Franse kabinetscrisis? UIT DE PROVINCIE Onze economische positie nog zeer moeilijk ZUID-BEVELAND Walcheren. De kinderwetgeving Zijn alle staatsorganen wel doordrongen van de feitelijke toestand Uit het jaarverslag van de Nederlandse Bank. Nadat zeer waarderende woorden zijn gewijd aan de na gedachtenis van mr. L. A. J. Trip, wordt in het jaarverslag van de Ned. Bank over 1946 eerst een bespreking gewijd aan de internationale conjunc tuur. De zwakke stee in het Euro pese handelsverkeer; is de voorlopig nog bestaande af hankelijkheid van een invoer- overschot, dat grotendeels in het dollargebied moet worden gedekt. De West-Europese landen vertoonden in 1946 een totaal import-overschot ter waarde van circa 4.609 millioen dol lar. De hieruit ontstane ver plichtingen konden slechts ten dele door prestatie van dien sten, door betaling in goud of door liquidatie van activa wor den voldaan en belangrijke credieten, die de Ver. Staten in 1946 aan Europa hebben verstrekt, moesten mede die nen om het tekort te over bruggen. Verwacht "moet wor den dat ook in de eerstkomen de jaren de Europese landen nog een invoersurplus ten op zichte van het dollargebied zullen vertonen. INDIE. Tot de teleurstellingen wel- kei ons land niet bespaard ble ven, moet in de eerste plaats worden gerekend de ontwikke ling van de toestand in Ned. Indië, waardoor dit gebied, in stede van als leverancier van grondstoffen en als afzetge bied van fabrikaten, weder 'n belangrijke bijdrage aan onze nationale economie te kunnen leveren, integendeel, mede ten gevolge van de miiltaire in-, spanning, een aanmerkelijke onttrekking van middelen aan de nationale huishouding te weeg brengt. Het uitblijven van de inkom sten uit Indië, die nog in 1938 op circa 425 millioen gulden 's jaars waren te stellen, treft onze nationale huishouding des te zwaarder, omdat het juist deze inkomsten waren, die aan ons land een regelma tige stroom van dollars deden toevloeien. Zeer teleurstellend was eveneens het uitblijven van een normaal handelsverkeer met Duitsland. Het feit dat de Duitse leveranties voorts nog in dollars moesten worden be taald, verscherpte onze devie zen-moeilijkheden. PRODUCTIE STEEG. Ondanks de ongunstige fac toren vertoonde de ïrtdustriële productie van ons land een ge stadige stijging. Een belang rijke verbetering werd in 1946 eveneens bereikt op het ge bied van de landbouwproduc tie, terwijl grote vorderingen werden gemaakt met het her stel van het verkeersapparaat De koopvaardijvloot bereikte einde 1946 met een tonnage van 2.050.000 brt, weder bijna 72 pet. van haar vroegere ca paciteit. het luchtverkeer on derging een zeer grote uitbrei ding. EXPORT BLEEF NOG TE LAAG. Dat de productie een steeds voortgaande verbetering ver toonde, vond bevestiging in de (Ingezonden mededeeite" BELGIË-NEDERLAND 4 Mei 1947 Hoe zal de uitslag zijn ren wie kan deze voorspellen? Zoals België is ook heel Nederland benieuwd hoe deze wedstrijd zal eindigen. Natuurlijk hopen wij allen op een Hollandse zege; maar wie kan de uitslag voorspellen? Wie hierin slaagt, zal worden beloond. Deopgave der gemaakte doelpunten wordt niet gevraagd. Iedereen kan aan deze zeker interessante menings wedstrijd meedoen en mag zelfs zoveel meningen insturen als hij zelf wil. Voor een goede regeling wordt het volgende bepaald, Deze advertentie uitknippen en één der onderstaande hokjes met inkt zwart maken. 2. Men levert deze advertentie bij aankoop van een pakjfe de Gruyter's cacao in een onzer winkels vóór Zondag 4 Mei a.s. in en ontvangt deze advertentie afgestempeld als bewijs terug. 3. Dit bewijs goed bewaren en Zondag 4 Mei weet men al of men recht heeft op een beloning. Iedereen, onverschillig hoeveel hon derdduizenden juiste meningen in gediend zijn, ontvangt als beloning op de volgende cacaobon zoveel pakjes cacao op zijn bonnen gratis als hij afgestempelde advertenties me', de juiste mening inlevert. Wij wensen allen, maar vooral het Nederlandse elftal, veel succes! De Gruyter, de koffie- en theezaak van Nederland, vooral bekend om zijn goede chocolade en cacao. Nederland zal op 4 Mei 1947 winnen gelijk spelen I I verliezenQ De Gruyter's cacao, de ideale krachtvoeding voor sportliefheb- ^bersl. stijging De total van de exportcijfers, totale uitvoer bereikte in 1946 een cijfer van 815 mil lioen gulden, tegen 1.074 mil lioen gulden in 1938. Naar de hoeveelheid gerekend bleef de uitvoer echter veel verder bij 1938 ten achter. Er kan geen enkele twijfel aan bestaan, dat onze uitvoer zich nog op een te laag peil bevindt en dat alle krachten tot het uiterste zullen moeten worden ingespannen om deze zo spoedig mogelijk omhoog te brengen. Het invoeroverschot bedroeg in 1946 1517 millioen gulden, tegen 385 millioen gulden in 1938. Met volle erkenning van het feit dat een sluitend staatsbudget op het ogen blik nog onmogelijk is, moet toch betwijfeld wor den of wel alle organen van de overheid doordron gen zijn van het besef dat iedere uitgave waartoe zij overgaan, een vermeerde ring van een deficit be- teekent en dat iedere ver meerdering van deficit een voor het herstel van ons land noodzakelijke inves tering onmogelijk maakt, of een nieuwe stap bete kent in de richting van in flatie. Redenen tot bezorgd heid geven in dit verband ook de budgetten van vele gemeenten. PRIJZEN EN LONEN. De ontwikkeling van prijzen, Ionen en kosten van levenson derhoud vertoonde in 1946 een bevredigend beeld, dat ge tuigt van het succes der ge volgde prijs- en loonpolitiek, die gericht was op handhaving van het evenwicht tussen lo nen en kosten van levenson derhoud en vermijding van een inflationele spiraalbeweging. Wanneer men zich echter rea liseert dat de kosten van le vensonderhoud slechts laag konden worden gehouden door de enorme last der subsidie die de overheid op zich heeft genomen, dan is er reden zich met bezorgdheid af te vragen of het reële loon in ons land op het tegenwoordige niveau gehandhaafd zal kunnen blij- Hitler's geesten- convooi. Hitler is levend uit Duitschland weggeko men, beweert de Argen tijn Szabo in een boek, dat in Buenos Aires is uitgegeven en dat bo vendien vertelt, hoe dit in zijn werk is gegaan. De Fuehrer en Eva Braun zijn tusschen! 22 April en 2 Mei 1945 per duikboot van de Noor- sche kust vertrokken. Het paar moet thans le ven in het Zuidpoolge bied op een basis, die in 1938 gesticht werd door een Duitsche expeditie en die thans de naam draagt van „Klein Berchtesgaden". Twee onderzeebooten de U 530 en de U 977 hebben zich in Juli 1945 in Argentijnsche havens overgegeven. Zij maak ten volgens Szabo deel uit van een „geesten- convooi" dat de escorte vormde van Hitier en zijn Eva. ven. Een spoedige daling van de voedselprijzen op de we reldmarkt én een stijging van de arbeidsproductiviteit in het binnenland lijken daartoe on misbare voorwaarden. De geldcirculatie onderging in 1946 in Nederland een aan merkelijke stijging. De toene ming van de totale geldhoe- veelheid in 1946 met in totaal 2003 millioen, vindt voor het belangrijkste deel haar oorzaak in de overheidsfinan ciering. De relatieve stijging van de geldcirculatie ten opzichte van het nationale inkomen bedroeg omstreeks 29 procent. De monetaire goudvoorraad van de Ned. Bank daalde in 1946 van 712,9 millioen tot 699,3 millioen, welke terug gang vrijwel uitslip' md werd veroorzaakt door verkoop van het goud. dat nodig was voor de storting van het aandeel van Nederland in het kapitaal der Internationale Banken voor Herstel en Ontwikkeling te Washington. De bankbiljet- tencirculatie steeg van 1.886 millioen per 31 December 1945 tot 2.748 millioen of na.re- noeg het dubbele- op 31 De cember 1946. Na de storting in de ver plichte bijzondere reserve wijst de winst- en verliesrekening over 1946 een netto winst aan i 2.572.187. COMMUNISTEN UIT DE REGERING. tij, waarbij deze haar steun toezegde aan de „gewettigde eisen (voor hoger joon) zoals die naar voren zijn gebracht door de Parijse unie van me taalbewerkers". De vergadering van het ka binet van Woensdag kon niét tot overeenstemming komen over de eisen van de stakers bij de genationaliseerde Re nault automobielfabriek om hoger loon.. Ramadier stond op het handhaven van de officiële po litiek van de regering om de prezen stabiel te houden, en dus geen algemene loonsver hoging toe te staan. De com munisten hebben tot dusver deze politiek gesteund, maar het karakter van de sta king bij Renault, waarbij on geveer 20.000 man zijn betrok ken, heeft hen ertoe 'gebracht, him standpunt ten aanzien van het bevroren loonpeil te her zien. De staking in de Renaultfa- brieken was begonnen tegen het advies in van het Franse vakverbond, waar de commu nisten de leiding hebben. De ontevredenheid over de leiding van het vakverbond is de laat ste tijd gegroeid, en de com munisten vrezen dat zij hun invloed in de vakorganisatie zullen verliezen. Een loonconfiict. De communistische minis ters in het Franse kabinet wilden hun ontslagaanvrage overhandigen aan premier Ra madier tijdens de kabinetsver gadering van Woensdagmor gen, doch zij lieten zich over reden om van een definitieve actie af te zien tot na de te rugkomst van Vincent- Auriol, de president der republiek, uit West-Afrika. Donderdag zal onder voor zitterschap van Auriol een noodzitting van het kabinet worden gehouden. Naar verluidt heeft de com munistische vice-premier, Maurice Thorez, als motief voor de ontslagaanvrage slechts medegedeeld, dat de communistische partij haar politiek ten aanzien van lonen en prijzen, heeft gewijzigd. De storm werd Woensdag aangekondigd door de verkla ring der communistische par- Acht jaar geëist tegen Schacht. De openbare aanklager in het proces tegen Schacht, de "inanële adviseur van Hit- Ier, heeft heden acht jaar arbeidskamp geëist. Hij voeg de eraan toe er geen be zwaar tegen te zullen maken als de rechtbank de lange voorloopige hechtenis, die Schacht heeft ondergaan voor het proces te Neurenberg, in aanmerking zou nemen. Wat bespraken Stalin en Bevin? De correspondent van de Daily Telegraph te Washing ton seint, dat meer bijzonder heden bekend zijn geworden over het onderhoud tussen Stalin en Bevln te Moskou en het Russische ontwerp voor 'n herzien Russisch-Brits ver drag. Maarschalk Stalin be gon met voor te stellen, dat de Britten de nodige steenkolen uit het Roergebied zouden kunnen halen. Hij gaf te ken nen, dat het Roergebied als 'n veroverde provincie moest worden beschouwd. Vervolgens rprak Stalin over de betrek kingen tussen de Sowjet-Unie en Groot-Brittannië, dat Rus land binnen korten tijd 'n over- üdhot aan tarwe en hout zou bezitten voor uitvoer naar En geland, aldus de correspondent van de D. T., die eraan toe. voegt, dat de Russische rege ring, volgens een bericht uit Warschau, waarvan de juist heid i® onderzocht, „strategi sche graanreserves" heeft ge vormd die gebruikt zouden worden voor „uitvoer om poli tieke redenen" en „propagan- rla-verschepingen" naar nood lijdende landen in Europa en Azië. Mijnbranden in het Rijnland. Sedert enige dagen woedt in acht bruinkoolmijnen Noord-Rjjnland brand. Ver scheidene brandweerlieden liepen ernstige verwondingen op en een mijnwerker is om het leven gekomen. Oorzaak van de branden is een he vige storm, die in de boven ste mijnlagen zelfontbranding heeft veroorzaakt. Deense koning teraardebesteid. Een grote menigte had zich langs de straten opgesteld, toen de baar van Koning Christiaan, gevolgd door het lievelingspaard van de overle den vorst door Kopenhagen werd gevoerd. Later werd het stoffelijk overschot per trein naar Roskilde, waar vele Deense koningen liggen begra ven, overgebracht. Guerilla in Griekenland. Een afdeling van 600 gueril- la-strijders heeft de plaats Astro en een gedeeltè van het district Kynoerion ten Zuid westen van Nauplia in de Po- leponesus veroverd. Leden van het Grieksche kabinet hebben met de chef van de Griekse generale staf, generaal Ventiris, beraad slaagd over maatregelen tegen „een nieuwe ernstige verslech tering van de toestand in Zuid-Griekenland." De Amerikaanse steunverlening. Bij een herstemming heeft het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden met 333 te gen 66 stemmen zijn eerder genomen beslissing om de steun aan door de oorlog ge troffen landen van 350 op 200 millioen dollar terug Le brengen, bevestigd. Deze steun zal na de opheffing van de Unrra in de periode tot ultimo Juni 1948 worden ge geven. Een aqntal leden van het Huis was'" tegen hulp aan landen, die onder Russische invloed staan. Bij stemming is uitgemaakt, dat aan lan den onder Russische invloed slechts hulp zal worden ge boden, als zij toestemmen in "en Amerikaanse controle op de goederenbeweging, Vervoersnat'onalisatie in Engeland. Het plan van de Britse re gering voor nationalisatie van het binnenlandse vervoer is thans zijn meest critieke sta dium gepasseerd. De spoorwe gen, het vervoer bij de weg, de binnenwaterwegen en de havens, waarbij bijna een mil lioen mensen werkzaam zijn, zul1 en thans openbaar eigen dom worden onder beheer van een raad voor het vervoer. tri het Lagerhuis werd het wetsontwerp voor de nationa lisatie, nadat het in de com missie na de tweede lezing van meer dan 500 amendemen ten was voorzien, aan 'n drie- igs debat onderworpen, waarna de regering tenslotte overging tot de z.g. „guillo tine-procedure" en een tijdsli miet stelde. Het ontwerp zal thans in derde lezing in debat worden gebracht, alvorens het in het Hogerhuis zal worden behan deld. Men verwacht, dat het ont werp er stormachtig bespro ken zal worden daar in het Hogerhuis de oppositie in de meerderheid is. VERHOGING VAN DE ACCIJNS OP GEDISTILLEERD. Het wetsontwerp tot- ver hoging van de accijns op het gedistilleerd en van de be lasting op houtgeest en her ziening van het tarief van invoerrechten is door de Tweede- Kamer aangenomen. AANKOMST VAN DE T ARAKAN. Het m.s. „Tarakan" met 105 repariërenden aan' boord zal vanavond laat te IJmui- den binnenlopen. De debar- katie is vastgesteld op Vrij dag 2 Mei om 8 uur v.m. te Amsterdam. De werkgelegenheid. Op 19 April stonden inge schreven 1029 (30) personen, waarvan er 696 in de D.U.W. waren tewerkgesteld. Over de week eindigend 19 April 1947 werden 383 (9) personen ge plaatst. Het aantal overge bleven aanvragen bedroeg 2323 (251). De tusschen haakjes ge plaatste cijfers hebben be trekking op vrouwen. Gevraagd worden o.a.: Walcheren: Drukkers, zet ters, stoffeerders,kistenma kers, leerling zager, leerjon gens confectiefabriek, kleer makers, slijpers, naaimachine monteur, loodgieters, smeden, dragline-machinisten, zand- vormers, vormers-gieters, draaiers, bankwerkers, koper slagers, ketelmakers, construc tiewerkers, ijzer werkers, roestbikkers, plaatwerkers, voorslagers, lassehers-bran- ders, leerling monteurs, elec- tricien, leerjongen voor au togarage, dragline-smeerders, leerjongens voor metaalindus trie, leerling kok, banketbak ker, leerling bakker, maga zijnbedienden, loopjongen, huisknech+cn, keukenhulpen, kantoorbediende, flesschen- spoeler, machinestiksters en naaisters, sorteersterSj voor metaalfabriek, winkelperso neel, cassière, hotelpersoneel, kantoorpersoneel, leerling- j kraamverzorgster, gedipl. ver pleegster, huishoudelijk per soneel. Zuid-Beveland: Aank. arb. drukkerij, drukkers, zetters, stoffeerder, assistent-uitvoer der, leerling vulcaniseur, sme den, auto-monteurs, loodgie ter, bankwerkers, plaatwer ker, electriciens, verwar mingsmonteurs, fitter-electri- cien, boekbinders, bakker, tractor-chauffeur, boomkwee- kersknechts, expeditieknecht, magazijnbedienden, kantoor bediende, spoeljpngen apo theek, zeilmaker, wasscherij- arbeiders, pedicure, wassche- rij arbeidsters, kousen-repara- trice, kantoorpersoneel, huis houdelijk personeel. Tholen: Kleermaker, auto monteur, bakkersknecht, huis houdelijk personeel. Schouwen-Duiveland: Leer ling-stoffeerder, wagenmaker, lijnwerker, molenaarsknecht, leerling-kellner, huishoudelijk personeel. Zeeuwsch-Vlaanderen: Meu belmakers, stoffeerders, leer ling-schoenmaker, auto-mon teur, leerjongens voor garage, draaier, electricien, bankwer kers, mecanicien, loodgieters, leerling-kapper, textielarbei ders, schippersknecht, loop jongens, fabricatie-arbeiders phosphaatfabriek, kantoorper soneel, kapster, naaister, rei zigster, verkoopster, textiel- arbeidsters, hotelmeisje, kan toorpersoneel, huishoudelijk personeel. Het Gew. Arbeidsbureau te Middelburg heeft bijkantoren te Vlissingen, Goes, ICruinin- gen, Tholen, Zierikzee, Ter- neuzen, Hulst, Oostburg en Sas van Gent. NATUURHISTORISCHE VERENIGING. Op de bijeenkomst van de leden van de Ned. Nat. Hist. Ver., afd. Bevelanden, te Goes op 25 April j.l. spraken de heren dr. D. Mulder en H. J. Kersten over het onderwerp: „De Limburgse Steenkool." De heer Kersten gaf eerst een overzicht van de histori sche geologie en behandelde vervolgens meer in het brjr zonder de stratigrafie van de Zuid-Limburgse bodem. Hierna besprak de heer Mulder de flora uit het ver achter ons liegende stecnkool- tijdperk aan de hand van di verse lantaarnplaatjes en fos siele vondsten. De voorwaar den, waaronder plantenresten in steenkool kunnen overgaan, het z.g. inkolingsoroces, werd chemisch toegelicht. Ten slotte nam de heer Kersten wèe'r het woord en- toonde met foto's en bodem profielen van Zuid Limburg aan voor welke moeilijkheden men bij de ontginning; van steenkool kan komen te star.n. NIWINFILMS In ons versjagje van de N;- winfilm-vertonin.g schreven wij Dinsdag j.l., dat de belang stelling zo groot was als het onderwerp verdiende. Dit moet tenrechte zijn, dat de belang stelling helaas niet zo groot was a|s het onderwerp verdien de. Misse EMMABLOEMCOLLECTE Dezer dagen werd te Nisse de jaarlijkse Emmacollecte ge_ ^ondpn. o-porpnrt'c^prd door d" afd. Nisse van het „Groene Kruis". De opbrengst van deze collecte was 50.22. Marktberichten COÖP. GROENTENVEILINL ZUID-BEVELAND Witlof le soort 15—24. idem afwijkend f 7—14: Ra barber i—2.50; Snijsla 5 7; Uien 10, alles per 100 kg. Kropsla 6.50—12 per 100 stuks; Radijs 12 per 100 bos. Schore HERDENKING BEVRIJDING In de laatst gehouden be stuur "vergadering der pas op gerichte Oranjever. te Schore is besloten om op Zaterdag 3 Mei (herdenking bevrijding) o-ecostnmeerde korfbalwed strijd en daarna een voetbal wedstrijd tussen junioren en veteranen te organiseren. Op gave dient te geschieden bij de heeren W. Bierens en Koenders Vlissingen MUZIKALE RONDGANG. Helaas was het gure weer niet bijster geschikt om vele Vlissingers gisteravond naar het Bellamypark te lokkei, waar de Harmonie „Ons Gf- noegen" met medewerking van de signaalafdeling eei concert zou geven, gevolg door een taptoe. Trouwens: e muzikanten zelf vonden kt blijkbaar ook te koud vor dergelijk waagstuk en zij v>I- stonden dan ook met het na ken van een muzikale rori- gang door de stad, waai>ij iedereen tenminste voldoerie in beweging kon blijven. Zo heerste er op de verjar- dag van Prinses Juliana tch nog een opgewekte stemmig, welke overigens reeds de re- hele dag was geaccentuérd door de in de stijve wind to- lijk wapperende vlagen, welke door de burgerij in rrij groten getale waren uitgeto- ken. AANBESTEDING >e overgang van de. oude natr de nieuwe spelling brengt mde. dat in ons blad van he- da in enkele stukken nog de oiie spelling wordt gebruikt. Mt ingang van morgen wordt inde Prov. Zeeuwse Courant uisluitend de nieuwe spelling togepast. Bij de op Maandag 28 ./pril 1947 gehouden aanbeetdin0' van de Polder Walcheren mor bestek no. 62, i.g door over staande firma's ingeschrven voor: het maken en ingeten met asfalt van steen- er be- tonblokgjoolïng op gedèlten van het buitenbeloop va de Westkappelse dijk. gelegei tus sen de dijkpalen 13 en 29, TELEFONEREN TE VLISSINGEN. MER PERSONEEL VOOR DE AVONDUREN. De laatste tijd wordt er velvuldig geklaagd en n!t ten onrechte vaak - oir de service van het te- löonkantoor te Vlissingen, Vbral in de avonduren komt hi nog al eens voor, dat men z< of acht minuten moet vchten voor de „juffrouw" eg teken van leven ver tent. Jij informatie bleek ons, di de bezetting van de Vssingse centrale in de amduren inderdaad onvol- dmde is, zodat de telefo- nien geen verwijt mag tref- fe let ingang van vandaag wdt de bezetting echter 'savonds verdubbeld, zodat im redelijkerwijs kan ver- whten, dat de verbindingen vd vlotter tot stand zullen vvden gebracht. 'verigens is men ook druis big met de voorbereiding v<r de automatisering van h' Vlissingse telefoonnet. Wirschrjnlijk zal spoedig nr. het inrichten van de aomatische centrale kun- n. worden begonnen en men rent er in elk geval op, d de Vlissingers uiterlijk mugustus 1948 automatisch zien kunnen telefoneren. De Vlakebrug. Iet het herstelwerk van de vkeersbrug te Vlake is Mandag begonnen. De bailey- bia: wordt afgebroken. Het vgverkeer naar Goes zal over Y.seke geleld worden via de Pitbrug, terwijl het verkeer irie richting Bergen op Zoom vl de postbnig langs de Oost- zie van het kanaal wordt ge ld. >e arbeid aan de brug, die monateueerd wordt door de rr. „De Schelde", zal vijf a zi maanden duren. Schuur afgebrand. Te 's Heer Hendrikskinde- rt is Dinsdag een schuur, d: van pakstroo was ge- biwd en toebehoorde aan d kïein-landbouwer M. Ver- nulen, in vlammen opge- gan. De brand ontstond rbrdat een vijfjarig kind met hifers speelde. Een viertal telen kwam in de vlammen oi. De echtgenote van de ter Vermeulen trachtte de dren nog te redden en be ef zich in de brandende snuur, waarbij zij ernstige te.ndwonden opliep, zodat zij zh onder medische behan- dteg moest stellen. ^iets was verzekerd. "ribunaal Middelburg VERDACHTE BLEEK COMMUNIST TE ZIJN. Maandagmorgen stond voor It Middelburgsche Tribunaal Irecht de 56-jarige loods J. Nooner uit Vlissingen, die hulpverleening aan den ijand werd beschuldigd. Hij eeff v'er jaar land ate loods lewerkt voor de Duitsche Lrlegsmarine en loodste de nder Duitsche vlag varende leepboot „Spitsbergen". De D.~ Verstoep, aannemrebe- erdachte gaf als motief hier- driif 728.000; Reef's arme- foor, dat hij uitsluitend con- oiings- en handels-maatahap- -act Duitschers had 730.000: J. G. eu 0 van om de goede zaak te Oord f 775.000; Mij wegeibouwl1ienen. en te Kun N.V. 777.000; Aannemer Ai "S Gruno f 852.650: Pa. D.Uona-"'stJ* Wlr 3 W. de Wijs 989.000. Amendementen en discussies. De Tweede Kamer heeft Woensdagmiddag het wetsont werp tot wijziging van de be palingen betreffende het kin derrecht aangenomen, niet na uitvoerige discussies van ver schillende kamerleden. Mej. Tendeloo (P.v.d.A.) had met dè leden Jkvr. Wttewaa.1 van Stoetwegen (C.H.) en van den Muijzen- berg-Willemse (C.P.N.) een amendement ingediend be ogende een wijziging van art. 356, zodat dit zou komen te luiden „De ouders oefenen de ou derlijke macht gezamenlijk uit. Bij verschil van inzicht is de wil des vaders beslissend, be houdens beroep van de meest gerede partij op de kinder rechter in die gevallen, welke van overwegende betekenis zijn voor de opvoeding van het kind." Mevrouw Fortanier-de Wit (P.v.d.A.) had een amende ment ingediend beogende na de bepaling in art. 336 dat de ouders gezamenlijk de ouderlijke macht uitoefenen, in te voegen: „Bij blijvend ver schil van inzicht kunen ouders, of een van hen zich wenden tot de kinderrechter met het verzoek een door beide ouders in onderling overleg aan te voor hen bindende oplossing te geven. Bij gebrek aan overeenstem ming over de aan te wijzen derde zal deze op verzoek van de meest gerede partij door de kinderrechter worden aange wezen." De heer Roelvink diende eveneens een amendement in, waardoor het mogelijk wordt, dat een beroep gedaan wordt op de kinderrechter, indien geestelijke of zedelijke belan gen der gezondheid van het kind dat eisen. De Minister van Justitie, de heer Van Maarseveen, het amendement-Fortanier bespre kende, achtte de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de ene helft der gezinnen zich zou gaan bemoeien met de andere helft. Ook om psychologische redenen achtte hij aanvaarding gevaarlijk, terwijl het tevens in strijd is met de grondwet. In het algemeen verklaarde spr. zich tegen procedures tus sen echtgenoten. Zijn principiële bezwaar is, dat gebroken wordt met het standpunt van het wetboek, dat de man het hoofd des ge- zins is. Wanneer een vorm ge vonden kan worden om mis bruik van het recht van de man te treffen, dan kan hij het daarmee eens zijn. Mej. Tendeloo (P.v.d.A.) deelde na de schorsing van de wijzen derde te machtigen een zitting mede, dat zij het amen dement enigszins wijzigt. Mevrouw Fortanier (P.v.d. V.trok haar amendement in. Het amendement-Tendeloo werd verworpen met 41 tegen 37 stemmen; het amendement- Roolvink enigszins gewijzigd aangenomen met 68 tegen 4 stemmen. De heer Donker (P.v.d.A.) verdedigde twee amendemen ten, beogende de voogdijver enigingen, aan welke de rech ter de voogdij kan opdragen allen, of zij subsidie genieten of niet, te onderwerpen aan van regeringswege gestelde voorwaarden. De Minister nam de amen dementen over, waarna de ar tikelen z.h.s. werden aangeno men, evenals het wetsontwerp zelf. De schermutselingen op West Java. Van zeer betrouwbare zij de verneemt Aneta, dat de schermutselingen tussen de geregelde republikeinse troe pen enerzijds en het volksle ger, socialistische jeugdgroep, en Mohammedaanse strijd groep anderzijds in verschil lende streken voortduren. Nadat de omgeving van de plaatsen Tamboen, Krawang en Tjikampek gezuiverd wa ren, hebben de hieruit ont komen groepen zich verza meld in de omgeving van Cheribon, Tjilatjap en Posr- wakarta, waar thans ge- schén voor de nazihei ge spaard. Óm berichten te kun nen doorgeven had hij de S.D. verzocht om vrijstelling van zou de T-cJq inleveringSDlicht van zijn "Dat hü op de verband hiermede «neven» R.I. van West-Java oidrachtradiotoestel hebben gekregen alle lasjkar gpj£gkergen» ajs ioods dienst Ra'jat-groeperingen t» ar-ha(1 gedaan, gaf de N. toe; resteren. hij had dit niet uit vrije wil gedaan, doch omdat hij be vreesd was voor de conse quenties van een weigering. De verdachte werd verde digd door het comm. Tweede Kamerlid, mr. Benno Stokvis, die een warm pleidooi hield voor zijn cliënt en de door hem gedane mededeelingen krachtig onderstreepte. Défilé voor de arige Prinses. Marijke nam ook 'i kijkje Duizenden bewones va Baarn, Soest en imgevin hebben Woensdagmidag gi defileerd langs het Prinseli; gezin om hierdoor en dor het aanbieden vat bloemt uiting tc geven aai hun lie- de voor de jarig Prinsj. Het Prinselijk echbaar slog het défilé van ui een cr ramen van het pleis gac, terwijl de drie Prinses.is voor een ander r,am wam te zien. Later vogde H. A. de Koningin zich bij har kleinkinderen. Enige uren laer k\yin Prinses Juliana vor het vn- sters met PrinsesMarijkeop haar arm. De jngste ïlg van het Oranjegein knippr- de met haar oojes teen het schelle licht a keek er- baasd naar d< juichade menschen. In Batavia wrd gistren ter gelegenheid 'an de er- jaardag van de Prinses een parade afgenoma. De bekendeAmerikanse econoom en oud rofessoraan de Yale universteit dr. Ir ving Fisher, is :e New 'ork vechten plaats hebben. In op 80-jarige leefijd overlden. Tribunaal Goes. UITSPRAKEN H. M. Schippers, accountant 54 j„ Goe?, tijd van voorinter nering, verbeurdverklaring van 2500 en ontzetting. Th. H. Scherbeijn, landar beider 36 j., Hoofdplaat, een jaar intern, tot 23 Sept. a.s. C. J. de Koning, 31 j., ex. marechaussee, Baarland, tijd van voorintern, en ontzetting. J. de Witte, 23 j„ chauffeur Goes 6 maanden 'intern, tot 20 Oct. a.s. en ontzetting. I. v. d. Weele, 21 j., timmer man te Goes, 11 maanden.in tern. tot 20 Maart 1948 en ontzetting. Kerknieuws Geref. Kerken. Beroepen te Treebeek J. M. Bloemkolk te Gapinge; te Bergen op Zoom A. 1G. v. d. Stoel te Boskoop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 8