PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Het communisme in Brazilië' Zeeuwse onderwijs vernieuwing V oedseltoestand Engelse lijn Vandaag Nederlandse kater op Vlissingen? 190e Jaargang - No.107 Uitgave van de Firma Provinciale Zceuwsche Courant. Middelburg. Drukker!) Firma F. van de Velde Jr., Vllsslngca. D?t blad verschijnt dagelijks, bebahre op Zón- en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 9 Mei 1947 ABONNEMENTSPRIJS t 25 cent per ■weck 3.20 per kwartaalfranco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per adves^ tentie 2.—. Bureaus gevestigd te Vlisslngen Waistraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg i Londensche Kaal 29. telefoon 2077 en 2924: Goes i Turfkade 15.-telefoon 2475 Oostburg s Gratamastraat 3. telefoon 102: Teroeuien Bronwerijstra-t 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C. Middelburg. Hel wereldgebeuren president Dutra heeft de partij verboden. iilitaire maatregelen lil een der grootste landen van 't Zuid-Amerikaanse con tinent heeft het communisme hetf laatste jaar aanzienlijk ter rein geworden. Men schat, dat het aantal ingeschreven volge lingen van de partij is opge klommen tot 600.000 en bij de kortgeleden gehouden verkie zingen werden opmerkelijke communistische successen be haald. In de Braziliaanse hoofdstad, Rio de Janeiro, ver kregen de communisten zelfs de meerderheid in de gemeen- Het spreekt vanzelf dat de ze ontwikkeling het huidige bewind van president Dutra zorg heeft gebaard en maatre gelen om de communistische opmars te stuiten in de lijn der verwachting lagen. Twee we ken geleden begon de tegen actie. De regering wendde zich tot het Braziliaanse hoogge rechtshof met het verzoek de communistische partij onwet tig te verklaren op grond van het feit dat ze geen democrati sche organisatie is. Bijeenge zocht bewijsmateriaal zou aan tonen. dat de partij van buiten Brazilië bestuurd wordt en tweeërlei statuten heeft, open bare en geheime. Bovendien zou de communistische leider in het Braziliaanse parlement, Prestes, vorig jaar Maart heb ben verklaard, dat in geval van oorlog tusèen de Sowjet-Unie en Brazilië hy zou vechten voor de Sowjet-Unie en de communisten bevel zou geven een Sowjet-gezinde verzetsbe weging in Brazilië op te rich ten. De met enige spanning te gemoet geziene uitspraak van het hof is Woensdag bekend gemaakt. _Met een meerder heid van drie tegen twee stem men hebben de vijf rechters besloten tot een verbod van de communistische partij. Gewapend met dit rechter lijk vonnis is de regering gis teren aanstonds tot militaire actie overgegaan. President Dutra heeft het leger bevel ge geven door het gehele land in alarmstelling te gaan en in de hoofdstad werden de wachten rond de federale gebouwen versterkt. Hoewel nog geen ac tie werd ondernomen tegen de leden zijn reeds alle gebouwen der partij door de politie geslo ten. Men verwacht dat de pre sident wel in staat zal zijn met behulp van het leger de orde te handhaven. Juridisch is het nog niet mogelijk de commu- Volledige ledenlijst van Nazi-partij gevonden. In een papierfabriek in Belleren is een partij van meer *vvin*''e' millioen kaarten ontdekt, welke bestemd was om voor productie van nieuw pa pier tc worden gebruikt en op welke kaarten de namen voorkomen van, naar men aan neemt. alle leden van alle af delingen de* nazipartij. In de zelfde fabriek vond rr>en ook kaartsystemen van de S.S., de S.A. en soortgelijke organisa ties. Het hoofd van het centraal documentenbureau te Berlijn, waar de partij kaarten thans is ondergebracht, heeft ver klaard. er van overtuigd te zijn. dat men nu beschikte over de namen van allen, die lid ge weest zijn van de Naziparty"of zelfs maar een aanvrage daar toe hebben ingediend. De dienstplicht in Engeland. In het Britse Lagerhuis is een motie, om de duur dei- eerste oefentijd op 18 maan den te bly ven handhaven, met 311 tegen 163 stemmen verworpen. Het amendement van de regering om er 12 maanden van te maken werd met 368 tegen 17 stemmen aangenomen. Bij de laatste stemming steunden Churchill en een deel der conservatie ven de regeering. Franse successen lndo-China. in Dc Franse minister van oorlog, Paul Coste Floret, heeft na zijn terugkomst uit lndo-China verklaard, dat Frankrijk in lndo-China mi litaire successen heeft ge boekt. „Geen enkel Frans garnizoen wordt meer bele gerd, alle wegen staan onder controle en de grote steden zijn gezuiverd", aldus de mi nister. Op een vraag of dit bete kende, dat het leger van Vietnam niet meer in staat is zijn aanvallen voort te zetten, antwoordde de minis ter: „De Vietnamese troepen hebben zich teruggetrokken naar gebieden, waar wij niet het voornemen koesteren hen te bestrijden." nistische afgevaardigden van hun zetels te beroven, doch ook daar zal de regering wel een mouw aan weten te passen. De reacties van de commu nisten zijn vry gematigd ge weest. Natuurlijk zijn wij bitter gestemd, zeide een van hun woordvoerders, maar er zullen geen demonstraties worden ge houden en als er relletjes uit breken zullen deze niet ver oorzaakt zijn door ons. Alge meen is de verwachting, dat de sterk gedisciplineerde en goed georganiseerde party haar werk verder illegaal zal voort zetten. Politieke waarnemers zien overigens de beslissing van het hof als een overwin ning van de leiders der strijd krachten en van de kerkelijke hiërarchie. Zij bespeuren in het verbod het eerste symptoom van een herstel van de sterk getaande invloed der militai ren. Liefde zoekt list. William Devane, een jonge man uit Canada, diende tijdens de oorlog bij de R.A.F. te Harro gate, waar hg een En gels meisje ontmoette. Na de oorlog keerde hij huiswaarts en kreeg een baantje in een garage te Montreal. Maar de herin nering aan zijn ontmoe ting in Engeland liet hem niet los. Hij lifte naaf Halifax, en scheepte zich in op een Amerikaans vracht schip, dat, naar hij dacht, naar Antwerpen en Li verpool ging. Na Ant werpen deed het schip echter Le Havre aan en vertrok weer naar de Verenigde Staten. Van een ladder en een paar reddingsgordels maakte Devane een vlot, wierp het even buiten De Havre overboord en dook er zelf achteraan. Enkele dagen geleden viste een Franse visser Oiem en zijn vlot op on der de Engélse kust. In het ziekenhuis te Douarnez, waarheen hij was overgebracht, zeï hij: „In Engeland wacht een meisje op me". De vane wacht nu op een vergunning van de Fran se autoriteiten om naai' Engeland te mogen over steken. Oostenrijk richt zich tot de wereld. De Oostenrijkse socialisti sche partij heeft een beroep op de wereld gedaan om Oos tenrijk te hulp te komen zon der op de tot stand koming van het vredesverdrag te wachten. De partij wenst o.a. onmiddellijk terugtrekken van een groot deel der bezet tingstroepen en stopzetting van het vorderen van Oos tenrijks voedsel en andere goederen ten gebruike der bezettingstroepen. Het gouden jubileum van H.M. de Koningin. ÖFFICIEEL GEDENKBOEK. Er heeft zich een comité ge vormd onder voorzitterschap van jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland en verder bestaande uit ir. J. W. Albarda, dr. J. J. C. van Dijk, mr. dr. S. J. R. de Monchy, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, prof. dr. J. E. de Quay en mr. J. R. H. van Schaik, dat zich ten doel stelt, een Gedenkboek uit te geven ter gelegenheid van het gouden regeringsjubileum van H.M. de Koningin in 1948. In dit gedenkboek zal in korte trekken de geschiedenis van ons volk gedurende de laatste 50 jaren worden beschreven. De regering heeft het comi té toegestaan dit werk te pu bliceren als het officieel Ge denkboek. De telefoonstaking in ge heel Amerika, die thans 28 da gen heeft geduurd, kan elk ogenblik eindigen. viert Tsjecho-SIo- wakije zyn bevrndings- dag met een nationaal feest. Stenen zonder bon. Met ingang van 1 Mei zyn alle soorten stenen (metsel steen, kalkzand steen, straat steen) vrij van bon geko men. Handelaren en fabrikan ten mogen derhalve zonder in ontvangstneming van bon nen en zonder machtigingen tot aflevering alle steensoor ten verhandelen. Er wordt echter zeer na drukkelijk de aandacht op- vestigd, dat voor alle bouw werken ook voor die, waarbij uitsluitend distribu- tievrije materialen worden verwerkt een rrjksgoed- keuring of goedkeuring van het college van alg. commis sarissen voor de wederop bouw vereist is en blijft. Financiën van de Republiek Indonesië. GEEN SAMENWERKING MET NEDERLAND. „De republiek is niet van zins haar financiën met die van Nederlands-Indië te verbinden", zo verklaarde Soetan Sjahrir in een inter view met het republikeinse blad „Berita Indonesia". De Nederlanders, aldus Sjahrir, zullen moeten trachten alleen en uitsluitend voor eigen re kening een buitenlandse le ning te sluiten. Sjahrir was niet op de hoogte van een plan tot een driezijdige con ferentie tussen de Neder landse-Indische regering, de Republiek en Oost-Indonesië. In een commentaar op de eerste uitlating van Sjahrir acht de „Berita Indonesia" het niet waarschijnlijk, dat de Nederlands-Indische re gering na deze verklaring in het afsluiten van de voorge nomen buitenlandse lening zal slagen. Belangwekkende voordracht van P. van Duyvendijk. Niet minder dan 600 be langstellenden waren Dins dagmiddag bijeen in het Schuttershof te Middelburg, waar het „Schoolmuseum Middelburg" een vergadering had belegd voor behandeling van de onderwys-vernieu- wing. De heer P. van Duyven dijk, directeur van de Chr. Kweekschool te Dordrecht, trad als spreker op met het onderwerp: „De practische aanpak van de onderwijs vernieuwing op de Zeeuwse scholen." Onder de aanwezigen merkten wij op de heer A. Schout, als lid van Geef. Sta ten, B. en W. van Middel burg, drie wethouders van Vlissingen en de burgemees ter van N. en St. Joosland. De heer Van Duyvendyk schaart zich aan de zijde "der Reformisten. Hij wil niet de weg der Radicalen, zoals Montessori en Kees Boeke. Toch zullen deze elkaar aan vullen en reeds is een com promis op komst. Het doel moét zyn een an dere geest in de school te brengen, een wijziging van de levenshouding en daarmee kan men ieder ogenblik aan vangen. Spr. wenst samen werking van 5 of 6 gelijk gerichte scholen, die eikaars •werkwijze uitwisselen en in een zomer- en winterrapport hun bevindingen aan de Rijksinspectie en de Inspec teurs van het bijzonder on derwijs doorgeven. Een ver nieuwer moet openstaan voor de mening van anderen en eigenwijsheid verre van zich houden. Het onderwijs moet heemkundig worden georiën teerd. Spr. dringt aan op adoptatie van een schip en wil dit met de leerlingen der hoogste leerjaren op de we reldzeeën volgen, terwijl de leerlingen met de bemanning zullen corresponderen. De school moet zich psy chologisch oriënteren. Het onderwijs van het 1ste en 2de leerjaar houdt men de kléutersfeer. Men kan de bestaande leesmethoden blij ven gebruiken en daarnaast aanvulling zoeken bij de glo balisatie. Het rekenonderwijs kan voor de lagere school heel wat beperkt worden en in de eerste 2 leerjaren wil spelend rekenen. Hij raadt hij niet verder gaan dan zijn gehoor aan kennis te nemen van de methoden van het buitengewoon en voorbe reidend onderwijs. Klasse I wil hij echter niet losmaken van de lagere school. In de tweede periode na het twee de leerjaar moet men zich wenden naar de realiteit, de functielust en de wed ijver der leerlingen bevorde ren. De dadendrang is in deze periode groot en de actieve school, zoals Borg man die gaf, staat bij spr. goed aangeschreven. Nu komt spr. op de Vrij- dagmiddagarbeid, aan welke schooltijd hg een speciale bestemming wenst te geven. De scheiding der vakken uit de oude school wil spr. loslaten en deze meer in elk ander over laten gaan. Hij wekt de leerkrachten op door het laten circuleren van schriftelijk werk kennis te nemen van eikaars resultaat. In de derde periode tot 12 jaar wil hij de productieve drang der leerlingen bevredi gen. Zelf zullen ze de opga ven ontwerpen in groepsver band. Ze moeten leren hun kennis in grafische voorstel lingen vast te leggen. Hij wil de verzameldrift zowel der jongens als der meisjes be vredigen. Het samenwerken der leerlingen vindt hij vol komen verantwoord, terwijl hij de teamspirit wil bevor deren, evenals de variatie- behoefte der leerlingen. Tot slot zegt spr.: Er is veel te bereiken door eerly- ke solidariteit. In alle opzich ten zijn we verarmd, Zeeland niet het minst. Men wil hier komen tot boomplantdagen en hij wil de boom kiezen om de federatieve samen werking te demonstreren. Deze boom zal drie wortels dragen: a. voor de humanitaire richting: de openbare school; b. voor de R.K. school: de Kerk; c. voor de Protestant- Christelrjken: de Bijbel. Dan zal de stam der sa menwerking groeien en de loten zullen gevormd worden door productieve drang, ver- zameldrang, de drang tot ac tivering. Spi\ hoopt, dat Gods ze gen zal rusten op de arbeid, die door de Zeeuwse onder wijzers zal worden verricht voor de vernieuwing. Tot slot werd gelegenheid geboden tot het stellen van schriftelijke vragen, die nog door de heer v. D. werden beantwoord. De voorzitter bracht spr. hulde en dank voor zijn keu rig betoog, dat door de overvolle zaal met grote aandacht werd gevolgd. moei beier worden Rede van Minister Mansholt voor de Hollandse Maatschappij van Landbouw. begroting Vier millioen ton broodgraan te kort. Minister Mansholt heeft Woensdag in de vergadering van de Hollandse Mij. van Landbouw een inleiding ge houden over „de positie van de Ned. Landbouw", waarbij hij er op wees, dat men de resultaten over het afgelopen jaar, eigenlijk het eerste nor male landbouwjaar na de oorlog, van verschillende zij den kan bekijken: van de zijde van de boer, maar ook van de regering. De Ned. landbouw is er sneller bo venop geko men dan ver wacht werd, hoewel ver schillende ge wassen nog beneden de normale oogstresulta- ten gebleven zijn. De tarwe oogst was over het af- ongeveer ge lijk "aan het gemiddelde over de jaren 19301939. Ook de haverproductie is weer op peil, doch voor rogge en gerst worden resp. 89.6 en 91.5 bereikt. De aard appelproductie is evenals de suikerbietenproductie belang rijk hoger dan voor de oor log. De melkproductie per koe is thans 3175 kg. tegen 3500 kg. in 1935, hetgeen dus in houdt, dat men nog lang niet op peil is. Hetzelfde is het geval met de varkensproduc tie, de eierenopbrengst en de totale melkproductie. VOEDSELTOESTAND. Met deze cijfers voor ogen, aldus minister Mansholt, is het voor de regering moeilijk gelopen jaar verbeterde Engels record Stine wandelde van Zuid-Limburg naar Arnhem. Onlangs werd gemeld, dat een kat in ingeland over een afstand van honderd kilometer naar haar vroeger tehuis was teruggelopen. Dit bericht was voor een" Haags krantenlezer aanleiding te melden, dat een Nederlandse kat, „Stine" ge naamd, dit record van haar Engelse collega met een dikke vijftig kilometer heeft gesla gen. Het relaas van de achtdaag se mars, welke Stine heeft ge maakt, en dat met tal van con troleerbare gegevens wordt geïllustreerd, komt neer op het volgende: Omstreeks de jaar wisseling verhuisde het gezin van een ambtenaar der P.T.T. van de Cattepoelseweg te Arn hem naar de Bergerstraat in het dorp Amby bij Maastricht. Men nam de kat mee. Na 14 Maart zag men het dier niet meer terug. De eigenaar weet zeker, dat hij het beest de V.V.V.-afdeling over a.s. vacantieseizoen. Tekort aan logeergelegenheid. Woensdagavond vergaderde in het Concertgebouw te Vlis singen de plaatselijke afdeling van de vereniging voor vreem delingenverkeer. De voorzitter, de heer J. L. Verhagen, wees in zijn openingswoord op de vele moeilijkheden waarmee V.V.V. te kampen heeft. Voor geheel Walcheren, dat in het centrum der wereldbelangstelling staat en dus veel vreemdelingen zou kunnen aantrekken, is het te kort aan hotel- en pension ruimte nijpend. Meer ruimte is een onmisbare factor voor bloeiend vreemdelingenverkeer. En het vreemdelingenverkeer betekent voor de gehele pro vincie een bron van inkomsten. HET JAAR 1946. Wat die inkomsten betreft is het jaar 1946 voor de vereni ging niet erg gunstig ge weest. De inkomsten hebben zich beperkt tot het innen van contributies. Veel kon dat ook niet zijn want slechts 104 Vlis- singers zijn lid van de vereni ging voor vreemdelingenver keer. En dat in een stad, waar voor het vreemdelingenverkeer zo enorm veel betekent. De totale uitgaven in 1946 bedroegen 702.05. Per 1 Ja nuari 1947 had de vereniging weer enkele maanden van 1947 verstreken en is de financiële toestand precair geworden. Het wordt dus wel tijd, dat men ook in Vlissingen het be lang van een bloeiend V.V.V. gaat begrijpen en dat de bur gerij dit mooie en nuttige werk stèunt. DE VOORUITZICHTEN. Gelukkig zijn de vooruitzich ten voor 1947 niet somber. De kiosk van V.V.V. in de Coosje Buskenstraat, die van 't reis bureau Laagland de verkoop van spoorkaartjes heeft over genomen, kan voor de vereni ging een bron van inkomsten worden. De voorzitter deelde voorts nog mee, dat ook de gemeente bereid is het werk van V.V.V. te steunen. DE PLANNEN. Dat momenteel de belang stelling in Vlissingen voor het werk der V.V.V. nog lang niet is wat het zijn moet, wil echter niet zeggen, dat men maar bij de pakken gaat neerzitten. In tegendeel. Het bestuur werd uitgebreid met drie leden de heren Mr. J. A. Heyse, Mid delburger van geboorte, maar nu goed Vlissinger, aldus de voorzitter; C. v. d. Mark, com missaris van politie en A. Smit, directeur van de Kon. Mij. de Schelde. Neen, bij de pakken neer zit- 206.98 in kas. Inmiddels zijn ten doet men niet, zelfs al is de Marine weg en de Zeeland nog niet teruggekeerd. De Scheldebeker zwemwedstrijd, het grote Zeeuwse sportevene ment, zal zeer waarschijnlijk op initiatief van de V.V.V. dit jaar weer doorgaan. Er wordt verder hard gewerkt om de jeugdherberg in Vlissingen weer geopend te krygen. Wie de jeugd heeft, heeft immers de toekomst. Daarom ook tracht de Provinciale V.V.V. op de kop van het eiland een tweede jeugdherberg te vesti gen. CAUSERIE VAN DE HEER SMIT. Over het werk van de pro vinciale V.V.V. werd het woord gevoerd door de directeur der Provinciale V.V.V., de heer Smit, die er op wees dat de V.V.V., evenals P.T.T. of K.L. M. een begrip vertegenwoor digd. Hij wees er op, dat waar Zeeland met een enorm tekort aan ruimte te kampen heeft, zoveel mogelijk vacantiesprei- ding moet worden betracht, terwijl men verder gebruik zal moeten maken van de lande lijke logiesinlichtingendienst; die door de V.V.V. is opgezet. Het komt immers vaak voor, dat weliswaar in een bepaalde plaats alles besproken is, maar dat hierin door verschillende oorzaken verandering komt. De logiesinlichtingendienst is daarvan op de hoogte en kan dus bepaalde mensen weer aan een vacantieonderdak helpen. Ook de provinciale V.V.V. is zeer actief en tracht Zeeland zo attractief mogelijk te ma ken voor vreemdelingen. Men verwacht een grote toeloop van buiten de provincie naar het openluchtspel te Veere. Daar de logiesruimte te ge ring is Middelburg beschikt bijvoorbeeld maar over 85 bed den overweegt men om 's nachts de bussen nog terug te laten rijden. Er zullen dit jaar A.N.W.B.-wandeltochten wor den georganiseerd en een ster- rit van de K.N.A.C. Verder is een Provinciale ringrijders- competitie in klederdracht in voorbereiding. DE ZEELAND. Naar aanleiding van een opmerking van de heer Smit werd door de secre taris de heer Mets de mo gelijkheid geopperd eens in Folkestone te gaan kijken. Er is namelijk door de Engelsen jeweerd, dat in dien de Zeeland op zou houden te varen naar Fol kestone, 'n Engelse maat schappij de lijn zou over nemen. Voor Vlissingen is dit van groot belang. De heer Verhage merkte na uitvoerige discussie over dit onderwerp op, dat ook de haven van Vlissingen als alle havens in ons land nu eindelijk eens definitief hersteld moet worden, waardoor in ieder geval de mogelijkheid op een verbinding met Enge land geschapen wordt. In de vergadering liet de heer Popma aan de hand van een serie kleurlichtbeelden de vergane schoonheid van Wal cheren zien, terwijl voorts en kele plaatjes van de inunda tie en het bombardement van Middelburg werden vertoond. Zowel de heer Smit als de heer Popma werden door de heer Verhage aan het slot van de vergadering hartelijk dank ge- hracht voor hun medewerking aan het welslagen v*n deze vergadering. avond van die dag persoonlijk heeft uitgelaten. Op 22 Maart dus acht dagen later is het dier in Arnhem bij een fa milie komen aanlopen. 23 Maart sloeg het zyn tenten op bjj de vroegere buren van de eigenaar, waar „Stine" ook voorheen veel aanliep. Deze buren meldden de aankomst aan de eigenaar en deze heeft het dier in April zelf bij deze familie gezien. Stine heeft in acht dagen dus een afstand van ruim 150 kilometer afge legd. De eerlijkheid gebiedt hier aan toe te voegen, hoewel de naam het niet zóu doen vermoeden dat Stine een kater is... De nieuwe haring komt spoedig. De eerste nieuwe aasharin gen zijn door een Vlaarding- se beuger te Vlaardingen aan de markt gebracht. Het betreft hier nog niet de nieuwe consumptieharing, doch de zg. aasharing, wel ke bestemd is als aas voor de beugvisserij. Vroegtydig aangevoerde aasharing is echter nog niet smakelijk. Er schynt echter wel vol doende haring in zee te zijn, daar meer gevangen is, dan men voor aas nodig heeft. 13 Mei a.s. zullen van de diverse vissersplaatsen de .eerste loggers ter haring vangst uitvaren en naar ver wacht wordt, zullen de ja gers tussen 17 en 20 Mei reeds het eerste zeebanket van 1947 aanvoeren. Noodlottige kinderruzie. Dinsdagmiddag kreeg de 15- jarige scholier A. F. O. bij het knikkeren voor de deur van de ouderlijke woning in de Van Malsenstraat te Rotterdam ruzie met zijn elfjarig broertje, dat hem in drift een stalen knikker naar het hoofd wierp. Ongelukkigerwijze kwam de knikker tegen de linkerslaap van de jongen terecht, met het gevolg, dat hij een dag later overleed. De Batavier vaart weer op Londen. Woensdag heeft de Batavier- lijn haar passagiersdienst Rot terdamLonden (via Tilbury) hervat. Gebruik wordt gemaakt van 't m.s. Batavier II, dat geduren de de oorlog als hospitaalscHip in gebruik is geweest en thans een algehele vernieuwing heeft ondergaan. Tijdens 'n voorstelling in de Amerikaanse bioscoop t: Cairo is een bom ontploft, waardoor tien personen werden gewond. tot een sluitende te komen. De voedseltoestand van de Ned. bevolking is nog lang niet waar hy moet zyn. Indien dit peil te lang ge handhaafd zou moeten blij ven, zou dit een daling van de gezondheidstoestand van. het Ned. volk betekenen, het geen weer van invloed zou zijn op de arbeidsproductivi teit. De boeren moeten hun uiterste krachten inspannen om tot een verhoging van de productie te komen, waarbij deze productie ten goede moet komen aan het gehele Ned? volk. WAT ACHTER BLIJFT. Nog een tè groot ge deelte van de goederen be reikt niet de plaats van bestemming en ook op de boerderijen blijft nog te veel achter. Zo blijft 400 liter melk per koe per jaar op de boerderij achter, hetgeen neer komt op 1 liter melk per persoon per week. Van de 400.000 koeien, die geslacht moeten worden, komen er 64.000 niet op de plaats van bestemming. Dit be tekent meer dan een maandrantsoen van het Ned. volk. De regering wil liefst zo min mogelijk maatregelen nemen, maar de maatregelen die genomen worden, zijn getroffen uit bittere noodzaak en in het belang van het Ned. volk. Wij kunnen niet voor onze verantwoording ne men, die maatregelen na te laten, welke ons de hoogste opbrengst waarborgen. In dit verband wees spr. op de wereldvoedselschaarste. Voor 19461947 is aan tarwe 17 millioen ton beschikbaar, terwijl aan rogge en mais ook als broodgraan gebruikt 7 millioen ter beschikking staan. Bij de „International Emergency food council" is door verschillende landen 32 millioen ton aangevraagd, welke aanvrage tot 28 mil lioen ton is teruggebracht. Dit betekent, dat 4 millioen ton niet gedekt is, zodat er dus nog verder op broodgraan en veevoeder bezuinigd moet worden. DE PRIJZEN. In het verhogen van de richtprijzen voor de landbouw- Eroducten zag min. Mans ol t geen oplossing voor het probleem van achterbly- vende hoeveelheden. Het prijzenbeeld van de overheid achtte spr. het zwaartepunt van de critiek. Als voornaamste grief geldt dat ,4n een tijd, waarin de prijzen stijgen, de richtwij- zen voor de landbouw ver laagd worden. Iedere be drijfstak denkt, dat het prijs beleid zo gevoerd wordt, dat zij de dupe is, wij horen dit van de landbouwers, van de industrie en van de arbei ders, die klagen over de loonstop. De moeilijkheid is, te komen tot een evenwich tig prijsbeleid. LANDBOUW ECO NOMISCH INSTI TUUT. Hoewel de regering grote waarde hecht aan de bere keningen van het Landbouw Economisch Instituut, be staan er toch grote verschil len in kostprijs, waardoor incidenteel van deze bereke ningen moet worden afge weken. Het algemeen beeld van de tuinbouw is niet ongun stig én de inkomsten van de tuinders kunnen bevredi gend worden geacht. Op het gebied van de lonen en prijzen werkt de re gering als een geheel en zij heeft hierbij de hulp nodig van alle Nederlanders, ook van de boeren. Doodstraf voor verraders. Het bijz. gerechtshof te Zutphen. heeft tegen de voormalige hoofdrechercheur van politie te Enschede J. van Limburg, bijgenaamd „Jan met de kappen", conform de eisch de doodstraf uitgespro ken. Van L. had in de oor log een aantal Joden uit hun huizen gezet en gearresteerd. De doodstraf werd geëist tegen de voormalige inspec teur van politie uit Apel doorn C. C. Koker, die zich schuldig had gemaakt aan de arrestatie van talloze Joodse vaderlanders. Bij de arrestatie van een Joodse familie te Loosdrecht had hij een tas, waarin zich voor een waarde van ander halve ton aan diamanten be vond, geroofd en zich toege ëigend. Ook had hij een Joods meisje van drie jaar midden in de nacht van bed gelicht, om de plaats van de ouders van het kind te vernemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1