Een ramp voor Zeeland Voedselcrisis Dean Acheson afgetreden in Duitsland UIT DE PROVINCIE 2EEUWSCH-VLAANDEREN Schouwen en Duiveland Telegram naar Washington. Tweeduizend employé's van de gemeente Wuppertal, een stad met textiel industrie ten Oosten van Dusseldorf, hebben verklaard, dat zij van Maan dag af geen geregelde voor ziening met water, gas en electriciteit meer kurmert waarborgen, daar ongeveer deftig procent der employé's ziek is door gebrek aan voed sel. De in de i laatste week in Wuppertal Uitgereikte rant soenen hadden slechts een waarde van 560 calorieën per dag, terwijl op het ogenblik, bij een lichte verbetering, niet meer dan 850 calorieën gega randeerd kon worden. De leiders van alle vakver enigingen in Dusseldorf heb ben de Britse bezettingsauto riteiten doen weten, dat zij hun functie zullen neerleggen, wanneer niet binnen tien da gen een definitieve waarborg ten aanzien van de voedsel voorziening wordt gegeven, en Prinselijk paar naar Ypenburg. H.K.H. Prinses Juliana en Z;K.H. Prins Bernhard zullen op Vrijdag 16 Mei a.s. aanwe- f.'zig zijn bij de officiële herope- ning van het vliegveld Ypen- burg. De openingsplechtigheid zal l'door Prinses Juliana worden verricht door het hijsen van ^een rood-geel geblokte vlag. rijksweg. den bosch—nijmegen'. "J, De K.N.A.C. meldt, dat ein dde dezer maand, zal worden aanbesteed het aanleggen van een nieuwe betonverharding L van de rijksweg 's Hertogen- 'hosch—Nijmegen, voor wat be treft het gedeelte tussen de Ortenseweg te 's Hertogen bosch en Rosmalen. De rijweg zal worden verdeeld in vier stroken, elk van 3 m breedte .en gescheiden door langs-yoe- 'gen. Koperen centen voor Nationaal Monument. Het Kon. mannenkoor „Die Haghesangers" is per salon boot naar de Grebbelinie ge reisd om enkele devote lie deren ten gehore te brengen op de begraafplaats van onze rneuvelde strijders. De - heer K. Poulus, voorzitter van „Die Haghesangers",- herin nerde aan de ttjd, dat 'de Duitsers het bevel gaven, dat alle koperen munten moesten worden ingeleverd. Prompt daarop werd door de Engel se zender en ook door de il legale bladen dringend ver zocht niet alles aan onze overweldigers af te geven. Verstopt zo veel mogelijk, werd er gezegd, maar ver berg in ieder 'geval een rol letje met 50 centen om daar van na de oorlog een monu ment voor onze gevallen hel den aan de Grebbelinie op te richten. „Die Haghesangers" hadden thans de centen meegebracht en droegen deze aan de bur gemeester van Rhenen, te- veps lid van het comité tot stichting van het Nationaal monument, af. Zweefvliegtuig vernield. Een rukwind heeft dit week eind op het vliegveld Eelde bij Groningen het tweeper soons-zweefvliegtuig „Arend" van de grond opgenomen en bijna geheel vernield. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. De schade aan het toestel is echter zo aanzien lijk, dat van reparatie geen sprake kan zijn. Sinds enkele dagen was de Kon. Ned. Vereniging vóór luchtvaart op Eelde bégonnen met het geven van instructie in zweefvliegen. Hiervoor werd gebruik gemaakt van een Kranich tweezitter. Er was reeds een aantal geslaagde starts gemaakt toen het toe stel een speelbal van de wind werd. Het verlies is daarom zo ernstig omdat geen tweede toestel van dit type in Ne derland bestaat. Sport SCHAKEN EUWE EINDIGT OP DE LAATSTE PLAATS. In de eerste helft van een dubbelrondige zeskamp, te Buenos Aires gespeeld, heeft dr. Euwe bij lange na niet zijn normale vorm kramen bereiken. Hjj speelde twee partijen remise en verloor er drie, waardoor hij deze ronde met 1 punt op de laatste plaats beëindigde. De uitslag van de eerste helft luidde: 1. Stahlberg 4Yz p., 2. Eliskases 3% p., 3. Naj- dorf 2 Vs p., 4. Rosetto 2 p., ,5. Pilnik 1*6 p., 6. Euwe 1 p. Euwe schijnt physiek niet in top-conditie te verkeren. De speeltijden zullen Euro pese schakers ongetwijfeld met verbazing vervullen: van 4 uur 's middags tQt 9 uur 's avonds, en van 11 urn 's avonds tot 4 uur 's mor gens. Op deze wijze worden aan de deelnemers wel bui tengewoon zware eisen ge steld. dat zij zich niet verantwoorde- delijk stellen voor de gevolgen van dien. Het besluit tot deze houding werd genomen op een storm achtige bijeenkomst .van onge veer vijfhonderd vakvereni gingsleiders. Volgens de aan de bezettingsautoriteiten gedane verklaring zouden de partijlei ders en Duitse bestuursautori- teiten eventueel het voorbeeld van de vakverenigingsleiders gaan volgen. Generaal Lucius Clay, de Amerikaanse militaire gouver neur in Duitsland, en generaal Sir Brian Robertson de plaats vervangende militaire com mandant voor de Britse zone hebben inmiddels tezamen een telegram over de voedsel si tuatie in Duitsland naar Wash ington gezonden. veertig mensen in nijlkanaal verdronken. Veertig personen, mannen en vrouwen en kinderen, zijn bij Zagazig, 55 kilometer ten Noord-Oosten van Cairo, in een Nijlkanaal verdronken, doordat de autobus, waarin zij vervoerd werden, slipte en het kanaal in reed. extra treinen op hemelvaartsdag. De Ned. Spoorwegen zul len op Hemelvaartsdag, be halve de treinen van de nor male dienst, een aantal voor treinen laten lopen om aan het te verwachten drukke reizigersvervoer het hoofd te kunnen bieden. Tevens zal, voor zover de materiaalposi- tit dit toelaat, worden ge tracht de volgens de dienst regeling rijdende treinen naar behoefte te versterken. Den Haag schrok! Bunkerbouwers saboteerden Omstreeks 5 uur Maandag avond werd den Haag opge schrikt door het geluid van een zware ontploffing. Bij het opruimen van een grote bunker op het Malieveld had men een springlading aan gebracht. Over het algemeen wordt met een ontploffing het beoog de doel bereikt en kunnen de arbeiders met de Pneumatische boren en breekijzers onmiddel lijk weer aan het werk om de scheuren te vergroten en het beton in kleinere brokken te breken. De bunker op het Malieveld moet echter op een bepaalde plek zeer zwak geweest zijn. Van een inwendige explosie was nu in 't geheel geen spra ke en de brokken beton vlogen tot ver in de omtrek. Men is er vrijwel over ,eens, dat de arbeiders, die in de be zettingstijd bij de bouw van deze bunker te werk waren ge stold, het er op aan gelegd hebben eerder een versterkte theekist dan een bunker te bouwen. Aan omliggende gebouwen werd lichte schade aangericht. Nieuwe Amerikaanse nota over Korea, Marshall, de Amerikaan se minister van buitenland se zaken, heeft een nieuwe nota aan de Sowjet-regering doen toekomen Inzake Korea. Een woordvoerder van het ministerie zeide op een pers conferentie, dat de nota een antwoord is op een op 9 Mei ontvangen brief van Molotof, waarin deze bevestigde, dat Amerika en de Sowjet-Unle 't eens waren over de basis, waarop de besprekingen over de unificatie van Korea, dat nu door beide landen geza menlijk wordt bezet, kunnen worden voortgezet. Financiële reden. De Amerikaanse plaats vervangend minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, is afgetreden. President Truman heeft in zyn plaats benoemd de New Yorlcse bankier Ro bert A. Lovett, oud onder minister van oorlog voor de luchtmacht. Acheson zdr töt eind Juni in- functie blijven. President Triiman schreef in de brief, waarin hij het ontslag van Acheson aan vaardde: „Gy zijt het type van een efficient ambtenaar geweest, wiens afscheid uit het openbare leven eeen ver lies Voor het land zal bete kenen." De president herinnerde er West Borneo trouw aan Koningin, land en volk. Tijdens de ondertekening van het West Borneo-statuut te Pontianak heeft Sultan Hamia n in zijn rede er op gewezen, dat Borneo een ge heel ander karakter dragen moet dan de staat Indonesia TimoerJ Derhalvehad men ge meend, dat het statuut een goede grondslag zou zyn, niet alleen voor West Borneo, doch ook een grondslag, waar op een nieuwe staat kan worden opgetrokken. ,Wij verlangen van de re publiek", aldus de sultan -— „dat zij onze rechten erkent. Het is zeer te betreuren, dat een van de partijen, die Linggadjatl tekenden, zich niet aan de overeenkomst houdt, ofschoon wjj in de buitengewesten alle moeite doen om mede te werken in de richting, die Linggadjati aangeeft. De West Borneo- raad zal in getrouwheid aan de Koningin, land en volk lei den naar een glorieuze toe komst." De plechtigheid eindigde enige minuten over elf met het Wilhelmus en het Indo nesia Raja. Om 1.15 uur vertrok de ca- talina met dr. van Mook, de commissarissen generaal en de ministers naar Batavia, waar het gezelschap Maan dagmiddag is gearriveerd. TOEVAL? Overal maakt het Comité „Rijkseenheid" propaganda tegen het Indië-beleid met affi ches die een gebroken kroon in beeld bren gen- In Amsterdam zyn in de laatste dagen op mysterieuze wgze op al deze affiches net bedrukte stroken ge plakt, die vermelden, dat „Velpon alles lgmt." Reclame? Toeval? Of activiteit van de linkerzijde Niemand die het weet. WIELRENNEN wielerbaan geopend. De wielerbaan „Grensstrij- ders" te Kapellebrug zal op 1 Juni a.s. weer worden geopend, aan, dat Acheson reeds meer dan twee jaren geleden het verlangen te kennen had ge- feven om zich uit het open- are leven terug te trekken en dat hij slechts in functie was gebleven omdat de pre sident het hem uitdrukkelijk verzocht had. Acheson, die 55 jaar is, kwam by het ministerie van buitenlandse zaken in 1941, toen Cordell Huil minister was. Door zyn werk gedu rende de; Oorlog heeft n|j de reputatie van een bekwaam bestuursambtenaar gekregen. In Augustus 1945 werd Acheson onder-minister van buitenlandse zaken. De laat ste tijd heeft h|j grote acti viteit ontplooid in het belang van Truman's plan tot hulp verlening aan Griekenland en Turkije. Zijn aftreden werd reeds lang verwacht. De reden hier voor is van financiële aard. Acheson verwacht als advo caat meer te kunen verdienen dan als onder-minister. Bif Nicoya, in het Noord- Westen van Costa Rica, is een vliegtuig in vlammen opge gaan. De 10 oassagiers en de bemanning kwamen om hét le ven. Hertenjacht te Borssete Zondagmorgen rende door Borssele een hert. Het dier Jiep in de rich ting van, de Schelde en sprong in zee, waar het enige tijd bleef rond zwemmen. Enkele jongens wisten het te grtfpen en brach ten het weer aan land. Het bleek een uitge broken dier uit het her hertenkamp te Nieuw- dorp te zijn- Tribunaal Terneuzen. VADER EN ZOON. De 52-jarige landbouwer P. C. Labijt. te Nieuwvliet, had zich aangesloten b|j de N.S. B. en maakte zich verdien stelijk voor de Duitsers met materialen te voervoeren voor de bouw van verdedigings werken. De andere boeren kregen van hem aanzegging dat z|j eveneens met paard en wagen voor de Duitsers moesten rijden. Hij betaalde deze boeren uit en genoot daarvoor 10 provisie. Labijt verklaarde thans dat alles gedaan te hebben uit armoede, omdat hij als land bouwer niets kon verdienen en daarom voerman is gewor den. De burgemeester had hem aangewezen om die an dere wagens te vorderen. Uit het verhoor kwam vast te staan dat Labijt niet uit armoede naar de N.S.B. is overgelopen, daar hij een flinke melkzaak had. Vervolgens stond z|jn zoon terecht, do 27-jarige P. J. Labijt, die dezelfde beschul diging tegen hem hoorde uit spreken als tegen z|jn vader, met uitzondering van het lid maatschap van de N.S.B. Daar h|j knecht was bij z|jn vader, handelde hij in diens opdracht. Mr. Terwoert trad op als verdediger voor vader en zoon en z|jn pleidooi was speciaal gericht om zo min mogelijk ;eld verbeurd te verklaren, aar volgens pl. het aan de weermacht verdiende geld niet meer zou bedragen dan 6 a 7000 gulden. Uitspraak 26 Mei a.s. UITSPRAKEN. Van wijlen Iz. de Smit, ge woond hebbende te Sluis: on derzoek niet volledig en zal buiten de zitting worden hervat. C. Ie Nobel te Zaamslag: ontzetting rechten. F. Hautez te Hulst, reeds 2% jaar geïnterneerd, bl|jft nog 2% jaar, dus tot 12 Nov. 1949 geïnterneerd; ontzetting rechten. J. A. Moens te Hoek: ont zetting rechten. F. A. J. de Block te Zuid- dorpe: ontzetting rechten. zeeuw^nippers Do heer A. K. Kievit, klerk op het gemeentehuis te Scherpenisse is met in gang van 15 Juli benoemd aan het waterschap Walche ren. Voor het examen tech nisch ambtenaar van de Rijks waterstaat slaagden de heren J. Rus en C. Potter te Goes en M. J. op 't Hof te 's-Heer Arendskerke, leerlingen van 't Zeeuws technisch Instituut te Goes. Vergadering Nationale Woningraad Gemeentebesturen te weinig actief Het tekort aan woningen en de gevolgen daarvan voor zeer velen, eist dat snelle en af doende maatregelen moeten genomen worden om althans in de meest dringende behoeften te voorzien. Daarvoor is nodig, dat zowel gemeentebesturen als woning bouwverenigingen aan 't werk gaan. Er zullen echter gemeen ten zijn waar het initiatief af stuit op verschillende moeilijk heden, b.v. te kort aan arbeids krachten of mindere bekend heid met de procedure die ge volgd moet worden om tot op richting van een woningbouw vereniging te geraken. Om dit laatste te verhelpen z|jn door de Nationale Woningraad in Zeeland een vier-tal vergade ringen belegd, om de actie meerdere bekendheid te geven. Alle burgemeesters, woning bouwverenigingen en zij die ten nauwste bij de wederop bouw betrokken zijn, worden op deze vergaderingen uitge nodigd. Te Middelburg had voor het fewest Walcheren deze verga- ering Maandagavond plaats in het Schuttershof te Middel burg, waar de voorzitter van de afdeling Zeeland van de Nationale Woningraad, de heer W. Mullié, de aanwezige bur gemeesters, woningbou w-b e- stuurders, enkele heren van de wederopbouw en de Inspecteur van de Volkshuisvesting, Ir. de Ranitz, welkom heette. De heer J. Bommer, adviseur van het Departement Wederopbouw en secretaris van de Nationale Woningraad wees er op dat zeer slechte woningtoestanden heersen in Drenthe, Friesland 'en Groningen, dan volgt pas Zeeland. Zeeland had echter al een achterstand in te halen. De ^woningbouwverenigingen zijn In Zeeland vér acjiter bij andere provincies. In van dé gemeenten in Zeeland is geen woni ngbouwvereniglng. De staat heeft voor de wo ningwetwoningen enorme be dragen besteed, en daar profi teert onze provincie niet van, ofschoon z|j toch ook heeft meegeholpen om de belasting te betalen. Een accute woning nood is ontstaan tijdens de oor log. Hoe is deze het best op te lossen! Als er geen woningbouw verenigingen of andere corpo raties zich daar achter zetten om tot massabouw over te gaan, zal het woningvraagstuk nog zeer lang urgent z|jn. Zeeland heeft recht op de meeste hulp, maar zal 'het loodje moeten leggen als men b|j de pakken neer blijft zitten. Spreker verwacht weinig ac tiviteit van de particuliere bouwers. Er Is wel critiek op centralisatie, maar ieder zal in de toekomst niet op eigen houtje kunnen bouwen. Na nog de exploitatie, finan-, ciering en andere zaken te hebben besproken, waarbij vooral voor het platteland het unieke vraagstuk huur- of eigen woning ter sprake kwam, zette de heer Bommen het nut van het stichten en werken van woningbouwverenigingen of stichtingen uiteen. Hij acht te hetzeer best mogelijk om 'n centrale bouwvereniging te stichten voor verschillende dorpen op Walcheren. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een zeer ruim gebruik gemaakt. Jhr. Ir. de Ranitz, inspecteur voor de vokshuisvesting noem de het een ramp voor Zeeland, dat slechts de helft van het plan 1947 te bouwen woningen gebouwd zullen kunnen worden dat hij niet wijt aan de mate- Majoor Fabius eervol ontslagen. Met ingang van 1 Maart is b|j Koninklijk besluit op zijn verzoek eervol ontslag ver leend uit de reservedienst aan de kapitein der mariniers, R. K. Fabius, oud-burgemees- ter van Oostkapelle. Minister Lieftinck bezocht Zierikzee. Zondag heeft minister Lieftinck, vergezeld van z|jn gezin, een niet-ambtelijk be zoek aan Zierikzee ge bracht. De minister van fi nanciën bezocht het stadhuis en het gemeentemuseum. MERRIEKEURING* Bij de door de afdeling Zee land van het Ned. trekpaard gehouden keuring voor de op name van merries in het keu ringsstamboek werden tot nu toe de volgende resultaten be reikt. Gek. Goedgelt. Middelburg 's-Heerenhoek Krabbendyke Kruiningen Goes Wissekerke Kloosterzande Axel- Hulst Zaamslag Terneuzen IJzendijke Oostburg Groede Aardenburg In totaal werden dus 632 merries gekeurd en 481 goed gekeurd. 56 41 38 31 17 10 7 5 54 40 12 10 60 45 57 53 64 51 28 22 SI 22 72 54 55 52 18 12 52 33 SLECHTE WEGEN BIJ WESTKAPELLE. Tijdens de inundatie van Walcheren, weid de provinciale weg van Westkapelle naar Zoutelande op twee plaatsen doorbroken. Eén plaats is nu gedicht, rttaar nog niet be straat. De andere kreek is zelfs nog niet eens gedicht. De weggebruikers zrjn dan ook nog steeds gedwongen een omweg te maken langs de bin nenwegen. Ook deze wegen zijn echter nog zo slecht, dat er herhaaldelijk auto's in de sloot terecht komen. Ook de provin ciale weg Westkapelle—Dom burg verkeert nog in zeer slechten toestand. Over deze weg moet veel materiaal vervoerd worden voor de wederopbouw van Westkapelle. Ook uit Vlissin- gen moet materiaal worden aangevoerd voor het herstel van de dyk. Dit betekent een omweg van 10 km. Het is zeer gewenst, dat in de wegen naar Westkapelle spoedig verbetering komt. Nieuwe spoorbrug. Op 18 Juni zal te Middel burg worden aanbesteed het maken van wegaansluttingen aan de brug voor gewoon- en spoorwegverkeer te Sluiskil met bykomende werken. Dit is voor Sluiskil een ver heugend bericht, omdat men de hoop wettigt, dat er dus eerlang ook een nieuwe spoor brug zal worden gebouwd. PROT. CHR. SCHOOLDAG. Woensdag 11 Juni a.s. zal in het Schuttershof te Middel burg de jaarlijkse Schooldag voor de Prot. Christelijke Scholen worden gehouden. IJzendijke Rundveekeuring. Te IJzendyke werd Maandag de jaariykse premiekeuring van de provinciale commissie tot verbetering van het rundvee fehouden. Keurmeester waren e heren M. Kleinepier uit Middelburg en R. van Waes uit IJzendyke, waaraan nog was toegevoegd de rijkszuivel- consulent de heer Zwagerman. De uitslag luidde: Stieren: 1. Nico v. d. Brak ken, Stierenver. „IJzendyke"; 2. Kees, van J. Boege te Bier vliet; 3. Anitag van Schoon- dyke, G. Doense te IJzendijke; 4. Koert, van J. Temmerman te Hoofdplaat. Kalfskoeien: 1. Anna, van P. Dhondt-Salomé; 2. Bertha, van J. Wyffels; 3. Nelly H, van P. Dhondt-Salomé; 4, Ri ka n, van E. de Millano. Oudere koeien:, Liva van. A. van Waes. Vaarzen: 1. Finke,. van A. Haverbeke te Biervliet; 2. Dor, van A. van Waes te IJzendij ke; 3. Sonia, van A. van Waes te IJzendyke Breskens rundveekeuring. De provinciale commissie ter bevordering van de vee fokkerij in Zeeland heeft te Breskens een keuring gehou den van stieren en vrouwelijk fokvee. Als keurmeesters tra den op de heren v. d. Waes te IJzendijke, M. Kleinepier te Middelburg en de rijks- landbouwconsulent, de heer Zwagerman. Stieren: Willem, Stierenver. Biervliet; 2. Thommy, Aug. de Smet; 3. Bertus, E. Mul- leart; 4. Tonny, A. M. v. riaalschaarste, niet aan tekort van de arbeidskrachten, maar uitsluitend aan de weinige ac tiviteit van de gemeentebestu ren. Er komen absoluut te wei nig plannen bij de desbetref fende instanties binnen. Tevens deelde hij mede, dat even voor de oorlog een plan was om 1600 2000 krotwo ningen in Zeeland, die beslist onbewoonbaar waren, van de woningmarkt af te halen en dus te slopen. Dit is niet gebeurd en zijn nu nog be woond. Dit is een ongewens te toestand. Er zijn industrieën ver trokken omdat er niet ge noeg woningen voor de ar beiders en ambtenaren zyn; nieuwe industrieën vestigen zich niet, niet omdat er geen materiaal is, maar uitsluitend omdat er geen initiatief is voor plannen om te bouwen. Men kan op zijn steun reke nen. Men moet alles in het werk stellen om de ramp op woninggebied in Zeeland af te wenden en alsnog, spoedig ëlannen in te dienen opdat et aantal beschikbare wo ningen voor het plan 1947 gebouwd zal kunnen worden. Het resultaat van deze actie om tot stimuleren van wo- ningbouwstichtingen of vere nigingen over te gaan was, dat er een comité werd ge vormd, dat de mogelijkheden speciaal voor het platteland zal onderzoeken om tot bouwen over te gaan. In deze commissie zullen zitting nemen de burgemees ters van Westkapelle, Dom burg en Ritthem, 2 personen uit de stichting oorlogsge troffenen terwyl uit de wo- ningbouw-verenigingen tc Vlissingen en Middelburg ook twee personen zullen worden aangewezen. ,Aan het einde van de verga dering werd de heer Bommen dank gebracht voor zijn hel- dore uiteenzetting. Te Goes, Terneuzen en Oostburg zijn dergelijke verga deringen gehouden. Gijs; 5. Winston» W. de Jon ge; 6. Jan, Ch. Boerjan. Ie Kalfskoeien: 1. Janny, J. W. v. d. Slikke; 2. Mina, P. L. Mangnus; 3. Mina, M. Verplanke; 4. Tanny, Alf. Temmerman; 5. Geert, A. Ver plankeCasteleijn; 6. Emma, M. A. v. Gys; 7. Nellie, D. Pladdet; 8. Margriet, J. F. Dekker; 9. Mina, M. de Jonge; 10. Geertje, W. Naaije; 11. Ella, idem; 12 Jetje, C. Giel- ïet. 2e Kalfskoeien: 1. Nellie, P. J. Boerjan; 2. Corrie, J. W. v. d. Slikke; 3. Frisa, W. A. Verplanke; 4. Bertha, J. Rijnberg; 5. Rika, C. Giel- let; 6. Nellie, Gebrs. de Jong; 7. Martha, L. Herweijer; 8. Ida, F. Haak; 9. Bertha, J. A. Verplanke. 3e Kalfskoeien: 1. Dora, oud-kampioen, J. Dekker; 2. Mina, A. Geringel; 3. Ansje, B. A. de Groote; 4. Mina, H. Maas; 5. Schoon, F. Haak; 6. Emma, P. de Regt; 7. Rika, W. Naaije; 8. Emma, J. v. d. Wege; 9. Bontje, B. de Groo te; 10. Corrie, J. v. d. Wege. 4e Kalskoeien: 1. Sara, M. v. Gys, kampioen; 2. Bontje, P. Schaap; 8. Ankje, P. J. Boerjan; 4. Mina, J. Rynbei-g; 5. Mina, W. de Jonge. Oudere koeien: 1. Willie III, E. Mullaert, reserve kampi oen; 2. Harmtje, J. Dekker; 3. Anna, J. Dekker; 4. Mol, J. D'Hondt; 5. Fliesta, wed. v. d. Hooft; 6. Bertha, P. J. Boerjan; 7. Koba, P. Mullaert. Kampioenskoe: Sara, van M. v. Gys, medaille van tje burgemeester van Biervliet. Beste groep: J. F. Dekker, medaille van veearts v. d. Vyver. Beste stierkalf: E. Mullaert, med. van de vereniging zelf. Beste productie-koe: Anna van J. F. Dekker, med. van deContrÓle vereniging. Beste stier: Willem, van de Ver. Biervliet, med. van de heer Beghijn van Absdaele. Predikbeurten Ned. Herv. kerk. Oud Vos- semeer: 10 ds. S. G. J. Go- verts; Poortvliet: 10 en 2.30 ds. W. Vroegindewey; Scher penisse: 10 ds. Kooreman; St. Annaland: 9.30 ds. van Griethuijsen; Stavenisse: 10 leesdienst; St. Maartensdijk: 9.30 en 2.30 ds. de Bres; Tho- len: 11 ds. Lans, em. predi kant; St. Philipsland: 10 ds. de Lint. Geref. kerk. Oud-Vossemeer: 6 nm./ds. Vreugdenhil; Poort vliet: uur leesdienst; Tho- len 10 ds. Vreugdenhil. Geref. gemeente,: Poortvliet: 2.30 ds. A. Visser; Scherpe nisse: 9.30 ds. Visser; St. Annaland; 9.30 leesdienst; Stavenisse: 9.30 leesdienst; Tholen: 10 leesdienst; St. Philipsland: 6.30 leesdienst. Oud 'Geref. geméente: St. Maartensdijk: 9.30. leesdienst; St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 ds. de Jong. Chr. Geref. kerk. Oud-Vos- semeer: 10 ds. v. Leeuwen; Tholen: n.m. 7 ds. v. Leeu wen. Rehohofh. St. Maartend|jk: nm. i .ds.. Boeriijst. NetL Herv. kerk. Oostburg: 10 ds. Fournier; Sluis: 9.30 ds. Schrale; St. Ahna ter Muiden: 11 ds. Schrale; Axel: 10 ds. Pennings; Hoek: 10 ds. Kromhout; Hontenisse: 10 ds. Soetekouw; Hulst: 10.30 ds. Hermanides; Sas van Gent: 10 ds. v. d. Graaff; Terneu zen: 10 ds. Cazemier; Zaam slag 9.30 ds. Talma. Geref. kerk. AXel: 10 ds. Couvée; Terneuzen: 10 dhr. Vingerling. E. P. Zandijk ter aarde besteld. Maandagmiddag vond op de Algemene Begraafplaats te Middelburg de teraardebestel ling plaats van het stoffelijk overschot van de heer E. P. Zandijk, die als leaar aan de Rijkskweekschool, de Handels- dagsschool en de Handels avondschool veel voor het on derwijs heeft gedaan. Zeer veel belangstellenden waren naar het kerkhof geko men om deze zo zeer gewaar deerde figuur de laatste eer te bewijzen. Hieronder bevonden zich persoonlijke vrienden, tal rijke personen uit onderwys- kringen en leden van de Mid delburgse Vrijmetselaarsloge La Compagnie Durable, waar van de overledene deel uit maakte. Deze laatsten droegen de kist, waarop behalve witte bloemen het schootsvel en de witte handschoenen (emble men van de Vrymetselaars), Van de dode lagen, naar de goreve. Hier werd achtereen volgens het woord gevoerd door de heren W. Tichelman, die als persoonlek vriend af scheid nam. J. W. Kogeler, wethouder van financiën, die als voorzitter van de Vereni ging voor Handelsonderwijs de verdiensten van de heer Zan dijk voor het handelsonderwijs schetste, W. J. Hoencamp, die als voorzitter van de loge na mens de leden een laatste froet bracht en W. de Pagter, le als tolk van de leerlingen optrad, enzelf oud-leerling de dank uitte voor al het-*r gene, dat de ontslapene voor zijn pupillen heeft gedaan. Hij besloot met het citeren van 'n fragment uit Goethe's Faust, dat altyd een diepe indruk op de heer Zandijk maakte en waarvan de philosophische wijsheid op dit ontroerend mo ment diepe indruk maakte. Nadat de kist, waarop na mens de loge een witte roos was gelegd, in het graf was neergedaald, dankte de schoon zoon van de overledene, dr. H. ten Kate, de aanwezigen voor het betoonde medeleven. De mosselhandel met België Het ligt in de bedoeling van het Centraal Verkoop* kantoor van Mosselen te Ber gen op Zoom, de mossenhan- del op België reeds begin Juni open te stellen. Haamstede KABOUTERS VIERDEN MOEDERDAG. De kabouters, de Maribee's, onderdeel van het Nederlands Padvindsters Gilde tc Haam stede, hebben Zaterdag in hun clubgebouw te Haamstede een moedermiddag belegd on der leiding van „Oehoe" Vis, die het doel en streven van de meisjespadvindery uiteen zette. Er werden voordrach tles en zang ten beste gegeven en enkele spelletjes gedaan. De leidster deelde mede, dat deze zomer ook een af* deling van het gilde zal wor den opgericht. Burgerlijke stand ST. PHILIPSLAND. Bevallen: W. I. Beneker—v. Iwaarden, d.; M. P. Kosten Lindhout, d.; Z. B. N. Mathy's- senOpdorp, d.; R. van Dijke Reyngoudt, z.; A. M. Moer landBeurkens, d.; J. T. Quist Moerland, z.; J. Wes'dorp Abrahamse. z.; J. P. Kunst- Verwijs, d. Getrouwd: A. van der Meer, 55j., weduwn. v. M. A. Scheer- meijer, en C. Bekker, 56 jaar. Overleden: K. L. Feleus, 23 U J. P. Bijl, 75 j.; D Quist, 81 j.; J. Kaashoek, 67 j.; S. Wagemaker, 73 jaar. SCHERPENISSE. Ondertrouwd: J. A. Rysten- bil, 24 j.. en B. Bevelander, 24 jaar. Getrouwd: J. N. v. d. Slikke, 29 j. en C. T. Hage, 30 j.; A. K. Verwaard, 42 j. en C, Hou- ke. 37 j.; J. A. Rijstenbil, 24 j. en B. Bevelander, 24 j. CADZAND. Bevallen: P. DuininckVas- seur, z.; S. J. Vasseur Dreve, d.; A. M. de Groote— Provoost, z. Overleden: J. Cappon, 72 j., echtgen. van de Brujjne. (Ingezonden mededeling) WIE WIL RUILEN te Goes mooi winkelpand op een der beste standen, voor vrije woning te Goes? Ook kleine woning kan in aanmer king komen. Brieven no. 596, Bur. P.Z.C., Goes. (Ingezonden mededeling) UW PIJNEN VERDWIJNEN met de schadelijke zuren, als ge met de beroemde dagelijk se (kleine) dosis Kruschen de zuren verwijdert, die de pij nen verwekken. Dan smoort ge Uw rheumatiek als het ware in de kiem. Niet zonder reden zweren tienduizenden oud-rheumatieklijders over de gehele wereld bij Kruschen Salts. Zij weten bij ondervin ding wat Kruschen voor hen deed. Volg hun goede voor beeld, begin ook een bloed zuiverende kuur met Kru schen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 18