Aanvaring op de Schelde Eindspurt begonnen De kinderwetgeving UIT DE PROVINCIE ZUID-BEVELAND Jeugd-boomenactie voor Walcheren. NOORD-BEVELAND K.N.V.B. afd. Zeeland. De Noormannen maken een eind aan Kruinlngens zegetocht. Weinig Verrassingen. Ze bleven elkaar volgen ln een ononderbroken worsteling om de beste plaatsen, de prominenten van de Zater dag 2e klasse. Het gaat hier niet alleen om de bovenste plaats, doch het kan ook van belang zijn de tweede, der de en misschien zelfs om de vierde plaats te bezetten. De le klasse behoeft namelijk aanvulling. Krabbendijke II, dat voortging met goede prestaties te leveren nu moest één van de medegega digden voor een betere plaats, n.l. Yerseke III er aan ge- looven (34), komt voor promotie niet in aanmerking, omdat hun eerste elftal reeds in de eerste klasse zit, zoo dat hiervoor wellicht een la ger geklasseerde gekozen wordt. Wissekerke had tegen Arnemuiden II alle krachten noodig om baas te blijven (I2) en hun plaats boven aan de ranglijst is dan ook wel iets boven hun stand. Colijnspl. Boys zal in ieder geval wel bij de bovenste vier behooren en nagelde „Wemel- dinge II" nog vaster aan de onaerste plaats (30). Wol- faartsdijk is een ploeg, waar volgend seizoen wel rekening mee gehouden zal moeten worden al was Zaterdag het resultaat tegen Nieuwdorp II (22) niet bijzonder spre kend. Kapelle zal dan mis schien ook wat meer pres tee ren als dit jaar. Tegen Rilland n werd het een ge lijk spel (33). 's Heer Arendskerke IIKruiningen IV 7—1. Juniores. De laatste wedstrijd van de A ploegen (1517 jaar) leverde een overwinning op voor Goes tegen de Vlissin- gen-ploeg. De eindstand van deze klasse is: M'burg 10 8 0 2 43—18 16 De Patr. I 10 6 2 2 43— 9 14 Goes 10 4 5 1 30—13 13 Robur 10 2 3 5 21—23 7 Vliss. 10 3 0 7 22—32 6 De Patr. H 10 1 2 7 9—73 4 le klasse A. VlissingenMiddelburg 1 1; ZeelandiaDe Zeeuwen II 10. Het was een zeer lastige wedstrijd voor Luctor in Arendskerke en het was toch noodig om te winnen, wilden zijn hun prima positie behou den. Met een krappe 12 trok ken de jongens van Hefckens- zand aan het langste* eind, daaTmee het toch reeds uit geschakelde 's Heer Arends kerke nog iets verder weg drukkend. Patrijzen en Luc tor moeten het nu uitmaken en Luctor staat daarbij iets gunstiger, nu de zware kamp tegen Arendskerke succesvol is verloopen. Kortgene kon tegen Volharding '32 niet op (40), maar de onderste plaats zal toch wel voor Drei- schor zijn, dat nu tegen Zon- nemaire de zwakste bleek (1—3). le klasse B. Hier is nog een drieman schap aan het bod met Hansw. Boys iets in de meerderheid. Met Rapenburg hadden de Hansweertenaren nogal moeite schijnbaar (10). Koewacht gegadigde nummer drie deed Nederlandsch militair contact met Londen. Naar het Britsche ministerie van oorlog mededeelt heeft 'n Nederlandsche militaire mis sie, die de organisatie van het militair onderzoekingswerk en militaire ontwikkeling met 'n representatieve Britrche dele. gatie heeft besproken, haar tiendaagsch bezoek aan Enge land beëindigd. Gedurende het bezoek werd een uiteenzetting gegeven van de nieuwe orga nisatie. ingesteld onder den Engelschen minister van de fensie. Het bleek dat in Neder land een ongeveer gelijke or ganisatie voor het samengaan van militaire en civiele denk beelden op dit gebied bestaat, ofschoon de Nederlandrche bezoekers onder de indruk waren van de mate waarin civiele en militaire autoritei ten samenwerken. STAATSLOTERIJ. 1000 4711 11838 17534 400 3807 7316 13948 14414 200 6640 13898 16966 100 6617 7311 7531 8462 11490 12678 15827 Marktberichten VEILINGSVEREEN. ZUID-BEVELAND Spinazie 2247, sn$jsla 20— 21. witlof I 15—26. II 10—15, rabarber 6.5010, prei I 19 29. H 213, uien 11, radijs 11 13, kropsla 9—18, kroten 5.50 alles per 100 kg. (Ingezonden mededeeling) bestrijdt hardnekkige kou van twee kanten tegelijk Varlcrtifbaar M Dr*rl«i«i* AileenvwJtoop voor NeSerUnd: *.V. P.owntree JIand«a*mU. A het tegen Zuidzande spreken der (27), maar komt daar mee toch niet gelijk met de andere kopploeg Kruiningen. Ziehier de situatie Kruin. 14 11 0 3 50—17 22 H. Boys 13 9 3 1 52—23 21 Koew. 14 10 1 3 53—23 21 Kruiningen heeft thuis nog Zuidzande en uit Groede, dus beide winstkansen. De Boys moeten nog Vogelwaarde ontvangen en op bezoek bjj Sluis en Koewacht. Deze laatste wedstrijd kan de deur dicht doen ook voor Koe wacht, dat verder nog naar Vogelwaarde moet. Puzze laars kienen maar uit, wat er nog gebeuren kan. Het puntje, dat D.S.W. Groede afsnoepte (22) baat niet meer. Sluis en Vogelwaarde wisselden nog even van plaats op de ranglijst (21). Res. le kl. B. Aardenburg II—Schoondijke II 42; Hontenisse HOost burg H 0—0; Hulst II— Clinge IE 11. 2e klasse A. Hier begint warempel op het scheiden van de markt Terneuzen ni zich te roe ren. Tegen Scheldeboys werd met 24 gewonnen, wat voor de 'jongens van Ellewoutsdijk een zware verliespost betee- kent. Een geluk bij dit ongeluk was, dat Biervliët tegen Mid delburg III sneuvelde (64). Door interne moeilijkheden zakt Levied. Boys wat af en verloor van Vlissingen m (4 1). Kats I nam geen ge vaarlijke positie- in en de ne derlaag tegen Goes m (50) zou niet zoo zwaar tellen als h9T-k°?hrt?rs. De Zeeuw*1*1 II niet begonnen met weinig; twijfelachtige cijfers (40 te gen Sluis Hpunten te ver zamelen. Hier de spanning aan de kop in cijfers: Biervl. II 16 10 1 5 55-39 21 Tern. Ill 15 9 1 5 57-34 19 Scheldeb. I 15 8 2 5 49-34 18 2e KLASSE B. Het was een geduchte af straffing welke Vogelwaarde II in Westdorpe tegen Ria W I opliep (71). Het is nog een kwestie van tijd nu en dan kan Westdorpe in feesttooi. Patrijzen HLuctor H 9— 0; Koewacht nVolharding '32 II 4—0: Hansw. Boys II Rapenburg II 33. 2e KLASSE C. S.V.W.O.K.—Schouwen II (2 0) blHft geluk oot^kken met het derde van Zierikzee (Zon- nemaire II (10). 3e KLASJE A. De Noormannen willen er een echt Walchersche affaire van maken. Kruiningen Hl, dat onweerstaanbaar naar de kop opmarcheerde, werd op de Westkaopelsche velden een halt toegeroepen. (52), Domburg overwon gemakke lijk de reserves van Lewed. Boy (80). De Zeeuwen IV E.M.M. m 1—2; R.C.S. IH— Vlissingen IV 13. De Noor mannen en Domburg zullen op "•1 Aoril a.a sla.? leveren Domburg 11 10 0 1 68-10 20 DeNoorm. 12 10 0 2 71-11 20 3e KLASSE B. Sluis III werd in deze klas se teruggetrokken. Sluiskil IIISteen IH 51; Koewacht IH—Biervliet IH 3 -4; Ra penburg IHAxel Hl 05; 'r,ernei>**en IVHulst I1T 4-3 Hontenisse IVHontenisse m 4—1. Duitsdie wagons terug geëischt. Het Britsche bestuur in Duitschland heeft aan Rusland en enkele andere landen de eisch gesteld op korten ter mijn een aantal wagons terug te zenden, aangezien men ge brek aan deze wagons heeft. Uit welingelichte bron wordt vernomen, dat in de Sowjet- Ruaslsche zóne 12.600 wagons van de Britsche zóne worden vastgehouden. Tevens hebben de Britsche en Amerikaansche militaire regeering Oostenrijk, Tsjecho-Slowakjje, Nederland en enkele andere landen die samen 16.000.Britsche wagons vasthouden, gewaarschuwd, dat de overeenkomst, waarbij deze landen bij hun transito- verkeer door Duitschland van Britsche, en Amerikaansche wagons gebruik kunnen ma ken, zal worden beëindigd, in dien zrj de wagons niet terug zenden. PETROLEUM BESCHIKBAAR Het centraal distributiekan toor deelt mede, dat op de on derstaande bonnen der petro- leumkaarten voor kookdoelein- den en verlichting gedurende de maand Mei 1947 de daar achter vermelde hoeveelheden petroleum verkrijgbaar zullen zijn. Kaarten ua 611: bon a 25 t/m a 28: vier liter per bon. Kaarten ub 611: bon b 13 en b 14: vier liter per bon. Kaarten uc 611: bon c 07: vier liter per bon. Kaarten u<j 611: bon <3 12 twee liter per bon. Bidault bracht steenkool mee Bij zijn aankomst te Parijs verklaarde Bidault, dat te Moskou hard en goed is ge werkt. De hoop en de goede wil om de zaak tot een goed einde te brengen, blijven be staan. Met de rechtvaardige eischen van Frankrijk is reke ning gehouden en, zoo voegde hij hieraan toe, ik breng ook wat steenkool mee. Opstand in Madagascar. Volgens berichten van het Fransche persbureau uit Ta nanarive hebben alle Europe anen in de kustplaats Manan- jary op Madagascar zich ver zameld achter een omheining, teneinde aanvallen van op standelingen, die de stad om singeld hebben, af te slaan. Onder de belegerden bevin den zich regeeringsambtena- ren, soldaten en planters. Plantages werden verwoest en verschillende planters wer den gedood. In het gebied van Mahano- ro, aldus wordt gemeld, zyn enkele dorpen uitgebrand. Straatgevechten in Ascunsion. Naar te Buenos Aires ver luidt woeden nu reeds 48 uur straatgevechten in Ascuncion, de hoofdstad van Paraguay. Alle verbindingen met Ascun- cion zijn verbroken na de me dedeeling van de regeering op Zondagmiddag dat de opstand van het marinegarnizoen in de hoofdstad ,was onderdrukt". In verschillende deelen van de stad zijn echter gevechten aan de gang tusschen de regee- -ingsstrijdkrachten en suppor ters van de opstandelingen, wier hoofdkwartier te Concep tlon in Noord-Paraguay ge vestigd is. Kerknieuws Beroepen te Goes voor de tweede predikantsplaatg bij de Geref. kerk Ds. R. A. Flinter man, geestelijk verzorger van de politieke delinquenten te Amersfoort. TWEEDE KAMER Pleegkinderenwet gevraagd. In de vergadering der Twee de Kamer is aan de orde ge komen het wetsontwerp tot wijziging van de bepalingen betreffende het kinderrecht, voorkomende in het eerste boek van het burgerlijk wet boek en in verband daar mede wijziging en aanvul ling van de andere boeken van dat wetboek, alsook van het wetboek van burgerlijke rechtsvordering en van andere wetten. De heer Donker (PvdA), be_ oleitte o.m. regeling van het strafproces ten aanzien van kinderen. Het belang van het totaal der verbeteringen en vernieuwingen, welke het ont werp bevat achtte hij niet on evenredig aan de respectabele omvang der gewisselde stuk ken. De niet-benoembaarheirt van de vrouw tot rechter -is niet meer houdbaar. Het probleem der buitenech telijke kinderen is een uiterst moeilijk vraagstuk. Spr. vroeg of de minister bereid is voor de regeling der adoptatie eer. kleine deskundige commissie van voorbereiding in te. stellen. De totstandkoming van een pleegkinderenwet achtte de heer Donker noodzakelijk. Mevr. Fortanier-de Wit (P vdVX uitte haar waardeering voor den huldigen bewindsman die reeds zoo spoedig dit na der gewijzigd ontwerp heeft ingediend. Zij vestigde de aan dacht op de positie van on schuldige kinderen, zoomede op de gevolgen van door nalatig heid van den procureur ver zuimde inschrijving van echt scheidingen. De meerderheid der Ned. vrouwen wenscht h. i. een ge lijkwaardige rol toebedeeld te krijgen bij de opvoeding van het kind. Voor de adoptie be pleitte mevr. Fortanler een wettelijke regeling. Jkvr. Wt te waal van Stoet wegen (C.H.) zegt, dat er eenige verbetering is gekomen in de positie van de gehuwde vrouw. Zij bepleit een pleeg kinderenwet. Mej. Tendeloo (P.v.d.A.) wil liever zien naar middelen om 't huwelijk in stand te houden dan naar de echtscheidings procedure. Spr. kan het ont werp aanvaarden behalve wat art. 356 betreft, waar de wil des vaders beslissend wordt genoemd in een bepaald geval. De heer Roelvink (K.V.P.) kan zich met het ontwerp ver eenigen. De heer Stokvis (C.P.N.) prijst het ontwerp. Hfl ver wijst overigens naar de Fran sche wetgeving. De heer Terpstra (A.R.) merkt teh aanzien van onwet tige en een andere groep van kinderen op, dat* zij lijden on der de zonden der ouders. De onverzwakte moraal van het huwelijk moet gehandhaafd blijven. Mevr. v. d. Muyzenberg (C. P.N.) verzoekt een ontwerp pleegkinderenwet. De minister verklaart, dat hij met een herziening van het strafrechtelijk kinderrecht nog eenige jaren wil wachten. Spr. wil niet meewerken aan h'j de mn rin' langer hoofd der echtvereeni- ging zou zijn. Aan adoptie bestaat minder behoefte. Spr. zal aandrang uitoefenen voor een pleegkin derenwet. Na repliek verdaging. Bloeitijd. In de omgeving van Kapelle-Biezellnge met zjjn vele boomgaarden staan de kersenboomen thans In volle bloei, ook verschillende soorten pruimen staan reeds te bloeien. Z\j die van dit prach tige natuurschoon wil len genieten moeten de ze week wel een tochtje langs de bloeiende boom gaarden maken. Nederland vraagt 535 millioen dollar. De wereldbank heeft mede gedeeld, dat de Nederlandsche regeering een formeeie aan vraag voor een leening van 535 millioen dollar heeft inge diend. De Nederlandsche regeering heeft deze leening aange vraagd, aldns de officieele me dedeeling der bank, teneinde een gedeelte van de belang rijkste plannen in het kader van het programma tot her stel, wederopbouw en indus- trialiseering te kunnen finan cieren. Consumentencrecliet heropend? Naar wij vernemen, hebben de ministers van financiën en sociale zaken besloten voor bij zondere gevallen de mogelijk heid te overwegen, gegadigden alsnog in de gelegenheid te stellen om consnmentencrediet aan te vragen. Een en ander verkeert nog in een stadium van onderzoek. Coloradokever in Nederland. Bij graafwerk in de tuinen om de Goffert te Nijmegen werd een coloradokever ont dekt. GRATIE VERLEEND. Namens den minister van justitie wordt medegedeeld, dat H.M. de Koningin gratie heeft verleend aan H. Luij- endijk, tot de doodstraf ver oordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage en aan W. J. Bekers, tot de doodstraf ver oordeeld bij sententie vein het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem. Ten aanzien van belden is de doodstraf vervangen door levenslange gevangenisstraf. Zeeuwsche commissie vrouwelijke vrijwilligers Op het gewestelijk Arbeids bureau te Middelburg werd Dinsdag de provinciale com missie van het Centraal Selec tie Orgaan Vrouwelijke Vrij willigers geïnstalleerd. Deze comm. is als volgt samenge steld: mevr. J. C. Westende- Vervenne, mevr. A. Batten- Paarlberg, mevr. J. de Jong- Bikker, mej. A. Boomer, dir. Huishoudschool, mevr. G. Moens-Vos en mej. S. M. van Andel, G.A.B., Wagenaar- straat 24, tel. 2644, secreta resse. De taak van dit orgaan is aan de hand van inlichtingen over persoonlijkheid en verle den te beoordeelen of vrouwe lijke personen geschikt zijn voor toelating tot een vrijwil ligerscorps en voor uitzending in het algemeen naar Indone sië. Het Centraal Selectie Orgaan en de prov. commissie verlee- nen hun diensten aan alle uit zendende instanties, dus de Marva, Vrouwenhulpcorps, Vrouwencorps van K.N.I.L., Roode Kruis Ministerie van Overzeesche Gebiedsdeelen. De heer C. J. van Lienden te Eindhoven werd benoemd tot regionale vertegenwoordi ger voor de provincies Zeeland, Noord-Brabant en Limburg in het partijbestuur van de Partij van de Arbeid. Een doode en een gewonde In ons blad van gisteren maakten wij reeds melding van de aanvaring tusschen het Engelsche s.s. „Merganser" en het Amerikaansche s.s. „Norwalk Victhory", waarbij het Engelsche schip ter hoogte van Liefkenshoek in de Schelde zonk. Wij vernemen daarover nader het volgende: De aanvaring vond plaats omsctreeks één uur in de nacht. Naar de oorzaak wordt nog een onderzoek in gesteld door de Belgische au toriteiten aangezien het on geval plaats had ongeveer 8 K.M. binnen de Belgische grens. Bij de aanvaring raakten twee leden van de beman ning van het Engelsche schip bekneld, tengevolge waarvan zij zeer ernstige verwondingen opliepen. Een van hen, een steward, is in middels aan deze verwondin gen bezweken. Aan boord van de „Mer ganser" w erd een ware ra vage aangericht. Het schip kreeg een groot gat aan bakboordzijde in de voorste ven, juist onder de waterlijn, voorts een kleiner gat mid scheeps, terwijl ook aan dek aan een reddingsboot en een dekhuis ernstige schade werd 'aangericht. Met assis tentie van de „Norwalk Victory" slaagde men er in het zwaar beschadigde schip nog eenige tijd drijvende te houden, doch ten slotte moest het toch- onder de wal Goes Oud-illegalen bij de Dooden-herdenking. Het Bestuur van de Ge meenschap Oud-Illegale Werkers te Goes, verzoekt do inwoners van Goes, in verband met de Nationale Herdenkingsavond op Za terdag S Mei a.s., deel te nemen aan de plechtige herdenking van onze ge vallen militairen en ver zetsstrijders. Alle deelnemers (sters) wor den verzocht zich op Zater dag 3 Mei a.s., uiterlijk des avonds half acht, te verzame len vóór het Stadhuis aan de Groote Markt, waarna in ge sloten rij naar de Algemeene Begraafplaats zal worden ge wandeld. Bij het Kruis zal een ieder in de gelegenheid worden ge steld bloemen te leggen, ter herdenking van de gevallenen. Zoowel bij de g^ng naar, alsmede het verblijf op de Be graafplaats, moet de grootst mogelijke stilte in acht geno men worden. Op de Begraaf plaats zal niet worden gespro ken. Oudelande EINDLES TUINBOUW- CURSUS. Zaterdag had in tegenwoor digheid van den Rjjkstuin- bouwconsulent en de commis sie van toezicht de eindles plaats van de tweejarige alge meene tuinbouwcursus te Ou delande. Deze cursus werd ge geven door de heeren A. W: Buteyn, tuinbouwvakonderwij- zer te Oudelande en C. Vos, tuinbouwonderwijzer te Nieuwdorp. Het diploma werd uitgereikt aan J. J. Zeevaart te Baarland, J. A. v. d. Bliek te Ellewoutsdjjk, S. Mol, S. M. van 't Veer en J. Mol te Oudelande en M. C. J. Pikkaart en C. M. Stouthamer te Ellewoutsdijk. Aan de lee raren werden als aandenken boekwerken overhandigd. Hoedekenskerke BIJZONDER HUWELIJKS FEEST. Maandag vierde het echtpaar A. Koomanden Dekker te Hoedekenskerke zijn 65-jarige echtvereeniging. De belangstelling van fami lie, vrienden en kennissen was groot en het deed de beide oudjes goed, dat de geheele straat met vlaggen getooid 's-Gravenpolder GRONDEN ZULLEN WORDEN ONTEIGEND. Maandagavond kwam te 's- Gravenpolder de raad in ver gadering bijeen onder voorzit terschap van burgemeester J. D. Jansen. Het verzoek van de V.V.V. om subsidie werd voor kennis geving aangenomen. Besloten werd 2 cent per in woner af te dragen aan de werkcommissie voor het on derzoek van het ziekenhuis- vraagstuk op Z. en N.-Beve land. De vergoeding voor de vee- keuring- zal met 50 worden verhoogd. Goedgekeurd werd de reke ning 1945 en de begrooting 1947 van het B.A. Tot lid van liet B.A.. werd herbenoemd de heer A. Bakker. Op verzoek van den heer Grim (KVP) zal de mogelijk heid onder oogen worden ge zien om het aantal leden met één uit te breiden. Bij loting werd de nissenihut toegewezen aan den heer B. J. Kramper voor een prijs van 650. Na een zeer levendige discus-ie werd met slechts één stem te gen besloten tot onteigening van gronden voor de bouw van een nieuwe school. De heer O. Tissink (PvdA) kon zich met deze onteigening niet vereeni gen, daar volgens- hem hier door een bedrijf bijna geheel kapot werd gemaakt. Meer dan 80 vruchtboomen zouden er door gerooid moeten worden. Het plan tot onteigening van gronden ten behoeve van no taris Oele, werd door B. en W. teruggetrokken. Tot onbezol digd ambtenaar van de Burg. Stand werd gekozen burge meester J. D. Jansen en tot wnd. secretaris de heer J. Walrave. Er zal worden nagegaan of het mogelijk is de Schoorkens- zandweg aan de provincie over te dragen. Brj de rondvraag vroeg o.a. de heer Nijsse (C.H.) waar de consumenten-crediet-bonnen bleven. De heer Hoogesteger (St, Ger.) vond het wensche- lijk.- om de vergoeding voor het wijkpersoneel eens flink te ver- hoogen. Baarland NATIONALE FEESTDAG. In de laatst gehouden ver gadering der Oranjevereni ging te Baarland werd beslo ten om op de Nationale feest dag (5 Mei) een gecostumeer- de voetbalwedstrijd te organi- seeren. MUZIEKUITVOERING Zaterdag gaf de Goesche accordeon- en mandolineclub „Animato", voor een geheel gevulde zaal te Baarland een uitvoering. De uitvoering be stond uit muziek en zang, af gewisseld met tooneelstukjes. Gezien het applaus dat het ge zelschap ten deel viel, kan men wel zeggen dat een gp ander zeer in de smaak is ge vallen. Aan de heeren van Sprang en Schrijver, resp. voorzitter en directeur van genoemde vereen iging en aan de dames hartelijk dank voor het gebodene. aan de grond gezet worden. Het schip dat met stuk goed was geladen, ligt in een vrij gunstige positie en zal vermoedelijk gelicht kunnen worden. De „Norwalk Victory", die vastgeloopen was, is te twaalf uur Dinsdagmiddag vlot gekomen en te half drie in de richting Vlissingen op- gestoomd, waar het schip des avonds te half zeven passeerde met bestemming Rotterdam. Aangemoedigd door het suc ces, dat de Jeugd-böomen-ac- tie voor Walcheren, welke in Rotterdam wordt gevoerd, heeft geoogst, besloot het Rot- terdamsche comité in overleg met de stichting Nieuw-Wal cheren, deze actie over het geheele land uit te breiden. Men wendde zich tot de wet houders van onderwijs van al le gemeenten, die geen groote oorlogsschade hadden geleden, met als gevolg dat reeds 90 gemeenten haar medewerking toezegden. Per week wordt thans 1000.— bijgedragen voor boomen en struiken. De schooljeugd van Rotterdam bracht reeds 8000.— bijeen. ZEEUWSCHE REISGIDS HERLEEFD. Voor het eerst na de oorj log verschijnt over enkele dagen de Zeeuwsche Reis gids weer. Het vroeger zoo populaire boekje, dat alle dienstregelingen van trein, bus, tram en boot in Zeeland bevat, zal, nu veranderingen practisch niet meer voorko men, zonder twyfel weldra weer een vraagbaak voor velen zijn. De gids werd uitgege ven met medewerking van de Rijksverkeersinspectie, distr. Zeeland. Wissekerke Debat over Vreemdelingen verkeer. Maandag vergaderde de raad van Wissekerke onder voorzitterschap van burge meester J. J. van der Maas. VREEMDELINGEN VERKEER. Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. tot ver leening van een subsidie ad 25.aan de afd. Noord- en Zuid-Beveland der Ver. voor Vreemdelingenverkeer, merkte de heer Bustraan op dat er wellicht formeeie bezwaren bestaan nu de gemeente noodlijdend is. Verder was hij bevreesd dat met de bevordering van het vreemde lingenverkeer ook voor Noord- Beveland de Zondagsheiliging in gevaar zal komen. De heer Kramer zeide dat indien dit het geval zou zijn hij er principieel tegen zóu zijn. De heer Leendertse was van meening dat men in de eerste nlaats de taak van Vreemde lingenverkeer moet zien in het bekendheid geven aan de Zeeuwsche eilanden. De heer Zuidweg sloot zich hierbij aan en zeide dat door subsidieering waarschijnlijk ook meer aandacht aan Noord-Beveland zal worden besteed. Ten slotte werd het voorstel van B. en W. tot subsidieering met 8 tegen 2 stemmen aan genomen. Tegen stemden de heeren Bustraan en Kramer. De rekening van het Bur gerlijk Armbestuur over 1946 werd goedgekeurd meteen be drag van 3957.27 in ontvang en uitgaaf. De beslissing over een bij drage in de meerdere kosten van inrichting van een consul tatiebureau voor t.b.c. te Kortgene werd aangehouden tot een volgende vergadering. B. en W. zullen met het ge meentebestuur van Kortgene Jiog nader overleg plegen. GEMEENTEWERKEN. Hierna kwam aan de orde de benoeming van een derde gemeentewerkman, waarvoor Op onze bureaux ligt de Ïassagierslijst van het m.s. oh. de Wit ter inzage. Ver moedelijk aankomst Amster dam: 6 Mei. DE NIEUWE TORENKLOK. De gemeenteraad van Baar land kwam Maandagavond bij een. Goedgekeurd wordt het verleenen van een bijdrage voor ziekenhuisverpleging te Goes neerkomend op 2 cent ner inwoner. Een subsidie van 25.- per jaar wordt toege staan aan de Vereen, voor Vreemdelingenverkeer. De be graafplaats- en begraafrech- ten-verordening wordt goedge- gelteurd. B. en W. deelen mede, dat zjj, nu de torenklok door de Duitschers versmolten ls prijs opgave vroegen voor een nieu_ we torenklok. De klokkengie ter verlangt een leverttfd van IV? jaar. De heer De Vriend merkt op dat dit te lang is. Ook de prijsopgaaf was niet erg positief. Besloten wordt nadere in lichtingen te vragen en daarna tot aankoop van een nieuwe klok over tc gaan. De gemeentebegrootlng 1945 en een wijziging van de pensi oensgrondslag voor den secre taris worden goedgekeurd. De verzekeringsbedragen voor gemeente-eigendommen zullen verhoogd worden. Bij de rondvraag vestigt de heer De Vriend de aandacht op de lange duur van de bouw dei* twee gemeentewoningen. De burgemeester zegt onder zoek toe. Dezelfde spreker spoort aan tot gematigheid bij het af staan van schoollokalen voor vereenigingen van elders. Nadat de voorzitter nog een mededeeling heeft gedaan over de aankoop van een strook grond toebehoorend aan den heer F. Meeuwse volgt slui ting. zich 4 sollicitanten hadden aangemeld. De heer Dingemanse betoog de, dat voor deze betrekking, nu Wissekerke en Kamper land ieder een gemeentewerk man hebben, in de eerste plaats een inwoner van Geers- drjk in aanmerking dient te komen, waardoor ook aan Geersdrjk de volle aandacht zal worden besteed. Bij stem ming werd benoemd de heer J. de Looff. De heer A. P. van de Kreeke verwierf 1 stem. Bij de rondvraag informeer de de heer Noordhoek in hoe verre de plannen tot aan schaffing van brandweermate riaal zijn gevorderd. De voor zitter deelde mede dat hier over waarschijnlijk in de vol gende vergadering mededee- lingen kunnen worden gedaan. De heer Leendertse vroeg of geen mogelijkheid tot demping der slooten In de Moolweg te Kamperland bestaat. De voor zitter geeft in overweging de bewoners te adviseeren zich met een verzoek tot de Raad te richten en eventueel met het polderbestuur in 'overleg te treden. WATERLEIDING De heer Zuijdweg informeer de of er nog geen plannen be staan tot aanleg van waterlei ding op Noord-Beveland, daar dit thans in Zeeland het eenige eiland is dat niet over water leiding beschikt. De voorzitter deelde mede dat de plannen hiertoe bestaan en hoogstwaar schijnlijk de uitvoering ter hand genomen zal kunnen wor* den bij de aanleg- van water* leiding in enkele gemeenten oj Walcheren, die momenteel nog niet hierover beschikken. Kortgene VERGADERING GEMEENTERAAD. Dezer dagen kwam de Raad der gemeente Kortgene in vergadering bijeen onder voor zitterschap van burgemeester Schuit. Op verzoek van Mej. B. Scheele te Kapelle-Biezelinge om toekenning van een subsi die van 25,— t.b.v. het or- ganiseeren van een kookcur sus te Colijnsplaat en Kats, uitgaande van de Stichting Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande, werd gunstig beschikt. Voorts deelt de voor zitter mede, dat B. en W. heb ben besloten de havens te Co lijnsplaat en Kats machinaal te doen uitbaggeren. Op voorstel van B. en W. wordt besloten den heer J. P. Kouwer te Colijnsplaat, thans gemeentebode voor de dorpen Colijnsplaat en Kats, aan te stellen als ambtenaar in alg. dienst. Voorgesteld zal worden het presentiegeld voor de leden van den raad te bepalen op 4.per vergadering. Met alg. stemmen wordt besloten een Verordening vast te stel len op de heffing van rechten voor net ophalen van het huis vuil, welke rechten 5,20 per jaar zullen bedragen. Ten behoeve van de bouw van woningen zal van de Ge- brs. van der Weele te Colijns plaat een stuk grond gekocht worden. Bij de rondvraag informeer de de heer Welleman wanneer begonnen zal worden met het speelklaar maken van het sportveld in het dorp Kortge ne. De voorzitter antwoordde dat het in orde brengen van het sportveld gehandicapt is door de strenge winter. Een en ander werd ook door wet houder Maas toegelicht. Aan den districtsopzichter is opge dragen met dit werkobject spoed te betrachten. POLDERBESTUURDERS. Tot gezworene van de Schengepolder werd benoemd J. Noteboom te 's-H. Arends kerke: tot dijkgraaf van het waterschap Stavenlsse. C. van Putte te Stavenisse; tot ge zworene van de Nieuw Annex Stavenissepolder J. Stoutjes- diik Azn., te Stavendsse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 6