Wehrmacht' Sjarifoeddin wenst een Nationaal Leger PURCL/M i&nfcvortllw-Acjud 11 Mei Moederdag- bloemendag UIT DE PROVINCIE ZUID-BEVELAND Gaswolk verduisterde deel van Vlissingen Noord-Beveland LAATSTE NIEUWS e 'Qnippers Levering aan de Bereid om met de Nederlanders over de Indonesische verdedigingte spreken. Troepenzendingen moeien eindigen. republikeinse De republikeinse minister van defensie, mr. Amir Sjari foeddin, heeft in een rede voor de republikeinse radio o.m. het volgende verklaard: „Het ligt in de bedoeling van de repu blikeinse regering te komen tot vorming van een sterk na tionaal leger, in staat de sou- vereiniteit van de republiek te verdedigen. Dit is echter niet het laatste doel, dat wij na streven. Wg moeten thans be ginnen onze aandacht te wij den aan het probleem van een gemeenschappelijk verdedi gingssysteem voor Zuid-Oost Azië. Wij dienen ook een begin te maken met besprekingen met de Nederlanders over de vraag in hoeverre wij kunnen samen werken op het gebied van de defensie. Wij zijn geheel bereid samen te werken met alle lan den tot bescherming van de vrede in de ons omringende gebieden. Wg zijn eveneens bereid met Distributie van werkkleding. Op 12 Mei a.s. zal een nieuwe regeling betreffende jde distri butie van werkkleding worden ingediend. In verband hiermede mogen thans geen aanvragen om werkkleding bij de plaatselijke distributiediensten worden in gediend. Op reeds ingediende aanvragen zullen, voorzover door de distributiedienst reeds „kennisgevingen v. toewijzing" aan belanghebbenden zijn ge zonden, tot en met- 10 Mei a.s., tegen overlegging van een be reidverklaring, nog rantsoen bonnen voor textiel worden verstrekt. Uiterlijk t.m. 14 Mei zal men op deze rantsoen bonnen voor textiel, overalls, werkbroeken, werkjasjes (-kie len), kunnen kopen. Van 15 Mei a.s. af zal deze werkkleding uitsluitend op spe ciaal daarvoor in omloop te brengen bonnen verkrijgbaar zijn. Prof. Romme is ontstemd. Het lid van de Tweede Kamer de heer P- Romme (KVP) is ernstig ontstemd over een pu blicatie van de regeringsvoor lichtingsdienst in Ned. Indië, welke dienst in haar uitgave „Uitzicht" o.m. over het wer kelijke en het phantoom-Ling- gadjati schreef: „Deze onderscheiding, door Romme bedoeld voor binnen lands gebruik en die het de Katholieke fractie mogelijk maakte, Linggadjati te ver werpen en toch aan te nemen, was dus een politieke stunt, meesterlijk opgezet, maar he laas verkeerd van werking, omdat republikeins Indonesië Ze mee consumeerde, hetgeen niet' dadelijk in de bedoeling lag. Het gevolg is, dat binnens lands de winst, door de creatie van de mythe gekweekt, vol ledig wordt geïncasseerd in de vorm van Katholieke steun aan Linggadjati, maar dat tevens ijverig getracht moet worden, naar buiten de eenheid van het begrip Linggadjati te herstel len. Ook dit gebeurt met het nodige spitsvondige vakman schap". Totzover „Uitzicht". Prof. Romme heeft nu aan de Nederlandse regering ge vraagd of zij bereid is mede te delen, tot welke maatregelen deze put^icatie aan het be voegde gezag, zowel in Neder- lands-Indië als hier te lande, aanleiding heeft gegeven en/of zal geven? HARDE ZEEP NEET ONMIDDELLIJK VERKRIJGBAAR. De harde zeep op de bon nen C 03 en C. 13 algemeen en C 17 reserve zal niet overal onmiddellijk verkrijg baar zijn. Dit zal eerst in de loop van de week van 11 tot en met 17 Mei het geval zijn. de Nederlanders in onderhan deling te treden over ons ver dedigingssysteem. Wg zijn be reid tot vermindering van on ze troepensterkte over te gaan op basis van wederzijdse be sprekingen en op basis van het beginsel, dat wij een efficiënt verdedigingssysteem voor ons land dienen te bezitten. Zeer bijzonder moge ik de Nederlanders het volgende on der de aandacht brengen: Wjj hopen, dat de Nederlanders zullen toestemmen in het be ëindigen van de troepen zendin gen naar Indonesië, zodat ons volk zich wederom veilig zal kunnen voelen. Wg van onze kant hebben reeds een begin gemaakt met het reduceren van onze militaire macht tot vr edessterkte. Wij hebben het volste ver trouwen, dat de problemen in Indonesië op vreedzame wijze tot een oplossing kunnen wor den gebracht. Onze Lasjkars (volkslegers) en ons leger (T.R.I.) zullen een nationale eenheid vormen. De task van samensmelting van de Lasj kars met het leger tot één or ganisatie zal worden toever trouwd aan een speciaal comi té, geleid door de president zelf, om te komen tot de vor ming van een „Nationaal Le ger". EERSTE KAMER Onderwijs-begroting goedgekeurd. Minister Gielen vervolgde Donderdag zijn afgebroken rede. Ten aanzien van het radio- vraagstuk deelt hij mede, dat het ontwerp van de Radio- raad zeer binnenkort op zijn departement zal arriveren. De regeringscommissaris is nog niet benoemd; de com missie zal echter spoedig sa mengesteld zijn. Met de heer Jonkmans betreurde spr. het. dat niet meer papier beschikbaar is voor de bladen. De opmerkingen van de heer Van Velthoven over de randprovincies kunnen voor een groot deel 's ministers instemming hebben. Een wetsontwerp tot ge- kstelling voor subsidiëring van rijks- en bijzondere kweekscholen zal dezer da- *en het departement veria ën. In verband met de opmer kingen van de heer Donker sloot merkt de minister op, dat de man, die over kunst zaken gaat, niet zo oner varen is als de afgevaardig de deed voorkomen. Boven een 3telsel van personen acht spr. verkieslijk een stel sel van samenspreking van mensen uit verschillende groepen en streken. In ver band met de op zijn depar tement verleende ontslagen zet de minister uiteen, dat de functionarissen niet zo maar zijn ontslagen. Na replieken wordt de be groting zonder hoofdelijke stemming aangenomen met aantekening, dat de commu nistische fractie geacht wil worden te hebben tegenge stemd. De ingediende moties-Algra en -Woltjer werden zonder hoofdelijke stemming aan vaard. Nadat het wetsontwerp Pachtvoorziening 1947 zonder discussie werd goedgekeurd, werd begonnen met de behan deling van de begroting van de Staatsmijnen in Limburg. (Ingezonden mededeling) (Ingezonden mededeling) 't Blijft maar 'n soldaat! Een jong Nederlands musicus ging als oor logsvrijwilliger naar In dië en diende ruim een jaar als soldaat aan het front. Toen werd hg door de NIWA aange trokken om zijn muzi kale talenten dienstbaar te maken aan zijn ka meraden in de centra en op de voorposten. Hg werd in rang gelijkge steld met een luitenant, maar hield uit bezuini gingsoverwegingen zijn bezoldiging als soldaat. Onkosten mogen echter in rekening worden ge bracht, vertelt Trouw. Onlangs gaf de NI- WA-artist een orgelbe speling in een kerk te Batavia. Hij speelde Bach, Mendelssohn, An- driessen en de kerk was stampvol. Na afloop zag de afrekening er aldus uit: honorarium artist niets; onkosten 15 voor de Indonesische djongos, die de hele avond aanwezig „moest" zijn om na af loop van het concert de sleutel aan de koster te brengen. De artist mag aan het eind van de week zijn soldij komen halen. Hij doet dit gaarne voor zijn blanke en bruine landgenoten. Maar die vinden deze verhoudin gen wel wat vreemd: zij lieten de volgende mor gen aan zijn kwartier .sigaren, wijn en sigaret ten bezorgen. Als dank, als honorarium. Diamant naar Engeland. Engeland heeft er in toe gestemd, dat o.m. door Ne derland, België en Zuid-Afrika een belangrijke hoeveelheid gekloofde diamant zal worden geleverd. Het zal van de re sultaten van de verkoop van deze import afhangen of en in hoeverre hiermede zal wor den voortgegaan. Dagbootdlenst van de Mij. Zeeland. Op 15 Juni zal de dagboot- dienst van Hoek van Holland naar Harwich worden hervat met het geheel gemoderniseer de dubbelschroefstoomschip „Mecklenburg" van de maat schappij Zeeland, zoals wij reeds gemeld hebben. Het schip vertrekt op Zon dag. Woensdag en Vrijdag om 11.30 uur van Hoek van Hol land, in aansluiting op de boottrein, die om 8.50 uur van Amsterdam centraal vertrekt. Aankomst Londen Liverpool- street-station 21.40 uur. In omgekeerde richting zal de dienist onderhouden worden op Dinsdag, Donderdag en Zater dag van Londen Liverpool- street-station om 9.20 uur, aankomst Hoek van Holland om 18.30 uur, waar de aan sluitende boottrein gereed staat, die om 21.50 uur in Am sterdam-centraal arriveert. Schoolmuseum Middelburg. Op Dinsdag 6 Mei hield de vereniging „Schoolmuseum Middelburg", onder voorzitter schap van de heer A. A. Leen- houts, Inspecteur van. het La ger Onderwgs van de inspectie Middelburg, haar jaarlijkse Al gemene Vergadering in de gro te zaal van het Schuttershof te Middelburg. In de morgenvergadering werden de verenigingszaken behandeld. De secr.-penn., de heer C. Roelands, bracht het jaarverslag en het financieel verslag uit. De begroting werd vastgesteld. Bij de bestuursverkiezing voor vacatures en aanvulling werden gekozen de heren A. Schout, lid van Ged. Staten te Vlissingen, A. de Jonge, Di recteur van de RijksRweek- school te Middelburg, J. Ch. Cornelis, hoofd der R.K. School te IJzendijke, Jos. Verwilghen, Hoofd der R.K. U.L.O. school te Terneuzen en Mej. Dorleyn, Hoofd der Nuts-Fröbelschool te Middelburg. Kapelle GOUDEN HUWELIJKSFEEST DLnsxlag herdacht het echt paar BólleWagenaar te Ka pelle de dag, dat zij vóór 50 jaar in het huwelijk traden. De buurtvereniging had voor deze gelegenheid de vlaggen uitgestoken. Door het fanfare, corps Ons Genoegen werd het krasse echtpaar een serenade gebracht. Waarde BEVRIJDINGSFEEST. Het lag aanvankelijk niet in de bedoeling van het be stuur van de Oranjevereni ging te Waarde om ter gele genheid van de nationale feestdag feestelijkheden te organiseren. Bij de burgerij bleek hieraan echter behoefte te bestaan, zodat in een spoedvergadering toch nog een programma werd opge steld. Duitse neveltank door arbeiders, lek gestoten. Hel had erger kunnen zijn Vlissingen heeft Donderdag avond de sensatie beleefd van een gaswolk, welke over de stad trok en in sommige wij ken zelfs zo dicht was, dat het zicht geheel werd belemmerd. V^le mensen liepen de straat op, doch dit bekwam hun slecht, aangezien het gas de ademhalingsorganen sterk bleek tc prikkelen zodat me nigeen weldra liep te hoesten en te proesten. De oorzaak van deze „gas aanval" was gelegen in een Duitse nevel-tank, welke tij- dens een der bombardementen destijds bij de binnenhaven be dolven is geraakt en dezer da gen door de Marine werd op gegraven om onschadelijk ge maakt te worden. Daartoe heeft men er een gaatje in ge stoken, waardoor de tank heel langzaam kon leeglopen. Ook Woensdag was in de omgeving van de haven reeds een nevel waarneembaar. Donderdagmiddag schgnt een arbeider de stop van de tank gestoten te hebben, waar door een wijde opening is ont staan en de nevels volop gele genheid kregen te ontsnappen. Te sluiten bleek de tank in elk geval niet meer. Wèl zijn enige politie-agen- ten er na enige tijd met veel moeite in geslaagd het gat met zand af te dekken, waar door de nevelvorming werd ge stopt. Iet ligt nu in de bedoeling de tank leeg te laten lopen, zodra de windrichting zodanig is, dat de gassen direct naar zee trekken. ONSCHULDIG. Een deskundig onderzoek heeft inmiddels vastgesteld, dat het gas, dat door de zich in de tank bevindende vloei stoffen wordt ontwikkeld, van onschuldige aard is. Alleen bg zeer dichte concentratie zou men er enigszins misselijk van kunnen worden, maar ook dat is met een glas melk snel te verhelpen. Toch lijkt het wel geboden met dergelijke apparaten zeer voorzichtig om te springen. Het moge dan zijn, dat deze nevel betrekkelijk onschuldig is, maar het had ook anders kunnen zijn en dan zouden de gevolgen nog niet te overzien geweest zijn. Eredoctoraat voor Huysmans en Teirlinck. De Senaat van de Amster damse Universiteit heeft be sloten ter gelegenheid van de 300ste sterfdag van de dich ter P. C. Hooft het ere-doc- toraat in de letteren aan te bieden aan de Belgische oud minister Camille Huysmans en de schrijver Herman Teirlinck. Na een tocht door het dorp door de muziekvereniging „Vooruit" werden in de Dorps straat volksspelen gehouden. Op gewone fietsen werd daar na de „Ronde van Waarde" verreden, die werd gewonnen door A. Schrier jr. 's Avonds bracht „Vooruit" nog een programma van vaderlandse liederen ten gehore. Wolphaartsdijk SUCCESSEN VOOR DRESSEUR. De jachthondendresseur de heer J. van Strien te Wol phaartsdijk heeft met zijn hon den in twee veldwedstrijden fraaie successen behaald. Op 25 April wist de heer van Strien te Roermond de eerste prijs te behalen voor de beste voor jager. 2 Mei wist hij te Groningen met de langharige Duitse dog „Beatrix" een le prijs met uitmuntend te beha len met 82 punten. Het maxi mum aantal- punten dat kon worden toegekend bedroeg 84. Wilhelminadorp EIEREN RAPEN VERBODEN. De Rijkspolitie te Wilhel minadorp heeft Zaterdag vijf personen en Zondag drie verbaliseerd wegens het zoe ken naar eieren. Kloelinge LUGUBERE VONDST Bij graafwerk langs de straatweg voor café Tol te Kloetinge werden vier doods hoofden gevonden. Naar de herkomst wordt een. onderzoek ingesteld. Kamperland NIEUW BESTUUR ORANJEVERENIGING. Na de bestuursverkiezing is het bestuur van de Oran jevereniging te Kamperland 's volgt samengesteld: Voorzitter: de heer I. Ligthart Schenk; Secretaris: de heer M. Meulenberg; Pen ningmeester: de heer A. van Hoek; algemeen adjudant: de heer E. Sleeboom en leden de heren L. J. Wisse, C. Zwemer en J. A. Luijk. Truman optimistisch. Tijdens een persconferentie, die op zijn verjaardag plaats had, verklaarde Truman, dat de vrede „nog niet voltooid" is. Truman, die 63 jaar is ge worden, gaf de verzekering, dat Myron Tylor, bijzonder vertegenwoordiger der Ver. Staten bij het Vaticaan, zou worden teruggeroepen, zodra de vrede volkomen zou zijn. Truman voegde er aan toe, dat hij nog steeds optimistisch was. De Ver. Staten hebben de prachtigste regering, die de wereld ooit gezien heeft, ook al maakt die regering een slaaf van de president. Amerika moet de wereld helpen. BEDE VAN DER ACHESON. De onderminister van bui tenlandse zaken der Ver. Sta ten, Dear Acheson, heeft te Cleveland in Missisippi een rede gehouden, waarin hij te kennen gaf, dat de Ver. Sta ten hun uitgebreid program ma voor de luchtvaart de ko mende jaren dienden uit te voeren. Tot de diverse landen in de wereld op de been zijn geholpen en in eigen behoef ten kunnen voorzien, zal er geen politieke en economische vastheid op aarde bestaan noch blijvende vrede of wel vaart voor wie ook. Acheson betoogde, dat de toestand in de wereld het noodzakelijk maakt, dat Ame rika veel importeert, want al leen dan kan de financiële gaping tussen hetgeen het buitenland nodig heeft en het geen het betalen kan, ver kleind worden. De Ver. Staten moeten me de in hun welbegrepen eigen belang een groot tekort in het wereldbudget aanvullen. De enige gezonde methode om dit te doen is het aanvaarden van grote hoeveelheden goe deren uit het buitenland. Schip in nood. Uit Kingston op Jamaica wordt gemeld, dat een Ame rikaans schip, waarschijnlijk de „Shea", op 15 mijl af stand van het eiland S.O.S.- seinen heeft uitgezonden. Het schip zou in volle zee in brand staan. De bemanning maak te zich gereed het schip te verlaten. Hulp is inmiddels onderweg. Export van botér. Daar het wenselijk is op de wereldmarkt de herinnering aan de Ned. boter te doen blij ven voortduren, heeft de rege ring toegestaan, dat dit jaar 1000 ton (nog geen ons per persoon, indien deze hoeveel heid in de binnenlandse con sumptie zou worden gebracht), naar tropische landen en Grie kenland en Turkije wordt uit gevoerd. De betaling zal ge schieden in dollars en ponden sterling, tenzij de uitvoer naar West-Indië plaats heeft. Continentaal elftal samengesteld. De keuzecommissie van de FIFA heeft het elftal dat Za- terdagm. te Glasgow tegen Groot Brittannië zal spelen samengesteld. De ploeg is de zelfde, welke Dinsdagavond een oefenwedstrijd speelde in het Feyenoordstadion, met uit_ zondering van een speler, nl. Gyger (Zwitserland), die is vervangen door de snel star tende en trapvaste Deense back Petersen, die momenteel in uitstekende vorm is. Onze landgenoot Wilkes is als linksbinnen gekozen, een keuze, welke verwacht werd na zijn spel te Rotterdam. Ca rey fungeert als aanvoerder. De ploeg ziet er als volgt uit: doel: Darui (Frankrijk). Achter: Petersen (Denemar ken) en Steffen (Zwitserland). Midden: Carey (Ierse vrij staat). Parola (Italië) en Ludl (Tsjechoslowakije) Voor: Lamberechts (België), Gren (Zweden), Nordahl (Zwe den). Wilkes (Nederland) en Prest (Denemarken). Concertgebouworkest naar de Ver. Staten? Op het ogenblik worden onderhandelingen gevoerd over een tournée van het Com certgebouworkest naar de Ver. Staten van Noord-Ame rika in het najaar van 1948. De bedoeling is, dat het or kest in verschillende steden 25 concerten zal geven, voor het grootste deel onder lei- ding van Eduard van Buinum. Burgerlijke stand HOEDEKENSKERKE. Bevallen: N. Boogaardvan der Linde, z. Getrouwd: A. P. van Bre men, 35 j. en W. J. Zuidhof, 27 j.; P. Verbeem, 44 j. en P. de Jonge. 32 j.; P. P. Poelman. 29 j. en C. la Grand, 22 j.; M. J. Verhulst, 34 j. en H. C. Jonker, 25 j. Overleden: M. Bal, 79 j„ echtg. van C. L. Moreauw. 'S-HEER ARENDSKERKE. Bevallen: M. van Oosten op 't Hof, z.; J. R. op 't Hof- Pap, d.; C. de KoeiierWis. kerke, d.; S. M. J. Vermeulen Herp, d.; E. B. Harinck Zweedijk, z.; P. C. de Kok Koeijers. z.; ;W. J. Sandee Balkenende, z.; A. H. Verdonk v. d. Heijden, z.; W. de Vos Klei'neplér, z.; F. Weststrate Bliek, d.; C. K. Boonman Boonman, d.; G. J. ten Have v. d. Made, z.; J. Eversdijk Getrouwd: J. W. Neels.' 25 j. en C. de Kok, 24 j. E'. Rent meester, 23 j. en C. Rijk, 24 j. Overleden: J. C. de Jager, 1 Ïaar, d. van P. de Jager; D. Jzerman, 60 j., echtgen. van J. de Boot; C. Mlnnaard, 85 j., echtgen. van J. Dekker. Zeeuwse Door een ongeluk reed Dinsdag een bespannen voer tuig door de winkelruit van de meubelzaak van firma C. in de Ganzepoortstraat te Goes. Zondag heeft de politie te Goes een paar jongens bekeurd wegens het verboden elerra- pen. Een hunner kreeg een tweede verbaal, toen bleek, dat hij een valse, naam had opge geven. De Arnemuiden 6 gezonken. Dinsdagmiddag omstreeks 5 uur is het vissersvaartuig de Arm. 6 bii de Onrust een bank ten Westen van Noord- Beveland op een paal ge varen. Er ontstond een groot gat in het vaartuig en het scheepje zonk binnen de mi nuut. De Arm. 4 was gelukkig ter plaatse en kon de opva renden aan boord nemen. 's Avonds nog is de Arm. 4 met enige timmerlieden terug gevaren en bg laag water heeft men het gat weten te dichten. Woensdagmorgen is de Arm. 6 ter reparatie naar de werf te Arnemuiden vertrokken. Het openluchtspel te Veere. Dinsdagavond heeft de Oran jevereniging te Veere opnieuw vergaderd over het openlucht spel, dat men deze zomer in Veere wil opvoeren. De heer W. Abeleven had de begroting, die oorspronkelijk 17.000 be droeg, weten terug te brengen tot 13.500 zonder dat het ka rakter van het stuk hierdoor verloren gaat. Op de vergadering werd een intekenlijst ter circulatie aan geboden waarop voor een be drag van 612.50 werd inge tekend. De lijst zal nu in de gemeente verder circuleren en men hoopt nog deze week het bedrag voor het garantiefonds bijeen te hebben. Dan zal er dus een aanvang kunnen wor den gemaakt met de .indeling van de 150 spelers. Verschil lende commissies werden ln het leven geroepen. Men hoopt bin nenkort met de repetities te kunnen beginnen, zodat het stuk vermoedelijk half Juli kan worden vertoond. In de week van 28 April t.m. 3 Mei werden in Veere 6772 kg. consumptiegarnalen aangevoerd. R.K. H.B.S. le Schoondijke? Bij de jongste gemeente raadsvergadering te Schoon dijke werd een verzoekschrift behandeld om in Schoondijke een R.K. H.B.S. te stichten. B. en W. waren echter van mening, dat in West Zeeuwsch Vlaanderen voldoende gele genheid bestaat tot het vol gen van middelbaar onder wgs. Door het lyceum in Oostburg is zelfs voorzien in voorbereidend hoger on derwijs. De heer Balks (K. V.P.) merkte op, dat het al leen ging om de plaats waar de school zal worden geves tigd, daar het vast staat, dat in Zeeuwsch Vlaanderen een R.K. H.B.S. zal worden opgericht. Men is reeds ver zekerd van een vijftigtal leerlingen (waaronder uit Middelburg en Vlissingen) en hoopt in September met de lessen te kunnen beginnen. Het voorstel van B. en W. om op het verzoekschrift af wijzend te beschikken werd tenslotte aangenomen met 6 tegen 1 stem, onder voor waarde echter dat een nieuw verzoekschrift in andere vorm kan worden ingediend. Reginald Foort speelde in Nlsse. Donderdagavond gaf de be kende Engelsche organist Re ginald Foort in de" Hervorm de kerk te Nisse ten bate van de stichting Orgelfonds-Nisse, een orgelbespeling. De plaat sen in de kerk waren alle bezet toen Reginald Foort in het kort het programma be sprak, waarbij de heer K. Visser uit Goes als tolk fun geerde. In de pauze wees de organist er op dat het mooie orgel in deze kerk afwijkt van het instrument, dat hij gewoonlijk bespeelt, o.a. in de plaatsing van de toetsen en. de pedalen. Zijn eigen orgel, dat 2000 kg. weegt en 250 toetsen heeft, nam hij vroeger naar alle plaatsen mee. Thans is het geplaatst bij de B.B.C. ter vervanging van het daar in de oorlog verwoeste orgel. Over het deze avond gebo- dene was er één enthousiaste roep. Niettegenstaande de grote verscheidenheid in het programma, kwam alles vol komen tot zijn recht. Aan het slot van de avond heeft ds. H. M. Strating van 's-Heer Abtskerke zijn grete voldoening uitgesproken en dank gebracht aan de organist voor zijn komst naar Nisse. Bij de uitgang kon men door een klein offer voor het orgelfonds een handtekening met portret van de Engelse gast in ontvangst nemen. De Ronde van Kapelle. De wielersportclub „Kapelle- Biezelinge" te Kapelle heeft Dinsdagavond onder voorzit terschap van de heer A. C. de Klerk vergaderd over de rege ling van de ronde van Kapelle die op 17 Mei verreden wordt. Reeds een vijftigtal renners hebben ingeschreven en met enkele andere is men nog in onderhandeling. De start van de ronde zal bg de veiling plaats hebben, waar na de route als volgt is: Bie- zelingsestraat, Weststraat, Dijkwelsestraat en Station straat. Dit parcours wordt 44 maal gereden, dit is ongeveer 100 km. Aan de ronde zal weer een voorronde op gewone fietsen verbonden zijn. WEGOMLEGGING BIJ VLAKE Thans komt ook de KNAC met een waarschuwing voor de weg bij de Vlake-brug. Deze organisatie schrijft: Van vele zijden wordt ge waarschuwd voor de buitenge woon slechte gedeelten van de weg. welke sinds 29 April moet worden gereden wegens werk zaamheden aan de brug bij Vlake. Deze tijdelijke route loopt via Yerseke en zal naar wordt vernomen 3 maanden in gebruik moeten blijven. De KNAC raadt het motorverkeer aan hier bijzondere voorzich tigheid te betrachten. TRIBUNAAL GOES #i Gunslige getuigenverklaringen. Woensdagmorgen stond voor het tribunaal te Goes terecht de 61-jarige tuinder A. F. v. d. Viele uit Hulst, die aan- fesloten is geweest bij de N. ,B. en groente en fruit le verde aan leden van de Weer macht en de Landwacht. Wat het laatste betreft zeide be schuldigde dat hij dit niet direct heeft gedaan, terwijl een paar getuigen goed over hem spraken. De verdediger, mr. de Rechter, bepleitte uiterste clementie. Nog kwam in de morgen uren voor de 51-jarige A. Koolwijk, scheepsleverancier te Vlissingen, die van 1940 1944 volgens de ten lasteleg- ging levensmiddelen leverde aan de Kriegsmarlne en an dere Duitsche Dienststellen; en in het voorjaar 1944 aan de marine ,240 flessen cognac leverde welke partij hij door medewerking van de Nazi burgemeester van Vlissingen van het daarop opgelegde C. C.D.-beslag had weten te be vrijden. Verder had hij vriend schappelijke omgang met Duit se militairen enz.; Nadat be schuldigde ten deele een an dere lezing aan het/gebeurde had gegeven, dan uit de stuk ken bleek, heeft mr. Ter- woert ook zijnerzijds wel een ander licht op de zaak laten vallen en op clementie aan gedrongen. Des middags was de eerste zaak die tegen de 33-jarige bakker M. Frelier te Eecloo (B.), vroeger te Breskens, die aan leden van de Weermacht, bakkerij-producten zou hebben geleverd en zgn bakkerij ter beschikking van de Weer macht stelde, waardoor hij veel zou hebben verdiend, terwjjl hij veel met Duitse militairen heeft omgegaan. Besch. zeide, dat de bezetters hem tot leveren dwongen en veelal buiten zgn wil, in zijn bakkerij kwamen bakken. De verdediger, mr. F. W. Adriaanse, meende ook, dat de ten laste legging wel wat zwaar is en vertrouwde, dat het tribunaal bij de beoorde- De Emmabloemcollecte ling tot een clemente straf heeft te Borssele 69,67 '/2 zal kunnen besluiten, opgebracht Ten slotte stond terecht de autospulter J. W. v. d. IJs- sel uit Middelburg, wien hulp verleening aan de vijand werd ten laste gelegd door het schilderen van bunkers, ba rakken en hangars en het bespuiten van auto's en mo toren, terwijl hij blijk zou hebben gegeven van ingeno menheid met de vijand en vriendschappelijke omgang met hen. Uitvoerig werd een en ander met besch. nage gaan, waarna mr. F. W. Adri aanse er op wees, dat zijn cliënt toch zeker ook vele door spr. nader aangetoon de goede daden heeft verricht door ondergronds werk en het verlenen van hulp aan onderduikers. Een en ander heeft pleiter van nabij mede gemaakt, ^vat hij nader voor het tribunaal uiteenzette. Uitspraak in alle zaken 21 Mei. Uitspraken. N. M. Kooman, 38 jaar, grossier te Goes, 6 maan den internering tot 8 Nov. 1947; verbeurdverklaring van f' 4500 en het radiotoestel, en ontzetting uit de rechten. J. C. Dagevos, 48 jaar, boekhouder te Goes, 2 jaar en 6 maanden internering tot 8 Nov. 1949 en ontzet ting reenten. In de zaak tegen W. F., van Gorsel, 41 j„ landbou wer te Rilland .Bath en des tijds leider van de Land stand in Zeeland, werd be sloten het onderzoek buiten de zitting voort te zetten. Marktberichten VEILING ZUID BEVELAND Woensdag 7 Mei. Spinazie 23—25; Witlof le soort 1220; idem afw. 8.50—12; rabarber 13— 15; prei 10—19 alles per 100 kg. Kropsla 16 per 100 stuks; radijs 1113 per 100 b. Staatsloterij. 1000: 17328; 400: 4781, 8163, 9285, 13753, 17808; 200: 2065, 5096, 14249, 18294. 21106; 100 7386, 7630, 8808, 9034, 9461, 10047,15075, 15780, 19756

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 6