Vermogensheffing ineens 1 Voedsel naar Duitsland Wetsontwerp UIT DE PROVINCIE WALCHEREN TWEEDE KAMER „EEN ROEKELOOS EXPERIMENT?" Critiek en bijval, Dinsdagmiddag is de Twee de Kamer bijeen geweest. Het wetsontwerp tot goed keuring van het verdrag be treffende de culturele en in tellectuele betrekkingen met België werd aangehouden tot een volgende vergadering. Hierna werd een begin ge maakt met de behandeling van het wetsontwerp „ver- mogensheffing ineens". De eerste spreker, de heer Teulings (K.V.P.) was van jnening, dat de nationale ver arming over alle bevolkings groepen diende te worden aangeslagen. Hij betoogde Voorts, dat kleine vermogens gèspaard moeten worden, en dat 't ontwerp het sluitstuk van de geldsaneering zal moeten vormen. Tenslotte stelde hij een amendement in het vooruitzicht, waarop de termijn van vijf jaren waar- in ^schuldigen die een derde gedeelte van hun inkomsten als bedrijfskapitaal gebruiken, verlengd wordt tot 8 jaar en drong aan op verzachting :van 25 op de gehele lijn van het thans voorgestelde >- 'tarief. De heer van der Feltz (C. H.) bestreed het ontwerp en Tribunaal Goes. Levering aan de „Wehrmacht". In de morgenuren kwam -voor de 51-jarige A. Kool- Avijk, scheepsleverancier te Vlissingen, die van 1940 1944 volgens de ten lasteleg- ging levensmiddelen leverde aan de Kriegsmarine en an dere Duitsche Dienststellen; en in het voorjaar 1944 aan de marine 240 flessen cognac leverde welke partij hij door medewerking van de Nazi burgemeester van Vlissingen van het daarop opgelegde C. C.D.-beslag had weten te be vrijden. Verder hfid hij vriend schappelijke omgang met Duit se militairen enz.; Nadat be schuldigde ten deele een an dere lezing aan het gebeurde had gegeven, dan uit de stuk ken bleek, heeft mr. Ter- woert ook zijnerzijds wel een ander licht op de zaak laten vallen en op clementie aan gedrongen. Ten slotte Stond terécht de autospuiter J. W. v. d. IJs- sel uit Middelburg, wien hulp verleening aan de vijand werd ten laste gelegd door het schilderen van bunkers, ba rakken en hangars en het bespuiten van auto's en mo toren, terwijl hij blijk zou hebben gegeven van ingeno menheid met de vijand en Vriendschappelijke omgang met hen. Uitvoerig werd een en ander met besch. nage gaan, waarna mr. F. W. Adri- aanse cr op wees, dat zgn cliënt toch zeker ook vele door spr. nader aangetoon de goede daden heeft verricht door ondergronds werk en het verlenen van hulp aan onderduikers. Een en ander heeft pleiter van nabij mede gemaakt, wat hij nader voor het tribunaal uiteenzette. Uitspraak in alle zaken 21 Mei. In de zaak tegen W. F., van Gorsel, 41 j., landbou wer te Rilland Bath en des tijds leider van de Land stand ln Zeeland, 'werd be sloten het onderzoek buiten de zitting voort te zetten. ARTSENDlENST EN APOTHEKEN OP HEMELVAART Op Hemelvaartsdag zijn weer voor spoedeisende gevallen artsen bereikbaar. Te Middel burg ls dit de heer W. L. Pel, arts, Rouaanse Kade 11, telef. 2585, te Vlissingen, de heer L. P. Boone, arts, Badhuisstraat 24, telef. 602 en te Goes dr. Doeleman, Oostsingel. 118, te lef. 2391. De apotheken, die deze week nachtdienst hebben zullen ook op Hemelvaartsdag de gehele dag zijn geopend. (Ingezonden mededeling) WIE WIL RUILEN te Goes mooi winkelpand op een der beste standen, voor vrije woning te Goes? Ook kleine woning kan in aanmer king komen. Brieven no. 596, Bur. P.Z.C., Goes. achtte door het ontwerp geenszins het gevaar voor in flatie bezworen. Inplaats van de heffing ineens stelde hy een gedwongen lening voor tot het bedrag dat door de heffing ineens beoogd wordt. Hy nodigde de minister uit met een ander plan te ko men. De heer de Wilde (A.-R.) betoogde, dat men met de geldsanering niet bereikt had, wat men had willen bereiken. Hij achtte het na de ver- mogensaanwasbelasting moei lijk nog eens te komen met een heffing van twee mil liard uit particulier bezit, en noemde dit „een experiment dat wel eens roekeloos zou kunnen blijken". De heer Bierema (P.v.d.V.) achtte het ontwerp lijnrecht in stryd met de sociale rechtvaardigheid, doch ver klaarde zich toch^ bereid af te wachten of er xn het ont werp nog verbeteringen zul len worden aangebracht. De volgende spreker, de heer Schilthuis (P.v.d.A.) be pleitte tegemoetkoming ten aanzien van degenen die oor- logschade hebben geleden en hulpbehoevenden. De heer v. d. Weijden (K. V.P.) vroeg of de heffing bil lijk is voor hen die een klein vermogen bézitten en was verder van oordeel, dat een tijdelijke verhooging van de vermogensaanwasbelasting meer aanvaardbaar was. AVONDZITTING. Nadat om 8 uur 's avonds de vergadering heropend was nam de heer Hoogcarspel (C. P.N.) het woord. Hij wees erop, dat onze staatsschuld niet gedekt wordt door de productie en zag als enige oplossing een heffing ineens van zodanige hoogte, dat de ongedekte schuld meteen kan worden afgelost. De heer Hofstra (P.v.d.A.) verklaarde volledig met het ontwerp te kunen meegaan. De heer Van de Heuvel (A.R.) oordeelde, dat ons volk ermee gebaat zou zijn in dien de gelden bij de bezit ters werden gelaten. .Voorts bepleitte hij verlaging der ta rieven zoals de heer Teulings die had voorgesteld. De heer Van Dis (S.G.) zeide, dat er aan de beste ding van de overheidsgelden veel hapert en drong op zui nigheid aan. Hij achtte het billijk, dat de kleine vermo gens gespaard blijven en vroeg de minister de grens ruimer te willen nemen. Zijn stem wenste hij voor te behouden. MINISTER LIEFTINCK. Minister Lieftinck begon met op te merken, dat het ontwerp als een onderdeel van de geldsanering moet worden gezien. Hij voerde aan de hand van een rapport een aantal rechtvaardigheidsgron den aan. Ook na de heffing ineens zal er, aldus de mi nister van financiën, een zware last op het jaarlijkse budget blijven rusten. Hij onderkent de bezwaren uit het bedrijfsleven en daar om is in bepaalde gevallen de mogelijkheid van uitstel van betaling geopend. Tegen verlenging van deze terhiijn, zoals die werd voorgesteld kan de minister geen be zwaar hebben. Het voorge stelde tarief echter acht hij volkomen gerechtvaardigd. Dat geblokkeerd geld vrij gegeven zal worden als de heffing achter de rug is kan de minister niet toezeggen. De investeringsgelden wil hij echter geleidelijk wel vrijge ven. De vergadering werd daar op verdaagd tot Woensdag middag. (Ingezonden mededeling) UW PIJNEN VERDWIJNEN met de schadelijke zuren, als ge met de beroemde dagelijk se (kleine) dosis Kruschen de zuren verwijdert, die de pij nen verwekken. Dan smoort ge Uw rheumatiek als het ware in de kiem. Niet zonder reden zweren tienduizenden oud-rheumatieklijders over de gehele wereld bij Kruschen Salts. Zij weten bij ondervin ding wat Kruschen voor hen deed. Volg hun goede voor beeld, begin ook een bloed zuiverende kuur met Kru schen. Heden Eerste Kamer bijeen De Eerste Kamer zal Woensdag 21 Mei a.s. in ver gadering bijeenkomen ter openbare behandeling o.a. van het wetsontwerp „noodwet ouderdomsvoorziening". Oud-minister Meynen landvoogd. Het Dagblad te Batavia schreef Dinsdag dat in offi ciële kringen te Batavia men reden heeft om aan te nemen, dat inderdaad de benoeming van oud-minister J. B. Mey nen tot Landvoogd spoedig te verwachten is. TOEVAL? Overal maakt het Comité „Rnkseenheid" propaganda tegen het Indië-beleid met affi ches die een gebroken kroon in beeld bren gen. In Amsterdam zijn in de laatste dagen op mysterieuze wijze op al deze affiches net bedrukte stroken ge plakt, die vermelden, dat „Velpon alles lijmt." Reclame Toeval Of activiteit van de linkerzijde Niemand die het weet. WIELRENNEN WIELERBAAN GEOPEND. De wielerbaan „Grensstrrj- ders" te Kapellebrug zal op 1 Juni a.s. weer worden geopend. Hertenjacht te Borssele Zondagmorgen rende door Borssele een hert Het dier liep in de rich ting van de Schelde en sprong in zeel, waar het enige tijd bleef rond zwemmen. Enkele jongens wisten het te grijpen en brach ten het weer aan land. Het bleek een uitge broken dier uit het her- hertenkamp te Nieuw- dorp te zijn. Prins Bernhard reikt onderscheidingen uit. Vandaag zal Z.K.H. Prins Bernhard zich met zijn eigen vliegtuig naar Engeland bege ven. Daar zal hij aan een aan tal in Engeland opgeleide mi litaire piloten de z.g. „wing" uitreiken. Voorts zal hij op de Nederlandse ambassade in Londen een aantal Engelse en geallieerde piloten onderschei den met het vliegerskruis en de orde van Oranje Nassau. Prinselijk paar naar Davis Cup-wedstrijden. Het ligt in de bedoeling van het Prinselijk Paar, om bij goed weer, op Hemelvaarts dag 's middags een gedeelte van de in het D.V.V.-stadlon te Amsterdam te houden ten- niswedstrgden om de Davis- cup brj te wonen. Gratie voor Buter. H.M. de Koningin heeft gra tie verleend aan D. E. Buter, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het bijzonder gerechtshof te Arnhem, van 10 December 1946. De dood straf is in het gratie-besluit verwisseld met een levenslan ge gevangenisstraf. Zuid-Amerikaanse journalisten vertrokken. Zestien dagen hebben 9 Z. Amerikaanse journalisten, die op uitnodiging van de K.L.M. naar Nederland waren geko men, in ons land rond gereisd om er zich een zo juist en volledig mogelijk beeld van te vormen. Dinsdagmiddag om één uur zijn zij met de DC-4 „Friesland" van de K.L.M. weer vertrokken. Schacht werd toegejuicht. De tot 8 jaar dwangarbeid veroordeelde expresident van de Duitse rijksbank, Hjalmar Schacht, werd door een grote menigte Duitsers toegewuifd, toen hij op transport werd ge steld naar het werkkamp te Ludwigsburg.. Een der zuive- ringsf.unctionarissen verklaar de" naar aanleiding van deze betoging, dat „slechts het heil-geroep" ontbrak. Tegenover de pers, die hij enigszins hautain een inter view toestond, verklaarde Schacht, dat het blauw-witte uniform van het arbeidskamp voor hem niets nieuws zou zijn, daar hy altijd pyama's van die kleuren had gedragen. Franse regering neeml maalderijen over. Onder mededeling, dat de stap noodzakelijk is om de broodvoorziening te Parijs te verzekeren, heeft het Franse kabinet besloten de Parijse maalderijen, waar gestaakt wordt, over te nemen. De jongste verlaging van het broodrantsoen van 250 tot 200 gram per dag heeft ge leid tot een bloeiende handel in broodbonnen. Er zijn veel valse bonnen in omloop. Slechte wegen bij Westkapelle. Tijdens de inundatie van Walcheren werd de provinciale weg van Westkapelle naar Zoutelande op twee plaatsen doorbroken. Eén plaats is nu gedicht, maar nog niet be straat. De andere kreek is zelfs nog niet eens gedicht. De weggebruikers zyn dan ook nog steeds gedwongen een omweg te maken langs de bin nenwegen. Ook deze wegen zijn echter nog zo slecht, dat er herhaaldelijk auto's in de sloot terecht komen. Ook de provin ciale weg WestkapelleDom burg verkeert nog in zeer slechten toestand. Over deze weg moet veel materiaal vervoerd worden voor de wederopbouw van Westkapelle. Ook uit Vlissin gen moet materiaal worden aangevoerd voor het herstel van de dijk. Dit betekent een omweg van 10 km. Het is zeer gewenst, dat in de wegen naar Westkapelle spoedig verbetering komt. Nieuwe spoorbrug. Op 18 Juni zal te Middel burg worden aanbesteed het maken van wegaansluitingen aan de brug voor gewoon- en spoorwegverkeer te Sluiskil met bijkomende werken. Dit is voor Sluiskil een ver heugend bericht, omdat men de hoop wettigt, dat er dus eerlang ook een nieuwe spoor brug zal worden gebouwd. Halve week vrij. De van elders komende ar beiders by de Wederopbouw zullen Woensdagavond naar huls gaan en Maandagmorgen weer terugkeren. De verzuim de Vrijdag wordt ingehaald door a.s. week een uur per dag over te werken. Seriewedstrijden te Goes. Op Hemelvaartsdag vinden op de sportterreinen te Goes weer Z.K.B. seriewedstrijden plaats. Dit jaar nemen 52 se nioren- en 12 junioren-twaalf tallen deel uit geheel Zeeland en verschillende plaatsen in Brabant. De wedstrijden van gen aan om 9.15 uur en ein digen om 5 uur. Telkens wordt op negen velden tege lijk gespeeld. Kabelpont bij Schore. Op het kanaal door Zuid- Beveland is op ongeveer 20 m. ten Noorden van de losplaats te Schore een kabelpont in dienst gesteld. De pont is, ge durende de tijd dat de dienst wordt uitgeoefend, des nachts verlicht door een groen licht en daaronder een wit licht. De kabelpont op dit kanaal bij de Postbrug is verwijderd. Vlissingen Geschenk voor oud-burge meester van Woelderen. Van Zaterdag 17 Mei tot Woensdag 21 Mei zullen in de boekhandel De Vey Mestdagh aan het Bellamypark te Vlis singen drie porcejeine borden worden geëxposeerd, die be stemd zijn als afscheidsge schenk voor Vlisslngen's vroe gere burgemeester, de heer C. A. van Woelderen. Bij zijn afscheid in 1945 zeg den de wethouders van Vlissin gen en het gemeentepersoneel dit geschenk toe. De vervaar diging van de speciale borden heeft enige vertraging onder vonden, maar zij zijn nu dan toch gereed gekomen. Het eerste bord vertoont het familiewapen van de vertrek kende, het tweede bord het wapen van Vlissingen en het derde een afbeelding van het stadhuis. De borden zijn van toepasselijke randschriften en versieringen voorzien. Het zijn bijzonder fraaie exemplaren van de bekende fabriek „de Porceleyne Fles" te Delft. By de borden is een album vervaardigd door de heer Wagenmaker, tekenleraar aan de avondschool te Vlis singen. Ook dit album ls zeer artistiek uitgevoerd en zal stellig de bewondering wekken van de beschouwers. JAARVERGADERING VLISSINGSE BESTUURDERSBOND De Vlissingse Bestuurders- bond heeft vorige week haar jaarvergadering gehouden. De voorzitter, de heer J. M. C. de Roo gaf een overzicht van 1946 Het ledental is van 1600 geste gen tot 2300. De jaarverslagen van de se cretaris, de heer B. C. de. Kor te en de penningmeester J. van Poelje en het jaarverslag van het bureau voor arbeidsrecht werden goedgekeurd. Inplaats van de heren J. van Poelje en A. Kole, die niet Geen reden voor paniek. Het Amerikaanse hoofd van de Duitse voedselvoorziening, Kol. Hester, heeft medege deeld, dat de grootste ver scheping voedsel, die tot dus ver naar bezet Duitsland is gezonden, op weg is of reeds in Duitse havens is aangeko men. 430.000 450.000 ton graan wordt thans verwacht en de aankomst van gelijke hoeveel heden in Juni en Juli zal reali sering van het broodrantsoen weer mogelyk maken. Hester zeide, dat er geen re den voor paniek bestond. „Er is voedselgebrek en de mensen hebben honger, doch zij komen niet van gebrek om" verklaar de hg. Functionarissen van de En- Munitiedepót te Napels geëxplodeerd. Tengevolge van een brand is Dinsdagavond laat een gealli eerd munitiedepot te Napels in de lucht gevlogen. Volgens de eerste berichten zjjn vele bur gers gedood en is ernstige schade aangericht. RIJKSWEG. DEN BOSCH—NIJMEGEN. De K.N.A.C. meldt, dat ein- d« dezer maand zal worden aanbesteed het aanleggen van een nieuwe betonverharding van de rijksweg 's Hertogen boschNijmegen, voor wat be treft het gedeelte tussen de Ortenseweg te 's Hertogen bosch en Rosmalen. De rijweg zal worden verdeeld in vier stroken, elk van 3 m breedte en gescheiden door langs-voe- gen. gels-Amerikaanse voedsel- commissie deelden mede, dat zij Washington om een on middellijke naodverscheping van 120.000 ton graan heb ben verzocht om het tekort van 170.000 ton, die de ge allieerden totnogtoe niet aan Duitsland hebben geleverd, aan te vullen. De reden, waarom de verplichtingen met betrekking tot de in voer van graan nog niet zijn nagekomen, is, aldus een woordvoerder van de commis sie, voornamelijk het dirige ren van voedselschepen voor Duitsland naar andere hon gerende landen. Prinselijk paar naar Ypenburg. H.K.H. Prinses Juliana Z.K.H. Prins Bernhard zullen op Vrijdag 16 Mei a.s. aanwe zig zijn bij de officiële herope ning van het vliegveld Ypen burg. De openingsplechtigheid zal door Prinses Juliana worden verricht door het hjjsen van een rood-geel geblokte vlag. VEERTIG MENSEN IN NIJLKANAAL VERDRONKEN. Veertig personen, mannen en vrouwen en kinderen, zijn bij Zagazig, 55 kilometer ten Noord-Oosten van Cairo, in een Ng'lkanaal verdronken, doordat de autobus, waarin 'J vervoerd werden, slipte ep. het kanaal in reed. Nederland heeft in het in ternationale kappersconcours te Parijs de vierde plaats ach ter Frankrijk. België en Enge land ingenomen. herkiesbaar waren, werden als bestuursleden gekozen, de he ren J. J. Houtekamer en C. van Beers, terwijl H. de Quer lery tot penningmeester werd ekozen. De voorzitter besprak ten slotte de propagandapiannen nu de fusie tusren EVC en VW niet is doorgegaan. Middelburg WACHTHUISJE EN RIJWIEL STALLING. Middelburg wordt momen teel verrijkt niet twee ge bouwtjes, waaraan echter een grote behoefte bestaat. Naast het station van de N.S. ver rijst een keurige, permanente fietsenstalling, terwijl men op de Markt bezig is met het optrekken van een ruim wachthuisje voor buspassa giers, dat vooral in het ko mende najaar en de winter zijn goede diensten zal bewij zen. MIDDELBURGS SCHILDERES EXPOSEERT De Middelburgse schilderes mevr. BolSmit exposeert thans werk in het kunstzaaltje van Liernur in den Haag. Het zal velen, die het werk van deze Zeeuwse schilderes kennen, genoegen doen te ver nemen, dat deze tentoonstel ling in de kringen van deskun digen enthousiasme heeft ver wekt. W. Jos. de Gruyter schreef in de Nieuwe Crt.: „Van de schilderijen reikt „Bosgrond'' het verst, kundig gecomponeerd en gevoelig doorgewerkt in tekening en co- loriet; het valt op, dat er geen Franse invloeden en eigenlijk in het geheel geen invloeden te bemerken zijn. Ongetwijfeld kan zoo'n schilderij winnen in de richting eener grotere vrg- heid en rijkheid aan phantasie en juist in dit opzicht zou Eli zabeth Bol-Smit van Franse voorbeeld en kunnen leren; maar het zuivere zidh-zelf-zijn is aitijd verkieslijk boven het gemak, waarmede men ge woonlijk met geleende veren pronkt. Tot slot moeten we de tekeningen van poezen releve ren, speciaal het uitstekend gekarakteriseerde, allerminst zoete nr. 4 een blad, waar Steinlen plezier in gehad zou hebben, deze kattentekenaar brj uitstek. OPENLUCHT ZANGUURT^E De Hervormde Jeugdraad te Middelburg heeft de mede werking van het Muziekcorps gevraagd voor een openlucht zanguur, dat door deze orga nisatie op een nader te be palen datum op de Dam wordt gehouden. Een dergelijke zanguitvoering vond vorig jaar eveneens plaats. UITVOERING MEDIOBURGUM. Op Vrijdag 23 Mei zal de gymnastiekvereniging Medio- burgum in het Schuttershof te Middelburg haar jaarlijkse uitvoering geven. Crediel voor molenaciie. De eigenaars van de beide op de bolwerken staande mo lens, die van zo groot belang zijn voor het stadsbeeld van Middelburg, doch door de oor logshandelingen zwaar bescha digd zijn, hebben recht op ver goeding wegens oorlogsschade, doch deze vergoeding is abso luut onvoldoende voor het her stel. Ook indien hiervoor bij dragen van Rijk en Provincie zullen worden verkregen, zal nog een aanzienlijk bedrag no dig zijn. Hiertoe is, zoals reeds gemeld, het „Molencomité" op gericht. Dit comité, waarin een aantal belangstellende ingeze tenen zitting heeft genomen, zal in het gehele land een ac tie voeren en zo mogelijk ook buiten de grenzen om de nodi- f; fondsen bijeen te krijgen. r zullen foldertjes worden verspreid en aan diegenen, die grotere bedragen wensen te schenken, een speciaal aanden ken worden gegeven. B. en W. hebben de raad verzocht hier voor een crediet van 2500 te willen beschikbaar stellen. Zes Zeeuwse hengsten in het circus. Na lange tijd zullen de in woners van Middelburg weer eens van goede circuskunst kunnen genieten. Het beken de circus Mikkenie-Strassbur- ger zal namelijk op Zaterdag 17, Maandag 19, Dinsdag 20, Woensdag 21 en Donderdag 22 Mei voorstellingen geven op het Molenwater. Middel burg is de enige stad in de provincie, waar voorstellin gen gegeven worden. Dit circus is beroemd om zijn paarden en is dan ook een typisch klassiek paarden spel; meer dan 80 dieren van edel ras staan in de stallen, waaronder zes Zeeuwse heng sten, die door Karei Strass burger zelf worden gepresen teerd. Het nummer met deze paarden, die ook Zeeuwse tuigen hebben, zal zeker in Zeeland een aparte attractie zijn. Het circus arriveert Vrij dagmorgen per extra trein, waarna direct met de opbouw zal worden begonnen. OPENBARE VERKOPING. De resultaten van een openbare verkoping van on roerende goederen door nota ris J. L. van der Harst te Middelburg' luiden: pakhuis met bovenwoning, en erf, Ganzen gang 8, aan de firma gebr. Vroeeop te Middelburg voor 3000; huis met erf. Oostkerkstraat 3, aan de heer P. Castel te Middelburg voor 2400; huis rret erf, Teerpak- huizenstraat 15, ingehouden; idem no. 17 ingehouden: idem no. 19 aan de heer Schout voor 2300. VIERDE FILTER VOOR WATERLEIDINGS BEDRIJF. Destijds zijn in de voorfilter- installatie van het waterlei dingbedrijf te Oranjezon z.g. Patersonfilters geïnstalleerd. Met het oog op de mogelijk heid om een der aanwezige filters voor revisiewerkzaam heden tijdelijk buiten bedrijf te stellen en bij storing een reser ve aanwezig te hebben, is het aanbrengen van een vierde fil ter noodzakelijk. De kosten voor opstelling hiervan bedra gen 12.000. B. en W. van Middelburg hebben de raad verzocht dit bedrag beschik baar te stellen. B. EN W. VRAGEN CREDIETENJ B. en W. van Middelburg hebben de raad verzocht cre- dieten beschikbaar te stellen van rond 2600 voor het in richten van het tijdelijk kan toor van de gemeente-ontvan ger in het noodgebouw aan de voormalige Wal, van 55.000 voor het verbeteren van de trottoirs van de Nadorstweg en een aanvullend crediet van 8470 voor het opknappen van de gemeenteschool aan de Nieuwe Haven, die in bruik leen is afgestaan aan de Gere formeerde U.L. O.-school. Te vens werd aan de raad voor gesteld de opleidingen voor on derwijzeressen bij het kleuter onderwijs een subsidie te ge ven van 50 der kosten per leerling tot een maximum van 50 onder voorbehoud dat dit jaar slechts voor 7 leerlingen gesubsidieerd zal worden en goed te keuren, dat de ge meente lid wordt van de stich ting Nieuw Walcheren onder betaling van een contributie van 100.per jaar. VERHUUR GROND OP HET INDUSTRIETERREIN. Aan de raad van Middelburg is voorgesteld om een gedeelte van het nieuwe industrieter rein, groot 30.000 m2, voor de tijd van 50 jaar in erfpacht te geven aan de N.V. Polak':* Lompen en Metaalhandel, met het recht van koop. Hiertoe zou een haventje moeten wor den aangelegd en een spoor wegaansluiting gemaakt wor den. In de komende raadszit ting zal hierover een beslissing vallen. Singélslraalschool heeft ruimtetekort. De school voor byzonder l.o. in de Singelstraat te Middel burg heeft te kampen met een groot ruimtetekort. De school is gevestigd in een particulier huis, dat veel te klein is voor het doel en slecht geoutilleerd. Een tweetal klassen heeft tij delijk elders onderdak gevon den, echter slechts tot 1 Sep tember a.s. Het schoolbestuur is er thans in geslaagd een aanbieding te krijgen voor het plaatsen van twee noodge- bouwtjes van betonplaten, waarin vier klassen onderge bracht kunnen worden. Deze zouden geplaatst kunnen wor den op net erf achter Koe poortstraat 6. De kosten be dragen totaal 12.000. De ge meente zal, indien de raad er mee accoord gaat, hiervoor een bijdrage geven van 75 in een vijfjarige annuïteit over dit bedrag by een rentepercentage van 2y2 (/o, neerkomende op rond 1937.25 per jaar. Majoor Fabius eervol ontslagen. Met ingang van 1 Maart is bij Koninklijk besluit op zijn verzoek eervol ontslag ver leend uit de reservedienst aan de kapitein der mariniers, R. K. Fabius, oud-burgemees ter van Oostkapelle. Brug in Oude Vliss. weg vernieuwd. De oude brug in de Oude Vliss. weg te Middelburg ver keerde de laatste tijd in een zo slechte toestand, dat ingrij pen gewenst en noodzakelijk was. De commissie van beheer Middelburg-Vlissingse rijweg heeft thans een nieuwe beton nen brug doen aanbrengen. Za terdag a.s. te 1 uur zal deze brug voor het rijverkeer wor den opengesteld. Minister Lieftinck bezocht Zierikzee. Zondag heeft minister Lieftinck, vergezeld van zyn gezin, een niet-ambtelijk be zoek aan Zierikzee ge-* bracht. De minister van fi nanciën bezocht het stadhuis en het gemeentemuseum. MERRIEKEURING. Bg de door de afdeling Zee land van het Ned. trekpaard gehouden keuring voor de op name van merries in het keu ringsstamboek werden tot nu toe de volgende resultaten be reikt. Gek. Goedgek. 56 38 17 7 54 32 60 57 64 28 31 72 55 18 52 Middelburg 56 41 's-Heerenhoek 38 31 Krabbendijke 17 10 Kruiningen 7 5 Goes 54 40 Wissekerke 12 10 Kloosterzande 60 45 Axel 57 53 Hulst 64 51 Z aamslag 28 22 Terneüzen 31 22 IJzendijke 72 54 Oostburg 55 52 Groede 18 12 Aardenburg 52 33 In totaal werden dus 632 merries gekeurd en 481 goed gekeurd. PROT. CHR. SCHOOLDAG. Woensdag 11 Juni a.s. zal in het Schuttershof te Middel burg de jaarlijkse Schooldag voor de Prot. Christelijke Scholen worden gehouden. O.- en W.-Souburg VACATURES IN DE RAAD. Voor de twee vacatures, die ontstaan zijn door het bedanken van de beide leden van de C.H.U. in de gemeen teraad van Souburg komen nu in aanmerking de heren G. Roelse en Jac. Sinke. UITVOERING „UITSPANNING DOOR INSPANNING." De Zangvereniging „Uit spanning door Inspanning" te Souburg, gaf Vrijdagavond onder leiding van de heer B. Vleugels een uitvoering, die zeer geslaagd genoemd mag worden. Na een openings woord tot het talrijke publiek door de voorzitter, werden een 9-tal zangnummers ten gehore gebracht. Na de pau ze oogstte het toneelstuk „Harkie" een groot succes. Een gezellig bal besloot de avond. WEER RINGRIJDERIJ. De Souburgse ringrijders hebben Zaterdagavond verga derd. Besloten werd de 3e Pinksterdag weer naar de ring te steken op het Oran- jeplein en wel van 812 uur en 1.304 uur, waarna om de ere-prijzen gereden zal worden, o.a. om de wisselbe ker van de heer Montfoort. 23 deelnemers hebben zich reeds aangemeld. UITVOERING „ZEELAN DIA" Zaterdagavond werd door de gemengde zangver. „Zeelan- dia" uit Roterdam, die 'n on derafdeling is van de Zeeuwse vereniging „Zeelandia" in de Maassrtad, een -uitvoering te Souburg gegeven waarvoor veel belangstelling bestond. Ook een toneelstuk werd nog opgevoerd. Meliskerke De in Meliskerke gehou den collecte voor de Stich ting 1940—1945 bracht 146.50 op. Predikbeurten Ned. Herv. kerk. Aagteker- ke: 10 ds. Elzenga; Arnemui- den: 10 ds. Hooijkaas; Dom burg: 10 ds. van Willens- waard; Oostkapelle: 10 ds. Ri chard; Serooskerke: 10 ds. Visser; Vlissingen, St- Jacobs- kerk: 10 ds. Aalberö. Geref. kerk. Gapinge: 9.30 ds. Bloemkolk; Koudekerke: 10.30 cand. Mooy; Middelburg: Hofpleinkerk 9.30 ds. Ousso- ren; Serooskerke; Ds. Deenik; St. Laurens: 9 cand. Mooy; Vlissingen: 9.30 ds. Hindriks; Vrouwepolder: 11 ds. Bloem kolk. Geref. kerk ex art. 31. Mid delburg: 9 ds. Zemel; Oost- en West-Souburg: 10 ds. Zemel. Geref. gem. Oostkapelle: 10 leesd. Christ. Geref. kerk. Middel burg, Gasthuiskerk: 10 ds. Rijksen; Vlissingen: 9.30 ds. Slofstra.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2