PROVINCIALE ZEEUWSCHE COUPANT Internationale taak export Massale Belangrijke besprekingen in Londen Wederopbouw u/< de Sowjei-Zone Vandaag oan de boer Nederlands beleggings klimaat in de Ver. Staten 190e Jaargang - No.lll Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsche Courant. Middelburg. Drukkerij Firma F. vao de Velde Jr„ Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 14 Mei 1947, ABONNEMENTSPRIJS i 25 cent pee week i 3.20 per kwartaalfranco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm» minimum per adver* ten tie Bureaus gevestigd te Vlissingen Walstraat 5S-60. telefoon 10 (2 Hjoea) Middelburg i Londeascbe Kaal 29. telefoon 2077 en 2924: Goes: Turfkade 15. telefoon 2475 Oostburg t Gra tam astraat 3. telefoon 102: Terueuren Brouwerqstra-t 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Hel wereldgebeuren Groot deel van de productie verdwijnt naar Rusland. Economische toestand vrij gunstig. Het is merkwaardig, dat uit Oost-Duitsland, uit de door de Russen bezette zóne, zelden be richten binnenkomen over hon- gerdemonstraties, relletjes en andere uitingen van sociale onrust. Het zou onjuist zijn dit alleen aan het befaamde ijze ren gordijn toe te schrijven, waardoor hetgeen zich in deze zóne afspeelt aan het oog ont trokken wordt. Volgens des kundigen is inderdaad de in dustriële bedrijvigheid in het' Oosten groter en de voedselsi tuatie beter dan in het Wes ten en dat vindt zgn oorzaak in verscheidene factoren. De Russen hebben een aantal maatregelen genomen, die diep hebben ingegrepen in het eco nomische leven. Een onbloedi ge revolutie heeft het meren deel van de niet-Russische be drijven genationaliseerd en een ander deel onder direct Sowjet- beheer geplaatst. In Thuringen bijv. omvat de genationaliseer de sector 500 bedrijven 'met 50.000 arbeiders. In het indu striële Saksen zijn ruim 1200 bedrijven genationaliseerd. De productie wordt geheel geregeld binnen het kader van een „planwirtschaft". Het dis tributie-stelsel is ingericht op de grondslag van: wie niet werkt zal ook niet eten. Er worden straffe maatregelen genomen om de boeren tot in levering van hun oogsten te dwingen en de verdeling wordt geregeld door een centrale re gering voor de gehele zóne. Daardoor zijn de ernstige te kenen van verval, zoals de Westelijke zóne na twee jaar vertoont, voorkomen. Dat betekent echter geens zins, dat de Oostelijke zóne voor de Duitsers een soort pa radijs is en alleen de bevolking de vruchten zou plukken van de herleving. De behoefte aan herstel-leveringen van de be zettende macht is groot en spreidt haar schadtiw uit over de gehele zóne. De demontage van fabrieken is voorlopig stopgezet, maar niet nadat de Russen hun pro gramma in hoofdzaak hadden ten uitvoer gebracht. De herstelleveranties uit de lopende productie gaan echter onverminderd door en het is geen geheim, dat de leveringen van massale omvang zijn. Hoe wel de Russen angstvallig ver- Hoe Turkije de dollars besteedt. Uitsluitend voor militaire doeleinden. Do president van Turlqje, generaal Ismet Inonoe, heeft aan United Press medegedeeld, dat de Amerikaanse lening aan zijn land uitsluitend voor mili taire doeleinden zal worden gebruikt. Zijn antwoorden op een serie vragen, die van Londen naar Ankara getelegrafeerd worden, onthulden dat Turlqje aan de internationale bank om andere fondsen zal verzoeken ten be hoeve van de economische ont wikkeling van het land. President Inonoe zeide, dat een versterking der betrekkin gen met Griekenland het andere Balkanland dat voor Amerikaans crediet in aan merking komt „een der principes van de Turkse poli tiek was". AMERIKAANS LEGER- MATERIAAL NAAR GRIEKENLAND. Naar het Italiaanse persbu» reau Ansa meldt, zijn twee Griekse schepen met Ameri kaanse tanks, pantserwagens, vrachtauto's en ander leger- materiaal aan boord, van Li- vorno naar Griekenland ver trokken. Donderdag 15 Mei zal in het Griekse parlement een motie in discussie worden gebracht, ingediend door een en twintig leden, die de communistische partij in Griekenland verboden willen zien. Joden schieten twee politie-agenten neer. Op een der drukste kruis punten in Jeruzalem hebben onbekend gebleven Joodse ver zetslieden twee leden der Brit se politie neergeschoten. Het eerste slachtoffer overleed on middellijk, terwijl het tweede in de loop van de avond is ge storven. Brigade-generaal Roberts heeft in een radiorede bekend gemaakt, dat, indien de aan slag op de Britse politie-agen ten niet geschied, was de vei ligheidsmaatregelen in het voornaamste Joodse gedeelte van Jeruzalem verzacht zou den zijn. Het is thans noodza kelijk deze uit te stellen. mijden om duidelijke cijfers be kend te maken over de om vang van de aftapping aan economisch bloed uit hun zóne. Bovendien hebben Russische maatschappijen zich een be langrijke plaats weten te ver schaffen in de Duitse industrie. Zij exploiteren zelf bedrijven die naar Russisch inzicht voor demontage in aanmerking ko men maar voorlopig in Duits land worden gelaten. Volgens Amerikaanse schattingen neb ben de Russen de contröle ver kregen over ongeveer dertig tot veertig procent van de in dustrie. Dit door de Sowjets met hand en tand verdedigde sys teem legt ongetwijfeld aan de Duitse bevolking zware lasten op. En in Moskou was het de steen waarop de door iedereen noodzakelijk geachte economi sche eenheid van Duitsland af stuitte. Ten koste van de be drijvigheid in de Westelijke zó ne. Economische bespre kingen te Batavia. Naar het Franse persbureau A.F.P. bericht, zijn de Neder lands-Republikeinse besprekin gen tussen dr. Gani, minister van economische zaken en mr. J. E. van Hoogstraten, direc teur van het Nederlands-Indi sche departement van econo mische zaken, Maandag voort- Dr. Ganl verklaarde tegen over een vertegenwoordiger van A.F.P. dat in de loop van de avond een republikeins com muniqué, als antwoord op het Nederlandse communiqué van Zondag, zal worden gepubli ceerd. Dr. Gani over de economische besprekingen. Dr. Gani, de Republikeinse minister van economische za ken, heeft verklaard, dat de re publiek bereid is onmiddellijk de voorraden ondernemings producten voor de ejrtort ter beschikking te stellen. Daar de Nederlanders voor stellen van Indonesische zgde hebben verworpen blijft thans de export vanuit alle Indone sische haveng geblokkeerd. Door de Nederlanders wordt teveel gedacht aan een eenzij dige uitleg, welke gaat in de richting van de „Hoge Velu- we", daarbij haar eigen. Ling- gadjati scheppend, terwijl de Indonesiërs zich houden aan het echte Linggadjati, dat vol ledig rekening houdt met het zelfstandig bestuur van de re publiek. Zou dit verschil in uitgangspunt niet kunnen wor den opgelost, dan zou, om alle daaruit voortvloeiende moei lijkheden tot een spoedige op lossing te brengen, vermoede lijk arbitrage worden ingeroe pen. KORTE PREDICAT1E het koninkrijk opgericht! Hand. 16. Dat gedenkt de Kerk op de ^Hemelvaartsdag. Christus Jezus, onze Heer, is gezeten ter rechterhand Gods. Door de Zoon is het dat de Va der regeert. De discipelen zijn met hun vraag wel op de rechte weg; alleen ze ver wachten het direct op de aar de. De vraag over de oprich ting van het Koninkrijk (of Koningschap) is de enige vraag die wij op deze feest dag kunnen stellen. Al is het altijd anders dan wij het ver moeden en al weten we dat wij niet 'mogen vragen naar de tijden en gelegenheden die de Vader in Zijn eigen macht heeft gesteld (vs 7), de vraag van Het Koninkrijk blijft ook onze vraag. Is het voor onbepaalde tijd uitgesteld Eén ding is zeker dat het Koningschap van Christus Jezus nog niet in al zijn volheid openbaar is gewor den. En toch: het is er! Met Zijn Hemelvaart heeft Jezus het in Zijn hand genomen! Wij leven op aarde tussen Hemelvaart en Wederkomst. Het geduld Gods met deze wereld is nog niet ten ein de. Tegenwoordig moet Zijn geduld wel bijzonder groot zijn, nu mensen al meer be derven. Wij leven in een door de vijand bezet gebied. Maar dit wil geenszins zeggen dat het Koningschap van Chris tus er niet is. In de oorlogs jaren ontkende immers ook geen rechtgeaard Nederlan der het bestaan van ons na tionale Koningschap. Met een fijne glimlach lazen we de pretenties van het Derde Rijk. Die glimlach is er ook wan neer wij tegenwoordig zien het woeden der volken en het ijdele-dingen-bedenken der „koningen." De Kerk belijdt Christus Jezus als haar Ko ning. Hij heeft zich wel aan het gezicht onttrokken en Zg'n Koningsschap is nog wel niet in al z'n volheid open baar, maar Hij regeert noch tans door Zijn Woord en Geest. Het komt ons niet toe te weten de tijden en gelegen heden, maar wel te geloven en te verwachten. H. Italiaanse regering afgetreden. ONENIGHEID IN HET KABINET Naar A.F.P. uit Rome ver neemt is het kabinet van de Gasperi afgetreden. De Gasperi heeft na kennis genomen te hebben van een communiqué van de bestuurs raad der parlementaire fractie van de Italiaanse socialistische meerderheidspartij, verklaard, zijn mandaat niet langer te kunnen uitvoeren. Een speciale correspondent van het A.F.P. schrijft, dat de regeringscrisis in Italië onver mijdelijk was, doordat de toe stand op financieel en econo misch gebied steeds slechter werd en doordat men in de boezem van het kabinet over deze en andere kwesties van mening verschilde. ...viert Paraguay zijn onafhankelijkheidsdag (1811); viert de onlangs doodgewaande Neder landse toneelspeler Piet Bron te den Haag zijn 65e verjaardag. Marine-officieren beëdigd. Op het Marktplein te Ber gen op Zoom zijn Maandag morgen elf marine-officieren beëdigd: mannen, die reeds allen in de strijd zijn gehard, die deel hebben uitgemaakt van het marine half bataljon dat bij Djonbang en Kerto- sono op Java gevochten heeft tijdens de Japanse invasie, die daarna 3y2 jaar hebben vertoefd in de krijgsgevan genkampen in Birma, Thai land en Malakka en die, na in 1946 in Nederland te zijn teruggekeerd, een herscho lingscursus hebben moeten doorlopen om eindelijk in de officiersrang verhoogd te worden. De plechtige beëdiging werd verricht door de commandant van het marinierskorps, de generaal-majoor H. F. J. M. A. von Frijtag Drabbe. Minister Gielen zal op 20 Mei de Hoofttentoonstelling op het Muiderslot openen. MINISTER MANSHOLT OPENDE WERELD- LANDBOUW -CONGRES. Afgevaardigden van zes en twintig landen woonden van morgen om half elf de ope ning van het congres der In ternationale Federatie van Agriculturele Producenten (L F.A.P.) in de Ridderzaal te 's-Gravenhage bij. Minister S. L. Mansholt hield Levenslang voor knuppelende klarinettist. De 24-jarige musicus F. van B. uit Rotterdam ontmoette in Augustus 1946 in een orkest ergens in Holland, de 25-jari. ge klarinettist Th. Wijnands uit Houthem Valkenburg, die hij erkende als een van de be wakers van Amersfoort, waar hij enige maanden had doorge bracht. W. werd onmiddellijk gearresteerd. Voor het Bijz. Gerechtshof te Maastricht eiste de ad vocaat-fiscaal tegen deze kla rinettist. die in het kamp al eens een gevangene doodge knuppeld had, levenslang. De Duitse voedselcrisis Toestand wanhopig. De strekking van de te Lon den ontvangen berichten uit de Britse zóne is, dat de toe stand wanhopig is en de men sen honger lijden. - Hoewel men Washington reeds herhaaldelijk dringend verzocht heeft meel te sturen, neemt de crisis in Duitsland dagelijks in hevigheid toe. 450.000 ton meel per maand is voor de komende drie maan den nodig om de crisis af te wenden. De aandacht is nu vooral ge richt op een betere verdeling, de uitroeiing van de zwarte handel, de intensivering van de voedselaanvoer van het platteland naar de steden en het verhogen van de Duitse uit voer ter compensatie van de invoer van lèvensmiddelen. In Londen zijn gisteren de gehele dag belangrijke bespre kingen gehouden over de ern stige voedseltoestand In Duits land. Daaraan namen deel Be- vin en Attlee en de Britse mi litaire commandanten in Duits land, t.w. sir Sholto Douglas, bevelhebber van de Britse strijdkrachten in Duitsland, It. generaal Robertson, plaatsver vangend militair gouverneur en sir William Strang, politiek adviseur van het opperbevel. Volgens een bericht van de Duitse nieuwsdienst hebben de Amerikaanse opperbevelhebber in Duitsland, generaal Lucius Clay en de Britse plaatsver vangende commandant, gene raal Robertson, gezamenlijk een telegram gezonden naar Washington over de kritieke voedselsituatie. In dit telegram wordt gezegd, dat de toestand wanhopig is en dat er spoedig iets moet worden gedaan, wil een volledige chaos voorkomen worden. De generaals wijzen er op dat in het laatste geval de vele millioenen dollars, die reeds zijn uitgegeven opdat de zönes zichzelf kunnen bedrui pen, weggegooid geld zullen zijn. Duitsers smokkelden narcotica. De Enschedesche recherche heeft het onderzoek in het smokkelcomplot van verdo vende middelen voortgezet. Op haar aanwijzingen zijn wederom enkele kilo's cocaï ne en morfine gevonden, wel ke in Keulen en Düsseldorf waren verstopt en waar schijnlijk afkomstig zijn uit oude voorraden van het Duit se leger. Acht Duitsers kon den worden aangehouden. In totaal heeft men thans voor een waarde van 1 millioen Rijksmark aan narcotica in beslag genomen. de openingsrede voor dit twe- de congres, dat tot 23 Mei zal duren. De minister zeide, dat contact moet bestaan tussen de voedsel- en land bouworganisatie (F.A.O.) en de producenten, welk contact door de I.F.A.P. verwerke lijkt kan worden. Overal wordt de slagzin „vergroting van productie" gehoord. Er bestaat geen twijfel over de noodzakelijk heid hiervan, doch ander zijds moeten de boeren tegen lonende prijzen kunnen pro duceren. De prijzen dienen daarom internationaal te worden gestabiliseerd. Slechts dan zal de boer zijn uiterste best doen om een topproduc- tie te bereiken zonder vrees, dat zijn product „vergif op de markt" zal zijn. Minister Mansholt zeide voorts, dat naar zijn mening het individualistische karak ter van den boer samenwer king moeilijk maakt, doch dat juist door middel van natio nale samenwerking ook in ternationale samenwerking bereikt kan worden. antwoordrede. In antwoord op deze ope ningsrede van Minister Mans holt sprak de voorzitter van de LF.A.P. de heer James Turner (Engeland), die er op wees, dat het doel van de federatie slechts bereikt kan worden, indien alle boeren zich realiseren, dat goede voeding van de wereld op hun gezamenlijke verantwoor delijkheid berust. Hoewel de industrialisatie haar geweld aan deed, doch nimmer ver anderde, blijft de fundamen tele waarheid bestaan, dat de economische stabiliteit van de wereld afhangt van die van de landbouw. Spdr. herdacht tenslotte de verongelukte secretaris der Federatie, de heer Jan Vet, die in November jL op Schiphol om het leven kwam. NIEUWE BONNEN Geldig van 18 tam 31 Mei. bonkaarten ka, kb en kc 705 (Serie o.) Suiker, enz..: C 04 algem. 750 gram suiker, boterham-* strooisel enz., óf 1500 gram jam, stroop, enz. óf 750 gr. chocolade of suikerwerk. Petroleum: C 05 algem. 2 liter. Eieren: C 06 algem. één ei. bonkaarten kd en ke 705 (Serie O.) Suiker, enz.: C 14, C 15 en C 16 algem.: 250 gram sui ker, boterhamstrooisel, enz. óf 500 gram jam. stroop, enz. óf 250 gram chocolade of suikerwerk. Petroleum: C 17 algem.: 2 liter. Eieren: C 18 algemeen: één ei. bonkaarten ma en md 706 (Serie C.) Suiker, enz.: C 21 suiker 3è0 gram, suiker, boterham- strooisel, enz. óf 500 gram jam, stroop, enz. óf 250 gr. chocolade of suikerwerk. tabaks- en versnaperingskaarten. Tabaksartikelen: 731 tabak 3 rantsoenen. 732 en 733 tabak 2 rant soenen. Versnaperingen: 731 versna peringen 200 gram chocola de of suikerwerk óf 200 gr. suiker, boterhamstrooise], enz. óf 400 gram jam, stroop, enz. 733 versnaperingen 100 gr. chocolade of suikerwerk, óf 100 gram suiker, boterham strooisel, enz. óf 200 gram jam, stroop, enz. Op deze bonnen kan Vrijdag 16 Mei reeds worden gekocht. De bonnen voor petroleum blij ven geldig tot en met 26 Mei Schacht eindelijk veroordeeld. Een Duits zuiveringshof te Stuttgart heeft dr. Hjalmar Schacht, Hitiers financiële ad viseur, veroordeeld tot acht jaar werkkamp, ingaande op de datum van. zijn eerste ar restatie. Dit betekent dat hij reeds twee jaar van zijn straf tijd heeft uitgezeten. Bewonderend oordeel van de New York Herald Tribune De financiële redacteur van de New-York Herald Tribune, Raymond L. Hoadley, schreef, dat „stoere Nederlanders door harde arbeid een gunstiger „be_ leggingsklimaat" in de Ver. Staten scheppen dan vrijwel enige andere Europese natie. Amerikaanse zakenlieden, die een jaar geleden naar Neder land' gingen, schrokken over de aangerichte verwostingen en over de herstelproblemen, waarvoor het land zich gesteld zag. Bij meer recente bezoeken van Middelburg is geen ficiie VERHEUGENDE RESULTATEN DOOR HARD WERKEN. Wethouder L. J. van 't Westende over de woningnood. De weg naar opbouw en herstel van de getroffen ge bieden is wel een zeer moei lijk begaanbare, om niet te zeggen een lijdensweg en het valt dan ook niet te verwon deren, dat velen, tè velen, langzamerhand de moed be ginnen op te geven en wan hopen of ooit het einddoel bereikt zal worden. Laten wij dicht bij huis blijven: Mid delburg. Men staart over de lege plekken in de stad, waar de Duitse bommen hun kwaad stichtten: de plekken blijven kaal. Men verneemt alarme rende berichten over het ma- teriaïengebrek en de schade vergoedingsregeling en wan neer dan eindelijk de half afgebouwde winkelpanden voltooid worden een on miskenbaar teken van voor uitgang! schrikt men op nieuw op, wanneer het hoofd van het Streekbureau Wal cheren in het openbaar mede deelt, dat een steeds ernsti ger wordend arbeiderstekort het herstel bedreigt. Het is zodoende begrijpelijk, hoewel niet rechtvaardig, dat een deel van de burgerg langza merhand wat sceptisch gaat staan tegenover berichten over de herbouw en exposé's van plannen voor de toekomst. „Dat duurt tóch nog jaren, éls er ooit iets van komt", zeggen deze lieden of, wat nog erger is; „dat maak ik niet meer mee". Dit défaitisme is verklaarbaar, maar toch afkeurenswaardig, omdat men er de goede zaak, die een zaak van „to be or not to be" voor onze stad is, niet mee helpt; integendeel! Wij hebben in ons blad reeds meermalen het licht laten val len op de herstel- en uitbrei dingsplannen van Middelburg, waarbij wij steeds tot onze spijt gedwongen waren er aan toe te voegen, dat het enkele tientallen jaren zal duren, voordat al deze ge projecteerde plannen gereali seerd zgn. Het is daarom zo verheugend in de eerste van een cyclus aan de wederop bouw gewijde artikelen me dedelingen over herstel, op bouw cn verbetering van de stad te kunnen doen, die nu eens geen wissels op de toe komst, doch klare feiten zijn. Feiten, die de twijfelaars een hart onder de riem steken, omdat er uit bljjkt, dat er ondanks alle moeilijkheden en ogenschijnlijke remmingen toch schot in zit. meer woningen. In een onderhoud, dat wij mochten hebben met de wethouder van gemeen tewerken en gemeen tebedrijven, de heer L. J. van 't Westende, vertelde deze ons, dat IMiddelburg's grootste zorg het schreeuwend woningte kort volgend jaar aan zienlijk verminderd zal zijn. Om met de noodwoningen te beginnen: aan de Bree- weg komen er maar liefst 73. Men is begonnen het terrein gereed te maken, terwijl de onderbouw, waar op de woningen geplaatst worden, eveneens spoedig klaar .gemaakt wordt. Op 't Zand zijn 63 permanen te huizen in aanbouw; de bouw van 24 andere is aanbesteed en zal waar schijnlijk binnenkort ge gund worden. Op het pro gramma staat voorts de bouw van 80 permanente woningen, die dit jaar be- stekklaar worden gemaakt en direct daarna aanbe steed. Het plan-Bilderbeek houdt de bouw van 50 arbeiders woningen aan de Veerse weg in, die spoedig aan besteed worden. Tenslotte wordt ook gewerkt aan de projectie van 100 midden standswoningen bij de Grif fioen, dat verbouwd wordt. STADSSCHOON. Natuurlijk wordt ook met energie gewerkt aan herstel en verbetéring van het stads- schoon, dat vreemdelingen moet trekken en het wonen in Middelburg veraangenamen. De werkzaamheden aan het herstel van de Abdij, de groote kerk met de Lange Jan en de Gothische Stadhuisgevel, vorderen regelmatig. Donder dag is de herbouw van het Stadhuisdak aanbesteed. Wan neer de goedkeuring van de betreffende regeringsinstan- tfes, waarop men thans nog wacht, is afgekomen, zal dit werk spoedig zijn beslag krij- fen. Gelijktijdig wordt dan egonnen met het aanbrengen van de fundering voor het nieuwe gedeelte van het Stad huis. De ontwerpen worden thans in tekening gebracht en bestekklaar gemaakt, zo dat nog dit jaar met de nieuwbouw van het Stadhuis begonnen kan worden. Inmid dels vestigt de secretarie zich deze zomer in het pand „De Gouden Poorte" in de Wage- naarstraat. Zoals wn reeds meldden worden de bolwerken deze zo mer plantklaar gemaakt en het komende najaar beplant. Er wordt hard gewerkt aan een plan tot vernieuwing van het wegdek van de Singels, dat volgend jaar ten uitvoer wordt gebracht. Dit jaar hoopt men nog de Nadorst- weg te kunnen verbeteren. Opmerkelijk is het streven, om meer plantsoenen in de stad aan te leggen. Het plant soen bij de Balans is thans gereed en ook op verschillen de andere plaatsen komen groen en bloemen, o.a. bg de Herengracht in plaats van de Volkstuintjes. Officieus is reeds toestemming ontvangen om in het midden van de Dam, waar nu tegels liggen, weer een plantsoen aan te leggen. Zeer binnenkort zal ook het Molenwater weer in zijn oude toestand hersteld worden; het grote zandter- rein zal namelijk met puin volgestort worden en vervol gens met fijn grint en koolas tot een speelterrein worden gemetamonphoseerd, wat het vroeger ook geweest is. VERDERE VERBETERINGEN. Binnen enkele maanden, wellicht reeds weken, zal over het Kanaal een andere nood brug worden geslagen, waar na de tegenwoordige verwij derd wordt. Op de plaats hiervan zal de definitieve draaibrug worden gelegd. De tweede noodbrug zal iets hoger komen te liggen dan de eerste. Het nieuwe noodsportter- rein, waaraan een enorme be hoefte bestaat, is aanbesteed. Het wachten is thans nog op de machtiging van het Streek bureau. Na ontvangst hier van gaat men ook hier aan de slag. Een prettige mededeling is ook, dat het industrieterrein haar voltooiing nadert. Bin nenkort wordt begonnen met de aanleg van een weg en een spoorlijn. Een klein in dustrieterrein zal gereed ge maakt worden aan het eind van de Dampoortstraat bg de Veerse Singel. De waterwinningsplaats de duinen, die erg bescha digd is, zal eerstdaags her steld worden. Er is te dien aanzien reeds overleg ge pleegd tussen de gemeente en Landbouwherstel. Er komt te vens een beplanting van helm. Aan het begin van de Veerse weg zal een pompstation ver rijzen voor het wegpompen van afvalwater, mede in ver band met de boflw van 50 arbeiderswoningen. Tenslotte zij gemeld, dat er aan de Breeweg begonnen is met de bouw van een kan toorbarak van de culturele dienst van Wederopbouw, waardoor de Ver. „Kinder- zorg" weer de volledige be schikking over haar gebouwen krijgt en dat men net plan heeft dit jaar met de bouw van de nieuwe Katholieke kerk te beginnen. Deze bonte opsomming be wijst andermaal, dat er in de Zeeuwse hoofdstad gewerkt wordt aan de wederopbouw in de ruimste zin van het woord. Hard gewerkt door mannen, die een doel in het oog heb ben, waarvan zg niet afwij ken en voor het bereiken waarvan zij als het moet, persoonlijke genoegens en vrije tgd opofferen. Critiek op de wederopbouw, mits opbouwend, kan geen kwaad, maar voor de zwoegers van de verschil lende diensten, bureaux, stich tingen en verenigingen, die Middelburg weer groot ma ken, past slechts lof. Zij ver dienen onze dank en, meer nog, onze daadwerkelijke steun. waren deze zelfde waarnemers echter verbaasd over het ver mogen van dit land om zich te herstellen". Na in bijzonderheden de ernst van de situatie van Ne derland te hebben beschreven, o.m. wat betreft het tekort aan buitenlandse valuta, merk te de schrijver van het artikel op, dat Nederland behalve zijn buitenlandse investeringen en zijn exporthandel nog een na tionale actiefpost bezit, waar mede weinige andere door de oorlog verwoeste landen zich kunnen meten, nl. de wil van zijn bevolking om thans hard te werken in de hoop op een betere toekomst Tenslotte wordt in het ar tikel nog gewezen op het feit, dat de Nederlandse mijnwer kers gedurende de winter des Zondags gewerkt hebben zon der extra vergoeding. Dr. van Mook en Minister Lieftinck naar de Ver. Staten? Welingelichte kringen ach ten het niet onmogelijk dat dr. Van Mook op of kort na 20 Mei zich naar Amerika zal begeven voor het voeren van besprekingen pver de fi nanciële problemen' van Ned.- Indië. Het is in dit geval niet onwaarschijnlijk, dat dr. Van Mook in New York mi nister Lieftinck zal ontmoe ten, die dan rechtstreeks van Nederland naar New York gaat. In verband met de He melvaartsdag komt het eerstvolgende nummer van de Prov. Zeeuw sche Courant Vrijdag uü Prins Bernhard bezocht de Marine. Z. K. H. Prins Bernhard brengt thans in zijn functie van inspecteur-generaal der Kon. Marine een reeks van be zoeken aan marine-instellingen in den lande. Op Maandag 19 Mei verwacht men Z.K.H. in den Helder; Donderdag 29 Mei staat het marine opkomstcen trum Voorschoten op het pro gramma en diezelfde dag 's middags de mijnen opruimings dienst der Kon. Marine te Lei den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1