PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT jhr, dc Geer stond terecht Pleidooi van rabbi Silve Geschenk aan Duitsland Vandaag... ft Land van Cadzand heeft toekomst Burgemeester Voüte gevangen genomen. 190e Jaargang - No.108 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwscbe Courant. Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr.. Vllsslngen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 10 Mei 1947 ABONNEMENTSPRIJS25 cent per week3.20 per kwartaalfranco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per adver tentie 2.—. Bureaus gevestigd te Vllsslngen t Watstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg Londeasche Kaal 29. telefoon 2077 en 2924 j Goes» Turfkade 15. telefooa 2475: Oostburg Gratamastraat 3. telefoon 102: Terneuren: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Het wereldgebeuren Nieuwe commissie van onderzoek voor Palestina. Engeland wil verantwoording afleggen. De stemming in de dichtbe- zette conferentiezaal van de politieke commissie der Ver. Naties was Donderdagavond gespannen. Arabische afge vaardigden luisterden gespitst en maakten druk notities. De Rus Gromyko leunde achter over, de armen over elkaar, uiterlgk onbewogen. De En gelsman Cadogan en de Ame rikaan Warren Austin zaten met de ogen naar beneden ge richt, als in diep gepeins ver zonken. Rabbi Silver, de voorzitter van de Zionistische organisa tie van Amerikanen hield een pleidooi voor de Joodse verlan gens inzake Palestina en hg deed dat op meesterlijke wijze. Niet door op extremistische en felle wijze tegen de Engel sen van leer te trekken, inte gendeel. De toon van dr. Sil ver was eer vaderlijk verma nend en hij begon met de grootste eerbied en bewonde ring uit te spreken voor de be volking van Engeland en zijn indrukwekkende bijdrage tot de democratie. Wat hij veroor deelde was het verkeerde en niet te rechtvaardigen beleid in Palestina, dat in tegen spraak is met 't Britse staats manschap van -"-kele jaren geleden, dat van een ruime visie getuigde. De Balfour-verklaring, waar bij de Britse regering zich uit sprak ten gunste van een Jbods Nationaal Tehuis in Pa lestina kan niet eenvoudig on gedaan gemaakt worden. En geland heeft het bestuur over Palestina gevoerd alsof het daar souverein was, terwijl het toch slechts het beheer heeft. Liever dan te wachten tot de algemene vergadering van de V.N. I in September moest de Engelse regering aanstonds verslag uitbrengen over haar bestuur in Palestina. Dr. Sil ver drong er op aan, dat een commissie naar Palestina zou gaan om te zien hoe de Joden voorgaan in het streven naar verhoging van de levensstand aard. De commissie zou eens moeten nagaan wat de diepste oorzaken zijn van de tragische onrust in het heilige land en van de daden van geweld, waarom sommige leden van de Palestijnse gemeenschap tot daden werden gedreven, die wij allen betreuren, waarom scheepsladingen hulpeloze Joodse vluchtelingen van de stranden van het Nationale Tehuis werden verdreven. De commissie moest eens een be zoek brengen aan de kampen voor verplaatste personen. On middellijk verlichting van de immigratiebeperking zou niet alleen voor deze mensen, die in ellende verkwijnen, een ze gen zijn, maar de huidige spanningen in Palestina voor een groot deel opheffen. De Joden waren Uw bond- fenoten tijdens de oorlog en rachten samen met U offers, besloot dr. Silver zijn pleidooi. Wij spreken de hoop uit, dat het Joodse volk binnenkort welkom zal worden geheten in de edele vriendenkring van de V.N." Het Engelse antwoord was kort en hoffelijk. Cadogan ver klaarde: Indien de vergadering een speciale commissie van on derzoek instelt, zal mijn rege ring geheel tot haar beschik king staan om rekening en verantwoording af te leggen van haar bestuur. Een Amerikaans voorstel houdt in om de commissie sa men te stellen uit afgevaar digden van neutrale kleine landen en waarschijnlgk zal dit voorstel een meerderheid van stemmen op zich vereni gen. Als resultaat van alle debat ten zal dan de zoveelste com- misesie in Palestina aan het onderzoeken gaan. De belangen van het Zuiden. In zijn nota naar aanleiding van het wetsontwerp, goed keuring van het verdrag be treffende de culturele en in tellectuele betrekkingen tussen Nederland en België, wijst mi nister Gielen er nadrukkelijk op, dat de culturele belangen van Zuid Nederland even zwaar wegen als die van het grondgebied boven de Moer dijk. zodat het opnemen van een vertegenwoordiger van Zuid Nederland in de commis sie naar zijn oordeel geenszins noodzakelijk is. KORTE PRED1CATIE HEILIGE ONBEZORGDHEID. Werpt al uw bekommer nis op Hem, want Hij zorgt voor U. (1 Petrus 5 i T.) Daar staat in dit vers een woord, dat wij maar al te goed kennen: bekommernis. Wie kent het tegenwoordig niet? Daar zijn de vele zor gen van elke dag. De zorg om in deze dure tijden rond te komen met een inkomen, dat geen gelijke tred houdt met het steeds stijgend le vensonderhoud. De zorg om wat behoorlijk voor de dag te komen, vooral wanneer men opgroeiende kinderen heeft. Of als we het wat ruimer en breder ziende zorg voor de toestand der wereld." Het lijkt immers hoe langer hoe slechter te gaan. De vrede is nog niet eens gesloten of ze wordt al weer bedreigd. Wantrouwen en afgunst, haat en tweedracht, scheuren de volkeren uit elkaar. Teleur gesteld en bekommerd gaan de mensen hun weg en doen hun werk. Wie ontkomt steeds aan? Werpt al uw bekommernis op God, zegt dit vers. De zorgen voor uzelf en die voor de wereld. Komt een mens daar verder mee Hij zorgt voor u, zegt de schrijver. Dat heeft Petrus zelf erva ren na de nacht der ver loochening en het kruis-ge- beuren op Golgotha. De ver rezen Heiland nam alle be kommernis uit zijn leven weg en gaf hem weer hoop. En velen, die het na hem hebben gedaan, deden dezelfde erva ring -op. Is het ook reeds onze ervaring geworden? Weg dan met uw bange zorgen Volgt gehoorzaam Zijn gebod. Ds. A. POSTMA. Kamperland. Irak is heel wal van plan. De nieuwe Irakese regering van Sayi Salih Djaboer heeft een vijfjarenplan "aangenomen om het leger van Irak tot een van de grootste en best uit geruste legers niet alleen van het Midden-Oosten, maar van de gehele wereld te maken. William Bulllt te Parijs Verbindingspersoon Trumande Gaulle? Woordvoerders der poli tieke partijen en der pers te Pargs hechten vele be tekenis aan het bezoek van William Bullitt, voor malig Amerikaans Am bassadeur, te Pargs Men is van mening, dat BuDltt besprekingen komt voeren over meer Ameri kaanse hulp, nu de com munisten uit de regering zijn. Volgens de commu nisten is Bullitt een soort van semi-officiële tussen persoon tussen president Truman en generaal de Gaulle. De opvatting, dat de rege ring der V. S. haar program ma van economische hulp aan Europa aanpast aan de politie ke toestand in de Europese landen, dat zij haar steun wil vergroten ter hulpverlening aan een soort anti-communis tische actie in West-Europa, maakt te Parijs veel opgang en vindt zowel bg de tegen standers van het communisme als bij het communisme zelf aanhang. Deze gedachte kreeg nieuw voedsel, toen Robert Schu- *oann, de Franse minister van financiën, meedeelde, dat hij verwacht binnenkort van de wereldbank voor herstel en wederopbouw, die sterk onder invloed van de V. S. staat, een lening van 250 millioen dollar te krggen. Nieuw vijf-jarenplan van Labour. De Britse Labourpartij, afde ling onderzoek, zal binnen 2 weken aan de partijconferen tie haar tweede vijfjarenplan voor de nationalisatie voorleg gen, dat bg de volgende alge-: mene verkiezingen in Mei 1950 als partijprogramma moet die nen. Afgevaardigden ter con ferentie zullen nationalisatie van grond, chemische indus trieën, scheepsbouw, katoen en automobielindustrieën bene vens de brouwerijen voorstel len. Blinden volgen een radioverslag van een voetbalwedstrijd. Op de voorgrond de radio-reporter. Men lette er op, dat de koptelefoons één' oor vrij laten, opdat de blinden de reacties van het publiek kunnen volgen. is het 200 Jaar gele den, dat Hulst zich aan de Fransen overgaf. is het 150 jaar gele* den, dat te Amsterdam de Stadsschouwburg door brand werd ver woest, waarbij 18 per sonen om het leven kwamen. MORGEN is het Moederdag; is het 10 jaar gele den, dat het Britse Koningspaar in de Westminster Abbey werd gekroond. Lid van de bloedploeg krijgt de kogel. De Drentse Kamer van het Bijz. Gerechtshof te Leeuwar den veroordeelde Donderdag de 26-jarige timmerman P. H. Burgman uit Amsterdam tot de doodstraf met levens lange ontzetting uit de kies rechten. Burgman was een der laatsten, die zich te ver antwoorden had voor zgn da den, die hij als lid van de „Norger bloedploeg" had be dreven. Vele Nederlanders kwamen door zijn toedoen in de Duitse concentratiekampen om het leven, nadat zij eerst op de villa „Nijenhof" te Norg met de beruchte „badkuip- kuur" hadden kennis ge maakt. In Portugal werd hij nog gewaarschuwd niet naar Nederland te gaan. Vrtfdag is voor het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam een begin gemaakt met de behandeling van de zaak tegen Jhr. mr. D. J. de Geer, Nederlands minister-president tijdens de Duitse overval en gedurende de eerste tijd van het verblijf van de Regering te Londen. DE TENLASTELEGGING. Wegens het nietuitvoeren van de gegeven regeringsop dracht en het publiceren van brochure heeft de oud-minister zich te ver antwoorden. Hem wordt ten laste gelegd, dat hg zich door destijds de Ned. bodem te betreden, bege ven heeft in de macht van de vijand en daardoor bij de be volking van het bezette gebied de indruk moest wekken, dat hg als gewezen minister-pre sident geen heil meer zag in de voortzetting van de strijd en daarmede de vastbeslotenheid van het Ned. volk de oorlog voort te zetten, aan het wan kelen dreigde te brengen. Ten aanzien van de brochu re wordt jhr. de Geer ten laste gelegd, dat hij door het publi ceren van dit door de Duitsers goedgekeurde boekje, een ge dachte propageerde, die lijn recht in strijd was met de ide ologische grondslagen waarop de Ned. staat berustte. Reeds vóór 9 uur wacht een Nederlandse regering moet de Duitse binnenvaartschepen teruggeven Onder Engels-Amerikaanse dwang. Aan de Nederlandse re gering zijn enkele zeer zware eischen gesteld door de Engelse en Amerikaan se bezettingsautoriteiten in Duitsland. Niet alleen verlangen de geallieerden op korten termgn de Duitse spoor wagons terug, die door de Nederlandse spoorwe gen in Nederland worden vastgehouden, maar z\j hebben ook alle Duitse binnenvaartschepen te ruggevorderd, welke door de Nederlandse regering in feite als een voor schot op de herstelbe talingen in beslag geno men waren. Naar wij vernemen heeft de Nederlandse regering on der druk toegegeven aan deze eis. De Duitse bin nenvaartschepen zullen terug gegeven worden. In de kringen van de be langhebbenden heeft dit be richt grote sensatie verwekt. Terwijl nog vele Neder landse schepen, die naar Vier personen, zijn wegens het plaatsen van een bom, die in het gebouw van de Argen tijnse ambassade te Madrid is ontploft, ter dood veroordeeld. Duitsland afgevoerd werden, in vijandelijk bezit zijn en vermoedelijk nimmer naar Nederland zullen terugkeren omdat ze niet meer op te sporen zijn, moet Nederland de weinige goederen, die het van Duitsland kon claimen zonder meer teruggeven. Hier past een ernstig woord van protest. Had de Nederlandse regering niet krachtiger kunnen optre den? Hollandse nieuwe. Op 13 Mei zullen, zoals men weet, de eerste schepen ter haringvangst vertrekken, ter wijl vóór 16 Mei geen gezou ten haring in Nederland mag worden aangevoerd. Uitsluitend voor de nieuwe Hollandse maatjesharing: gezouten, al dan niet gekaakt zal tot en met 28 Juni de prijs vrijgela ten wordèn. Na 28 Juni zal voor maatjesharing: weer een prijsregeling gelden, welke vrijwel overeenkomt met die van het seizoen 1946. Aangezien de vangstcapici- teit van de vloot belangrijk groter zal zijn dan die in 1946 er varen 120 loggers uit kan worden verwacht, dat de hoge prijs voor de primeurs spoedig zal dalen, temeer, om dat het ook niet in het voor nemen van de overheid ligt het aantal netten aan boord der schepen te beperken. Retranchement krijgt nog deze zomer een jeugdherberg en een kamp eercentrum. Goede mogelijkheden voor een Jachthaven. Het Land van Cadzand Voor velen een vergeten hoekje. Onbekend en daar door misschien ook onbe mind. En tóch een landje met toekomst! Wie eens gaat praten met de heer J. A. Leenhouts, de im mer actieve burgemeester van de beide meest Zuid westelijke gemeenten van ons vaderland, Cadzand en Re tranchement, zal tot de con clusie komen, dat er hier inderdaad alles aan wordt gedaan om deze streek, die zoveel niet verwachte aan trekkelijkheden voor de toe rist blijkt te bezitten, een goede toekomst te verzeke ren. Natuurlijk heeft ook hier de oorlog zijn treurige ge volgen achtergelaten. Cad- zand-bad telde vroeger bgv. vijf flinke en drie kleine hotels, tientallen pensions en zomerhuisjes, waarin per dag naar schatting ongeveer dui zend gasten „geborgen" kon den worden. En wat is daar van nog over? Gelukkig is men niet bij de palücen gaan neerzitten. Eén der grote hotels, dat in elk geval ongeveer veertig gasten kan herbergen, is vrijwel hersteld. Ook een kleiner kan alweer Iogé's opnemen en tegen de duin voet werden enige nood- restaurants gebouwd, waar de bezoekers lafenis zullen kunnen vinden. En ongetwg- feld zullen de andere zaken zo spoedig mogelijk volgen, al zal men hiervan dit sei zoen helaas niet meer kun nen profiteren. JEUGDHERBERG EN KAMPEERCENTRUM. Maar bovendien is er ook op andere wijze voor ge zorgd, dat vele honderden vooral jongeren in het mooie landje van Cadzand van zon en frissche zeelucht zullen kunnen komen genie ten. De Ned. Jeugdherberg- Centrale hoopt nog in de loop van deze zomer waarschijnlijk op 1 Augustus in Retranchement een Jeugdherberg, de eerste in Zeeuwsch Vlaanderen, te ope nen, waartoe het oude ge meentehuis zal worden inge richt. Ook deze krijgt voor lopig 40 bedden, maar er is zelfs een mogelijkheid dit aantal in de naaste toekomst uit te breiden tot 90. En dan komt er ook een Kampeer-centrum, het eerste In Zeeland zells, waartoe door de Ned. Jeugdgemeenschap in overleg met de Prov. Planologische Dienst even eens in Retranchement zeer binnenkort een geschikt ter rein zal worden uitgezocht, zodat deze zomer velen nog hier zuilen kunnen kamperen. In Cadzand zelf zal aan individuele kampeerders ge legenheid worden geboden hun tenten op te slaan. Het Kampeercentrum te Retran chement is n.l. voor groepen kampeerders bestemd. EEN JACHTHAVEN? En dan is er nog het aar dige haventje van Cadzand. Bg uitstek geschikt om er een kleine jachthaven van te maken, waarvan niet al leen honderden Nederlandse watersportliefhebbers, maar ongetwijfeld ook vele Belgen en misschien zelfs Fransen en Engelsen gebruik zouden maken. Vast-omlijnde plannen zgn er op dit punt weliswaar nog niet, maar wel staat vast, dat zeer binnenkort de enige Cadzander botter, wel ke aan drie vissersgezinnen een bestaan verschaft, weer zal terugkeren en wellicht, dat er dan aanleiding is om hier een 'gecombineerd vis sers- en jachthaventje in orde te brengen. Het zou een attractie te meer wor den! VELE ATTRACTIES. Gelukkig bezitten Cadzand èn Retranchement reeds ver schillende aantrekkelijkheden, welke deze plaatsjes zoo bij uitstek geschikt maken voor vacantie-oord; de nabijheid van de grote Belgische bad plaats Knocke, welke over het strand zelfs in een uur tje te voet te bereiken is, het prachtige landschap van het Kroondomein Het Zwin, de duinen en dat mooie, wel varende land van Cadzand, een prachtig breed strand met uitzicht op de scheep vaart naar het Engels Ka naal en in het verschiet de blond-blinkende duinen van Walcheren, uitstapjes naar Brugge, Gent en andere ver maarde Vlaamse steden Ook de verbindingen kun nen uitstekend zijn en de onmiddellijke nabijheid van het vliegveld van De Zoute van de uitkijktoren op het hotel kan men de toestellen hier zelfs zien opstijgen en dalen is nog een attrac tie te meer. Inderdaad zijn hier alle mogelijkheden aanwezig om van Cadzand en Retranche ment een buitengewoon aan trekkelijk vacantie-oord te maken, waartoe ook de be bossingsplannen voor de dui nen en het project tot her beplanting van de fraaie bol werken van de vesting Re tranchement in belangrijke mate kunnen bijdragen. In Cadzand wil men wel en ook aan gasten zal het niet ont breken. En waar dkt het ge val is, mag men toch ver wachten, dat Rg'k, Provincie en alle overige instanties, welke hierin een woordje hebben mee te spreken, niets zullen nalaten, dat de ont wikkeling van dit „vergeten hoekje" van ons vaderland, dat ook door zijn landbouw reeds belangrijk is, zou kun nen bevorderen. lange file belangstellenden bij de hoofdingang van het Bijz. Gerechtshof. Om 10 uur zou de zitting een aanvang nemen. Er werd m de gangen ge fluisterd, dat jhr. de Geer waarschijnlijk verstek zal laten gaan. Inmiddels hebben reeds bijna alle 16 getuigen, die in deze zaak opgeroepen zijn, in de getuigenbanken plaats ge nomen. Om twee minuten voor tien komt plotseling jhr. de Geer de zaal binnen. De stilte, die plotseling invalt, wordt slechts onderbroken door het knippen van de camera's. De 76-jarige grijsaard gaat rustig zitten op de voor hem gereser veerde stoel. Het hof komt binnen en de zitting neemt een aanvapg. VERHOOR BEGINT. Aandachtig luisterde de oud-minister president naar de procureur-fiscaal, mr. W. P. Bakhoven, die de lange dag vaarding voorlas. Nadat de president, prof. dr. J. A. van Hamel, de namen der getuigen heeft opgeroepen en geconstateerd, dat allen behalve mr. B. Ph. van Harinx- mathoe Slooten, Ned. ambas sadeur te Brussel aanwezig zijn, vraagt hg xle verdachte of het diens eigen wens is dat hij niet door een verdediger wordt bijgestaan, waarop jhr. de Geer bevestigend ant woordt. De oud-hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, J. P. Nieuwe behandeling van zijn zaak gelast. Oud-burgemecster E. J. Voute van Amsterdam, tegen wie de procureur-fiscaal bij het Bgz. Gerechtshof te Amsterdam, Mr. N. J. G. Sikkel, twee we- 'ken geleden een gevangenis straf eiste van 6 jaar, maar die sinds 5 October van ver leden jaar op vrije voeten is geweest, is Vrijdagmorgen op last van het hof ter terecht zitting gevangen genomen en overgebracht naar het huis van bewaring. Het hof, dat Vrijdagmorgen sententie zou wijzen, heeft het onderzoek nog niet volledig ge acht en gelast, dat het zal wor den hervat. Op 6 Juni a.s. des morgens te 9.30 uur zal de heer Voute opnieuw terecht staan, waarbij de procureur fiscaal nieuwe getuigen naar voren zal brengen. Gelet op de ernstige bezwa ren, die tegen verdachte zijn gerezen, beval het hof de ge vangenneming van verdachte ten einde hem de mogelijkheid tot vluchten en die tot ver duisteren van bewijsstukken te ontnemen. Uiterlijk rustig wandelde de heer Voute naast een parket wacht de zaal uit. D.U.W.-staking in Kampen. De D.U.W.-arbeiders te Kampen waren in staking ge gaan omdat de voedseltoeslag tot op de helft gereduceerd was. Besprekingen met de Kampense wethouder Kuil en met de distributiedienst leid den niet tot een oplossing. Toch werd Donderdagmorgen door het N.V.V. en de E.V.C. besloten het werk te hervat ten, zij het omjer protest. De gereduceerde voedseltoeslag werd noodgedwongen tijdelijk aanvaard. Telegrafisch is de D.U.W.-directie verzocht, on middellijk op te treden. Posthuma, verklaart, dat hij in het vooronderzoek 54 getuigen gehoord heeft in Frankrijk, Engeland, België en Neder land. Ook Seyss Inquart en Von Ribbentrop hebben bij dit vooronderzoek verklaringen afgelegd. Uiterlijk onbewogen luistert de grijze verdacht^ naar de ge tuigenverklaringen. IN PORTUGAL. Vervolgens verschijnt als ge tuige J. G. van Sillem, tijdens de oorlog Ned. gezant in Por tugal. Pres.: „Verkeerde u in de mening, dat jhr. de Geer naar Indië zou doorreizen?" Get.: „Toen het bekend werd. dat hij van plan was naar Nederland te reizen, heeft mijn plaatsvervanger, de heer van Pallandt, hem dit ontraden. Wij meenden allen, dat jhr. de Geer te oud was voor een verantwoordelijke zending in Indië en dachten, dat het eigenlijk meer een op dracht was om hem bezighe den te verschaffen." De getuige vertelt, dat op 3 Februari 1941 jhr. de Geer bg hem kwam met de mededeling, dat hrj toch besloten had naar Nederland terug te gaan. De heer van Sillem heeft de oud minister toen gewezen op de omstandigheid, dat zijn terug komst in Nederland de geest kracht van het Ned. volk na delig zou beïnvloeden. De president vraagt vervol gens of verdachte tijdens zijn verblijf in Portugal contact heeft "gehad met de Duitse ge zant aldaar. De heer van Sil lem meende, dat zulk een con tact er wel geweest moet zirjn, omdat verdachte een Duits vi sum nodig had om naar Ne derland te reizen. Haar man vermoord NASLEEP VAN ZWOLSE MOORDZAAK. Dezer dagen meldden wg, dat de 32-jarige vrouw J. L. uit Zwolle, herhaalde ver geefse pogingen aangewend had haar man door middel van rattenkruit te vergifti gen. Behalve de vrouw J. L. werd ook haar zuster E. L. gearresteerd, daar deze het rattenkruit in bewaring had. De politie heeft deze zaak verder onderzocht en is tot de conclusie gekomen dat zij veel ernstiger aspecten ver toont dan eerst vermoed werd. Deze zuster bleek tot voor kort in Wierden bij Almelo gewoond te hebben, waar haar man op 19 Januari jl. overleden was. Destijds wek te dit overlijden geen arg waan. In verband met de Zwolse kwestie achtte de po litie het nu raadzaam het lijk op te graven, wat Don derdagmorgen is geschied. Dokter Hulst uit Leiden heeft de sectie verricht. Naar wij vernemen zouden er inder daad tekenen zijn, die op moord schijnen te wijzen. Na verhoor heeft zijn vrouw bekend haar man met ratten kruit vergiftigd te hebben. Tevens bekende zij mede plichtig te zijn geweest aan de poging tot moord van baar zuster op diens echtgenoot te Zwolle. Diergaarde in de Bosjes van Poot? De directie van de Ned. Mij voor Dierkunde heeft aan het gemeentebestuur van Den Haag verzocht, haar een deel van de z.g. Bosjes van Poot in pacht te geven en haar concessie te geven om aldaar een natuur-diergaarde aan te leggen. De directie hoopt met de aanleg van deze Haagse „dier gaarde" nog dit jaar aan te vangen, om haar volgend voorjaar of zomer te openen. België is vrijwel gezuiverd. De Belgische minister van justitie, Struys, verklaarde met betrekking tot de berechting van de politieke delinquenten dat er per 1 April j.l. in België nog slechts 474 dossiers te be handelen waren. De minis ter verklaarde voorts, dat op het ogenblik in bewaring zijn 23.860 politieke delinquenten. Van deze laatste zijn er 2550 werkzaam in de kolenmijnen, en 15.009 bij verschillende ad ministratieve lichamen. Onge veer 6330 verlaten de gevan genissen of interneringskam pen niet. Naar de heer Struys nog mededeelde, zijn tot nu toe 137 doodvonnissen ten uitvoer gelegd. Verder zijn 199 dood vonnissen gewijzigd in andere straffen, terwijl 225 ter dood veroordeelden in beroep zijn gegaan. Inzake de economische collaboratie deelde de minister mede, dat van de 81.159 inge diende klachten er 79.000 on gegrond bleken te zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1