I Straks knallen de motoren Ds. W Reus gaat heen Het kwaad der arbeidsbemiddeling UIT DEPROVINCIE Politierechter Middelburg TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Donderdag 8 Mei 1947 Na 41 dienstjaren. Het Prov. Kerkbestuur van Zeeland heeft, zoals wij reeds meldden, aan ds. W. Reus, Ned. Herv. predikant te Westkapelle met ingang van 1 Mei 1947 na ruim 41 dienstjaren emeritaat ver- leend. Een simpel berichtje, zo als we die regelmatig in de Kerknieuwsrubriek tegen ko men. Maar dat in dit geval toch meer zegt dan dat weer een predikant de actieve dienst verlaat en het aan tal moeilijk te vervullen va catures weer met één wordt vergroot. Want ds. Reus is een predikant, die meer dan dominé was, een man, die zich telkens weer ook buiten zfln eigenlyk ambtelijk ter rein heeft bewogen en zich aan allerlei maatschappelijk werk met grote toewijding heeft gegeven. Hij deed meer dan preken. Hij pakte aan, als dit nodig was en als an deren het werk lieten lig. gen. Hij zag er niet tegen op, ook als hij van te voren wel weten kon, dat er naast waardering ook critiek los zou komen. Toen hij merkte, dat in Westkapelle de verhoudingen onder de dijkwerkers niet goed waren en er allerlei misstanden voortwoekerden, zodat de ene groep tegen de andere in werkte, heeft h\j het initiatief genomen tot oprichting van een dijk werkersvereniging. Hij waagde het er op, ook al wist hij heel goed, dat de dijkwerkers lang niet alle maal tot de kerkgangers behoorden en het misschien lang niet op prijs zouden stellen, dat een dominé zich met hun zaken ging bemoei en. Maar hij zette door en gaf zich aan dit alles be halve geestelijk, ja door en door materieel werk en mocht het resultaat boeken, dat de vereniging onder de mooie en veelzeggende naam van „Hebt uw naaste lief als u zelf" werd opgericht. Van deze vereniging is hij nog altijd ere-voorzitter. WERKMANSTRAM. Toen er een tijd aanbrak, dat er in Westkapelle veel werkloosheid kwam en vele mannen en jongens in eigen dorp geen werk konden vin den, rustte hij niet, vóór een werkmanstram ging rij den, die werklieden naar en van „De Schelde" te Vlissingen vervoerde. Ook is het aan zijn activiteit te danken, dat er een oplei dingscursus te Westkapelle kwam, waar jonge mannen tot volwaardige arbeiders zijn gevormd. Wie kent in Nederland niet de Westkappelse vereniging „Het Molenwiekje". Ook hier ontmoeten we weer ds. Reus, -die de meisjes uit zijn dorp aan het kantklossen heeft f;ezet en die al spoedig op entoonstellingen, enz. daar- me groot succes oogsten van achter Jc paal GRENSARBEIDERS. De heeren Hilairc Lahaye, liberaal volksvertegenwoordi ger van het arrondissement leper, A. Pottilius, nationaal secretaris der Grens- en Sei zoenarbeiders, F. Thijs, vak bondsecretaris en D. Waelkens, bestuurder der liberale sociale werken, afgevaardigden der A. C. Liberale Vakbonden van België, hebben er andermaal op aangedrongen, dat aan de grensarbeiders wederuitrus- tingsbons zouden worden uit gereikt. NOODLOTTIGE KINDERTWIST. De 17-jarige Gérard de B., en de 14-jarige Omer S., speel den 's avonds in de Bijlstraat, te Beveren-Waas, bij St.-Ni- klaas, toen op zeker ogenblik S. een slag toebracht op het hoofd van De B. Deze laatste zette S., die weggelopen was, achterna. S. evenwel dreigde dat hij met zijn meszou ste ken, indien zijn kameraad hem durfde aanraken. De B. hechtte geen geloof aan de bedreiging en greep de knaap vast, die echter dadelijk een mes trok en aan de B. een steek toebracht onder de lin kerarm. De ongelukkige werd zwaar gekwetst en de longen werden zelfs geraakt. BELGISCHE BOEREN IN FRANKRIJK. Evenals bij de landbouwers in ons land, bestaat ook bij de Belgische boeren grote be langstelling voor de vestiging in Frankrijk. Uit een boekje: „Vlaamse boeren waarheen?" van de landbouwkundige B. van Stalle, dat de emigratie mogelijkheden bespreekt, blijkt, dat reeds ongeveer 10.000 hoofdzakelijk Vlaamse boeren in Frankrijk zijn ge vestigd. Het, merendeel hun ner beschikt over bedrijyen van 50 ha., zodat circa* millioen ha. land in Frankrijk bij Belgische landbouwers in exploitatie is. Het aantal de partementen, waar meer dan 50 Vlaamse boeren woonach tig zijn, bedraagt 42. De meest gezochte departemen ten zijn Aisne, Sure, Olse en öomme. Ds. Reus zag in zqn ge meente helaas ook de gevol gen van het drankmisbruik en propageerde daarom de geheelonthouding. Ruim 30 jaar was hij voorzitter van het district Zeeland van de Chr. Geheel Onthouders Ver eniging. Op het gebied van de Zie kenhuisverzorging was hij eveneens actief. Hij werd be noemd tot voorzitter van het Groene Kruis en steunde krachtig de tbc-bestrijding. Zoo werkte hij ook hier me de, om nood en ellende te lenigen. IN DE ELLENDE. Zwaar werd zijn gemeente getroffen in 1944, ontzaglijk zwaar zelfs. De kerk en vele andere gebouwen gingen ver loren. In al de ellende, die over zijn gemeente was ge komen, leefde hij mee en als een trouwe herder deed hij al wat mogelijk was. Zodra het kon, preekte hij weer voor de weinigen, die in Westkapelle waren terugge keerd. De noodkerk, die ver rees, was een van de eerste, die in ons land werd ge bouwd. Zij kon reeds in Aug. 1945 in gebruik worden ge nomen. Verder gaf ds. Reus de stoot tot de oprichting van de vereniging: „Westkapelle Herrijst", waarvan hij nog voorzitter is en die veel goeds heeft kunnen doen. Uit het bovenstaande, dat lang niet volledig is, blijkt wel, dat er 41 jaar in Zee land (waarvan 34 jaar in Westkapelle) een predikant heeft gearbeid, die het Chris tendom van de daad heeft gepredikt en in practrjk ge bracht. Ook buiten de kring van zijn kerkelijke gemeente wordt hij daarom ten zeer ste gewaardeerd. De achting, die men hem toedraagt, is zeker ten volle verdiend. Westkapelle heeft veel aan hem te danken. Op 5 Mei 1947 werden door de Stichting '4d'45 zes bronzen penningen uitgege ven ter herinnering aan het verzet: De penningen zijn ontworpen door prof. Wen- kebach. Wjj wegen hier af beeldingen van een dezer penningen. Kerknieuws GEREF. KERKEN. Door de classis Middelburg werden afgevaardigd naar de Particuliere Synode van Zeeland der Geref. kerken. De predikanten ds. J. Hin- driks te Vlissingen en ds. H. Veldkamp te Middelburg, primi; dr. A. H. Oussoren te Middelburg en ds. J. C. Streefkerk, Veere, secundi; voorts de ouderlingen P. Boon te St. Laurens en P. Meyer, Serooskerke, primi; en J. Bosselaar te Aagteker- ke en A. de Klerk, Vlissin gen, secundi. TRIBUNAAL MIDDELBURG Een communist in het N.A.F. Het Tribunaal te Middelburg behandelde in haar zitting1 van Vrijdagmorgen de beschuldi gingen tegen twee Middelburg se vrouwen, die zich tijdens de bezetting zeer hebben misdra gen. De eerste was L. J. Minder- houd, die zich bij de N.S.B. aansloot uit angst voor het communisme. Zij was werk zaam op het Gewestelijk Ar beidsbureau, waar zij mee werkte aan de tewerkstelling van meisjes en vrouwen ten behoeve van de Wehrmacht. Zij werd ervan beschuldigd de arrestatie op haar geweten te hebben van een meisje, dat zich aan de tewerkstelling ont trok, en van de vader van.dit meisje, doch ontkende dit ten stelligste. Een lid van het Tri bunaal herinnerde haar eraan, dat zij bekent stond als een furie en de schrik was van alle dienstmeisjes. De verdedigster, mr. Bolle, voerde verzachtende omstan digheden aan en zeide ter ver dediging van verdachte, dat de vrouw, die vroeger aan het hoofd stond van de Arbeidsbe middeling voor meisjes in Ne derland, nu aan het Ministerie van Oorlog is verbonden voor uitzending van vrouwen naar Indonesië. SOCIALE VOORVROUW. Bernardine Nijholt had in de bezettingstijd achtereenvolgens gefungeerd als „sociale voor vrouw" van het Ned. Arbeids front bij V. en D. te Tilburg en als prov. vrouwenleidster van het NAF in Zeeland. Zij ont kende dat Grüne Polizisten en andere edelgermanen haar wo ning frequenteerden en dat zij Nederlanders heeft aange bracht of met aanbrenging be dreigd. Een tranenbad besloot deze zaak. FOUT OF GOED? De bakker J. N. Luycx te Rotterdam, deelde in deze zit- Smokkel per brief. Een Meppelaar had, 'n slimme methode ontdekt om de deviezenbepalin- gen te ontduiken en om in ruime mate sigaret ten te betrekken, waar mee hij hier te lande zwarte handel bedreef. Hij kocht grote partijen postzegels, liet 'n hand langer naar België gaan, vanwaar men gemakke lijker brieven ongeopend naar Amerika kan krij gen, dan van Nederland uit, liet hem daar de postzegels per brief naar de Verenigde Sta ten sturen, waarna hij de tegenwaarde in siga retten terugontving. De sigaret blijft echter zo lang branden, tot men zijn lippen brandt en de zaak werd ontdekt. De Meppela'ar is gearres teerd en met hem de handlanger en nog twee personen, die in het complot betrokken wa ren. tlng mee; dat hij Inderdaad evenals de beschuldiging ver meldde, in de Maasstad sociaal voorman was geweest en later in Zeeland provinciaal propa gandaleider. Hij had dit echter gedaan in opdracht van de Comm. Partij om cellen te bou wen. Een en ander klonk nog al ongelovenswaardig en ging er bij het Tribunaal dan ook niet als zoete koek in. De ver dedigster, mr. Bolle, drong aan op het verhoren van getuigen alvorens uitspraak te doen. Uitspraak over 14 dagen. BEDRIJFSPENSIOEN EN KLEINE BOEREN EN TUINDERS. De plannen van de rege ring om in het op wettelijke basis op te richten bedrijfspen sioenfonds voor land- en tuin bouw behalve de werknemers, ook de zelfstandige kleine boe ren en tuinders verplichtend op „te nemen, vindt ln land- bouwkringen geen algemene instemming. Zoo schrijft ,Ons Platteland", het orgaan van de Chr. Boeren- en Tuinders- bond, dat die opneming als een dwangverzekering betitelt: „Zoodra de camouflage van het landbouw-crisisfondg ver dwenen is en deze verzekering van boeren en tuinders naakt- werkelrjk voor onze platte lands-bevolking komt te staan, dan zal men ontwaren, wat er gebeur^ is. Dan zal men zien, dat er een verplichte verzeke ring is. welke men zelve moet betalen", en verder nog: „De C.B.T.B. heeft deze zaak. van wege de koppeling aan 't pen_ sioen der arbeiders niet af gewezen, maar heeft niet na gelaten en zal dit ook blijven doen, te protesteren tegen deze knoeiboel. Dit is geen manier om ernstige zaken te behandelen". Bijzondere Politierechter te Middelburg. Wegens overtreding devie- zenbesluit werden veroordeeld: C. v. d. H., 63 jaar, landbou wer te IJzendijke 10/5 met verb, verkl. P. G., 72 jaar, metselaar te Sas van Gent 25/10 met terug gave Nederl .geld. M. S. L„ echtg. F. P., 44 jaar te Nieuw-Namen 10/5 met verb, verkl. A. E. F. G. de M., 23 jaar, te Hontenisse 10/5 met verb, verkl. F. J. O., 56 jaar, landbouwer te Middelburg (B.) 25/10 met gave Nederl. geld. M. C. Y., 50 jaar, meubel handelaar te Terneuzen 10/5 met verb, verkl. C. B., 61 jaar, landbouwer te Vogelwaarde 40/20 met te ruggave geld. W. M. V., echtg. W. de K., 37 jaar, te Hoedekenskerke 10/5 met verb, verkl. M. P. F., 29 jaar te Kap- rijeke 10/5 met verb, verkl. P. J. v. d. L., 51 jaar, brie venbesteller te Sluiskil 25/10 met teruggave Nederl. geld. M. J. de K., 26 jaar, te Brus sel 10/5 met verb, verkl. Goes Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Onder voorzitterschap van de heer J. I. van Ballegoijen de Jong vergaderde Vrjjdag ten Stadhuize te Goes het bestuur van de stichting „Openbare Leeszaal en Bibliotheek". Het dagelijks bestuur, waarin reeds zitting hebben de heren Van Ballegojjen de Jong. Mr. Bouw man, de Vroome, Poleij, Bazen, v. d. Berg werd uitgebreid met een 7e lid, als vertegenwoordi ger van de C. H. richting. Als zodanig werd gekozen de heer Veldhuizen, hoofd der Herv. school. Als leden der boekencommis- sie werden benoem^ de heren P. Crucq, N. J. Karhof, Ir. C. J. Droogendijk, Ph. Wessels en Mr. W. C. ten Kate. Ook hier in zijn diverse richtingen ver tegenwoordigd. In de kascom- missie werden benoemd de he ren M. J. Haasdonk. A. de Lange en H. Verbeek. De heer Haasdonk werd belast met de leiding van een werkcommis- sie voor hfet vormen van een stamkapitaal. In deze commis sie werden verder benoemd de heren van Baren, Brusket, Merjler en Mr. Schlingeman, terwijl deze commissie nog zal worden uitgebreid met perso nen uit de dorpen. Nog eens werd er op gewe zen, dat de openbare leeszaal en bibliotheek niet alleen voor Goes, maar voor geheel Z.- en N.-Beveland zal zijn. Het ligt dan ook in de bedoeling zo mo gelijk op de dorpen een corres pondentschap op te richten. Aan de burgemeesters is een circulaire gezonden met aller lei inlichtingen en een verzoek om medewerking. Gemeentebe sturen en corporaties krijgen bij toetreding recht op een ze tel in het bestuur. Yerseke 25-JARIG JUBILEUM W. HONDERS. Donderdag herdacht de heer W. Honders zijn 25-ja- rig jubileum als hoofd der Hervormde School te Yerse ke. Des middags was in de zaal Nolet een gezellige mid dag georganiseerd door de feestcommissie voor de leer lingen der school, welke bij afwezigheid van de voorzit ter van het schoolbestuur, werd geopend door de heer C. J. de Jonge. Deze wenste de heer Honders van harte geluk met deze dag en me moreerde de voorbije 25 jaar. Hierop werd door de leerlin gen een feestlied gezongen, waarna door een tweetal leerlingen de jubilaris een cadeau werd overhandigd. Vervolgens werden enkele te kenfilms vertoond. In de pauzes werden de kinderen getracteerd. Aan het eindè sprak de heer Honders ont roerd zijn leerlingen toe en dankte hartelijk voor het aangeboden geschenk. Te 4.30 uur verenigden de jubilaris en zijn gezin met schoolbestuur en feestcom missie zich aan de koffie maaltijd. Van 6.30 tot 7.30 uur werd in een der lokalen der school receptie gehouden welke zeer druk werd bezocht en waar gelegenheid werd gegeven het felicitatieregister te te kenen. Naast talrijke offici ële personen zagen we on der meer de collega's der verschillende scholen en het voltallige personeel der Openbare Lagere School. Des avonds werd een ge zellige bijeenkomst gehouden in de Concertzaal Nolet voor ouders, oud-leerlingen en ver dere genodigden. Deze avond werd met gebed geopend door ds. B. Baks, die in een geestige speech de heer Hon ders hartelijk geluk wenste met deze dag. Deze speech ging verge zeld van het aanbieden van een „kleinigheid", bestaande uit een compleet Philips ra diotoestel. Aan mevrouw Honders werd een prachtige bloemenmand overhandigd. „KUNSTVRIENDEN" De toneel- en cabaretvereni ging „Kunstvrienden" te Yer seke hield haar 10e algemene jaarvergadering in café Nolet. De voorzitter wees op het grote succes der jubileum-re vue „Zo gaat ie goed". On danks het record aantal be zoekers was er nog een finan cieel tekort. Uit de jaarver slagen van secretaris en pen ningmeester bleek dat de ver eniging er zeer goed voorstaat Het bestuur trad in zijn ge heel af. waarna dit als volgt werd samengesteld: B. J. Kor_ stanje, voorzitter, J. J. van Loo, secretaris F. Scheele, penningmeester, M. Dijkwel en M. van Kruiningen, commissa rissen. Met een opwekking om op de ingeslagen weg voort te gaan, werd de vergadering ge_ sloten, nadat nog vastgesteld wag dat men dit jaar vroeg in het seizoen hoopt op te treden met een geheel nieuw toneel stuk. Borssele GROENE KRUIS. Dezer dagen werd een ver gadering gehouden van het „Groene Kruis" te Borssele. In 't bestuur werden gekozen de heer A. Walhout Jr., de heer Maljaars en de heer v. 't Hoff. Naar de algemene vergadering werd afgevaardigd J. walhout Pz., sec./ W. Perrels. 's-Heer Arendskerke Gemeente niet meer noodlijdend. De Raad van 's-Heer Arends kerke vergaderde Vrijdag. Na de opening wenste de voorz. de heer J. Hommes geluk met zijn benoeming tot lid van de Eerste Ka mer der St. Gen. Binnengekomen is een ver zoek van de vereniging „Ei gen Erf" om subsidie. Be sloten wordt dit verzoek aan te houden tot de volgende vergadering. Goedgekeurd wordt de intrekking van de wegenbelasting. Wel ligt het in de bedoeling eventueel een baat- en/of rioolbelasting in te voeren. Hierna wordt be sloten alsnog 18 woningen te bouwen. In totaal komen dan te 's-Heer Hendrikskinderen 5, 's-Heer Arendskerke 13, Lewedorp 10 en te Nieuw- dorp 14 woningen. In zijn toelichting zegt de voorz. o.a. dat er in de gemeente in totaal plm. 84 samenwo ningen zijn tengevolge van het woningtekort. Hierbij ko men dan nog de jonge men sen die zouden trouwen in dien er een woning beschik baar zou zijn. Getracht zal worden deze woningen te bouwen ingevol ge de financieringsregeling woningbouw 1947, die ook voor particulieren geldt. De publieke aanbesteding zal plaats hebben op 22 Mei a.s. B. en W. worden gemach tigd de benodigde bouwgrond te kopen, eventueel te ontei genen, alsmede om de nodi- Wedstrijden in duingebied van Vrouwenpolder. Op tweede Pinksterdag zul len in Walcheren's duinen de motr -en ronken en Nederlands bekendste rijders in hun leren jekkers en met hun valhelmen op, elkaar de loef proberen af te steken. De motorclub ScheL degouwen organiseert name lijk 's middags motorwedstrij den in het duingebied van de gemeente Vrouwenpolder, die niet slechts van prov.. doch tevens van landelijk belang zijn omdat zij deel uitmaken van de competitiewedstrijden voor de landelijke kampioenschappen. Zij zijn een rechtstreeks ver volg (en bieden als zodanig ook revanchemogelijkheden) op de wedstrijden, die Zondag in Amersfoort zijn verreden en waar honderden toeschou wers in ademloze spanning het duel tussen de „cracks" Bovee en Renooy hebben ge volgd. Beide rijders komen ook op Walcheren uit, evenals de gebroeders Veer, Jansema, de Middelburgse rijder Huy_ bregts, Vierdag en anderen. Hij, die de meeste provinciale wedstrijden, waarvoor de K.N. M.V. de data vaststelt, wint, is kampioen van Nederland. De deelnemers aan de Wal- cherse wedstrijden vertrekken 's morgens om 10 uur uit Mid delburg en hebben van 10 tot 12 uur gelegenheid te trainen in het duinterrein. waar het losse zand ongetwijfeld ver schillende rijders hinderlagen zal spannen. Om half één is de start. Er zijn wedstrijden voor vier klasden, 125, 250, 350 en 500 cc, terwijl zowel junioren als senioren hun kans hebben. Het circuit is 2\'7 k 3 km. lang; er worden 20 a 30 ronden ver reden. Ongetwijfeld zullen zeer ve len getuige zijn van deze be langrijke wedstrijden. De be zoekers hebben gelegenheid, wanneer zij op de duinen gaan staan, het gehele par cours te overzien. De wedstrij den worden jaarlijks gehouden door de organiserende vereni ging. SNELHEIDS WEDSTRIJDEN? Deze zou ook gaarne snel heidswedstrijden op de weg or ganiseren, daar 'die het meest populair zijn bij rijders en toe_ schouwers. Op Walcheren (en eveneens elders in de provin cie) bestaat echter bijna geen mogelijkheid, daar de hoofd wegen voor dit doel niet afge sloten kunnen worden en de kleinere wegen onbruikbaar zjjn, omdat zij te smal zijn. Men heeft namelijk behoefte aan wegen, die minstens vier- meter breed zijn. Voor de oor log heeft men het oog laten vallen op de startbanen van het vliegveld, daar startbanen in Malaeghem bewezen heb ben zich zeer goed voor het houden van motorraces te le nen. De vernieling van het vliegveld op ons eiland haalde echter een streep door de re kening. Thans bestaat er nog een mogelijkheid, dat men zal pogen in Vlissingen een boule vardrace te organiseren, waar bij de oprit, dc boulevard en de Badhuisstraat het parcours zouden vormen. Wil men deze plannen uitvoeren, dan zal men zich eerst van de medewer king van het gemeentebestuur in deze moeten verzekeren. ge geldleningen aan te gaan. De begroting 1947 wordt gewijzigd vastgesteld. Door dat de kosten van de O.D., plm. f 23.000, door het Rijk zijn vergoed, is de gemeente voor het jaar- 1947 niet meer noodlijdend of steun behoevend. Bij de rondvraag vraagt de heer Zonneveld, naar de brandspuit. De voorz. zegt, dat deze wegens noodzake lijke reparaties weg moest, doch volgende week terug komt. De heer Mejjaard merkt op, dat volgens zijn bevindingen de ouden van dagen door het burgerlijk armbestuur niet voldoende worden on dersteund. De uitkeringen zijn nog gebaseerd op voor oorlogse normen. De voorz. zegt toe een en ander nader te zullen onder zoeken. Lewedorp KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. Bij Kon. Besluit van 21 April 1947 is aan D. H. de Bruijn, landarbeider bij de fam. NoteboomMol te Le wedorp, toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau ver bonden ere-medaille in brons. Hansweert PASTOOR FIGELET GEÏNSTALLEERD. Zondagavond is de nieuwe pastoor te Hansweert, de zeer- eerw. heer H. Figelet, in de pa- heer Nieveen van Dijltum uit Goes geïnstalleerd. De burge meester van Kruiningen-Hans.- wéert, de heer Vogelaar, was rachiekerk door de hoogeerw. bij de plechtigheid aanwezig. Kloetinge DODENHERDENKING. De herdenkingsavond te Kloetinge werd begonnen met het luiden van de klok, waar na op de algemene begraaf plaats 1 minuut stilte in acht werd genomen, en mevr. Ba ronesse Schimmelpenninck v. d. Oye-Beelaerts van Blokland, namens de Oranjevereniging 'n krans legde op het graf van de gesneuvelde Canadese militair. De Burgemeester deelde me de dat er niet gesproken zou worden. De heren Lankester en van Aken legden namens de buurt-^ vereniging „dc Tol" bloemen op het graf van wijlen C. Ste- ketee, die in de Meidagen van 1940 door oorlogsgeweld ge troffen werd. Voorts werd een rondgang gemaakt langs de graven van de overige oorlogsslachtoffers. Maandagmorgen om 10 uur werden door de schoolkinderen op al deze graven bloemen ge legd. Hoedekenskerke NATIONALE HERDENKING. Te Hoedekenskerke werd op de nationale feestdag geen feest gevierd. Volstaan werd met een dankdienst in de Ned. Herv. Kerk, waaraan werd me degewerkt door een plaatselijk zangkoor en het fanfare corps Con Amore. Kattendijke NATIONALE HERDENKING. Te Kattendijke hebben Za terdagavond vele verenigin gen een krans gelegd bij het graf van de te Kattendijke begraven Engelse soldaat. Op de nationale feestdag heeft het muziekgezelschap „Oefe ning en Uitspanning" een rondgang door het dorp ge maakt. In Wilhelminadorp werden Maandagmiddag verschillen- de volksspelen gehouden. De muziekvereniging „De Echo" verleende hierbij haar mede werking. Heinkenszand GEDENKPLAAT ONTHULD. In de pui van het gemeen tehuis te Heinkenszand is Zaterdagavond een gedenk plaat onthuld voor de geval len oorlogsslachtoffers uit Heinkenszand. Nadat mr. dr. Mes enkele woorden had ge sproken onthulde burgemees ter Funk de gedenkplaat. Verder werd nog het woord gevoerd door ds. Booy, pas toor Witkamp en ds. Renting. Na deze plechtigheid, waar aan het muziekgezelschap „Euterpe" medewerking ver leende, werd een stille om gang naar de graven van de slachtoffèrs gemaakt, waar bloemen werden gelegd, waar na in de kerken herdenkings diensten werden gehouden. UITVOERING VAN LUCTOR. Voor een propvolle zaal werd door de Voetbalvereniging „Luctor" te Heinkenszand het blijspel „Amor en Bananen" opgevoerd. Behalve de ere voorzitter van Luctor, Mr. Dr. Mes, gaven nog verschillende andere genodigden van hun belangstelling blijk. Na een kort maar krachtig openingswoord van voorzitter M. Traas gingen de Luctor- jongens tonen, ook op het to neel tot goede dingen in staat te zijn. Tussen het eerste en tweede bedrijf hield Luctor's ere-voor zitter Mr. Dr. Mes een toe spraak, waarin hjj o.a. uiteen zette hoe Luctor financieel in moeilijkheden is geraakt door de bekende terrein-kwestie. Dank zij de goede organisa tie had de avond een vlot ver loop en het duo Bas en Doris zorgde ervoor, dat de stem ming erin bleef. BELEDIGINGEN. Wegens belediging werden veroordeeld A. R., 30 jaar, smid te IJzen dijke 15/10. A. J. E. P., 36 jaar, werk man te Wachtebeeke 25/10. P. S., 30 jaar, graanhande laar te Biervliet, wegens bele diging bij geschrift van J. Die- Ieman, door plaatsing van een ingezonden stuk hetwelk voor Dieleman- van beledigende strekking was. Verdachte bekent het stuk te hebben geschreven. Hij zegt zwaar getroffen te zijn door oorlogsomstandigheden. Off. eischt 50.— of 20 da gen. Mr. Tichelman voert aan dat het stuk niet is geplaatst in de Vrije Stem, zoals telaste is gelegd, doch in de Vrije Zeeuw. Daarom al zal vrijspraak moe ten volgen. Verd. was geheel uitgebombardeerd. Hij zelf, zijn vrouw en kinderen dron ken uit één kopje. Het aantal klachten over de verdeling der goederen door Dieleman was legio. Het stuk heeft een ze genrijke uitwerking gehad. De verdachte had de bedoeling het stuk te schrijven in het alge meen belang. Pleiter vraagt: vrijspraak, subs, ontslag van rechtsvervolging. Off. persisteert. Uitspraak 15.of 10 dagen hechtenis. VERDUISTERING EN DIEFSTAL. H. H. D. v. M., 41 jaar, tim merman te Vlissingen, wegens verduistering van een horloge 1 maand gev. J. F. de N„ 37 jaar, werk man te Vlissingen wegens diefstal van een 10-tal golf platen 30/15. J. W. D., 18 jaar, arbeider te Kamperland, wegens dief stal van een rijwiel buiten- en binnenband 50/10 en 1 maand gev. voorw. proeft. 3 jaar. J. C. v. B., transportarb. tei Arnemuiden, wegens diefstal' te Middelburg van een over jas, waarin portemonnaie 2 maanden gev. S. P. V., 60 jaar, schilder te Oostburg, wegens diefstal van 5 dekens 25/10 en 1 maand voorw. proeft. 3 jaar. P. J. R. S., 18 jaar, horloge makersleerling te Middelburg, wegens verduistering van een aantal gereedschappen, toebe horende aan M. Maljers 20/10 en 1 maand gev. voorw. proeft. 3 jaar. J. K., wed. G. P. P., 45 jaar, landbouwster te Aardenburg, wegens verboden nederlage van 22 Perzische tapijten 100 of 50 dagen met verbeurd ver kl. tapijten. R. de M., 46 jaar, landbou wer te St. Margriete, wegens diefstal te Aardenburg van een aantal boomstammen 50/20. A. V., 28 jaar. schippers knecht te Dordrecht, wegens verduistering van een rijwiel gepleegd te Sas van Gent, 2 maanden gevangenisstraf. J. S., 34 jaar, arbeider te Groede, wegens terugkeer in het bewakingsgebied nadat hem het verblijf binnen dat ge bied was ontzegd en hij uit dat gebied was uitgeleid, 1 week gevangenisstraf. P. B., 50 jaar, fabrieksar beider te Sas van Gent, we gens diefstal van een jute zak, 1 week gevangenisstraf. Het herstellingsoord Kareol van de Stichting '40'45 waar oud-illegalen en verzetslachtoffers opgenomen worden,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 11