Jan de Hartog grijpt mis... Koninklijke familie veroverde" Zuid-Afrika Neerland's smokkelstraat LEZERS SCHRIJVEN Stemmen uit de kerken Even peultjes Zeeuwse Schaakrubriek. TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 10 Mei 1947 Bron der welvaart aan de afgrond der ellende. Clandestiene transacties per catapult. In Kerkrade. (Van onze verslaggever). Het is stil in de Nieuw- straat te Kerkrade als wij er, laat in de' avond, stop pen en uitstappen. Dat ligt zowel aan het uur van de dag als aan de jongste maatregelen van de Neder landse douane-autoriteiten, die hun best doen ook hier de smokkelhandel te bestre den. Het is, hoe zg het ook aanvatten, een onmogelijk uit te voeren taak. De Nieuwstraat, die aan de „stille" zijde Neustrasse heet, is en blgft Europa's druk ste smokkelstraat. Dit is een van de redenen, waar om Nederland ook op dit punt van Limburg grens correctie heeft gevraagd. DE MIJNEN. de De straat ligt aan rand van de mijnstad en heeft haar ontstaan te dan ken aan de Domaniale mijn, het oudste in exploitatie zijn de kolenproductiecentrum van ons werelddeel. De ingang tot het terrein van de mijn ligttachtig centimeter van de Duitse grens af. Er hangt aan een der pilaren van het hek een brievenbus; die bus bevindt zich in het voormalige Derde Rijk. Links en rechts van de ingang rijen zich de huizen aaneen over een afstand van an derhalve kilometer, alle Ne derlandse huizen van Neder landse mynwerkers, Neder landse winkeliers en andere ingezetenen van het Rijk, die menen, dat zij nergens beter hadden kunnen wonen dan juist hier aan de rand van de Afgrond der Ellende. Er zijn er die juist daarom hier wonen. Zij wensen te Srofiteren van die ellende; e narigheid van de ander is voor sommigen een Bron der Welvaart. DE LIJN. De rooilijn aan de Neder landse zijde van Kerkrade's Nieuwstraat ligt, evenals de mijnpoort, evenwijdig aan de grens, op een afstand van minder dan een meter. Slechts een gedeelte van het trottoir is Nederlands grond gebied. De rest, benevens de rgweg, is Duits, Toch pa trouilleren op deze rijweg al leen Nederlandse ambtena ren. Zes meter van de grens over de gehele lengte van de straat, loopt een twee meter hoge prikkeldraadver sperring, dat de Britse Border Control heeft do'en aanbrengen. De Engelsen, geen landgrenzen gewend in hun eilandenrijk, hebben ge meend daarmee de smokkel handel de kop te kunnen in drukken. Maar niets is min der waar. ACHTER PRIKKEL DRAAD. Achter het prikkeldraad rijdt de electrische tram van Aken naar Herzogenrath, waarvan wij de mijnen op een kwartier gaans afstand zien liggen. Vroeger ging het hier gemoedelijk toe; nu kan geen Nederlander meer van die tram gebruik maken. Er is geen halte meer in de Neustrasse. Op de trambaan Êatrouilleren in hun sjofele geengeraapte uniformen de mannen van het Zollamt, die hun instructies van de Bor der Control ontvangen, maar ze even vlot saboteren als de burgers, die aan de over zijde van de straat wonen en werken. Onder dat '„wer ken" dient men dan smokke len te verstaan. En gesmokkeld wordt er! DE TEUTONEN. Dagelijks komen de honge rige Teutonenzonen en -zoon tjes naar de Britse prikkel draadversperring. Zij kennen geen natuurlijk respect voor de wet, die zij wellicht niet eens kennen. Er is geen S.D. meer, geen S.S., geen S.A., er is hier ook geen Schupo, alleen het Zollamt en dat lichaam bestrijdt slechts in NOGMAALS DE VLAKEBRUG. Op 6 Mei moest ik met niijn auto in een file van honderden meters gedurende 24 minuten wachten voordat de Vlakebriig voor het weg verkeer werd vrijgegeven. Na het doorlaten van een aantal „slepen" had de brug echter gevoegelijk 9 minuten eerder dichtgedraaid kunnen worden, ware het niet, dat het brugpersoneel hardnek kig wenste te wachten op een langzame laatkomer uit het verre verschiet. Ik kwam juist van de Kruiningse boot en kan me voorstellen, dat automobilisten die naar deze boot toe moesten hun aan sluiting zullen hebben ge mist. De slechte toëstand van het wegdek is, voor zover dit beklinkering betreft blijkbaar te wijten aan dé nog steeds niet herstelde „opvriezingen" tengevolge van de laatste vorst. Voor een vreemdeling acht ik de kans op .verongelukken bij duisternis zeer groot, om niet te zeggen „zeker." Een tpurist. schijn de smokkelhandel. De Border Control laat zich zel den zien. De bewoners aan gene zij de en die aan deze kant kennen elkaar van huis uit. Velen zijn eikaars familiele den, anderen oude vrienden, 'om niet te zeggen: handels relaties. Vroeger zaten zij gezamenlijk op de tribune van de Nederlandse wieler baan, die nu aan de Duitse zijde van de straat leeg en verlaten staat. De mannen en vrouwen werpen pakjes over het prikkeldraad; aan Nederlandse zijde worden zij opgeraapt en dan gaan er andere pakjes terug. In de Duitse zitten messen en scharen, fittingen, schake laars meestal werk. uit Solingen in de Nederland se boter, en vaker nog kof- fi! Soms worden de pakket ten met catapults overge schoten. De kinderen krui pen brutaal-weg onder het prikkeldraad door en bedelen langs dé" huizen om brood en ook alBohnenkaffee. Af en toe ook om sigaretten, 't Is niet alleen de honger, die hen drijft. Veelal is het winstbejag. Kan dat nu zo maar? CONTROLE. Officieel kan het niet. Er is veel contróle, maar pa- troullerende ambtenaren heb ben nu eenmaal geen ogen op him rug. Meermalen snappen ze de kinderen, vat ten hen in de kraag en kun nen dan niets anders doen dan ze over de grens zetten. Dat weten de boefjes. De uitbrander maakt weinig in druk., En als zij dan weer achter het prikkeldraad staan schreeuwen zij naar deze zijde Wenn wir gross sind kom men wir zurück und schies- sen alle dummen Hollander kaput! Ouderen drukken zich vaak in nog krassere termen uit. 800 KINDEREN. Per maand worden een achthonderd kinderen aange houden en het regent be keuringen. Niemand woont er rustig aan de Nieuw straat. Herhaaldelijk doen de grenskommiezen invallen in de woningen als zij er smokkelwaar vermoeden. Die vermoedens blijken dikwijls gegrond; soms is het wel eens mis. En dan volgen er protesten. Het is er moeilijk werken. Is een Nieuwstrater smokkelaar als zijn vrouw drie pond suiker in haar bus heeft? Gaat een winkelier buiten zijn boekje als hij veertig kilo koffie onder de toonbank heeft liggen In het grensgebied gelden tal van beperkendd bepalingen, maar er zijn er nóg meer uitzonderingen op. De mazen van het net zijn wijd in Kerkrade's smokkel straat Hert in de Waal. Ter hoogte van het dorp Varik kwam de zer dagen een hert de rivier de Waal afzwem men. Het dier werd door de veerman in zijn motorboot getrok ken. De burgemeester stelt thans een onder zoek in naar de her komst. MINDER-VALIDE ARBEIDSKRACHTEN Bg de Tweede Kamer is in gediend een wetsontwerp tot bevordering van de plaatsing van minder-valide arbeids krachten in próductieve ar beid. De geboortecijfers in Europa. Blijkens te Londen gepubli ceerde statistieken was in 1942 het Belgische geboortecijfer (13,1 op duizend inwoners) la ger dan dat van elk ander Europees land. België werd gevolgd door Frankrijk met een geboortecij fer van 14,5 op 1000 inwoners, Duitsland met 14.9 en Groot- Brittannië, welks geboortecij fer gedurende de oorlogsjaren snel gestegen is, met 15.6. In 1942 trouwden in Enge land meer personen, stierven er minder en werden er meer huwelijken ontbonden dan vóór de oorlog en de gemiddelde leeftijd, waarop een huwelijk werd' aangegaan, was lager dan in de andere jaren van deze eeuw. Lagerhuis vestigt record. Het Britse Lagerhuis, Woens dagmiddag te 12 uur bijeen gekomen voor bespreking van het wetsontwerp betreffende de dienstplicht, was Donder dagmorgen te 10 uur nog steeds in vergadering, na de gehele nacht ononderbroken doorgewerkt te hebben. Hier mede heeft het Lagerhuis zgn record van een jaar geleden, toen het twintig uur achtereen bijeen bleef, verbeterd. Een nog ongebroken record dateert van 1881, toen het Lagerhuis een non-stop-vergadering van een-en-veertig uur presteerde. Beeldhouwwerk van meubelen wordt het best gereinigd met een penseel, dat in az(jn ge doopt wordt. Najaarsbeurs ie Utrecht. De datum van de najaars beurs te Utrecht, waaraan ver bonden de agrarische beurs, die oorspronkelijk van 17 tot 26 September zou worden ge houden, is in verband met de Friese Landbouwtentoonstel ling nader vastgesteld van 9 tot 18 September. De inschrij ving sluit 15 Mei a.s. Verwoeste Kerken. De Bouw- en Restauratie- Commissie in de Ned. Herv. Kerk heeft in een circulai re ,aan alle kerkeraden en kerkvoogdijen de landelijke adoptie-actie ontvouwd, die door haar op touw is gezet met het doel om de getrof fen gemeenten te helpen bij de herbouw of restauratie van verwoeste kerkgebou wen. „Het gaat er thans om of de Kerk de schade aan de getroffen gemeenten zelve wil overlaten, d.w.z. dat vele gebouwen niet worden her steld of herbouwd, dan wel, dat zij mee wil lijden met de getroffen leden en de schade als schade van allen wil erkennen. Daarom start de Commissie nu met~ een nieuw adoptieplan, dat alle gemeenten aanspreekt. De reeds tot stand gekomen le vensvatbaar gebleken adop- tjes worden gaarne dankbaar gehandhaafd. Maar daarnaast wordt de hulp aan de ge meenten in de getroffen clas ses, toevertrouwd aan de niet-getroffen gemeenten uit hun eigen classis, en, indien dit niet voldoende schijnt aan één of meer gemeenten uit andere classes. Een 200 gemeenten, die zich niet zelf kunnen helpen, zien met spanning uit naar wat de hen toegevoegde ge meenten zullen doen! „Een Kerk, die leeft geeft." Voor de wederopbouw van de in de oorlog verwoeste kerkgebouwen in Finland is er reeds in de gemeenten van dit zo zeer geslagen land acht millioen Finse mark verzameld, en meer dan een half millioen daarvan komt uit het deel van Finland, dat het allermeest geleden heeft, Rovaniemi. Gezinsweek in Amerika. Deze maand zal in de Ver. Staten weer In alle kerken. Protestantse, R.K. en de Joodsö synagoge, een gezins week worden gehouden. Het motto voor deze week is „Re ligious living begins at ho me." 1 Er zal dit jaar vooral de nadruk op worden gelegd, dat de kinderen bepaalde le venswaarden door het gezin ontvangen. Bewust of onbe wust wordt er door het ge zin voortdurend invloed op de kinderen uitgeoefend. Hier worden denkbeelden geboren, die door de verhoudingen, die in het gezin heersen, omge vormd worden tot vooroorde len, idealen en plichten. Modjokerto. Ds. Hildering van Soera- baja, heeft een bezoek ge bracht aan Modjokerto en omliggende 'plaatsen, teneinde te trachten weer contact te vinden met de Javaanse en Chinese Christen-gemeenten aldaar. Te Modjokerto zelve bleek de Christen-gemeente vrijwel geheel verstrooid te zijn, slechts een vijftal mensen waren gebleven. Dezen durf den echter nog niet ter ker ke te gaan, want in hun af wezigheid werden hun hui zen overhoop gehaald, (door de V.D.M.B.) De voorganger is nog aanwezig en lean ook allerlei gegevens verschaffen omtrent de Oost-Javaanse Kerk. De Chinese gemeente is er intact gebleven, doch hier is juist de voorganger vertrokken; Mas Asriban neemt zijn werk waar. Te Mlirip, vlak bg Modjo kerto, bleek het mooie, pas gebouwde, kerkje voor kan toor in gebruik te zijn, men slaagde er niet in het terug te krijgen. Te Soekaranai echter werkte de Javaanse Christen-gemeente nog onge stoord verder onder leiding van een trouw gebleven on derwijzer. Ook te Dlahggoe was alles intact. Daarentegen was te Modjosari geen spoor meer te vinden van een Javaanse gemeente; de Chinese Chris tenen waren grotendeels te ruggekeerd, maar vonden hun huizen leeggeroofd, evenals het kerkgebouw. De voorganger was 1% jaar ge leden op bezoek gegaan in Soerabaja er vond daarna geen gelegenheid meer om terug te komen. Nu zal dat wellicht gebeuren, hoewel al zijn huisraad verdwenen is. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde Vrijdag voor semi-arts mej. J. S. M. Cornelis, geboren te Noord- rouwe. DEMOCRATISCHE HOUDING VAN DE KONING MAAKTE INDRUK. (Van een U.P.- correspondent). Het Koninklijk bezoek aan Zuid-Afrika is een groot suc ces geweest. De Engelse Ko ninklijke familie heeft, als individuele familie, een grote populariteit verworven. De enthousiaste verwelkoming in de gehele Unie, door een volk dat zeer gereserveerd pleegt te zgn, was een duidelijke manifestatie van de warme gevoelens die men de Engel se koningsfamilie toedraagt. Maar ook in een ander op zicht schijnt de tocht door Afrika succesvol geweest te zijn. Althans een deel van de animositeit der anti-mo narchisten schijnt verdwenen te zijn. Natuurlijk zullen de meesten hunner niet van hun principiële houding afge bracht zijn, maar ook de meest vurige republikeinen hebben toegegeven dat zij grote bewondering hebben voor Koning George, de Ko ningin en de beide Prinsessen als meinsen. Een vooraan staand lid van de Nationalis tische Partij (de oppositie in de Unie) zeide, half schert send, half ernstig: Wij kun nen al onze moeilijkheden op lossen. Men* zende Prinses Margaret naar Afrika en Iaat haar trouwen met een aardi ge Afrikaanse jongen. Dan zou iedereen tevreden zijn." De reactie der Afri kaners. Premier Smuts noemde het bezoek: „Een opwekking voor Zuid-Afrika". Het land heeft zichzelf zo mooi moge lijk gemaakt voor het bezoek. Huizen werden opgeschil derd, en bloemen geplant. Bovendien werden politieke tegenstanders voor het eerst op vriendschappelijke voet gebracht. De oppositie stelde Bonnen goed afknippen De laatste weken komt het herhaaldelijk voor, dat men broodbonnen verkeerd van de bonkaarten knipt, doordat ze langs de blauwe lijnen worden afgeknipt. Aangezien die blauwe lgnen midden over de bon lopen, wordt zodoende de bon gehal veerd. Men dient de bonnen af te knippen boven het woord „brood" en onder de aandui ding van het nummer, zodat op een bon te lezen staat „brood" en daaronder het nummer. Bonnen, die op een andere wijze zijn afgeknipt, zijn niet geldig, zo deelt het centraal distributiekantoor mede. Wallace over Amerikaanse hulp aan Frankrij'k. Henry Wallace, die onlangs een bezoek bracht aan Euro pa, schrijft in zijn blad „New Republic": „Indien, zoals waarschijnlijk lijkt, Frankrijk wordt uitgekozen voor het volgend experiment van de Truman-leer, dan voorspel ik een ramp. Elke poging om de geweldige economische macht der V.S. te gebruiken om Frankrijk naar rechts en in een anti-Sowjet blok te drijven kan in bloedvergieten eindigen". Indien echter Ame rikaanse hulp op niet-politieke basis aan Frankrijk wordt gegeven, zal de democratie worden versterkt. Wallace bracht verslag uit over de indrukken, die hij tijdens zijn tocht in Parijs had opgedaan. Ongeveer 20.000 arbeiders In de staalindustrie te Bilbao zijn heden in staking gegaan zich op het standpunt dat de Koninklijke familie, zo lang zij in de Uille vertoef de, hoffelijk en gastvrij be handeld zou worden. Ervaren politieke waarne mers te Kaapstad geloven dat het pro-Britse element in de Unie erdoor versterkt is. Al zullen geen republikeinen „bekeerd" zijn, toch zullen sommige hunner denkbeelden waarschijnlijk gewijzigd of verzacht worden. Het Koninklijk bezoek heeft de houding der Afrikaanders ten opzichte van de inboor lingen niet veranderd. De Koning heeft de hand ge schud van een groot aantal inboorlingen-hoofden en heeft informeel met andere belang rijke Zoeloe's gesproken. Ook .Britsindische leiders in Afri ka heeft hg ontmoet. Dit zou een voorbeeld kunnen zijn, dat een verbetering in de be trekkingen der inboorlingen tot het blanke ras tengevolge zou kunnen hebben. Maar het is nu nog de vraag of de Zuid-Afrikaners, die nog al tijd zeer gevoelig zijn na de houding der Verenigde Volke ren ten opzichte van hun in- boorlingenpolitiek, de demo cratische houding van de Ko ning zullen navolgen. DE NATIONALISTISCHE PERS. De meeste Zuid-Afrikaanse kranten zijn pro-monarchis tisch en steunen de regering. Er zijn slechts drie belang rijke bladen gepubliceerd in het Afrikaans die het standpunt der oppositionele nationalistische partij verde digen. Twee van die bladen zonden een correspondent met de koninklijke stoet mee en berichtten over het verloop van dat bezoek. De derde krant, „Die Transvaler" te Johannesburg, negeerde het gehele bezoek en publiceerde geen woord erover. Onvrien delijk commentaar is niet voorgekomen. Slechts een maal gaf „Die Burger", (Kaapstad) in een redactio neel artikel te kennen, dat de koning slecht geadviseerd moest zijn om op Zondag ten nis te spelen. Van Boeken en Schrijvers VII Gods Geuzen, boeiende stuiversroman. Jan de Hartog is een schrij ver met branie. Dat. is hij ei genlijk in al zgn boeken, zelfs in de overigens goed gerlaag- de detectiverom., die hij publi ceerde onder het pseudoniem F. R. Eckmar. Het meest van alles is hij het in Hollands Glorie, een boek, dat zwakke plekken heeft, maar dat de le zer toch ln zijn greep gevan gen houdt. De schrijver is een geboren verteller en het hin dert bij hem niet, dat zijn hoofdpersonen of wel bij zonder heldhaftig en edelaar dig zijn, of slecht, zo slecht, dat zij zonder uitzondering de vlees geworden kwaadaardig heid worden. Immers: wat Jan de Hartog vertelt is interres- sant en pas als men hem tot de laatste letter geboeid ge lezen heeft, ontdekt men. dat zijn verhalen toch eigenlijk zonder uitzondering een tikje tè sterk zijn om geloofwaardig te mogen heten. Het was al zo in Hollands Glorie. Het is in veel ergere mate in Gods Geuzen. Daar is de heer Anton Zorg drager, piepjong arts, gestu deerd met een beurs, gedwon gen om naar Indlë te gaan. Een mannetje met ethische neigingen, wat men zo in de wandeling een slappe tlnus noemt. Ergens in Indië, ln de binnen landen van Borneo, woedt een pestepidemie, zo hevig, dat van de artsen in Batavia eigenlijk niemand er naar toe durft. Laten we de nieuweling er maar naar toe sturen! denken ze. En ze doen het. Het is een bovenmenselijke opdracht. Maar Qu komt de ware Anton Zorgdrager uit de mouw. Jan de Hartog had er zijn lezers trouwens al op voorbereid, dat het doktertje een maarschalksstaf in zijn ransel droeg. Een helletocht door het oerwoud na een scheepsreis met een halve men seneter in figuurlijke zin) als kapitein? Anton Zorgdra- ger weet zich er door te slaan. Een pestdorp, waarin de men sen als ratten sterven Samen met „de grootste lepraspecia_ list ter wereld" Brits Jansen, weet hij het kwaad te beteu gelen. Die Brits Jansen is trou wens een Zorgdrager van nog buitengewoner formaat. Ruwe bolster, gouden hart, een held ...er weerga Terug naar Batavia. En dan naar de lepralijders. Samen komen zij terecht in een lepra kolonie van het Leger de? Heils. Aan het hoofd ervan staat een voormalige figuur uit de Amsterdamse onderwe reld wiens vrouw een aller- Hedenkeliikst verleden heeft. Beiden zijn natuurlijk helden van hetzelfde formaat als Brits Jansen en Anton Zorg drager, maar de kapitein van 'iet. Leger lijdt aan de een of andere ziekte, waardoor hij "rotische fantasieën heeft, dié Hem duivelse kwellingen be zorgen en zijn vrouw is slacht offer van haar menslievende werk: zelf aangetast door le pra. In Nederland kende Zorg drager een meisjesstudente, Bert Waterreus. Hij was zo dom zich met een ander te verloven, terwijl hij het met Haar had moeten doen. En laat me dat nu de dochter zijn van de kapitein van het Leger en laat Brits Jansen, die een verzwegen liefde heeft gekoes terd voor de kapiteinse, jaren met de illusie hebben rondge- open, dat de dochter van het echtpaar nog eens zgn vrouw zou worden! Kijk dit alles is een beetje goedkoop, een beetje al te toevallig. Jan de Hartog is als de man, die konijntjes uit een hoed tovert, vier achter elkaar. Op een gegeven avond komen er tot zijn stomme verwonde ring zes konijntjes uit zijn hoed en de tovenaar weet niet meer, wat hij beginnen moet. Hjï -;f zelf paf.;--.. Al het bovenstaande be schrijft Jan de Hartog in het eerste deel 'an zgn trilogie, want bedenk wel: Gods Geuzen is het eerste deel van een tri logie. Waar moet hij nu de sterke verhalen voor de vol gende delen vandaan halen? Het zou nu al een drakerige stuiversroman zijn, als de Har tog niet zo'n geweldig vertel ler was. Wat moet er van de rest terecht komen! Schitterende fragmenten be vat dit eerste deel .Tweehon derd bladzijder lang leest men met stijgende spanning en ge looft men in de mensen, die de Hartog zijn lezers voorzet. Maar dan zakt zijn boek ge weldig in. Men leest het uit, geboeid. Maar men gelóóft er niet meer ln, vooral niet als de visioenen van de zieke kapitein uitvoerig de revue passeren. Jammer. Jan de Hartog heeft een groot talent. Maar hij heeft hier zgn lezers willen overbluffen met een boek, dat nog knapper was en nog suc cesvoller dan Hollands Glorie. Het resultaat is, dat hg zich zelf heeft overbluft en zgn re putatie, ondanks alle kwalitei ten van zijn boek, geen eer heeft aangedaan. Toch heeft hg kans op zeer vele lezers. In ieder geval staat er al een reeks vertalin gen op stapel! LECTOR. 200 Engelse boeren zul len onder auspiciën van de World Friendship Association van 29 tot 31 Mei een bezoek aan ons land brengen. Geslaagd voor het exa men 2de stuurman, de heer Chr. Francke, leerling van de De Ruyterschool te Vlis- 'singen. deppen RADIOKRANT. In Amerika gaat een radio- krant verschijnen. De krant wordt geprojecteerd in een te levisie-apparaat en vastgelegd op afdruk-papier. Het formaat is 15 bii 30 cm. Elke „luiste raar" drukt dus z'n eigen krantje af. Hij heeft voor het afdruk ken 4 minuten nodig. DE RADJA. Een groepje Hollandse mili tairen is op bezoek bij een radja in Oost-Indonesië. Radja: En trouwen jul lie maar één vrouw? Bezoekers: Ja. Radja: Valt ze je niet lastig met allerlei gepraat, zo dra je thuis komt? Bezoekers: Soms wel soms niet. Maar hebt U veel vrouwen Radja: Ja, ik heb er veel. Bezoekers: Is dat niet lastig als U thuiskomt... met de vele praatjes en zo? Radja: Neen, ze maken herrie onder elkaar en ik heb rust. Handdruk. Primo Carnero, wereldkam pioen boksen in de dertiger jaren, schudde in Knoxville een bokspromotor stevig de hand. Resultaat: twee gebro ken middelhandsbeentjes.... bij de bokspromotor natuur lijk. Shaw. G. B. Shaw. die 90 is, heeft nog een onafgemaakt toneel stuk, dat Piffle heet. Hij zei: „Als ik het niet klaar krijg, verbrand ik het maar liever, dan me er verder druk over te maken." Capitulatie. Het Amerikaanse stadje Vickburg in het Mississippi- gebied heeft zich in de Ame rikaanse burgeroorlog nooit overgegeven en ook daarna altijd officiële capitulatie ge weigerd. Heeft nu aan generaal Eisenhower laten weten, dat het aan hem officieel wil ca pituleren De generaal gaat er heen. DE NED. BOER ALS ZAAI EN POOTGOED-TELER. Tijdens de oorlog en. vooral in de beide na-oorlogse jaren heeft in ons land de keuring te velde van aardappelen granen, (tarwe, rogge, haver en gerst) en van groene erw ten als pootgoed en zaaizaad voor binnenland en export een zeer hoge vlucht genomen. In 1940 was de totale op pervlakte 40.000 ha. in 1946 niet minder dan 112.000 ha. De oppervlakte geselecteerde aardappelen nam toe met 29.000 ha-, van granen met 39.000 ha. en van groene erwten met 3800 ha. Redacteur Drs. M. C. VERBURG. Dampoortstr. 1, M'burg. De confrontatie van Zeeuw se schakers van uiteenlopende sterkte, met sterke spelers uit het Westen, die plaats vond in het weekend-tournooi van Bussum, heeft weer eens bewezen, dat Zeeland slechts de nodige routine 'moet op doen, om op één lijn te komen met de schakers buiten ons gewest. Reduceert men de. voor schaken nodige aanleg tot aanleg en milieu, dan kunnen wij niet aannemen, dat juist de eerste minder is. Ge lukkig hebben wij de milieu factor vrij goed in de hand. Er kan dan ook niet te vaak gewezen worden op de nood zaak onze opkomende spe lers vroeg te doen uitkomen tegen de ervaren rotten en ook de zwakkeren een kans te geven. Onderstaande partij werd gespeeld op 20 April j.l. te Bussum ln de hoogste groep van de tweede klasse. De heer Woudstra (S.V. „Mid delburg") legde op fraaie wijze beslag op de eerste prijs en bewijst steeds weer, dat de schaker van middel bare leeftijd nog aanmerke lijke vorderingen kan maken. Wit: L. J. Woudstra (M'burg) Zwart: J. J. Voogt, (Naar- den) Aljechin-verdediging. 1. e2e4, Pg8—f6; 2. e4— e5, Pf6d53. d2—d4, d7— d6: 4. Pgl—f3, Lc8g45. Lfle2, Pb8c6; 6. e5xd6, e7xd6; 7. 0-0, Lf8-e7: 8. c2- c4. Pd5-f6; 9. d4-d5, Lg4x f3; 10 Le2xf3. Pc6-e5; 11. b2-b3. Pe5xf3; 12. Ddlxf3, 0-0; 13. Pbl-c3, a7-a6; 14. a2a4. Wit heeft tot hier goed gespeeld, heeft meer ter rein en de goede loper. I.p.v. het verzwakken van de Da mesvleugel was 'hier beter Pdl-e3-f5 en Lb2; 14 h7-h6; 15. Tal-bl. Tijdverlies; 15Tf8-e8; 16. Tfl-el, Dd8-d717. Lcl-d2, c7-c5; 18. d5xc6 e.p. b7xc6; 19. Lc2- e3. d6-d5; 20. c4xd5, Pf6 xd5; 21. Tbl-dl, Ta8- d8; 22. Pc3xd5, c6xd5; 23. Le3-b6!, Td8-b8; 24. TdlxdS, Dd7-c6; 25. a4-a5, Le7-b4? 26. g2-g3 Lb4xa527. Lb6 xa5, Tb8-b528. Td5-d3 (of Tfdl, Ta5:!); 28Dd5x d3: 29. Td3xf3, Tb5xa5 en na nog 17 zetten gedaan te heb ben werd tot remise beslo ten. Voor de tweede klasse een gaaf partijtje! Jan de Hartog: Gods Geu zen. Uitg. Elsevier, Amster dam. Dit model van een oud „Indianenschlp" zal een reis van Zuid-Amerika naar de Polynesische eilanden maken om te bewezen, dat do Indianen deze eilanden bevolkt hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 11