Achter Oder en Neisse Gouddelvers op de zwarte markt Zeeuwen in Padang tweede blad provinciale zeeuwsche courant Dagen van Al Capone herleven Jn 9 Staten van Suriname en Curaqao geraadpleegd Donderdag 1 Mei 1947. De reco's hebben stijgend succes. - Een keurcorps van speurders, dat geruischloos zijn werk doet. Ingeworteld kwaad. Vijf millioen gulden verbor gen kapitaal, in de laatste trieste oorlogsjaren cp onoir- bare wijze verworven, is in de loop van de maand Haart jl. in ons land opgèspo>rd! Zie daar het succes van ce reco's, de speurders naar d< achter gehouden zwarte winiten, die dag in dag uit en oms tot diep in de nacht op pad zijn om de onvaderlandscfe vader landers, die krampactige po gingen in het werk sfellen om hun kwalijk verworvn bezit veilig te stellen, in hu nekvel te pakken DERECO'S Misschien kent u e reco's niet. Dat pleit dai voor u, want wie met hen anbtshalve in aanraking komt, heft door gaans iets op zijn kerftok, dat niet door de beugel *an. De v\jf millioen, die di vorige maand gevonden werfen, wa ren voor zeventig proent het eigendom van slechts df per sonen. elf beruchte figuen van de helaas maar al te wilg tie. rende zwarte markt. >ie elf hebben him sinistere spl lang verborgen weten te buden maar nu zijn zij uitgcpeeld. Elf zwarte pieten mindr. Het zfln er elf uit een lange lange reeks. Vrijwel niemam heeft van hun verdwijning ics ge merkt. De reco's weren ge ruischloos. Dat is nu enmaal noodzakelijk voor het 'elsla- gen van him werk. Anderhalf jaar lang rjn zij nu op pad. En met stees stij gend succes. Maart wa een topmaand, een record,maar een slordige paar million vin den zij elite maand wel. HET EGIN Als wij ergens in Nediland tegenover hun chef zitte, die ook al onbekend wenstt te blijven, en hii begint ein?lrjk iets los te laten over zij» ge heimzinnige corps van s>ur- ders, waarop hij terecht rots ia, spreekt hij aanvanllijk aarzelend, huiverig voor pbli_ citelt. Hij is zwijgzaam'an aard, van huis uit en ants- halve. Men zou .het den tn- voudigen man, kort, robist en afgemeten, niet aanzienjat hij het is, die nu al eenige tn- tallen millioenen verboren kapitaal aan het licht hit gebracht. Op 20 Sept. 1946 ben ik e- gonnen, zegt hij, met zes nn personeel en nu heb ik er.... maar wat doet dat er toe;ju bestrijken wij het heele ltd en dit moet helaas, want oval zitten ze, de groote en de ki- ne knoeiers, die hun belasfit- biljet verkeerd invullen, nt per abuis maar zeer opzefc- ljjk. Overal zitten ze, de ov de-tuin-leiders, die rustig i zonder eenige gewetenswro ging hun handteekening nee zetten onder de overbekem verklaring, dat zfó het aangl teformclier aldus naar waai heid ingevuld en geteskend hebben. Helaas leert onze ei varing, dat een groot deel oti zer landgenooten bewust eerlijke opgaven verstrekt. „En kunt u alle ders, die oneerlijke doen, opsporen?' het opsporen van valsche be lastingaangiften, niet zoo bijs ter interessant, maar het ia een dankbaar werk. Het is soms een jacht met grof ge schut, want de reco's hebben veel meer bevoegdheid dan soortgelijke ambtenaren voor de oorlog hadden. Wij mogen nu tot arresta. ties overgaan op grond van be lastingontduiking. En gebeurt dat wol eens Geregeld, eenige malen per week op z'n minst. En hoe gedragen deze menschen zich? Het zijn over het algemeen toch personen, 'die niet uit een typisch misda digersmilieu stammen. Dat is te merken. Zij voelen de misdadigheid van hun gedrag niet altijd even goed aan. En zij schijnen wel in de laatste plaats te beseffen, wie zij door hun handelingen benadeelen. Dat zijn hun mede burgers, die ten gevolge van hun handelingen indirect moe ten bijpassen wat zij ontduiken. Zjj zijn de vijanden van alle bonafide belastingbetalers. In welk bedrijf wordt of werd in de oorlog het grofst verdiend? Moeilijk te zeggen. Wij hebben nog al eens met ta- baksmenschen te doen. Som mige hebben, het ook grof ge maakt. Een type, dat moeilijk te vinden is, is dat, der stille fi nanciers van groote zwarte transacties. Dat kost soms maanden van geduldig speuren. Nog pas hebben wij echter de top te pakken gekregen van een groot smokkelcomplot! Nog één vraag: vervalt nu al dat opgespoorde geld aan de staat? Neen, niet automatisch. Maar meestal wordt er 90 vermogensaanwasbe 1 asting van geheven. En daar komt dan nog dikwijls een fiksche boete bovenop wegens overtreding van een distributie- of een prijsbeheerschingsvoorschrift. Verborgen geld is altijd OP een ongeoorloofde en dus straf bare wijze verworven. In de practijk komt het er dus wel op neer, dat al de verborgen kapitalen, die de reco's ont dekken voor een groot percen tage aan de schatkist ten goe de komen. In Amerika iedere 18 seconden een misdaad.. Bestrijding is moeilijk. (Van een U.P.-correspondent.) Het gangster-dom bedreigt opnieuw Amerika, zoo waar schuwt de directeur van het Amerikaansche equivalent van „Scotland Yard", de FBI (Fe deral bureau of Investigation), J. Edgar Hoover. „Reeds stijgt de activiteit van de gangsters aanzienlijk. Dit is geen plotseling ver schijnsel. Tijdens de oorlogs jaren smeulde het vuur, maar thans slaan de vlammen uit". „Op een oogenblik toen de weldenkende Amerikanen ieder greintje van hun energie wijd den aan de strijd tegen den vijand, werkten de misdadige parasieten in het donker en trachtten zij buiten de wetten te leven". Op het oogenblik wordt on geveer iedere 18 seconden in Amerika een misdaad ge pleegd. Moorden, inbraken, diefstallen, beroovingen, ze denmisdrijven, autodiefstallen zijn aan de orde van de dag. En in deze criminaliteit spe len de „gangs" een belang rijke rol. Een bekende gang ster is bijvoorbeeld Benjamin Franklin Rayburn uit Ken tucky, die in September 1946 na een jacht door zes staten, eindelijk gearresteerd werd. Zijn kamers te Buffalo waren een waar arsenaal. Hij bezat Groot Zuid-Afrikaansch woordenboek. Het groot Zuid-Afrikaansch woordenboek, met het opstel len waarvan in 1926 een begin werd gemaakt, zal waarschijn lijk in 1952 gereed komen. Het eerste deel, met de eerste drie Nederlan letters van het alphabeth, zal Zoo op het oog is hun werk, opgavei omstreeks 1949 worden gepu bliceerd. Het woordenboek zal Onmogelijk, maar wij vinden17^0** moorden er zeer vele. En u begrijpt wel,f ilhLii dat wti in de eerste pla»'^rarreLntaevai dê Itaat naar de groote knoeiers zoe-voor reKenm£ van de staat, ken^ Het is ons niet om centen v te doen, maar om tonnen. En l\om vermageren in die vinden wij ook. Enaeland „Hoe?" vragen wij. cngeiana.... Een mysterieuze glimlach is Lord Inverchapel, de Brit- het antwoordiche ambassadeur in de Ver. taten, heeft de Amerikanen, ie een vermageringskuur 'enschen te ondergaan, uit- enoodigd deze zomer een ezoek aan Engeland te •engen. „Het leven in En gland zal niet zoo comfor- bel zgn als ge dat wel zoudt enschen" aldus Lord Inver- 'apel, „doch wanneer ge dat ten bezwaar acht, zult gij 2>.r welkome gasten zijn en g zult veel zien, dat u zoo- vi zal interesseeren als sti- «leeren, want wg zijn in %eland bezig met een zeer iPdig ondernomen experi- mt en de dollars, die gij z\ besteden, zullen onze be- tfeigsbalans ten goede ko- 4 i voorbijgaan De naam Moeizaam perst het boe- meltje zich langs de lijn. Overal wafer twee huizen en vier menschen bij elkaar staan, stopt het even en ver trekt dan puffend weer in de richting van de groote stad. Stootend, alsof het zelf be vreesd is er nooit te komen. De passagiers hebben de hoop op dit wonderbaarlijk feit al lang opgegeven en trachten in zoete dommel de tijd te kor ten. 't Lukt niet bijster, om dat de tijd om in droomen weg te zinken te kort is. De boemel stopt meer dan hij rfldt. De eenige in de vol ge propte coupé, die nog pleizier in de reis heeft, is een ze venjarig meisje, dat geestdrif tig uit het portierraampje hangt en er met bewonderens waardig optimisme in slaagt overal op deze buitengewoon saaie reis nog mooie dingen te ontdekken. Piepend stopt het boemel- tje voor de zooveelste maal. Moeizaam komt vader over eind en vraagt na een geeuw: „Waar zijn we Annie?" Dieper buigt Annie haar blonde lokken buiten het por tier. ,,'k Weet al pa", roept ze geestdriftig „daar op dat bord", en met- de klemtoon op de laatste lettergreep volgt er: „In Retiradè". RENARD. nv'. taatscourant in oude ïn nieuwe spelling. De Nederlandsche ■aatscourant toont in 't immer van Maandag April een brjzonder- id op het gebied der orijfwijze der Neder- idsche taal. De pagi- i.s 1 t.m. 7 zijn ge- <ikt in de nog gelden. <i„oude" spelling. De kina's 8 t.m. 11 laten ifchikkingen zien, af- kistig van minister Hsmans. Deze be- s\kklngen zijn in de n niet geldende „nleu- w spelling afgedrukt. Prest volgt dan weer ine „oude" spelling. Cazals in Zuid-Frank rijk 2 twee wagons van een dieseHn tegen elkaar ge- botst/aarbg een persoon om het lea is gekomen. vijf revolvers, twee tommy- guns, een geweer en verschei dene traansgassen, alles met de noodige munitie. Hij had de hand gehad in een heele serie van misdaden, voorna melijk roofovervallen. Een ander berucht type was George (Bugs) Moran, die reeds vroeger in Chicago „ope reerde" en die in 1945 „op de vlakte" ln een reeks van sta ten in het Midden-Westen terugkwam. Hoovers mannen grepen hem tenslotte en moet hij 25 jaar brommen in de gevangenis van Ohio. De wedergeboorte van het gangster-dom kan, volgens Hoover, alleen onderdrukt wor den, als het publiek mede werkt, als voldoende politie macht aanwezig is en als al len samenwerken in een cam pagne tot eerbiediging van de wetten. Een dergelijke actie heeft immers in 1934 het gang- sterdom in het hart getroffen, zoodat het enkele jaren daar na geheel ineengeschrompeld was. De verschillende ge meenten moeten, er echter voor zorgen, dat zij hun po litiemacht op sterkte houden. Vooral moet de politie erop toezien, aldus Hoover, dat men niet onbevoegd wapenen draagt. Het bezit van wape nen door gangsters heeft in de jaren omstreeks 1920 heel wat slachtoffers geëischt. Het ziet er naar uit, dat de voor waarden voor een dergelijke golf van misdaden opnieuw aanwezig zijn. Reeds is dat gebleken in Philadelphia, waar een 42-jarige politieman door drie bandieten werd neerge schoten. „Wij kunnen echter, met behulp van alle weldenkende Amerikanen dit nieuwe mis- dadigers-rijk vernietigen, mits allen medewerken voor het te laat is". Rita Hayworth-tulp. In een kas van een bollenkweker te Hllle- gom heeft de Ameri kaansche filmster Rita Hayworth haar naam gegeven aan een nieuw- gekweekte groote roode tulp. Vervolgens is de film ster naar het tehuis voor ex-illegalen „Ka- reoi" te Aerdenhout ge gaan, waar zij een be zoek bracht aan de pa tiënten. „This is no publicity" voegde zij den verslag gevers toe bij het bin nentreden van het te huis. Boekbespreking „Een vrouw voor drie dagen" door Elisabeth Gurt. A. J. G. Stren- holt, Amsterdam, 't Is misschien een beetje moeilijk over dit boekje, dat door de schrijfster aan de stad van de blauwe Donau werd opgedragen, een oordeel te vellen. Natuurlijk is het verhaal van een korte ont moeting tusschen twee jonge menschen wel een beetje on deugend, maar daartegenover staat toch dat de schrijfster met zooveel charme heeft ge schreven, dat men wel een onverbeterlijke Nurks moet zijn, wanneer men zich door haar sprankelende humor en soms weldadig aandoende le venslust niet zou laten ont wapenen. Te meer daar zij er in slaagt op een manier, die kenmerkend is voor Weenen en misschien ook voor Pa rijs nergens ook maar een oogenblik grof df kwetsend te worden. J. Ho.en verzorgde de vertaling op loffelijke wijze. Op 12 April is te Kaap stad op 65-jarige leeftijd over leden, dr. C. Louis Leipoldt, de bekende Zuld-Afrikaansche dichter, medicus en journalist. Wetsontwerp voor herziening der West-Indische staatsregeeringen- (Van onzen parlementairen redacteur.) Hoever staat het nu met de voornemens der Nederland sche regeering om ook aan de gerechtvaardigde wenschen van de gebiedsdeelen in de West om tot zelfbestuur te geraken, te voldoen. Mr. dr. M. F. da Costa Gomez, met wien wij de zer dagen een interview publiceerden, is daarvoor naar Den Haag gekomen en hij zal hier een maand of zes blijven. Vóór de herfst moet de zaak derhalve beklonken zijn. Kan dat? En hoe zal dat gebeuren? Komt er ook een West- Indisch Linggadjati? zijn toen besprekingen gevolgd met dezen minister en met een groepje hooge ambtenaren namens hem, waartoe ook de tegenwoordige minister van Overzeesche Gebiedsdeelen, mr. J. A. Jonkman, behoorde. Dank zij deze besprekingen weet men sedertdien ten de- partemente nauwkeurig hoe ver de wenschen reiken en men heeft ijverig gezocht naar een verwezenlijking daarvan binnen het kader van de grondwet. Dit heeft geleid tot het opstellen van een ont werp van wet, dat thans ge reed is. Het is echter nog niet openbaar gemaakt, daar dit naar Nederlandsche parlemen taire gebruiken pas kan ge schieden nadat 't bg Konink lijke boodschap is aangebo den in de Staten Generaal. RUSTIGE HERVORMINGEN. Vele vragen doemen op. In feite is het zoo. dat de aan dacht der openbare meening voor Suriname en Curasao de laatste tijd wel erg verdron gen is door die voor Soekar- no's Republiek. Dit heeft de West-Indische afdeeling van het ministerie van Overzee sche Gebiedsdeelen evenwel niet verhinderd gestadig voort te werken aan een staatsrechterlijke hervorming van de beide gebiedsdeelen in Zuid-Amerika en de Caraïbi- sche Zee. Dat kon ietwat rustiger gebeuren dan ten aanzien van het zooveel inge wikkelder vraagstuk Insulinde, daar het niet minder levendi ge verlangen naar autonomie in Suriname en, Curasao niet tot een bloedige revolutie heeft geleid. Er is (gelukkig!) geen bloed gevloeid, er is geen anti-Nederlandsche stemming en er is geen strooming tegen Kroon en grondwet. De zaak ligt dus wel heel anders. Het vorig jaar hebben bei de gebiedsdeelen een autono- mie-commissie naar Nederland gezonden, die haar wenschen an Hare Majesteit hebben kenbaar gemaakt. De Konin gin heeft de twee delegaties in gehoor ontvangen, kennis genomen van de verlangens en haar toen verder verwezen naar den minister, destijds prof. mr. J. A. Logeman. Er Het lijk van Koning Christiaan X van Denemarken, opge baard in de Groote Kerk DE „SNIPPERS" BLIJVEN LASTIG. Rust in het bivak. Ik heb deze morgen een ritje gemaakt door het gebied dat door de Zeeuwen bij Padang gepacificeerd wordt. Zeker er vallen nog wel eens schoten, maar dat zijn schoten van sluipschutters. Het is vooral de streek, waar de posten zeer dicht bij de demarcatielijn zijn gelegen. Dit is noodzakelijk omdat hier enkele wegen bij eenkomen, die voor de bevol king van belang zijn en daar om beheerscht moeten worden. Er zijn namelijk enkele brug gen over het Bandjirkanaal, dat deze gebieden van water moet voorzien en in de regen tijd het overtollige water moet afvoeren. Die bruggen nu had den de extremisten willen op blazen en de brug bij Marapa- lam een klein gehucht te midden van rijstvelden draagt thans nog de lidtee- kens van deze pogingen. Het is de Nederlandsche genie ge weest, die deze brug hersteld heeft en daardoor de moge lijkheid tot het normale leven heropende. v OP POST Er staat nu een post op de dijk van het Bandjirkanaal. In die post, zwaar gebarrica deerd met zandzakken en waaruit een machinegeweer en een bnen naar de bergen ge richt blijven, zit een soldaat op een stoeL Voor hem ligt een kijker en zoo af en toe zoekt hg het voorterrein af. Dan ko men de bergen dichter bij en ook het zwaar met bamboe stelen begroeide sawahterrein. Het is noodzakelijk, want uit die bamboe-boschjes klinken zoo af en toe schoten op. Een bewijs, dat wederom enkele fa natici uit de T.R.I., Hlsboellah of andere groepen binnen het Nederlandsche gebied gekomen zijn om moord te plegen. Want dit kan men in het licht van de wapenstilstand niet anders dan als moord beschouwen, al vallen er dan ook zeer weinig slachtoffers door deze sniper- schoten. Toch zijn er oogenbUkken dat men die snipers vervloekt, hetgeen de soldaat H. W. van Houtepen weet te vertellen. Hg was met zijn kameraden van het Zeeuwsche bateljon op patrouille, toen plots iets te gen en door zijn rimjDoepetje vloog. ZIJN PETJE Hij had iets hooren suizen en toen hij het groene petje van zijn hoofd nam, bemerkte hij daarna een gaatje. Een sniper had iets te hoog gemikt en nu bewaart Houtepen uit Zutphen het petje als relikwie! Maar hij is niet de eenige, er zijn er meer, die sniperscho- ten nu niet direct als een ver snapering beschouwen. Vraagt maar eens aan Hopkoper uit Gorichem, Beelen uit Arkel, Nijhof uit Zutphen, Ouwerkerk uit Leiden en Plug uit Noord- wijk. Ook zij behooren tot het bataljon Zeeland, alhoewel zij niet direct uit Zeeland afkom stig zijn. Het zijn knapen, die later werden ingedeeld, doch zich nu temidden van de Zeeu wen zeer goed thuis gevoelen. Welnu dit stelletje zat in Ma- rapalam te kaarten. Ik weet niet of zij groot slam hadden geboden, of dat zij zwikten, maar zeker weet ik dat de kaarten op tafel lagen. Plots kijkt een hunner op. Er was iets langs zijn ooren gevlogen en terwijl hij naast zich kijkt, ziet hij een kogel. Een sniper had het licht gezien en had geschoten; de kogel was door het zinken dak gegaan en af gestuit op de muur, om langs de ooren van een der kaart spelers neer te vallen. KAARTSPELEN Ze hebben zich niet aan die kogel en aan die sniper ge stoord; dat canaille was toch reeds in de duisternis en de bamboe-struiken verdwenen, terwijl de kaarten nog op de tafel lagen. Dus nam men de kaarten en liet men de sniper de sniper. Eens zal de tijd ko men, dat men met deze knapen zal afrekenen, is het devies der Zeeuwen en nu hopen zij maar dat die tijd spoedig zal komen. Voorloopig slapen zij gerust in hun bivak van hout. Het ziet er gezellig en schoon uit, ai heeft men een zinken plaat naar de zijde van de* de marcatielijn opgeslagen en die zijde van het huis met zand zakken en stevige balken ver sterkt. Het doet aan als een blokhut uit de onde tijd, toen Amerikanen doordoe Indianen werden aangevallen, maar nu slapen de jongens rustig, al vallen er dan ook nog wel eens sniperschoten. IN HET BIVAK Marapalam, de jongens heb ben het bivak eerst veertien dagen geleden betrokken, maar ze voelen zich er reeds thuis. Er wordt reeds groente ge plant en de wasch hangt rus tig aan de Hjn. Ik zag er een schoenmakerstest en vroeg of men er damesschoenen repa reerde. Lachend antwoordde men mij, dat de baboe geen schoenen droeg. Maar de leest gaf mij een idee van rust; immers hebben de jongens de gelegenheid iets anders te doen dan schieten, al is het patroullle-loopen niet voor de poes. Doch daarvoor draaien deze knapen hun hand niet om. Een patrouille-gang Is voor hen iets normaals. Dat hebben ze in West-Java wel geleerd en wat zou hun leven zijn zonder pa trouille-gang? ADVIEZEN OVER HET WETSONTWERP. Zoover is het echter nog niet, want voor de minister H. M. verzoekt het ontwerp aanhangig te maken moet het als elk wetsontwerp de Raad van State passeeren. Heeft die zijn oordeel uitge sproken, dan komt het op nieuw in de Ministerraad, die elke week ziting houdt. Daar na volgt dan gewoonlijk de indiening door de Koningin aan het parlement. In dit bij zondere geval echter zal het wetsontwerp, nog voor het naar de Raad van State gaat, toegezonden worden aan de gouverneurs van Suriname en Curasao, opdat die het ter ver trouwelijke kennisneming zul len voorleggen aan de Staten van beide gebiedsdeelen. De gouverneurs zelf hebben al ad vies uitgebracht. Mr. J. C. Brons is daarvoor uit Para maribo naar Den Haag over gekomen; dr. P. A. Kasteel, die een tijd geleden ook hier te lande vertoefde, kreeg het ontwerp nagezonden en heeft telegrafisch zijn meening ken baar gemaakt. Nu zullen ech ter ook de volksvertegenwoor digingen van Suriname en Cu rasao er zij het voorals nog in besloten zittingen over kunnen beraadslagen. van £j achter III pac BRUGGE WEER ZEEHAVEN. Nadat vte Zeebrugge 'n nieu we vaargeul werd gegraven, is de haven-van Brugge op nieuw toegankelijk geworden voor zeeschepen. Het tankschip „Empire Lizard", dat 2000 ton stookolie uit Rotterdam aanvoerde, was het eerste zee schip. dat weer in de Brugsche haven aankwam. BLOEDPROCESSIE TE BRUGGE. Te Brugge zal a.s. Maandag de vermaarde Bloedprocessie weer uittrekken. De geschiedenis van deze processie gaat terug tot 1150 toen Graaf Diederik van de Elzas naar Brugge terug keerde van een kruistocht en aan de poorters van de stad enkele droppels van het H. Bloed, welke hij uit Jeruzalem zou hebben meegebracht, toe vertrouwde. HEVIGE BOSCHBRAND BIJ MALDEGEM. In de omgeving van het Princeveld te Maldegem-Cleyt brak brand uit in de bosschen. Meer dan zes ha. pas aan gelegde bosschen, ging in de vlammen op. Het mag een geluk heeten, dat er breede grachten waren aangelegd. Zonder dit ware de ramp nog veel groóter geweest. VLASFABRIEK UITGEBRAND. Brand is ontstaan in de vlaszwingefabriek van Achiel Devlies, Zuidhoek te Moor- sele. Het vuur vond gretig voedsel in de leemafval, breidde zich snel uit en tast te weldra ook het vlasmaga- zijn aan. In korte tijd stond alles in lichter laaie. De zwingelfabriek evenals het magazijn, zijn uitgebrand. DIEFSTAL IN HET STATION TE ANT WERPEN. Te Antwerpen werd bij de aankomst van een trein, uit Pargs, vastgesteld, dat een groote hoeveelheid goederen, meest toiletartikelen, linnen goed en stoffen, gestolen was. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Het oordeel van deze licha men zal worden afgewacht al vorens het wetsontwerp de ge bruikelijke weg verder gaat. Men houdt er rekening mee, dat er nog acht k twaalf we ken mee heen zullen gaan al vorens het aan de Staten Ge neraal in Den Haag zal V/or den aangeboden. (Slot volgt) Het oude trotsche Breslau is verdwenen. Polen namen de plaats der Duitschers in. (Van den Berlijnschen correspondent van het A.N.P.) Het is geen fleurig beeld, dat de door het agreement van Potsdam onder Poolsche admi nistratie gestelde gebieden ten Oosten van Oder en Neisse thans vertoonen. Wij hebben een deel van dit land, dat drie maal de grootte van Nederland heeft, overvlogen en de water massa's gezien, die het groot ste dqel van het akkerland ver. drinken Wij hebben een ander- deel met de trein doorkruist en gezien, hoe het grootste deel der akkers, twee jaren onbebouwd, door onkruid is overweldigd. Wij hebben geen spoor meer teruggevonden van het oude trotsche Breslau, doch slechts een verwoeste stad Wroclaw, waarin niet al leen de zorgvuldig vernieuwde naamborden doch ook de men schen en het géheele leven wij. zen op 'n zoo nauwgezet door gevoerde verpoolsching als men in anderhalf jaar tijd nauwelijks voor mogelijk zou hebben gehouden. Het zou onverstandig zijn te verwachten, dat de Poolsche regeering, terwijl zij reeds in haar oude gebieden worstelde met moeilijk te bedwingen problemen, in staat zou zijn geweest haar nieuwe gebieden, nog voor zij officieel door het vredesverdrag aan het land zijn toegewezen, tot een bloeiend land te maken. Men moet bedenken hoe de nieuwe meesters het hebben aange troffen. Het land was leeg en ontvolkt. Van de uitrusting der boerderijen hadden de Duit schers niet meer dan vier pro cent in bruikbare staat ach tergelaten. levende have inbe grepen. In 1939 woonden er 8,2 millioen menschen in het gebied, daarvan was de helft bij/ het einde van de gevech ten verdwenen. Vier millioen Duitschers waren met de ver slagen legers mee naar het Westen gevlucht. Er waren 3% millioen Duitschers en 1 millioen Polen over. Ook zon der verdere overhaaste volks verhuizingen zou het in deze omstandigheden onmogelijk ge weest zijn de akkers te be zaaien. Begrijpelijk? politieke overwegingen hebben de Pool sche regeering er toe gebracht de overbrening der gebleven Duitschers naar het Westen als „urgentie nummer een" te beschouwen. Zij waren bij de aanvang van de geregelde volksverhuizing reeds geslon ken tot 2 millioen. Op het oogenblik nu de revacuatie na de wintertransporten tijdelijk stil staat, wonen er nog een half miilioen Duitschers. Deze zullen in de loop van dit jaar worden uitgewezen en dan zullen ln Polen nog slechts 75.000 Duitschers achterblij ven, die men als vaklieden noodig heeft en voor drie jaren wil houden. In de stad Bres lau wonen op het oogenblik nog een kleine twintigduizend Duitschers. De Poolsche bevolking, die de plaats der Duitschers heeft ingenomen, is voor een belang rijk deel uit Oost-Polen ge komen, voornamelijk uit de buurt van Lemberg. Deze om standigheid bepaalt het nieu we karakter van Breslau, dat thans de indruk maakt de meest Oostelijke stad van Po len te zijn. Ook velen die in Warschau hun onderdak ver loren hebben, hebben een nieu we toekomst in het Westen gezocht. Van de Poolsche ko lonisatoren ln het geheele nieuwe gebied zijn er 1.4 mil lioen afkomstig uit het Oosten, 1,6 millioen zijn uit Duitsch- land gerepatrieerd en 173.000 zijn er als spontane landver huizers samengestroomd. Tot deze laatsten behooren de spe culanten en gelukzoekers, die op buit komen azen, en van wie de burgemeester van Bres lau ons zeide, dat zij als on- gewenschte gasten beschouwd worden. Vermoedelijk behooren hiertoe ook de invalide bede laars, die men op schier alle straathoeken kan aantreffen. Breslau, Stettin en Dantzig, waar thans respectievelijk 240.000. 120.000 en 170.000 menschen wonen, zijn thans weer steden, die in haar graad van herstel en opruiming niet achterblijven bij de meeste Duitsohe steden. Zrj hebben weer de levensklop van de groote stad, zjj het dan on rustiger en wilder. Het leven heeft TORNADO TREFT WORTH IN MISCOURI. Een tornado heeft de stad Worth in Missouri getroffen. Dertien personen werden ge dood en honderd anderen ge wond. Naar verluidt zijn alle gebouwen in het stadje ver nield, waaronder ook het schoolgebouw. De kinderen, die zich in het schoolgebouw be vonden, waren gewaarschuwd dat de orkaan op komst was„

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 5