Historische Oceaanvlucht Moordenaars van Lindbergh 5 maanden hoogspanning LEZERS SCHRIJVEN STEMMEN UIT DE KERKEN. Even peultjes TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ZATERDAG 17 MEI 1947 20 jaar geleden: Geestdrift in alle wereldsteden Woensdag 21 Mei zal het juist 20 jaar geleden zgn, dat de beroemde vlieger-kapitein Glim Lindbergh zgn historische recordvlucht over de Oceaan maakte. Twintig Mei 1927 vertrok het toestel van Lindbergh van New York en een dag later land-de het om 22.22 op het vlieg veld te Parijs, waarmee de afstand van 6000 Km in 33 Vé uur was afgelegd. Door dit waagstuk tot een goed ein de te brengen verbeterde Lindbergh het wereldrecord van de grootste afstand in rechte lijn zonder tussenlan dingen met 600 km. Het oude record stond op naam van de Fransen Costes en Rignot met 5396 km. De prestatie van Lindbergh was destijds ouderen zul len het zich herinneren de sensatie van de dag en bracht .in alle wereldsteden een ongebreideld enthousias me teweeg. De kerkklokken luidden, sirenen loeiden en er hadden uitbarstingen van vreugde plaats, die slechts te vergelijken waren met die op de dag van de wapenstil stand. De theaterbezoekers van Broadway dansten, zongen en juichten temidden van een oorverdovend lawaai toen het nieuws New York had be reikt. Een regen van kran ten en papieren daalde uit de wolkenkrabbers neer, de vlaggen werden onmiddellijk uitgehangen en voor de de partementen verzamelden zich duizenden mensen om het laatste nieuws te vernemen. Lindbergh werd gevierd als een held. In Parijs werd hij de dag na zijn aankomst ontvangen door de president der republiek, die hem het Legioen van Eer op de borst spelde'. De menigte voor het Elysée en het ministerie van financiën bleef hem zonder ophouden toejuichen. Uit Amerika bereikten hem langs telegrafische weg van alle kanten verleidelijke aan biedingen van film- en radio maatschappijen, music-halls, theaters en weekbladen, te zamen het millioen dollar overschrijdend. Op geen daar van ging de plotseling be roemde vlieger in. FLYING FOOL. Aanvankelijk was er niet veel vertrouwen in het welslagen van zijn onder neming. Een deel van de Amerikaanse pers vereerde hem zelfs met de bijnaam „flying fool". Vlak na de start leek het of de tocht zou mislukken. De eerste mijlen moesten in de regen worden afgelegd en toen daar onweer en storm bij kwam dacht Lindbergh er over om terug te keren. Radio was niet aan boord. De nacht was het ergste want toen deed de koude zich gevoelen en moest het vliegtuig om de ijzel af en toe tot 4 meter boven de zeespiegel dalen. Maar ten koste van alles wilde Lind bergh doorzetten en hij hield vol. DE BABY VAN LINDBERGH. Geen vliegersnaam is zo alom bekend geweest als die van Lindbergh. Een tiental jaren na zijn recordvlucht verscheen de naam Lind bergh opnieuw met grote koppen in de pers en ging ten tweede male een golf van sensatie door de wereld. De baby van Lindbergh werd gekidnapt. Gangsters hadden zich 's nachts toe gang weten te verschaffen tot de kinderkamer en het enige kindje van het popu laire vliegechtpaar Lind bergh—Johnson ontvoerd, in de hoop een flink losgeld te kunnen afdwingen. Kidnap ping was toentertijd in de mode. De verontwaardiging was groot en algemeen en de we reld wachtte in spanning op de resultaten van de naspo ringen der Amerikaanse po litie. De baby werd helaas niet levend teruggevonden. Enkele weken later arres teerde de politie een tot Amerikaan genaturaliseerde Duitser, Hauptman, tegen wie vermoedens van medeplichtig heid aan de kinderroof wa ren gerezen. Een dramatisch proces begon, dat eindigde met de veroordeling van Hauptman tot de dood op de electrische stoel. DE GLANS VERBLEEKTE. De glans rond de persoon Lindbergh is later verbleekt, sterk verbleekt zelfs. Na 1936 ging Lindbergh zich met po litiek inlaten en daarmee ver loor hij veel bewonderaars. Enkele malen gaf hij in het openbaar uiting aan sympa thieën voor het Nazi-Duits- land en ook later deed hij uitspraken, die bij velen niet in goede aarde vielen. Dat doet natuurlijk geen afbreuk aan zijn pioniersar beid, waarmee hij zich een blijvende en belangrijke plaats in de annalen van de avia tiek heeft verworven. Een recordverbetering is thans nog slechts een klein be richtje in de pers waard. Da gelijks vliegen nu vele toe stellen tussen de Oude en de Nieuwe Wereld. In 23 jaar tijds heeft de vliegtechniek zich met sprongen ontwik keld. De recordvlucht van Lindbergh echter blijft histo risch. De Markt te Middelburg vóór er van herbouw sprake was: één troosteloze vlakte, waarin de ruïnes van het stad huis en de kerk slechts droeve accenten vormen. De stipellynen geven het gedeelte aan, dat nu weer herbouwd Is 'i't Lindbergh's ontvangst op de trappen voor d« Amerikaanse ambassade te Parys na zijn geslaagde oceaanvlucht, welke hij volbracht in dezelfde maand, waarin Nungesser en Colli een poging om van Euro pa naar Amerika te vliegen met de dood moesten betalen. loor tjEERD ADEMA De portier trok een gezicht alsof hij iets zeer onbemoedi gends wilde zeggen, maar toen hij het teleurgestelde gelaat van de sollicitant zag, haalde hij de schouders op. „U kunt het in elk geval proberen", zei hij. „Vraag u maar naar meneer Protsinger, dat is de procuratiehouder, die de sollicitanten ontvangt". Hans van Linschoten dankte beleefd voor de waardevolle in formatie en beklom twee trap- Een aan de rechterzijde van et gebouw, waarna hij in een afdeling kwam waar een bord je „Verboden toegang" stond, waarachter hij een glazen deur ontdekte me net woord: „Bin nen zonder kloppen." Achter die deur klonk ge- rikketik van schrijfmachines en hij zag een groot vertrek waarin verscheidene heren za ten en waarin enige jongeda mes, in fleurige voorjaarstoi letjes, het tienvingersysteem typewriten in practijk brach ten. Een klerkje aan een tafeltje apart hief bg zijn binnenkomst vragend het hoofd op en ter wijl Hans beleefd verzocht de heer Protsinger een ogenblik te mogen spreken, keek de be diende belangstellend naar de roos van baas Govers, snoof de lucht van Eau de Cologne van juffrouw Marie op en kreeg de indruk, dat hg met een bruidegom van het platte land te doen had, die op de morgen van de grote dag zijn levensgezellin een ogenblik in de steek had gelaten om met de procuratiehouder over de afbetaling van het meubilair te spreken. „Komt u maar even in de spreekkamer", zei hij, een tik je protegerend. „Ik zal zien of ik meneer voor u kan vin den. Wie mag ik zeggen, dat er is?" „Van Linschoten," zei Hans, allesbehalve op zijn gemak. „Bent u familie van juf frouw van Linschoten van de corsettenafdeling?" informeer de de bediende belangstellend. „Pardon", zei Hans, „ik heb geen relaties met..." „Al goed, al goed," zei de bediende, bezwerend. ,„Ik zal even meneer Protsinger voor u opdiepen. Neemt u plaats als tublieft." .Vgf minuten later verscheen er een deftig heertje in luster kantoorjasje, die Hans, die beleefd was opgestaan, een hand gaf en hem uitnodigde weer te gaan zitten. „Wat kunnen wij voor u doen, meneer?" vroeg hij. „Ik wilde... ik zou..." zei Hans, die zich allesbehalve op zgn gemak voelde, „ik kwam eigenlijk vragen of ik... ik be doel of u..." „Een kwestie van afbetaling zeker," zei de procuratiehou der, die verzoeken om finan ciële tegemoetkoming of uit stel van betaling niet voor de eerste maal hoorde. Het be drijf begon meestal, de ver zoeker welwillend tegemoet te komen, omdftt de practgk be- voorbijgaan"*^ LIEFDESBRIEVEN. Thuis wordt er schoonge maakt en ik had me dus uit kantoor nu niet bepaald naar huig gehaast. Mathilde scheen echter voor deze logica niet ontvankelijk, want toen ik eindelijk In de kamer stond informeerde ze met gebarsten stem waar ik zolang had gezeten. Ze zat als een verslagen le ger in zgn eentje in de eenza me stoel voor de haard, zwaai de met iets wits en zag er uit als een treurwilg in de winter, alleen nog treuriger. Ze smeet een paar brieven op tafel en huilde: „Die heb ik vanmorgen in de zak. van je oude pak op zolder gevonden... liefdesbrie venen huilde woordeloos verder. Ik graasde mijn herinnering af en zocht onderwijl haastig naar een excuus. Verder dan „maar kindje" kwam ik niet, want toen huil de Mathilde alweer, dat ze niet eens geopend waren. Ik begreep, dat ze dit wel het allerergste moest vinden. Niet te weten wie deze brieven schreef. Maar hoe dan ook hier l&S mijn kans en gretig greep ik haar. 't Had mij im mers nooit iets geïnteresseerd wat andere vrouwen schreven of zelden. Mathilde was toch altijd alles voor mij geweest. Het vervolg was onverwacht en pijnlijk. Het waren brieven uit mijn verlovingstijd, van Mathilde. RENARD. 13.000 ton Duits gifgas zal naar de bodem van de zee worden gezonden, aldus wordt door het Amerikaanse militai re hoofdkwartier te Frankfort bekend gemaakt. ORANJEVERENIGING TE GOES Het bestuur van de Oranje- vereniigng schijft ons: Blijkens een aankondiging in de plaatselijke bladen zou te Goes op de bevrijdingsdag een interkerkelijke, samenkomst op de Grote Markt gehouden wor den. Het bestuur der Oranje-ver eniging stelt er prjrjs op mede te delen, dat het geheel buiten deze aangelegenheid staat. Het initiatief daartoe Is niet van het bestuur uitgegaan, terwijl het ook verder geen en kel aandeel hierin heeft gehad. Gelet op de vele feesten, die de laatste paar jaar in onze stad ter gelegenheid van ver schillende gebeurtenissen heb_ ben plaats gehad, terwijl de keuze van de programmapun ten door gebrek aan materia len zeer beperkt wordt, is het gevaar van „steeds hetzelfde" verre van denkbeeldig. Wordt hierbij toegevoegd de omstandigheid, dat de finan ciën in een deplorabele staat verkeren, dan meent het be stuur een juiste beslissing te hebben genomen, door op de bevrijdingsdag niet het initia tief tot feestvieren te nemen, doch dit alles te concentreren op de viering van de jaardag van H.M. de Koningin. CONTACT MET DE JAVAANSE KERKEN Van Batavia uit ia bij Gene rale Deputaten voor de Zen ding van de Geref. Kerken en bij het Directorium van de Ver. Ned. Zendingscorporaties bericht binnengekomen, dat de overeenkomst van de delega ties. die het contact met de Janvaanse Kerken zouden op nemen, nu gewenst is. Tenein de dit contact te leggen, zijn prof. dr. J. H. Bavinck en dr. C. L. van Doorn naar Batavia gereisd. Het ligt in de bedoe ling dat ds. A. Pos en de heer W. Vermolen van de Geref. Zending zo spoedig mogelijk, nog in de loop van de maand Mei zich bij de andere leden voegen. Zoals bekend, zijn dr. F. L. Bakker en dr. Th. B. W. G. Gramberg al enkele weken in Indië. HET VERZET DER KERK Het Noorse manadblad „Kir- ke og Kultur" van Februari bevat een belangrijk artikel van prof. Haitjema te Gro- wezen had, dat een accoord met een bona fide koper op afbetaling vaak nog voordeli ger was dan contante betaling. „Pardon," zei Hans, die zich begon te ergeren,' dat hij daar als een schooljongen stond te stotteren, „ik kom in verband met een sollicitatie." „Een sollicitatie!" riep de heer Protsinger, op een toon waarin de voorkomendheid plotseling enige graden bevro ren scheen. „Heeft u een op roeping ontvangen?" „Dat niet," zei Hans, „maar ik dacht, ik wilde... ik hoop te..." De heer Protsinger haalde de schouders op. „Is u", vroeg hij, „hier misschien gezonden door een bevriende relatie?" „Pardon", zei Hans, „ik kom uit mij zelf, „ik zou graag willen..." De heer Protsinger haalde opnieuw zgn schouders op. „Als wg iemand nodig hebben" zei hij, „dan adverteren wr en de sollicitanten komen op een lijst. Ik geloof, dat er op het ogenblik wel een tweehonderd staan ingeschreven. U begrijpt toch zeker wel..." „Natuurlijk," zei Hans, „het spijt mij, dat ik u..." Hij was zo ontmoedigd, dat de heer Protsinger er blijk baar door getroffen werd. „Solliciteert u naar een functie op het kantoor?" vroeg hij. Hans knikte. „Enne", als ik vragen mag, wat presenteert u eigenlgk. U heeft de lagere school waar schijnlijk met goed gevolg, hm... Nog op de Mulo ge weest?" (Wordt vervolgd) ningen over „De kerk van Ne derland in de strijd", waarin het Noorse publiek gewezen wordt op wat de kerk hier te lande gedaan heeft om te pro testeren tegen de Dultge han delingen ,hoe van haar kansel afkondigingen uitgingen enz. Voor ons is dit alles bekend, voor het buitenland geheel on bekend. In Skandinavische bla den tenminste werd tot nog toe weinig aandacht gewijd aan de strijd van de kerk tegen de overweldigers hier te lande. Het is zeker goed, dat het buitenland hiervan iets meer te horen krijgt. De aartsbisschop van York en de crisis. De aartsbisschop van York wees er in een rede, gehou den in het Hogerhuis op, dat de crisis, die Engeland op het ogenblik doormaakt, meer van geestelijke, dan van economische aard is. Zelfs al worden de omstan digheden, waaronder gewerkt moet worden nog zo verbe terd, dan zal dat de arbeids productiviteit toch niet op voeren. We moeten proberen de arbeiders er toe te krg- gen, dat ze zich meer op hun werk concentreren en zich daar meer voor inspan nen. Het moet het volk dui delijk worden, dat er de ko mende jaren flink zal moe ten worden aangepakt, zon der dat men moet verwach ten, dat er daardoor een soort paradijs op aarde zal ontstaan. Talloze arbeiders zg'n gedesillusionneerd. Het heeftgeen zin om de mensen aan te sporen tot de arbeid, enkel ter wille van die ar beid. De gehele maat schappij moet een hoger mo tief hebben voor de arbeid. Een motief, dat zowel werk nemers als werkgevers inspi reert. ZONDAGSDIENST VAN ARTSEN EN APOTHEKEN. Zondag heeft te Middelburg voor spoedeisende gevallen dienst de heer C. F. Frumau, arts, Groenmarkt 17. telefoon 2635; te Vlissingen: de heer H. C. A. Detmar, art®, Badhuis straat 25, telefoon 258; te Goes: de heer Loogen, arts, G an ze poortstraat 6, telefoon 2266. Voor Veere, Vrouwenpolder, Serooskerke. Oostkapelle en Grijpskerke heeft Zondag dienst de heer M. v. d. Sluys, arts te Veere. Voor Driewegen, Nieuwdorp en 's Heerenhoek heeft dienst, de heer Lucas Luyckx, arts te 's Heerenhoek, telef. 282 (K 1105) en voor 's Heer Arends- kerke, Heinkenszand en Wol- phaartsdijk doet dienst de heer ten Have, arts te 'a-Heer Arendskerke, telef. 202 (K 1106). Te Middelburg is Zondag en de avonden en nachten van de daarop volgende week geopend apotheek v. d. Garde; te Vlis singen: apotheek Ockenburg, (Walstraat) en te Goes apo theek Laporte. Londense bandieten worden gevaarlijk Gewapende overvallen. Duizenden rechercheurs en politie-agenten nemen deel aan razzia's op de Londense onder wereld in een jacht op de re volverhelden, die de laatste tijd een serie roofovervallen hebben gepleegd en die niet bleken te rug te deinzen voor het gebrui ken van geweld. De mannen van het beremde Scotland Yard strijden hun grootste strijd tegen de misdaad en zijn ernstig bezorgd. Zij weten dat, tenzij zij de schietende gang sters spoedig ln de gevangenis brengen, schietpartijen veelvul- diger zullen optreden in het Londense gilde van „zware jongens". Revolvers zijn goed koop. Er zijn zeer veel wape nen uit de militaire dienst in onbevoegde handen gebleven. Een bruikbare revolver kost ln Londen een 25, een heel goed pistool 50. De meeste misdadigers van Londen heb ben tot dusverre het gebruik van vuurwapenen geschuwd. Zg gaven er de voorkeur aan, ongewapend te ooereren. Maar onlangs zijn „Chicago"-metho- den geproduceerd door een een aantal gevaarlijke bandie. ten, vrijwel alle deserteurs uit het leger, die in Londen „on dergedoken" zijn. Sommigen hunner zouden „Gangsterscho- len" leiden en reeds is het voor misdadigers-ln-het-groot mo gelijk om gewapende despera do's te huren voor gevaarlijke karweitjes. Scotland Yard heeft de klei nere misdaad voor enige tijd terzijde gelaten om zich ge heel te concentreren op de jacht op deze gevaarlijke de serteurs. Tot elke prijs moet de onderwereld er van over tuigd worden, dat schietpar tijen ernstige straffen met zich mee brengen, wil Londen geen tweede Chicago worden. DE LIJST De lijst van recente acties der revolverhelden omvat op 14 April een overval op de be waker van een garage in het Westen door zes gewapende bandieten, 25 April, overval in een juwelierswinkel door 3 man. Buit 5000 aan juwelen 30 April drie inbrekers die door een politieagent betrapt, al vluchtend vier schoten op hem afvuurden die overi gen® geen doel troffen. Zelfde dag, mislukte overval op een pandhuis. Een voorbijganger die trachtte de dieven tegen te houden werd door hen dood geschoten. 4 Mei inbrekers in een woonwijk schoten op een achtervolgende politle-auto. Scotland Yard heeft de on gebruikelijke stap ondernomen: het heeft een direct beroep gedaan op de onderwereld: „Iemand moet weten wie die w»1 schietpartijen heeft onderno men Iemand moet de daders verborgen houden. Wij vragen hem zich te melden. Onze dis cretie is verzekerd". De politie heeft deze ongewone oproep gebaseerd op de wetenschap, dat de gewone Londense mis dadiger een afschuw heeft van geweldmethoden. DE AFWEER Intussen heeft de recherche natuurlijk zelf zijn maatrege len genomen. Detectives pa trouilleren onophoudelijk de cafe's, nachtclubs en billard- zaaltjes van de onderwereld, stellen vragen en houden een oogje in het zeil. Tengevolge hiervan zullen de meeste „klei ne" misdadigers een zucht van verlichting slaken, als de revolverhelden zijn gepakt. Sommigen hunner hebben de politie dan ook al waardevolle „tips" gegeven. Nog een ongebruikelijke maatregel is genomen: alle de tectives en politiemensen die aan deze „jacht" deelnemen, zijn bewapend, hoewel de En gelse politie gewoonlijk geen vuurwapenen draagt. Strooi nu geen gips. Nu de drukke werkzaamhe den van de voorjaarsinzaai achter de rug zijn, ziet men op Walcheren de boeren over al druk bezig met het strooi en van gips over hun inge zaaid land. Dit is enerzijds te begrijpen, daar het gips in de afgelopen winter reeds een geweldig structuur verbete rende werking vertoonde, doch anderzijds moet men niet vergeten, dat, doordat het voorjaar reeds zeer ver ge vorderd is, het gips, wat nu gestrooid wordt, door een te geringe regenval, onvol doende diep in de grond door dringt, waardoor bij de a.s. najaai'sbewerking weer grond, welke niet met gips in aanra king is geweest, naar boven wordt gewerkt, waardoor dan weer het nuttig effect van de gipswerking, grotendeels ver loren gaat. Wij zouden de boeren dan ook dringend wil len adviseren, direct met het gips strooien op te houden, het goed droog te bewaren en het direct na de laatste na jaarsbewerking te gebruiken. Alleen op percelen bieten, waarvan de grond een slechte structuur vertoont, kan het nuttig zijn, nog een kleine hoeveelheid gips te strooien. leppen Lintjes. Het Amerikaanse departe ment van oorlog heeft in we reldoorlog I en wereldoorlog II millioenen lintjes uitge reikt van overwinningsme dailles, enz. enz. Men had na melijk de medailles zelf niet voorradig. Nu is men weer begonnen met voortzetting van de uit reiking der achterstallige me dailles uit wereldoorlog I. Er moeten in totaal nog enige millioenen medailles uitgereikt worden. Cocktail. Tijdens de conferentie van Moskou is in de Aero Club een nieuwe cocktail gelan ceerd, waarvoor zelfs Molotov een glimlach over had. Hier is het recept: half glaasje stroop, half glaasje citroen-extract, een glas cura- gao, een glas cognac, een stukje annanas, champagne toevoegen naar smaak en goed schudden. Prijs van de coktail 18. per glas Dodelgke verstrooidheid. Terwijl hij wachtte op de terugkeer uit de kolenmijn „Petite Lacnure" te La Pré- alle in België, van aldaar werkzame Duitse krijgsge vangenen, haalde de 21-jarige soldaat Emile Penet uit Sta ve, bij Namen, in een ogen blik van verstrooidheid de haan van zgn mitraillet over. Een schot ging af en de ko gel doorboorde de keel van de soldaat, die op slag ge dood werd. FILMS VAN DE WEEK VIlssingen-Luxor. „De ge vangene van Zenda" is een spannende film vol roman tiek. Ronald Colnrnn, Made leine Caroli en Douglas Fair- bank Jr. spelen op zeer over tuigende wijze de hoofdrol len. Van Dinsdag af draait de Hollandse speelfilm „Me- rijntje Gijzens Jeugd" naar het bekende boek van A. M. de Jong. Vlissingen-Alhambra. Een film van George Formby is altijd een vrolijke film vol malle situatie's en dwaze verwikkelingen waaruit de held van het verhaal echter steeds op mysterieuze wijze alles ten goede weet te ke ren. Ook „Hij is voor de bak ker" is zo'n film, die het pu bliek enkele genoegelgke uren zal bezorgen. Electro Middelburg. „Len- teparade" met Deanne Dur- bin en Rob. Cummings i3 het type van een frisse amuse mentsfilm met muziek, zang en humor, waar men met de gehele familie naar gaat kg- ken. Deanne beleeft ditmaal avonturen in een operette- Wenen en zingt weer uit volle borst. Goede bijrollen van Stephenson als keizer, Szöke Szakall als de dikke bakker en Mischa Auer. De twee jochies Butch en Buddy ge ven o wonder ten tijde van Franz Josef num mertjes swing weg. Van Dins dag af draait „Millioen jaar vóór Chr.", een sensationeel verhaal van primitieve volken en praehistorische monsters. Schouwburg Middelburg. Anna Neagle is een talent vol actrice; men herinnere zich slechts haar uitbeelding van Koningin Victoria in een tweetal films. Ook in haar op een na nieuwste rolprent „Piccadilly Incident" voldoet zij en weet een hier en daar wel wat onwaarschijnlijk en romantisch verhaaltje door haar spel aannemelijk te ma ken. Herbert Wilcox regis seerde en Michael Wilding, een nieuwe ontdekking, se- cundeerde Anna op voortref felijke wijze. Goes-Grand Theater. Irene Dunn, Alan Marshal en Frank Morgan geven in „De Witte klippen van Dover" pittig en goed spel te zien. Van Dinsdag af draait in Goes de Bing Grosby-film „Going my way". Evenals in andere plaatsen zal deze rol prent ook in Goes ongetwij feld veel succes oogsten. Op Coney Island, het be kende Amerikaanse vermaaks centrum, zijn vijf gebouwen door brand verwoest. faBfeH L att uu uu mT, 'likLOM; te a 31'flP i'.-ZiS ïT-' 4 - T- Èm&s--",.v8 V - - - t Nieuwe panden, in oude trant gebouwd, sluiten de Middelburgse Markt weer aan de Noord-oostzyde af.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 17