PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Walen zijn ontevreden Arbeiders tekort bedreigt Walcherens herstel 30.000 Joden naar Suriname „WILLEM RUYS" Vandaag... Een kijkje op de 190e Jaargang - No.105 Uitgave van de' Firma Provinciale Zeeuwscbe Courant. Middelburg. Drukker!) Firma F. van de Velde Jr., Vllssingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 7 Mei 1947. ABONNEMENTSPRIJS i 25 cent pee week1 3.20 per kwartaalfranco per post i 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per adver tentie ƒ2.-. Bureau* gevestigd te Vllssingen; Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg i Londensche Kaal 29. telefoon 2077 en 2924 Goes i Turfkade 15. telefoon 2475 Oostburg Gratamastraat 3. telefoon 102 Texoeuzen Brouwerij stra-t 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Hel wereldgebeuren HET WAALS VERBOND DREIGT MET ONDERGRONDS VERZET. Aclie voor een federaal België ingezet. De tijd, dat in België de Vlamingen moesten strijden om gelijkstelling in rechten te verkrijgen en hun taal en cul tuur als volwaardig erkend te zien is voorbij. De Vlaamse be weging heeft haar eisen voor het merendeel ingewilligd ge zien en niet langer meer is Vlaanderen een achtergesteld deel van België. Integendeel krijgt men de indruk dat hoe langer hoe meer het zwaarte punt van de Belgische staat naar het Noorden wordt ver plaatst. Dat heeft onder Walen een beweging in het le ven geroenen. die in haar actie veel gelijkenis vertoont met het Vlaamse activisme van omstreeks de vorige wereld oorlog. De grieven van de Walen, van een aantal Walen althans, zijn vele. Zij menen, dat de re gering een anti-Franse poli tiek voert en betreuren, dat naast de douaneovereenkomst met Nederland geen enkele overeenkomst met Frankrijk werd gesloten. Aan het onder wijs in de Germaanse talen zou te veel belang worden ge hecht ten nadele van het Frans bn er i9 ook verzet tegen het tweetalenstelsel. Deze en andere grieven heb ben de Waalse beweging geleid op 't pad van 't federalisme. Op twee Waalse congressen, te Luik en te Charleroi, werd be sloten bij de regering een wets voorstel in te dienen tot grondwetswijziging in die zin, dat België een federatieve staat zou worden, bestaande uit Wallonië. Vlaanderen en Brussel. Zondag is in Namen het derde Waalse congres ge houden en op dit congres zijn sommige sprekers nogal fel van leer getrokken. Zo ver klaarde de secretaris van het Waals Verbond, de heer Schreuers: De Walen worden hoe langer hoe verbitterder en indien het federalisme wordt verworpen zie ik geen andere oplossing- voor de Walen dan volledige autonomie of de aan hechting bij Frankrijk. Sommi ge Waalse strijders herinneren zich de tijdens de laatste oor log gebruikte ondergrondse methoden en de gunstige re sultaten hiervan. Strafrechte lijke sancties zouden hen niet afschrikken en zij zouden in ondergrondse actie een propa gandamiddel zien om de massa te beïnvloeden en de verdruk king door de Vlamingen in het licht te stellen. Andere Walen zouden evenwel voortgaan hun eisen te stellen met democra tische middelen en zij zouden een beroep willen doen op de Ver. Naties. Een andere spre ker, de heer Tonen, van de Waalse jeugd, stelde voor alle Waalse ministers te doen af treden bij verwerping van het federalisme en zijn voorstel werd met stormachtig ge juich ontvangen. Niet alle congresgangers snelden zich achter dit extre misme.- Het katholiek kamer lid Philippart, meer gematigd, zeide het federalisme als een gevaar voor het vaderland te beschouwen en als in strijd met de grondwet. Hq had ech ter zeker niet de meerderheid van het congres achter zich. Er zijn door het congres ten slotte drie moties aangenomen. Socialistische critiek op Ramadier. Dc raad van de socialisti sche federatie van de Seine heeft met 7.367 tegen 3.814 stemmen een motie van Mar- ceau-Pivert, de secretaris-ge neraal, aanvaard, waarin het aftreden van de minister-pre sident, Ramadier, wordt ge- eist. Na het ontslag van Rama dier zou, volgens de motie, een nieuwe regering gevormd wor den, met als doelstellingen: Inkrimping van militaire cre- dieten, vrede in Indo-China, verhoging van de koopkracht der arbeidende klasse bij een' verhoging van productie. Engeland slecht gevoed Een vooraanstaand Brits geneesheer, dr. Franklin Bick- nell, heeft groot opzien ver wekt door publicatie in „Me dical Press", waarin hij be weert: „"Wij zijn de slechtst gevoede natie van geheel Eu ropa, met inbegrip van Duits land. Wjj zullen als volk ten onder gaan, wanneer wij er niet in slagen meer voedings gewassen in Engeland te pro duceren en alle buitenlandse credieten alleen aan voedsel besteden." In de eerste motie wordt ver klaard, dat de verwerping van het federalisme als uitdaging zal worden beschouwd. De twee andere moties eisen de oprichting van een Waalse ra diozender en het sluiten van een economisch accoord met Frankrijk. Het zou verkeerd zijn voor alsnog de kracht en de invloed van de Waalse beweging te overschatten. Maar het gevaar, dat zij op de duur weerklank vindt onder het Waalse volks deel en een ontbindend element gaat vormen in de Belgische staat, bestaat zeker. Senator Harold Stassen, een der Republikeinse candidaten voor het presidentschap. Stassen is juist teruggekeerd van een reis door Europa. Kesselring ter dood veroordeeld. Het Brits militair gerechts hof te Venetië heeft, na een proces van bijna drie maanden, veldmaarschalk Albert Kessel ring, Hitler's opperbevelhebber in Italië, schuldig verklaard op twee punten: 1. betrokken te zijn bij de moord, bijwijze van repressaille, op 336 Italianen in de Ardeatine-grotten bij Rome in Maart 1944, 2. bevel gegeven te hebben tot het ne men van repressailles door het vermoorden van Italiaanse burgers tussen Juni en Augus tus 1944. Op grond hiervan heeft het gerechtshof Kesselring ter dood veroordeeld. Het vonnis moet nog door de hogere mili taire autoriteiten bekrachtigd worden. De verdediger, dr. Laternser, betuigde zgn dank voor de wij ze, waarop het proces was ge voerd, Hg deelde mede, dat Kesselring geen pleidooi voor verzachting van het vonnis wenste. Vuurgevecht in de Wouwse Plantage. Dezer dagen kwam het op een nacht nabij Roosendaal in de bossen van de Wouwse plantage tot een vuurgevecht tussen grensbeambten en pseu- do-commiezen. Twee commie zen, die op het pad waren te gen smokkelaars, hoordep plot seling enige mannen een groep smokkelaars toeroepen: „halt, commiezen". De echte mannen der wet sommeerden hun „collega's" zich te jigitimeren. Een zestal revolverschoten was het ant woord. De commiezen beant woordden het vuur en zetten een achtervolging in. Deze achtervolging had tot resul taat dat zekere H. gear resteerd kon worden, een zwa ger van de beruchte S.S.'er „Zwarte van Meel", die enige dagen geleden in deze omge ving voor de vierde maal uit zijn internering ontsnapte. V.N. rapport over internationale politiemacht. In het rapport der militaire staf-commissie der V.N., dat 'zo juist is gepubliceerd, wor den de principes uiteengezet, welke als basis moeten dienen voor de oprichting van een in ternationale troepenmacht voor „het be%varen of herstel len van de vrede". De commissie is het eens over de noodzakelijkheid om 'n troepenmacht op de been te brengen, die in alle delen ter wereld snel kan optreden. Al leen de vijf grote mogendhe den zullen aanvankelijk troe pen leveren. De vorming van de internationale troepenmacht wordt opgehouden door vier belangrijke meningsverschillen tussen de Sowjet-Unie en de Westelijke mogendheden. Financiële overeenkomst Engeland Polen. Ernest Bevin, heeft in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat de Engelse regering heeft besloten de finantiële overeen komst tussen Engeland en Po len te ratificeren. Deze ratifi catie, die een uitvloeisel is van Bevin's besprekingen in Polen op zijn terugreis uit Moskou, zal de hervatting van de han del tussen Engeland en Polen vergemakkelijken. Is het twee jaar ge leden dat de onvoorwaar delijke overgave van alle Duitse strijdkrachten werd getekend; is het 4 jaar gele den dat alle mannen tussen 18 en 35 jaar zich voor de arbeidsinzet moesten melden. De cacao-culluur in Suriname. Als symbool van het herstel van de Suri naamse cacaocultuur, die eens meer dan 200 plantages omvatte, heeft gouverneur Brons dezer dagen in de Gouverne- mentstuln een kleine cacaoboom overgeplant, welke door professor Gerold Stahl in het landbouwkundig proef station is gekweekt. De ze boom is op instigatie van de Surinaamsche commissie voor sociale en economische research en met steun van de planter Thomas Waller, lid van de staten, ont wikkeld uit een variëteit welke immuun is voor ziekten en afkomstig is van Trinidad. Kinderen door landmijn gedood. Maandagavond zgn onder de gemeente Asten (N.Br.) drie kinderen uit Nederweert, re spectievelijk 7, 12 en 13 jaar oud, door een ontploffende landmgn getroffen. De jongste twee kinderen werden op slag gedood. De oudste werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis in Weert ver voerd. Volgens verklaringen van deze laatste hadden de kinderen de landmijn in de Peel gevonden, Harrebomee geëxecuteerd. H.M. de Koningin heeft af wijzend beschikt op het gratie verzoek van A. Harrebomee, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het bijzondere gerechtshof te Amsterdam. Het doodvonnis is Zaterdag voltrokken. Harrebomee woonde te Vel- zen, was lid van de N.S.B. en te Amsterdam als inspecteur van politie gedetacheerd bij de „sicherheitspolizei", in welke functie hij nauw samenwerkte met de S.D. Hij nam zelfs aan arrestaties deel en maakte zich ook schuldig aan mishan deling. Voorts leidde hij in verscheidene plaatsen in Noord Holland huiszoekingen. Tallo zen vielen als zgn slachtoffer. Défilé voor H.M. de Koningin. Te Apeldoorn had Maan dagavond een défilé plaats voor H. M. de Koningin. Vele duizenden hadden zich tegen 9 uur bij de naald aan het einde van de Loo- laan opgesteld om het défi lé gade te slaan. Even na 9 uur kwam uit de Oprij laan van het Paleis de auto aanrijden, waarin de Vorstin was gezeten, vergezeld van meur. De Beaufort, dame du palais, en haar adjudant luitenant ter zee le klas, H. A. W. Goossens. Vlak voor de naald stopte de wagen, waarin Hare Majesteit bleef zitten, terwijl het portier werd geopend. Even later zette de stoet zich in beweging. Aan de kop marcheerde een van de negen muziekkorpsen welke in de optocht meeliepen. On der herhaald hoezeegeroep en het zingen van Vaderland se liederen trokken daarop de duizenden deelnemers voorbij, in hoofdzaak beho rende tot de jeugdorganisa ties, waarvan vele fakkels en sommige lampions mee voerden. Ook vele vlaggen en vaahdels gaven een kleur rijke noot aan de stoet. Nieuw onderzoek naar documenten in Berlijn. Van Nederlandse zijde is te Berlijn een aanvang gemaakt met een omvangrijk onderzoek in de uitgebreide hoeveelheid documenten, die aldaar door Engelse en Amerikaanse auto riteiten zijn bijeengebracht en waartoe o.a. de archieven van alle Nationaal-Socialistische ministeries behoren. Van dit onderzoek wordt verwacht, dat het tot ontdekken van belang rijke gegevens over de Duitse bezetting van Nederland zal leiden. Militaire formaties op de rijweg. Daar in verschillende ge meenten van tg'd tot tijd moei lijkheden ontstaan voor het verkeer tengevolge van het feit, dat marcherende militai re formaties van de rijweg ge bruik maken, heeft de A.N.W. B. zich opnieuw tot de mili taire autoriteiten gewend. De ze hebben thans toegezegd al dus de A.N.W.B., dat er van de zijde van de troepen-com mandanten krachtig naar zal worden gestreefd, dat marche rende colonnes zoveel mogelijk de eisen van de verkeersveilig heid ln acht zullen nemen. Ook Japan betaalt niet. Dr. A. de Kat Angelino, Ne derlands afgevaardigde ln de commissie voor het Verre Oos ten, is Zondag, van het vlieg veld Laguardia te New York naar Nederland vertrokken om met de Nederlandse autoritei ten besprekingen te voeren over do.or Japan te verrichten herstelbetaling. Hg verklaarde, dat de her stelbetalingen die Duitsland zou doen, niet meer dan een half of een procent van de aangerichte schade zouden bedragen en hg verwachtte niet veel meer van Japan. Beslissing gevallen. Op een buitengewone con ferentie van de Freeland League te New York is het plan tot de vestiging van 30.000 Europese Joden in Su riname goedgekeurd. De conferentie hechtte haar goedkeuring aan het memo randum en de gemeenschap pelijke verklaring „zoals deze te Paramaribo op 20 April door de Surinaamse rege ringscommissie en de delega tie van de Freeland League zijn aangenomen", volgens welke „het belang van het land niet gedoogt immigra tie op grote schaal langer uit te stellen. Reden waarom de commissie voorstelde on middellijk ee nbegin te ma ken met de immigratie van 30.000 Joden, door de Free land League aan te wijzen." In een memorandum wordt verklaard: „Het is niet de bedoeling, dat deze Joodse vestiging een afzonderlijke politieke gemeenschap zal vormen, wetten en bestuur van Suriname zullen daar van het begin af aan gel den." Betreffende verdere im migratie na de eerste groep van 30.000, was de confe rentie van mening, dat dit probleem veilig aan de toe komst kan worden overgela ten. De Freeland League is van mening, dat het immi gratie-plan voor beide partij en voordelig zal zijn, zich daarbij verlatend op de goe de geest waarin de onder handelingen gevoerd zijn. De conferentie heeft besloten een „Surinam development Coöperation" op te richten, om de kolonisatie te finan cieren. Drijvend hotel wordt met de modernste installaties uitgerust. Proeftocht in het najaar. Meer dan tien maanden is het nu geleden, dat het trotse mailschip „Willem Ruys" de glorie van iedere Vlissinger, na meer dan vgf jaar op de grote helling van de Kon. Mij. „De Schel de" te hebben gelegen, Duit sers en bommen ten spijt, onder enorme belangstelling in zgn element gleed. Tien maanden, waarin hard ge werkt is aan de verdere af bouw, waarin is gezwoegd en gesjouwd door iedere werkman, opzichter en inge nieur En wie nu eens een kijkje op en in dit schip kan ne men, zal er versteld van staan hoeveel er al gebeurd is enhoeveel er nog ge beuren moet voor de „Wil lem Ruys" werkelijk zee kan kiezen. En toch zal nog dit najaar de officiële proef tocht gemaakt moeten wor den. Een drijvend hotel. Een leek heeft er eigenlgk geen idee van, wat er alle maal moet gebeuren om een dergelijk drijvend hotel, een zeekasteel in de ware bete kenis van het woord, in elk opzicht aan de eisen des tijds te laten voldoen. Want het gaat heus niet alleen om de bouw van het schip zon der meer, om de machines die het met een snelheid van meer dan 20 mgl over oceanen zullen doen snellen. Zelfs niet alleen om al die even ingewikkelde als inge- nieuse installaties, welke aan een moderne mailboot op elk denkbaar gebied de grootst mogelijke bedrijfszekerheid en veiligheid verlenen Maar denkt U zich eens in, dat meer dan achthon derd passagiers en vierhon- derdvg'ftig léden van de be manning soms enige weken achtereen moeten worden verzorgd: gevoed en gelaafd. Wat komt daarvoor allemaal niet kijken I En mocht U het zich soms niet kunnen voor stellen, kijk dan eens rond in die enorme kombuizen, uitgerust met electrische for nuizen van bijna niet te over- zlene afmetingen, in de uit gestrekte frigidaires, ware koelhuizen gelijk, waarin al die proviand in onberispelij ke conditie zal worden ge houden. De salons. Een geheel andere aan blik bieden de salons. Niet, dat deze al gereed zgn, maar in de meeste kan men toch al een uitstekende in druk krijgen van hun werke lijk rijke interieur, waarvoor de fijnste houtsoorten en bij zonder kunstzinnig verwerk te andere materialen wor den aangewend. In deze „scheepsruimten" zwaaien de bekende binnenhuisarchitec ten „Eschauzier" en Luth- mann op het ogenblik nog de scepter en men kan er van overtuigd zijn, dat het resultaat van hun arbeid straks alle verwachtingen zal overtreffen. Tien dekken. Een zwerftocht over de tien dekken, welke de „Wil lem Ruys" boven zijn dub bele bodem telt, stelt de be zoeker telkens weer voor nieuwe verrassingen: het zwembad, een ruim sportdek, een uitgebreide wasserij met de modernste machines en droogapparaten, de comman dobrug met haar aller mo dernste snufjes, da waarlijk indrukwekkende machineka mers en de „tunnel" waar in de enorme stalen schroef assen straks rusteloos zullen rondwentelen om de beide 30 ton wegende bronzen scheeps schroeven in staat te stellen het reusachtige schip zgn snelheid te geven. Alles overweldigt de be zoeker en omdat er inder daad nog niets „af" is, is het dubbel moeilijk de weg in dit enorme bedrijf te vin den. Maar aan een grote bewondering voor het ver nuft en het organisatie-ta lent, welke nodig moeten zijn om dit alles als een bus te doen sluiten, kan toch zelfs de meest verstokte scepticus niet ontkomen. Militaire besprekingen De republikeinse minister van defensie Sjarifoedin heeft te Batavia verklaard, dat tg- dens de komende besprekingen militaire zaken aan de orde zullen komen waarover reeds inleidende besprekingen zijn gevoerd. Tweede drijvende traanfabriek Met betrekking tot de ge ruchten omtrent plannen der directie van de Ned. Walvis vaartmij. om naast de „Wil lem Barendsz" die, zoals be kend, de 20ste van deze maand uit het Zuidpoolgebied in Amsterdam wordt terug verwacht, een tweede wal visvaarder in dienst te stel len. vernemen wij, dat deze plannen inderdaad bestaan, doch zich op het ogenblik nog niet voor nadere mededelin gen lenen. Wel staat vast, dat in het a.s. najaar wederom uitsluitend de „Willem Ba rendsz" naar de vangstgebie- den zal vertrekken. In het seizoen 1948'49, hoopt men met de plannen zover gevor derd te zgn, dat wellicht een tweede drijvende fabriek aan de traanproductie aan de Zuidpool zal kunnen deelne men. „Nieuw Amsterdam" dokt in Southampton. Het vlaggeschip „Nieuw Amsterdam" van de Holland Amerika lijn zal begin Aug. van Rotterdam naar South ampton vertrekken, teneinde daar te dokken. Het schip wordt tijdig in Nederland te rug verwacht om de geannon ceerde eerste afvaart van Rot. terdam naar New York op 31 October a.s. te halen. Meer boter voor kinderen van 5 tot 14 j'aar. In de afgelopen wintermaan den is een enkele maal voor personen boven 4 jaar het bo- tergedeelte van het vetrant- soen vervangen moeten wor den door margarine en/of vet. Aan de C-groep (kinderen van 514 jaar) zal min of meer ter compensatie voorlo pig meer boter worden gege ven en wel elke veertien da gen in totaal 250 in plaats van 125 gram. Voor deze groep be staat het rantsoen de volgen de week dus uit 250 gram bo ter en 250 gram margarine en/of vet Voor de oudere leeftijdsgroe pen zal voorshands geen wijzi- fing in de bestaande verhou- ing tussen boter en margari ne worden aangebracht. Materiaaltoewijzing bevredigend. „Werden herstel en nieuw bouw op Walcheren aanvan kelijk belemmerd door ge brek aan bouwmaterialen, thans worden zij bedreigd door een steeds ernstiger wordend tekort aan arbei ders", aldus het hoofd van het Streekbureau Walcherep van de Dienst Wederopbouw, ir. J. Gerber in een rede voering, die hij hield ter gelegenheid van het onder de kap komen van het eerste nieuwe pand in Middelburg sedert de bevrijding, de win kelzaak van de fa. Kunst aan de Lange Delft, welke rede wg, door plaatsgebrek gedwongen, in een vorige editie slechts verkort hebben kunnen weergeven. Het is een verheugend feit, dat overal in den lande woningbouw, waaraan wrj zulk een grote behoefte heb ben, aanzienlijk toeneemt. Minister van Boetzelaer vervangt dr. Jonkman. De minister van Buitenland se zaken, de heer van Boet zelaer, zal optreden als mi nister van Overzeese Gebieds delen ad interim gedurende de afwezigheid van mr. Jonkman. Film zonder „Happy end". In het begin van dit jaar versoheen in een Limburgs blad een advertentie waarin dames en heren werden ge vraagd om op te treden in een film. Niet minder dan 700 candidaten meldden zich. Thans blijkt deze hele filmon derneming slechts in het brein van een oplichter, zekere K. uit Tegelen, te hebben be staan. Voor de sollicitanten eindigt deze film dus niet in een „happy end", evenmin als dat voor de 23-jarige schuldi ge het geval zal zijn, die zich overigens niet alleen aan dit feit heeft schuldig gemaakt. Het onderzoek naar de volle omvang van K.'s oplichterijen is nog aan de gang. Paul Vlaanderen in de rechtzaal. De president van de Amster. damse rechtbank heeft uit spraak gedaan in het kort ge ding tussen de A.V.R.O. en de componist K. v. d. Griend. De heer v. d. Griend was van mening, dat de A.V.R.O. bij het opvoeren van een Paul Vlaanderen-hoorspel ten on rechte gebruik had gemaakt van de composltie's die hrj had geschreven voor het hoorspel „Paul Vlaanderen knapt het op" en had een els ingediend tot betaling van een dwang som van 500 voor elke maal dat zgn muziek met Paul Vlaanderen werd uitgevoerd. Mr. Thöne wees zijn eis echter af. Koning op Sint Helena. Voor de eerste maal in de geschiedenis heeft de Britse koninklijke familie St. Helena be zocht en het huis bezich tigd, waar Napoleon I van 1815 tot 1821 in bal lingschap heeft gewoond. Na de begroeting door de waarnemende gouver neur, begaf het konink lijke gezelschap zich van de kleine hoofdstad Ja mestown langs de kron kelende wegen omhoog naar Longwood House, dat in verval is ge raakt. Het huis en de tuinen zgn in 1858 aan de Fran se regering overgemaakt en van de vlaggemast van het huis wappert de Franse vlag. De Koning en de Ko ningin en de twee Prin sessen wandelden door de tuin, tekenden het gastenboek in de kamer, waar Napoleon gestor ven is. Dit is een rechtstreeks ge-» volg van de ruime woning toewijzingen aan de Neder landse gemeenten, in het bij-» zonder de door oorlogsge weld en moedwillige af braak getroffen steden en dorpen. Op het ogenblik werken ongeveer 100.000 ar beiders aan goedgekeurde werken. Voor Zeeland heeft deze medaille echter een minder fraaie keerzijde, want het gevolg van deze verhoogde bouwactiviteit is, dat arbeiders van buiten de provincie thans elders nodig zijn. Werkten vorig jaar 2000 van deze werklie den voor de wederop bouw van Walcheren, thans loopt dit aantal onrustbarend terug en wordt het steeds moeilg- ker de arbeiderskampen te vullen. Het op dreef komen van de bouwnij verheid te Rotterdam is hier in de eerste plaats de oorzaak van, want de Rotterdamse arbei ders kunnen thans in hun eigen stad emplooi vinden. Er begint op Walcheren een tekort te dreigen aan arbeiders van verschillende vak ken, in het bijzonder aan metselaars. Er zgn nu voldoende bouwmaterialen aanwezig en zelfs doet zich het verheugende feit voor, dat, nu tot eind 1946 alweer 10.000 gezinnen onder dak zjjn gebracht, er vergunningen kunnen gegeven worden voor het afbouwen van winkelpan den, zoals thans in Mid delburg het geval is. Men heeft echter weinig aan materialen, wanneer er geen arbeiders aan wezig zgn om deze te verwerken. Men is dan gedwongen dit materiaal van de hand te wijzen en naar elders over te brengen, zoals onlangs reeds met een partij hout is geschied. Wanneer niet spoedig een gunstige oplossing wordt gevonden voor dit arbeidersprobleem, ziet het er donker uit voor de herbouw van Walche ren, aldus ir. Gerber. De zaak geniet echter de aandacht van het depar tement van Wederop bouw en Volkshuisves ting, zodat op een be vredigende oplossing ge hoopt mag worden. Ir. Gerber prees ten slot te het initiatief van sommi ge zakenlieden om de her bouw a^n te pakken, zonder eerst de definitieve schade regeling af te wachten. Dievenbende gearresteerd. Na wekenlang speuren ig de Enschedese politie er in ge slaagd een complot van 14 in brekers te arresteren, die ge durende een jaar 30 inbraken hebben gepleegd en daarbij een zeer grote hoeveelheid góede ren hebben buitgemaakt. In confectiefabrieken, opslag plaatsen en winkels werden textiel, schoenen, rijwielen en kantoórmachineg ontvreemd, die een gezamenlijke waarde hebben van vele duizenden guldens. De dieven, onder wie enige vrouwen, alsmede 17 handlangers zijn naar het huis van bewaring in Almelo over gebracht. De staat Pasoendan. Het republikeinse „Nieuws blad" te Batavia schrijft over de Pasoendan beweging o.m. „elke muskietenbeet, is las tig". Ook deze Pasoendan- beweging is lastig voor ons. De actie zal echter geen in vloed hebben. Wij willen de ze propagandastunt als af- leidingspolitiek beschouwen, afleiding van hetgeen dezer dagen te Makassar is ge schiedt. Daar wordt een stil le strijd met inzet van alle krachten gevoerd, enerzijds om te trachten het Oost- Indonesisch kabinet op de been te houden, anderzijds voor een vlag, een volkslied en de eenheid van de staat, aldus dit republikeinse blad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1