SANATOGEN Bouwmateriaal verdwijnt uit Zeeuwsch-Vlaanderen 265.000 Nederlanders vielen in de oorlog. kjUfvfrdAect' Schouwen en Duiveland Franse kabinetscrisis? UIT DE PROVINCIE Tholen De kinderwetgeving ZEEUWSCH-VLAANDEREN Plattelandsvrouwen bijeen Protest te Biervliet. De afdeling- Biervliet van de Vereniging West Zeeuws Vlaanderen verga derde onder voorzitter schap van de heer M. Maas en in deze vergade ring kreeg de heer Bols uit Oostburg gelegenheid verscheidene klachten over de wederopbouw te be spreken. De heer Bols sprak over de vergoeding van de huisraad- schade, de vergoeding van de bedrijfsuitrusting en de nieuw bouw. Met de opgaven van de huis- raadschade is ontzettend ge knoeid. Van hogerhand moest de uitgifte van schadeboekjes worden stopgezet. In dit verband wijst spr. op het onvoldoende werk van het bureau verzorging oorlogs slachtoffers, dat nog steeds de zogenaamde sheaf-goederen niet heeft verrekend. Een eerste vereiste is ech ter, dat de knoeiers er uit ge haald worden. Wat bedrijfsgoederen en uit rusting betreft wees spr. op het voordeel van factuur- overleggen. Over de nieuwbouw zeide hij, dat van een eigenlijke De besten uit het volk. Blijkens een publicatie van 't Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie zijn in ons land in totaal 265.000 mensen ten ge volge van de oorlog om het leven gekomen. Hiervan werden er 2000 ge fusilleerd; 4000 stierven in con centratiekampen e.d., 4000 sneuvelden in militaire dienst bij de landmacht en 2600 bij de marine. Van de 16.000 poli tieke gevangenen kwamen er 11.000 om het leven. 114.000 van de 120.000 gedeporteerde Nederlandse Joden keerden niet terug. Van de 380.000 ge deporteerde arbeiders kwamen er 34.000 om het leven. Bij de bombardementen in Nederland waren 22.000 slacht offers te betreuren. 25.000 per sonen stierven in de honger winter ten gevolge van onder voeding. In de Japanse in terneringskampen stierven 25.000 personen. Naar 90.000 personen uit al deze groepen wordt door het Rode Kruis nog steeds gezocht. Met 265.000 slachtoffers d.i. pl.m. 3van de bevolking, staat Nederland helaas ver boven andere landen. Voor de Ver. Staten met hun 14 x zo grote bevolking, bedraagt het aantal slachtoffers byv. 400.000, voor Groot Brittannië, ine. de Dominions, 500.000. Rusland bereikt een nog ho ger percentage dan Nederland; dit land verloor van zijn 180 mifUoen bewoners er niet min der dan zeven millioen. In een land als het onze is het verlies nog groter, omdat een belang rijk deel van de slachtoffers tot de besten uit het volk be hoorden. (Ingezonden mededeeling) TEGEN:«HoofdDiin. miEraine. kiesnii TEGEN:»Hoofdpün. migraine, kiespijn, koorts, verkoudheid, griep, rheumatiek. zenuwpijnen, maandpijnen. Doosjes van 20 comprimés, overal ver krijgbaar. Drogerijen MU. Mijdrecht. (Ingezonden mededeeling) Voorjaarsmoeheid In het voorjaar zijn velen niet opgewassen tegen de moeite en zorgen van dagelijksche beslom meringen De winter heeft de reserves verbruikt en de zomer zon komt nog niet te hulp. Maar Sanatogen kan U helpen. Reeds na een kort maar regelmatig ge bruik van Sanatogen verdwijnen Uw moeheid en dat lusteloos gevoel Ze maken plaats voor geestelijke frischheid en licha melijk welzijn. Begin nog heden Sanatogen te gebruiken en voor- jaarsmocheid zal voor U niet bestaan. Het ranuwthfititd rotdtêl bouwplicht geen sprake is. Waarom wordt in Zeeuws Vlaanderen minder gebouwd dan in het Noorden? Waarom worden hier bouwmaterialen weggehaald? Spr. vraagt zich af of het bedrijfschap daartus sen zit en wijst er op, dat de vereniging geen kans heeft ge had tijdens het bezoek van mi nister Neher met hem in con tact te komen. Spr. wekt op tot aansluiting bg de vereniging. De voorzitter dankte de heer Bols voor zijn uiteenzetting. Daarna werd de vraag be sproken of Biervliet een bad gelegenheid nodig heeft. Beslo ten werd een verzoek tot B. en W. te richten opdat de be volking gelegenheid zal krij gen het badgebouw in het ba rakkenkamp te gebruiken. Mijnbranden in het Rijnland. Sedert enige dagen woedt in acht bruinkoolmgnen in Noord-Rgnland brand. Ver scheidene brandweerlieden liepen ernstige verwondingen op en een mijnwerker is om het leven gekomen. Oorzaak van de branden is een he vige storm, die in de boven ste mijnlagen zelfontbranding heeft veroorzaakt. Deense koning teraardebesteld. Een grote menigte had zich langs de straten opgesteld, toen de baar van Koning Christiaan, gevolgd door het lievelingspaard van de overle den vorst door Kopenhagen werd gevoerd. Later werd het stoffelijk overschot per trein naar Roskilde, waar vele Deense koningen liggen begra ven, overgebracht. Guerilla in Griekenland. Een afdeling van 600 gueril- la-strijders heeft de plaats Astro en een gedeelte van het district Kynoerion ten Zuid westen van Nauplia in de Po- leponesus veroverd. Leden van het Grieksche kabinet hebben met de chef van de Griekse generale staf, generaal Ventiris, beraad slaagd over maatregelen tegen „een nieuwe ernstige verslech tering van de toestand in Zuid-Griekenland." Handdruk van vijl geslachten van Oranje Slechts weinige Ne derlanders zullen er zich op kunnen beroemen, dat zij van vijf geslachten van het Huis van Oranje een handdruk hebben ontvangen. Toch is er zo iemand. Het is de luitenant- generaal b.d. jhr. W. Roëll, die tijdens een voordracht te Arnhem vertelde, dat een derge lijke handdruk te hebben ontvangen van Prins Frederik, (de broeder van Koning Willem Hl van Koning Willem m van H.M. de Koningin, van H.K.H. Prinses Ju liana en van de Prinses jes Beatrix en Irene. Burgh AANBESTEDING. In het gemeentehuis te Burgh had Maandagmorgen de aan besteding plaats voor de her bouw van de toren der Ned. Herv. Kerk, waarvoor de vol gende inschrijvingen waren binnengekomen L. C. Bom en M. den En gelsman, Burgh f 96245; J. Padmos, Dreischor f 100800; A. J. Boot, Zonnemaire f 100975; J. -Stouten, Ooster- land f 105000; A. J. Verjaal, Dreischor f 106300; J. Ie Com- te, Sommelsdijk f 106600; N.' J. Bijkerk, Burgh f 108000; W. Gilrjamse, Haamstede f 108000; L en J. Deurloo, Bruinisse f 108000; W. Bos, Enschede f 124800; S. de Vries, Zaandam f 125000. Bruinisse GRANAAT GEVONDEN. De Mijnopruimingsdienst heeft uit een sloot aan de Lan- genweg te Bruinisse een niet ontplofte granaat weggehaald. Dit projectiel was door enkele werklieden ontdekt. EERVOL ONTSLAG. Wegens hetJBereiken van de pensioengerechtigde leeftjjd heeft de heer L. van der Wee- Ie, opziener bij het Bestuur der Visserijen op de Zeeuwse Stro men te Bruinisse, met ingang van 1 Mei j.l. deze dienst met eervol ontslag verlaten. COMMUNISTEN UIT DE REGERING. Een Ioonconflict. De communistische minis ters in heb Franse kabinet wilden hun ontslagaanvrage overhandigen aan premier Ra- madier tijdens de kabinetsver gadering van Woensdagmor gen, doch zij lieten zich over reden om van een definitieve actie af te zien tot na de te rugkomst van Vincent Auriol, de president der republiek, uit West-Afrika. Donderdag zal onder voor zitterschap van Auriol een noodzitting van het kabinet worden gehouden. Naar verluidt heeft de com munistische vice-premier, Maurice Thorez, ais motief voor de ontslagaanvrage slechts medegedeeld, dat de communistische partij haar politiek ten aanzien van lonen en prijzen heeft gewijzigd. De storm werd Woensdag aangekondigd door de verkla ring der communistische par- Acht jaar geëist tegen Schacht. De openbare aanklager in het proces tegen Schacht, de finanële adviseur van Hit- Ier, heeft heden acht jaar arbeidskamp geëist. Hij voeg de eraan toe er geen be zwaar tegen te zullen maken als de rechtbank de lange voorloopige hechtenis, die Schacht heeft ondergaan voor het proces te Neurenberg, in aanmerking zou nemen. Wat bespraken Stalin en Bevin? De correspondent van de Daily Telegraph te Washing ton seint, dat meer bijzonder heden bekend zijn geworden over het onderhoud tussen Stalin en Bevin te Moskou en het Russische ontwerp voor 'n herzien Russjsch-Brits ver drag. Maarschalk Stalin be gon met voor te stellen, dat de Britten de nodige steenkolen uit het Roergebied zouden kunnen halen. Hij gaf te ken nen, dat het Roergebied als 'n veroverde provincie moest worden beschouwd. Vervolgens sprak Stalin over de betrek kingen tussen de Sowjet-Unie en Groot-Brittannië, dat Rus land binnen korten tijd 'n over- nöhot aan tarwe en hout zou bezitten voor uitvoer naar En geland, aldus de correspondent van de D. T., die eraan toe voegt, dat de Russische rege ring, volgens een bericht uit Warschau, waarvan de juist heid is onderzocht, „strategi sche graanreserves" heeft ge vormd die gebruikt zouden worden voor „uitvoer om poli tieke redenen" en „propagan da- verschepingen" naar nood lijdende landen in Europa en Azië. tij, waarbij deze haar steun toezegde aan de „gewettigde eisen (voor hoger loon) zoals die naar voren zijn gebracht door de Parijse unie van me taalbewerkers". De vergadering van het ka binet van Woensdag kon niet tot overeenstemming komen over de eisen van de stakers bij de genationaliseerde Re nault automobielfabriek om hoger loon. Ramadier stond op het handhaven van de officiële po litiek van de regering om de prijzen stabiel te houden, en dus geen algemene loonsver hoging toe te staan. De com munisten hebben tot dusver deze politiek gesteund, maar het karakter van de sta king bij Renault, waarbjj on geveer 20.000 man zijn betrok ken, heeft hen ertoe gebracht, hun standpunt tén aanzien van het bevroren loonpeil te her zien. De staking in de Renaultfa- brieken was begonnen tegen het advies in van het Franse vakverbond, waar de commu nisten de leiding hebben. De ontevredenheid over de leiding van het vakverbond is de laat ste tijd gegroeid, en de com munisten vrezen dat zij hum invloed in de vakorganisatie zullen verliezen. Het nieuwe spoorboekje. Nu het nieuwe Spoorboek je met de dienstregeling, wel ke 4 Mei ingaat, is versche nen, blijkt, dat er op de Zeeuwse lijn inderdaad in elke richting één trein per dag meer gaat rijden. De trein van 's-morgens half tien uit Vlissingeh, welke tot dusver alleen op Maan dag en Zaterdag reed, gaat thans namelijk dagelijks, evenals die van 12 uur uit Roosendaal. Overigens bestaan de ver anderingen in hoofdzaak uit kleine verschuivingen, in de regel van slechts enkele mi nuten in de vertrektijd en van plm. 10 minuten in de tijd van aankomst aan het eindpunt, dit laatste als gevolg van de kortere rijtijd, nu over de brug bij Vlake niet meer zoo langzaam gereden be hoeft te worden. De vertrektijden in de rich ting naar Roosendaal zijn thans: Vlissingen: 5.18; 6.18; 7.30; 8.23 (tot Kruiningen); 9.20; 11.18; 12.47 (tot Kruinin gen); 13.22; 15.20; 17.18; 17.50 (tot Kruiningen); 19.21 en 22.18 (tot Goes). De trei nen van 5.18, 6.18 en 8.23 rijden niet op Zon- en feest dagen. De vertrektijden uit Middelburg zijn steeds 9 mi nuten later dan die van Vlis singen, die uit Goes 3840 min. later. Uit Roosendaal vertrekken er treinen om de twee uur, te beginnen 's-morgens om 5.50 uur. Die van 5.50 en 13.50 rijden niet op Zon- en feestdagen. Bovendien ver trekt er om 6.31 nog een trein uit Goes naar Vlissin gen en om 11.10, 15.58 en 19.42 treinen uit Kruiningen. Gelijk men ziet is er ook in de treinen van Vlissingen nadr Roosendaal wel enige regelmaat, althans in zover re, dat ook hier treinen om de twee uur rijden, telkens ongeveer 20 minuten na de oneven uren. St. Maartensdijk BENOEMINGEN. De heeren M. Treurniet en M. Guequierre te St Maar tensdijk zijn resp. benoemd tot ploeg- en onderploegcomman- dant der Afdeling Rode Kruis- colonne, Eiland Tholen. Zij hebben hiervoor de kader- school van de Geneeskundige Troepen te Utrecht gevolgd. Tholen FRAUDE. Bg de firma G. P. Contant- Geluk te Tholen werd een ge val van fraude geconstateerd, waarbg tegen zekere H. L. door de Rijkspolitie proces verbaal werd opgemaakt. Stavenisse WEEGBRUG IN MOEILIJKHEDEN. Dinsdagavond werd in Hotel van Dalen te Stavenisse een ledenvergadering gehouden van de Weegbrug „Luctor Et Emergo"* Na opening volgde een uitgebreide bespreking in verband met de ontslagname en benoeming van een weger. Aan N. Wesdorp werd tegen 1 Mei eervol ontslag verleend. Een schrijven was ingekomen van M. van Beveren en C. Wesdorp dat zij tegen een jaarwedde van 1200.we- fer wensen te worden. Deze rieven werden voor kennisge ving aangenomen. Het bestuur meent geen salaris van 1200 te kunnen betalen zonder ver hoging van het weegloon van 0,16 tot 0,25 minimum, wat met andere plaatsen vergele ken te hoog is. Overwogen werd daarom tot samenwer king met weegbrug No. 1 te komen en in het najaar een hulpweger aan te stellen. Daar geen meerderheid van leden ter vergadering was kon geen besluit genomen worden. Het bestuur werd gemachtigd de lopende zaken te regelen. TWEEDE KAMER Amendementen en discussies. Mej. Tendeloo (P.v.d.A.) had met de leden Jkvr. Wttewaal van Stoetwegen (C.H.) en van den Muijzen- berg-Willemse (C.P.N.) een amendement ingediend be ogende een wijziging van art. 356, zodat dit zou komen te luiden „De ouders oefenen de ou derlijke macht gezamenlijk uit. Bij verschil van inzicht is de wil des vaders beslissend, be houdens beroep van de meest gerede partij op de kinder rechter in die gevallen, welke van overwegende betekenis zijn voor de opvoeding van het kind." De heer Roelvink diende eveneens een amendement in, waardoor het mogelijk wordt, dat een beroep gedaan wordt op de kinderrechter, indien geestelijke of zedelgke belan gen der gezondheid van het kind dat eisen. De Minister van Justitie verklaarde zich tegen proce dures tussen echtgenoten. Zijn principiële bezwaar is, dat gebroken wordt met het standpunt van het wetboek, dat de man het hoofd des ge- zins is. Wanneer een vorm ge vonden kan worden om mis bruik van het recht van de man te treffen, dan kan hij het daarmee eens zijn. Mej. Tendeloo (P.v.d.A.) deelde na de schorsing van de zitting mede, dat zg het amen dement enigszins wijzigt. Het amendement-Tendeloo werd verworpen met 41 tegen 37 stemmen; het amendement- Roolvink enigszins gewijzigd aangenomen met 68 tegen 4 stemmen. De heer Donker (P.v.d.A.) verdedigde twee amendemen ten, beogende de voogdijver enigingen, aan welke de rech ter de voogdij kan opdragen allen, of zij subsidie genieten of niet, te onderwerpen aan van regeringswege gestelde voorwaarden. De Minister nam de amen dementen over, waarna de ar tikelen z.h.s. werden aangeno men, evenals het wetsontwerp zelf. De schermutselingen op West Java. Van zeer betrouwbare zij- de verneemt Aneta, dat de schermutselingen tussen de geregelde republikeinse troe pen enerzijds en het volksle ger, socialistische jeugdgroep, en Mohammedaanse strijd- Opbouw-orgaan voor Zeeland. Op een persconferentie heeft de directeur van de Stichting Herstel Zeeland 1945 medege deeld, dat deze stichting de vorming van een z.g. Opbouw- orgaan, dat werkt op sociaal- cultureel terrein, met alle mo gelijke kracht zal bevorderen. Dit Opbouworgaan wordt een afzonderlijk apparaat, dat door een personele unie met? de stichting is verbonden. Zij zal gebruik kunnen maken van het apparaat van de Stich ting, terwijl de voorzitter hier van tevens voorzitter van het Opbouworgaan is. Dit heeft echter een eigen directeur en een eigen bestuur, van onderen af samengesteld uit alle orga nen in de provincie, die in al gemene zin op het gebied van sociaal-culturele hulp werk zaam zijn. Tot zijn taken be horen de^zorg voor arbeidson- volwaardigen, invalidenhulp, gezinshulp en gezinsverzor ging, benevens het activeren van de instelling van cursus sen op tal van gebieden. Men stelt zich voor eerst daags een grote provinciale vergadering te beleggen, waarin al dan niet tot stich ting van het Opbouworgaan zal worden overgegaan. In de ze vergadering zal dr. Kramer, directeur van het orgaan in Drente, doel en wezen nader belichten. Indien het Opbouworgaan tot stand komt, zal de Stich ting Herstel Zeeland 1945 zich voortaan uitsluitend op econo misch terrein begeven. Herbeplanting Walcheren ving aan. Als eerste grote object van de herbeplanting is op Wal cheren de begraafplaats te Westkapelle van nieuwe bo men voorzien. Wekenlang zijn een aantal arbeiders daarmee bezig geweest en men is nu zover dat de nieuwe aanleg duidelijk zichtbaar is. Het werk geschiedde onder deskun dige leiding. Britse tanker vastgelopen. Donderdagmiddag tegen half een is de 6095 ton metende tanker „British Enterprise" van de British Tank-Company te Londen, die met benzine en gasolie onderweg was van West-Indië naar Gent, voor Terneuzen op de Oostelijke havenpier gelopen. Verschillen, de sleepboten zijn van Terneu zen en Vlissingen uitgevaren om het schip uit zijn benarde oositie te verlossen. Persoon lijke ongevallen deden zich, voor zover tot dusver bekend werd. niet voor. NOG NIET VLOT. Omstreeks drie uur meldde men ons, dat de sleepboten er nog steeds niet in geslaagd waren het schip vlot te trek ken. Men achtte de positie nog al moeilijk. Het schip „zit" namelijk verkeerd met de kop, zoals dat in zeemanstaal heet dan is zelfs doorbreken niet uitgesloten. Groede GEMEENTEBEGROTING 1947 GOEDGEKEURD Dinsdagavond, 29 April, kwam de gemeenteraad van Groede, onder voorzitterschap van de heer J. C. Everaars, bijeen. Na de opening werd de heer P. J. v. d. Broeke als lid van de Raad beëdigd Na voorlezing van de notulen volg. den enkele mededelingen: o^a. dank werd uitgebracht aan de brandweer bij het ontreden b'i de brand bij Ant. de Hulster. In het vervolg zal voor elke eerste aanmelding van een brand een bedrag van 10 als beloning gesteld worden. Het herstel van het gemeentehuis is begonnen. De plannen voor het hertenkamp ziin zo goed goedgekeurd. Twee Chris- tiaanswoningen zijn in aan bouw. De voorzitter wijst er nog op dat de bevolking meer zal moe ten meewerken om het vervui len van sloten te voorkomen en in het vervolg zal in voorko mende gevallen proces-verbaal tegen betrokkenen opgemaakt worden. Enkele ingekomen stukken, waaronder de mededeling voor de bouw van 6 woningwetwo ningen, werden voor kennisge ving aangenomen. Adhaesie werd betuigd aan een besluit van de Raad van Sluis inzake finandële regeling wederop bouw Sluis. Het bedrag van de tiitgaven voor het L.O. over 1944 werd vooijonig vastgesteld. Even eens de vergoeding voor de bij zondere scholen over 1946, ter wijl een voorschot voor het jaar 1947 bepaald werd. De rekening 1944 werd voorlopig vastgesteld en vertoonde een batig slot van 4659.87. De begroting 1947 werd, behou dens een voorgestelde verho ging van .f 300 voor de post aanschaffing leermiddelen, on gewijzigd vastgesteld. De post onvoorziene uitgaven zal dien overeenkomstig m^t 300 ver laagd worden. Met de wijzi ging van de tarieven voor de vleeskeuringsdienst kon de raad zich verenigen. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd benoemd de heer A. P. de Hulster. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim werden benoemd de heren G. v. d. Driest en A. groep anderzijds in verschil lende streken voortduren. Nadat de omgeving van de plaatsen Tamboen, Krawang en Tjiksmoek gezuiverd wa ren, hebben de hieruit ont komen groepen zich verza meld in de omgeving van Cheribon, Tji'atjap en Poer- wakarta, waar thans ge vechten plaats hebben. In verband hiermede zou de T. R.I. van West-Java opdracht hebben gekregen alle Lasjkar Ra' j at-groeperingen te ar resteren. Défilé voor de jarige Prinses. Marijke nam ook 'n kijkje. Duizenden bewoners van Baarn, Soest en omgeving hebben Woensdagmiddag ge defileerd langs het Prinselijk gezin om hierdoor en door het aanbieden van bloemen uiting te geven aan hun lief de voor de jarige Prinses. Het Prinselijk echtpaar sloeg het défilé van uit een der ramen van het paleis gade, terwijl de drie Prinsesjes voor een ander raam waren te zien. Later voegde H. M. de Koningin zich bij haar kleinkinderen. Enige uren later kwam Prinses Juliana voor het ven sters met Prinses Marijke op haar arm. De jongste telg van het Oranjegezin knipper de met haar oogjes tegen het schelle licht en keek ver baasd naar de juichende menschen. Salomé-Kotvis. Met de verka veling van het stukje elec,tr. net nabij J. F. de Milliano ging de Raad accoord. Er wer^ besloten tot verbetering van de Brouwerijstraat. In begin sel werd be ploten tot aankoop van een auto-jeep-brandspuit. Na de rondvraag, waarvan een dankbaar gebruik werd ge maakt sloot, onder dankzeg ging voor de opkomst, de voor zitter de vergadering. Oostburq BENOEMING. Tot onderwijzer aan de Chr. U.L.O.-school te Oostburg is benoemd de heer A. W. Mon ster te 's-Gravendeel. AMBACHTSSCHOOL. In het bestuur van de Am bachtsschool te Oostburg is tot voorzitter benoemd de heer J. Mijs en tot secretaris mr. K. Hoekzema. In het bestuur werd verder nog benoemd ir. J. van Sandick. Cadzand WEDEROPBOUW. Cadzand werkt zowel gees telijk als materieel aan de wederopbouw. Thans is men tot de oprich ting gekomen van een Padvin- dersgroep, die de naam „De Pioniers" draagt. Deze oprich ting zal de jeugd zeer ten goe de komen. Grote deelname der jongens wordt dan ook wel verwacht. Als leiders fungeren de heren Ds. M. Enker, J. Fremouw en P. Toussaint. Zeeuws Senator benoemd. De voorzitter van het Cen traal Stembureau heeft be noemd verklaard tot lid van de Eerste Kamer de heer J. Hommes (A.R.), wethouder te 's Heer Arendskerke en lid van de Provinciale Staten. De heer Hommes is be noemd in de vacature ontstaan door het overigden van jhr. mr. van Asch van Wijck. Mr. G. A. Diepenhorst, die aanvan kelijk in deze vacature geko zen verklaard werd, aanvaard de de benoeming niet. Dit is voor het eerst na lan ge tjjd, dat er weer 'n Zeeuws Senator is. De laatste was wij len mr. de Veer te Middelburg. Tribunaal Goes. KLEINE N.S.B.-ERTJES. Woensdag hield het tribu naal te Goes een korte zitting waarin Zeeuwsvlaamse zaken aan de orde kwamen. De 38-jarige A. M. Visser te Sluis had zich ingelaten met N.S.B. en W.A. Bij zijn propa ganda had hij bedreigingen ge uit tegen de heer v. d. Ameele. Verdedigster mr. Anne Bolle noemde de beklaagde wel ijdel, maar niet kwaad. Hij is nu 21,<> jaar geïnterneerd en zijn vader staat alleen voor het landwerk. PI. vroeg uiterste clementie. De 25-jarige C. P. Bakker, schippersknecht te Zaamslag, had zich geïnteresseerd voor de N.S.B., was wachtsman ge weest en had bij de Kriegsma- rine gewerkt. Mr. Bolle wees er op, dat de jongeman na 14 dagen reeds had bedankt voor de N.S.B. Hij werd wachtsman, omdat hij slechts 7.per week ver diende. Later toen hij in Noor wegen werkte, deelden de Duitsers hem in bij de Kriegs- marine. Hij werkt thans in de mijnen en zou na zijn in vrij heidstelling mijnwerker willen blijven. PI. vroeg clementie. De 25-jarige E. P. Velleman, administrateur te "Terneuzen, stond in relatie met de N.S.B. en werkte in Duitsland. Mr. Bolle wees op de gezins omstandigheden. De vader van de jongeman is tot 1949 geïn terneerd. Beklaagde kan nu thuis aan het werk voor zijn moeder en zijn zusje. Spr. drong aan op een billijke straf. De 39-jarige landarbeider W. Wiel te Axel was groeps- baas geweest bij de „Wehr- macht", hetgeen de voorzitter schoftig noemde. Mr. Bolle voerde aan, dat deze beklaagde reeds in 1941 bedankte voor de N.S.B. Men mag niet alles in het nadeel van beklaagde uitleggen. Nog een zaak zonder verde diger werd behandeld en wel die tegen de 23-jarige fa brieksarbeider G. M. de Roeck uit St. Jansteen, die zelf niet goed wist waarom hij lid der N.S.B. is géworden en hulpad ministrateur van de W.A. Ook bekent hij colporteren en stra ten beschilderen, deelname aan de V-actie, het zijn van wachtsman en ten slotte als lid van de Kriegsmarine mili taire dienst doen in Italië! Het bleek dat zijn vader en twee broers ook „verkeerd" zijn geweest. Uitspraak in alle zaken Woensdag 14 Mei. PROVINCIALE VERGADERING TE GOES. Internationaal bezoek aan Zeeland. Woensdag; hield de afdeling Zeeland van de Bond van Plattelandsvrouwen een alge. mene vergadering in het Schuttershof te Goes, onder voorzitterschap van mevrouw KooijmansKrijger uit St. An- naland, die in haar openings woord in de eerste plaats de ere.voorz., mevr. Quarles van Uffort-Mulert tot de Leem- culle hartelijk welkom heette en ook de talrijke leden uit al le delen der provincie en de dames van de KEMA die in tal van plaatsen der provincie cursussen houden voor toepas sing van electriciteit enz. Het zangkoortje onder lei. ding van mej. Dekker uit Goes, liet zich daaron horen en sa men werd op deze 30ste April het Wilhelmus gezongen. Tot lid van het hoofdbestuur werd herkozen mevr. Dorst Vos uit Goes en gekozen tot afgevaardigde naar de alge- menp vergadering te Utrecht op 22 Mei, mevrouw Geluk de Jonge. WERELDVREDE Mevrouw Jekel uit Oud-Vos- semeer heeft daarna op zeer onderhoudende wijze een inlei ding gehouden over de vraag: „Wat kunnen de plattelands vrouwen doen ter bevordering van de wereldvrede"? Zij liet verschillende gezichtspunten de revue passeren, om te eindi gen met een citaat van Henriëtte Roland Holst en een uit „De Volken der aarde" van Kees Boeke. Besloten werd aan H.K.H. Prinses Juliana een telegram van gelukwens met Haar 38e verjaardag te zenden. HET ZEEUWSE LEVEN Na de pauze hield de heer G. Houtekamer uit Goes een met grote aandacht gevolgde inleiding over „Een greep uit het Zeeuwse leven", waarbij hij uitgaande van de berg bij Wemeldinge een ropdreis door de verschillende delen der pro vincie maakte, waarbij hij de aanwezigen uit die delen ver schillende bijzonderheden over de geschiedenis van hun streek beter leerde kennen. De voorzitster heeft de heer Houtekamer dank gebracht en daarop ter ere van haar ver- jaardagmej. Dekker bloe men en een souvenir aangebo den, waarna het koortje zich weder deed horen en de aan wezigen tezamen het bondslied en het Zeeuwse volkslied zon gen. Daarna sluiting. TENTOONSTELLING In de zaal was een keurige tentoonstelling ingericht van poppen en speelgoed. De pop pen zijn gereed gemaakt in het bijzonder door het internatio naal congres van organisaties der plattelandsvrouwen, dat in. September te Amsterdam wordt gehouden en het speel goed. dat ten dele handwerk van de kleuterschool is, toont wat op dat terrein goed is te noemen. Na het hier genoemde inter nationale congres krijgen de deelneemsters van buiten Ne derland gelegenheid voor een excursie door ons land, ook naar Zeeland. Kerknieuws Ds. P. MOERMAN. Wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd is aan Ds. P. Moerman, Ned. Herv. Predi kant te Nieuw Loosdrecht, met ingang van 1 Mei a.s. emeri taat verleend. Ds Moerman aanva.ardde de Evangelie-bediening op 4 De cember 1910 te Kats; vandaar vertrok hij in 1919 naar Moer- kapelle. Op 9 Juli 1922 werd hij te Stavenisse bevestigd door Ds. D. de Los van St. Philipsland, vanwaar hij op 20 Januari 1935 naar zijn tegen woordige gemeente Nieuw Loosdrecht vertrok.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10