan inderdaad direct met de uit voering worden begonnen. KOSTEN BIJNA 2 MILLIOEN De totale bouwkosten zijn geraamd op 1.9 millioen, maar het aantrekkelijke van de ge- (Ingezonden mededeling) KOSTBARE GEUREN Naar men weet is rozenolie een der belangrijkste grondstoffen in de parfumindustrie. Misschien minder bekend is het feit, dat voor één druppeltje zuivere rozen olie 15 3 18.000 bloemblaadjes van de roos nodig zijn. Zo wordt het begrijpelijk, dat sommige par fums zo kostbaar zijn. Tevens, dat men zoveel zorg besteedt aan de verpakking, die het geringste verbos van de kostbare geur moei verhinderen Ook bij een meer huishoudelijk product als koffie s de geur mede het belangrijkste. Daarom construeerde de Gruyter, die steeds de modernste vin din jen ln ajn winkels toepast, spe cialc aroma-beschermende koffie- silo's, waarin niets van de waarde volle geur verloren gaat. Daarom blijft voor één kop geu rige koffie het adres de Gruyter, de koffie- en thee-zaak. (Ingezonden mededeling) hele onderneming, die geheel op de dringende sociale behoef te en niet op winstbejag is in gesteld, Is, dat het project zal kunnen worden uitgevoerd volgens de richtlijnen voor de financiering van herbouwplan nen. Naast een, hypothecaire lening, zullen hypothecaire obligaties worden uitgegeven, waarbij behoudens toestem ming van de Ned. Bank, ook met geblokkeerd geld zal kun nen worden ingeschreven, ter wijl overdracht van herbouw- plichten eveneens mogelijk is gemaakt. Trouwens, de autoriteiten van de wederopbouw en volks huisvesting zijn in elk opzicht ingenomen met dit plan en verlenen er haar volle steun aan. HUURPRIJZEN Wat de huurprijzen betreft, kan worden medegedeeld, dat deze variëren van 45.- tot 82.50 per maand, in we 2 bedragen de betaling voor de uitgebreide service, welke het flatgebouw biedt, is inbegre pen. De belastbare huurwaarde bedraagt dan ook plm. 20.- per maand minder. Bovendien is in deze huur, omdat het ge hele project tegen nieuwe bouwprijzen is gecalculeerd, 'n eerste huurverhoging van 20 procent, welke toch zeker bin nen afzienbare tijd toegestaan zal worden, reeds verwerkt. Bekend is dat er nog meer plannen voor flatgebouwen aan de Vlisslngse Boulevards in voorbereiding zijn, o.m. van de N.V. Britannia. Maar daarvan is de opzet meer die van een luxe flat, zodat deze plannen elkander niet in de weg be hoeven te staan. Er is trou wens overleg gepleegd. Met belangstelling wachten we thang de resultaten van de eerstvolgende weken af. Zijn die succesvol, dan kan men er van verzekerd zijn, dat Vlis singen binnen twee jaar een IN STIJL In de laatst gehouden zitting van de Middel burgse raad uitte het lid M. Wattèl, het verzoek om op de plaats, waar het Oost-Indische huis' gestaan heeft, Oost-Indi sche kers in te zaaien, een bloemetje, dat be kend is om zijn pittige kleuren. De voorzitter ant woordde, dat men een dergelijk plan reeds koestert en hoopt het te kunnen uitvoeren. gebouw rijk is, dat niet alleen belangrijk zal zijn voor de le niging van de woningnood, maa"r dat door zijn afmetingen en karakter er toe zal bijdra gen het aanzien van Vlissin gen als badplaats aanzienlijk te verrijken. Philips ontwikkelt hete-luchtmotor. Na 10 jaar van ingespannen arbeid tijdens de Duitse be zetting in het grootste geheim voortgezet is men in de Phi- lips-laboratoria te Eindhoven er in geslaagd een nieuwe mo tor te ontwikkelen, die door zjjnkarakteristieke eigen schappen belangrijke nieuwe perspectieven opent. Hij kan in practisch alle vermogens worden gebouwd en men zal hem kunnen gebruiken, zowel voor automobielen als voor spoorwegtractie, voor het op wekken van electriciteit, zowel in bedrijven als in particuliere woningen. Deze Philips-hete-luchtmotor is in tegenstelling tot de ben zine- en dieselmotor, waar de brandstof in het inwendige van de cylinder verbrandt, er een met uitwendige, verbranding. Als brandstof kan bijvoor beeld zowel benzine, als stook olie, methyl-alcohol of lichtgas worden gebruikt. Van chemi sche aantasting van zuigers en cylinders is geen sprake door dat deze koud blijven en de lucht schoon. De brandstof ver brandt volledig, waardoor geen stank of giftige gassen ont staan. Bougie- en stroomver- deler ontbreken. Daardoor is hij minder aan storingen 'on- dérhevig Geanimeerde bespreking met de burgemeesters. Onder leiding van het lid van Ged. Staten van Zee land, de heer C. Philipse, is te Middelburg een vergade ring gehouden met de burge meesters der Walcherse ge meenten, welke vergadering voornamelijk was gewijd aan een bespreking' van de on houdbare toestand, waarin de wegen in dit deel van Zee land verkeren. DE KOSTEN. Over het onhoudbare van deze situatie bestond natuur lijk geen verschil van inzicht, maar toch kwamen er tal van punten en vragen naar voren, welke aanleiding werden tot een brede discussie. Zeer be langrijk is vanzelfsprekend de betallngskwestie. Voor wiens rekening komen de kosten van herstel van het Walcherse wegennet? Ir. Toxopeus, die met de heer Ganzeman de vergade ring voor „Landbouwherstel" bijwoonde, wees er op, dat van deze zijde inderdaad een bijdrage verwacht mag wor den, doch hiertoe zullen de gemeentebesturen zich via Gedeputeerde Staten moeten wenden tot de Rijkscommissie Financiering Publiekrechtelijke Lichamen. De heer Philipse zegde in deze medewerking van Gedeputeerden toe. Voor het herstellen van de landwe gen zal door de gemeente besturen een begroting moe ten worden ingediend b*j Landbouwherstel, dat pro- c en ts ge wij ze kan bijdragen, terwijl voor het resterende deel goedkeuring aan Ged. Staten kan worden gevraagd. KLACHTEN. Bij de besprekingen, welke naar aanleiding van deze materie ontstonden, kwamen van de zyde van de burge meesters verschillende klach ten naar voren. Zware vracht wagens, die de wegen vernie len, te ver uitgediepte sloten, waardoor de bermen verzak ken. Dit laatste is het ge volg van het ontbreken van wortelstelsels als gevolg van de inundatie. Het uitdiepen is nodig voor de landbouw. Ir. Wiersma vande Polder Wal cheren wees er op, dat de afwatering op Walcheren eigenlijk beter is dan vóór de inundatie. Stijging van de onderhoudskosten van de we gen is echter onvermijdelijk. Het was de burgemeester van Zoutelande, de heer Kod de, die er op wees, dat in- Bevin zal volhouden. In zfjn antwoord op het tweedaagse Lagerhuisdebat over de buitenlandse politiek, zeide de Engelse Minister van buitenlandse zaken, dat moei lijke onderhandelingen nog zullen komen. Hij zou volhar den en de kalmte bewaren. Met U.S.A. zal een doelma tige regeling worden getrof fen. Frankrijk zal zijn Saar- gebied-eisen moeten matigen, Het peil der Duitse industrie zal nader worden vastgesteld. dien bekend was geweest, dat de provincie het nood- herstel niet langer voor haar rekening nam, de gemeenten zelf eerder maatregelen had den kunnen treffen. Voorts wees de heer Kodde op de onzekerheid t.a.v. de bijdrage in de herstelkosten en zelfs t.a.v. het handhaven van be paalde wegen op het nieuwe plan. De beer Philipse wees er op, dat de provincie en de polder reed.s tienduizenden guldens aan het herstel der wegen hebben besteed. NOODHERSTEL. De heer Toxopeus legde de nadruk op het karakter van noodherstel. Desnoods kunnen de wegen door het inrijden van puin enigszins berijdbaar gemaakt worden. In dit ver band is ook voorzichtigheid bij de herbeplanting geboden. Het is immers mogelijk, dat sommige wegen straks ver dwijnen. Op een vraag van de bur gemeester van Ritthem, de heer Daniëlse, werd medege deeld, dat enkele wegen in de Zuidwatering, die reeds volgens het nieuwe plan zfjn aangelegd, nog vóór de herfst berijdbaar gemaakt zullen worden. Tenslotte kunnen wij nog vermelden, dat 'deze zeer ge animeerde vergadering ook werd bijgewoond door het hoofd van het Bureau Ruil verkaveling, de heer v. d. Werff, en door mr. A. J. v. Het openluchtspel te Veere. OP 11, 18 EN 19 JULI. Als data voor het Open luchtspel te Veere zyn thans vastgesteld Donderdag, Vrij dag en Zaterdag 17, 18 en 19 Juli. Gelijk wij reeds eerder meldden, is het de bedoeling van de organisatoren met dit grote costuumspel, waaraan enige honderden personen zul len medewerken, te herden ken hoe Veere 200 jaar ge leden als eerste Nederlandse stad de zijde van de Prins van Oranje koos, gelijk het dit ook reeds in 1672 had gedaan. De data zijn zodanig geko zen, dat geprofiteerd kan wor den van de volle maan en hoog water. Dit laatste is nodig omdat de hoofdfiguur van het spel, de Prins van Oranje, met een vloot van oud-Hollandse „fluiten" de ha ven van Veere zal moeten binnenkomen. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk. Baarland: 9.30 en 2 ds. Beneder; Borsse- le: 10 dhr. Overgaauw, 2.30 H. Doop ds. Vrijlandt; Driewegen: 2 ds. Das; EUewoutsdijk: 10 ds. Das; 's-Gravenpolder: 9.30 H. Av. voorber., 2 viering H. A. ds. Lely; 's-Heerenhoek: Geen dienst; Heinkenszand: 10 en 2.30 ds. Renting; Hoedekens- kerke: 9.30 en 2 ds .Hulsber gen; Lewedorp: 6 ds. v. d. Waa; Nieuwdorp: 10 en 2.30 ds. Luuring; Nisse: 9.30 en 2 ds. Metselaar; Oudelande: 2 ds. Heijmans; Ovezande: 9.30 ds. Heijmans; Biezelinge: 9.30 ds. v. 't Hooft, 2 ds. Elde- renbosch; Hansweert: 9.30 en 6.30 ds. v. d. Ham; Kapelle: 10 ds. Drost, 2.30 ds. Strating; Krabbendijke: 9.30 -ds. Baks, 2.30 ds. Baarslag; Kruiningen: 10 en 2.30 ds. Mortier; Rilland- Bath: 10 en 2.30 ds. v. d. Ros: Schore: 9.30 ds. Baarslag, 2 ds. Boerlijst; Waarde: 9.30 ds. den Boer, 2 dhr. Heyboer; We- meldinge: 10 ds. Boerlijst. 2 ds. den Boer; Yerseke: 11 dhr. de Zwart, 4 ds. Baks (H. D.); Goes: 9.30 ds. Simoons, 5 ds. Boerlijst; 's-Heer Abtskerke: 9.30 dhr. Beeks, 2 ds. Drost; 's-Heer Arendskerke: 10 en 2.30 ds. v. d.' Waa; 's-Heer Hc-ndrikskinderen: 10 en 2'ds. de Roos; Kattendijke: 9.30 en Is. Breek; Kloetinge: 10 ds. Elderenboseh, 2.30 ds. van 't Hooft; Wilhelminapolder: 10 ds. Nutbey, 6 ds. Breek; Wol- faartsdijk: 10 en 2.30. ds. v. Dijk; Wissekerke: 10 ds. Mor- reau, 2.30 dhr. Louwerse. Geref. Kerk. Borssele: 10 ds. Spoelstra, 2.30 ds. Stam; Krui ningen: 10 en 6 ds. Koolstra; Wemeldinge: 10 en 2.30 ds. v. Dijk; Yerseke: 9.30 en 2 ds. Booy; Goes: 10 en 5 ds. Kioe- ze, Curacao; Wolf aartsdijk: 10 en 2.30 ds. Ie Cointre, Bergen op Zoom. Geref. Kerk Ex Art. 31. Goes: 10 en 3 ds. D. Zemel, Axel. Geref. Gemeente. Borssele 9.30, 2 en 5.30 Leesdienst; Hoe- dekenskerke: 9.30, 2 en 5.30 Leesdienst; Nieuwdorp: 9.30, 2 en 5.30 Leesdienst; Nisse: 3 x Leesdienst; Kruiningen: Zaterdag 5.30 ds. Angeenbrug. Zondag 9.30, 1.30 en 5.30 stud. Dieleman; Waarde: 9.30. 1.30 en 5.30 Leesd.; Wemeldinge: Zaterdag 7 stud. Dieleman. Zondag 10, 2.30 en 5.30 Leesd.; Yerseke: 9.30, 2 en 6 ds. v. Stuyvenberg; Goes: 9.30, 2 en 6 Leesdienst. Vry Evang. Gem. Wemeldin ge: 10 Bev. ds. de Goede, 2.30 Intrede ds. de Goede; Yerseke: 10 en 2.30 ds. Timmerman; Goes: 9.30 en 6 ds. Beeuwkes, Velp. Leger des Heils. Yerseke: 10 en 6 Maj. Berendsen; Goes: 10 en 7.30 Kapt. D. Lissenberg. Van 15 Mei af keuken- emaille vrij. Nader vernemen wij, dat de distributie van metalen ser viesgoed met ingang van 15 d. Weel, lid van Ged. Staten. Mei reeds werd opgeheven. Mij. voor Nijverheid en handel. AFD. ZEELAND TE GOES BIJEEN. In het Schuttershof te Goes werd Dinsdagmiddag een ver gadering gehouden, uitgaande van de afdeling Zeeland van de Nederlandse maatschappij voor Handel en Nijverheid. Na een inleidend woord van de voorzitter Ir. M. de Vink sprak de heer Mr. J. J. Schok king, voorzitter van het Ne derlands genootschap voor in ternationale zaken, over „De politieke en economische ont wikkeling in Duitsland". Naar sprekers mening be staat al zgn er natuurlijk wel Duitsers sinds de capi tulatie geen Duitsland meer. Voor het land zijn vier ver schillende zónes in de plaats gekomen. Mr. Schokking zette uitvoerig uiteen hoe deze zónes woord. onderling verschillen en ieder met eigen moeilijkheden heeft te kampen. Deze verschil len hebben vanzelfsprekend grote invloed op de politieke en economische structuur. Sinds de capitulatie vonden bovendien grote verschuivingen van de bevolking plaats. Ten gevolge van de oorlog zijn on geveer 10 millioen arbeids krachten aan het productiepro ces onttrokken. De geringe productie van steenkool is gro tendeels hieraan te wijten. Naast dit probleem staat aldus de spreker het voed selprobleem, dat vooral in de Engelse zóne zeer nijpend is. Mr. Schokking zag de oplos sing van dit probleem in eén fusie tussen de Amerikaanse en Britse zóne. Na afloop van de lezing wer den door de aanwezigen nog verschillende vragen gesteld, die door Mr. Schokking op dui delijke wijze werden beant- EXAMEN KOORDIRIGENT. Voor het te 's-Gravenhage fehouden examen voor koor- irigent, afgenomen vanwege de Kon. bond van oratorium verenigingen, slaagden de da mes C. Hillebrand, te Goes en M. v. Westen te Borssele en de heren G. A. de Kok Azn. te Goes en J. Smit te Katten dijke. Goes Agenda raadsvergadering. In de Woensdagavond te houden vergadering van de gemeenteraad van Goes komt de beëdiging van mej. F. J. Adriaanse als plaatsverv. ge meente-ontvanger aan de orde. B. en W. stellen voor aan de opleidingen voor onderwij zeressen bij het voorbereidend onderwijs (het z.g. Kleuteron derwijs) resp. verbonden aan de Rijkskweekschool en de Chr. Kweekschool te Middel burg 60 per jaar toe te ken nen voor elke uit Goes afkom stige leerling, wat resp. 3 en 1, dus totaal 4 leerlingen be draagt. Behandeld zal verder wor den een voorstel tot het aan brengen van wijziging in de bezoldiging van het gemeente- personeel. Burg. en weth. stellen ver der nog voor op de begroting steeds bedragen uit te trekken voor de ambtenaren die in het begrotingsjaar zullen jubileren en verder voor hen, die 25 jaar in dienst zijn 50, voor 40 jaar 75 en voor 50 jaar 100 en dit totale bedrag door B. en W. te doen verdelen naar ge lang de verdiensten van elke betrokken ambtenaar, te be oordelen door het college van B. en W. Oranjevereniging. Woensdagavond kwam de Oranjevereniging te Goes in vergadering bijeen onder voor zitterschap van de heer J. I. van Ballegooijen de Jong. De rekening van de penningmees ter, de heer J. Donner, aan wijzende een goed slot van 0.25 tegen 167.86 over het vorige boekjaar, werd goed gekeurd. De heer Donner deelde mede, dat door een flinke actie het ledental thans 196 bedraagt. De secretaris, de heer J. A. Pieterse, wees er in zijn jaar verslag op, dat de uitbreiding van het bestuur aan het werk ten goede is gekomen, mede dank zij de goede onderlinge samenwerking. Bij de verdere besprekingen bleek, dat zowel van de zijde van de Oranjevereniging als van de Commissie tot over koepeling der buurtcommissies ook grote drang naar samen werking bestaat en binnen kort, namelijk op Maandag 9 Juni, zal men bijeenkomen om de plannen voor 31 Augus tus nader onder de ogen te zien. Er werd nog met klem op gewezen, dat op 5 Mei j.l. Zelfstandig gebied O.-Bomeo uitgeroepen. De vier sultans van Oost- Borneo hebben op 12 Mei te Samarinda een overeenkomst getekend tot vorming van de staat Oost-Borneo, geljjk aan West-Bomeo. Het ligt in de bedoeling een statuut gelijk aan dat van West-Borneo, met de Nederlandse regering te tekenen. Dit werd Vrijdag bekend gemaakt op een persconfe rentie, gehouden door twee broers van de sultan An Koe- tei, die Vrijdagmiddag door dr. van Mook ontvangen zijn. Samarinda zal de hoofd stad worden van de nieuwe „Daerah". Het gebied telt 350 duizend inwoners, waar van 200 duizend in het Sulta naat Koetei en heeft een op pervlakte van honderdduizend vierkante km. Vliegveld Ypenburg heropend. Het vliegveld Ypenburg b(j 's-Gravenhage, voor de oorlog een centrum van de sportvlle- gerp, dat echter tjjdens de be zetting z.waar werd bescha digd, is Vrijdagmiddag in aan wezigheid van Prinses Juliana en Prins Bernhard officieel geopend. Nadat verschillende autori teiten het woord hadden ge voerd verzocht de heer Diepen H.K.H. Prinses Juliana door het hüsen van de verkeersvlag het vliegveld wederom in ge bruik te stellen. In gezelschap van de heer Diepen begaf H.K.H. zich ver volgens naar de vlaggenmast, om de rood-geel geblokte vlag langzaam te hijsen. Ze kunnen er niet mee ophouden. In New-York is een proef- luchtalarm gehouden, tijdens welk 'n formatie van 100 super vliegende-forten over de wol kenkrabbers van de city don derde. De machines waren op honderden kilometers afstand opgestegen van een. zestal vliegvelden in het Westen en het Zuiden. Zij stonden onder commando van generaal Ken- ney. Een radio-verslaggever hing tijdens het proefalarm voor de microfoon een beeld op van de verwoesting, welke bij een werkelijke aanval in de stad aangericht zou kunnen zijn. Metaalarbeiders te Parijs in staking. Ongeveer 400.000 metaalar beiders in het gebied van Pa rijs hebben Vrijdagmorgen hun werk neergelegd om aan mas sabijeenkomsten deel te ne men. De arbeiders zullen Don derdag a.s. antwoord op hun eisen ontvangen. M. W. O. posthuum voor schout-bij-nacht Doorman. De bevelhebber der zee- strijdkrachten, vice-admiraal C. E. L. Helfrich, zal Vrij dag 23 Mei aan boord van Hr. Ms. hulpvliegkampschip „Karei Doorman" te Rotter dam, onderscheidingen uit reiken aan 22 marinemannen, die zich in de afgelopen oor log bijzonder hebben onder scheiden. Daarbij is die, wel ke posthuum is toegekend aan de eskadercommandant tijdens de slag in de Javazee, schout bij nacht K. W. F. M. Doorman: het ridderschap in de militaire Willemsorde der de klasse. De motivering van het K. B. vermeldt o.m.: „Wegens het onder zjjn be vel staande eskader op 27 Febr. in de Javazee ëp be kwame en stoutmoedige wijze inzetten tegen een vijandelij ke overmacht". Een tweede militaire Wil lemsorde gaat, eveneens pos thuum, naar de luitenant ter zee der 2de klasse L. A. R. J. van Hamel, die zich op 27 Aug. 1940 Vrijwillig als orga nisator-parachutist naar Ne derland begaf, zeer belang rijk en gevaarlijk spionnage- werk deed en bij een poging met gegevens terug te keren naar Engeland in handen van de Duitsers viel en gefusil leerd werd. Verschillende an dere officieren en onderoffi cieren zullen eveneens wor den onderscheiden. de Oranjevereniging geen deel heeft gehad aan de ten dele niet doorgegane feeste lijkheden. Schouwburg Juliana, Goes. Vrijdag a.s. kunnen de lief hebbers van cabaret de beken de heren Willy Walden en Piet Muyselaar als de dames Snip en Snap zien en tevens een keur van andere artisten van het gezelschap Cheerio in vele schetsjes horen. Nisse HET NIEUWE KERKORGEL. Het nieuwe kerkorgel ln de Ned. Herv. kerk te Nisse, waar 8 Mei j.l. de Engelse or ganist Reginald Foort optrad, is een bijzonder fraai orgel. Het heeft twee klavieren, pe daal en 25 registers alsmede 4 vaste combinaties. De windla de van het onderklavier (hoofdwerk)) is een kegellade, terwijl de tweede windlade een membraamlade is. Het is ge heel pneumatisch. De registers zijn van een geheel nieuwe vinding- en speciaal voor dit orgel gemaakt. Het tweede manuaal is in een zwelkast ge bouwd. De speeltafel staat voor het front van het orgel en de orgelzolder is aanmerkelijk uitgebreid, zodat een zangkoor naast de speeltafel kan plaats nemen, hetgeen voor dirigent en organist een groot gemak is. Tot zover het nieuwe kerk orgel. Wij tekenen hierbij aan, dat de Engelse organist Foort wel zo vriendelijk was op dit fraaie orgel te concerteren en niet zijn eigen orgel mee te brengen, dat hij gewoonlijk op zijn concertreizen meevoert en dat 25.000 kg. weegt. In verband met een pro test, dat geuit werd tegen het optreden van Reginald Foort in de Ned. Herv. kerk te Nisse vestigt men er onze aandacht op, dat dit protest geheel mis plaatst is. De heer Foort is een Engels kerkorganist van grote en erkende bekwaam heid. Hij werd reeds op jeug dige leeftijd benoemd tot or ganist van een der voornaam ste Engelse kerken en is dat nu reeds langer dan 40 jaar. Ook gaf hij vele kerkconcer- ten. Wemeldinge Intrede ds. de Goede. Zondag 18 Mei om 2.30 uur hoopt Ds. de Goede, Predikant bij de Vrije Evang. Gem. te Zwijndrecht, zijn intrede te doen te Wemeldinge, na in de voormiddagdienst te zijn be vestigd door Ds. Lissenberg te Dordrecht. Ongeluk bij Yerseke. Reeds eerder hebben we in ons blad gewezen op da slechte toestand van de weg- omlegging bij de Vlakerbrug op Zuid-Beveland. Vrijdagmiddag heeft zich op deze weg een ongeluk voorgedaan, dat wc .der bo ven wonder goed is afgelo pen. Een trailer met aanhang wagen, toebehorende aan het circus Mikkenie-Strassburger, is bij de oprit te Yerseke ge kanteld en van de dijk gere den. Een inzittende van de auto brak een arm, terwijl een tweede licht werd ge wond. De auto is inmiddels weer op de dijk gebracht en naar Middelburg gereden. Uit dit ongeluk blijkt, ook al is het goed afgelopen, dat deze weg inderdaad slecht is. Muziekconcours op tweede Pinksterdag. Ter gelegenheid van het 60- jarig bestaan der muziekver eniging „Oefening kweekt kunst" te Wemeldinge, zal op 2e Pinksterdag te Wemeldin ge het 25ste muziekconcours worden gehouden. 27 vereni gingen zullen aan dit con cours deelnemen. GECOMMITTEERDEN VOOR EINDEXAMENS KWEEKSCHOLEN Bij besluit van de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen werd in groep 14 aangewezen als gecommitteer de bij de in 1947 af te nemen eindexamens der Rijks-, Ge meentelijke- en Bijzondere Kweekscholen voor onderwij zers en (of) onderwijzeressen, mej. E. M. Rlsseeuw te Oost burg voor nuttige handwerken en S. J. Klompe, consulent bij de Rijksinspectie voor lichame lijke opvoeding te Goes, voor lichamelijke opvoeding. In deze groep werd mej. dr. H. C. M. Ghijsen te Domburg aangewezen, als plaatsvervan gend gecommitteerde. De heer A. A. Leenhouts, in specteur van het Lager onder wijs in de inspectie Middelburg, werd benoemd als voorzitter der gecommitteerden ln groep 15. Kruiningen AANBESTEDING VAN WONINGEN. Op Woensdag vond ten ge meentehuize van Kruiningen de aanbesteding plaats van 49 woningen in de gemeente Kruiningen, waarvan 28 te Kruiningen en 21 te Hans- weert. De laagste inschrijvers waren: Fa. A. Brandwijk, Sliedrecht f 459.914; Aann. Bedrijf „Dudo", Dordrecht f 493.979; C. v. d. Klippe, Vlissingen f 509.100; L. v. d. Klippe, Vlissingen f 517.007; A. Voordauw, Zoeterwoude f 521.000; W. Hoogstfate, Oegstgeest f 522.000; Breede- ro's Bouwbedrijf, 's Bosch f 526.800; Pierre v. d. Schoot, Tilburg f 527.500. S. de Vries, Zaandam was met f 691.000 de hoogste in schrijver. In totaal kwamen er 29 inschrijvingen binnen. Marktberichten VEILINGSVER. GOES. Spinazie 1726, Witlof 10—16, Rabarber 4—7.50, Stoofsla 11—20, Sjalotten 10, Prei 5—9, Kropsla 10 15, Bloemkool afw. 58, Bloemkool 16, Knolselderij, 2e soort 3.50, Selderij 6 9.50, Ramanas 13, Radijs 5.508.50, Lelietjes van Da len 14, alles per 100. competitie te Aardenburg Op Hemelvaartsdag heeft de athletiek-vereniging „de Ga zelle" te Aardenburg een Zeeuwse athletiekcompetitie gehouden. De uitslagen luiden; 80 M. meisjes. 1 J. op 't Hof (De Zeeuw.) 10.8 sec.; 2 C. Poppe (Achilles); 3 T. Donze (De Zeeuwen). 100 M. Dames. 1 N. Karelse (De Z.) 13.2 sec.; 2. E. Del- zene (De Zeeuw.); 3 J. v. d. Driest (Achilles). 100 M. Jongens. 1 H. Krijger (Achilles) 12 sec.; 2 J. Witte (E.M.M.); 3 P. Wondergem (Achilles). 100 M. Heren. 1 G. de Pagter (De Zeeuw) 11.4 sec.; 2 P. M. de Moor (Marathon); 3 R. Jo- livet (De Gazelle). 800 M. Jongens. 1 W. Root- saert (De Gazelle) 2.1.4 min.; 2 L. Millenaar (De Zeeuwen); 3 W. Troost (Marathon). 800 M. Heren. 1 J. Fliers (Marath.) 1.59 min.; 2 G. Din- gemanse (Achilles); 3 G. v. orschot (Marath.). Hoogspringen Meisjes. 1 A. v. Belsen (Achilles) 1.30 mtr.; 2 P. Tazelaar (Achilles); 3 D. Witte (Achilles). Hoogspringen Jongens. 1 W. Rootsaert, De Gazelle, 1.47 m.; 2 P. Volkers, Mar.; 3 P. Spuij, Mar. Hoogspringen Heren. 1 L. de Vin, De Zeeuw., 1.62 m.; 2 G. Mathjjssen, Mar.; 3 G. de Pagter, De Zeeuw. Speerwerpen Dames. 1. M. de Wgze-v. Oorschot, De Zeeuw. 21.33 m.; 2. C. Roelse, 3 C. Gillessen, De Zeeuw.; Achilles. Kogelstoten Meisjes. 1 S. v. Belsen, Mar., 9 m.; 2 H. Schouten, Ach.; 3 A. v. Bel- zen, Ach. Kogelstoten Dames. 1 M. d. Wijzev. Oorschot, De Z., 9.05 m.; 2 N. Karelse, De Z.; 3 C. Roelse, De Z. Discuswerpen Jongens. 1 H. Krgger, A., 33.34 m. 2. G. Spuij Mar.; 3 A. Ballegeer, De Gazelle. Discuswerpen Heren. 1. G. Mathijssen, Mar. 31.58 m.; 2 M. Heijstek, Ach.; 3 C. Hulstaert, Ach. 4 x 60 m. Meisjes. 1 De Zeeuwen 34.6 sec.; 2 Achilles 35.2 sec.; 3 Marathon 37 sec. Relais Race Dames. 1. De Zeeuwen 1.02.4 min.; 2. Achil les 1.08.8 min. Zw. Etafette Heren. 1. Ma rathon geen tijd opgenomen; 2. De Zeeuwen 2.19.6 min.; 3. De Gazelle 2.21.min. O Te 's-Gravenhage slaag de voor koorleider de heer J. Hekhuis te Vrouwenpolder. Geslaagd voor het diplo ma 3e stuurman, de heer J. A. van Wallenburg, leerling van de „De Ruyterschool" te Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 8