H.M. de Koningin eerde de gevallenen Overval op gevangenis in Palestina UIT DEPROVINCIE Franse soldaten geëerd CHEFAROX Herdenkingsdagen in Zeeland4 Vlissingen in veilige haven II Mei Moederdag- bloemendag Zuid-Beveland. Noord-Beveland Walcheren. Treffende plechtigheid bij de „Woeste Hoeve". „Wij moeten opnieuw beginnen". De herdenking van de be vrijding van ons vaderland, nu twee jaar geleden, is over al in den lande vooraf gegaan door een herdenking van de gevallenen. Uiteraard bestond zeer grote belangstelling voor de plechtigheid bij de „Woe ste Hoeve" tussen Arnhem en Apeldoorn, waar de Duitsers in 1945 een aantal verzets mensen neerschoten. Het was immers bekend, dat H.M. de Koningin de wens te kennen had gegeven deze plechtig heid bij te wonen. De Konin gin arriveerde hier Zaterdag middag tegen drie uur, in ge zelschap o.m. van de Commis saris van de Koningin in de provincie Gelderland, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford. Na de aankomst van de Ko ningin legden twee kinderen van slachtoffers, Truus de Jong en Paul Borgers uit Apeldoorn, geholpen door H. M., een groot bloemstuk bij het verzetskruis, dat op de plaats waar de fussülades plaats vonden, werd opge richt. De Koningin sprak vervol gens een herdenkingsrede uit, welke later op de dag ook per radio werd uitgezonden. Aan deze Koninklijke rede ontle nen wij het volgende: Dit is de dag van nationale bezinning. De bron, waaruit opvolgende geslachten kracht zullen putten tot het in natio nale eensgezindheid verwe zenlijken van de taak, die ook de gevallenen voor ogen stond: de vernieuwing van ons volksbestaan. Hier, bij de „Woeste Hoeve", sta ik op heilige grond, op één dier on telbare plaatsen over de ge hele wereld verspreid, waar zij, die voor vrijheid en ge rechtigheid streden, het offer van hun leven hebben, ge bracht. Het komt er op aan, dat geen kloof ontstaat tussen hen, die vielen en ons, die hun taak moeten voortzetten. Wij moeten aan hen denken als zijnde temidden van ons en vragen: Wat verwachten zij, dat wij doen zullen? Zij zullen ons antwoorden, dat wij ons niet ter neer mogen laten slaan door de teleur stelling, die gevolgd is op de te hoog gespannen verwach tingen, welke wij allen van de naoorlogse tijd hebben ge koesterd. Te simpel hebben wij ons gedacht het herstel van een wereld, welker ontreddering voor de oorlog reeds duidelijk aan de dag was getreden. Wij hebben een opgave onder schat. waarin wij, oudere ge neratie, als wij niet ruiterlijk erkennen, reeds toen hebben gefaald. Wij moeten opnieuw beginnen en de jongeren vra gen ons te helpen. Ons volk is heel arm ge worden. Er is is nog steeds een ontstellend gebrek aan kleding en huisraad. Het te kort aan woningen zet een domper op het dagelijkse le ven. Vooral van talloze huis- (Ingezonden mededeeling) Gewoon maagzout werkt te sterk! Wanneer U gewoon maagzout ge bruikt, loopt U groote kans, dat ,U te veel maagzuur inééns bindt. Gevolg.... vorming van nieuw maagzuur, opnieuw een grootere dosis maagzout enz. Dus van kwaad tot erger. CHEFAROX geactiveerd colloidaal aluminium hydroxyde - bindt alléén het over tollige maagzuur en vormt géén nieuw maagzuur. Het zuureven wicht in de maag wordt niet Verstoord. t L2S per doos Chefaro, Rotterdam (Ingezonden mededeeling). vrouwen. Het belet vele jon ge mensen een gezin te stich ten. Maar er is ook een andere zijde aan de werkelijkheid. In onze havens, in de fabrieken, in de mijnen, in de landbouw en het verkeer en op vele an dere gebieden worden iedere dag opnieuw, in eerbied voor een gemeenschappelijk doel, persoons- en groepsbelang on dergeschikt gemaakt aan wat het belang van ons land vraagt. Daar vindt men de sa menwerking. Op de 'jongeren rust een grote taak in het gezond ma ken van de zieke samenle ving, niet alleen in ons vader land, maar ook in onze Wes- tersche wereld. Versterkt de broederband met kameraden in andere landen. Maak zelf uw plannen en voert ze uit langs democratische weg ieder op eigen wijze. Met de warmte van mijn hart sta ik achter u. Laat ons op deze dag aan de gevallenen plech tig beloven voorwaarts te gaan en te werken, ieder op de plaats waar hij gesteld is, aan de vernieuwing van ons vaderland. Daarop klonk het door al len gezongen „Wilhelmus". De Koningin begroette toen de minister van marine, die namens de regering een gro te krans bij het gedenkteken legde. Vervolgens legde de Commissaris der Koningin in Gelderland een krans. Ieder kreeg daarna gelegenheid een bloemenhulde te brengen, waarvan zeer velen gebruik maakten. HERDENKING IN DE RIDDERZAAL. Vanwege de „Commissie Nationale Herdenking 1940 1945" werd een herdenkings bijeenkomst in de Ridderzaal te 's-Gravénhage gehouden, die werd bijgewoond door H. K.H. Prinses Juliana en Z.K. H. Prins Bernhard. Prof. mr. R. Kranenburg opende deze herdenking en zeide, dat het Nederlandse volk nooit het geloof aan de heiTijzing van Hebt u een sigarenbandje Deze vraag gesteld door een zoontje van een Staphorster wethouder, moest de Engelse am bassadeur Sir Nevile Bland bij een 'bezoek aan dit dorp ontkennend be antwoorden. Hij beloofde echter een paar te stu ren. Dezer dagen ont ving het jongetje een pakje met sigarenband jes. Het mooiste exem plaar draagt de hand tekening van Winston Churchill. ons vrije volksbestaan ver loor. In dit onwrikbare ver trouwen ging H.M. de Konin gin ons voor. Eindelijk zege vierde het recht, maar de be taalde prijs was zeer hoog. Ter herdenking van hen, die de strijd niet mochten over leven, verzocht prof. Kranen burg de aanwezigen eenige ogenblikken stilte in acht te nemen. Vervolgens werd een pro gramma afgewerkt, waaraan verschillende kunstenaars hun medewerking verleenden. OP DE GREBBEBERG. Ook op de militaire be graafplaats op de Grebbeberg vond een treffende herden king plaats, waarbij generaal Winkelman een korte toe spraak hield, waarin hij de verraderlijke overval van de Duitsers in Mei 1940, in her innering bracht. Uit de grond van ons hart, aldus generaal Winkelman, gevoelen wij be hoefte hier een eresaluut te brengen aan hen, die hier het hoogste offer brachten, dat een mens kan geven. Wij kunnen echter niet volstaan met de doden te herdenken, maar wij hebben de plicht in hun geest voort te werken om het vaderland weer op te richten en tot bloei te brengen. Door schout bij nacht Rost van Tonningen en minister Fiévez werd vervolgens een krans gelegd, waarna onder doodse stilte het Kon. besluit werd vooi-gelezen,waarbij aan twintig gevallen militai ren een posthume onderschei ding werd toegekend, welke ten slotte door generaal Win kelman aan de nabestaanden werd uitgereikt. Klopjacht op 228 bevrijde gevangenen. Britse soldaten en politie manschappen in geheel Pales tina z\jn gealarmeerd voor een klopjacht op tweehonderd achtentwintig Joodse en Ara bische gevangenen, onder wie ongeveer tachtig Joodse ver zetslieden, die Zondagavond ontsnapt z\jn uit de gevange nis te Acre in Noord-Palesti- na, daartoe in staat gesteld door een aanslag van de Ir- goen Zwai Leoemi. De aanslag werd uitgevoerd door Joodse verzetslieden, die in een jeep en een militaire vrachtauto kwamen aanrijden en voorzien waren van gewe ren, mortieren en springstof fen. Zij bezetten het gebouw van een Turks bad, dat aan een der gevangenismuren grensde, en veroorzaakten door het tot ontploffing bren gen van explosiva een gat in de gevangenismuur, waardoor heen de gevangenen konden ontsnappen. Tegelijkertijd werd een aanval met mortie ren gedaan op een kazerne van de zesde Britse luchtlandings divisie ten Noorden van Acre, en werden Britse manschappen bij Haifa in een hinderlaag ge lokt. Wegen en bruggen in de omtrek van de gevangenis wa ren tevoren ondermijnd. Officieel is medegedeeld, dat Jeugdige arbeiders op vissersschepen. Zoals bekend is het niet ge oorloofd om personen beneden- 15 jaar of nog leerplichtig, ar beid te laten verrichten aan boord van een zeeschip, in dien daarop niet uitsluitend leden van één gezin werkzaam zijn. De districtshoofden der inspectie van de havenarbeid kunnen vrijstelling van dit verbod vexdenen voor zover betreft arbeid aan boord van vissersschepen door niet meer leerplichtige pex-sonen, die de leeftijd van veertien jaar heb ben bereikt. Walen wensen accoord met Frankrijk. Het Waalse congres, dat te Luik bijeen is geweest, heeft een motie aangenomen, waar een economisch accoord met Frankrijk wordt geest naar het voorbeeld van dat, hetwelk met Nederland werd gesloten. van de 550 gevangenen er 251 wisten te ontsnappen, name- Ijjk 120 Joden en 131 Arabie ren. Bij de verzetsdaden zijn in totaal dertien Joden en een Arabier om het leven geko men, terwijl zeven joden ge wond werden en vijf Britse soldaten en een Britse ambte naar licht gewond raakten. Zes Joden vonden de dood bij de aanslag op de gevangenis. De Irgoen Zwai Leoemi heeft aan de pers een mede deling doen toekomen, waarin wordt gezegd: „Wjj zijn er in geslaagd onze krijgsgevange nen te bevrijden". A.N.W.B. vraagt verbetering van polderwegen. De A.N.W.B. heeft aan Ge deputeerde Staten van de Pro vincie Zeeland verzocht maat regelen te willen treffen voor het herstel van de in zeer slechte staat verkerende we gen in de Lovenpolder, Wil lemskerkepolder en Nieuw Neuzenpolder, gelegen op het grondgebied van de gemeenten Hoek en Terneuzen. Muziekconcours op Schouwen. De bond van muziek, en zangverenigingen op Schouwen zal dit jaar weder een con cours houden. Als uitnodigen de ver. treedt op „Kunst en Eer". De datum zal nog nader worden vastgesteld. Tot vooi-- zitter van het bondsbestuur werd gekozen de heer C. A. Swenne te Ouderkerk, tot se- ecretarls de heer P. S. van Donge te Dreischor. Panamese tanker eindelijk vlot gekomen. De Panamese tanker „Motor Car line" is wel zeer ongeluk kig geweest. Nadat Vrijdag nacht een poging was gedaan om met 11 sleepboten het schip vlot te trekken en dit niet gelukte, is men begonnen het schip te lichten door 2000 ton over te laden in lichters die inmiddels uit Antwerpen aangekomen waren. Daarna heeft men Zaterdagmiddag op nieuw getracht het schip los te trekken doch wederom zon der resultaat. Zaterdagnacht heeft men, nadat er nog meer olie was gelost wederom ver geefs getracht het schip van de Ballastplaat te trekken. Zondagmiddag omstreeks één uur maakten de sleepboten wederom vast om het schip uit zijn moeilijke positie te verlos sen. Deze keer slaagden de sleepboten er eindelijk in het schip tegen half vier vlot te slepen. Met assistentie van 4 sleep boten is het schip naar Ant werpen gestoomd om daar de stook- en smeerolie verder te lossen. DODEN-HERDENKINC TE BRESKENS. VAN LEGER EN MARINE. De officiële Zeeuwsch- Vlaamse dodenherdenking van het leger en de marine had plaats te Breskens. Aanwezig waren de Com missaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, de meesteburgemeesters van West Zeeuwsch-Vlaanderen, kolonel Koole, territoriaal be velhebber in Zeeland, luite nant ter zee le klasse Vier hout van de mijnopruimdienst majoor Dekker van het „Bombdisposal" Zeeland. Nadat de ere-compagnie van het derde regiment infante- uit Roosendaal een carré had gevormd, herdacht ma joor Koole de zowel van mi litaire als burgerlijke zijde gevallenen. Burgemeester Eekhout van Breskens, gaf een overzicht over de Zeeuwsch Vlaamse geschiede nis, herdacht de bezettings jaren en de bevrijding en hen, die hxxn leven gegeven hebben. Mevrouw van den Broecke- de Man droeg een verzets gedicht voor. De plechtigheid werd opge luisterd met zang van Va- leriusliederen. Weer een stroman in Borssele. Het oude gebruik van een „stroman" is Zaterdag te Borssele weer in ere hersteld. Die dag werd een der onge huwde inwoonsters 30 jaar en dit is blijkbaar voor bekenden aanleiding geweest om wat in meer dan 30 jaar ter plaatse niet was voorgekomen, bij de woning van de jarige een pop van stro neer te zetten, die als vrijer dienst moest doen. Ds. W. Reus met emeritaat. Het provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft aan ds. W. Reus, Ned. Hervormd predi kant te Westkapelle, met in gang van 1 Mei 1947 emeri taat verleend. Ds. Reus heeft als predikant niet minder dan 41 dienstja ren, waarvan 34 in Westka pelle. Ernst en opgewektheid. Zaterdagavond had te Mid delburg de dodenherdenking plaats. Te zes uur werden de vlaggen halfstoks gehesen en half acht verzamelde de stille omgang zich bij de Hoge brug. Op het kerkhof werd stilte in acht genomen werden bloemen neerge legd op de graven. Tenslotte waren er herdenkingsdiensten in de Oostkerlt, de Hofplein- kex*k en in een bijeenkomst in het concertgebouw.' De nationale feestdag is in de Zeeuwse hoofdstad sober, maar vol opgewektheid ge vierd. De stad was versierd met vele vlaggen. Des mid dags werd de knobbelrit voor motoren gehouden en een af- standsmarsch van Achilles. Om 3 uur startte het tam boers- en pijperscorps „Ju liana" voor èen muzikale wandeling. Het avondpro gramma begon met een open luchtconcert op de markt, die versierd was met honderden lichtjes. De avond werd be sloten met een fakkeloptocht van „Onda", waaraan ook de padvindersband deelnam. Hier volgen de namen van de eerste tien winnaars der "knobbelrit: B. den Toonder 29 pt.; C. Louise, 29 pt.; F. Leijnse, 28 pt.; L. v. Liere, 28 pt.: F. W. Priester, 26 pt.; Allewijn, 25 pt.; mej. Graaf Eiland, de enige dame, die als rijdster aan de tocht deelnam, 25 pt.; R. Brand, 25 pt.; C. Cornelisse, 24 pt.; de Munck, - 24 pt. TE VLISSINGEN. Ondanks de stromende re gen bestond voor de stille omgang veel belangstelling. Bij de H.B.S. werd de stoet geformeerd, waarna op het kerkhof twee minuten stilte in acht werden genomen, twee coupletten .van het Wil helmus werden uitgevoerd Vliss. Oratoriumver- bloemen werden door de eniging e: neergelegd. Geheel anders was de sfeer op Maandag, toen vol opge wektheid de nationale feest dag werd gevierd. Er waren vele vlaggen -en in het Bellamypark heerste des ochtends een gezellige drukte bij de community- singing met begeleiding van de harmonie „St. Ceacilia". Des middags waren er op verschillende punten jeugd- spelen en op de feestterreinen werd opgewekt gemusiceerd, 's Avonds was er een druk bezocht concex't in het Bella mypark. TE GOES. Op de Markt te Goes ver zamelden zich de deelnemers aan de stille omgang. Bij het kruis op het kerkhof, dat de plaats aangeeft waar de oor logsslachtoffers begraven liggen, werd een grote krans en bloemen neergelegd. Na dat de klok had. opgehouden te luiden werd een minuut stilte in acht genomen. De nationale feestdag is ook te Goes met grote op gewektheid gevierd. Er werd druk gevlagd. De interkerke lijke bijeenkomst op de Markt kon niet doorgaan aangezien tussen de organiserende groe pen een meningsverschil was ontstaan. In verband daar mee ving het jeugdcorps „Excelsior" reeds te half elf zijn tocht door de stad aan. Des middags waren er op de Markt aantrekkelijke sport wedstrijden, waarbij het pij perscorps zorgde voor mu ziek. „Octavo" kwam met een alleraardigst coxxcert in de tuin van het Schuttershof. Daar deed zich ook Euphonia horen en er werd gemeen schappelijk gezongen onder leiding van de heer Jan Kou semaker. Het was een echt Nederlands feestelijk samen zijn. Des avond was er een mu zikale rondgang van Eupho nia en Hosanna. Driewegen DE RAAD BIJEEN. Dinsdagavond vergaderde de Raad van Driewegen. Voor de werkcommissie van onderzoek voor het Zieken- huisvraagstuk op Zuid- en Noord-Beveland wordt f 0,02 per inwoner beschikbaar ge steld. Een verzoek van de Ver eniging voor Vreemdelingen* verkeer om een jaarlijkse bij drage werd afgewezen. Besloten werd om de vuil nisbelten in de gemeente op te ruimen. B. en W. zullen in een volgende vergadering met een voorstel komen om die zaak nader te regelen. B. en W. werden gemach tigd om een aanvang te ma ken tot het bouwen van en kele huizen voor het bouw plan 1947. Colijnsplaal AFSCHEID DS. VEENSTRA. Zondag nam Ds. Veenstra, Geref. predikant te Colijns- plaat, na een ambtsperiode van ruim 13 jaren aldaar, afscheid van zjjn gemeente in verband met zijn vertrek naar de Ge reformeerde Kerk van Mariën- veld. Ds. Veenstra had tot tekst gekozen Deut. 30 19 en 20a. Na de predicatie richtte Ds. Veenstra zich tot de kerke» raad, de aanwezige autoritei ten en tot zijn gemeente. Namens de kerkeraad en dö gemeente heeft de heer A. van der Wal de scheidende leraar toegesproken en werd hem toegezongen Ps. 121 4. Afscheidswoorden werden vervolgens gesproken namens de classis, namens de naburige kerken, door Burgemeester Schuyt, door de voorzitter van door de Herv. predikant te Co- het Ned. Bijbelgenootschap en lijnsplaat Ds. Kluyver. Het kerkgebouw was over vol. Indrukwekkende plechtigheid te Kapelle. Terwjjl een sombere, alles doordringende regen mono. toon uit de grauwe lucht neerviel, vond in het mooie Bevelandse dorp Kapelle op de avond der herdenking van Onze gevallenen een aangrij pende dodenverering plaats, waaraan bijna de gehele be volking deelnam. Deze her denking gold de Franse mi litairen, die in de strijd met de Duitsers bij Kapelle hun leven gaven, doch zij gold daarnaast tevens de geval len Nederlandse militairen en door oorlogsgeweld om gekomen burgers. Tot de genodigden van deze plechtigheid behoorden kolonel Jouet, militair attaché, die de Franse ambassadeur vertegen, woordiger, de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, na mens het provinciaal bestuur, de heer Posthuma, lid van het comité Nationale Her denking 19401945 en ds. Jos pin, Waals predikant te Haar lem. Zij werden door de bur gemeester van Kapelle, de heer H. G. van Suijlekom en de an dere leden van het gemeente bestuur ten x'aadhulze ontvan gen. Vervolgens begaf het ge zelschap zich naar het kerk- T.S.C. kampioen van de 2e klasse A. Steen en Clinge delen. HelmondDe Baronie 4 0; B.V.V.Noad 4—0; Vlis singenV.V.V. 32; Longa Willem H 0—0. B.V.V. heeft getoond wer kelijk de sterkste te zijn en met niet twijfelachtige cij fers Noad uit te schakelen. Het moet nu voor de Bosse- naren een koud kunstje zijn om tegen Helmondia de nog benodigde punten binnen te halen en deze keer eens niet op de eindstreep geslagen te worden. Helmond is uit de slagen en in de ontmoeting De Baronie D.N.L.—R.K.T.V. V. zal te zijner tijd moeten worden uitgemaakt wie de rode lamp definitief in han den krijgt. Het laatste be richt is het beste en wel, dat Vlissingen door enthousiast spel en taaie vasthoudend heid V.V.V. heeft weten te weerstaan en door de volle winst aan alle twijfel een eind heeft weten te maken. In de plaatselijke derby verprutste Willem H door een gelijk spel goeddeels zijn kan sen. BW 18 14 2 2 43-13 30 NOAD 19 12 4 3 41-26 28 Willem n 19 13 2 4 46-20 28 Longa 20 7 7 6 41-31 21 NAC 16 7 2 7 41-30 16 VW 18 7 2 9 38-37 16 Vlissingen 19 5 5 9 27-47 15 Helmond 18 6 2 10 28-42 14 Helmondia 17 4 4 9 19-30 12 Bar. DNL 18 4 2 12 20-54 10 RKTW 18 4 2 12 26-40 10 2e klasse A. T.S.C.De Zeeuwen 30; HeroMiddelburg 1—1; Alli anceDosko 3—1; Goes— Biervliet uitgest.; Internos Breskens uitgest. De reeds lang verwachte slag is gevallen en daarmee is het kampioenschap in Oosterhout terecht gekomen. Er zal weinig meningsver schil over bestaan of de kam- pioensvlag wel op de juiste plaats wapperde. T.S.C. toch is ongetwijfeld de beste ploeg van 2A en heeft de titel zeker verdiend. Middelburg be nut de resterende onbelang rijke wedstrijden voor het ne men van proeven en van die kant bekeken is het resul taat tegen Hero lang niet slecht. TSC Goes DOSKO Alliance De Z. 21 17 4 19 12 4 19 13 1 20 10 5 17 12 0 Middelburg 19 7 5 RBC Internos Breskens Hero Terneuzen Biervliet 0 88-27 38 3 55-30 28 5 74-46 27 5 51-29 25 5 45-i32 24 7 33-33 19 20 8 1 11 50-53 17 19 4 7 8 33-44 15 18 5 3 10 33-50 13 19 4 5 10 49-70 13 19 3 2 14 36-56 8 20 1 1 18 24-101 3 3e klasse E. M.O.C.—R.K.F.C. 3—3; BurghO.D.I.O. 0—3; Zie rikzeeSteenbergen 32; R. C.S.—Robur 3—1; E.M.M.— Yerseke afgek. Zierikzee nam met dezelfde cijfers waarmede in Steen bergen verloren werd, revan che. Burgh stond voor de taak om de nederlaag zo klein mogelijk te houden en dit is wonderwel gelukt. Dat R.C.S. met Robur niet al te veel moeite zou hebben lag voor de hand. Toch blijkt het verstandig te zijn voor de Souburgers om de moed niet op te geven en taai vol te houden, want het onwaar schijnlijke gebeurde, n.l. dat M.O.C., algemeen als de sterkste gedoodverfde in 3E, een punt liet zitten in de plaatselijke strijd tegen R.K. F.C. M.O.C. is dus niet on overwinnelijk en meerdere struikelingen zijn altijd nog mogelijk. Door de overwin ning van R.K.F.C. verhuist E.M.M. naar de onderste plaats, doch met een Mhter- stand van drie wedstrijden resp. vier voor Yerseke be hoeven de Zeeuwse clubs zich nog niet al te ongerust te maken, temeer waar het ons een laatste stuiptrekking van de Bergenaren in de plaat selijke leek. RCS ODIO MOC Zeelandia 13 Zierikzee 14 Steenb. 17 Burgh 14 Robur 16 RKFC 16 Yerseke 12 EMM 13 strijd tegen M.O.C. 17 13 1 15 12 1 15 11 3 9 1 3 51-21 27 2 63-21 25 1 65-23 25 3 39-19 19 6 2 6 23-24 14 5 2 10 30-44 12 4 19 24-50 9 4 1 11 31-53 9 2 4 10 21-48 8 3 18 29-39 7 2 3 8 16-50 7 3e klasse F. HoofdplaatHontenisso 3 3; OostburgCorn. Boys 0 0; SteenClinge 22; SchoondijkeAxel 12; Sluis kilHulst 33; IJzendijke Aardenburg 51. Steen maakte van de ge legenheid gebruik om een puntje op Clinge uit te lopen door in eigen huis tegen de leiders een gelijk spel te for ceren. Axel, dat in Schoon dijke met een benauwde over winning uit de strijd kwam, vaart daar ook wel bij. Clin ge heeft nog twee moeilijke wedstrijden (Sluiskil en Oost burg) voor de boeg, terwijl Steen, Schoondijke, Aarden burg en Hontenisse) en Axel (Hulst, Sluiskil en Hoofd plaat) het misschien iets ge makkelijker hebben. Het kon hier nog wel eens op beslis- singswedstrijden uitdraaien. De verdeling der punten tussen Hoofdplaat en Hontenisse is normaal, terwijl Corn. Boys en Oostburg de weelde van doelpunten geen van beide kenden en daarmee ook al de winst deelden. Verdienstelijk was nog het resultaat van Hulst in de moeilijke uitwedstrijd tegen Sluiskil. IJzendijke, dat zich de laatste weken keurig her stelt, sloeg Aardenburg. 3e klasse F Clinge 20 14 3 Axel 19 14 0 Steen 19 12 3 Oostburg 17 9 4 Corn. B. 19 Honten. 20 Sluiskil 17 Hoofdpl. 16 Hulst 19 Aaardenb. 19 IJzendijke 20 "Schoond. 19 3 56-25 31 5 71-24 28 4 51-31 27 4 52-38 22 6 52-41 20 7 58-57 20 5 43-39 19 6 42-45 18 9 38-47 17 3 2 14 34-76 8 4 0 16 41-71 8 3 0 16 «23-67 4 7 7 6 7 5 8 2 7 3 Twee winstpunten in minde ring wegens niet opkomen. Res. 2e klasse E. Terneuzen IIBreskens H 4—1; Dosko II—R.C.S. II 3 2Steenbergen IIM.O.C. II 4'3; De Zeeuwen H Middelburg II afgek.; Vlis singen IIGoes II afgek. Terneuzen II had geen moei te met Breskens II en zet de achtervolging van Dosko II onverdroten voort. De Bergenaren echter plukten uit de ontmoeting tegen R.C.S. II ook weer twee puntjes, al was de prestatie van de Sou burgers prima en brachten zij er meer van terecht dan we hadden verwacht. Toch een dapper ploegje, die R.C.S.- reserves. M.O.C. II speelde een pittig partijtje in Steen bergen. doch moest, ondanks de betere papieren toch los laten. plein, waar een groot gedeelte van de bevolking en vertegen woordigers van plaatselijke verenigingen, w.o. de padvind- sters, benevens nabestaanden van gevallen inwoners, zich hadden opgesteld'. Om half acht, terwijl de to renklok haar zware stem liet horen, vertrok de stoet naar het kerkhof, dat buiten het dorp is gelegen. Voorop bega ven zich de nabestaanden, hierachter de genodigden en vervolgens circa 700 belang stellenden. Als een lange don kere slinger bewoog zich de stoet in eerbiedige, door het bronzen klokgelui geaccentu eerde stilte, langs de vruchtba re akkers en de bloeiende fruitbomen. Op de begraaf plaats bij de plek. waar een voudige withouten kruisen aanduiden, waar de Franse soldaten rusten, werden bij het eenvoudige monument kransen in de Franse kleuren neerge legd door kolonel Jouet na mens de ambassade, de heer Posthuma na mens het comité Nationale Herdenking en enige militairen namens ons leger. De Commis saris der Koningin en de bur gemeester van Kapelle legden bloementuilen neer namens het provinciaal bestuur en het ge meentebestuur. Toen ook de bevolking een bloemengroet aan de gevalle nen had gebracht en het klok gelui verstomde, werd op een trompet het signaal Geef Acht geblazen, waarna twee min. stilte in acht werd genomen. De plechtigheid werd besloten met het zingen van het Franse en het Nederlandse volkslied door het zangkoor Sursum Corda. Om half negen werd in de oude, geheel gevulde Ned; Herv. Kerk een dankdienst ge houden. In deze dienst werden toespraken gehouden door ds. J. E. Drost, .predikant te Ka pelle, ds. Jospin, die zelf tij dens de oorlog als officier in het leger heeft gediend en die de Hollandse families namens de Franse families toesprak. Middelburg „DAS LIED VON DER GLOCKE". De koninklijke zangvere niging „Tot Oefening en Uitspanning", directeur Joh. H. Caro, voert Woensdag 7 Mei a.s., des avonds te 8 uur in de concertzaal te Middel burg uit Max Bruch's Orato rium „Das Lied von der Glocke" met medewerking van solisten en orkest. KOPEREN LAGERS GESTOLEN. De politie te Middelburg maakte proces-verbaal op te gen een zekere P. B. uit Dom burg, die een aantal koperen lagers, welke door de firma N.V. P. te Middelburg in de bezettingstijd waren verstopt, had opgegraven en had mee genomen. De dief verkocht zijn buit aan J. N. De diefstal kwam uit, toen de politie de ze N., die overigens volkomen ter goeder trouw deze koop had gesloten, aanhield, terwijl hij de gekochte lagers in zak jes vervoerde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2