Bestaanszekerheid voor bouwvakarbeiders DE SCHORREN inhet Leiders ontmoetten zware tegenstand Officiële publicaties 5 maanden hoogspanning Sport VOETBAL FRANKRIJKNEDERLAND De keuze-commissie van de K.N.V.B. heeft, in verband met de interlandwedstrijd tegen Frankrijk, die 2e Pinksterdag te Parfls zal worden gespeeld, 16 spelers aangewezen waaruit het Nederlands elftal zal wor den geformeerd. Het zijn: Kraak (Stormvogels), v. d. Vliet (ODS), van Bun (MW), v. d. Linden (Ajax), Schijve naar (EDO), de Vos (Quick N.), Möring (Enschedé), Stoffelen (Ajax), Stroker (Ajax), de Vroet (Ferjenoord), Bergman (Blauw Wit), Drë- ger (Ajax), van Onselen (V SV), Roozen (Haarlem), Rij vers (NAC) en Wilkes (Xer- zes). KORFBAL COMPETITIE-UITSLAGEN le klasse: Volharding I Madjoe I 1—1; SBOLTO— rnnc T n 2e klasse A: BKC I—Swift H 3—1; SSS—Tjoba 4-0. 2e klasse B: UnitasSmer- diek 41. 3e klasse A: Dios IVKV 5—1; EltoMadjoe n 2—2; Swift IIISinoto 2—3. 3e klasse B: OlympiaVo- jo 31; Dg Poel—Kats 52. 3e klasse C: Sias IIWHS uitgest.; EendrachtTVO 14. ATHLETIEK VIJF- EN VDER-KAMPEN. Onder auspiciën van het Dis trict Zeeland der K.N.A.U. or ganiseert de Gymnastiekvere niging „Achilles" te Middel burg op Zaterdag 7 Juni, om 3 uur op het v.m. Militaire Oefenterrein aan de Nadorst- weg te Middelburg Vijf kampen (100 meter kogel stoten, discuswerpen, vèr- en hoogspringen) voor Heren, Dames en Jongens en Vier kampen (80 meter, kogelsto ten, vèr- en hoogspringen) voor Meisjes. WANDELSPORT. Nationale Wandeltochten door Walcheren. Voor de Nationale Wandel tochten door Walcheren op Zaterdag 14 en Zondag 15 Ju ni, georganiseerd door de Gymnastiekvereniging „Achil les" te Middelburg, hebben medailles aangeboden voor verenigingsprijzen de heer Burgemeester van Middelburg, Koninklijk Nederlands Gym nastiek verbond, Zebra-Turn kring, Uit het Volk-Voor het Volk, Ver. Voor Vreemdelin gen Verkeer, Stichting Nieuw Walcheren, De Econoom, Be stuur Achilles, de heer P. C. de Hamer, Ere-Voorzitter Achilles en de heren M. J. Louws, P. Kooman en Aug. Groen. WANDELTOCHT TE SLUIS. De Vereniging voor Vreem delingenverkeer te Sluis orga niseert op 8 Juni a.s. een wan deltocht over 25 km. door Westelijk Zeeuwsch Vlaande ren. TAFELTENNIS PERSOONLIJKE KAMPI OENSCHAPPEN VAN WALCHEREN. De voorronde om de per soonlijke tafeltenniskampioen schappen van Walcheren vindt plaats te Vlissingen op Maan dag 2 Juni. Er zijn 20 deelne mers, die door loting in vier ploegen worden verdeeld, wel ke elk een halve competitie spelen. Van elke ploeg komen de beste drie in de halve fina le. Deze wordt gehouden in het ER ZAL EEN RISICO-FONDS KOMEN. Trek naar hei melaalbedryf. (Van onze speciale verslaggever). „Er is een onomstotelijk en constant gebrek aan vaklieden in de bouwbedrijven. Het komt ook voor, dat bouwvakarbei ders overgaan naar geheel an dere betrekkingen die het ge hele jaar door een goed salaris garanderen. Er zijn er die over gaan naar overheidsbetrekkin- gen en bij voorbeeld postbode of tramconducteur worden. Dit is natuurlijk een verdrietige constatering omdat wij bezig zijn ons land weer op te bou wen en het is nooit erg prettig om je de mensen de rgen te zien verlaten. Het is echter slechts een symptoon en heeft niets verontrustends." Aldus de heer H. Kaper, districtsbestuurder van de Al gemene Nederlandse Bouwar beiders Bond, die zo vriendelijk was ons op zijn kantoor aan de Vondelstraat in Amsterdam te woord te staan. De zogenaamde „drawback" van het bouwbedrijf is nog al tijd, dat het een seizoenbedrgf is. Met vorst, sneeuw en regen kan er niet gewerkt worden. Men krijgt dan weliswaar een uitkering maar niet het volle pond. De overbruggingsuitke ring bedraagt maximaal 80 pet. voor kostwinners. Het maximum van die uitkering is in Amsterdam 30 per week, terwijl men contractueel tot 43.20 kan komen. Dit maakt vele lieden huiverig. GEEN JEUGD. Het aanbod van jongere krachten is niet zo groot als wh graag zouden willen zien. De ambachtsscholen leveren niet het aantal leerlingen af van vroeger. Het overgaan naar een ander beroep is geen al te grote moeilijkheid meer. Schuttershof te Middelburg op Zaterdag 7 Juni. Ook hier zijn weer vier groepen, die een halve competitie spelen. Ten slotte komen de winnaars hier van in de finale, welke onmid dellijk daarna wordt gehou den. De finale zal bestaan uit een hele competitie. Na afloop vindt in dezelfde zaal een feestavond plaats. DUIVENSPORT WEDVLUCHT. De P.D.V. „De Noordster" te Yerseke hield een wedvlucht vanuit Sas van Gent. De uit slag was als volgt: 1, 2 en 9 D. Zoeteweij; 3, 13 en 14 C. Pekaar; 4, 8 en 18 L. H. Slot boom; 5, 7, en 11 Ph. C. van Os; 6 en 19 C. de Koeijer; 10 N. Minnaard; 12 en 17 W, M. van Haven; 15 Gebr. Ridder hof; 16 S. v. d. Plasse. De af stand was 34.5 K.M. De duiven werden om 10.35 uur gelost, aankomst eerste duif 11,10.53 uur. Aankomst laatste prijs winnende duif 11.12.01 uur. - Miguel Miranda, presi dent van de centrale bank van Argentinië, heeft verklaard, dat een intensivering van de Argentijnse tarweuitvoer du bieus is vanwege het gebrek aan vervoersmiddelen. Men kan, bh wijze van spre ken, overal wel werk vinden. Vroeger was het zo in het bouwvak dat de zoon meestal de vader opvolgde. Ook daar in is verandering gekomen. Velen gaan over naar het metaalbedrijf. Moge men in dat bedrijf dan eventueel al iets minder verdienen dan in het bouwvak, het jaar-inko men ig toch hoger omdat men het hele jaar door kan wer ken. Dit alles zal gelukkig bin nen niet al te lange tijd beter worden. Er zijn maatregelen aanhangig gemaakt, waardoor het risico van het bouwbedrijf wordt ondervangen. Als het voorstel wordt aangenomen, dan zal het wettelijk bindend worden opgelegd. Het is een soort risico-fonds of, zoals ik het eens mooi heb horen om schrijven: „Een fonds tot dei- ging van de economische ge volgen van atmosferische in vloeden in het bouwbedrijf". De kosten van de premie-stor ting zullen voor rekening van d« werkgevers komen. Door dat fonds zal de arbeider voor 100 pet. van zijn salaris verze kerd zijn of het weer nu goed is of niet. De regering staat sympathiek tegenover dit al les, maar de zaak moet uit het bedryf zelf komen. Ook een pensioenfondsregeling zal ho pelijk binnenkort tot stand ko men. U ziet dat daardoor de bouw- en nevenbedrijven heel wat aantrekkelijker worden gemaakt. De ondankbare rol. „Ik heb nu eenmaal 'n ondankbare rol". Dat was de laconieke opmer king, waarmede een ac teur van een liefhebbe rij-gezelschap reageerde op de aanval van een der bezoekers, die hem met een mes te lijf ging en hem daarbij aan de pols een zodanige wonde toebracht, dat de hulp van een dokter moest worden ingeroepen. Een toneelvereniging uit Bergen in Noord-Lim burg, vertoonde dezer dagen in het naburige Well, dat door de oorlog zwaar getroffen is, „Den Vaderland ghetrouwe", in welk stuk ook een Duitser voorkomt. De acteur moet deze rol wel zeer getrouw hebben vervuld, dat de bezoeker tot zo'n spontane reactie kwam. Meeleven met wat er op het toneel gebeurt is een verschijnsel dat voor de acteurs in zoverre aangenaam kan wezen, dat er door bewezen wordt, dat ze meesle pend spelen. Het al te goed imiteren blijkt in tussen ook zijn bezwa ren te hebben. Resumerende zou ik willen zeggen, dat er een gebrek aan vaklieden in de bouwbedrijven is, welk gebrek vermoedelijk nog sterker zal spreken wan neer men over voldoende ma terialen beschikt. Het zaj over de gehele linie beter worden, wanneer men de bouwvakar beiders in hun seizoenbedrgf 'n goede bestaanszekerheid zal kunnen garanderen, waartoe men op het ogenblik bezig is maatregelen te nemen. I VOORJAAR Het is nu mooi bij Veere Een zacht Zuid-Westen windje beweegt de millioenen goudgele halmen, die als wachters der schorren staan te prijken. Heel in de verte slaat een klok. Het is 7 uur in de morgen en de zon werpt haar stralenbundels over het Zuid-Bevelandse landschap, dat wel zeer ma jestueus uitsteekt boven het Walcherse landschap, met zgn kale vlakten. De Sloe- dam, eens het strategische mikpunt in de gigantische strijd om de Scheldemonding, ligt daar nu als een vredige verkeersader, welke de twee Zeeuwse eilanden verbindt. Wanneer we kijken in Zuide lijke richting zien we boven die millioenen halmen op de achtergrond fijntjes opsteken het silhouet van het pittores ke kerktorentje te 's Heer- renhoek. Vredig ligt het schorren landschap voor ons en niets verbreekt hier de stilte, dan alleen het gesjilp van de tal rijke vogels, die zich de enige bewoners der schorren voelen. Twee jonge mannen zijn ijverig op zoek naar de talrijke eendeneieren, welke hier in grote getale aanwezig zijn. Wanneer men lang staart over deze eentonige K.N.V.B. afd. Zeeland. Schouwen sloeg Luctor Domburg overwon De Noormannen ZATERDAG-COMPETITIE. 2e Klasse, Er blijft weinig twijfel meer over dat Krabbendijke II ten slotte als eerste de finish zal passeren en het is niet alleen de grote (91) over wining op Arnemuiden n, welke die zekerheid verschaft, doch ook het feit, dat Wis- sekerke de lange race be sloot met een 21 neder laag tegen Wemeldinge n, terwijl Yerseke IH hetzelfde met gelijke cijfers deed te gen Rilland II. Alleen Co- lijnsplaatse Boys hield tegen Kapelle (31) aardig vol en zou zoodoende de derde plaats nog kunnen bereiken. Nieuw- dorp HKruiningen IV 5—3. le Klasse A. De grote verrassing van deze dag was de zeer onver wachte nederlaag van Luc tor tegen het Zierikzeese Schouwen (21). De lange reis zal de jongens van Ver- jneulen in de benen gezeten hebben, doch hoe het ook zg, De Patrijzen zien er hun achterstand door geredu ceerd tot nul en het zal nu ongetwijfeld op een beslissing tussen Luctor en Patrijzen uitdraaien. Wie de geweldige onderlinge rivaliteit tussen 's-Heerenhoek en Heinkens- zand kent, zal begrijpen wat zo'n beslissingskamp bete kent. Arendskerke besloot de competitie met een vermor zeling van Kortgene (140) hetgeen nog eens onder streept, dat Cortgene in dit milieu niet best past. Ook Dreischor is er te zwak voor en ging met 91 in eigen huis ten onder tegen Volhar ding '32 I. le klasse B. Hansw. Boys hield de span nende strijd vol tegen Sluis (08). Kruiningen stelde het eindsaldo op 26 punten door Zuidzande te slaan (41) en Koewacht bleef baas in Boschkapelle waar Vogel waarde werd geslagen (23). Onbelangrijks was Groede Rapenburg 32. De situatie is nu zo, dat Koewacht Krui ningen niet meer kan halen, zelfs al wordt de laatste wed strijd tegen Hansw. Boys gewonnen. Hansw. Boys moet alles winnen (Vogelwaarde en Koewacht) om zonder meer kampioen te worden. Een ne derlaag betekent het einde der kampioensdromen en een overwinning en een gelijk spel leveren een beslissings wedstrijd tegen Kruiningen op. Voor de Boys en Krui ningen spannend genoeg en voor de outsiders aardig om in sportieve strijd Hansw. Boys de voet dwars te zet ten. RESERVE, le Klasse A. Burgh H—Zierikzee n 1 3; Yerseke nRobur H 7—1. le Klasse B. Aardenburg nHoofdplaat n 74; Steen nHontenis- se II 08; Clinge HOost burg II 00; Axel II—Sluis kil II 40; Schoondijke. II Corn. Boys II' 05. 2e Klasse A. Scheldeboys verloor de laat ste kans tegen Vlissingen III (20) hetgeen een tegenval ler is voor de Ellewoutsdij- kenaren, die zeer weinig con stant gespeeld hebben dit sei zoen. Lewed. Boys I heeft de strijd al lang opgegeven. Te gen Goes m werd gelijk ge speeld en dat is niet eens zo gek. (22). Middelburg Hl—Sluis II 3—0. Ook in deze klasse is de spanning tussen twee koplo pers groot. Met totaal 18 wedstrijden te spelen is de stand: Biervliet II 17 11 15 58-40 23 Tern. Ill 16 10 15 65-36 21 Biervliet krijgt Vlissingen HL nog op bezoek en Terneu- zen moet nog naar Middel burg III en naar Sluis II. 2e Klasse B. Luctor IIVolharding II 44; Patrijzen nHansw. Boys II 42 gestaakt door de bezoekers, die nu toch langzamerhand wel konden weten, dat men met staken steeds aan het kortste eind trekt. 3e KLASSE. 2e Klasse C: Schouwen n Zonnemaire II 2O. 3e Klasse A: Op nog spre kender wijze dan in de eer ste ontmoeting heeft Dom burg haar superioriteit tegen De Noormannen bewezen (4 0). De voorsprong van Domburg is nu weer met twee punten gestegen en het zou al heel zonderling moe ten lopen als de Domburgers hun veilige voorsprong nog verspeelden. De Zeeuwen IV R.C.S. III 2—2; E.M.M. HILewed. Boys II 90. 3e Klasse B: Hontenisse mSteen in 14; Koewacht IHHontenisse IV 8—0Ter- neuzen IVRapenburg Hl 3—0. Juniores B: GoesDe Zeeu wen I 12. vlakte, is het of er een ge heimzinnige sluier wordt op- felicht en er stemmen uit eze stilte tot ons spreken. Langzaam stroomt het zoute water de vele kreekjes der schorren binnen, zijn slip brengend en de grond vrucht baar makend. Straks zal zich wellicht de toekomstdroom verwezenlijken van inpoldering der door de zee aangeslibte gronden. Als dat werkelijk heid is geworden, zal voor hem, die de taal der schorren verstaat, weer een leegte zijn geschapen. Hij zal dieper be seffen dat niets voor eeuwig is geschapen en het oude moet plaats .maken voor het nieuwe. Als straks Walcheren met Zuid-Beveland niet meer enkel doorde Sloedam zal zijn verbonden, zal de herin nering in hen, die van de schorren zooveel mochten ge nieten, inniger blijven voort leven. Blauwe week. Het bestuur van het Vlis- sings Drankweercomlté ver zoekt ong het volgende op te nemen: „Voor het eerst weer na de oorlog heeft de Nationale Com missie tegen Alcoholgebruik (NCA) de Blauwe Week kun nen organiseren. Van 1918 af, werd deze elk jaar georgani seerd en het Vlissings Drank- weer comité maakte ook elk jaar deel uit van deze lande lijke actie. Is deze verhoogde activiteit van de gezamenlijke drankweer in ons land wel nodig? Ja, inderdaad! De zucht naar het gebruik, van alcoholica is ontstellend* ■groot. Zelfs vrouwen en jonge ren, die vroeger tegenover het drankgebruik een zekere inge togenheid in acht namen, heb ben thans het borrelen als le vensgewoonte aangenomen. Honderden millioenen gul dens worden in ons straatarme landje aan alcoholica uitgege ven. Er is een zekere verontrus ting hierover in ons land. De. Ze is tot uiting gekomen op het demonstratief congres van de NCA, gehouden op 1 Maart 1-1. te Amsterdam, waar behalve de drankbestrijders ook minis ters, gemeentebesturen, poli tieke partijen en vakbonden bijeen waren. Zo werd deze bijeenkomst een nationaal con gres en een vermaning aan het gehele Nederlandse volk om het alcoholisme en de be- bestrijding ervan ernstig te ne men. In deze na-oorlogse jaren, waarin allen hun lichamelijke, geestelijke- en morele krach ten moeten geven om het her stel en de opbouw van land en volk mogelijk te maken, mag de drank geen spelbreker wor. den, mag de drank niet rem mend werken en stukken ma ken. In de Blauwe week '15 tot 26 Mei) willen de drankbestrij ders gezamelijk overal in ons land, daarop meer dan ooit wijzen en waarschuwen tegen de gevaren van het alcoholge bruik. Steun daarom dit werk! Steun de collecte en verkoop van het drankbestrijders bloempje op Vrijdag 16 en Za terdag 17 Mei a.s. Marktberichten VEILING ZUID-BE VEL AND. 12 MEI 1947. Spinazie f 14f 17; id. afv. f 6; Witlof I f 12- -f 15; id. n f 7—f 12; Ra barber f 4.50f 9.50 alles per 100 kg. Radijs f 8f 12; Ramme nas f 18—f 20; Tulpen f 20 f 22, alles per 100 bos. Kerknieuws NED. HEIRV. KERK. Breopen te Willige-Langerak: J..J. Moll, cancL te Utrecht. Aangenomen naar Wester voort (toez.) N. Visser te Serooskerke (Z.) VRIJSTELLING VAN DE DIENSTPLICHT WEGENS broederdienst. Voor de lichtingen 1944, 1947 en 1948 gelden de volgende be palingen. Aan wie vrijstelling wordt verleend. 1. De vrijstelling wordt ver leend aan de ingeschrevene, die ten minste drie broeders heeft of gehad heeft, die dienen of gediend hebben bij land-, zee- of overzeese weermacht. 2. In een van deze gevallen wordt geacht te verkeren de broeder, die vóór het onder punt 5 vermeld tijdstip: a. ten minste 30 dagen in werkelijke dienst ls geweest, of b. ten gevolge van een in 1946 of 1947 verleend uitstel van eerste oefening nog niet of nog geen 30 dagen ln wer kelijke dienst is geweest, of c. in het genot van militair pensioen ls gesteld, of d. gedurende zijn verblijf in werkelijke dienst is overleden. 3. Voor vrijstelling wegens broederdienst worden onder broeders verstaan wettige broeders en wettige halfbroe ders. 4. Het recht op vrijstelling moet behoudens het bepaal de onder punt 5 bestaan vóór de datum, waarop de be langhebbende ingeschrevene de eerste oefening aanvangt. 5. Voor de ingeschrevene van de lichting 1947, die reeds in werkelijke dienst ls gekomen vóór de dagtekening van deze beschikking, moet het recht op vrijstelling bestaan vóór 1 Juni 1947. 6. Als werkelijke dienst wordt ook beschouwd de dienst van hem, die op grond van gewetensbezwaren is te werk gesteld bij een burgerlijke tak van Staatsdienst. Indienen van de aanvraag. 1. Door of vanwege de inge schrevene, die voor vrijstelling wegens broederdienst in aan merking wenst te komen, wordt daartoe aanvraag ge daan bij de burgemeester van de gemeente, voor welke hg voor de dienstplicht is inge schreven. 2. Indien de aanvraag ge grond' is op omstandigheden, die aanwezig zijn vóór 1 Mei 1947, moet de aanvraag ge schieden in de eerste helft van die maand. Ontstaan die om standigheden na genoemde da tum. dan behoort de aanvraag binnen 14 dagen na het ont staan te worden gedaan. Gelgktijdig in dienst treden van twee of meer broeders Indien twee of meer vroe ders bestemd zijn om !n dezelfde tijd in diers* i» den en twee andere br«*5*cs reeds dienen of gediend heb ben, kunnen belanghebbenden aan de Minister van Oorlog een verzoek richten om door vrijstelling van de dienstplicht wegens aanwezigheid van een bijzonder geval aan één of meer hunner te voorkomen, dat meer dan drie broeders zouden behoeven te dienen. Vlissingen, 8 Mei 1947. UITREIKING bonkaarten 7e en 8e PERIODE TE ST. LAURENS. De directeur van de distri butiekring Middelburg maakt bekend, dat de uitreiking te St. Laurens van bovenstaande bonkaarten zal geschieden in het Verenigingsgebouw en wel op: 16 Mei van 9.3012 en van 13.3015.30 aan zelfver- zorgers; 17 Mei van 9.30 11.30 aan niet zelfverzorgers. Mede te brengen: Stam kaarten met bijbehorende inleg vellen, geldige bonkaarten, het volledig ingevulde aanvraag formulier voor een brandstof- fenkaart T.A. 707; de oude brandstoffenkaart T 606. Losse inwisselingsbonnen mo- fen niet aangenomen worden. elfverzorgers zullen zoveel mogelijk persoonlijk worden opgeroepen. DRANKWET B. en W. van Vlissingen; gelet op art. 45 der drankwet, doen te weten, dat bij hen is ingekomen een verzoek van J. de Jonge, wonende te Vlissin gen. om verlof tot de verkoop van alcoholvrije dranken (ver lof B) voor de automatiek aan de Vlamingstraat 3; dat van heden af gedurende 2 weken tegen het verlenen van het verlof bezwaren kun nen worden ingediend bij B. en W. voorngemd. Vlissingen, 9 Mei 1947. BEKENDMAKING. B. en W. van Middelburg maken bekend, dat, ingevol ge art. 8 van de heffings verordening Hondenbelasting, iedere houder van één of meer honden verplicht is ten kantore van de Gemeen te-ontvanger van het houden hiervan voor het jaar 1947 aangifte te doen, en wel: a. zij die op 1 Jan. 1947 en vóór 1 Juni 1947 houder van één of meer honden wa ren: vóór 1 Juni a.s.; b. alle anderen: binnen veertien dagen, nadat zg houder van één of meer hon den zijn geworden. Bovenbedoelde aangifte moet geschieden door de in woners der gemeente en bin nen de gemeente verblijven de geëvacueerden bij behoor lijk ingevuld en ondertekend biljet, hetwelk van heden af kosteloos ten kantore van genoemde ontvanger ver krijgbaar is op iedere werk dag van 912 uur, behal ve des Woensdags en des Zateidags. De aandacht wordt er op gevestigd dat aan hen, die voor het belastingjaar 1946 aangifte hebben gedaan, voor het belastingjaar 1947 een aangiftebiljet zal worden toe gezonden. Dit moet behoor lijk ingevuld ten kantore van de Gemeente-ontvanger wor den ingeleverd vóór 1 Juni 1947. Middelburg, 10 Mei 1947. Er wordt gebouwd in Middelburg. loor rjEERD ADEMA „Maar ik moet heicmna! niet zitten", zei Hans geprik keld. De baas haalde geërgerd zijn schouders op. „Geef de vissies schoon water", zei hij, „de ar- reme diere verrekke van de vlooie". Hij bleef de hele morgen mopperig en juffrouw Marie, die Hans in het costuum van de baas had zien weg gaan, onderwierp hem in de keuken aan een zwaar kruisverhoor, zonder enig houvast te kunnen krijgen. Hoewel geen man bij haar aanschouwing ooit in vuur en vlam was geraakt, of zgn hart iets vlugger dan normaal had voelen kloppen, had zij in haar by het keukenvuur verdroog den boezem de zin voor ro mantiek niet verloren en zij weefde in haar gedachten een volslagen roman, waarin de knappe Ober de hoofdrol ver vulde. Zg stelde zich voor, dat hg een meisje van hoge stand ontmoet had misschien wel een freule of een barones en dat het kind op het eerste gezicht hopeloos verliefd was geworden, wat trouwens ook het motief Was geweest waar op haar laatste verhaal uit de volksbibliotheek gebouwd was. Het meisje had hem gebeden, haar eenmaal in het park te ontmoeten en de arme Hans, die zich in zgn eigen kleren niet durfde vertonen, was in het geleende pakje van de baas gegaan. Ze hadden elkaar ach ter een struik met pioenrozen eeuwige trouw gezworen en over vgf maanden als ze meer derjarig was, zouden ze samen vluchten. Ze had alles zo duidelijk voor zich gezien, dat ze er zelf in begon te geloven en toen de baas zich bg haar beklaagde, dat ie niks niet te weten had kunnen komen, nam ze hem apart en vertelde, geheimzin nig fluisterend, de voornaam ste episodes van wat in haar gedachten onaantastbaar vast stond en baas Govers, die de indruk kreeg, dat zgn Ober in de keuken loslippiger dan in de gelagkamer was geweest, at het allemaal voor zoete koek op en bekeek zijn be diende vanaf dat ogenblik met een zekere eerbied, die mannen en vrouwen uit het volk voor him door het lot meer begun stigde soortgenoten plegen te hebben. Juffrouw Maria had hem volledige geheimhouding laten beloven en hg volstond er dan ook mee tot grote verwon dering van Hans hem zo nu en dan een knipoogje te geven en op een betekenisvolle ver jaardag in hogere kringen te zinspelen. Het ergste was, dat na eni ge dagen bleek, dat hg ook enkele stamgasten in vertrou wen had genomen, die er met hun vrouwen over gesproken hadden, welke vrouwen het machtig interessant vonden. De romantiek schoot wortel in het volkscafétje in de Kor te Utrechtse Dwarsstraat en baas Govers kon des avonds de stijgende belangstelling in zijn knappe Ober gemakkelgk aflezen in de afgeleverde hoe veelheden Elixer d'Anvers en Benedictine, daar er meer jon ge vrouwen kwamen, die met smachtende blikken naar de jonge kellner keken en voor wie de prgs van vijf en twintig cent per glaasje niet het min ste bezwaar bleek. Het begon een winstgevend zaakje te worden en hg be sloot de kwestie warm te hou den om er zoveel mogelgk van te kunnen profiteren. „As je soms nogertus vrij wilt," zei hij, met een knip oogje, „dan hebbie 't maar te zegge." „Och," zei Hans, „mgn kle ren zijn nu juist niet..." „Beste kerel," zei baas Go vers, terwijl hg zgn Ober ge moedelijk op de schouder klop te. „je kan toch zeker mijn pakkie krgge. Het staat tot je beschikking en als jc een voor schot wil om 'n overhemd of 'n mooie das..." ,Dank u." zei Hans, „maar ik heb eigenlgk niets nodig, dat wil zeg... zeggen..." „Zie je wel", zei baas Go vers, triomfantelgk, „je begint al te stottere. Ja man, we we- te hier meer dan je wel ver moedt." „Als u het werkelijk niet erg vindt", zei Hans, „dan zou ik morgenochtend graag van uw costuum gebruik willen maken, 't Is misschien maar voor een half uurtje." „Al was 't voor een halve dag," zei de baas gul. Hg gaf zgn Ober een por in de zij „misschien is de ouwe heer d'r wel achter gekome 'en dan komt ie stiekum mee en dan staat ie achter een boom om je te bckijke zonder dat je 'm ziet" „Ik weet niet waar u 't over heeft," zei Hans, wiens ge dachten een geheel andere kant opgingen. Baas Govers sloeg zich op de knie van het lachen. „Hè, hè. hè, neen, dat zal je niet we- te..." Hij verdween hoofdschuddend en glimlachend achter zgn tap kast en intussen was Hans van Linschoten, na enkele dagen van grote innerlgke spanning, waarin hg alle problemen her haaldelijk gewikt en .gewogen had, tot de conclusie gekomen, dat hg hier zo gauw mogelgk weg moest, omdat hg er niet de minste zekerheid van had. dat het merkwaardig goede humeur van baas Govers niet plotseling zou omslaan en zgn gemecir^z'ometer op regen en storm zou komen te staan. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 31