Geloofde jhrde Geer in een overwinning van Duitsland? f1 B.V.V. eindelijk kampioen I S 5AHW0CEH UIT DE PROVINCIE Verkeer met Duitsland Bom van duizend kilo explodeerde te Maarn ZEEUWSCH-VLAANDEREN Tliolen "chouwen en Dveland Zijn terugkeer had een slechte Invloed op het Nederlandse volk. Nederlandse en Duilse getuigenverklaringen. Bij de voortzetting van de behandeling van de zaak te gen jhr. rar. de Geer voor het Bijz. Gerechtshof te Am sterdam verklaarde mr. van Harinxma thoe Slooten, Ned. ambassadeur in Brussel, iie inmiddels ook was aangeko men, dat hy in Lissabon met verd. gesproken heeft- Hij kreeg daar de indruk, dat jhr. de Geer overtuigd was, dat Duitsland de oorlog zou win nen. Oud-minister prof. Gerbran- dy is de volgende getuige. Over het ontslag van jhr. de Geer als minister-president vertelt prof Gerbrandy, dat dit niet geheel vrijwillig geschied. Hij wenst zich ech ter niet uit te laten over de redenen, die tot dit ontslag aanleiding hebben gegeven. Pres.: „In Augustus 1940 vroeg jhr. de Geer, toen hij nog minister-president was, verlof om een vacantiereis naar Zwitserland te maken. Hoe vond u dit verzoek?" Prof. Gerbrandy antwoord de hierop: „Ja dit bevreemd de mij. De plaats van de mi nister-president was natuur lijk bij de regering". Pres.: „Toen verdachte naar Indië vertrok, lag het in de bedoeling van de Nederlandse regering de oorlog door te zetten tot het bittere einde. Is dat zo?" Hierop verklaarde prof. Gerbrandy: „Kort voor zijn aftreden zeide jhr. de Geer op een ministerraadvergade ring, dat hij geen eerste mi nister kon blijven als ik door ging het aan te sturen op het doorzetten van de oorlog". Pres.: „Er is sprake van ge weest, dat een Nederlands gouvernement onder leiding van jhr. de Geer het de Duit sers gemakelij ker zou maken hun bewind in Nederland te voeren. Lijkt het u waar schijnlijk, dat jhr. de Geer een dergelijke functie zou hebben aanvaard?" Prof. Gerbrandy: „Zeker niet. Daar was hij natuurlijk tegen". Pres.: „U twijfelt dus niet aan zijn vaderlandsliefde?" GOED FINANCIER. Na de middagpauze trad als eerste getuige de oud-mi nister van koloniën Ch. I. J. M. Weiter voor het getuigen- hekje. Over het vertrek van jhr. de Geer uit Londen vertelde oud-minister Weiter, hoe hij in 1940 aan de verdachte de opdracht gaf voor zijn zen ding naar Indië. „Ik vroeg hem", zo ver klaarde getuige, „of hij er iets voor voelde om naar Indië te gaan om zich te oriënteren ten aanzien van de algemene financiële situatie". Pres.: „Heeft hij de op dracht aanvaard?" Get.: „Ja inderdaad. Wij be treurden het, dat een goed financier als jhr. de Geer in Engeland werkeloos was. Uit Portugal ontvingen wij een brief, waarin hij ons mede deelde, dat hy zich als oud minister gerechtigd achtte (Ingezonden mededeling) Voor herstellenden en anvakken o dien moeilijken tijd van her» «tef wanneer de ziekte ge- nezen is maar de krachten eoo langzaam terugkomen - is Sanatogen een heerlijke uitkomst *ct is een geconcentreerd kracht- end voedsel, dat door de kstc maag verdragen wordt dat de krachten zienderoogen t toenemen. k gij kunt Uw herstel met natogen bespoedigen. Begin er üdaag oog mee. (Ingezonden mededeling) r Morgen Nationaal-mesies kopen naar zijn vaderland terug te keren. De minister-president heeft hem medegedeeld, dat zulk een handeling ongeoor loofd is". De oud-minister van onder wijs, Bolkestein, gaf als zijn mening te kennen, dat jhr. de Geer er zeer verkeerd aan gedaan heeft door naar Ne derland te gaan in plaats van naar Indië. DUITSE GETUIGE. Voordat de getuige Otto Be ne, de thans gedetineerde oud-gevolmachtigde van de Duitse regering in Den Haag gehoord werd, verzoekt prof. van Hamel de partijen zo min mogelijk vragen te stellen aan de Duitse getuige: „Omdat het niet nodig is, dat Duitsers een oordeel zouden vellen over zuiver Ned. aangelegenhe den". Otto Bene had toen de aanvraag van verdachte bin nenkwam, aan zijn regering geadviseerd, dat er geen be zwaar was jhr. de Geer in Nederland toe te laten, indien hij zich zou verplichten zich hier niet op politiek terrein te bewegen. Verdachte vertelde vervol gens hoe hij eerst in Lissabon en toen in Berlijn op reis naar Nederland deze beloften heeft afgelegd. Hij ontkende* echter ooit beloofd te hebben, dat hij in Nederland niets tegen de Duitsers zou ondernemen. De ze voorwaarde was hem nooit gesteld. Otto Bene verklaarde voorts, dat men in Duitse kringen er in politiek opzicht een zekere waarde aan hecht te, dat jhr. de Geer naar Ne derland terugkeerde. De voornaamste reden was ech ter, dat men er geen nadeel in zag, „de oude man naar zijn familie te laten terug keren". VERKLARING VAN VON RIBBENTROP. Vervolgens las de president de verklaring van von Rib- bentrop voor, waarin deze zei- de, dat hij inderdaad toestem ming had gegeven jhr. de Geer in Nedêrlörid toe te 'la-^ ten. Von Ribbentrop wist, dat verdachte een vooraanstaand man was in de Nederlandse politiek en meende, dat hij wellicht de leiding van een Nederlands kabinet onder Duitse invloed op zich zou kunnen nemen. VERDACHTE WORDT ONDERVRAAGD. Vervolgens ging de presi dent er toe over jhr. de Geer te ondervragen. Pres.: „U heeft zich in strijd met de wil van de Neder landse regering naar Neder land begeven, Geeft U dit toe?" Jhr. de Geer: „Inderdaad, in strijd met de wens van de regering, maar ik was geen minister meer en was de re gering geen gehoorzaamheid verschuldigd". t Jhr. de Geer was niet be reid verdere vragen van het Hof thans te beantwoorden. Hij meende, dat hij alle te stellen vragen in zijn plei dooi van morgen kon beant woorden. Toch gaat jhr. de Geer in op de hem gestelde vragen en geeft enkele punten van de tenlastelegging toe, doch ont kent ten stelligste, dat zijn te rugkomst in Nederland na delige invloed zou hebben op de vastbeslotenheid van het Ned. volk de strijd voort te zetten. DE BROCHURE. De getuige Otto Bene werd weer voorgeroepen en ver klaarde, dat hij na inzage van de brochure, deze naar het ministerie van buitenlandse zaken ter beoordeling had doorgezonden. De brochure kwam terug met enkele cor recties, die met jhr. de Geer besproken werden. Verdachte antwoordde op een desbetreffende vraag, dat er in de brochure geen enke le principiële verandering is aangebracht. De getuige E. Voorhoeve, ex-propagandaleider van ie N.S.B., vertelde over de bro chure, dat jhr. de Geer zijn bemiddeling had verzocht om de brochure gepubliceerd te krijgen. Hij heeft deze bemid deling verleend, doch moest dit privé doen en geheim houden voor de leiding van de N.S.B., die jhr. de Geer niet welgezind was, wegens de maatregelen, die in de Meidagen 1940 tegen de N.S. B.-ers waren genomen. De hoofdredacteur van „Vrij Nederland" H. M. van Randwijk verklaarde, dat de terugkomst van de ver dachte op 't Nederlandse volk een slechte invloed had, juist omdat er in die tijd nog stro mingen war. a in Nederland, die meenden, dat overleg met Duitsland nuttiger was dan de strijd voort te zetten. Nadat nog enkele getuigen waren gehoord, werd de zit ting verdaagd tot Zaterdag morgen. (Zie slot pagina één.) Brits koningspaar weer thuis. Het Britse slagschip „Van guard" is gistermiddag van zijn reis met de Engelse ko ninklijke familie naar Zuid- Afrika in de haven van Ports mouth teruggekeerd. Bij het binenvareh van de „Vanguard" hadden zich hon derdduizenden mensen aan de haven verzameld, die de Britse koninklijke familie oorverdo vend toejuichten. De koning, koningin en de twee prinsessen, stonden op 'n speciaal platform hoog op de eerste geschutstoren en groet ten door te /salueren en te wuiven de mensen, die van de kust en uit bootjes op het wa ter met vlaggen en zakdoeken zwaaiden, terwijl het slagschip geëscorteerd door twee krui sers Portsmouth naderde. E. P. ZANDIJK f Bijna 40 jaar leraar te Middelburg. Op 71-jarige leeftijd is te Middelburg na een ziekte van enige maanden overleden de heer E. P. Zandijk. De heer Zandyk, een ge ziene en beminde figuur in on ze stad, die op 26 Januari 1876 te Gouda geboren werd, heeft zijn leven in dienst gesteld van het onderwijs. Hij begon zyn loopbaan in Rotterdam, waar hij aan het lager onder wijs werkzaam was. De over ledene, die bevoegdheid had Duits, Engels, Frans Staatshuishoudkunde te doce ren, kwam in 1908 naar Mid delburg, waar hij les ging ge ven aan de Rijkskweekschool. Op 1 Jan. 1910 werd hy be noemd aan de Handelsavond school en op 1 September 1917, bif de oprichting van deze on derwijsinrichting, aan de Han delsdagschool. Sedert 1 Sept. 1920 gaf hy uitsluitend les aan de Handelsschool. Hij heeft al tijd zy'n beste krachten aan het onderwijs gegeven en stond dan ook als leraar in hoog aanzien bij collega's en leer lingen, welke laatsten hem na het beëindigen van de studie tijd met dankbaarheid in her innering hielden. Hij vervulde tevens jarenlang de functie van beëedigd tolk aan de Rechtbank te Middelburg. Op 1 Februari 1941, op 65- jarige leeftijd, ging de heer Zandy'k met pensioen. Hij was echter later gaarne bereid nog eens enkele maanden les te geven aan het Gymnasium en de Handelsschool (te Middel burg en de H.B.S. te Goes. Toen na de bevrijding de Prov. Zeeuwsche Courant op nieuw verscheen, doch de hoofdredacteur in het nog niet bevrijde gedeelte van het land was ondergedoken, nam hij het hoofdredacteurschap van ons blad gedurende enige tijd waar. Met talent en energie heeft hy zich in die moeilijke dagen van de mooie taak voorlichting aan de bewoners van ons gewest te geven, ge kweten. In deze periode ver richtte hij tevens veel arbeid voor de herleving van Wal cheren. De ontslapene was een man met grote gaven, veelzijdige kennis en belangstelling voor allerlei gebieden van de we tenschap. Zijn beminnelijke persoonlijkheid heeft hem vele vrienden geschonken, die hem ongetwijfeld hedenmiddag naar zijn laatste rustplaats zullen vergezellen. over Rotterdam en Antwerpen? Conferentie in Juni. United Press bericht uit re- geringsbron te Washington, dat waarschijnlijk in Juni een conferentie zal worden gehou- 'den tussen de Verenigde Sta ten, Engeland, België en Ne derland, betreffende het leiden Oud-minister Kan overleden. Te 's-Gravenhage is op 75- jarigo leeftyd overleden de Staatsraad, oud-nünister mr. J. B. Kan. Algemene staking dreigt in China. De ernstigste economische crisis, die China ooit heeft doorgemaakt, culmineert thans in een dreiging met algemene staking en de vor ming van een separatistische regering. Enige waarnemers te Sjang hai gelovdn, dat de Chinese regering gedwongen zal zijn nieuwe verzoeningspogingen bij de communisten te on dernemen. Het wordt ook als buitengewoon twijfelachtig beschouwt, of de regering het huidige grootscheepse of fensief tegen de communis ten meer dan zes maanden op deze wijze vol zal kun nen houden. Door de vakvereniging van industrie-arbeiders is met een algemene staking en vorming van een nieuwe regering in Sjanghai gedreigd, als Maan dag om 12 uur geen gevolg is gegeven aan een aantal eisen. Twee soldaten gedood. Vrijdagmiddag is op de pro vinciale weg ©uatrebras Leusden onder de gemeente Maarn een bom van 1000 kg. door onbekende oorzaak ont ploft. De bom werd door de O.B.D. vervoerd naar de Leus- derheide om daar vernietigd te worden. Twee soldaten wer den daarbij gedood. De bom werd, daar hij te zwaar was om op de auto geladen te worden, door een truck gesleept. De militair, die er naast liep, de 30-jarige N. Niesink uit Amsterdam, werd enkele tientallen me ters door de lucht geslingerd, maar bracht het er wonder boven wonder nog levend af. Twee militairen werden ge dood. De 30-jarige M. de Regt uit Haarlem en de chauffeur, de 19-jarige W. de Jong uit Delft, die in de auto is ver brand. Een café in de nabij heid is zwaar beschadigd. De bom was de laatste van 180 Duitse bommen, die in de loop van de tijd hier onscha delijk zijn gemaakt en de enige, die ongeval by dit werk veroorzaakt heeft. Trumans plan goedgekeurd. Het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden heeft het plan van Truman tot hulpverlening aan Grieken land en Turkye goedgekeurd. van het zeeverkeer voor Duits, land over de havens Antwer pen en Rotterdam, in plaats van over Hamburg en Bremen. De plaats van de conferentie is nog niet bekend, doch dit zal vermoedelijk België of Neder land zyn. De zegsman zeide, dat twee punten opheldering vereisen alvorens de conferentie kan aanvangen. De Ver. Staten wensen een duidelijke vaststel ling van het verschil in kosten tussen het zenden van goede ren via de Duitse havens en langs de kortere route over Antwerpen en Rotterdam. Voorts verlangen zij garantie, dat het lossen en overladen in Antwerpen en Rotterdam snel ler zal geschieden dan in Bre men en Hamburg en dat de goederen ongeschonden zullen aankomen. Conferentie met minister over de herbouw. Vrijdag 16 Mei vindt in Den Haag een conferentie plaats tnssen de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting, de heer Neher en leden van de Contactcommissie Wederop bouw uit de zwaarst getroffen Nederlandse gemeenten. Tij dens deze bijeenkomst zal ö.m. gesproken worden over stimulering, van de herbouw en andere herbouwproblemen. Middelburg wordt in deze conferentie vertegenwoordigd door de heer L. J. van 't Westeude, wethouder van Ge meentewerken en Gemeentebe drijven, Vlissingen door de bur gemeester, mr. B. Kolff. De wantoestand bij Vlake. Telegram van Ged. Stalen. Op 9 Mei heeft een bespre king plaats gehad van Gedepu teerde Staten met de Hoofdin genieur van de Rijkswaterstaat in de directie Zeeland en de Burgemeester van l'erseke naar aanleiding van de vele en ernstige klachten welke gere zen zyn in verband met de omlegging van het verkeer in verband met de herstelwerk zaamheden aan de brug te Vlake. Door het Provinciaal Be stuur is na afloop van deze bespreking aan de Minister van Verkeer en Waterstaat hèt volgende telegram verzonden: „In verband met herstel spoor- en voetbrug over kanaal Zuid-Beveland is verkeer om geleid over wegen, welke voor het toenemend doorgaand ver keer volstrekt onvoldoende zyn. Enige bevredigende oplossing is het tijdelijk weder leggen van de Bailybrug, die aldaar onmiddelljjjk na de bevrijding werd gelegd. Gedeputeerde Staten dringen ten zeerste aan op het zeer spoedig aanbrengen van deze verbetering." Een schipper jubileert. Op 26 Mei a.s. zal J. B. van Hulle te Philippine de dag her denken, dat hij gedurende vijf tig jaar als schipper in dienst is bij de firma Dhooge aldaar. De heer van Hulle is in de wereld van de mosselkwekers en handelaren langs de Wes ter- en Oosterschelde een goe de bekende en het zal hem op zijn jubileumdag niet aan be langstelling ontbreken. Heel wat goede kennissen van de waterkant zullen hem onge twijfeld geluk willen wensen niet alleen uit Zeeuwsch-Vlaan deren, maar ook van Schou wen en Duiveland, Sint Phi- lipsland, Tholen en Zuid-Beve land. Zuïdzande Klachten over de wederopbouw. Vrijdagavond belegde de afdeling Zuidzande van de ver eniging West-Zeeuwsch-Vlaan- deren in café de Witte een openbare vergadering. Deze vergadering werd gehouden om een voorgenomen actie van een aantal gedupeerde landbou wers op te vangen. Deze land bouwers wilden zelf tot een vergadering komen om te over leggen op welke wijze de rege ring moet worden bewerkt om te komen tot een snellere we deropbouw en een betere scha_ de-regeling. Een aantal land bouwers was ter vergadering aanwezig en verklaarde zich bereid1 om hun afzonderlijke actie even uit te stellen tot zy kennis genomen zullen hebben van het werk der Federatie. Na een uiteenzetting door de voorzitter verklaarden de initi atiefnemers van de gedupeer de landbouwers dat zij geen afzonderlijke actie zouden on dernemen, doch dat zij zich zouden aansluiten als lid van de Vereniging :West-Zeeuwsc.h- Vlaanderen, welke Vereniging, via de Landelijke Federatie de belangen van de oorlogsslacht offers behartigt. Enkele aanwezigen waren de mening toegedaan dat de tijd voor praten •voorbij is en dat op andere wijze aan Den Haag zal moeten kenbaar wor den gemaakt dat de oorlogsge. troffenen geen genoegen ne men met de huidige gang van zaken. De wederopbouw-in- stanties lopen te koop met du re landbouwschuren, die geen enkele landbouwer kan beta len. Goedkopere hangars mo gen niet worden gebouwd om dat. zij het landschap ontsieren. Wel mogen diegenen die voor de oorlog een hangar hadden er een terugbouwen. Deze han gars ontsieren dus klaarblijke lijk het landschap niet. Nadat ook nog verschillende klachten van de zijde der am bachtslieden ten gehore waren gebracht, sloot de voorzitter de vergadering, onder medede ling dat het in de bedoeling van het Hoofdbestuur der Ver eniging ligt om zo spoedig mo gelijk te Oostburg in het Le- deltheater een gr,öte propagan- da-vergadering te houden, waarvoor een spreker van de Federatie zal worden uitgc digd. Terneuzen GROENE KRUIS. In de gehouden jaarverga dering van het Groene Kruis afd. Terneuzen werden de jaarverslagen 1945 en 1946 goedgekeurd en de aftredende bestuursleden herkozen. Aan de jaarverslagen is het volgende ontleend: De werkzaamheden van de beide wijkverpleegsters Zuster De Jonge en Zuster Dieleman, waren in 1945 als volgt: Zus ter Dieleman 2814 bezoeken en 8 maal laatste hulp. Zuster De Jonge 2362 bezoeken en 865 voor t.b.c., voor zuigelingen bescherming 174 en 9 maal laatste hulp. Over 1946 voor Zuster Dieleman, die per 1 Maart met pensioen gegaan is, 446 bezoeken en 1 laatste hulp en voor Zuster De Jonge 3466 bezoeken plus 911 afdeling t. b.c.-bestrijding, 175 zuigelin genbescherming en 13 maal laatste hulp. In 1946werd besloten tot het oprichten van een kleuter- bureau, dat, evenals het zuige lingenbureau, onder leiding staat van de kinderarts Dr. Niehüser. Breskens AANBESTEDING. De uitslag van de Vrijdag gehouden aanbesteding- voor 't bouwen van een ontvang ge bouw met koetshuis en lijken huisje op de Algemene Be graafplaats te Breskens luidt: Fa, Remdernna Zn., Sou burg 19.700; N.V. Ned. Bouw- avndicaat, Den Haag 19.440; Fa. W. A. de Vlieger, Bres kens 17.950; Fa. Iz. Vergou we, Breskens 15.100. SPORTCOMMISSIE. Tot secretaris der Sportcom- missie voor het eiland Tholen is benoemd de heer A. v. d. Graaff te Scherpenisse. VOETBALOVERZICHT Breskens bracht T.S.C. een nederlaag toe. R.C.S. en Clinge begingen een misstap. Ie KLASSE. HelmondiaNAC 12; Wil lem H—BW 0—2; VVV—Hel mond 33; De BaronieRK TVV 3—2. Verschillende malen is BW in het zicht van de haven gestrand, doch thans na 25 jaar is het de Bosse- naren eindelijk gelukt de kampioensvlag te hysen. In twee moordend zware wed strijden tegen de naaste concurrenten hebben zij een schitterend sluitstuk op de ze competitie gewrocht. Zij hebben het verdiend en de hoop van het vierde distriet is nu op BW gevestigd voor een dragelijk figuur in de competitie om het Landskampioenschap. Hejmondia kon zich tegen NAC nog niet in veiligheid brengen, maar ook RKTVV liet het zitten tegen De Baronie, waardoor de Tilburgse club nu met twee punten achterstand onderaan staat. Het lot van RKTVV lijkt ons wel beslist, tenzij zy van VW zouden we ten te winnen, in welk geval het nog op een beslissings wedstrijd zou kunnen uit draaien. Helmond kwam deze week ook definitief in veilig heid. 2B KLASSE. De ZeeuwenRBC 33; MiddelburgGoes 23; Hero- Alliance 13; BreskensTSC 32; TerneuzenInternos 6-1. De Zeeuwsch-Vlaamsche clubs kwamen aardig uit de hoek. Breskens mocht het genoegen smaken om de kampioenen te overwinnen en de Terneuzense ploeg droogde Internos niet twijfelachtig af. Goes kreeg meer clan het verdiende ach ter de Meelfabriek. Dat Allian ce Hero aankon, was te ver wachten. 3e KLASSE E. MOCZierikzee 62; Robur Zeelandia 13; ODIOYer- seke 101; Steenbergen— Burgh 1—0; RCS—EMM 0—0. Dat het een lastige wedstrijd voor RSC zou worden hebben wij wel voorzien en het resul taat verwondert ons niet. De kleine kans der Souburgers is er echter weer door gedeci meerd. MOC gaat rustig voort op het pad der overwinning en dat op niet twijfelachtige wij ze. Dat de overwinning van ODIO dubieus was kunnen we ook niet zeggen al wbrdt de positie van Yerseke dat wel. De oestermensen zitten volop in de narigheid en komen, mi EMM een puntje veroverde, op de onderste plaats. Intussen kan nog alles gebeuren bij het grote aantal nog te spelen wedstrijden.' Zeelandia maakte in Goes geen fout en behield de kans, Robur achterlatend in gezelschap van het verliezende Burgh, 3e KLASSE F. AardenburgHoofdplaat 2 —3; Hontenisse-^-Steen 34; ClingeOostburg 22; Hulst- TJzendijke uitgest.; Sluiskil Axel 2—3; SchoondijkeCorn Boys 18. Het is Aardenburg dus niet gelukt in eigen huis meester van het terrein te blijven. Schoondijke echter zorgde, dat dit de Aardenburgenaren niet zwaarder in de zorgen brengt, want zij gaven zich tegen Corn Boys grif gewonnen. Hon- tenisse legde Steen het vuur na aan de schenen, wat Sluis kil bij Axel eveneens deed en Oostburg ging nog verder door de kopploeg een punt af te ne men. Onze voorspelling, dat het een zware dag voor de. promi nenten zou worden, is door de feiten bewezen. Axel is nu weer op gelijke voet met Clinge en ook Steen liep een punt in. De lastige uit wedstrijd, welke de Clingena- ren nog rest t.w. tegen Sluis kil kon hen wel eens in het zicht van de haven doen stran den. RES. 3e KLASSE, E. Goes H—Dosko II 1—2; Vlis singen IISteenbergen II af- gel.; Breskens IIMiddelburg n 2—3; RCS II—Terneuzen H 10; De Zeeuwen IIMOC n 1—1. De reserves van Goes kon den de Brabanders niet aan en het ziet er nu naar uit, dat de Bergenaren het wel zullen red den. Middelburg H liet de Bres- siaanders met de brokken zit ten en het begint er voor de Breskens reserves steeds don kerder uit te zien. Een mooi staaltje haalden de RCS reser ves uit en wij hebben dus te recht de Terneuzenaren voor dit fikse ploegje gewaarschuwd De Zeeuwen II kon het ter reinvoordeel tegen MÖC II niet volledig uitbuiten. Alliance franfaise In Zeeland herleeft. De voorzitter van het Comi. té de Z'élande van de Alliance Francaise, dr. die Noo te Mid delburg, Noordsingel 26, ver zoekt ons de aandacht van on ze lezers er op te vestigen dat getracht wordt de werk zaamheden van de afd. Zee land, welke op bevel van d bezetter in Mei 194Ö zijn g« staakt, te hervatten in h( seizoen 19471948. Gaarr voldoen wij aan dit verzoé want de Alliance Franqal heeft hier tot aan de oorl< op het gebied van versprt ding der Franse cultuur vf goed werk verricht door zingen en voordrachten, m ziekavonden en recitals brengen. Namens genoemde voorj ter verzoeken wij aan belai stellenden, door brief (kaa of visitekaartje, aan hem, i het oog op de omvangr voorbereidingsmaatregelen terlijk op 17 Mei a.s.t een- wijs van instemming met ft plannen te zenden, welker - voering het culturele leven onze provincie zal verrit- De toezending van zulk eer- wijs van instemming bindt/t tot deelname. Bijzondere Gerechtsh- Uitspnn. Het Bijzonder Gerecltof te Middelburg legde deol- gende straffen op: J. de Lijser, werkman te SPb- dijke, wegens vrijwillige óst- neming, tot 7 jaar ge'ge- nisstraf met aftrek sed 10 Mei 1945; Benjamin IVse, bloemist te Kloeting'we gens verraad, 6 jaar r af trek sedert 13 Juni 1* en ontzetting uit de /nten voor de duur van hefven; J. Bruël, eveneens fmist te Goes, wegens vend. 5 jaar met aftrek sft 30 Juni 19'45 met ontzefe hit de rechten voor het 11" 1 A. J. v. d. Hemel te itburg en J. A. v. d. Kru/Q .te Axel wegens \tvillige dienstneming, ieder >t 5 jaar met resp. aftre sedert 8 Mei 1945 en 20 Se 1944; E. v. Nieuwesteeg, jchinist te Vlissingen, wegenietzelf- de 3 jaar met aftrt, sedert 17 Juli 1945; C. aemens, bankwerker te Terneen, we gens hetzelfde, 5 j£ met aftrek sedert 10 Jl 1945; M. Goedhals, selder te Schoondijke, vrijgespjken we gens gebrek aan beys. BENOEMINGN. Benoemd tot lid va hei be stuur der waterkerir va de calamiteuze polders Ser hip pens c.a. de heer C Sciele te Zaanïslag. Benoemd tot lid vn he be- stuur der waterkerig va de calamiteuze Jonkvrdiw Ana- polder de heer P. e Dra te Kortgene. Tot leden van d< Dijliaad voor de waterkeriig va de ealamiteuze Leenèrt bva- hampolder, als vetegenoor- digers van die pofler wrden benoemd de heren M. Wvan Arenthals en P. Prester,leide te Kats. Tulpenschoon in Zeeuwsch Vlsandern. Nagenoeg in alls plaajen in WeSt-Zeeuwsch-Tlaandfen bloeienmomenteel tulpi in bonte schakering. Dit is te danken aan het initiatf van de secretaresse van e afd. Schoondijke vaa da Ver. Ooft- en Tuinbouw, mtr. van Dijk, die gebruih heé ge maakt van haar goedeelaties met een der grootsteplocm- bollenbedrijven in ons fid, om dit troosteloze land waf Vuri ger te maken. Zij hee*hierbij de medewerking ro'iifran de Algemene Verenigin van Bloembollencultuur, di vorig jaar uit het surplus pa de sierteeltcentrale een groot kwantum- bloembollenen W.- Zeeuwsch-Vlaanderen ieft ge schonken. Zierikzee OUDEN VAN D£EN. Donderdag werd J Zierik zee in Concordia Jer^" dering gehouden der de AI- gem. Bond van Oden van Dagen. De bondsvtfzitter de heer P. Trouwho-t sprak over de NoocP°rziemng Ouden van dagen.j Na deze rede wfd een at-, deling van de bod opgericht en besloten werd Bij het' ge meentebestuur val Zierikzee aan te 'dringen cp verbeter ing van de steunrormen. VISSERIJ-VERPACHTING. B. en W. van Zierikzee zullen overgaan tct verpach ting van de vissenjen in het Poortambacht vai Zierikzee voor vijf achtereenvolgende jaren aanvangende 1 Juli 1947 De verpachting leeft plaats in 15 percelen en de inschrij ving sluit 31 Me a.s. Bruinisse BEZICHTIGING MAQUETTE Zoals in de laatst gehou den gemeenteraadsvergader ing te Bruinisse is besloten, werd op Zaterdag jl. in het Ned. Herv. Verenigingsge bouw de maquette van het Wederopbouw- en Uitbrei dingsplan voor het publiek ter .bezichtiging gesteld. De maquette geeft een duidelijk beeld zoals de gemeente Brui nisse in de toekomst er uit zal zien, met abattoir, sport veld, badhuis en een ring van geboomte rond het dorp. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 8