sanatogen Bouwmateriaal verdwijnt uit Zeeuwsch-Vlaanderen 265.000 Nelerlanfers vielen in de oorlog. /wlfvirdAecf LAATSTE NIEUWS UIT DE PROVINCIE ZUID-BEVELAND Piatte'andsvrouwen bijeen Walcheren. Protest te Biervliet. De afdeling- Biervliet van de Vereniging West Zeeuws Vlaanderen verga derde onder voorzitter schap van de heer M. Maas en in deze vergade ring kreeg de heer Bols uit Oostbnrg gelegenheid verscheidene klachten over de wederopbouw te be spreken. De heer Bols sprak over de vergoeding van de huisraad- schade, de vergoeding van de bedrijfsuitrusting en de nieuw bouw. Met de opgaven van de huis- raadschade is ontzettend ge knoeid. Van hogerhand moest de uitgifte van schadeboekjes worden stopgezet. In dit verband wijst spr. op het onvoldoende werk van het bureau verzorging oorlogs slachtoffers, dat nog steeds de zogenaamde sheaf-goederen niet heeft verrekend. Een eerste vereiste is ech ter, dat de knoeiers er uit ge haald worden. Wat bedrijfsgoederen en uit rusting betreft wees spr. op het voordeel van factuur- overleggen. Over de nieuwbouw zeide hg, dat van een eigenlijke De besten uit het volk. Blijkens een publicatie van 't Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie zijn in ons land in totaal 265.000 mensen ten ge volge van de oorlog om het leven gekomen. Hiervan werden er 2000 ge fusilleerd; 4000 stierven in con centratiekampen e.d., 4000 sneuvelden in militaire dienst bij de landmacht en 2600 bij de marine. Van de 16.000 poli tieke gevangenen kwamen er 11.000 om het leven. 114.000 van de 120.000 gedeporteerde Nederlandse Joden keerden niet terug. Van de 380.000 ge deporteerde arbeiders kwamen er 34.000 om het leven. Bij de bombardementen in Nederland waren 22.000 slacht offers te betreuren. 25.000 per sonen stierven in de honger winter ten gevolge van onder voeding. In de Japanse in terneringskampen stierven 25.000 personen. Naar 90.000 personen uit al deze groepen wordt door het Rode Kruis nog steeds gezocht. Met 265.000 slachtoffers d.i. pl.m. 3c/o van de bevolking, staat Nederland helaas ver hoven andere landen. Voor de Ver. Staten met hun 14 x zo grote bevolking, bedraagt het aantal slachtoffers bijv. 400.000, voor Groot Brittannië, ine- de Dominions, 500.000. Kuslan(] bereikt een nog ho ger percentage clan Nederland; dit land verloor van zijn 180 millioen bewoners er niet min der dan zeven millioen. In een laiul als het onze is het verlies nog groter, omdat een belang rijk deel van de slachtoffers tót de besten uit het volk be hoorden. (Ingezonden mededeeling) TEGEN:»Hoofdpljn, migraine, kiespijn, koorts, verkoudheid, griep, rheumatiek. zenuwpijnen, maandpijnen. Doosjes van 20 comprimés,overal ver krijgbaar. Drogerijen Mij. Mijdrecht. (Ingezonden mededeeling) Voorjaarsmoeheid 'In het voorjaar zijn velen niet opgewassen tegen de moeite en zorgen van dagclijkschc beslom meringen De winter heeft de reserves verbruikt cn de zomer zon komt nog niet te hulp. Maar Sanatogen kan U helpen. Reeds na een kort maar regelmatig ge bruik van Sanatogcn verdwijnen Uw moeheid cn dat lusteloos gevocL Ze maken plaats voor geestelijke frischheid en licha melijk welzijn. Begin nog heden Sanatogcn te gebruiken cn voor- jaarsmocheid zal voor U niet bestaan. HeI iinuwiUriend bouwplïeht geen sprake is. Waarom wordt in Zeeuws Vlaanderen minder gebouwd dan in het Noorden? Waarom worden hier bouwmaterialen weggehaald? Spr. vraagt zich af of het bedrijfschap daartus sen zit en wijst er op, dat de vereniging geen kans heeft ge had tijdens het bezoek van mi nister Neher met hem in con tact te komen. Spr. wekt op tot aansluiting bij de vereniging. De voorzitter dankte de heer Bols voor zijn uiteenzetting. Daarna werd de vraag be sproken of Biervliet een bad gelegenheid nodig heeft. Beslo ten werd een verzoek tot B. en W. te richten opdat de be volking gelegenheid zal krij gen het badgebouw in het ba rakkenkamp te gebruiken. Geen nageslacht. David Lilienthal, voorzitter van de Amerikaanse commis sie voor de atoomenergie heeft gisteravond het Amerikaanse volk gewaarschuwd, dat indien het vraagstuk van de atoom energie niet oordeelkundig ge noeg behandeld zou worden, men zich geen zorgen meer hoefde te maken over de be- snotting door het nageslacht, daar er misschien geen nage slacht meer zou zyn. De 1 Mei-viering. Te Parijs hebben onder lei ding van Maurice Thorez, lei der der communisten en vice- premier van Frankrijk, onge veer 100.000 mensen een mars door de straten gemaakt ter viering van de 1-Mei dag. Er zijn grote verschillen bij de 1-Mei viering" in de ver schillende landen op te mer ken. Te Moskou werd een gro te militaire parade gehouden. Te Hamburg hadden de de monstranten honger en voer den spandoeken medq, waarop zij om meer voedsel vroegen. 7" Madrid moest de viering b'-ielijk geschieden. Zij ken- r- -rkte zich door de versprei ding van een clande*-'m ma nifest door de socialisten. In Berlijn was het minder druk clan een jaar geleden. De uit gestoken vlaggen konden het vele puin niet bedekken. Er was weinig enthousiasme. In Wenen vroegen 150.000 socia'isten vrede, vrijheid en brood en de terugkeer van de krijgsgevangenen. De commu nisten eisten daarentegen nieuwe verkiezingen en afre kening met de fascisten. In Warschau drongen de so cialistische leiders aan on sa menwerking met de commu nisten en andere linkse par tijen. In Turkije was het een offi ciële feestdag. De feestelijk heden te Istanboel werden ge combineerd met de verwelko ming van het Amerikaanse vlooteskader, dat Vrijdag zal binnenlopen. In Joego-SJavië is druk feest gevierd. 200.000 mensen mar cheerden gedurende zes uur door de straten van Belgrado. Maarschalk Tito en andere re geringspersonen namen de pa rade af. In Denemarken hadden de vakverenigingen overal verga deringen georganiseerd. Onge veer 40.000 mensen begonnen de vergadering te Kopenhagen met 2 minuten stilte ter her denking van koning Chris- tiaan. In Nederland werd de 1 Mei dag heel kalm gevierd met vergaderingen. Handdruk van vijf geslachten van Oranje Slechts weinige Ne derlanders zullen er zich op kunnen beroemen, dat zij van vijf geslachten van het Huis van Oranje een handdruk hebben ontvangen. Toch is er zo iemand. Het is de luitenant, generaal b.d. jhr. W. Roëll, die tijdens een voordracht te Arnhem vertelde, dat een derge lijke handdruk te hebben ontvangen van Pring Frederik, van Prins Hendrik (de broeder van Koning Willem Hl van Koning Willem IK van H.M. de Koningin, van H.K.H. Prinses Ju liana en van de Prinses jes Beatrix en Irene. De Staatsloterij. De 100.000 en de 50.000, 5e KLASSE (3e TREKKING) 100.000 2106 50.000 19669 1000 13128 16587 19061 21498 400 1457 4579 9603 12993 13292 200 7192 9794 11696 21396 100 2180 2217 4353 5476 5897 7622 8033 18967 19841 Burgemeester van Den Haag Waarschijnlijk zal tot burge meester van 's-Gravenhage worden benoemd Mr. W. A. J. Visser, thans burgemeester der gemeente Zeist. Mr. Visser, werd 7 Maart 1904 te Beek (Gem. Ubber- gen) geboren. Hij bezocht het gymnasium te Utrecht en het Chr. lyceum te Zeist en stu deerde aan de R.U. te Utrecht. Na eerst als reserve-officier te hebben gediend bij het regi ment veldartillerie voltooide hij in 1928 zijn studie door het afleggen van het doctoraal examen. In 1931 werd hij werkzaam als w.n. ambtenaar bij het O.M. te Arnhem en te Wageningen. In 1931 kwam hij op 'de gemeente-secretarie te« Gorssel teneinde zich in de gem. administratie te bekwa men. In 1932 volgde zijn be noeming tot burgemeester van Avereest. In 1937 vertrok hij als burgemeester naar Soest en 1939 werd hij burgemeester van Zeist. De nieuwe burgemeester van 's-Gravenhage is lid der Ned. Herv. kerk en de Chr. Hist, beginselen toegedaan. Voor de vierde maal ontvlucht. De Bergen op Zoomse re cherche wist in de eerste helft van Februari de hand te leg gen op de beruchte „zwarte van Meel" een SS-cr, die reeds driemaal uit een internerings kamp wist te ontsnappen. Za terdag jl. gelukte het hem voor de vierde maal te ontko men. Hij was van uit het kamp Laren overgebracht naar Heerle (nabij Roosendaal) om de begrafenis van zijn moeder te kunnen bijwonen. De SS-er ontsnapte, toen een bewaker hem toestond van het toilet gebruik te maken. De familie van de ontvluchte belette de bewaker de vuurwapenen te richten op „de zwarte". De Bergen op Zoomse politie werd gewaarschuwd, die op haar beurt de grensposten alar meerde daar vermoed werd, dat de voortvluchtige naar België zou uitwijken. Tot nu toe heeft rrten hem echter nog niet kunnen arresteren. Het Franse kabinet. Naar verluidt, is in de Fran se ministerraad besloten, dat premier Ramadier Vrijdag in de Kamer een vertrouwens kwestie zal stellen met betrek- Icing tot de economische po litiek der regering. Koning Leopold. Naar van betrouwbare'' zij de wordt vernomen, is hèt bericht, dat door een buiten lands nieuwsbureau is ver spreid en volgens hetwelk koning Leopold afstand van de troon zou doen ten voor- deele van Prins Boudewijn, van alle grond ontbloot. Belgische bezuiniging. De Belgische minister van Acker kondigde een vermin dering van het Belgische spoorwegpersoneel aan met 7000 man. Het radioperso- neel wordt met 10 ver minderd. Londense haven werkt weer De Londense havenarbei ders hebben tijdens een mas sa-bijeenkomst Donderdag middag met grote meerder heid besloten Vrijdag het werk te hervatten. Brand in de haven van Priok. Donderdagavond is in de ha- ven'van Tandjong Priok brand uitgebroken. Door onbekende oorzaak is brand ontstaan in de loods, waarin de lading rubber van de „Martin Behr- man" was opgeslagen, waarna de tweede haven ontruimd moest worden. De partij rub ber lag in deze loods opgesla gen sinds het schip in Maart werd gelost. De „Oranje" van de maatschappij Nederland die gedokt werd, loopt thans nog geen gevaar, doch de „Mod- jokerto" van de Rotterdamse Lloyd moest worden wegge sleept. Het vuur is nog niet geblust. De schade te Priok wordt op een millioen gulden geschat. Er bestaan ernstige vermoe dens van sabotage. Gedood door extremisten. Het hoofd van de opspo ringsdienst overledenen in Ned. Indië, H. van der Hart, heeft aan Aneta medege deeld, dat in de periode tus sen de Japanse capitulatie en heden door extremistische woelingen 2700 Europeanen als vermist moeten worden beschouwd. H.M. de Koningin op de Woeste Hoeve. Zoals gemeld zal H. M. de Koningin 3 Mei de herden kingsplechtigheid op de „Woeste Hoeve" bijwonen. Dezelfde dag zullen verte genwoordigers der Koningin kransen leggen op de Greb- beberg en in Den Helder. Goudbaggeren gaat voort. Uit de Nieuwe Waterweg, die zoo lang de aan boord van de gezonken loodsboot aanwezige goudschat zuinig bewaarde, werd' gisteren on nieuw een aantal goudsta ven en wel 32 stuks door de zandzuiger opge haald. Totaal zijn nu 79 stuks geborgen. Hei nieuwe spoorboekje. Nu het nieuwe Spoorboek je met de dienstregeling, wel ke 4 Mei ingaat, is versche nen, blgkt, dat er op de Zeeuwse lijn inderdaad in elke richting één trein per dag meer gaat rijden. De trein van 's-morgens half tien uit Vlissingen, welke tot dusver alleen op Maan dag en Zaterdag reed, gaat thans namelijk dagelijks, evenals die van 12 uur uit Roosendaal. Overigens bestaan de ver anderingen in hoofdzaak uit kleine verschuivingen, in de regel van slechts enkele mi nuten in de vertrektijd en van plm. 10 minuten in de tijd van aankomst aan het eindpunt, dit laatste als gevolg van de kortere rijtijd, nu over de brug bij Vlake niet meer zoo langzaam gereden be hoeft te worden. De vertrektijden in de rich ting naar Roosendaal zijn thans: Vlissingen: 5.18; 6.18; 7.30; 8.23 (tot Kruiningen): 9.20; 11.18; 12.47 (tot Kruinin gen); 13.22; 15.20; 17.18; 17.50 (tot Kruiningen); 19.21 en 22.18 (tot Goes). De trei nen van 5.18, 6.18 en 8.23 rijden niet op Zon- en feest dagen. De vertrektijden uit Middelburg zijn steeds 9 mi nuten later dan die van Vlis singen, die uit Goes 3840 min. later. Uit Roosendaal vertrekken er treinen om de twee uur, te beginnen 's-morgens om 5.50 uur. Die van 5.50 en 13.50. rijden niet op Zon- en feestdagen. Bovendien ver trekt er om 6.31 nog een trein uit Goes naar Vlissin gen en om 11.10, 15.58 en 19.42 treinen uit Kruiningen. Gelijk men ziet is er ook in de treinen van Vlissingen naar Roosendaal wel enige regelmaat, althans in zover re, dat ook hier treinen om de twee uur rijden, telkens ongeveer 20 minuten na de oneven uren. In het nieuwe spoorboekje zijn voor het eerst opgenomen de dienstregelingen van de drie veerdiensten over de Wes ter- Schelde: VlissingenBreskcns HoedekenskerkeTerneuzen en KruiningenPerkpolder. Brifse tanker vastgelopen. Donderdagmiddag tegen half een is de 6095 ton metende tanker ..British Enterprise" van de British Tank-Company te Londen, die met benzine en gasolie onderweg was van West-Indië naar Gent, voor Terneuzen op de Oostelijke havenpier gelopen. Verschillen, de sleepboten zijn van Terneu zen en Vlissingen uitgevaren om het schip uit zijn benarde positie te verlossen. Persoon lijke ongevallen deden zich, voor zover tot dusver bekend werd. niet voor. Hedenmorgen vernamen wjj, dat het Engelse tankschip „British Enterprise", dat bij Terneuzen aan de grond voer Donderdagavond laat, met be hulp van tien sleepbooten vlot gekomen is. Opbouw-orgaan voor Zeeland. Op een persconferentie heeft de directeur van de Stichting Herstel Zeeland 1945 medege deeld, dat deze stichting de vorming van een z.g. Opbouw- orgaan, dat werkt op sociaal- cultureel terrein, met alle mo gelijke kracht zal bevorderen. Dit Opbouvvorgaan wordt een afzonderlijk apparaat, dat door een personele unie met de stichting is verbonden. Zij zal gebruik kunnen maken van het apparaat van de Stich ting, terwijl de voorzitter hier van tevens voorzitter van het Opbouworgaan is. Dit heeft echter een eigen directeur en een eigen bestuur, van onderen af samengesteld uit alle orga nen in de provincie, die in al gemene zin op het gebied van sociaal-culturele hulp werk zaam zijn. Tot zijn taken be horen de zorg voor arbeidson- völwaardigen, invalidenhulp, gezinshulp en gezinsverzor ging, benevens het activeren van de instelling van cursus sen op tal van gebieden. Men stelt zich voor eerst daags een grote provinciale vergadering te beleggen, waarin al dan niet tot stich ting van het Opbouworgaan zal worden overgegaan. In de ze vergadering zal dr. Kramer, directeur van het orgaan in Drente, doel en wezen nader belichten. Indien het Opbouworgaan tot stand komt, zal de Stich ting Herstel Zeeland 1945 zich voortaan uitsluitend op econo misch terrein begeven. Herbeplanting Walcheren ving aan. Als eerste grote object van de herbeplanting is op Wal cheren de begraafplaats te Westkapelle van nieuwe bo men voorzien. Wekenlang zijn een aantal arbeiders daarmee bezig geweest en men is nu zover dat de nieuwe aanleg duidelijk zichtbaar is. Het werk geschiedde onder deskun dige leiding. Goes ONDERSCHEIDING Donderdagmorgen heeft bur gemeester W. C. ten Kate te Goes aan de. adjunct-commies ter gemeentesecretarie, de heer W. C. de Beste, de zilve ren eere-medaille verbonden aan de Oranje Nassau orde uitgereikt, welke H.M. de Ko ningin aan de heer de Beste heeft toegeken^ in verband met zijn veertig jarige arbeid ter gemeentesecretarie van Goes. SPORTDEMONSTR ATIE Maandagmiddag a.s. zal op de Grote Markt te Goes des middags te drie uur een sport - demonstratie plaats hebben. Er zal een korfbalwedetrijd worden gespeeld en daarna hebben turndemonstratics plaats. Het pijpercorps Excel sior zal zorgen voor muziek. De leiding berust bij het over koepelingscomité van de buurt verenigingen. Krabbendijke DE GE3IEENTERAAD BIJEEN. Onder voorzitterschap van de burgemeester J. Vader, PROVINCIALE VERGADERING TE GOES. Internationaal bezoek aan Zeeland. Woensdag hield de afdeling Zeeland van de Bond van Plattelandsvrouwen een alge mene vergadering ;in het Schuttershof te Goes, onder voorzitterschap van mevrouw KooijmansKrijger uit St. An- naland, die in haar openings woord in de eerste plaats de ere-voorz., mevr. Quarles van Uffort-Mulert tot de Leem- culle hartelijk welkom heette en ook de talrijke leden uit al le delen der provincie en de dames van de KEMA die in tal van plaatsen der provincie cursussen houden voor toepas sing van electriciteit enz. Het zangkoortje onder lei ding van mej. Dekker uit Goes, liet zich daarop horen en sa men werd op deze 30ste April het Wilhelmus gezongen. Tot lid van het hoofdbestuur werd herkozen mevr. Dorst— Vos uit Goes en gekozen tot afgevaardigde naar de alge- menp vergadering te Utrecht op 22 Mei, mevrouw Geluk de Jonge. WERELDVREDE Mevrouw Jekel uit Oud-Vos- semeer heeft daarna op zeer onderhoudende -wijze een inlei ding gehouden over de vraag: „Wat kunnen de plattelands vrouwen doen ter bevordering van de wereldvrede"? Zij liet Luierbonnen. Het centraal distributiekan toor deelt mede, dat aanstaan de jonge moeders, die tussen 1 October 1946 en 1 Februari 1947 een bon hebben ontvan gen voor 6 of 9 luiers, nog tot en met uiterlijk 17 Mei a.s., op door de distributiedienst be kend te maken dagen, twee bonnen resp. een bon voor drie luiers op aanvraag in ont vangst kunnen nemen. Na 5 Mei a.s. zullen aan aanstaande moeders door de distributiediensten geen bon nen C 82 voor 12 luiers meer worden uitgereikt. Met ingang van die datum zullen alle soor ten luiers verkrijgbaar zijn te gen inlevering van vier spe ciale of textielkaart-punten per stuk. In verband hiermede zullen na 5 Mei aan aanstaan de moeders in plaats van bon nen voor 12 luiers speciale tex- tiel-punten voor hetzelfde aan tal luiers worden verstrekt. De bonnen art J (9 luiers) b 081 (6 luiers), Ac (3 luiers) C 82 (12 luiers), behouden hun gel digheid. doch moeten voor 31 Mei a.s. bij de winkelier zijn in geleverd. verschillende gezichtspunten de revue passeren, om te eindi gen met een citaat 9 van Henriëtte Roland Holst en een uit „De Volken der aarde" van Kees Boëke. Besloten werd aan H.K.H, Prinses Juliana een telegram van gelukwens met Haar 38e verjaardag te zenden. HET ZEEUWSE LEVEN Na de pauze hield de heer G. Houtekamer uit Goes een met grote aandacht gevolgde inleiding over „Een greep uit het Zeeuwse leven", waarbij hij uitgaande van de berg bij Wemeldinge een rondreis door de verschillende delen der pro vincie maakte, waarbij hij de aanwezigen uit die delen ver schillende bijzonderheden over de geschiedenis van hun streek beter leerde kennen. De voorzitster heeft de heer Houtekamer dank gebracht en daarop ter ere van haar ver- iaardagmej. Dekker bloe men en een souvenir aangebo den, waarna het koortje zich weder deed horen en de aan wezigen tezamen het bondslied en het Zeeuwse volkslied zon gen. Daarna sluiting. TENTOONSTELLING In de zaal was een keurige tentoonstelling ingericht van poppen en speelgoed. De pop pen zijn gereed gemaakt in het bijzonder door het internatio naal congres van organisaties der plattelandsvrouwen, dat in September te Amsterdam wordt gehouden en het speel goed. dat ten dele handwerk van de kleuterschool is, toont wat op dat terrein goed is te noemen. Na het hier genoemde inter nationale congres krijgen de deelneemsters van buiten Ne derland gelegenheid voor een excursie door ons land, ook naar Zeeland. Kerknieuws Ds. P. MOERMAN. Wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd is aan Ds. P. Moerman, Ned. Herv. Predi kant te Nieuw Loosdrecht, met ingang van 1 Mei a.s. emeri taat verleend. Ds Moerman aanva.ardde de Evangelie-bediening op 4 De cember 1910 te Kats; vandaar vertrok hij in 1919 naar Moer- kapelle. Op 9 Juli 1922 werd hij te Stavenisse bevestigd door Ds. D. de Los van St. Philipsland. vanwaar hij op 20 Januari 1935 naar zijn tegen woordige gemeente Nieuw Loosdrecht vertrok. kwam de gemeenteraad van Krabbendijke Woensdag bij een. Tot secretaris-ontvanger werd benoemd de heer H. Bos, thans ambtenaar ter gemeente-secretarie. Op 8 Mei zal de bouw van 16 woningen worden aanbesteed en op 13 Mei a.s. het maken van een riolering. Bij de rondvraag sprak de heer van Velzen zijn vol doening uit over de woning bouw aan de Zuidweg. De raadsleden zullen Maandag deze woningen bezichtigen. De heer Zandrjk informeerde naar de verbeteringen van de weg naar de Oostdijk. De voorzitter zal hiervoor een begroting laten opmaken. MUZIKALE RONDGANG. Op de nationale feestdag zal de muziekver. „Concordia" 's avonds een muzikale rond gang maken door de gemeente Krabbendijke. Kruiningen WONINGBOUW. Dinsdagavond vond een bijeenkomst plaats in het gemeentehuis te Kruiningen, waar de heer Valk, van het provinciaal bureau voor de Wederopbouw, de financie ringsregeling 1947 voor parti culiere woningbouw besprak. Door de aanwezigen werden vragen gesteld, die spreker op duidelijke wijze beant woordde. 3orssele GEITENHOUDERS- VERENIGING. De geitenhoudersvereniging te Borssele kwam bijeen voor behandeling van de jaai*- stukken. Er was een nadeelig saldo van 27.20. Inplaats van de heer J. Corstanje werd tot bestuurs lid gekozen de heer J. Fraan- je. De contributie werd be paald op 2 per lid, het dekgeld op 2.50 en voor niet-leden- op 7.50. De heer A. Corstanje werd tot bode benoemd. Kapelle De stille omgang te Kapelle. Het programma voor de Stille Opigang te Kapelle luidt als volgt: Om 6 uur des avonds wor den aan de openbare en parti culiere gebouwen de vlaggen halfstok gehesen. De deelne mers stellen zich om 7 uur op op de Weststraat achter de Kerk. Aan liet hoofd van de stoet komt de zangver. „Sur- sum Corda", gevolgd door de Franse autoriteiten, de Com missaris der Koningin en het dagelijks bestuur der gemeen te. Dan volgen de nabestaan den van de burger-slachtoffers en daarachter de overige be langstellenden. Te 7.30 wordt onder klok gelui naar de begraafplaats gemarcheerd, waar direct be gonnen wordt met het leg gen van bloemen. Twee sec. voor acht uur zal door trompetten het sig naal „Geeft Acht" worden geblazen, zodat om precies 8 uur twee seconden volko men stilte in acht wordt ge nomen, totdat het trompet signaal „Gaat uw gang maar" geblazen wordt. Direct daarop zal de zangvereniging La Marseillaise en een couplet van het Wilhelmus zingen. Daarna zet de stoet zich weer in beweging met als doel de Ned. Herv. kerk, waar om ongeveer 8.45 uur een korte dienst wordt gehouden, waar ds. Drost en een Waals pre dikant het woord zullen voe ren. Ook in het koor der kerk en buiten het kerkge bouw zal men door luid sprekers de dienst kunnen volgen. De commissie vertrouwt, dat alle ingezetenen him dankbaarheid zullen tonen om in zo groot mogelijke getale aan deze stille omgang mee te doen. Iedereen wordt ver zocht een paar bloemen mee te nemen. Voor wielrijders van bui ten houdt de heer Joh. Wa- beke, slager, vlak bij de kerk, bergruimte beschik baar. Zeeuws Senator benoemd. De voorzitter van het Cen traal Stembureau heeft be noemd verklaard tot lid van de Eerste Kamer de heer J. Hommes (A.R.), wethouder te 's Heer Arendskerke en lid van de Provinciale Staten. De heer Hommes is be noemd in de vacature ontstaan door het overlijden van jhr. mr. van Asch van Wgck. Mr. G. A. Diepenhorst, die aanvan kelijk in deze vacature geko zen verklaard werd, aanvaard de de benoeming niet. Dit is voor het eerst na lan ge t\jd, dat er weer 'n Zeeuws Senator is. De laatste was wij len mr. de Veer te Middelburg. P.R.A. SLUISKIL GESLOTEN Dinsdag 29 April heeft de P.R.A. te Sluiskil een af scheidsreceptie gehouden. Deze afdeling is namelijk gesloten. Onder de 40 belangstellen den merkten wij op de officier fiscaal voor Zeeland, mr. J. v. d. Peyl, hoofden van de P.R. A.-afdelingen te Goes. Middel burg en Zierikzee, vertegen woordigers van de rrjkrpolitie en de oud-militair commissaris, reserve majoor Koch. De heer Stoorvogel, hoofd P.R.A. Sluiskil, gaf een over zicht van het verrichte werk. Verschillende sprekers brach ten dank aan de heer Stoorvo gel en zijn personeel. Na afloop was er een gezel lig samenzijn. Zooals men weet werden te Sluiskil 2400 dossiers van po litieke delinquenten afgewerkt. De kosten bedroegen 80 per dossier. GEMEENTERAAD VAN ZIERIKZEE. De gemeenteraad van Zierik zee besloot over te gaan tot modernisering van het huis vuil-ophalen. Er wordt een auto met zijbesturing aange schaft en 2000 vuilemmers, dae de burgerij tegen 1 per jaar moet huren. Besloten werd bet woning- plan Slabber.verf uit te brei den tot 33 woningen. Kloelinge NATIONALE FEESTDAG. Te Kloetinge zal op de Nati onale feestdag het plaatselijk muziekgezelschap des avonds te zeven uur op de markt een uitvoering geven. Eerste nieuwbouw te Middelburg. Onder gejuich ging Donderdagmiddag de vlag omhoog op het nieuwge bouwde pand van de fa. Kunst aan de Lange Delft te Middelburg. Die dag kwam dat pand onder de kap. Burgemeester Sandberg hees zelf de vlag, want het gold hier een bijzonder feit: het eerste nieuwgebouwde pand te Middelburg kreeg zijn dak. In de directiekeet op de bouwerij waren talrijke genodigden bijeengekomen om dit moment even te her denken. Daar waren burgemeester Sandberg, gemeente-secreta ris J. P. Koene, Ir. Gerber van het Streekbureau, de heer D. van Hest van Her stel Zeeland 45, de heer Geers, wethouder van wo ningvoorziening, de heer Bal- lintijn van Nieuw Walcheren en vele anderen. Na verwelkoming door de heer J. Kunst constateerde <?.c burgemeester, dat thans na het overwinnen van ve'~ moeilijkheden een mooi resul taat bereikt is. De heer Gerber herinnerde aan het geuite verwijt dat de wederopbouwdienst het bou wen van zakenpanden tegen hield. Dat is inderdaad zo geweest, want de woning bouw moest vóórgaan om de ergste woningnood te lenigen. Nu komt het bouwprobleem in een ander stadium. Finan ciële aspecten en het arbe'- dersvraagstuk zijn beslissend. Voor Zeeland dreigt een ar beiderstekort als Rotterdam niet langer bouwvakarbeiders kan afstaan. Het vreem geval doet zich nu al voor, dat men wel materiaal heeft, maar te weinig arbeiders. Dit probleem, zo besloot ir. Ger ber, moet ernstig bestudeer worden. Tribunaal Goes. UITSPRAKEN In beroep van het door ht' Middelburgse tribunaal gege ven advies is thans door hc'". tribunaal Goes geadviseerd m" W. K. K. Dieleman, advocar te Middelburg, die veroordee" was tot 4% jaar internering verbeurdverklaring vermoge en ontzetting rechten en be dieningen, te veroordelen tot 4>/? jaar internering, verbeurd; verklaring van vermogen tc'. 5000 en ontzetting reChter. R. F. M. Verstraete, 39 jaa: aannemer te Oostburg. tijd vr voorinternering, verbeurdver klaring van vermogen behalve hetgeen hij in 1940 bezat en> ontzetting. P. Daansen, aannemer te Oostburg, verbeurdverklaring van 10.000. A. L. Weemaes, 37 jaar, aan nemer te Sluis, 5 jaar interne ring met verbeurdverklaring tot 10.000 en ontzetting rech ten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 6