CHEFAROX Sjarifoeddin wenst een Nationaal Leger Marokkaanse Jo Fibbe UIT DE PROVINCIE Gaswolk verduisterde deel van Vlissingen ZEEUWSCH-VLAANDEREN Een weemoedige burgemeester Bereid om met de N ederlanders over de Indonesische verdediging te spreken. Troepenzendingen moeien eindigen. De republikeinse minister van defensie, mr. Amir Sjari foeddin, heeft in een rede voor de republikeinse radio o.m. het volgende verklaard: „Het ligt in de bedoeling van de repu blikeinse regering te komen tot vorming van een sterk na tionaal leger, in staat de sou- vereiniteit van de republiek te verdedigen. Dit is echter niet het laatste doel, dat wij na streven. Wy moeten thans be ginnen onze aandacht te wij den aan het probleem van een gemeenschappelijk verdedi gingssysteem voor Zuid-Oost Azië. Wjj dienen ook een begin te maken met besprekingen met de Nederlanders over de vraag in hoeverre wij kunnen samen werken op het gebied van de defensie. Wtf zgn geheel bereid samen te werken met alle lan den tot bescherming van de vrede in de ons omringende gebieden. WU zijn eveneens bereid met Nieuwe ministers in Frankrijk. Het Franse kabinet heeft drie socialisten en twee leden der M. R. P. benoemd om de vacatures te vervullen na de uitsluiting der communisten uit de regering. De volgende namen worden gegeven: Daniel Mayer (soc.): arbeid; Eugene Thomas (soc.) post en telegrafie; Robert Pri- gent (M.R.P.): volksgezond heid en bevolking; Paul Be- chard (soc.): nationale verde diging; Jean Letourneau: we deropbouw, (Letourneau blijft tevens minister-van handel). Het kabinet besliste verder, dat de taak van de voormalige communistische vice-premier Maurice Thorez zal worden overgenomen door Pierre Hen ri Teitgen (M.R.P.)* die al vice-president was. STAATSLOTERIJ. 1500 6359. S1000 3286, 8826, 9477, 13231 14979, 21215. 400 7950, 10377, 15049, 18913. V 1 200 3615, 11346, 14199, 17553, 17675, 17758. 1004143, 8803, 9231, 9570, 12585, 14637, 16169, 16809, 20762. OCEAANRACE GAAT NIET DOOR. Naar wfl vernemen is de zeilwedstrijd, welke deze zo mer zou worden gehouden tussen Newport in Amerika en IJmuiden, waarbij ook de Kon. Ned. zeil- en roeiver eniging betrokken was in ver band met haar 100-jarig be staan, afgelast. De reden is, dat er te weinig inschrijvin gen voor deze wedstrijd wa ren binnengekomen. HARDE ZEEP De harde zeep op de bon nen C 03 en C 13 algemeen en C 17 reserve zal niet overal onmiddellijk verkrijg baar zijn. Dit zal eerst in de loop van de week van 11 tot en met 17 Mei het geval zijn. (Ingezonden mededeling) Met maagzout oppassen Als U af en toe last van maagzuur hebt, neem dan geen huismiddel tje. want dit kan op den duur de vorming van steeds méér maagzuur f veroorzaken. Met CHEFAROX - geactiveerd colloidaal aluminium hydroxyde - verstoort U het zuur- evenwicht in uw maag niet, zoo dat U niet van kwaad tot erger komt. Gebruik Chef arox in ernstige gevallen in overleg met uw dokter. per doos Cheiaro, botterdam (Ingezonden mededeling) (Ingezonden mededeling) lederen poederdozen en siga- rettenétuis in buitengewoon mooie kleuren, in ronde en vierkante modellen. Een doos welke iedere dame op prijs stelt. Prijs f 12.80. Voor deze en andere nieuwe snufjes natuurlijk naar Vlissingcn Middelburg. de Nederlanders in onderhan deling te treden over ons ver dedigingssysteem. Wij zijn be reid tot vermindering van on ze troepensterkte over te gaan op basis van wederzijdse be sprekingen en op basis van het beginsel, dat wij een efficiënt verdedigingssysteem voor ons land dienen te' bezitten. Zeer bijzonder moge ik de Nederlanders het volgende on der de aandacht brengen: Wy hopen, dat de Nederlanders zullen toestemmen in het be ëindigen van de troepenzendin gen naar Indonesië, zodat ons volk zich wederom veilig zal kunnen voelen. Wij van onze kant hebben reeds een begin gemaakt met het reduceren van onze militaire macht tot vr edessterkte. Wij hebben het volste ver trouwen, dat de problemen in Indonesië op vreedzame wijze tot een oplossing kunnen wor den gebracht. Onze Lasjkars (volkslegers) en ons leger (T.R.I.) zullen een nationale eenheid vormen. De taak van samensmelting van de Lasj- kars met het leger tot één or ganisatie zal worden toever trouwd aan een speciaal comi té, geleid door de president zelf, om te komen tot de vor ming van een „Nationaal Le ger* EERSTE KAMER Onderwijs-begroting goedgekeurd. Minister Gielen vervolgde Donderdag zyn afgebroken rede. Ten aanzien van het radio- vraagstuk deelt hij mede, dat het ontwerp van de Radio- raad zeer binnenkort op zijn departement zal arriveren. De regeringscommissaris is nog niet benoemd; de com missie zal echter spoedig sa mengesteld zyn. Met de heer Jonkmans betreurde spr. het, dat niet meer papier beschikbaar is voor de bladen. De opmerkingen van de heer Van Veltnoven over de randprovincies kunnen voor een groot deel 's ministers instemming hebben. Een wetsontwerp tot ge lijkstelling voor subsidiëring van ryks- en bijzondere kweekscholen zal dezer da gen het departement verla ten. In Verband .met de opmer-, khigèh van dë heer- Donker sloot rnerkfc.de minister op, dat dë man, die over kunst zaken gaat, niet zo oner varen is als de afgevaardig de deed voorkomen. Boven een stelsel van personen acht spr. verkieslijk een stel sel van samenspreking van mensen uit verschillende f roepen en streken. In ver and met de op zijn depar tement verleende ontslagen zet de minister uiteen, dat de functionarissen niet zo maar zijn ontslagen. Na replieken wordt de be groting zonder hoofdelijke stemming aangenomen met aantekening, dat de commu nistische fractie geacht wil worden te hebben tegenge stemd. De ingediende moties-Algra en -Woltjer werden zonder hoof delg ke stemming aan vaard. Nadat het wetsontwerp Pachtvoorziening 1947 zonder discussie werd goedgekeurd, werd begonnen met de behan deling van d- begroting van de Staatsmijnen in Limburg. NIWIN-comité's. Er komen weer studenten. HULP BIJ RAND AFGRAVING EN OOG STWERK. De directeur van de Prov. Zeeuwsche Ver. voor Vreem delingenverkeer deelt ons me de, dat deze zomer weer twee groepen van buitenlandsche ^udenten naar Zeeland zullen komen. Elke groep zal 350 studen ten, o.m. uit Engeland, Tsje- cho Slowakije en Amerika tellen, mannelijke zowel als vrouwelijke. De mannelijke studenten zulen te werk ge steld worden bij de zandaf- graving te Westkapelie, waar ook een kamp voor hen wordt ingericht. Voor de meisjes-studenten, die bij oogst-werkzaamheden zullen worden ingeschakeld, wordt een kamp op Zuid-Beveland ter beschikking gesteld. De eerste groep zal van 17 Juli tot 9 Augustus in Zee land vertoeven, de tweede van 9 tot 30 Augustus. De studenten zullen per week 4% dag werken. De Prov. Ver. voor Vreemdelin genverkeer heeft op zich ge nomen voor de resterende vrije tijd excursies e.d. te or ganiseren. Danseresjes. In Londen zijn de drie zusters Peters aangekomen, die daar in een dansnummer zullen optreden. Deze charmante meiskes we gen tezamen maar liefst 500 kg. De 23- jarige Virginia, de jongste van het drie tal, weegt „maar" 113% kg. De rest wordt „goed gemaakt" door Ann en Mattye. Propaganda-bijeenkomst te Middelburg. Donderdagmiddag waren op initiatief van het voorlopig comité in de Schouwburg te Middelburg de gemeentebestu ren van Vlissingen en Mid delburg, een aantal burge meesters van Zeeuwse ge- meeaten en andere genodig den bijeen gekomen ter- be spreking van het N.LW.I.N.- werk in Zeeland. Ook de Commissaris der Koningin, die zich bereid heeft verklaard het ere voorzitterschap van het co mité op zich te nemen, gaf van zijn belangstelling blijk en sprak na de opening een kort opwekkend woord. Een tweetal leden van het landelijke N.I.W.I.N.-comité gaf op deze bijeenkomst een uiteenzetting van doel en werkwijze van de N.I.W.I.N.- actie. Zoals men in grote trekken weet, beoogt de N.I.W.I.N. het bijeenbrengen van gelden om de Nederlanders in Indië, in het bijzonder de militairen, als blijk van medeleven, al lerlei zaken te verschaffen, die zg ginds missen lec tuur, ontspanning? sportmate- riaal, radiotoestellen enz. Tot nu toe heeft Zeeland enigszins buiten dit werk ge staan, maar daar gaat nu verandering in komen. De bedoeling is zo spoedig mo gelijk overal in Zeeland tot oprichting te komen van plaatselijke comité's, die, elk op eigen wijze de actie zul len gaan voeren, hetzij door't maken van propaganda, door het organiseren van wedstrij den, avonden of voorstellin- fen ten bate van de N.I.W. .N. of op welke wijze dan ook. Hoofdzaak is, dat de be volking wordt opgewekt er toe bij te dragen dat het plan om vanuit Zeeland de troepen in Indië van zoveel mogelijk muziekinstrumenten te voorzien, verwerkelijkt kan worden. Duitse neveltank door arbeiders lek gestoten. Het had erger kunnen zijn I Vlissingen heeft Donderdag avond de sensatie beleefd van een gaswolk, welke over de stad trok en in sommige wij ken zelfs zo dicht was, dat het zicht geheelwferd belemmerd. Vele mensëif liepën de straat op, doch dit bekwam hun slecht, aangezien het gas de ademhalingsorganen sterk bleek te prikkelen zodat me nigeen weldra liep te hoesten en te proesten. De oorzaak van deze „gas aanval" was gelegen in een Duitse nevel-tank, welke tij dens een der bombardementen destijds bij de binnenhaven be dolven is geraakt en dezer da gen door de Marine werd op gegraven om onschadelijk ge maakt te worden. Daartoe heeft men er een gaatje in ge stoken, waardoor de tank heel langzaam kon leeglopen. Ook Woensdag was in de omgeving van de haven reeds een nevel waarneembaar. Donderdagmiddag schijnt een arbeider de stop van de tank gestoten te hebben, waar door een wijde opening is ont staan en de nevels volop gele- fenheid kregen te ontsnappen, e sluiten bleek de tank in elk geval niet meer. Wèl zijn enige politie-agen- ten er na enige tijd met veel moeite in geslaagd het gat met zand af te dekken, waar door de nevelvorming werd ge stopt. Het ligt nu in de bedoeling de tank leeg te latèn lopen, zodra de windrichting zodanig is, dat de gassen direct naar zee trekken. ONSCHULDIG. Een deskundig ondérzoek heeft inmiddels vastgesteld, dat het gas, dat door de zich in de tank bevindende vloei stoffen wordt ontwikkeld, van onschuldige aard is. Alleen bij zeer dichte concentratie zou men er enigszins misselijk van kunnen worden, maar ook dat is met een glas melk snel te verhelpen. Toen lijkt het wel geboden met dergelijke apparaten zeer voorzichtig ora te springen. Het moge dan zijn, dat deze nevel betrekkelijk onschuldig is, maar het had ook anders kunnen zgn en dan zouden de gevolgen nog niet te overzien geweest zijn. Eredoctoraat voor Huysmans en Telrilnck. De Senaat van de Amster damse Universiteit heeft be sloten ter gelegenheid van dé 300ste sterfdag van de dich ter P. C. Hooft het ere-doc- toraat in de letteren aan te bieden aan de Belgische oud minister Camille Huysmans en de schrijver Herman Teirlinek. Truman optimistisch. Tijdens een persconferentie, die op zijn verjaardag plaats had, verklaarde Truman, dat de vrede „nog niet voltooid" is. Truman,, die 63 jaar is ge worden, gaf de verzekering, dat Myron Tylor, bijzonder vertegenwoordiger der Ver. Staten by het Vaticaan, zou worden teruggeroepen, zodra de vrede volkomen zou zijn. Truman voegde er aan toe, dat hij nog steeds optimistisch was. De Ver. Staten hebben de prachtigste regering, die de wereld ooit gezien heeft, ook al maakt die regering een slaaf van de president Amerika moet de wereld helpen. REDE VAN DER ACHESON. De onderminister van bui tenlandse zaken der Ver. Sta ten, Dear Acheson, heeft te Cleveland in Missisippi een rede gehouden, waarin hij te kennen gaf, Jat de Ver. Sta ten hun uitgebreid program ma voor de luchtvaart de ko mende jaren dienden uit te voeren. Tot de diverse landen in de wereld op de been zijn geholpen en in eigen behoef ten kunnen voorzien, zal er geen politieke en economische vastheid op" aarde bestaan noch blijvende vrede of wel vaart voor wie ook. Acheson betoogde, dat de toestand in de wereld het noodzakelijk maakt, dat Ame rika veel importeert, want al leen dan kan de financiële gaping tussen hetgeen het buitenland nodig heeft en het geen het betalen kan, ver kleind worden. De Ver. Staten moeten me de in hun welbegrepen eigen belang een groot tekort in het wereldbudget aanvullen. De enige gezonde methode om dit te doen is het aanvaarden van gTote hoeveelheden goe deren uit het buitenland. Schip in nood. Uit Kingston op Jamaica wordt gemeld, dat een Ame rikaans schip, waarschijnlijk de „Shea", op 15 mhl af stand van het eiland S.O.S.- seinen heeft uitgezonden. Het schip zou in volle zee in brand staan. De bemanning maak te zich gereed het schip te verlaten. Hulp is inmiddels onderweg. Export van boter. Daar het wenselijk is op de wereldmarkt de herinnering aan de Ned. boter te doen blij ven voortduren, heeft de rege ring toegestaan, dat dit jaar 1000 ton (nog geen ons per Êersoon, indien deze hoeveel- eid in de binnenlandse con sumptie zou worden gebracht), naar tropische landen en Grie kenland en Turkije wordt Uit gevoerd. De betaling zal ge schieden in dollars en ponden sterling, tenzij de uitvoer naar West-Indië plaats heeft. De Egyptische minister van financiën heeft meege deeld, dat zrjn regering Ame rika heeft verzocht om een lening van 88 millioen dollar. Continentaal elftal samengesteld. De keuzecommissie van de FIFA heeft het elftal dat Za- terdagm. te Glasgow tegen Groot Brittannië zal spelen samengesteld. De ploeg is de zelfde, welke Dinsdagavond een oefenwedstrijd speelde in het Feyenoordstadion, met uit_ zondering van een speler, nl. Gyger (Zwitserland), die is vervangen door de snel star tende en trapvaste Deense back Petersen, die momenteel in uitstekende vorm is. Onze landgenoot Wilkes is als linksbinnen gekozen, een keuze, welke verwacht werd na zijn spel te Rotterdam. Ca rey fungeert als aanvoerder. De ploeg ziet er als volgt uit: doel: Darul (Frankrijk). Achter: Petersen (Denemar ken) en Steffen (Zwitserland). Middeü: Carey (Ierse vrij staat). Parola (Italië) en Ludl (Tsjechoslowakije) Voor: Lamberechts (België), Gren (Zweden), Nordahl (Zwe den). Wilkes (Nederland) en Prest (Denemarken). Concertgebouworkest naar de Ver. Staten? Op het ogenblik worden onderhandelingen gevoerd over een tournee van het Con certgebouworkest naar de Ver. Staten van Noord-Ame- rika in het najaar van 1948. De bedoeling is, dat het or kest in verschillende steden 25 concerten zal geven, voor het grootste deel onder lei ding van Eduard van Buinum. Hoezeer het NJ.WXN. op prijs wordt en zal worden ge steld, bleek uit hetgeen ir Ste- neker vertelde over zijn erva ringen als krijgsgevangene in Siarn. Het uitblijven van enig blijk van medeleven uit het vaderland heeft daEtr op de duur demoraliserend gewerkt. Tot slot van de bijeen komst werden enige filmpjes vertoond, gemaakt door de marine- en legervoorlichtings- diensten, die een beeld gaven van het leven en de taak van de militairen in Indië. Kijken en opbouwen Wat hieronder beschreven wordt is absoluut historisch en speelde zich af op een boerderij in West Zeeuwsch Vlaanderen. Een boerderij, door het oor logsgeweld zwaar beschadigd. Schuren verbrand, het woon huis beschadigd, doch met lapmiddelen tijdelijk bewoon baar gemaakt. Komt dus in aanmerking voor definitief herstel. En dan volgt hier de lij densweg naar dat definitieve hersteL Wij zullen het niet hebben over de rompslomp van pa pieren e.d., genoeg zij dat be gonnen werd met het bezoek van twee taxateurs, nu circa 2 jaar geleden. In gezelschap van boer of boerin werd de schade nauwkeurig opgeno men en beschreven, met welk nauwkeurig werkje ongeveer een dag gemoeid bleek. Er werd dus aan gewerkt en het herstel zou spoedig plaats hebben. Na verloop van maanden, een tweedy bezoek van an dere taxateurs en weer de zelfde formaliteiten. Weer veel beloven! Weer leefde het gezin in blijde verwachting, doch weer kwam er niets. Maanden later wederom andere taxateurs. Het was in tussen najaar 1946 geworden en weer dezelfde lijdensweg. Eindelijk, riadat de schade nogmaals was opgenomen, de verzekering dat uiterlijk in April 1947 zou worden be gonnen. April verliep echter en er gebeurde niets. De vorige week kwam de klap op de vuurpijl. Voor de hofstee stopten twee auto's en daaruit stapten 8 heren, de chauffeurs niet .meegerekend. Deze „heren", gewapend met de nodige papieren, na men bezit van het huis, ne geerden de boerin finaal door zelfs haar groet niet te be antwoorden, dwaalden door het gehele huis, maakten zelfs toilet in een der slaapkamers en verdwenen, na enkele uren, zonder boe of ba, weer in hun auto's. Zo worden onze gedupeer den behandeld. Commentaar lijkt ons hier overbodig. Uit rijdende vrachtautq gesprongen. VERKEERSONGELUK BIJ .BRESKENS. Vrijdagmorgen omstreeks half acht gebeurde by de aan legsteiger van de provinciale boot te Breskens een vry ern stig verkeersongeluk. Bg het afrijden van de ponton kon een vrachtauto geladen met stro niet tgdig genoeg vaart min deren, waardoor de auto in de haven dreigde terecht te ko men. De twee inzittenden van de cabine, de gebr. de Paépe uit Schoondijke, sprongen uit de auto, waarbij de chauffeur A. d. Paepe onder de achterwielen terecht kwam. Zwaar gewond moest hg nar het St. Antonius ziekenhuis te Oostburg worden vervoerd. „HET HUIS AAN HET MOERAS". Door bijzondere omstandig heden is het nodig geworden de voorstelling van ,,Het huis aan het moeras", welke de Z.V.U. in de week van Pink steren zal geven voor wat be treft Zierikzee en Goes te ver wisselen. Zierikzee komt nu Dinsdag 20 Mei en Goes Maan dag 19 Mei aan de beurt. De voorstelling te Middel burg is op Woensdag 21 Mei te Oostburg Donderdag 22 Mei en te Axel op Vrijdag 23 Mei. DE PINKSTER WANDEL TOCHT TE GROEDE. Voor de wandeltochten te Groede op 2e Pinksterdag be staat zeer grote belangstelling. Het aantal inschrijvingen over treft'nu reeds dat van het par cours van het vorig jaar. Axel HARMONIE „CONCORDIA" In de algemene ledenverga dering van de harmonie „Con cordia" te Axel werden als nieuwe bestuursleden gekozen de heren A. F. Audenaerd, C. H. Jansen en P. Scheele. ZEEUWSCHE PAARDEN FOKKERS. In de te Axel gehouden al gemene vergadering van de V.V.Z.F. werd besloten dit jaar in de maand Juli weer een veulenkeuring te houden en in de maand November een toon- dag van 1%-jarige paarden. De rekening sloot met een batig saldo. De aftredende bestuursleden de heren J. C. den Hamer en E. Verhelst werden herkozen. In de plaats van de heer Abr. Haak werd gekozen de heer A. de Kraker. Verworpen werd 'n bestuurs voorstel om op het vereni gingsterrein de tribune en de consumptietent te herstellen, die door de oorlogshandelingen gedeeltelijk vernield zijn. Later zal over dit punt nogmaals worden vergaderd. Westdorpe JUBILEUM 1 R. R. M. KEEBOOM. De gemeente-secretaris van Westdorpe, dhr. R. R. M. Kie- boom, zal 14 Mei a.s. de dag herdenken, dat hij gedurende veertig jaren in dienst der ge meente is. Om half elf zal er een speciale raadszitting zgn, waarna tot 12 uur gelegen heid bestaat de jubilaris geluk te wensen. Aardenburg GOUDEN BRUILOFT. Donderdag vierde het echtpaar G. Beun en W. Beun—Laviënne te Aarden burg zijn gouden bruiloft. Ter gelegenheid hiervan, bracht de Koninklijke Aar- denburgse Fanfare het echt paar een serenade. Terneuzen DE BADINRICHTING. De gemeentelijke badin richting te Terneuzen werd vorige week Zaterdag be zocht door de 50.000ste cli ënt. Aan deze bezoeker werd een gratis abonnementskaart aangeboden. In de maand April wer den 3404 baden genomen. Men wil de badinrichting ook op Dinsdag en Woens dag openstellen. Daarvoor moeten nog eni ge maatregelen genomen worden. Predikbeurten Ned. Herv. kerk: Aarden burg: 10,30 ds. v. Royen (H. D.); Biervliet: 11 ds. Doorn; Breskens: 10 en 18,30 ds. van Vliet; Cadzand: 10 ds. Enker; Groede: 9 ds. Derksen; Hoofd plaat: 15 ds. Pliester (af scheid); Nieuwvliet: 10.45 ds. Derksen; Oostburg: 10 ds. Fournier (H. D.); Retranche- ment: 10 ds. Barnouw; Schoon dijke: 10.15 ds. Schopenhauer; Sluis: 9,30 ds. Schrale; St. Anna ter Muiden: 11 ds. Schrale; St. Kruis: 9 ds. v. Royen: Waterlandkerkje: 10 ds. v. Yperen; IJzendijke: 9 ds. Doorn; Zuidzande: 10 ds. ter Beek; Axel: 10 ds. Pennlngs, 2.30 leesd.; Hoek: 10 en 7 ds. Kromhout; Hontenisse: 10 ds. Talma, 2.30 Intrede ds. Soete- kouw; Hulst: 10.30 ds. Herma- nides; Philippine: geen dienst; Sag van Gent: 10 ds. v. d. Graaf f; Terneuzen: 10 ds. Sickesz, 2.30 Cazemler; Zaam- slag: 9.30 leesd., 7 ds. Talma. Geref. kerk: Aardenburg: 10 en 2 ds. v. cL Meulen; Oost burg: 10 en 3 ds. Oosten brink: Schoondijke: 9 en 3 ds. de Vries; Axel: 10 en 2.30 ds. Couvée; Hoek: 10 en 2.30 ds. Verveen; Terneuzen: 10 en 3 ds. Blauw; Zaamslag: 9.30 en 2.30 ds. Kok; Zoutespui: 10 en 2.30 dhr. Firet. Geref. gem.: Axel: 10 en 2.30 leesdienst. Oud Ger. gem.: Oostburg: 9.30 en 2 ds. v. d. Gruiter. Doopsgez. gem.: Aarden- burg: 10 ds. Nolthenius. ZONDAGS- EN NACHT DIENST VOOR GENEES HEREN EN APOTHEKEN Te Middelburg is Zondag voor spoedeisende medische hulp aanwezig de heer Peeck, arts, Lange Viele 49, tel. 2637; te Aardenburg en Oostburg, de heer de Hullu, arts te Aar denburg; te Sluis, Cadzand, Rentran- chement en Zuidzande, de heer Timmer, arts te Cadzand; te Groede, Breskens en Schoondijke, de heer Eggink, arts te Schoondijke; TRIBUNAAL TERNEUZEN Ondergang van het Britse rijk. De 66-3. aannemer P. F. Voet te Hontenisse, was lid van de N.V.D. en daarvan buurtschapsorganisatieleider. In die kwaliteit schreef hij ingezonden stukken in het „Dagblad van N. Brabant en Zeeland", waarin hij de N.V. D. propageerde en waarin hij o.a. schreef dat men niet moest luisteren naar betwe ters, flitspuiters of ophitsers, enz. Hij aanvaardde een be noeming als waarnemend bur gemeester van Hontenisse en liet een dankbetuiging opne men in een streekblad. In zijn kwaliteit van w.n. burgemees ter vorderde hij een 100-tal mensen voor graafwerk ten behoeve van de Duitse weer macht. Voet ontkende verkeerd ge handeld te hebben, doch alles gedaan te hebben in het be lang van de gemeente. Met weemoed is hij op de burge- meestersstoel gaan zitten en wel op aandringen van mr. Dieleman, om daarmede te voorkomen dat een N.S.B.-er burgemeester zou worden. In de krant heeft hij geschreven om,zijn burgemeester te hel pen, voor wie hij veel eerbied had. Hij had absoluut niets met de N.S.B. te maken en heeft ook nimmer voor de Duitsers gewerkt Op verzoek van mr. Tichel man werd de gemeente-secre taris van Hontenisse gehoord, die zeer gunstige verklarin gen aflegde; evenals zijn vroegere mede-wethouder. Mr. Tichelman hield een uitvoerig, vaak zeer aangrij pend pleidooi en concludeerde dat vervallenverklaring van de beschuldiging zou moeten volgen. W.A. EN WACHTMAN. De 37-j. schoppenmaker I. A. Willaert te Clinge, thans geïnterneerd, was lid van de N.S.B., N.A.F., N.V.D. en W. A. Tenslotte sloot hij zich ook aan bij de landwacht, liep in uniform bewapend met een geweer en deed patrouille- en bewakingsdiensten. Ge kleed in uniform van de W. A., was hij in dienst als Wachman bij de O.T. en deed dienst in Middelburg, Vlissin gen, België en Frankrijk. Willaert verklaarde bij de N.S.B. gegaan te zijn uit een oogpunt van verbroedering met de Belgen, alzo weer iets nieuws. Als W.A.-man heeft hij veel klompen gemaakt voor de armen, althans dat beweerde Willaert. Evenals zgn voorganger Voet, barstte ook Willaert, tijdens zijn ver hoor, in snikken uit, zodat het wel een tragische zitting was. Mr. v. Son voerde verzach tende omstandigheden aan en pleitte clementie. DE ONDERGANG VAN HET BRITSE WERELD RIJK. In de middagzitting werd eerst behandeld de zaak te gen de 43-j. bouwkundig ar chitect P. Ie Feber te Axel, beschuldigd van lidmaatschap N.V.D. en verder dat hij be hulpzaam is geweest bij het zoeken naar een drukker voor de anti-Engelse brochure: „De ondergang van het Britse we reldrijk", geschreven door no taris van Dalsum te Hulst, welke brochure le Feber heeft helpen verspreiden. Verder zou hij vriendschap pelijke omgang met Duitse militairen hebben gehad. Le Feber beweerde thans lid van de N.V.D. te zijn ge worden terwille van een pro ces. Zijn hulp aan het druk ken en verspreiden van de brochure heeft hij onbewust gedaan en ook zijn vriend schappelijke omgang met Duitsers ontkende hij. Besch. gaf toe dat de schijn tegen hem was en dat hij wellicht ook verkeerde dingen heeft gedaan, doch nooit met de be doeling de vijand te helpen. Hij bleek zeer verontwaar digd dat hij daarvoor een jaar geïnterneerd is geweest. Mr. P. C. Adriaanse was van oordeel dat, wat le Feber heeft gedaan, dom is geweest. PL stelde daar tegenover ech ter tal van goede daden van le Feber, zoals het verzorgen van onderduikers en het be vorderen van ontvluchten óver de grens- De aanklacht achtte pl. een gevolg van wraakneming en hij verzocht de tenlastelegging vervallen te verklaren en zo dit niet mogelijk is, zijn cliënt geen verdere maatregelen op te leggen. Tenslotte stond terecht de 37-j. landarbeider Ch. L. Sijs te Axel, die lid is geweest van de N.S.B. en als Wachmann, gekleed in uniform en bewa pend met een geweer, is werkzaam geweest voor de Duitsers te Bergen op Zoom en te Rotterdam. Een zielig manneke, niet geheel normaal, die zich had laten overhalen door een voorman van de N.S.B., waar tegen deze stumperd zich niet wist te verzetten. Contributie heeft hij nooit betaald. Uitspraak in deze zaken op 22 Mei a.s. UITSPRAKEN. H. de Jonge, Hoek: ontzet ting rechten. D. de Vries, Terneuzen: schuldig verklaar^, zonder op legging van maatregelen. P. Lenos, Axel, reeds 2 jaar geïnterneerd: blijft nog 8 jaar, dus tot 8 Mei 1945, geïnter neerd; ontzetting rechten. J. A. Schieman, Axel, reeds 2 jaar geïnterneerd: blijft nog 8 jaar, dus tot 8 Mei 1955, ge ïnterneerd; ontzetting rech ten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 14