Onderwijs-vernieuwing Klasse-voetbal in het Feyenoord-stadion UIT DE PROVINCIE Schouwen en Duiveland Tholen CuHuur-iechnische leider verraadde iv/ee personen Twee doelpunten van Wilkes, één van Bergman. Continentale ploeg tegen Bondsèlftal. (Van onze speciale verslag gever.) In het Feyenoord-stadion te Rotterdam heeft Dinsdag avond het continentale elftal een oefenpartij gespeeld tegen een Ned. Bondsèlftal, dat ver sterkt was met alle spelers die wèl meegaan naar Glas gow, maar niet in de Con tinentale ploeg opgesteld kon den worden. Het is een pracht van een oefenpartij geworden. Bijna volmaakt voetbal, waarin alle spelers woekerden met hun ongeëvenaarde techniek, hun doorzicht en hun voetbal kunst, maar waarin helaas de spanning te zeer ontbrak. Een oefenpartij tevens, die noodwendig de sfeer miste, welke interland-wedstrijden zo aantrekkelijk maakt! Overigens was het prettig, dat de Nederlanders, die mee speelden, er zonder uitzon dering zijn mochten. PAROLA DE STER! De ster van het veld was zonder twijfel de Italiaanse spil Parola, een voetballer, zoals men er zelden een aan het werk ziet. Hij spee stoppen-spil en zonder zich te bepalen tot het onschadelijk maken van de middenvoor, was hij het toch, die door zijn techniek en grote activi teit het sterkst de aandacht trok. Na hem dient de Zwitserse back Steffen te worden ge noemd, die formidabel kopte en een uitstekende kijk op het spel had. WILKES. Onze landgenoot Wilkes be hoorde eveneens tcft de uit blinkers en is wel zeker van zyn plaats in het Continen- Tweede drijvende traanfabriek Met betrekking tot de ge ruchten omtrent plannen der directie van de Ned. Walvis vaartmij. om naast de „Wil lem Barendsz" die, zoals be kend, de 20ste van deze maand uit het Zuidpoolgebied in Amsterdam wordt terug verwacht, een tweede wal visvaarder in dienst te stel len, vernemen wij, dat deze plannen inderdaad bestaan, doch zich op het ogenblik nog niet voor nadere mededelin gen lenen. Wel staat vast, dat in het a.s. najaar wederom uitsluitend de „Willem Ba rendsz" naar de vangstgebie- den zal vertrekken. In het seizoen 1948'49, hoopt men met de plannen zover gevor derd te zyn, dat wellicht een tweede drijvende fabriek aan de traanproductie aan de Zuidpool zal kunnen deelne men. Meer boter voor kinderen van 5 tot 14 jaar. In de afgelopen wintermaan den is een enkele maal voor personen boven 4 jaar het bo- tergedeelte van het vetrant- soen vervangen moeten wor den door margarine en/of vet Aan de C-groep (kinderen van 514 jaar) zal min of meer ter compensatie voorlo pig meer boter worden gege ven en wel elke veertien da gen in totaal 250 in plaats van 125 gram. Voor deze groep be staat het rantsoen de volgen de week dus uit 250 gram bo ter en 250 gram margarine en/of vet. Voor de oudere leeftijdsgroe pen zal voorshands geen wijzi ging in de bestaande verhou ding tussen boter en margari ne worden aangebracht. Intensieve bestrijding van de coloradokever. De minister van land bouw heeft gemeend een geheel nieuwe wettelijke regeling voor de bestrijding van de Coloradokever te moe ten voorstellen. Voorop staat thans de verplichting van iedere gebruiker van een per ceel, waarop zich de Colora dokever bevindt, om deze zo goed mogelijk te verdelgen. Afgezien van de strafrech telijke aansprakelijkheid van de gebruiker, die zijn ver plichting tot verdelging niet nakomt, bestaat by nalatig heid de mogelijkheid de ver delging van overheidswege op kosten van de nalatige te doen uitvoeren. Verder is de mogelijkheid geopend, dat in bepaalde ge vallen van rykswege maatre gelen worden getroffen, waar van de kosten dan uiteraard voor het rijk komen. Hierby is ook gedacht aan maatre gelen ter bescherming van de export. In dit verband kan bijv. aardappelteelt in gebie den, waar de land- of tuin bouw overwegend met het oog op de export wordt uit geoefend, zelfs geheel worden verboden of aan voorwaarden worden gebonden. Uit som mige dezer maatregelen voort vloeiende schade kan worden vergoed. Aardappelen, geteeld in strijd met zulk een verbod, kunnen worden in beslag ge nomen en de gebruiker kan verplicht worden de aardappelen te rooien- tale elftal, al was het alleen maar omdat hy vóór rust met twee juweeltjes van doel punten het Continentale elftal de leiding gaf. Naast zich had hg in de Zweed Nordhall een schitte rende middenvoor. En ten slotte dienen genoemd te wor den Rijvers, de Zweedse rechtsbinnen Gren en de Ier Karrey, die de rechtshalf- plaats in het Continentale elftal bezette. Bergman was degene, die voor het Bondsèlftal scoorde met een buitengewoon fraai doelpunt in de tweede helft. De belangstelling was over weldigend groot en iedereen was vol lof over het speL Maar zooals gezegd, ontbrak de sfeer. Geef ons maar een BelgiëNederland-wedstryd De opstelling van de elf tallen werd na de rust ge wijzigd, zodat men beurte lings de Continentale voor hoede tegen de belde achter hoeden aan het werk kon zien, wat de aantrekkelijk heid van de wedstrijd ver hoogde. WELKE KEEPER moeilijk zal het zyn Zeer :n keeper te kiezen, daar de Deen Jensen en de Frans man Darui beiden buitenge woon goed waren. De Deen leek óns iets beter. Merkwaardig was het, dat de Nederlanders alle doelpun ten scoorden en de Fransmaè ze alle doorliet. Hij kon aan deze goals echter niets doen! Bollen als vredestichters. Ook de buitenlanders trekt de kleurenpracht van onze bollenvelden. Zo bezochten Zaterdag morgen broederlijk de Amerikaanse en Russi sche ambassadeur de kleurenpracht achter Holland's duinen. De Amerikaanse am bassadeur, dr. H. B. Baruch, en de Russische ambassadeur, de heer V. A. Valkov, gebruikten tezamen de lunch in een restaurant aan de pitto reske Haarlemse markt. In allerijl werden vlag gen van de twee naties gehesen. De Russische vlag leverde moeilijkhe den op, daar deze niet voorhanden was. De ei genaar van het restau rant zond een ijlbode uit, die spoedig terugkeerde en weldra wapperden de twee vlaggen in de voor jaarswind. De loco-bur gemeester van Haarlem, wethouder D. J. A. Ge luk, de belangrijke ont moeting in zijn stad vernemende, spoedde zich naar het restaurant en sprak ten overstaan van de beide ambassa deurs de hoop uit, dat de vriendschap van de beide excellenties zich zal uitstrekken over de twee volkeren. Totalisator terug Naar het A.N.P. van bevoeg de zyde verneemt kan binnen kort de indiening worden ver wacht van het wetsontwerp, waarbij wordt voorgesteld de totalisator wederom in te voe ren. (Er komt dan gelegenheid tot wedden bij races. Red.) EERSTE KAMER Moet van eigen bodem komen. De Eerste Kamer heeft Dinsdag, nadat besloten was tot de toelating van de heer F. Wlbaut, een aanvang ge maakt met de behandeling van de begroting van onderwijs, De heer Barge (KVP),. ken schetste ais een experiment wat blijkbaar overeenkomstig het schema-Bolkenstein 1 zou worden ondernomen ten aan zien van het Gymnasium. Het komt neer op een reductie tot een 5-jarige school, welke spr. bezwaarlijk achtte... De vor ming, welke de klassieke oplei ding geeft, Is algemener dan die der HBS. De HBS leidt tot een zakelijke instelling van de geest. De heer Zegering Hadders (Vrijheidsb.) betreurde het, dat van een goede sport-beoe- fening vooral op de lagere school zo weinig terecht komt. Spr. vroeg zich af hoe de mi nister zich de besnoeiing van de inspectie lichamelijke op voeding denkt. Mede in verband drong hy er bij de minister op aan, dat zoveel mogelijk ambachtsscho len, lagere landbouwscholen en landbouwhuishoudscholen ge sticht zullen worden, waar ook leervakken der lagere school gegeven moeten worden. Voor nijverheidsonderwijs achtte hij het noodzakelijk, dat er vol- dende bevoegde leerkrachten komen. De heer Cramer (Arb.) stel de de behoefte aan geschoolde arbeidskrachten in het licht. Vele plannen tot industrialisa tie dreigden in verband met het ontbreken van geschoolde krachten te mislukken. Ten aanzien van de culturele band tussen Nederland en In donesië is het noodzakelijk het Ned. volk besef by te brengen voor onze zeer bijzondere ver houding tegenover Indonesië. In dit verband bepleitte spr. aanvulling van de lesroosters Soekarno over Nederlandse hulp. Het lid van de Tweede Ka mer, de heer N. Palar, heeft te Makassar verklaard, dat Soekarno hem onlangs had ^evraagd een boodschap aan iet Nederlandse volk over te brengen, luidend, dat een oor log tussen Nederland en de Indonesische volkeren geen zin heeft en dat het Indo nesische volk de vrede, maar bovenal de vrijheid lief heeft. De heer Palar zeide voorts, dat Soekarno ook verklaard heeft, dat als de 1 Nederlan ders, die voor militaire doel einden dagelijks drie en een half millioen gulden uitga ven, dit bedrag eenmaal per week wilden besteden aan goederen, die de Indonesiërs zo hard nodig hebben, daar mede blyk gevend van hun goéde wil om de Indonesiërs helpen, Indonesië Neder land zou willen helpen met zijn producten. Bomaanslag in Cairo. Dinsdagavond is in een aan een Amerikaan toebehorende bioscoop in Cairo een bom ont ploft, ten gevolge waarvan 2 personen werden gedood en 38 je Wond. Het was feest in Ca iro ter gelegenheid van de 11de verjaardag van de troonbestij ging van Koning Faroek en dientengevolge was het ook in de bioscoop zeer druk. der middelbare scholen. De reorganisatie der licha melijke opvoeding heeft on rust in den lande verwekt. Voorts bepleitte spr. de op schorting van het achtste leer jaar niet te doen doorgaan. De heer van Velthoven (K. V.P.) hield een uitvoerige be schouwing over de vernieu wingsgedachte. De voorzitter schorste de vergadering tot Woensdag- morgen elf uur. Woensdagmorgen heeft de Eerste Kamer de behandeling van de begroting van on derwijs hervat. De heer Van Velthoven (KVP), betoogde, dat de ge dachte aan onderwijsver nieuwing geen product van na de oorlog is. Het rapport van de Vernieuwingsraad biedt geen aanvaardbare ba sis voor de vernieuwing van ons onderwijs. Spr. vroeg de Minister by zijn positieve cultuurpolitiek aandacht te schenken aan de randpro- vincies. De heer Van Santen (CPN) vroeg welke maatregelen de minister zal nemen om de opleiding in het algemeen in overeenstemming te brengen met de politiek van de Mi nister van Overzeese Ge biedsdelen, zoals deze ook in deze Kamer is uiteengezet. De heer De Zwaan (C.H.) verheugde zich over de ver betering van de positie der onderwijzers. Standplaatsaf trek dient z.i. te verdwijnen. Spr. verheugde er zich ook over, dat het Godsdienston derwijs op de scholen bij de Minister in goede handen is. De onderwijsvernieuwing be sprekend betoogt hij, dat daarbij toegepast dient te worden, wat in eigen land is gegroeid en gerijpt. NIWIN-werk in Zeeland gestart. SPECIFIEK REGIONAAL KARAKTER. Ook in onze provincie wordt thans de aandacht van het publiek gevraagd voor het werk van het N.I. W.I.N.-comié, dat onder voor zitterschap van Z. K. H. Prins Bernhard is opgericht om de Nederlandse soldaten tijdens hun moeilijke verblijf in Indonesië te doen ervaren, dat het vaderland met hen meeleeft. De gescheiden lig ging van de onderscheidene delen van Zeeland en de ver- keersmoeilykheden verge makkelijken dit werk niet. Om het een meer specifiek regionaal karakter te kun nen geven, heeft het met het landelijk bureau opgeno men contact dit resultaat gehad, dat Zeeland volkomen vrij is die bestemming aan de verzamelde gelden te ge ven, die naar men meent weerklank zal vinden bij de schenkers ervan. Men heeft het plan opgevat kleinere muziekinstrumenten te ge ven, die vooral op de bui tenposten een welkome af wisseling zullen betekenen en de goede geest onder de troep zullen stimuleren. Er wordt door deze regionale arbeid tevens bereikt, dat iemand, die meent zich op principiële gronden niet te kunnen verenigen met de wijze van werken van het landelijk NIWIN-Comité, zich van de provinciale actie niet afzijdig behoeft te houden. Wat de te schenken mu ziekinstrumenten betreft, kunnen wij nog mededelen, dat deze in Zeeland zullen worden aangekocht. Het voorlopig Comité, waarin o.a. zitting hebben de Commissaris der Konin gin, jhr. mr. J. W. Quarles van Üfford en de burgemees ters van Middelburg en Vlis- singen, jhr. mr. W. C. Sand- berg tot Essenburg en mr. B. Kolff, stelt zich de orga nisatie van het NIWIN- werk in Zeeland gedecentra liseerd voor, m.a.w. de plaat selijke comité's, die het werk moeten doen, hebben volledi ge bevoegdheid naar eigen inzicht, geleid door him be kendheid met plaatselijke toestanden, de campagne te voeren. Districtsgewijs zal een vertegenwoordiger moe ten worden gevonden voor het contact met het te vor men provinciaal comité. De districten zijn gedacht naat hun geografische ligging: Z. Vlaanderen-West. Z. Vlaan- deren-Oost, Walcheren, Z.- Beveland, N.-Beveland, Tho- len en St. Philipsland en Schouwen en Duiveland. De plaatselijke comité's zullen een zo juist mogelijke af spiegeling zijn van alle groe peringen in de betreffende gemeente. Er zal getracht worden districtsgewijs een propagan- da-byeenkomst te organise ren. Voorts denkt men voor de naaste toekomst aan het houden van een filmtournée. Over de wijze van actievoe ren zullen wij binnenkort meer mededelingen kunnen laten volgen. Nieuwe Iris gekweekt. Door de bollenkwekersfirma N.V. U. S. van Waveren te Haamstede is een nieuwe Iris gekweekt, die „Prof. Blauw" is genoemd. Volgens vakbladen is het 'n Iris die nog niet bestond. De kleur der bloemen is fluwelig gentiaan blauw. De bloemen staan op een mooie lange sten gel. De teelt is zeer makkelijk en ook de gezondheid van de plant is uitstekend. Vol gens deskundigen heeft de jloem een grote toekomst. Tijdelijk veer bij Vlakebrug. Nu het wegverkeer over de Vlakebrug gestremd is, heeft de Rijkswaterstaat een kleine veerpont ingelegd, die geschikt is om kleine voer tuigen over te zetten. Het overzetten geschiedt van de loswal (Oostzijde kanaal) naar de loswa.1 (Westzijde kanaa.)l Jongens speelden met een patroon. GEVOLGEN BLEVEN NIET UIT. Twee jongens, de 9-jarige D. J. G. én de 7-jarige C. J. J., waren Dinsdagavond aan het spelen op het terrein van gemeentewerken by de Stadsschuur aan de Nieuwe Haven te Middelburg, toen zij een patroon vonden, die ge vuld was met een witte stof. De onvoorzichtige knapen gingen er mee spelen met het gevolg, dat het gevaar lijke voorwerp uit elkaar spatte. Zij liepen beide ver wondingen aan gezicht en handen op; de oudste jongen moest naar het Gasthuis worden overgebracht, waar enige scherffragmenten uit zijn gelaat werden verwij derd. BESTRIJDING VAN DE BLADRANDKEVER. De Plantenziektenkundige Dienst te Terneuzen schrijft: Nu de erwten uit de grond komen en de blaadjes worden aangevreten door de Bladrand- kever, is het de hoogste tijd om tot bestrijding over te gaan. Dit kan geschieden met Calcium-arsenaat 0.3 tot 0.5%, waaraan een uitvloeier moet worden toegevoegd of met een DDT praeparaat wat versto ven wordt in een hoeveelheid van 25 a 30 kg per ha. Ook kan DDT verspoten worden, al naar de sterkte is, van *i tot 1%. Ook de veldbonen worden door 't zelfde kevertje aange tast. Wacht niet met de be- stryding, er wordt meer scha de gedaan dan U vermoedt. De larfjes van het kevertje vreten aan de bacterie-knolletjes van de plant en kunnen daardoor stikstof gebrek veroorzaken. Hoewel niet proefondervinde lijk nagegaan, wordt een op brengstvermindering geschat van 3 tot 5 hl erwten per ha. De bestrijding zal daardoor in verreweg de meeste gevallen zeer rendabel zijn. BIJZ. GERECHTSHOF. De Kamer van Zeeland van het Bijzonder Gerechtshof 's-Gravenhage zal Vrijdag Mei te Middelburg zitting houden. Gedagvaard zyn: J. Dusoswa te Leiden, (huis zoekingen voor S.D. en ver raad), D. A. S. de Wilde te Terneuzen (vrijwillige dienst neming en huiszoekingen), J. Westveer te Goes (ver raad), N. Almekinders te Borssele (vrijw. dienstneming en bewaking strafkamp), W. J. Rottier, A. S. J. Dekker, J. M. Wieland en A. J. Har te (vrijwillige dienstneming). De zaak tegen M. Slabbe- koorn, welke destijds verwe zen is naar de Raadsheer- Commissaris, komt opnieuw in behandeling. Haamstede 25 JAAR ONDERWIJZER. Onder zeer grote belangstel ling herdacht de heer P. J. v. Berg, hoofd der Bijz. School te Haamstede, het feit, dat hij 25 jaar aan deze school werk zaam wag. 's Morgens werd hij door de leerlingen gehuldigd, waarbij enige boekwerken met op drachten werden aangeboden. Blijft Ramadier Paul Ramadier, de Franse eerste minister, heeft op de bestuursvergadering van zyn partij (de socialistische) ver klaard, dat het noodzakelijk is dat de coalitieregering (zonder de communisten) tot Juli met haar werk voort gaat. Eerder op de dag heeft Guy Mol let, secr.-gen. van de socialistische party, er bij Ramadier op aangedrongen te treden „teneinde niet de voetangels te trappen, die links en rechts van hem zijn gelegd". De nationale raad van de Franse Socialistische Party heeft zich met 2529 stemmen tegen 2212 vóór het aanblyven van de regering Ramadier zonder de communisten uitge sproken. Spoedig ondertekening van vredesverdragen Een groep Amerikaanse se nators schijnt een actie te wil len voeren om de ratificatie van de vredesverdragen met Italië, de Balkanlanden en Finland te verhinderen. Zij me nen op deze wijze gunstiger voorwaarden voor deze landen te kunnen bereiken. Truman, Marshall en Byrne3 hebben thans een beroep op de Senaat gedaan de onderteke ning zo spoedig mogelijk te doen geschieden omdat er an ders geen sprake zal kunnen zijn van het opstellen van een vredesverdrag met Duitsland en Oostenrijk. Baan vrij voor smokkelaars. Ambtenaren van de Franse douane hebben het werk neer gelegd. Zij vragen uitgebreide re bevoegdheden om op te tre den tegen deviezensmokkelaars en om hogere lonen. Het beteft ambtenaren te Bordeaux, Marseije, Nantes, Cherbourg en Rijssel. Dr. Beel en dr. Jonkman fn Batavia. De minister-president, dr. Beel en de minister van over zijn de ministers Beel en Jonk man, vergezeld door dr. Hirschfeld en de heer Albarda, zijn Woensdagochtend tegen elf uur (pl. tyd) op het vlieg veld Kemajoran by Batavia geland. Vijf personen door projectiel gewond. Maandagavond te 17.30 uur heeft een ernstig ongeval plaats gehad te Bantega (gem. Lemsterland)Vijf per sonen probeerden een projec tiel, vermoedelyk een vlieg tuiggranaat, te demonteren. Het projectiel dat in de N.O.- polder gevonden was en mee naar huis werd genomen, explodeerde. Dc vijf personen werden hierdoor gewond en moesten naar het ziekenhuis te Sneek worden overge bracht. Twee hunner waren zwaar, de anderen licht ge wond. Ogenblikkelijk levens gevaar is niet aanwezig. Italië wil lid van de Ver. Naiies worden. Het Italiaanse Parlement heeft besloten voor Italië toe lating tot de Ver. Naties te verzoeken. Het verzoek zal terstond bij Trygve Lie wor den ingediend. Kordate tuindersvrouw verongelukt. Dinsdagmiddag reed de 44- jarige weduwe E. Stolk-Klok met haar vrachtauto, welke met brandstoffen was geladen, op de Oudelandse weg te Rid derkerk. Op een gegeven ogen blik kon zij, bij het rijden door een kuil in de weg, het stuur niet meer houden, tengevolge waarvan de wagen in de langs de weg lopende wetering reed. De naast haar zittende knecht wist nog uit de cabine te springen, doch de bestuurster geraakte klem onder de auto. Eerst na 20 minuten werken gelukte het haar te bevrijden, de levensgeesten waren echter reeds geweken. De overledene leidde zelf haar tuindersbedrijf, nadat haar man op 8 Mei 1945, dus enige dagèn na de bevrijding, bij een treffen tussen de B. S. en een groep Duitsers was ge dood en vervoerde zelf de tuindersproducten per vracht auto naar de veiling. Zij laat twee jeugdige zoons na. De gemeenteraad van Bordeaux heeft afwijzend be schikt op een verzoek van ge neraal de Gaulle om voor een op 15 Mei te houden rede van tiet gemeentelijk stadion ge bruik te mogen maken. Aan Mevr. v. d. Berg werden bloemen gegeven. 's Avonds had in de school de huldiging door de oud-leer lingen van de school en an dere belangstellenden plaats. Ook het college van B. en W. was aanwezig. De voorzitter van het schoolbestuur sprak de jubilaris toe. Namens de oud-leerlingen bood de heer P. v. Dalen de heer v. d. Berg een boekenkast aan en gaf aan Mevr. v. d. Berg bloemen. Een dubbelkwartet bracht enkele liederen ten gehore. Burge meester Roëll bood namens B. en W. gelukwensen aan, waar na nog het hoofd van de Tuin bouwschool sprak. De heer v. d. Berg dankte voor deze huldiging. Ds. v. Swigchem sloot met gebed. Poortvliet BEVRIJDINGSFEEST. De Oranjevereniging te Poortvliet zal Donderdag 8 Mei a.s. een Bevrijdingsfeest organiseren, waarbij verschil lende volks- en kinderspelen worden gehouden. Ook zal een optocht worden georgani seerd. Kerknieuws CHR. GEREF. KERK. Ds. H. Hoogendoorn, predi kant bij de Chr. Gereformeer de Kerk te Zierikzee, heeft het beroep naar Steenwijk aange nomen. Bevestiging en intrede ds. v. Willenswaard. Zondagmorgen werd ds. G. H. van Willenswaard aan de Herv. gemeente van Domburg verbonden door zijn vader, ds. A. G. van Willenswaard, eer tijds o.m. predikant te O.- en West-Souburg, met de woor den van I Cor. 2 vs. 1 't laat ste gedeelte: „Verkondigende het getuigenis Gods". Na de bevestiging in de dienst des Woords zong de gemeente gez. 269 vs. 2. Des namiddags verbond de nieuwe predikant zich aan zijn gemeente door haar te bepalen bij de woorden van II Tim. 2 vs. 8: „Houd in ge dachtenis, dat Jezus Christus uit de doden is opgewekt, welke is uit den zade Davids naar mijn evangelie". Aan het einde van de dienst heette de heer C. Louwerse, namens de kerkeraad, de nieuwe leraar welkom en zong de gemeente de bekende woorden uit ps. 134. Beide keren was de kerk geheel ge vuld. Dit jaar weer een Scheldebeker- wedstrijd Het zal vele sportliefhebbers verheugen te vernemen, dat op initiatief van de afd. Vlissin- gen van de V.V.V. thans on derzocht wordt, of dit jaar de traditionele in de zwemwe- reld zo belangrijke „Schel- debekerwedstrijd" weer gehou den kan worden. Een voorlo pig comité heeft zich reeds sa mengesteld. De laatste wed strijd werd in 1939 gehouden. De moeilijkheden om perso neel en materiaal te vinden zullen uiteraard groot zijn, nu de opleiding van de Kon. Ma rine niet meer te Vlissingen aanwezig is en het loodswezen nog niet over het vooroorlog se materiaal beschikt. Ook zijn vele oude medewerkers naar elders vertrokken. District Zeeland der Vara. Zaterdagmiddag kwamen de besturen van de arbeiders-ra dio-omroep te Goes in de „Prins van Oranje" bijeen on der voorzitterschap van de heer J. A. Wynanda uit Hans- weert. Het bleek dat de arbeiders- radio-omroep weer een grote aantrekkingskracht heeft ook in Zeeland. De oplaag van het programma-blad ls helaas nog te klein. De heer A. C. Bernard, sprak over de moeilijkheden met de zend-apparatuur. De storende zender wordt binnenkort te ruggenomen. terwijl de Neder landse zenders, in verband met het terugkeren van de Koot wijk-zender, worden versterkt. De jaarverslagen van de secretaris en penningmeester werden goedgekeurd. Het be stuur van het district Zeeland werd uitgebreid. Het bestuur werd nu als volgt samengesteld: A. J. Wij- nands, voorzitter, tevens Ver- enlgingslid, J. Reijnhout, Mid delburg, secretaris, E. L. Soe- ters, Goes, penningmeester, ter_ wijl voor Vlissingen nog een plaats in het bestuur zal wor den opengelaten. Tijdens de koffiemaaltijd werd medegedeeld, dat ook te Vlissingen een afdeling werd opgericht, waar als voorlopige bestuurders fungeren de heren W. J. Mouthaan, voorzitter, L. J. Florusse, secretaris en C. Kaptein, penningmeester. Na de gebruikelijke rond vraag werd deze vergadering met een opwekend woord ge sloten. Turndag le Hoedekenskerke Op 21 Juni a.s. zal te Hoe dekenskerke een turndag wor den georganiseerd uitgaande van het Ned. Chr. Gymnas- tiekverbond. Reeds werd deel name van turnverenigingen uit Goes, Vlissingen, Bergen op Zoom en een vijftal andere plaatsen toegezegd. Ook het tamboer- en pijperscorps van Goes zegde zijn medewerking toe. TRIBUNAAL TERNEUZEN Zaterdag werd voor het Tribunaal te Terneuzen op nieuw behandeld de zaak te- jbn de 54-jarige J. A. Steen- lart uit Schoondijke, thans geïnterneerd, wiens zaak was aangehouden om getuigen te horen. De getuigen Haartsen uit Schoondijke en Dieleman uit Terneuzen legden thans be zwarende verklaringen af, waaruit wel bleek dat Steen- hart debet is geweest aan een aanklacht bij de Feld- jendarmerie tegen Haartsen. Daar de burgemeester van Schoondijke wegens gezond heidsredenen niet als getui ge was verschenen, werd deze zaak opnieuw uitge steld, daar de voorzitter er prijs op bleek te stellen deze getuige alsnog te ho ren, desnoods bij getuige aan huis. Voortgezet werd de behan deling tegen de 39-j. land bouwer J. P. Louwagie te Sluis, die vrijwillig voor de Duitsers vervoersdiensten zou verricht hebben. De gemeente-secretaris van Sluis kwam thans verklaren dat Louwagie in de beginne weliswaar -in opdracht van de gemeente voor de Duit sers had gereden, doch la ter vrijwillig. Getuige ver klaarde dat Louwagie niet als pro-Duits bekend stond. Mr. Tichelman vroeg ver vallen verklaring van de be schuldiging. Cultuur-technisch leider. Tenslotte verscheen de 41-j. groentehandelaar P. v. d. Meer uit Terneuzen, tot Zaterdag verblijvende in een interneringskamp, wat hij had te danken aan het feit dat hy lid was van de N.S.B., de W.A. en een aan tal aanverwante organisaties. Zijn kinderen zond hij mede met N.V.D. jeugduitzendin gen. Ook leverde hij groen en en fruit aan de Weer macht, maar minder fraai was het dat hy aan de Duit sers verklapte dat twee zij ner vakgenoten bloemkool, gekweekt in de kassen van één hunner, buiten de veiling om verkocht hadden, met het gevolg dat door de Duitse jolitie bij bedoelde collega's ïuiszoeking werd gedaan. Tenslotte ging v. d. Meer naar Schatzou (O.) om al daar werkzaam te zijn als cultuur-technisch leider van een op te richten Groente en Fruitbedrijf. Voor het Tribunaal beken de v. d. Meer openhartig verkeerd gehandeld te heb ben en betuigde daarvoor zijn spijt. Hij ontkende ech ter verraad gepleegd te heb ben en ook had hij geen dienst gedaan bij de W.A. Mr. Tichelman achtte een deel der tenlastelegging niet bewezen en verder noemde hij zijn cliënt een idealist, Pl. verzocht tenslotte v. d. Meer in vrijheid te stellen, aan welk verzoek het tribu naal voldeed. Uitspraak 17 Mei a.s. Uitspraken. Ir. Beerens, Sluis: ver beurdverklaring f 2000; ont zetting rechten en onmidellij- ke invrijheidsstelling. J. A. M. F. van Rooijen te Sluis en N. J. Ruijter- man, Sluis: beiden schuldig verklaard, zonder oplegging van maatregelen. (Ingezonden mededeeling) U/ie zoo'n stel heeft weet ook wel, dat een kinder huid niet verwaarloosd rna^ worden. Na elke luier en na een bad poederen met VasenoL Dit voorkomt niet alleen schrij nen en smetten, maar Vascno! voorziet ook in d? --fte der huid. 'OND-aeKJNOESPOEDER

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 20