PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Dalende kolenproductie Republikeinen weigeren De staat West Borneo Marine-actie in het Ruhrgebied Ongewenste Duitsers Vandaag Tragisch ongeluk voor Sibolga Geen wederopbouw 190e Jaargang - No.l 10 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsche Courant. Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 13 Mei 1947 abonnementsprijs j 25 cent pet week 3.20 per kwartaal franco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. advertentieprijs 12 cent per mm., minimum per adver tentie 2.—. Buream gevestigd te Vlissingen; Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg i Londensche Kaal 29. telefoon 2077 en 2924 Goes: Turfkade 15. telefoon 2475 Oostburg: Gratamastraat 3. telefoon 102: TeraeusenBrou«erijstra-t 2. Postrekening nr. 359303 P.Z.C.. Middelburg. Het wereldgebeuren Voedselcrisis blijft onverminderd voortduren. Communistische campagne ingezet. De tweede reeks van pro test-demonstraties in West- Duitsland, die dit keer is ingezet in Hamburg, heeft opnieuw de aandacht geves tigd op de broeiende atmos feer in de Britse zóne. De voedselcrisis daar duurt on verminderd voort en is fei telijk een slepende crisis ge worden, waarvan het einde niot te voorzien is voor de oogst van dit jaar ter be schikking kan komen. De be zettingsautoriteiten zijn niet in staat en trouwens ook niet van plan om door verhoogde import het broodgebrek te verminderen. Het enige wat zij konden doen was de Duit se boeren waarschuwen, dat er nog een bezetting is, die desnoods zal kunnen optreden. De boeren blijven n.l. weige ren aan hun leveringsplichten te voldoen en zijn daarmee voor een groot deel verant woordelijk voor de huidige voedselschaarste. Van meer betekenis dan de berichten over de protes ten zijn de kolencijfers die vorige week te Essen werden bekend gemaakt. Uit deze cijfers blijkt, dat de productie zich in dalende lijn beweegt en is afgezakt tot het peil van Januari. In April is de productie 700.000 ton bene den plan gebleven en als dat zoo doorgaat, vreest men het uitvallen van de staal-, chemi sche- en bouwbedrijven. Er zijn dan ook krachtige maat regelen tegen het beroven van kolentreinen afgekondigd. Dit alles geeft de Duitse pers aanleiding tot zeer somber gestemde beschouwingen, die het best gekenschetst worden door een citaat uit het blad „Der Morgen": „Nog hebben wij innerlijk de schrik van de afgelopen winter niet over wonnen of het spook van de volgende winter werpt reeds zgn schaduwen vooruit". De communisten in het Ruhrgebied maken van de al- v gemene malaise gebruik om een nieuwe campagne in te zetten en daarmee munt te slaan uit hun laatste verkie- zingssuccessen. Met machtige reclame-middelen wendt de communistische partij zich tot de sociaal-democraten en de partijlozen om de vorming van een socialistische een heidspartij te bewerkstelligen naar het voorbeeld van die in de Sowjet-zöne. Voor deze week zijn niet minder dan dertig meetings voor het ge hele land van Noordrijn en "Westfalen op touw gezet, die door de communistische pers als „conferenties der eenheid" worden bestempeld. Zij zullen hun hoogtepunt vinden op landelijke partijdagen, op 14 en 15 Mei te Solingen, de meest rode stad uit het Ruhrgebied, waar bijna de helft van de kiezers commu nistisch heeft gestemd. De beide leiders van de eenheids partij in de Sowjet-zöne, Pieck en Grotewohl, zullen op deze partijdagen het woord voeren om de samensmelting van de K.P.D. met de S.E.D. te eisen. Tegelijk wensen de communisten de vorming van een linkse regering in het Van Tiergarten tot volkstuin. De eens broemde Tiergarten, het uitgestrekte park in het centrum van Berlijn, is thans hervormd in een nijver werk terrein voor volkstuinders. Het park was reeds volkomen ont luisterd uit de eerste na-oor logswinter gekomen en door de hout-nood herschapen in een kale vlakte, waarop nau welijks nog enkele bomen wa ren achtergebleven. Het park is thans verkaveld in kleine strookjes, waaruit de Berlij- ners een magere oogst willen halen. De enige mest, waarover men beschikt, is die welke paarden op de straten nalaten en die naarstig met vegers en blikken vergaard worden. Er zijn thans plannen geopperd om in de Tiergarten een dui zendtal noodwoningen met bij behorende tuinen te bouwen en daarmee het voormalige park tot een dorp in het hart van de stad te maken. Vragen over de volkstelling. Het Tweede Kamerlid de heer Goedhart heeft aan de minister van binnenlandse za ken schriftelijk gevraagd of hij opdracht heeft gegeven op de formulieren voor de te houden volkstelling geen vraag op te nemen, waarop de invuller kan antwoorden, dat hg tot geen godsdienstige gemeenschap be hoort, en of de minister niet van mening is, dat ook een overzicht nodig is van hen die niet tot een godsdienstige ge meenschap behoren. land van Noordrijn en West- falen, zo mogelijk met uitslui ting van de C.D.U. Het schijnt, dat de commu nisten door hun actie aan invloed in de bedrijven win nen. De laatste weken wer den in zes grote staalbedrij ven vier communisten geko zen tot voorzitter van de be- drgfsraden, hetgeen wijst op een tendenz naar uiterst links onder de arbeiders. Ver wonderlijk is dit niet so ciale ontevredenheid leidt in de regel tot een groeiende aanhang van uiterst links of uiterst rechts. Toekomst der K.L.M. Dr. A. Plesman, president directeur van de K.L.M., heeft Vrijdag voor de conferentie van de leao te Montreal ver klaard, dat volgens de Neder landse opvatting de huidige multilaterale ontwerp-overeen- komst voor het vervoer door de lucht een stap achteruit betekende. „Wij zijn ervan overtuigd", aldus dr. Plesman, „dat het huidige systeem van overeenkomsten in de verkeer de richting leidt, de ontwikke ling van de burgerluchtvaart vertraagd wordt door politieke invloeden en geweldig veel ar beid in negatieve zin wordt verrricht". Dr .Plesman drong er op aan, dat de regeringen het vraagstuk niet uit nationa listisch standpunt zouden be zien en meende, dat een multi laterale overeenkomst gegrond op de souvereiniteitsgedachte in deze tijd alleen bereikt kon worden, indien de betrokken landen vertrouwen in de toe komst hadden. Blijven nog rondhangen in Nederland. De statenlozen. De hoofdinspecteur van de vreemdelingendienst der Am sterdamse politie, de heer H. R. Stoett, vertelde iets over de ongewenste Duitsers in Neder land. Alleen ln Amsterdam zijn nog 5000 Duitsers blijven han gen. Daarvan is een groot aan tal „niet gewenst" en zij moe ten eigenlijk opgesloten wor den, maar het doorgangskamp Mariënbos zit vol daar zijn er 800 en voor de overigen moet men nu volstaan met een straffe meldingsplicht. De Nederlandse S.S.'ers die hun nationaliteit kwijt zgn, worden als statenlozen be schouwd. Zij kunnen niet uitge wezen worden. Hoogstens zou men hen. als zij zich weer met politiek inlaten, kunnen Inter neren als „ongewenste yreem- delingen". De mogelijkheid van deze in ternering wordt thans overwo gen. Ons land oefent een zeke re aantrekkingskracht uit op Duitsers, want gemiddeld ko men er drie per week de grens over om in Nederland een be staan te zoeken. Zij worden teruggestuurd. Nederland is thans bereid Duitse vrouwen, die met Ne derlanders zijn gehuwd, in Ne derland toe te laten mits haar politiek verleden gunstig is. Drie woningen door de bliksem getroffen. Tgdens een hevig onweer ge paard met hagel, sloeg de blik sem in op drie plaatsen onge veer tegelijk in het dorp Eethen aan de Maas. De nieuwe boerderij van M. Boll brandde af. De slagerij van J. Verbee, werd een prooi der vlammen. Te Drongelen brandde de kapitale boerderij „De oliepot", bewoond door het gezin C. Schop, geheel uit. Tevens werd in het land nog een koe door de bliksem ge troffen. De geallieerden dringen aan op toelating van ongeveer 1000 dezer vrouwen in Nederland. Wij moeten, aldus de heer Stoett. deze toelating in de hand werken, omdat we daar tegenover kunnen verlangen, dat de geall. de ongewenste Duitsers uit Nederland terug nemen in hun bezettingszones. ...is het 50 jaar geleden, dat door Marconi voor het eerst draadloze sei nen werden uitgezonden en opgevangen over de golf van Spezzia, voor die tijd een bijzondere Vergiftig gebak. De Moederdag is voor de Delftse banketbakker D. en een aantal van zijn klanten niet bepaald vreugdevol gewor den. De bakker had ter gele genheid van deze dag een groot aantal taarten gemaakt en deze geleverd aan bewoners van de Laan van Altena en het Agneta-park. Er schjjnt met de ingrediënten iets niet in or de te zijn geweest, want kort na het eten van de taarten vertoonde zich bij een zestig tal personen ernstige maag- en darmstoornissen. De toe stand van drie personen (twee volwassenen en een kind) was van die aard, dat opneming in het ziekenhuis noodzakelijk werd geacht. De commissaris van politie zal een bacterioloog opdracht geven tot het onder zoeken van het geval. Het verloop van de vergifti ging is niet van al te kwaad aardige aard. De bakker heeft, toen men hem van de verschijnselen op de hoogte stelde, zelf onmid dellijk de politie gewaar schuwd, alsmede de kopers der taarten, om verdere gevolgen te voorkomen. tijdens een vliegfeest Twee sporttoestellen kwamen in bolsing. Tijdens een vliegfeest ter ge legenheid van de opening van het vliegveld te Keerbergen (tussen Leuven en Mechelen) heeft zich voor de ogen van honderden toeschouwers een tragisch vliegongeluk voorge daan, waarbij drie personen werden gedood en twee zwaar gewond. Twee sporttoestellen vlogen op 200 m. hoogte tegen elkaar en stof-tten omlaag. Het ene toestel raakte onmiddellijk in brand, waardoor de piloot en twee passagiers in de vlammen cmkwamen. Het andere toestel kwam enkele honderden me ters verder in de weide te recht, de inzittenden, een da me-passagier en de piloot wer den zwaar gewond. 20 TOESTELLEN IN DE LUCHT. Hoewel het vliegveld Keer bergen slechts een lengte heeft van 500 meter, stegen na de opening twee groepen van vijf en drie sporttoestellen geza menlijk op en de oefeningen wisselden elkaar in snel tem po af. Intussen landden nog steeds vliegtuigen met piloten uit Brussel en Antwerpen, zo dat op zeker ogenblik meer dan 20 toestellen boven het vliegveld cirkelden. Onder de personen die het vliegfeest te Keerbergen bij woonden, waren er velen die voor het eerst een tochtje met het vliegtuig maakten. Ver scheidene sporttoestellen ste gen omhoog voor een korte luchtdoop. Om 18.30 uur wa ren twee van deze toestellen aan het rondcirkelen. Het ene vliegtuig kwam uit de rich ting Haacht, terwijl het andere uit de richting Lier het vlieg veld naderde. Door een onbe kende oorzaak raakten de vleu gels der beide toestellen elk aar en de toeschouwers op het vliegveld zagen met ontzet ting hoe de piloten de macht over hun toestel verloren en omlaag stortten. Legpenning van H.M. de Koningin voor de NJ.V.-mars. Naar wij vernemen heeft H. M. de Koningin een legpenning als wisselprijs beschikbaar ge steld voor het beste militaire detachement dat deelneemt aan de N.J.V. mars op Hemel vaartsdag. De wisselbeker, welke de Koningin voor de oorlog voor deze mars beschikbaar had gesteld en welke in 1940 ge wonnen was door het corps cadetten te Breda, is tijdens de Duitse bezetting verloren gegaan. „Linggadjati"' na te leven Zij willen beschikken over Nederlands bezit. Over de stand der Neder lands-Indonesische economi sche onderhandelingen geeft een communiqué van de rege ringsvoorlichtingsdienst nog de volgende bijzonderheden Zoals bekend laat de rege ling van 28 Januari 1947 de export van alle bevolkingspro- Plechtige installatie verliep opgewekt. Feest te Pontianak. Maandagmorgen heeft te Pontianak de ondertekening plaats gehad van het West Borneostatuut, waarbij de West Borneo raad werd in gesteld, die nader zal be slissen over de toekomst van het land. Vermoedeiyk zal het land een zelfstandig onderdeel worden van de Vereenigde Staten van In donesië met de sultan van Pontianak als gouverneur of president. De bevolking van West-Bor neo omvat een millioen zielen, die bestaan uit Dajakkers, Ma- leiers en Chinezen. De plechtigheid had plaats in het paleis van de sultan. Na aankomst van dr. van Mook droeg sultan Hamid de voorzittershamer aan hem over. Ter eere van de onder tekening hadden feestelijkheden te te Pontianak plaats, die Eduard Verkade neemt afscheid van het toneel. Eduard Verkade, die na de viering van zijn 40-jarig to neelspelersjubileum niet meer op de planken zal komen, neemt dezer dagen afscheid van het schouwburgpubliek op de gala-avond in de Amster damse Stadsschouwburg. Aan deze avond verlenen hun me dewerking mevrouw Fie Ka reisen, mevrouw Nel Stans, de heren Henry Eerens, Paul Huf, Cees Laseur, Dirk Verbeek en anderen. Hr. Ms. Banckert werd aangevallen. De marine-voorlichtings dienst meldt, dat tijdens een onderzoek van het ru.s. „Nan Mei'' op de rede van Sibolga door Hr. Ms's „Banckert"' een republikeins marinevaartuig verscheen, dat geen gevolg gaf aan het driemaal herhaald en door het schip begrepen bevel tot stoppen. Hierop werd door een motorsloep van de Ban ckert een waarschuwingsschot gelost, waarna van de wal een mitrailleur- en geweervuur kwam. Dit vuur werd door de Nederlandse torpedojager tot zwjjgen gebracht. Het 800 ton metende Britse m.s. „Nan Mei" heeft te Sibolga 50 ton rubber van een onbekende eigenaar geladen. Men was in het bezit van de vereiste vaarvergun- ning. Aan een gedeelte van de be manning onder wie zich Brit se onderdanen bevonden, is door de Indonesische autoritei ten belet aan boord terug te keren. door de hoge gasten uit Bata via onder wie zich de Ned. mi nisters. de lt. gouverneur-gene raal en de commissie-generaal bevonden, met belangstelling werden gevolgd. Sultan Hamid II recipeerde in zijn paleis. Hij was gekleed in statiegewaad én stond in de troonzaal onder het portret van H. M. de Koningin. De staat Pasoendan. De heer Soeria Kartelega- wa, de leider van de Pa- soendan-beweging, heeft Maandagmorgen op een massavergadering te Bata via over het doel van de be weging gesproken in de zelfde geest als de vorige week reeds te Bandoeng is geschied. Hij verklaarde, dat het uitroepen van de onaf hankelijkheid niet van hem zelf is uitgegaan, doch op aandringen van het hoofd bestuur heeft plaats gehad. Hij eindigde met het uit spreken van de hoop op steun van Nederland en de Nederlands-Indische rege ring. Nieuwe boot voor Harwichlijn. Op 23 Mei zal de nieuwe boot van de Harwichlijn de „Arnhem", haar eerste vaart HarwichHoek van Holland maken. Onder de gasten be. vindt zich de directie van „The London and North Eastern Railway", en zal bij uitzon dering naar Rotterdam door varen. Het uit 80 personen be staande gezelschap zal zich naar Den Haag begeven, als gasten van de Ned. Spoorwe gen, waarvan de directie ter begroeting te Rotterdam aan wezig zal zijn. Op 26 Mei zal de geregelde dienst Harwich Hoek van Holland worden ge opend. Staatsloterij. 500e Staatsloterij, 5e klasse, f 5000.— 20504. 1500.— 19153. f 1000.— 1585, 19589. 400.— 8215, 10958, 18621. 200.— 3572, 6177, 6375, 6594, 10334, 12389, 12916, 13673. 100.— 1486, 2227, 2297, 3102, 9195, 10820, 12961, 13166. in Zeeuwsch Vlaanderen De gedupeerden weten nog steeds niet, waar ze aan toe zijn En de stemming kan gevaarlijk worden. Ook Zeeuwsch Vlaande ren en vooral West- Zeeuwsch Vlaanderen heeft zijn wederopbouwproble- men. Wie daarvan iets wil horen moet zijn oor maar eens te luisteren leggen bij de bevolking zelf. Natuurlijk „Wederop bouw" hééft hier gewerkt. Maar wat is er nu eigen lijk tot stand gekomen? Wij stelden deze vraag, toen we door het l>estuur van de Vereniging „West Zeeuwsch-Vlaanderen'in de gelegenheid werden ge steld eens met mensen uit de praktijk over deze din gen te praten: een aanne mer, een burgemeester, een boer, een arbeider en een middenstanders. Iemand, die dagelijks allerlei finan ciële puzzles uit te knob belen krijgen! Allemaal echte Zeeuwsch Vlamingen, die ploeteren en tobben om wat de oorlog hier tot puin heeft geslagen weer opgebouwd te krijgen. Wat is er tot nu toe tot stand gekomen? Het antwoord is een ont goocheling: Niets! Maar er zijn toch al weer woningen gebouwd? Kijk in Breskens, Oostburg, Zuid- zande, Cadzand. Waar u maar wilt Inderdaad. Maar dèt is geen wederopbouw. Dat zijn woningwet-woningen, die de mensen kunnen huren. Mis schien straks ook kopen Maar ze hadden zelf een eigendommetje en daarop rust herbouwplicht. Wat moet daarvan terecht komen Bovendien: met de woning- bouw-complexen wordt de be bouwing verplaatst naar de buitenkant van de dorpen. Maar hoe wordt de oude dorpskern dan ooit weer op gebouwd Van Schoondijke, van Oostburg, van Sluis Zó worden de problemen van de wederopbouw buiten de kringen van de gedupeer den misschien weinig bezien, maar inderdaad is het toch niet anders. FINANCIËLE REGELING! Wat is daarvan nu de oorzaak? Waarom kan de par ticuliere herbouwplichtige zijn pand niet opbouwen? Heus, hier in Zeeuwsch Vlaanderen is het niet het gebrek aan arbeiders of aan materialen, dat de zaak stag neert. Natuurljjk, ook daar mede zjjn er wel moeilijkhe den, maar de voornaamste oorzaak van het niet op gang komen van de eigenlijke we deropbouw ligt toóh wij schreven het reeds vaker in het uitblijven van de fi nanciële jregeling. Men weet niet waar men aan toe is en dat maakt de mensen kop schuw. Voor panden van minder dan 500 kub. meter is be kend, dat er een Rijksbijdra ge op basis van de waarde in 1940 zal komen. Maar hoeveel is dat? Er staat im mers niets meer van het oude pand. Het verschil met de werkelijke herbouwkosten moet overbrugd worden. Een renteloos en een rente dragend gedeelteMaar hoeveel? Niemand weet het. en geen bureau kan de men sen inlichten. Zelfs niet over een voorschot. Is het een wonder dat de eigenaren er niet aan durvep te beginnen? Velen hebberi alles klaar: het plan, het be stekIn Aardenburg wer den er in Februari zelfs al aanbesteed. Maar ook al zou men het zelf kunnen en willen bekostigen, de gemeente kan geen bouwvergunning geven zolang de financiële regeling er niet is. Want wie zal de aannemer betalen, als het eens fout mocht lopen? En bij de grote panden hotels, café's, grote za ken is het niet beter ge steld. Daarvoor weet men niets anders dan van een Rijksbijdrage op basis van Mei 1940. En voor de rest: naar de Herstelbank. Maar die moet de garantie heb ben, dat de eigenaar zijn pand ook rendabel zal kun nen maken. Als er maar één zou kunnen beginnen Als er maar één zou kunnen beginnen, verzuchtte de voorzitter van „West Zeeuwsch Vlaanderen." Als er maar één nu eens zwart op wit kreeg, waar 'ie aan toe was. Dè,n zouden er di rect velen volgen. Maar zo gaat het niet. En de prij zen worden intussen steeds hoger! De herbóuwplannen voor de gemeenten. En dan is er nog een groot bezwaar! De herbouwplannen van de gemeenten worden opgezet door een stedebouw- kundige en daarna goedge keurd door de Raad. Alle maal prachtig. Maar dan be gint de ellende. De financi ële consequenties van het plan moeten berekend wor den vóór Den Haag er zijn fiat aan wil geverï en voor dat lang niet eenvoudige werk hebben de stedebouw kundigen onvoldoende be kwaam personeel. FOUT! Hier liggen ook de grote psychologische gevaren. Di rect na de bevrijding was men zo optimistisch. Grote plannen werden opgezet. Geld speelde geen rol. Dat kwam later wel. En nü is het la ter en zit men met teleur stelling en ontgoocheling. Zo heeft men in die eerste tijd vele fouten gemaakt. Er waren een paar heren vreemden die decreteer den hoe het moest. Vijftig procent van de bevolking zou moeten evacueren. Hulzen, waarvan men nu weet, dat ze nog best hersteld hadden kunnen worden, werden door bulldozers met de grond ge lijk gemaakt. Volgens het plan Alleen wie behoorlijk van zich af kon spreken, wist soms wat te redden. Maar hoevelen konden dat? En eigenlijk is het bij het systeem van tot het ui terste doorgevoerde cen tralisatie nog nét zo. Er wordt gedecreteerd en Mie niet heel glad is, legt in vele gevallen het loodje. Daarover is men het wel eens en men ziet hierin een groot gevaar. Want de Zeeuwsch Vlaamse bevolking moge dan de gemoedelijkheid zelf zgn en door de vele el lende zelfs wat apathisch ge worden, wanneer de stemming omslaat, konden er wel eens rare dingen gebeuren. En daarvan zgn we heus niet meer zo heel ver af! Meii prikkelt de mensen op vele manieren. Soms door de behandeling op de bu reaux, waar men van het kastje naar de muur wordt gestuurd, terwijl de stukken in een lade liggen te ver stoffen. Soms door feestjes, welke men de ambtenaren gaarne zou gunnen, als men ook resultaten van hun werk zag. En zeker wanneer men moet aanzien hoe in Oost burg nu weer een „noodwo ning" voor een van deze amb tenaren wordt gebouwd, die er uitziet als een villatje. Met spouwmuren en houten vloeren. Een keurig pannen dak. Tweemaal zo groot als die, waarin de bevolking zelf heeft moeten trekken. Zonder dat de eigenaar van de grond in het ingebruik ne men werd gekend. En dat op een stuk grond waarop zij, die er 'al jaren woonden, niet mogen her bouwen. .Volgens het plan... Dit alles moge somber en scherp klinken, maar het zijn de grieven, zoals ze onder de bevolking en onder hen, die dagelijks met deze materie te worstelen hebben, leven. Hebben ze ongeljjk? We geloven van niet. En anders: aan de Weder opbouw om met tastbare re sultaten het tegendeel te be wijzen. De Zeeuwsch Vlaming wil niets liever dan jjat! ducten met uitzondering van de uitvoer van ondernemings producten vrij. Deze maatregel is bedoeld om de uitvoer van ondernemingsproducten, die an- ders zonder medewerldng en goedkeuring van de wettige eigenaar naar het buitenland zouden worden gesmokkeld, te voorkomen. Na de onderteke ning van Linggadjati werden door de Nederlands-Indische regering onmiddellijk voorstel len gedaan om het goederen verkeer weer in normale banen te brengen. De voorgestelde regeling betrof in de eerste plaats de instelling van een centraal toezicht op import en export. Het lag hierbij in de bedoeling dit toezicht in han den te leggen van een gemeen schappelijk contröle-orgaan en dat een gemeenschappelijk deviezenfonds ingesteld zou worden, waaruit de noodzake lijke aanschaffingen voor ge heel Indonesië zouden kunnen worden gefinancierd. Dit voorstel is door de re publikeinen verworpen, daar aan republikeinse zjjde de gedachte van een regeling voor geheel Indonesië niet kon worden aanvaard, on danks het feit, dat Lingga djati daarvan uitgaat en het economisch belang van In donesië dit eist. Hierdoor is mede belet de instelling van een gemeenschappelijke dou ane. Ook een voorlopige re geling, waardoor de onderne mingsproducten zo spoedig mogelijk ter beschiking zou den komen, werd niet aan vaard. De tegenvoorstellen van de republiek verwaarloosden zo wel de onvoorwM.rdelijke er kenning van art. T4 der over eenkomst inzake de rechten der niet-Indonesiërs op repu blikeins gebied als van art. 15, waarin aanvaard werd, dat ge bruik gemaakt zou worden van het bestaande Indische over heidsapparaat, waardoor een deugdelijke regeling op korte termijn zou zijn gewaarborgd. Naar gebleken is Treeft deze houding van de republiek in Nederlandse kringen ernstige bezorgdheid en teleurstelling gewekt. Niettemin wordt ge tracht alsnog een oplossing te vinden. Torpederen Indonesiërs Linggadjati In een artikel over de weigering van de republi keinse regering, om mede te werken met de Neder lands-Indische regering een gemeenschappelijk orgaan samen te stellen, dat toe zicht zal houden op de bui tenlandse handel van geheel Indonesië, spreekt het te Batavia verschijnende blad „De Nieuwsgier" van „tor pederen". Het blad herinnert eraan, dat na de ondertekening van de overeenkomst van Ling gadjati de minister van eco nomische zaken van de repu bliek, dr. A. K. Gani, deed blgken van groot enthousias me. Later kwam het mo ment, waarop dr. Gani om zwaaide en verklaarde, dat de buitenlandse ondernemin gen niet zouden worden te ruggegeven voor het defini tieve terugtrekken van de Nederlandse troepen. „De Nieuwsgier" vergelijkt de economische onderhande lingen met de gang van een slak. Het blad constateert evenwel, dat de republiek er zich rekenschap van geeft, dat de economische situatie met de dag slechter wordt en onthult verder, dat een mon delinge boodschap uit Wash ington met als bestemming Den Haag die het onge duld van de Amerikaanse re gering uitdrukt door de directie het Verre Oosten van het departement van bui tenlandse zaken aan de re publikeinse regering is over gebracht. r~ Oude Tuben. Per jaar verbruikt Nederland ten minste 100.000 kg. lood voor de vervaardiging van tuben. Nog afgezien van een ernstig tekort aan lood over de gehele we reld is met de invoer van een gelijke hoeveel heid nieuwe grondstof fen ruim honderd dui zend gulden aan devie zen gemoeid. Het is dan ook, naar men ons van officiële zijde mededeelt, dringend noodzakelijk, dat het publiek bij aan koop van een volle tube, een ledige tube inlevert. Deze eis moet onverminderd van kracht blgven. Het pu bliek en de handel wordt met de meeste klem verzocht hun me dewerking te verlenen opdat de voorziening van de Nederlandse in dustrie met tuben ge waarborgd blijft. 1400 arbeiders van twee fabrieken van Renault zgn gisteren, nadat zij nog geen \-2 uur het werk hervat had den, weer in staking gegaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1