Dienstplicht-problemen Drie „sterke" mannen in Italië Batavia: Groots herstelwerk in Rusland Philippijnen vooruit! een tragische stad TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT DINSDAG 6 MEI 1947 Veertien duizend arbeiders herstellen den Dnjepr-dam. (Van een U. P.-correspondent). Op een gegeven ogenblik in de eerstkomende weken zullen duizenden tonnen water van de rivier de Dnjepr zich met donderend geweld in een 7J/2 meter breede pijp storten en aanbotsen tegen een honderd ton wegend stalen rad. Dit rad zal door de waterdruk gaan draaien, een generator in be weging brengen, die op haar beurt weer een transformator zal voeden, opdat electrische stroom weer kan gebracht worden naar talloze fabrieken van dit Russische in dustriegebied. Dan zullen de Dnjepr-dam •n het electrische station van de Dnjepr, beide door de te rugtrekkende Duitsers ir December 1943 vernield, her steld zijn. Dan ook zullen ein delijk de fabrieken en mijnen van het Dnjepr- en Don-bek ken weer op volle toeren kun nen gaan draaien. Dan zullen weer spoedig de schepen af en aan varen over de Dnjepr om de industrieproducten naar de Zwarte Zeehavens te vervoe ren. 25 Maanden van inge spannen werk, 24 uur per dag, zeven dagen per week hebben succes gehad. De arbeid echter nog niet gedaan. Er zullen nog drie jaren verlo pen eer de capaciteit van het Dniepr-krachtstation op voor oorlogse sterkte zal zijn teruggebracht. Op leen- en pachtovereen komst verkregen kranen, Die sel-motoren, stoommachines en andere werktuigen hebben een belangrijke rol gespeeld bij bet gigantische werk. Maar ook klein e handwerktulgen, spaden en houwelen en de handen van 14,000 Russische arbeiders, gevoegd bij de her senen van vele ingenieurs, hebben een groot stuk werk verricht. Een vierde deel van de arbeidskrachten die aan hei- herstel van dam en kracht- station gewerkt hebben, zrjn vrouwen, ingenieurs zowel als arbeidsters. 100 FABRIEKEN WERKEN AAN HET HERSTEL. Meer dan 100 Russische fa brieken hebben gedurende kor tere of langere tijd voor het herstelwerk - gearbeid, maar toch heeft het werk in hoge mate in eigen behoeften voorzien. Arbeidersploegen van de Dnjepr trokken naar de bossen van Noord-Rusland om het hout te kappen dat bij de wederopbouw van de dam nodig was. Van dit hout be trok ook een eigen meubelfa briek, die de meubelen voor de kantoren en 1 tekenkamers vervaardigde. Een eigen boer derij zorgde voor een aanvul ling van het rantsoen der ar beiders. Een van de eerste taken van het bouwprogramma was het herstel van de eveneens ver woeste staalfabriek van Za- poroshe, die de machines, ge reedschap-pen. stalen platen en andere benodigdheden voor de dambouw leverde. De ze staalfabriek zal nu een van de eersten zijn, die van het herstel van dp dam profi teert. Zij zal stroom van het Dnjeprkrachtstation krijgen, hetgeen een noodzakelijke ko tenbesparing oplevert. GROTE HOEVEEL HEDEN PUIN. Voor het eigenlijke opbouw, werk begon, moest men eerst een aanzienlijk aantal ruines, ontstaan dooi* de vernielzucht der Duitsers, opruimen. Bij na een jaar had men nodig om 216,000 kubieke meter puin te v ruimen, alsmede 175,000 kubieke meter modder en 65,000 kubieke meter zand. Dan nog moesten de bescha digd© machines worden ver wijderd. Ook de steden zelf echter kregen een beurt In Zaporoshe b.v., waar slechts 4 van de oorspronkelijke 100,000 Rokers opgepast De verhoudingen „roken"- „niet-roken" is in alle spoor wegrijtuigen geleidelijk van 1 1 op 2 1 gebracht, waar mede het aantal afdelingen „niet roken" tot het uiterste minimum is teruggebracht. Het roken in daartoe niet be stemde afdelingen is echter niet af-, maar toegenomen. Het rookverbod moet stipt worden gehandhaafd en on verbiddelijk zal tegen overtre ders proces-verbaal worden opgemaakt. Het trein- en sta- tionspersoneel heeft thans zeer stenge consignes op de nale ving van het verbod te letten. Boekbespreking „Man en vrouw vóór en in het huwelijk", door dr. A. C. Drogen de k. J. H. Kok N.V. te Kampen. Dr. Drogendijk is er in ge slaagd in een prettig leesbare vorm het zoo moeilijke vraag stuk van het sexuële leven te behandelen, daarbij uitgaande van de Prot. Christelijke le vensbeginselen. Zijn betoog is klaar en recht op de man af en wij geloven, dat velen op dit moeilijke terrein des le vens in dit uitstekende boek steun zullen kunnen vinden. Zowel voor gehuwden als voor verloofden betekent het dan ook een belangrijke aan winst. huizen gebleven zijn, werden tal van huizen gebouwd, om de weer toestromende arbeiders te huisvesten. Men verwacht, dat het her stel van de Dnjepr-dam een grote invloed op de hele Russische economie zal .heb ben. Een millloen ton kolen Per jaar zal worden bespaard in de industrieën, die thans weer van electrische kracht stroom kunnen worden voor zien. Als het hele Dnjepr-werk. uiteindelijk voltooid zal zijn, zullen de Sowjet-ingenieurs kunnen voortgaan met hun oude plannen, die inhielden dat de Dnjepr-dam slechts de eerste zou zijn in een schakel van acht reusachtige kracht- stations. die per jaar 10 mil liard kilowatt/uur zullen gaan leveren. Op het oogenblik al zijn dp voorbereidingen aan de gang voor de bouw van de tweede dam,die bij Kremtsjoeg, een 400 km verder stroomop waarts aan de Dnjepr gelegen. Hitier wilde het Vaticaan bezetten. Hoe opgewonden Hitler was bij het vernemen van de val van Mussolini, blijkt uit do cumenten, die de Amerika nen in Frankfort hebben ge vonden. Hij wilde onmiddel lijk een pantsertrein naar Rome zenden om Victor Em manuel en Badoglio gevan gen te nemen. Tegelijkertijd zou dan het Vaticaan bezet worden, want het corps di plomatique daar, bestond uit „een troep smeerlappen". Later zou hiervoor wel een excuus uitgedacht kunnen worden. Ook op Umberto had Hitier het niet voorzien. Dat was volgens de führer een aarts verrader. Bat'a veroordeeld tot 15 jaar. De bekende schoenfabri kant Bat'a is door een Tsje chisch gerechtshof veroor deeld tot 15 jaar gevangenis straf. Hij werd ervan beschul digd met de vijand in contact te hebben gestaan en zelfs te hebben voorgesteld het hele Tsjechische volk naar Pata- gonië over te brengen. Bat'a heeft intussen na de nederlaag de wijk genomen naar Argentinië. Op 29 April 1937 vervoer de de K.L.M. haar 500.000ste passagier. Thans, tien jaar la ter, is dit cijfer bijna verdrie voudigd. Op 29 April 1947 re gistreerde de K.L.M. 'haar 1.458.600ste luchtreiziger. Verrichtingen van deze republiek maken indruk op de overige Aziaten. Ernstig verwoest (Van een U.P.-correspondent.) De splinternieuwe republiek der Philippijnen is bezig zich te herstellen van de oorlogs schade. Het spreekt vanzelf dat de dingen nog lang niet normaal zijn. maar er zit wel schot in de wederopbouw, mis schien zelfs meer dan %vaar ook ter wereld, waar een land te lijden ha^ onder vijandelijke bezetting. Zo is bijvoorbeeld de export van copra reeds ge stegen boven het vooroorlogse peil. De kustvaart tussen de vele eilanden is voor 60 pro cent hersteld. Van de 18 goud mijnen van voor de corlog: zijn er drie weer in productie en aan het einde van dit jaar zal 40 percent van de totale voor oorlogse productie hersteld zijn. De chroommijnen werken op 50 percent van de vooroor logse capaciteit, doch dé klei nere koper-, ijzer- en man. gaanmijnen hebben hun werk nog niet hervat. DE VISSERIJ. Voor de oorlog was de visse rij in de Philippijnse wateren in handen der Japanners. Thans hebben de Philippino's eigen vissersschepen gebouwd en bo vendien in de Ver. Staten aan gekocht, zoodat de vangst thang weer ongeveer 30 per cent van vroeger bedraagt. Ten tijde van de volgende oogst zal de rijstopbrengst bo ven het gemiddelde van 1940 liggen. De graanopbrengst is reeds hoger dan voor de oorlog, die van hennep omvat onge veer een derde van de voor oorlogse. Bij het beoordeelen van deze cijfers dient men er rekening mee. te houden, dat het. land werkelijk verschrikkelijk ver woest werd tijdens de oorlog. Manilla zelf was slagveld. Al le gebouwen, die zij niet ge bruikten als verdedigingspos- ten, werden door de Japanners opzettelijk verwoest. ENKELE PRIJZEN. De prijzen vertonen een da lende lijn. In Mei 1945 kostte het brood nog de tegenwaarde van 2 per pond, thans 10 dollarcent. Rijst daalde van 2.50 per 5 pond in Mei 1945 tot 70 dollarcent thans. In 1945 kostte goedkope katoen voor kleding tussen 7 en 11 dollar per meter, thans ongeveer 60 dollarcent. De bouwkosten zyn Prins Knud van Deneraarken, die na de dood van koning Christiaan erfprins is gewor den. echter nog hoog, door gebrek aan materiaal. Ook vlees is nog duur, omdat Australië, de leverancier van voor de oorlog, thans aan Engeland levert. De Philippino's worden in het na tionale geld betaald, dat even wel even stabiel is als de Amerikaanse dollar. Er is geen papiergeldmolen als bijv. in China. KINDERZIEKTEN. Toch kent de jonge repu bliek natuurlijk haar kinder ziekten en lang niet alles gaat op rolletjes. In het Congres der Philippijnen wordt nog al eens critiek geoefend op elk aar (het ls langzamerhand gebruikelijk geworden dat de leden elkaar en iedereen over en weer beschuldigen van cor ruptie en geldzucht) en ook op Amerikaanse instellingen, zoals het Amerikaanse leger en de liquidatiecommissie van het Amerikaanse bestuur. Als erfenis van het Japanse regi me (gedurende hetwelk het een eer was de wetten te overtre den en het gezag te negeren) komt er nog al wat bandeloos heid ten opzichte van de wet voor. Struikroverij is niet zeld zaam op de Philippijnen, maar de toestand wordt wel geleide lijk beter op dit gebied. De Philippijnen hebben met Amerikaanse hulp een grote prestatie geleverd in de schijn baar wanhopige strijd om het land te herstellen van de oor log. De verrichtingen van de Philippijnse republiek zijn be langrijk. Zij moeten wel indruk maken op de overige Aziaten, wier ogen op de nieuwe demo cratie. de eerste jonge staat in het Verre Oosten, gericht zijn. Onze ministers hebben het druk. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, hebben de ministers als algemene gedragslijn aan vaard zich zoveel mogelijk be perking op te leggen bij het voldoen aan uitnodigingen tot bijwoning van jubileum- en herdenkingsbijeenkomsten. De zorg voor 's lands zaken vergt onder de tegenwoordige omstandigheden zozeer de vol le persoon van de raadslieden der Kroon, dat zij zich genoopt zien alle verplichtingen, die in zakelijk opzicht niet volstrekt noodzakelijk zijn, achterwege te laten. Het zou ten zeerste op-prijs worden gesteld, indien hier mede bij het tot hen richten van uitnodigingen en dergelij ke, rekening wordt gehouden. Veranderingen in het Nijverheidsonderwijs? Minister Gielen heeft inge steld een commissie van onder zoek voor het lagere nijver heidsonderwijs voor jongens aan welke commissie wordt opgedragen na te gaan, of er onder de huidige omstandighe den aanleiding is voor het aan brengen van -wijzigingen in de richtlijnen voor dat onderwijs. Daarbij ware eveneens aan dacht te besteden aan de mo gelijkheid tot aanpassing van het onderwijs aan de capacitei ten van de leerlingen, beho rende tot de eenvoudige be volkingsgroepen, zoowel in de stad als op het platteland, zon der dat de eischen, te stellen aan een goede vakopleiding en de voorbereiding voor het ver vullen van een werkkring in ambacht, bedrijf of industrie, uit het oog worden verloren. Meer bloemen naar Engeland. Met de Engelse autoriteiten is overeenstemming bereikt over de invoer in het komende seizoen van snijbloemen, jonge planten en succulenten uit Ne derland. Het contigent voor snijbloemen is vastgesteld op 15Ó.000 pond, voor jonge plan ten en succulenten op 25.000 pond. Vergeleken met het af gelopen seizoen betekent dit een belangrijke uitbreiding van de bloemen- en plantenleverin- gen aan Engeland. DE LEIDERS DER GROTE PARTIJEN. (Van een U.P.-correspondent.) De Italiaanse, politiek kan in het kort omschreven worden als een spelen met vuur door drie sterke mannen. Het vuur is daarbij een nieuw nationalisme, voortkomen de uit de verbittering over het vredesverdrag dat in de Italiaanse pers herhaaldelijk het „dictaat" genoemd wordt. De drie mannen zyn de leidende politici van het land. Elk van hen tracht, als Prometheus, het vuur te temmen en te gebruiken om zichzelf te verwarmen en zijn tegenstanders te verbranden. De schone slaapster. De negentienjarige mademoiselle Rolande Millet, assistent-post- meesteresse te Nernier bij Grenoble in Zuid- Frankrijk ligt sedert Zondag jongstleden in diepe slaap verzonken. De doaters weten geen raad met het geval. Mselle Millet is te sla pen gegaan nadat zij Zondagavond uit de bioscoop was thuisgeko men. Men meende aan vankelijk het doorslapen te mpeten wijten aan gebruik van een slaap middel, doch later werd deze verklaring onwaar schijnlijk geacht. Hulp van specialisten is inge roepen. Commando-wisseling bij de mijnenveegdienst. Op 1 Mei ls de kapitein-lui tenant ter zee B. C. M. Schou ten eervol ontheven van zijn functie van commandant van de mijnenveegdienst der Kon. Marine te IJmuiden, tevens oudstaanwezend zeeofficier. Hij wo*dt opgevolgd door de luitenant ter zee der le klasse B. Poortman. DE GASPERI. De eerste dier mannen is de tegenwoordige premier Alcide de Gasperi. Deze 62-jarige leider der Christen-democra ten wordt wel eens de „man van het Vaticaan" genoemd. Hy versterkte zijn positie op de rechtervleugel door zijn re cente reis naar de Ver. Sta ten, waar hy overigens meer beloften dan directe mate riële steun kreeg. De com munisten gebruikten die reis om te zeggen, dat de Gasperi Italië aan een buitenlandse mogendheid had verkocht. De Gasperi is een man van het centrum, een oprechte anti-fascist en een .democraat. Hij ondertekende het vredes verdrag, omdat hij gevoelde, dat Italië met die onderte- ning meer kon winnen dan verliezen. Hij rekent daarbij op voortgezette steun van En geland en de Ver. Staten. De binnenlandsche politiek noop te hem echter direct tot het doen van een beroep op Grote Vier om het verdrag te wijzigen, al wist hij dat zulk een wijziging onwaar schijnlijk is. Maar hij kan het nieuwe Italiaanse na tionalisme niet negéren ir het gezicht van zijn opposan ten. TOGLIATTI. De ene daarvan is de com munistische leider Palmiro Togliatti, die 19 jaar in Rus land woonde, keerde naar Ita lië terug na de val van Napels. Rechtse tegenstanders uitten de beschuldiging dat hij een aanzienlijke som gelds mee bracht uit de Sovjet Unie en dat zyn partij dus met buiten lands geld werkte. Togliatti heeft er politieke munt uit geslagen .dat zijn •partij steeds in de regering moest worden opgenomen. „Een kabinet zonder de communis ten schijnt niet mogelijk te zyn in Italië", zoo verklaarde hij in het parlement. Het nati onalistische thema bespeelt hy „sotto voce". Hij laat zijn te genstanders yveren tegen het „dictaat" en geeft dan de schuld daarvoor aan de „ka pitalistische" landen, aldus het nationalistische sentiment uit buitend ^gen de Westelijke geallieerden. Een enorme poli tieke stunt was zyn reis naar maarschalk Tito, vlak voordat het vredesverdrag getekend zou worden. Hij kwam toen te rug met het aanbod dat Joe goslavië Triëst zou opofferen en Gorizia zou krijgen. De Ita liaanse regering verwierp dit voorstel, maar Togliatti kan zich er altijd op beroemen „Triëst aan Italië te hebben aangeboden". - GIANNINI. De man, die zich het felste keert tegen Togliatti en zijn partij, is de derde „speler met vuur", Guglielmo Giannini, de leider van de party „van de kleine man", die zyn volge lingen veelal recruteert uit de ontevredenen, de ex-fascisten, de oorlogsveteranen, de meest vurige nationalisten. Dank zij het feit, dat hy, buiten de re gering, onbeperkte oppositie kon voeren, dank zij een han dig politiek journalisme, waar bij hy, als toneelschrijver zijn publiek schijnt te kennen, en dank zij, wat zyn vijanden noe men „demagogie", heeft Gian nini zijn partij opgewerkt van niets tot de op twee na groqt- ste van Italië. De mate van zijn nationalisme wordt het beste geïllustreerd door de slagzin, die hij na de onder tekening van het vredesver drag in zijn krant schreef: „Italië tekent omdat zijn le ger, vloot en luchtmacht niet groot genoeg zyn". Mr. van Kleffens en de Ver. Naties. Voor zijn vertrek uit New- York naar Nederland heeft mr. van Kleffens het bericht te gengesproken, volgens hetwelk hij niet naar de Ver. Staten zou terugkeren. „Ik ben ervan overtuigd, dat ik van tijd tot tijd toekomstige bijeenkomsten van de Ver. Naties te New-York als offi cieel vertegenwoordiger zal bijwonen, ofschoon myn aan wezigheid dan waarschijnlijk niet van lange duur zal zrjn," aldus van Kleffens. Jeep reed tegen een boon*. TWEE BUITENLANDSE MILITAIREN GEDOOD. Een jeep, die Donderdag avond uit Duitsland komen de, over de straatweg Olden- zaal-Hengelo reed, is tenge volge van de gladheid van de weg, met grote snelheid tegen een boom gereden. De twee inzittenden, een Engelsman en een Tsjech, behoorde tot het Engelse bezettingsleger in Duitsland, werden gedood. De jeep werd totaal vernield. Bij de N.V. Lips te Drunen is een 80 ton wegende bronzen schroef gemaakt, bestemd voor de „Ruys". De enorme afme tingen van d© schroef komen duidelijk tot uiting als men op het figuurtje let, dat onder een der schroefbladen staat, Niet meer dan 2 zonen uit één gezin? Aan het voorlopige ver slag nopens het ontwerp van wet „bekrachtiging algemene maatregel van bestuur be treffende dienstplichtvoorzie ningen" is het volgende ont leend: Door verschillende leden werd er op gewezen, daL in afwijking van de geldende wet thans de Nederlandse on derdanen niet-Nederlanders dienstplichtigworden ge maakt. Ook gaat men Suri naamse- en Curagaose Ne derlanders dienstplichtig nja- ken, die in hun eigen land nog geen dienstplicht kennen. Deze leden drongen er dan ook op aan, deze wijziging van de wet alsnog ongedaan te maken. Andere leden ver klaarden zich met deze wets wijziging wel te kunnen ver enigen. BROEDERDIEN ST. Het punt van de broeder- dienst scheen aan vele leden weinig bevredigend geregeld. Vele leden zouden het voorts juist achten, wanneer reke ning zou worden gehouden met de omstandigheid, dat meer dan één zoon uit één en hetzelfde gezin onder de wapenen is. Deze en andere leden zouden gaarne van de betrokken ministers vernemen. Ophaaldienst haalt per dag dertig lijken op van op straat gestorven bewoners. Grootste stad van het Rijk telt honderdduizend bedelaars. Samenwerking nodig. (Van onze Indische correspondent). Batavia is een tragische stad. Nimmer is het er zo vol en druk geweest, men hokt by elkaar in overvulde hotelkamers, bijgebouwen en garages. Maar nimmer ook zo ledig, zo zielloos. Het leven van meer dan een millioen in woners spoedt zich langs het modderige Molenvliet, de grauwe Kali Besar en de wei nig belangwekkende winkel etalages van Noordwyk; men krygt de indruk, dat er hard gewerkt wordt in de benau wende hitte van de kentering. Maar wie even achter de fa cades der kantoorgebouwen departementen ziet, en vooral wie even doordringt in de vermoeide harten, weet hoe vruchteloos en wanhopig dit alles is, hoe ledig en hol. Batavia werkt, maar het weet niet meer waarvoor. PESSIMISME, In de handel, op de depar tementen, bij de bankiers en xn de scheepvaarthuizen, overal valt tusschen elk ge sprek over „de toestand" plot seling de 'stilte van een pes simistisch gebaar, er blijft een vraag hangen in de leegte: waar gaan wij heen? En buiten, op de stoe pen voor de hotels, die nog een schijn van wel vaart trachten op te houden, trossen grote groepen broodmagere naakte bedelkinderen om u heen, met uitgestrekte handjes en honger in de ogen. In de avond, bij het schamel licht van een lantaarn, ziet ge ze lig gen op de bruggen, op de verkeers-neuten, langs de weg: kleine skeletjes van verzworven kinderen, of verkommerde mannen en vrouwen, in een paar lom pen gehuld en met zwe ren overdekt. Men vindt er gemiddeld dertig per dag dood op straat. Een voorbijganger legt een stuk papier over het lijk; en men loopt weer door, tot er straks misschien iemand van de ophaal dienst komt. Denk er niet langer over na, er zijn meer dan honderd duizend bedelaars in Batavia, er komen er eiken dag by; er zijn meer dan honderdduizend rondzwervende bedelkinderen, van heinde en verre uit de Kruis deelt 30.000. porties rijst per dag uit, er zijn zwervers- en bedelaars-kolonies opge richt. Maar hoe gering is die hulp vergeleken bij de voort durende stroom ellendigen, die hierheen komt, en voor wie geen voedsel is, noch kledin^ Zij zijn op het licht van de grote stad afgekomen om er aan ten onder te gaan. Wie Batavia van vroeger kent, weet dat deze toestanden voorheen nooit hebben be staan, dat dit èen gevolg is van oorlog eri revolutie. GEEN RIJST. Men vraagt zich af waar om de republikeinsche leiders, die in deze stad om politieke voordelen delibereren, zich van het lot dezer honderdduizen den ellendigen klaarblijkelijk niets aantrekken. Door verbe tering van de rijst-aanvoer naar Batavia uit de gebieden, waar een overschot is, zou aan veel van deze afschuwe lijke ellende onmiddellijk een einde gemaakt kunnen wor den. De republikeinen geven hiertoe echter niet de nodige medewerking. Wat aan hulp wordt georganiseerd en ver leend geschiedt door Neder lands initiatief. Dit deze ellende der be delaars is de uiterlijke tra giek van Batavia, die de be- zc:ker onmiddellijk opvalt. De innerlyke tragiek schuilt in het vermoeid pessimisme over de uitwerking van Linggadja- ti. Over het algemeen heeft men zich hier in Indië met de ondertekening van het ont werp wel verzoend, alleen en uitsluitend omdat ieder be greep, dat er iets moest ge beuren, iets dat een einde maakte aan de verlammende ïïPlS"tsk g^?en'H?t°et I en economische er mees aan. Het Rodeachteruitgang van de gemeenschap van %it land, die naar een catastrophe dreigt te voeren. Gehoopt werd, dat men na de onderte kening van het verdrag ein delijk eens tot constructieve samenwerking zou kunnen, komen, tot een snel begin aan de zo hoogst noodzake lijke opbouw. NIET WACHTEN. De situatie is in\ Indië zo langzamerhand dusdanig ern stig geworden dat men geen maanden en nauwelijks weken meer op een daadwerkelijke aanvang met het herstel der bedrijven kan wachten. Men heeft reeds te lang „potver- teerd". Welnu, wy leven nu één maand na de plechtige ondertekening op Rijswijk en men is eerst nu begonnen metpraten. Ook in het Moederland zullen de berich ten wel doorgedrongen zijn, dat dit praten al aanstonds nieuwe moeilijkheden heeft opgeleverd. Vooral ten aan zien van de oplossing der economische vraagstukken, die tenslotte het meest urgent zijn, heerst hier weinig op timisme. Het ligt zeker niet aan de Nederlandse onderhan delaars, die even vol oprech te goodwill als deskundig zrjn. en die vele der ingewik kelde vraagstukken met een hand-omdraai in het belang van beide partijen zouden kun nen oplossen. Men staat ech ter tegenover een wederpartij die in de eerste plaats alle deskundigheid op dit gebied mist, tot overmaat van ramp zich gedrongen voelt ook ten aanzien van deze moeilijke kwesties de snaren van het volkssentiment te bespelen, en die tenslotte tegenover de Nederlanders nog altijd een geheel ongerechtvaardigde gehele1 achterdocht koestert. of zij bereid zijn te bevorde ren, dat bepaald wordt, dat met name nimmer meer dan 2 zoons uit één gezin, en be paaldelijk daar, waar die zoons in het bedrijf van het betrokken gezin arbeiden, in werkelijke dienst worden op geroepen. In 't algemeen zou het op prijs worden gesteld, wanneer de regering althans enige richt- lynen zou kunnen aangeven voor de toepassing van de vrijstelling wegens broeder- dienst. Ook werd gevraagd hoe de stand van zaken is ten aanzien van de lichtingen 1941 tot 1944. Z/i JAAR IS TE LANG. Verschillende leden achtten een diensttijd van 2% jaar te lang. Behalve dat zulks grote nadelen inhoudt voor de studie en de opleiding der dienstplichtige jongelui, wor den er .tevens voor de eco nomische wederopbouw waar devolle, soms zelfs bezwaar lijk misbare krachten aan het productieproces onttrok ken. Zij vroegen zich af, of de diensttijd niet bekort zou kunnen worden. Gevraagd werd voorts, wel ke richtlijnen zijn aangeno men voor de dienstplicht van de gewezen N.S.B.'ers en ex- geïnterneerden. Verscheidene leden konden zich met dit wetsontwerp in zoverre niet verenigen, omdat zij grote bezwaren hadden tegen het vastgestelde con tingent, dat zelfs ver uitgaat boven dat van de wet van 1938, welke immers onder oorlogsdreiging tot stand kwam, terwijl de vraag rijst of niet teruggekeerd moet worden naar het normale vredescontingent van vóór 1938, in casu 19.500 man. Explosie in Amerika. Een explosie in een "staal fabriek in New Castle in de Amerikaanse staat Delaware heeft vele slachtoffers ge- eist. Ten minste twaalf per sonen werden naar het zie kenhuis vervoerd. Paniek aan de Rivièra. Een paniekstemming maakte zich meester van duizenden bewoners van de Franse Rivièra, toen zij in het blad „De hoop v. Nice" onder schreeu wende koppen lazen, dat een grote aardbeving 't departement van de zee alpen zou teisteren. De ramp kon volgens het blad elk ogenblik ver wacht worden en de ge volgen zouden ernstiger zyn dan die van de atoombom. Velen trof fen in allerijl voorberei dingen om hun woon plaats te verdedigen. Tot diep in de nacht was een oververmoeide staf van de „Hoop van Nice" nog steeds bezig met een frequentie van twee gesprekken per minuut aan de angstige vragenstellers te verkla ren, dat het hier slechts een advertentie van een film betrof, welke bin nenkort in Nice zal wor den vertoond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 5