Een R.K. H.B.S. te Schoondijke? 800 scholen te weinig UIT DE PROVINCIE ZEEUWSCH-VLAANDEREN PUROLÊM 11 Mei Moederdag- bloemendag EERSTE KAMER Cultuur-politiek v ond bestrijding en verdediging. Debat over de radio De heer Molenaar (Vrgh.), verklaarde ernstig- bezwaar te hebben)tegen een actie voor actieve cultuurpolitiek, omdat hij het volk geen cultuur wil opdringen. De heer Donkersloot (Arb.), betoogde na de middagpauze dat als de P. van de A. een congres wijdt aan de actieve cultuurpolitiek, daaruit niet mag worden afgeleid, dat zij daarbij politieke oogmerken heeft. Spr. constateerde, dat van de functionarissen die er aan het departement waren voor de zore op kunstgebied geen in een dergelfike functie is over gebleven. Het bleek, dat de nieuwe minister het vertrou wen der kunstwereld niet be zit. Alle ambtenaren, die een leidende functie brj kunstza ken hadden, zijn ontslagen. Spr. verklaart de bewindsman veel liever te ontmoeten in een gesprek over letterkunde dan aan de regeringstafel. De heer Stufkens (Arb.), verklaarde t.a.v. de vorming buiten schoolverband dat het zijn fractie heeft verontrust, dat de minister het apparaat voor die vorming aanvankelijk ter zijde* heeft gesteld. Prof. Romme is ontstemd. Het lid van de Tweede Kamer de heer P- Romme (KVP) ernstig ontstemd over een pu blicatie van de regeringsvoor lichtingsdienst in Ned. Indië, welke dienst in haar uitgave „Uitzicht" o.m. over het wer kelijke en het phantoom-Ling- gadjati schreef: „Deze onderscheiding, door Romme bedoeld voor binnen lands gebruik en die het de Katholieke fractie mogelijk maakte, Linggadjati te ver werpen en toch aan te nemen, was dus een politieke stunt, meesterlijk opgezet, maar he laas verkeerd van werking, omdat republikeins Indonesië ze mee consumeerde, hetgeen niet dadelijk in de bedoeling lag. Het gevolg is, dat binnens lands de winst, door de ci'eatie van de mythe gekweekt, vol ledig wordt geïncasseerd in de vorm van Katholieke steun aan Linggadjati, maar dat tevens ijverig getracht moet worden, naar buiten de eenheid van het 'begrip Linggadjati te herstel len. Ook dit gebeurt met het nodige spitsvondige vakman schap". Totzover „Uitzicht". Prof. Romme heeft nu aan de Nederlandse regering ge vraagd of zij bereid is mede te delen, tot welke maatregelen deze publicatie aan het be voegde gezag, zowel in Neder. lands-Indië als hier te lande, aanleiding heeft gegeven en/of zal geven? Uitnodiging aan Soekarno. Sultan Hamid II van Pon- tianak zal Soekarno en Sjah- rir officieel uitnodigen om als vertegenwoordigers van de republiek de officiële onder tekening van het statuut van West-Borneo, welke op 12 Mei a.s. te Pontianak zal plaats hebben, big te wonen. Diamant naar Engeland. Engeland heeft er in toe gestemd, dat o.m. door Ne derland, België en Zuid-Afrika een belangrgke hoeveelheid gekloofde diamant zal worden geleverd. Het zal van de re sultaten van de verkoop van deze import afhangen of en in hoeverre hiermede zal wor den voortgegaan. Gefrit Burink in cassatie. Het beruchte Rotterdamse oud-raadslid Gerrit Burink, die door het Bijz. Gerechtshof te 's-Gravenhage reeds tot tien j. gevangenistr. werd veroor deeld, hoorde thans door de Bijz. Raad van Cassatie zes jaar tegen zich eisen. Het verheugde dè heer Stuf kens, dat de minister bereid is voor het jeugdwerk een stevi ge steun te geven. DE RADIO. De heer Koejemans (C.P.N.), merkte o.m. op, dat, zoals mi nister Drees de E.V.C. niet er kent, minister Gielen de jeugd- en radio-organisaties splitst in ei-kende en niet erkende. Bepaalde geestelijke stro mingen krijgen in het geheel geen gelegenheid gebruik van de radio te maken. De heer Koejemans verklaarde dat de gedachte aan een nationale omroep zeer sterk onder het volk leeft. De minister belem mert echter het comité Natio nale Omroep. Op het departement van de ze minister worden de Com munisten buiten alle overleg gehouden, evenals uit de aether. Voor de kranten moet meer papier komen. De heer Brandenburg (C.P. N.) verklaarde van oordeel te zijn, dat de verbetering van de salarispositie der onderwij zers niet voldoende zal zijn om het tekort aan leerkrachten op tè heffen, omdat men rekening moet houden met de bevol kingsaanwas. De heer Algra (A.R.) ver klaarde, dat velen diep ge griefd zijn geweest door de re- geringspolitiek t.a.v. de radio aanstonds na de bevrijding. De radiopolitiek moet ruimte bieden voor een zelfstandige en verantwoordelijke taak der radioverenigingen, die worte len in de overtuiging van het volk. Ten slotte diende spr. een door vertegenwoordigers van alle fracties ondertekende mo tie in, waarin de Minister wordt verzocht geen enkele wijziging in de urentabel te bevorderen, die tot inkrimping van het geschiedenis-onderwijs op de gymnasia zou leiden. De heen Woltjer (A.R.) wees de avondvergadering op verscheidene gevaren, welke bg de vernieuwingspogingen t. a.v. het onderwijs dreigen. Ko mende tot het huidige kabinet, zeide spr. dat de overgang van de portefeuille een wezenlijke verandering in het beleid ten gevolge had. De Katholieke po litiek heeft het gewonnen, die van de Partij van de Arbeid heeft het afgelegd. Principieel kan spr. zich veel beter met het beleid van de huidige minister verenigen dan met dat van zijn voorganger, al wordt er nog een buiging gemaakt in de richting der ac tieve cultuur-politiek. Spr. diende een motie in, waarin de regeering wordt uitgenodigd de spoedige tot standkoming van een wette lijke regeling van het voorbe reidend L. O. te bevorderen. De heer Woltjer maakt er bezwaar tegen, datde rege ring heeft voorgeschreven, dat de buigings-n moet worden weggelaten. De heer Woudenberg (Arb.) acht de toestand op radioge- bied niet bevredigend. 't Blijft maar 'n soldaat! Een jong Nederlands musicus ging als oor logsvrijwilliger naar In dië en diende ruim een jaar als soldaat aan het front. Toen werd hij door de NIWA aange trokken om zgn muzi kale talenten dienstbaar te maken aan zijn ka meraden in de centra en op de voorposten. Hg werd in rang gelijkge steld met een luitenant, maar hield uit bezuini gingsoverwegingen zijn bezoldiging als soldaat. Onkosten mogen echter in rekening worden ge bracht, vertelt Trouw. Onlangs gaf de NI- WA-artist een orgelbe speling in een kerk te Batavia. Hij speelde Bach, Mendelssohn, An- driessen en de kerk was stampvol. Na afloop zag de afrekening er aldus uit: honorarium artist niets; onkosten 15 voor de Indonesische djongos, die de hele avond aanwezig „moest" zijn om na af loop van het concert de sleutel aan de koster te brengen. De artist mag aan het eind van de week zijn soldij komen halen.' Hij doet dit gaarne voor zijn blanke en bruine landgenoten. Maar die vinden deze verhoudin gen wel wat vreemd: zij lieten de volgende mor gen aan zgn kwartier sigaren, wijn en sigaret ten bezorgen. Als dank, als honorarium. Dagbootdlenst van de Mij. Zeeland. Op 15 Juni zal de dagboot- dienst van Hoek van Holland naar Harwich worden hervat met het geheel gemoderniseer de dubbelschroefstoomschip „Mecklenburg" van de maat schappij Zeeland, zoals wij reeds gemeld hebben. Het schip vertrekt op Zon dag, Woensdag en Vrijdag om 11.30 uur van Hoek van Hol land, in aansluiting op de boottrein, die om 8.50 uur van Amsterdam centraal vertrekt. Aankomst Londen Liverpool- street-station 21.40 uur. In omgekeerde richting zal de dienst onderhouden worden op Dinsdag, Donderdag en Zater dag van Londen Liverpool- street-station om 9.20 uur, aankomst Hoek van Holland om 18.30 uur, waar de aan sluitende boottrein gereed staat, die om 21.50 uur in Am- sterdam-centraal arriveert. Schoolmuseum Middelburg. De Arnemuiden 6 gezonken. Op Dinsdag 6 Mei hield de vereniging „Schoolmuseum Middelburg", onder voorzitter schap van de heer A. A. Leen- houts, Inspecteur van het La ger Onderwijs van de inspectie Middelburg, haar jaarlijkse Al gemene Vergadering in de gro te zaal van het Schuttershof te Middelburg. In de morgenvergadering werden de verenigingszaken behandeld. De secr.-penn., de heer C. Roelands, bi*acht het jaarverslag en het financieel verslag uit. De begroting werd vastgesteld. Bg de bestuursverkiezing voor vacatures en aanvulling werden gekozen de heren A. Schout, lid van Ged. Staten te Vlissingen, A. de Jonge, Di recteur van de Rgkskweek- school te Middelburg, J. Ch. Cornelis, hoofd der R.K. School te IJzendijke, Jos. Verwilghen, Hoofd der R.K. U.L.O. school te Terneuzen en Mej. Dorleyn, Hoofd der Nuts-Fröbelschool te Middelburg. IJzendijke 65 jaar getrouwd. (Ingezonden mededeling) o&site. ixxfi Uuïfujdd ANTWOORDREDE VAN DE MINISTER. Minister Gielen, beantwoord de daarna de sprekex-s. Hij merkte o.m. op, dat er een tekort is van 350 school gebouwen tengevolge van oor logshandelingen. Er is voorts een achterstand van 420 scho len, zodat er bgna 800 scho len voor gewoon L. O. Ie wei nig zgn. Daarin is voorlopig niet te voorzien. Dit jaar groeit het tekort nog met der- tig. Deze verschrikkelijke toe stand verergert nog door het gebrek aan leerkrachten. Er was alle aanleiding tot op schorting van het achtste leer jaar. Op het gebied der leer krachten kan in 1950 een ver betering zijn ingetreden, ten aanzien van de schoolgebou wen zal dat niet het geval kunnen zgn. Gaarna zou hij alle scholen hebben voorzien van een gym nastieklokaal, doch voorlopig moet worden volstaan met een oefenterrein. Wèl zal bij de nieuw te bouwen scholen ruim te gereserveerd worden voor gymnastieklokalen. 'Tegen elf uur brak de mi nister zijn rede af. Engelse wederopbouw stagneert. Van regeringszijde te Lon den is Donderdag medegedeeld, dat Groot-Brittannië niét in staat is het bouwprogram voor tweehonderd-veertig dui zend woningen in 1947 te vol tooien. Men zal er thans naar streven zoveel mogelijk van de 218.783 woningen, die in aan bouw zijn, gereed te krijgen. Als redenen van de vertraging in het programma noemt mi nister Aneurin Bevan ten eer ste het tekort aan hout, ten tweede de noodzaak tot verde ling van de beschikbare steen kool en materialen tussen de bouwnijverheid en sleutel-in dustrieën, en ten derde de in vloed van de uitzonderlijk strenge winter. Distributie van werkkleding. Op 12 Mei a.s. zal een nieuwe regeling betreffende de distri butie van werkkleding worden ingediend. In verbaxid hiermede mogen thans geen aanvragen om werkkleding bij de plaatselijke distributiediensten worden in gediend. Op reeds ingediende aanvragen zullen, voorzover door de distributiedienst reeds „kexxnisgevingen v. toewijzing" aan belanghebbenden zijn ge zonden, tot en met 10 Mei a.s., tegen overlegging van een be reidverklaring, nog rantsoen bonnen voor textiel worden verstrekt. Uiterlijk t.m. 14 Mei zal men op deze rantsoen- bonnen voor textiel, overalls, werkbroeken, werkjasjes (-kie len), kunnen kopen. Van 15 Mei a.s. af zal deze werkkleding uitsluitend op spe ciaal daarvoor in omloop te brengen bonnen verkrijgbaar zijn. Dr. Loudon gaat heen. Naar wij vernemen heeft Hr. Ms. ambassadeur te Washing ton, dr. A. Loudon, aan de mi nister van buitenlandse zaken op medisch advies per 1 Juli a.s. ontheffing gevraagd uit zijn tegenwoordige functie. NOOIT TE OUD. „....Zijn voornemens een huwelijk aan te gaan: G. A. J. Z., 88 jaar en J. M. L., 69 jaar Aan de pui van een onzer noodgemeentehuizen in West Zeeuwsch Vlaanderen troffen wij dezer dagen boven aange haalde huwelijksaankondi ging. Wij dachten onmiddellijk aan een grap, doch bij infor matie bleek van een grap geen sprake te zijn. De voor nemens zijn inderdaad ernst, waarmede het bewijs wordt geleverd, dat men nooit te oud is om in het huwelijks bootje te stappen. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling om het geluk kige bruidspaar, op de dag van hun huwelijk, een sere nade te brengen. Breskens NATIONALE FEESTDAG De feestelijkheden ter gele genheid van de bevrijdingsdag waren in Breskens georgani seerd door de Oranje-vereni ging „Marijke". 's Morgens wei'd begonnen met een afstandsmars over 15 km. De Breskense volksdans vereniging wist beslag te leg gen op de eerste prgs, de zee verkenners en de zwemvereni ging „De Scheldestroom" be haalden resp. de 2e en 3e prijs. Op het voetbalterrein werden 'b middags kinderspelen en atletiekwedstrijden gehouden. De avond werd gevuld met zang en volksdans. Na afloop maakte de muziekvereniging nog een muzikale rondwande ling door het dorp. Nieuwvliet BEVRIJDINGSFEEST. Te Nieuwvliet heeft men op de nationale feestdag kin derspelen gehouden voor de schoolgaande jeugd. In de muziektent werd 's avonds een concert gegeven, gevolgd door een wandeling van het muziekcorps door het dorp. Groede Jo Juda te Groede. In de Hervormde Kerk te Groede trad Dinsdagavond de bekende violist Jo Juda op. De talrijke aanwezigen hebben ge noten van het prachtige spel van deze begaafde kunstenaar. Ook de begeleiding viel zeer in de smaak. Deze poging van de Z.V.U. om ook het Zeeuwsch-Vlaam- sche publiek goede muziek te geven en te leren waarderen kan zeker geslaagd genoemd worden. Het echtpaar Lauret te IJzendijke heeft Woensdag de dag herdacht waarop zij 65 jaar geleden in het huwelijk traden. De beide oudjes zijn vrij kras. Het heeft hun van zelfsprekend op deze dag xxiet aan belangstelling ontbroken. Zuidzande Geen. feeststemming. De nationale feestdag is te Zuidzande niet zo verlopen als men had gedacht, 's Morgens vroeg verdween de schoolgaan de jeugd naar... school. Het hoofd der school had deze dag namelijk geen vrij gegeven. Door tussenkomst van B. en W. is 's middags de school ge sloten, maar bij velen in het dorp was de stemming bedor ven. Van een goed feest was dan ook geen sprake. Terneuzen VERENIGING VAN OUD LEDEN VAN 1-14 R.I. Op de nationale feestdag had te Terneuzen een bg een komst plaats van oud-leden van 1-14 R.I. Met algemene stemmen werd het voorstel tot het oprichten van een vereni ging aangenomen. Het bestuur werd vooi-lopig samengesteld uit de heren K. J. de Koeger, A. Kolijn, M. de Jonge, B. Bur ger en J. Hamelink. Ds. G. van Joorsel werd benoemt tot ere lid. Dinsdagmiddag omstreeks 5 uur is het vissersvaartuig de Arm. 6 bij de Onmst een bank ten Westen van Noord- Beveland op een paal ge varen. Er ontstond een groot gat in het vaartuig en het scheepje zonk binnen de mi nuut. De Arm. 4 was gelukkig ter plaatse en kon de opva renden aan boord nemen. 's Avonds nog Is de Arno. 4 met enige timmerlieden terug gevaren en bij laag water heeft men het gat weten te dichten. Woensdagmorgen is de Arm. 6 ter reparatie naar de werf te Arnemuiden vertrokken. WEGOMLEGGING BIJ VLAKE faians komt ook de KNAC met een waarschuwing voor de weg bij de Vlake-brug. Deze organisatie schrijft: Van vele zgden wordt ge waarschuwd voor de buitenge woon slechte gedeelten van de weg, welke sinds 29 April moet worden gereden wegens werk zaamheden aan de brug bij Vlake. Deze tijdelijke route loopt via Yerseke en zal naar wordt vernomen 3 maanden in gebxTiik moeten blijven. De KNAC raadt het motorverkeer aan hier' bijzondere voorzich tigheid te betrachten. DE RONDE VAN KAPELLE. De wielersportclub „Kapelle- Biezelinge" te Kapelle heeft Dinsdagavond onder voorzit terschap van de heer A. C. de Klerk vergaderd over de rege ling van de i'onde van Kapelle die op 17 Mei verreden wordt. Reeds een vgftigtal reixners hebben ingeschreven en met enkele andere is men nog in onderhandeling. De start van de ronde zal bij de veiling plaats hebben, waar na de route als volgt is: Bie- zelingsestraat, Weststraat, Dijkwelsestraat en Station straat. Dit parcours wordt 44 maal gereden, dit is ongeveer 100 km. Aan de ronde zal weer een voorronde op gewone fietsen verbonden zgn. Aardenburg krijgt een R.K. Huishoudschool. De voormalige jongensschool te Aardenburg is onder leiding van de heer F. Froger omge bouwd tot een huishoudschool. Op eerste Pinkstèrdag zal deze eerste R.K. Huishoud school in Zeeuwsch-Vlaande- ren officieel in gebnxik wor den genomen. Het openluchtspel te Veere. Dinsdagavond heeft de Oran jevereniging' te Veere opnieuw vergaderd over het openlucht spel, dat men deze zomer in Veere wil opvoeren. De heer W. Abeleven had de begroting, die oorspronkelijk 17.000 be droeg, weten terug te bi'engen tot 13.500 zonder dat het ka rakter van het stuk hierdoor verloren gaat. Op de vergadering werd een intekenlijst ter circulatie aan geboden waarop voor een be drag van 612.50 werd inge tekend. De lijst zal nu in de gemeente verder circuleren en men hoopt nog deze week het bedrag voor het garantiefonds bgeen te hebben. Dan zal er dus een aanvang kunnen wor den gemaakt met de indeling van de 150 spelers. Verschil lende comixiissies werden in het leven geroepen. Men hoopt bin nenkort met de repetities te kunnen beginnen, zodat het stuk vermoedelijk half Juli kan worden vertoond. Tribunaal Goes. AAN DE WEHRMACHT GELEVERD. Woensdagmorgen stond voor het tribunaal te Goes terecht de 61-jarige tuinder A. F. v. d. Viele uit Hixlst, die aan- fesloten is geweest bij de N. .B. en groente en fruit le verde aan leden van de Weer macht en de Landwacht. Wat het laatste betreft zeide be schuldigde dat hij dit niet direct heeft gedaan, terwijl een paar getuigen goed over hem spraken. De verdediger, mr. de Rechter, beplextte uiterst^ clementie. Des middags was de eerste zaak die tegen de 33-jarige bakker M. Frelier te Eecloo (B.), vroeger te Breskens, die aan leden van de Weermacht, bakkerij-producten zou hebben geleverd en zijn bakkerij ter beschikking van de Weer macht stelde, waardoor hij veel zou hebben verdiend, terwijl hij veel met Duitse militairen heeft omgegaan. Besch. zeide, dat de bezetters hem tot leveren dwongen en veelal buiten zijn wil, in zijn bakkerg kwamen bakken. De verdediger, mr. F. W. Adriaanse, meende ook, dat de ten laste legging wel wat zwaar is en vertrouwde, dat het tribunaal bij de beoorde ling tot een clemente straf zal kunnen besluiten. Uitspraken. van Gorsel, 41 j„ landbou wer te Rilland Bath en des tijds leider van de Land stand in Zeeland, werd be sloten het onderzoek buiten de zitting voort te zetten. De raad der gemeente Schoondijke kwam Woens dagavond in openbare verga dering bijeen, onder voorzit terschap van de waarnemend burgemeester, mr. K. Hoekze- ma uit Oostbuvg. De voorz, deelde mede dat bij het contingent woningwet- woningen voör 1946, de bo venverdieping in hout zal worden uitgevoerd, evenals de vloer van de huiskamer. Verder deelde de voorz. mede dat de N.V. die in Aar denburg werkt onder de naam „Aardenburg her bouwt", ook bereid is de par ticuliere bouw in Schoondijke te stimuleren. Ingezonden mededeling Weer nieuwe girorekeningen. Postrekeningen kunnen weer worden geopend ten behoeve van zaken, verenigingen, maatschappijen» stichtingen. Beoefenaars van de zg. vrije beroepen, beroepsagenten en inspecteurs uit het levensver- zekeringsbediiif en bovendien door particulieren die, ter be oordeling van de dienst, kun nen aantonen zeer gegronde redenen tot het houden van een postrekeiilng te hebben. Verzekering tegen werkloosheid. Naar het A.N.P. verneemt, heeft de commissie onder voorzitterschap van mr. dr. A. A. van Rhrjn, welke enige tijd geleden door de Minister van Sociale Zaken is ingesteld om een wettelijke regeling in zake verzekering tegen werkloos heid voor te bereiden, haar rapport vastgesteld. Het zal dezer dagen aan de minister worden toegezonden. Frankrijk leent 250 mlllioen dollar. Robert Schumann, de Fran se minister van financiën, heeft aan de finantiële com missie van de Nat. vergade ring meegedeeld, dat de Fran se regering van de wereld bank een toezegging heeft ge kregen voor een lening van 250 miUloen dollar. Schumann heeft eveneens bekend gemaakt, dat hij er in geslaagd is, de begroting voor 1947—1948 in evenwicht te brengen door de regeringsuit gaven met 22 milliard francs te verminderen, hoewel de uit gaven door de strijd in Indo- China 36 milliard hoger zgn geworden. De bezuiniging op de uitga ven is verkregen door drasti sche beperking van de indivi duele uitgaven, zoals de ver wijdering uit de dienst van 590 auto's. 20 milliard francs wordt bespaard door het lei dende personeèl van openbare diensten te beperken en door op verschillende punten van de begroting 7 te bezuinigen. Fransche communisten willen toch samenwerken. Men venvacht geen beslis sing van het Franse kabinet over de vervanging van Communistische ministère voor Vrijdag a.s., aldus heeft een woordvoeder van Ramadier medegedeeld. Jacques Duclos, de leider van de Communistische parle- mentsfractie, zou verklaard hebben: „Wij zijn bereid met de i'egering samen te werken in alle opzichten ten profrjte van de arbeldei'sklasse. ook al zijn we op het ogenblik uit de regering gesloten. Zij, die van daag aan de dag praten over een algemene staking zijn idioten," Het Franse kabinet zal Vrij dag de namen bekend maken van de personen, die de vier Communistische ministers zul len vex*vangen. De Franse Radicale Partg heeft besloten haar vijf minis ters in de regering van Rama dier die Vrijdag opnieuw zal worden gevormd, zonder de communisten, te handhaven. 2000 politiemannen jagen op een I moordenaar. Een leger van 2000 politie- mannen, bijgestaan door mili tairen, maakt thans in de om streken van Montauban in Z.- Frankrijk jacht op de 21-jarige Pool Stanislas Wazelefski, die vier dagen geloden uit de cel voor ter dood veroordeelden heeft weten te ontsixappen, na een staaf uit de tralie voor het spievenster van zijn cel ge wrikt te hebben en daarmede de bewaker bewusteloos te hebben geslagen. Walzelefskl is veroordeeld voor drie moorden en zou zelfs bekend hebben in totaal aan negentien moorden schuldig te zijn. De jacht wordt belemmerd door de vele onjuiste inlichtin gen van de bevreesd geworden bevolking. De meeste bewo ners van de streek lopen thans gewapend. Een zoontje van 14 maan den van mevrouw L. te Rot terdam is tussen de matras en het ledikantje bekneld ge raakt en daardoor gedood. Communistische parti] in Brazilië verboden. Het Braziliaanse Hoge Ge rechtshof heeft bevel gegeven dat de Communistische Partij zal worden opgeheven. Amerikaans senator neergeschoten. Tom Anglin, lid van de Se naat voor de staat Oklahoma, is in de Senaatszaal neerge schoten. Anglin werd niet ernstig gewond. De Senaat was op het ogen blik van de aanslag niet 'in vergadering, maar vele sena toren, beambten en bezoekers waren in de senaatszaal aan wezig. Ministers confereren in Indonesië. De ministers Beel en Jonk man hebben Woensdagmid dag de hoogste Indische au toriteiten, onder wie de di recteuren van de departemen ten ontvangen. 's Avonds gaven dr. en mevrouw van Mook ten paleize een officieel diner. Donderdag zouden de mi nisters zich met intieme be sprekingen beziggehouden. Al vorens de reis naar Pontianak en Makassar te ondernemen, zullen zij inleidende bespre kingen houden met leden van het republikeinse kabinet. Kinderen door landmijn gedood- In het dorpje Baak bij Zut- fen ti'apten drie kinderen op een landmijn, welke op de berm van de weg lag. Twee werden op slag gedood en een derde overleed latei*. Ingekomen was een af schrift van een tweetal pro testen, gericht aan de minister en aan H.M. de Koningin, te gen het bouwplan en de ont eigening. Uit de raad kwam het ver zoek dit onderwerp te behan delen, doch de voorz. was van mening dat deze adressen voor kennisgeving moesten worden aangenomen, waartoe tenslotte werd besloten. Op zijn verzoek werd ont slag verleend als onderwij zer aan de heer J. G. van Zon, onder voorwaarde dat hij in dienst blijft totdat zijn opvol ger er is. Met inachtneming van een proeftijd werd tot onderwij zer benoemd de heer Rijck- bout te Hoek, thans wacht meester bij de marechaussee. Op zijn verzoek werd ont slag verleend als lid van de comm. tot wering van school verzuim aan de heer L. van Dijk en werden in deze com. benoemd de heren W. J. Bruijnooge, P. J. v. Bortel en J. P. Haartsen. Voor het maken van schets- plannen voor een gymnas tieklokaal en een bibliotheek gebouwtje moest een archi tect worden aangewezen. Door ir. Rothuizen waren daarvoor aanbevolen de heren ir. Bruijnooge en Klarenbeek. Weth. Risseeuw was ver ontwaardigd dat ir. Bruijnoo ge, die toch ook de openbare school in Schoondijke heeft gebouwd, dergelijke objecten alleen mag uitvoeren in sa menwerking met een andere architect en hij, zowel als de heef Dekker, wilden deze op dracht alleen aan ir. Bruijn ooge verstrekken, om hierme de een voorbeeld te stellen, omdat de architecten in Z. Vlaanderen worden achterge steld voor architecten van de overkant. De voorz. was van mening dat door zo te hande len alleen maar vertraging zou ontstaan. Tenslotte werd het voorstel van B. en W. aangenomen met deze restric tie, dat alsnog pogingen zul len worden gedaan om deze opdracht alleen aan ir. Bruijn ooge te verstrekken. EEN R.K. H.B.S. Tenslotte kwam in behan deling een verzoek^ om mede werking voor de stichting van jjng jg. een R.K. H.B.S. te Schoon dijke, subsidie voor leerlin gen enz. De voorz. merkte op dat B. en W. van mening zijn, dat in West Zeeuwsch Vlaanderen voldoende gelegenheid is tot het volgen van middelbaar onderwijs. Sinds kort is de R. H.B.S. te Oostburg veranderd in een lyceum, zodat ook de mogelijkheid tot verdere stu die is verzekerd. Op een be volking van 25.000 zielen acht ten'B. en W. het niet nodig dat er een tweede IJ.B.S. komt. Adressanten verwijzen naar de medewerking die de ge meente vei'leent voor het landbouwonderwijs, doch B. en W. zijn van mening dat hier de belangen anders lig gen, daar de Rijkslandbouw- winterschool voor deze streek van zeer groot belang is. De voorz. zeide zich te kunnen -voorstellen dat een R.K. H.B. S. voor een deel der bevol king gewild is, doek ook mi nister Beel heeft zeer terecht gezegd, dat gestreefd moet worden naar meer eenheid en wanneer men nu kijkt naar het belang van de gehele streek, is deze school in W. Zw. Vlaanderen overbodig. De heer Balks (K.V.P.) merkte op dat het hier alleen gaat. om de plaats waar deze school moet komen, daar de school er toch koiht. B. en W. doen alles om de Rijksland- bouwwinterschool in Schoon dijke te krijgen. Daarom moet ook de gelegenheid worden aangegrepen om deze R.K. H. B.S. in Schoondijke te krij gen. Men wil i*eeds in Sep tember a.s. met de lessen be ginnen en men is reeds ver zekerd van een 50-tal leerlin gen. Zelfs zullen er leerlingen komen uit Vlissingen en Mid delburg. Ook de heer de Feijter (A. R.) steunde de 'vorige spre- kei*, doch de voorz. wees op de financiële zijde en de ma teriaalpositie, Na veel heen en weer gepraat, waarbij de raad tenslotte overtuigd was dat het verzoek in deze vorm niet kon woi'den aangenomen, werd het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschik ken, met 6 tegen 1 stem (dhr. de Feijter) aangenomen, ech ter onder voorwaarde dat een nieuw verzoekschrift, in een andere vorm kan worden in gediend. De rondvraag bracht de tongen in beroering over bouwplan, onteigening, ver kaveling enz., alle vruchtelo ze besprekingen, omdat deze kwestie reeds in behande-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10