Straks knallen de motoren Ds. W Reus gaat heen Het kwaad der arbeidsbemiddeling UIT DEPROVINCIE Poliiierechier Middelburg TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Donderdag 8 Mei 1947 Na 41 dienstjaren. Het Prov. Kerkbestuur van Zeeland heeft, zoals wij reeds meldden, aan ds. W. Reus, Ned. Herv. predikant te Westkapelle met ingang van 1 Mei 1947 na ruim 41 dienstjaren emeritaat ver leend. Een simpel berichtje, zo als we die regelmatig in de Kerknieuwsrubriek tegen ko men. Maar dat in dit geval toch meer zegt dan dat weer een predikant de actieve dienst verlaat en het aan tal moeilijk te-vervullen va catures weer met één wordt vergroot. Want ds. Reus is een predikant, die meer dan dominé was, een man, die zich telkens weer ook buiten zjjn eigenlijk ambtelyk ter rein heeft bewogen en zich aan allerlei maatschappelijk werk met grote toewijding heeft gegeven.. Hij deed meer dan preken. Hij pakte aan, als dit nodig was en als an deren het werk lieten lig. gen. Hij zag er niet tegen op, ook als hij van te voren wel weten kon, dat er naast waardering ook critiek los zou komen. Toen hij merkte, dat in Westkapelle de verhoudingen onder de dijkwerkers niet goed - waren en er allerlei misstanden voortwoekerden, zodat de ene groep tegen -de andere in werkte, heeft hij het initiatief genomen tot oprichting van een drjk- werkersvereniging. Hij waagde het er op, ook al wist hij heel goed, dat de dijkwerkers lang niet alle maal tot de kerkgangers behoorden en het misschien lang niet op prijs zouden stellen, dat een dominé zich met hun zaken ging bemoei en. Maar hij zette door en gaf zich aan dit alles be halve geestelijk, ja door en door materieel werk en mocht het resultaat boeken, dat de vereniging onder de mooie en veelzeggende naam van „Hebt uw naaste lief als u zelf" werd opgericht. Van deze vereniging is hij nog altijd ere-voorzitter. werkmanstram. Toen er een tijd aanbrak, dat er in Westkapelle veel werkloosheid kwam en vele mannen en jongens in eigen dorp geen werk konden vin den, rustte hij niet, vóór een werkmanstram ging rij den, die werklieden naar en van „De Schelde" te Vlissingén vervoerde. Ook is het aan zijn activiteit te danken, dat er een oplei dingscursus te Westkapelle kwam, waar jonge mannen tot volwaardige arbeiders zijn gevormd. Wie kent in Nederland niet de Westkappelse vereniging „Het Molenwiekje". Ook hier ontmoeten we weer ds. Reus, die de meisjes uit zijn dorp aan het kantklossen heeft gezet en die al spoedig op tentoonstellingen, enz. daar- me groot succes oogsten wan acklcr Je paal GRENSARBEIDERS. De heeren Hilaire Lahaye, liberaal volksvertegenwoordi- f'er van het arrondissement eper, A. Pottilius, nationaal secretaris der Grens- en Sei zoenarbeiders, F. Thijs, vak bondsecretaris en L. Waelkens, bestuurder der liberale sociale werken, afgevaardigden der A. C. Liberale Vakbonden van België, hebben er andermaal op aangedrongen, dat aan de grensarbeiders wederuitrus- ungsbons zouden worden uit gereikt NOODLOTTIGE KINDERTWIST. De 17-jarige Gérard de B., en de 14-jarige Omer S., speel den 's avonds in' de Bijlstraat, te Beveren-Waas, bij St.-Ni- klaas, toen op zeker ogenblik S. een slag toebracht op het hoofd van De B. Deze laatste zette S„ die weggelopen was, achterna. S. evenwel dreigde dat hij met zijn mes zou ste ken, indien zijn kameraad hem durfde aanraken. De B. hechtte geen geloof aan de bedreiging en greep de knaap vast, die echter dadelijk een mes trok en aan de B. een steek toebracht onder de lin kerarm. De ongelukkige werd zwaar gekwetst en de longen werden zelfs geraakt. BELGISCHE BOEREN IN FRANKRIJK. Evenals bij de landbouwers m ons land, bestaat ook by de Belgische boeren grote be langstelling voor de vestiging in Frankrijk. Uit een boekje: „Vlaamse boeren waarheen?" van de landbouwkundige B. van Stalle, dat dé emigratie mogelijkheden bespreekt, blijkt, dat - reeds ongeveer 10.000 hoofdzakelijk Vlaamse boeren in Frankrijk zijn ge vestigd. Het merendeel hun ner beschikt over bedrijven van 50 ha., zodat circa millloen ha. land in Frankrijk in Ds. Reus zag in zijn ge meente helaas ook de gevol gen van het drankmisbruik en propageerde daarom de geheelonthouding. Ruim 30 jaar was hij voorzifter van het district Zeeland van de Chr. Geheel Onthouders Ver eniging. Op het gebied van de Zie kenhuisverzorging was hij eveneens actief. Hij werd be noemd tot voorzitter van het Groene Kruis en steunde krachtig de tbc-bestryding. Zoo werkte hij ook hier me de, om nood en ellende, te lenigen. in de ellende. Zwaar werd zijn gemeente getroffen in 1944, ontzaglijk zwaar zelfs. De kerk en vele andere gebouwen gingen ver loren. In al de ellende, die over zijn gemeente was ge komen, leefde hij mee en als een trouwe herder deed hij al wat mogelijk was. Zodra het kon, preekte hij weer voor de weinigen, die in Westkapelle waren terugge keerd. De noodkerk, die ver rees, was een van de eerste, die in ons land werd ge bouwd. Zy kon reeds in Aug. 1945 in gebruik worden ge nomen. Verder gaf ds. Reus de stoot tot de oprichting van de vereniging: „Westkapelle Herrijst", waarvan hij nog voorzitter is en die veel goeds heeft kunnen doen. Uit het bovenstaande, dat lang niet volledig is, blijkt wel, dat er 41 jaar in Zee land (waarvan 34 jaar in Westkapelle) een predikant heeft gearbeid, die het Chris tendom van de daad heeft gepredikt en in practijk ge bracht Ook buiten de kring van zijn kerkelijke gemeente wordt hij daarom ten zeer ste gewaardeerd. De achting, die men hem toedraagt, is zeker ten volle verdiend. Westkapelle heeft veel aan hem te danken. Op 5 Mei 1947 werden door de Stichting '40'45 zes bronzen penningen uitgege ven ter herinnering aan het verzet. De penningen z\jn ontworpen door prof. Wen- kebach. Wij wegen hier af beeldingen van een dezer penningen. Kerknieuws GEREF. KERKEN. Door de classis Middelburg werden afgevaardigd naai de Particuliere Synode van Zeeland der Geref. kerken. De predikanten ds. J. Hin- driks te Vlissingén en ds. H. Veldkamp te Middelburg, primi; dr. A. H. Oussoren te Middelburg en ds. J. C. Streefkerk, Veere, secundi; voorts de ouderlingen P. Boon te St. Laurens en P. Meyer, Serooskerke,primi; en J. Bosselaar te Aagteker- ke en A. de Klerk, Vlissin gén, secundi. TRIBUNAAL MIDDELBURG Een communist in het N.A.F. Het Tribunaal te Middelburg behandelde in haar zitting: van Vrijdagmorgen de beschuldi gingen tegen twee Middelburg se vrouwen, die zich tijdens de bezetting zeer hebben misdra gen. De eerste wag L. J. Minder- houd, die zich bij de N.S.B. aansloot uit angst voor -het communisme. Zij was werk zaam op het Gewestelijk Ar beidsbureau, waar zij mee werkte aan de tewerkstelling van meisjes en vrouwen ten behoeve van de Wehrmacht. Zij werd ervan beschuldigd de arrestatie op haar geweten te hebben van een meisje, dat zich aan de tewerkstelling ont trok, en van de vader van dit meisje, doch ontkende dit ten stelligste. Een lid van het Tri bunaal herinnerde haar eraan, dat zij bekend stond als een furie en de schrik was van alle dienstmeisjes. De verdedigster, mr. Bolle, voerde verzachtende omstan digheden aan en zeide ter ver dediging van verdachte, dat de vrouw, die vroeger aan het hoofd stond van de Arbeidsbe middeling voor meisjes in Ne derland, nu aan het Ministerie van Oorlog is verbonden voor uitzending van vrouwen naar Indonesië. sociale v oor vrouw. Bernardine Nijholt had in de bezettingstijd achtereenvolgens gefungeerd als „sociale voor vrouw' van het Ned. Arbeids front bij V. en D. te Tilburg en als próv. vrouwenleidster van het NAF in Zeeland. Zij ont kende dat Grüne Polizisten en andere edelgermanen haar wo ning frequenteerden en dat zij Nederlanders heeft aangel bracht of met aanbrenging be dreigd. Een tranenbad besloot deze zaak. fout of goed? De bakker J. N. Luycx te Rotterdam, deelde ln deze zit- by Belgische landbouwers u exploitatie is. Het aantal de- Êartementen, waar meer dan 9 Vlaamse boeren woonach tig zijn, bedraagt 42. De meest gezochte departemen ten zijn Aisne, Eure, Olse en Smokkel per brief. Een Meppelaar had 'n slimme methode ontdekt om de deviezenbepalin- gen te ontduiken en om in ruime mate sigaret ten te betrekken, waar mee hij hier te lande zwarte handel bedreef. Hij kocht grote partijen postzegels, liet 'n hand langer naar België gaan, vanwaar men gemakke lijker brieven ongeopend naar Amerika kan krij gen, dan van Nederland uit, liet hem daar de postzegels per brief naar de Verenigde Sta ten sturen, waarna hy de tegenwaarde in siga retten terugontving. De sigaret blijft echter zo lang branden, tot men zijn lippen bfrandt en de zaak werd ontdekt. De Meppelaar is gearres teerd en met hem de handlanger en nog twee personen, die ln het complot betrokken wa ren. tlng mee, dat hij inderdaad evenals de beschuldiging ver meldde, in de Maasstad sociaal voorman was geweest en later in Zeeland provinciaal propa gandaleider. Hij had dit echter gedaan in opdracht van de Comm. Party om cellen te bou wen. Een en ander klonk nog al ongelovenswaardig en ging er bij het Tribunaal dan ook niet aJg zoete koek in. De ver dedigster, mr. Bolle, dr.ong aan op het verhoren van getuigen alvorens uitspraak te doen. Uitspraak over 14 dagen. bedrijfspensioen en kleine boeren en tuinders. De plannen van de rege ring om in het op wettelijke basis op te richten bedrijfspen sioenfonds voor land- en tuin bouw behalve de werknemers, ook de zelfstandige kleine boe ren en tuinders verplichtend op te nemen, vindt in land- bouwkringen geen algemene instemming. Zoo schrijft ,Ons Platteland", het orgaan van de Chr. Boeren- en Tuinders- bond, dat die opneming als een dwangverzekering betitelt: „Zoodra de camouflage van het landbouw-crislsfondg ver dwenen is en deze verzekering van boeren en tuinders naakt- werkelijk voor onze platte lands-bevolking komt te staan, dan zal men ontwaren, wat er gebeurd is. Dan zal men zien, dat er een verplichte verzeke ring ls, welke men zelve moet betalen", en verder, nog: „De C.B.T.B. heeft deze zaak. van wege de koppeling aan 't pen_ sioen der arbeiders niet af gewezen, maar heeft niet na gelaten en zal dit ook blyven doen, te protesteren tegen deze knoeiboel. Dit is green manier om ernstige zaken te behandelen". Bijzondere Politierechter te Middelburg. Wegens overtreding devie- zenbesluit werden veroordeeld: C. v. d. H., 63 jaar, landbou wer te IJzendijke 10/5 met verb, verkl. P. G., 72 jaar, metselaar te Sas van Gent 25/10 met terug gave Nederl .geld. M. S. L.. echtg. F. P., 44 jaar te Nieuw*Namen' 10/5 met verb, verkl. A. E. F. G. de M., 23 jaar, te Hontenisse 10/5 met verb, verkl. F. J. O., 56 jaar, landbouwer te Middelburg (B.) 25/10 met gave Nederl. geld. M. C. Y., 50 jaar, meubel handelaar te Terneuzen 10/5 met verb, verkl. C. B., 61 jaar, landbouwer te Vogelwaarde 40/20 met te ruggave geld. W. M. V., echtg. W. de K., 37 jaar, te Hoedekenskerkc 10/5 met verb, verkl. M. P. F., 29 jaar te Kap- rycke 10/5 fhet verb, verkl. P. J. v. d. L., 51 jaar, brie venbesteller te Sluiskil 25/10 met teruggave Nederl. geld. M. J. de K., 26 jaar, te Brus- 'sel 10/5 met verb, verkl. Middelburg een bezoek aan lange jan. Zoals wij reeds berichtten zal de Lange Jan te Middelburg binnenkort twee dagen per week bezichtigd kunnen wor den. De toren zal niet toegan kelijk zijn voor kinderen bene den 18 jaar, zonder behoorlijk geleide. Men zal zich genoodzaakt zien de toegang tot de onthoof de Jan weer te sluiten, zodra blijkt, dat bezoekers de aanwe_ zige werktuigen of gereed schappen aanraken of zich op de stellingen begeven. Men vergete niet, dat het hier een werk in aanbouw betreft. Juist om toeristen en bewonderaars van prachtig restauratiewerk te gerieven, heeft men met de openstelling van de toren niet willen wachten, tot hij geheel is afgebouwd. Het publiek zal moeten bewijzen deze geste op prijs te stellen. naar het verkeershuis! Het bestuur van de Prov. V. V.V. heeft aan het einde van de Stationsstraat by de Ko- ningsbrug te Middelburg een groot reclamebord neergezet, waarop op aantrekkelijke wij ze aan toeristen en vreemde lingen wordt meegedeeld, dat zij zich voor het maken van trips op Walcheren moeten wenden tot het Verkeershuis op de Markt. het leger herdenkt zijn jubileum. Vrijdag 9 Mei zal de afdeling Middelburg van het Leger des Heils in haar eigen zaal in de Hoogstraat het 60-jarig be staan van het Leger herden ken. In deze speciale bijeen komst, die te 8 uur aanvangt, zal ds. de Vries het woord voe ren, terwijl het zangkoor en het muziekcorps het muzikale gedeelte zullen verzorgen. De wethouder L. J. van 't Westen- de zal het gemeentebestuur van Middelburg vertegenwoor digen. volksconcerten. Op 23 Mei a.s. zal een aan vang worden gemaakt met de volksconcerten op het Molen water te Middelburg. De aan vang der concerten is 8 uur. Bij slecht weer zullen de vlag getjes op de Lange Jan wor den geplaatst. De concerten worden in dat geval op de Woensdagen d.a.v. gegeven. De data der concerten laten wij hiermede volgen. 23 Mei Middelburgse Muziek korps; 30 Mei Crescendo; 6 Juni Middelburgs Muziekkorps 13 Juni Excelsior; 20 Juni Mid delburgs Muziekkorps; 27 Juni Onda; 4 Juli Middelburgs Mu ziekkorps; 11 Juli Middelburgs Muziekkorps; 18 Juli Crescen do; 25 Juli Middelburgs Mu ziekkorps; 1 Aug. Excelsior; 15 Aug. Middelburgs Muziek korps; 22 Aug. Middelburgs Muziekkorps; 29 Aug. Onda; 5 Sept. Middelburgs Muziek korps; 12 Sept. Middelburgs Muziekkorps. middelburgs dilettanten-toneel. Het Middelburgs Dilettan ten-Toneel zal op Woensdag 14, Donderdag 15 en Vrijdag 16 Mei te 8 uur in de Schouwburg opvoeringen ge ven van het bekende vroly- ke toneelstuk van Gerard Nielen „Over twaalf dagen tegen middernacht." De re gie berust bij de heer W. de Pagter. Vlissingén gymnastiekuitvoering Zaterdag a.s. zal er ln de Scheldehal te Vlissingén een gymnastiekuitvoering plaats vinden, waaraan medewerken de damesgymnastiekverenigin gen „Brunhilde" uit Lelden en „Llchaamsontwi koeling" uit Vlissingén, alsmede de dames en heren van de Vlissingse Turnvereniging. opbrengst collecte. De collecte gehouden tydens de wedstrijd De Zeeuwen Dosko, waarvan de opbrengst bestemd is voor aankoop van sportmateriaal voor de Zeeuw se militairen in Indië, heeft 148.97 opgebracht. middenstandsdiploma. Gezien de zeer grote animo, die bestaat voor het bezit van het middenstandsdiploma en 't zeer grote belang, dat de Mid denstand heeft bij goed ge schoold en onderlegd personeel, ls de V]iss. Middenstandscen trale er toe overgegaan, onder bevoegde leiding-een cursus te organiseren tot het verkrijgen van dat diploma. Daartoe ls uit de 3 plaatse lijke Middenstandsorganisaties een Commissie van toezicht gevormd, die de uitvoering van deze plannen op zich heeft ge_ nomen en thans bekend maakt, dat deze cursus voor het diplo ma 1948 half Mei aanvangt. clubhuis honk. Vijf Mei was een dubbele feestdag voor de "Centrale Ont houders Jeugdorganisatie af deling Vlissingén. Zjj herdach ten de bevrijding en vierden de opening van hun clubhuis 't Honk. 's Ochtends tien uur verza melden zich de leden van de twee oudste groepen voor het clubhuis. Een openingsspeech werd gehouden door de voor zitter, de heer J. Weug. De landelijk C.O.J.O.-voor- zltter, de heer C. Husen, de voorzitter der plaatselijke Herv. Jeugdraad, ds. Aalbers, de heer Castel, voorzitter der plaatselijke N.C.G.O.V., e.a., boden hun gelukwensen aan. Namens de N.C.G.O.V. werd de C.O.J.O. een fraaie Bijbel, na mens de leden werd de heer J. Weug een voorzittershamer aangeboden. Daarna volgden de gebrui kelijke plechtigheden, zo als de 'onthulling van de naam, het hijsen der vlag en het knippen van het lint, waarna het clubhuis in gebruik werd genomen. Tot ongeveer twaalf uur bleven de C.O.J.O. leden met hun gasten nog gezellig in ,,'t Honk" bijeen. O.- en W.-Souburg BEVRIJDINGSHERDENKING De bevrijdingsherdenking te Souburg begon Zaterdag avond met een bezoek aan de graven van de gesneuvelde Fransen en verzetslieden, zo wel te Oost- als W.-Souburg begraven, waarbij vele grote en kleine bloemstukken wer den neergelegd. Daarna werd in de Geref. kerk een herden kingsdienst gehouden waar ds. Spijkerboer en ds. v. d. Berg spraken, terwijl in de R. K. kapel te W.-Souburg een R.K. geestelijke sprak. De Maandag werd ingezet met een reveille door „Vlijt en Volharding", terwijl de schoolkinderen daarna voor het gemeentehuis enkele lie deren zongen. Door de burge- Wedstrijden in duingebied van Vrouwenpolder. Op tweede Pinksterdag zul len in Walcheren's duinen de motoren ronken en Nederlands bekendste rijders ln hun leren jekkers; en met hun valhelmen op, elkaar de loef proberen-af te steken. De motorclub Schel, degouwen organiseert name lijk 's middags motorwedstrij- den in het duingebied van de gemeente Vrouwenpolder, die niet slechts van prov.. doch tevens van landelijk belang zijn omdat zij deel uitmaken van de competitiewedstrijden voor de landelijke kampioenschappen. Zij zijn een rechtstreeks ver volg (en bieden als zodanig ook revanchemogeKjkheden) op de wedstrijden, die Zondag in Amersfoort zijn verreden en waar honderden toeschou wers in ademloze spanning het duel tussen de „cracks" Bovee en Renooy hebben ge volgd. Beide rijders komen ook op Walcheren uit, evenals de gebroeders Veer, Jansema, de Middelburgse rijder Huy_ bregts, Vierdag- en anderen. Hij, die de meeste provinciale wedstrijden, waarvoor de K.N. M.V. de data vaststelt, wint, is kampioen van Nederland. De deelnemers aan de Wal- cherse wedstrijden vertrekken 's morgens om 10 uur uit Mid delburg en hebben van 10 tot 12 uur gelegenheid te trainen in het duinterrein, waar het losse zand ongetwijfeld ver schillende rijders hinderlagen zal spannen. Om half één is de start. Br zijn wedstrijden voor vier klassen, 125, 250, 350 en 500 cc, terwijl zowel junioren als senioren hun kans hebben. Het circuit is 2a 3 km. lang; er worden 20 a 30 ronden ver reden. Ongetwijfeld zullen zeer ve len getuige zijn van deze be langrijke wedstrijden. De be zoekers hebben gelegenheid, wanneer zij op de duinen gaan staan, het gehele par cours te overzien. De wedstrij den worden jaarlijks gehouden door de organiserende vereni ging. snelheids wedstrijden? Deze zou ook gaarne snel heidswedstrijden op de weg or ganiseren, daar die het meest populair zijn bij rijders en toe_ schouwers. Op Walcheren (en eveneens elders in de provin cie) bestaat echter bijna geen mogelijkheid, daar de hoofd wegen voor dit doel niet afge sloten kunnen worden en de kleinere wegen onbruikbaar zijn, omdat zij te smal zijn. Men heeft namelijk behoefte aan wegen, die minstens vier metér breed zijn. Voor de oor log heeft men het oog laten vallen op de startbanen van het vliegveld, daar startbanen in Maldeghem bewezen heb ben zich zeer goed voor het houden van motorrace» te le nen. De vernieling van het vliegveld op ons eiland haalde echter een streep door de re kening. Thans bestaat er nog een mogelijkheid, dat men zal pogen ln Vlissingén een boule vardrace te organiseren, waar bij de oprit, de boulevard en de Badhuisstraat het parcours zouden vórmen. Wil men deze plannen uitvoeren, dan zal men zich eerst van de medewer king van het gemeentebestuur la den» moeten'verzekeren. meester werden ze toegespro ken en na een driewerf hctera op de Koningin trokken ze naar de grote cantine op het vliegveld, waar een gooche laar met tal van experimen ten de kinderen bezig hield. De dag werd verder gevuld met zang en optocht van de buurtverenigingen, terwijl 'n fakkeloptocht deze mooie dag besloot. vrijdag raadsvergadering. Vrijdagmiddag om 2 uur komt de gemeenteraad te Sou burg in openbare vergadering bijeen. De agenda bevat onder meer een voorstel tot de bouw van 60 woningen in het uitbrei dingsplan. „ende despereert neet". Door de Geref. Jeugdcentra- Ie te Souburg werd Donderdag avond en Vrijdagavond een tooneelstuk opgevoerd,getiteld „Ende despereert niet-' dat bij het publiek zeer in de smaak viel De avonden ston den onder leiding van de heer W. Huson. Koudekerke Eerste ringrijderij. Op de Nationale feestdag is vanzelfsprekend in Zeeland weer een ringrijde rij gehouden. Voor het eerst dit jaar. Het ls Koudekerke dat de eer van de primeur heeft. De uitslag luidt: 1. A. Kllijfhout; 2. K. F. de Witte; 3. J. Reynerse; 4. J. S. Reynierse; 5. J. Stroo; 6. Jac. Vos; 7. J. Vos; 8. D. v. d. Voorde: 10. J. de Witte; De pollepel werd gewon nen door K. P. de Witte. Westkapelle „helpt elkander" start weer. De coöperatieve Kolenver- eniging „Helpt Elkander" te Westkapelle heeft Donderdag avond in de cantine van de Rijkswaterstaat vergaderd. Besloten werd, na een stil stand van 2'/2 jaar, het werk van de vereniging weer te her vatten. Het bestuur werd samenge steld uit de heren: P. K. v. Rooyen, J. Stoel, J. Huibregt- se, J. v. Vaardighem en A. Lie- vense. De heer P. Verhagen werd tot bode benoemd. St. Laurens HERDENKINGSDIENST. Zaterdagavond had in een ondanks het ongunstige weer, goed bezet kerkgebouw van de Geref. kerk te St. Laurens de tweede herdenkingsdienst plaats. Ds. Simoons sprak over: God en Nederland 'en ds. Rijksen over: Nederland en God. Een dameskoor, o.Lv. de heer A. H. Verbeek, zong toe passelijke liederen. Besloten werd met samenzang van 2 coupletten van het Wilhelmus. Vrouwenpolder BEVRIJDINGSDAG. Te Vrouwenpolder v/erden geen feestelijkheden gehou den op de bevrijdingsdag. Er werd 's avonds een herden kingsdienst gehouden in de Ned. Herv. kerk. De voorzit ter der Oranjevereeniging, de heer M. v. d. Broeken, sprak een openingswoord eji gaf het woord daarna aan ds. J. J. Ph. Valeton, die sprak over: „Een blik terug". Hierna zong het kinderkoor enige liederen onder leiding van Jan Hek huis. Burgemeester v. Liere kreeg vervolgens het woord, die op het werk van de „Stichting 1940-1945" wees. Als laatste spreker trad op ds. J. J. Arnold, die sprak over „Een blik vooruit". De voorzitter sloot deze samen komst, waarna gecollecteerd werd voor de Stichting 1940- 1945. Meliskerke noordstraat verbeterd. Vorige week kwam de ge meenteraad van Meliskerke in openbare vergadering bij een. De verordening tot ex ploitatie van het verenigings gebouw is door Ged. St. goed gekeurd. De begrotingen 1946 en 1947 werden gewijzigd. De pensioengrondslag van de bur gemeester en de gemeente secretaris werden gewijzigd. De rekening van het Burger lijk Armbestuur over 1946 werd goedgekeurd. Het batig- saldo van deze rekening be draagt 1062,50. Z.h.s. werd besloten aan de beide bijzondere scholen een vergoeding toe te kennen. De waarborgsom voor het bijzonder onderwys zal belegd worden bij de boerenleen bank te Grijpskerke. Aan de heer Riemens zal een perceel bouwgrond worden verkocht, terwijl een perceel bouwgrond zal worden gekocht van de heer Jobse, tegen 1.55 per M2. Er zal een lijkwagen op gummibanden worden aange schaft. De Noordstraat zal gedeeltelijk worden herbe- straat mét steen, die nog uit voorraad beschikbaar is. Bij de rondvraag kwam nog aan de orde het herstel van de dorpspomp, de autobus dienst MeliskerkePoppen- dam me, de opruiming van een woning, de verordening voor de reinigingsdienst en de op ruiming van het puin in de dorpskom. BELEDIGINGEN. Wegens belediging werden veroordeeld: A. R., 30 jaar, smid te IJzen dijke 15/10. A. J. E. P.. 36 jaar, werk man te Wachtebeeke 25/10. P. S., 30 jaar, graanhande laar te Biervliet, wegens bele diging bij geschrift van J. Die leman, door plaatsing van een ingezonden stuk hetwelk voor Dieleman van beledigende strekking was. Verdachte bekent het stuk te hebben geschreven. Hij zegt zwaar getroffen te zijn door oorlogsomstandigheden. Off. eischt 50.— of 20 da gen. Mr. Tichelman voert aan dat het stuk niet is geplaatst in de Vrije Stem, zosds telaste is gelegd, doch in de Vrije Zeeuw. Daarom al zal vrijspraak moe ten volgen. Verd. was geheel uitgebombardeerd. Hij 2elf, zijn vrouw en kinderen dron ken uit één kopje. Het aantal klachten over de verdeling der goederen door Dieleman was legio. Het stuk heeft een ze genrijke uitwerking gehad. De verdachte had de bedoeling het stuk te schrijven in het alge meen belang. Pleiter vraagt: vrijspraak, subs, ontslag van rechtsvervolging. Off. persisteert. Uitspraak 15.of 10 dagen hechtenis. VERDUISTERING EN DIEFSTAL. H. H. D. v. M., 41 jaar, tim merman te Vlissingén, wegens verduistering van een horloge 1 maand gev. J. F. de N., 37 jaar, werk man te Vlissingén wegens diefstal van een 10-tal golf platen 30/15. J. W. D., 18 jaar, arbeider te Kamperland, wegens dief stal van een rijwiel buiten- en binnenband 50/10 en 1 maand gev. voorw. proeft. 3 jaar. J. C. v. B., transportarb. te Amemuiden, wegens diefstal te Middelburg van een over jas, waarin portemonnaie 2 maanden gev. S. P. V., 60 jaar, schilder te Oostburg, wegens diefstal van 5 dekens 25/10 en 1 maand voorw. proeft. 3 jaar. P. J. R. S., 18 jaar, horloge makersleerling te Middelburg, wegens verduistering van een aantal gereedschappen, toebe horende aan M. Maljers 20/10 en 1 maand gev. voonv. proeft. 3 jaar. J. K., wed. G. P. P., 45 jaar, landbouwster te Aardenburg. wegens verboden nederlage van 22 Perzische tapijten 100 of 50 dagen met verbeurd ver kl. tapijten. R. de M., 46 jaar, landbou wer te St. Margriete, wegens diefstal te Aardenburg van een aantal boomstammen 50/20. A. V„ 28 jaar, schippers knecht te Dordrecht, wegens verduistering van een rijwiel gepleegd te Sas van Gent, 2 maanden gevangenisstraf. J. S., 34 jaar, arbeider te Groede, wegens terugkeer in het bewakingsgebied nadat hem het verblyf binnen dat ge bied was ontzegd en hjj uit dat gebied was uitgeleid, 1 week gevangenisstraf. P. B., 50 jaar, fabrieksar beider te Sas van Gent, we gens diefstal van een jute zak, 1 week gevangenisstraf. Het herstellingsoord Kareol van do Stichting '40'45 waar oud-illegalen en verzetslachtoffers opgenomen wordfB»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 5