Met Tommies in contact Eindspurt begonnen Stalin heeft hoop Nederlandsch agitator minister in Djocja UIT DE PROVINCIE 'chouwen en DuiveW Engelsch schip op de Schelde gezonken. ZEEUWSCH-VLAANDEREN K.N.V.B. aid. Zeeland. De Noormannen maken een eind aan Kruinlngens zegetocht. Weinig verrassingen. Ze blijven elkaar volgen in een ononderbroken worsteling om de beste plaatsen, de prominenten van de Zater dag 2e klasse. Het gaat hier niet alleen om de bovenste Elaats, doch het kan ook van elang zijn de tweede, der de en misschien zelfs om de vierde plaats te bezetten. De le klasse behoeft namelgk aanvulling. Krabbendijke II, dat voortging met goede prestaties te leveren nu moest één van de medegega digden voor een betere plaats, n.l. Yerseke III er aan ge- looven (34), komt voor promotie niet in aanmerking, omdat hun eerste elftal reeds in de eerste klasse zit, zoo dat hiervoor wellicht een la ger geklasseerde gekozen wordt. Wissekerke had tegen Arnemuiden II alle krachten noodig om baas te blijven (12) en hun plaats boven aan de ranglijst is dan ook wel iets boven hun stand. Colijnspl. Boys zal in ieder geval wel bij de bovenste vier behooren en nagelde „Wemel- dinge II" nog vaster aan de onderste plaats (30). Wol- faartsdijk is een ploeg, waar volgend seizoen wel rekening' mee gehouden zal moeten worden al was Zaterdag het resultaat tegen Nieuwdorp n (22) niet bijzonder spre kend. Kapelle zal dan mis schien ook wat meer pres- teeren als dit jaar. Tegen Rilland n werd het een ge lijk spel (33). 's Heer Arendskerke IIKruiningen IV 7—1. Juniores. De laatste wedstrijd van de A ploegen (1517 jaar) leverde een overwinning op voor Goes tegen de Vlissin- gen-ploeg. De eindstand van deze klasse is M'burg 10 8 0 2 43—18 16 De Patr. I 10 6 2 2 43— 9 14 Goes 10 4 5 1 30—13 13 Robur 10 2 3 5 21—23 7 Vliss. 10 3 0 7 22—32 6 De Patr. II 10 1 2 7 9—73 4 le klasse A. VlissingenMiddelburg 1 1; ZeelandiaDe Zeeuwen II 1—0. Het was een zeer lastige wedstrijd voor Luctor in Arendskerke en het was toch noodig om te winnen, wilden zijn hun prima positie behou den. Met een krappe 12 trok ken de jongens van Heinkens- zand aan het langste eind, daarmee het toch reeds uit geschakelde 's Heer Arends kerke nog iets verder weg drukkend. Patrijzen en Luc tor moeten het nu uitmaken en Luctor staat daarbij iets gunstiger, nu de zware kamp tegen Arendskerke succesvol is verloopen. Kortgene kon tegen Volharding '32 niet op (40), maar de onderste plaats zal toch wel voor Drei- schor zgn, dat nu tegen Zon- nemaire de zwakste bleek (1—3). le klasse B. Hier is nog een drieman schap aan het bod met Hansw. Boys iets in de meerderheid. Met Rapenburg hadden de Hansweertenaren nogal moeite schijnbaar (10). Koewacht gegadigde nummer drie deed het tegen Zuidzande spreken der (27), maar komt daar mee toch niet gelijk met de andere kopploeg Kruiningen. Ziehier de situatie: Kruin. 14 11 0 3 50—17 22 H. Boys 13 9 3 1 52—23 21 Koew. 14 10 1 3 5323 21 Kruiningen heeft thuis nog Zuidzande en uit Groede, dus beide winstkansen. De Boys moeten nog Vogelwaarde ontvangen en op bezoek bij Sluisen Koewacht. Deze laatste wedstrijd kan de deur dicht doen ook voor Koe wacht, dat verder nog naar Vogelwaarde moet. Puzze laars kienen maar uit, wat nog gebeuren kan. Het puntje, dat D.S.W. Groede afsnoepte (2—2) baat niet meer. Sluis en Vogelwaarde wisselden nog even van plaats op de ranglijst (21). Res. le kl. B. Aardenburg nSchoondjjke II 42; Hontenisse nOost- burg n o—o; Huist n— Clinge H 1—1. 2e klasse A. Hier begint warempel op het scheiden van de markt Terneuzen IH zich te roe ren. Tegen Scheldeboys werd met 24 gewonnen, wat voor de jongens van Ellewoutsdijk een zware verliespost betee- kent. Een geluk bij dit ongeluk was, dat Biervliet tegen Mid delburg m sneuvelde (6—4). Door interne moeilijkheden zakt Lewed. Boys wat af en verloor van Vlissingen III (4 1). Kats I nam geen ge vaarlijke positie in en de ne derlaag tegen Goes III (50) zou niet zoo zwaar tellen als de he'-keslu;ters. De Zeeuwen II niet begonnen met weinig twijfelachtige cijfers (40 te gen Sluis II) punten te ver zamelen. Hier de spanning aan de kop in cijfers: Biervl. II 16 10 1 55-39 21 '32 n 40; Hansw. Boys n Rapenburg n 33. 2e KLASSE O. S.V.W.O.K.Schouwen II (2 0) blijft gelijk optrekken met het derde van Zierikzee (Zon- nemaire II (10). 3e KLASSE A. De Noormannen willen er een echt Walchersche affaire van maken. Kruiningen m, dat onweerstaanbaar naar de kop opmarcheerde, werd op de Westkappelsche velden een halt toegeroepen. (52). Domburg overwon gemakke lijk de reserves van Lewed. Boy (80). De Zeeuwen IV E.M.M. III 1—2; R.C.S. III— Vlissingen IV 13. De Noor mannen en Domburg zullen op 11 Anril a.s. slag leveren Domburg 11 10 0 1 68-10 20 DeNoorm. 12 10 0 2 71-11 20- 3e KLASSE B. Sluis IH werd in deze klas teruggetrokken. Sluiskil HlSteen IH 51; Koewacht IHBiervliet IH 34; Ra penburg HI—Axel m 0—5; Terneuzen IVHulst in 41: Hontenisse IVHontenisse ni 4—1. Tweede Kamer Tern. HI 15 Scheldeb. I 15 57-34 19 8 2 5 49-34 18 2e KLASSE B. Het was een geduchte af straffing welke Vogelwaarde H in Westdorpe tegen Ria W I opliep (71). Het is nog een kwestie van tijd nu en dan kan Westdorpe in feesttooi. Patrijzen HLuctor II 9— 0; Koewacht. HVolharding Dr. E. F. E. Douwes Dekker. Nlar A.F.P. verneemt, heeft het republikeinsche kabinet te Djocjakarta besloten Sjahrir als hoofd van de Indonesische delegatie, welke de onderhan delingen voert met de Commis sie-Generaal, te handhaven en de samenstelling van deze de legatie te verbreeden. Eenige adviseurs zullen aan de dele gatie worden toegevoegd. Voorts is dr. E. F. E. Douwes Dekker door het republikein sche kabinet benoemd tot mi nister zonder portefeuille. In Nederland wordt Douwes Dek ker als agitator beschouwd. Hij heeft verscheidene scholen in Nederlandsch-Indië gesticht en is op journalistiek terrein werkzaam geweest. Verdacht van nat.-soc. sympathieën, werd hg in Mei 1940 gearres teerd. Dr. Douwes Dekker be gaf zich in December 1946 naar Java om zijn dien sten aan de republiek aan te bieden. Sjahrir wordt Dinsdagmid dag te Batavia verwacht. Bij het A.F.P.-bericht betref fende de benoeming van dr. E. F. E. Douwes Dekker tot repu- blikeinsch minister zonder por tefeuille teekent het A.N.P. het volgende aan: Dr. Douwes Dekker arriveer de op 1 Januari 1947 met de Weltevreden in Indonesië. Door de Ned.-Indische regeering Deviezensmokkelaars achter slot en grendel. Thans zitten er drie Belgen in het huis van bewaring te Breda ingesloten, die gearres teerd zijn omdat zij een aan zienlijk bedrag aan ponden, dollars en Nederlandsch goud geld in hun auto over de Ned. grens naar België wilden smokkelen. Bovendien was in hun auto een hoeveelheid van 70 kg. gladiolenzaad verstopt, welke de smokkelaars in Parijs voor 1000 gulden per kilo wil den gaan verkoopen. Ook is gebleken, dat zij zich in bedui dende mate aan de smokkel vgn kaas en boter hebben schuldig gemaakt. Ten slotte hielden zij zich bezig met bon- nenzwendel en het smokkelen van vee. Ook zijn eenige Ne derlanders gearresteerd, die met de Belgen „zaken" deden. werd hg in Mei 1940 gearres teerd en te Ngawi geïnter neerd. Kort voor de Japansche invasie werd hg met een aan tal N.S.B.-ers naar Suriname overgebracht. Na de bevrijding keerde hij naar Nederland te rug. Wat België exporteert. Het onlangs tusschen België» en Groot-Brittannië gesloten handelsverdrag voorziet o.a. in de verkoop door België aan Engeland van belangrijke hoe veelheden bloemen en tuin bouwproducten, alsmede van 25.000 ton versche groente en ongeveer 20.000 ton fruit. Voorts zal Groot-Brittannië in de loop van 1947 waarschijn lijk 1800 ton Belgische druiven afnemen. Wijziging Kinderrecht. In de vergadering der Twee de Kamer is aan de orde ge komen het wetsontwerp tot wijziging van de bepalingen betreffende het kinderrecht, voorkomende in het eerste boek van het burgerlijk wet boek en in verband daar mede wijziging en aanvul ling van de andere boeken van dat wetboek, alsook van het wetboek van burgerlijke rechtsvordering en van andere wetten. De heer Donker (PvdA), be. pleitte o.m. regeling van het strafproces ten aanzien van kinderen. Het belang van het totaal der verbeteringen en vernieuwingen, welke het ont werp bevat achtte hij niet on evenredig aan de respectabele omvang der gewisselde stuk ken. De niet-benoembaarheid van de vrouw tot rechter is niet meer houdbaar. Het probleem der buitenech telijke kinderen is een uiterst moeilijk vraagstuk. Spr. vroeg of de minister bereid is voor de regeling der adoptatle een kleine deskundige commissie van voorbereiding in te stellen. De totstandkoming van een pleegkinderenwet achtte de heer Donker noodzakelijk. (De z'tting duurt voort) STAATSLOTERIJ. f1000 4711 11838 17534 f 401) 3807 7316 13948 14414 f 200 6640 13898 16966 100 6617 7311 7531 8462 11490 12678 15827 Zijpe. Tweede ponton te Zijpe. De tweede ponton in de tramweghaven te Zijpe, die se dert 1944 niet meer in gebruik was wegens beschadiging, is thans hersteld en in gebruik genomen. Haamstede GEITENFOKKERS VERGADERDEN. In het Huis van Nassau te Haamstede hield Zaterdag middag de kring Schouwen— Duiveland van de Geitenfok- vereenïging een ledenvergade ring. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter den overleden secretaris-penning meester, den heer M. C. de Bil. De rekening sloot met een ba tig slot van 79.54. Tot be stuurslid werd C. A. Har tog te Haamstede herkozen, ter wijl L. Dorreman te Ellemaat gekozen werd. Getracht zal worden wat meer leven in de Kring te brengen. De werkgelegenheid. Op 19 April stonden inge schreven 1029 (30) personen, waarvan er 696 in de D.U.W. waren tewerkgesteld. Over de week eindigend 19 April 1947 werden 383 (9) personen ge plaatst. Het aantal overge bleven aanvragen bedroeg 2323 (251). De tusschen haakjes ge plaatste cijfers hebben be trekking op vrouwen. Gevraagd worden o.a.: Walcherenï Drukkers, zet ters, stoffeerders, kistenma kers, leerling zager, leerjon gens confectiefabriek, kleer makers, slijpers, naaimachine monteur, loodgieters, smeden, dragline-machinisten, zand- vormers, vormers-gieters, draaiers, bankwerkers, koper slagers, ketelmakers, construc tiewerkers, ijzer werkers, roestbikkers, plaatwerkers, voorslagers, lasschers-bran- ders, leerling monteurs, elec- tricien, leerjongen voor au togarage, dragline-smeerders, leerjongens voor metaalindus trie, leerling kok, banketbak ker, leerling bakker, maga zijnbedienden, loopjongen, buisknechten, keukenhulpen, kantoorbediende, flesschen- spoeler, machinestiksters en naaisters, sorteersters voor metaalfabriek, winkelperso neel, cassière, hotelpersoneel, kantoorpersoneel, leerling kraamverzorgster, gedipl. ver pleegster, huishoudelijk per soneel. Zuid-Beveland: Aank. arb. drukkerij, drukkers, zetters, stoffeerder, assistent-uitvoer der, leerling vulcaniseur, sme den, auto-monteurs, loodgie ter, bankwerkers, plaatwer ker, electriciens, verwar mingsmonteurs, fitter-electri- cien, boekbinders, bakker, tractor-chauffeur, boomkwee- kersknechts, expeditieknecht, magazijnbedienden, kantoor bediende, spoeliongen apo theek, zeilmaker, wasscherij- arbeiders, pedicure, wassche- rij arbeidsters, kousen-repara- trice, kantoorpersoneel, huis houdelijk personeel. Tholen: Kleermaker, auto monteur. bakkersknecht, huis houdelijk personeel. Schouwen-Duiveland: Leer ling-stoffeerder, wagenmaker, lijnwerker, molenaarsknecht, leerling-kellner, huishoudelijk personeeL Zeeuwsch-Vlaander en: Meu belmakers, stoffeerders, leer ling-schoenmaker, auto-mon teur, leerjongens voor garage, draaier, electricien, bankwer kers, mecanicien, loodgieters, leerling-kapper, textielarbei ders, schippersknecht, loop jongens, fabricatie-arbeiders phosphaatfabriek, kantoorper soneel, kapster, naaister, rei zigster, verkoopster, textiel- arbeidsters, hotelmeisje, kan toorpersoneel, huishoudelijk personeeL Het Gew. Arbeidsbureau te Middelburg heeft bijkantoren te Vlissingen, Goes, Kruinin gen, Tholen, Zierikzee, Ter- neuzen, Hulst, Oostburg en Sas van Gent. Zeeuwsche commissie vrouwelijke vrijwilligers geïnstalleerd. Op het gewestelijk Arbeids bureau te Middelburg werd Dinsdag de provinciale com missie van het Centraal Selec tie Orgaan Vrouwelijke Vrij willigers geïnstalleerd. Deze comm. is als volgt samenge steld: mevr. J. C. Westende- Vervenne, mevr. A. Batten - Paarlberg, mevr. J. de Jong- Bikker, mej. A. Boomer, dir. Huishoudschool, mevr. G. Moens-Vos en mej. S. M. van Andel, G.A.B., Wagenaar- straat 24, tel. 2644, secreta resse. De taak van dit orgaan is aan de hand van inlichtingen over persoonlijkheid en verle den te beoordeelen of vrouwe lijke personenl geschikt zijn voor toelating tot een vrijwil ligerscorps en voor uitzending in het algemeen naar Indone sië. Het Centraal Selectie Orgaan en de prov. commissie verlee- nen hun diensten aan alle uit zendende instanties, dus de Marva, Vrouwenhulpcorps, Vrouwencorps van K.N.I.L., Roode Kruis Ministerie van Overzeesche Gebiedsdeelen. POLDERBESTUURDERS. Tot gezworene van de Schesgepolder werd benoemd J. Noteboom te '®-H. Arends kerke; tot dijkgraaf van het waterschap Stavenisse. C. van Putte te Stavenisse; tot ge zworene van de Nieuw Annex Stavenissepolder J. S-toutjes- dijk Azn., te Stavenisse. Het strand van Westenschouwen. Tot de badplaatsen van Zee land, die In het komende sei zoen de aandacht zullen trek ken, behoort ook Burgh aan het bekende strand van Wes tenschouwen. Westenschouwen kan zich met Vlissingen beroemen op fen Zuiderslrand en het heeft daarnaast prachtige duinen waarvan de fraaie begroeiing zich na de oorlogsvervvoesting al bijzonder snel heeft hersteld. Nijvere handen van het per soneel der Burgh- en Westland? polder hebben uiteraard daar bij Moeder Natuur een handje geholpen. Tenslotte beschikt de streek van Westenschouwen ook nog over een dennebosch van 360 ha., dat tot het rijksdomein behoort en dat schitterend is aangelegd van duin tot duin. Er bestaat kans, dat dit bosch nu voor wandelaars openge steld zal worden. Burgh is een aantrekkelijk landelijk dorpje met een goed hotel én een aantal pensions. De ingezetenen doen wat zij kunnen om het verblijf voor zomergasten te veraangena men. Op 4 Juli zal in Burgh de jaarlijksche vergadering worden gehouden van de af- deeling Schouwen en Duiveland der vereeniging van onderwij zers en onderwijzeressen. Het van Gent komende En= gelsche ss Merganser, groot 2024 brt (reederg British and Continental Steamship Company Liverpool) is op do Schelde tusschen Doel en Liefkenshoek in aanvaring ge weest met het Amerikaan- sche ss Norwalk Victory, groot 7606 brt., komende van Antwerpen (reederg Lucken- bach Steamship Company). De Merganser is gezonken. Volgens de laatste ontvan gen berichten zou de „Mer ganser" niet gezonken, maar aan de grond gezet zijn. Ook de „Norwalk Victory" is vast- geloopen, maar verwacht werd, dat dit schip bij hoog water zonder moeite weer vlot zou komen. BU de aanvaring zyn twee opvarenden van de „Mergan ser" zeer ernstig gewond. Eén van lien is inmiddels overle den. ZEEUWSCHE REISGIDS HERLEEFD. Voor het eerst na de oor log verschijnt over enkele dagen de Zeeuwsche Reis gids weer. Het vroeger zoo populaire boekje, dat alle dienstregelingen van trein, bus, tram en boot in Zeeland bevat, zal, nu veranderingen practisch niet meer voorko men, zonder twijfel weldra weer een vraagbaak voor velen zgn. De gids werd uitgege ven met medewerking van de Rijksverkeersinspectie, distr. Zeeland. Groede BRANDJE. Maandagmorgen vroeg brak brand uit in het schuurtje van Ant. de Hulster te Groede. Door krachtig optreden van de "brandweer, welke direct na waarschuwing ter plaatse aanwezig was, kon erger voor. komen worden. RESTAURATIE GEMEENTEHUIS. Door oorlogshandelingen is het gemeentehuis te Groede deerlijk gehavend. Op het oogenblik is men druk bezig deze sporen uit te wisschen.Bin- nenkort is men daarmee ge reed. Met het mooi verzorgde plantsoentje er voor vormt het dan weer één der fraaiste ge meentehuizen in W.-Zeeuwsch- Vlaanderen. TRIBUNAAL TERNEUZEN Als burgemeestér ontslagen. De 38-jarige C. le Nobel te Zaamslag, vroeger burge meester van Cadzand, stond Maandag terecht, beschul digd dat hij in zijn kwaliteit van Nederlandsch burgemees ter, op uitnoodiging van de Beauftragte van den Rijks- commissaris, in Mei 1941, een bezoek van een week heeft gebracht aan Duitschland. Verder zou hg in 1941 zijn vreugde geuit hebben bij het in zee storten van een En gelsch vliegtuig. Verder werd de burgemeester beschul digd van het vorderen van manschappen, paarden enz. Van de meeste dezer be schuldigingen bleef heel wei nig over, omdat alle burge meesters zich daaraan schul dig hebben smaakt, terwijl besch. pertinent ontkende de beschuldiging betreffende het neerstorten van het vlieg tuig. De burgemeester ver klaarde inderdaad meermalen met de Duitschers te zijn omgegaan, doch hij deed dit in het belang van zijn ge meente. Mr. F. W. Adriaanse uitte zijn verwondering over de wijze waarop zijn cliënt beschuldigd, omdat vele bur- Beslissing op de volgende conferentie? Radiorede van Marshall. In een radiorede heeft Geor ge G. Marshall, minister van buitenlandsche zaken van de V.S., meegedeeld, dat in Mos kou geen overeenstemming be reikt kon worden, daar „de Sowjet-Unie vasthield aan voorstellen, welker aanvaar ding in Duitschland een gecen traliseerde regeering tot ge volg had gehad en tevens de volledige controle over 'n land dat economisch ten ondergang gedoemd zou zijn. Duitschland zou zoo zwaar in de schuld zijn gekomen, dat het een groot deel van zgn productie als herstelbetaling had moeten af staan, voornamelijk aan de Sowjet-Unie. Amerikaansche steun zou tot in het oneindige noodig zgn geweest piet als eenig resultaat de verslechte ring van het economisch leven in Duitschland en Europa en 'n onvermijdelijke noodtoestand van dictatuur en strijd." Stalin heeft Marshall de verzekering gegeven, dat in volgende bijeenkomsten van de ministers van buitenlandsche zaken, overeenkomst bereikt kon worden omtrent ontwape ning, de politieke structuur van Duitschland, herstelbeta ling en economische eenheid. Marshall zeide te hopen, dat Stalin gelijk heeft, maar dan zou de Sowjet-Unie meer medewerking moeten toonen dan thans het geval is ge weest. „Onze regeering", aldus Marshall, „is voorstander van de vrijheid van voorlichting. Dit maakt dikwgls een beroep op de openbare meening nood zakelijk. Te Moskou doet de Eropaganda een beroep op cle artstocht en het vooroordeel schijnt er de plaats ingenomen te hebben van het appèl aan het gezond verstand en het be grip. De Sowjet-Russische de legatie uitte beschuldigingen en gaf een interpretatie van Potsdam en andere overeen komsten, die geheel verschilde van de feiten, zooals die door de Amerikaansche delegatie worden gekend en begrepen." In een overzicht van de re sultaten der conferentie wees Marshall er op, dat ondanks de vele moeilijkheden, wellicht grootere vorderingen gemaakt waren, dan men besefte. De afgevaardigden wisten nu pre cies de standpunten van de respectieve regeeringen inzake de verschillende vraagstukken. Daardoor zouden zij eventueel enkele geschillen kunnen op lossen. Diefstal van 78.500 broodrantsoenen. Door de politie te Tilburg zijn aangehouden drie brood bezorgers van een coöperatieve verbruiksvereeniging, die ervan verdacht worden ten nadeele van de coöperatie 78.500 brood rantsoenen te hebben gestolen. Deze rantsoenbonnen zouden verkocht zijn aan bakkers, die een bonnentekort hadden. Russische verplichtingen aan U.S.A. Nikolai Novikof, ambassa deur der Sowjet-Unie te Wash ington, heeft aan het Ameri kaansche ministerie van bui tenlandsche zaken meegedeeld, dat de ambassadedelegatie be reid is besprekingen te openen over de leen- en pachtverplich- tingen die de Sowjet-Unie aan de V.S. heeft. Men verwacht, dat het ministerie zal voorstel len deze week met de bespre kingen te beginnen, welke waarschflnlgk eenige weken zullen duren. Onrust in Frankrijk? Henry Wallace heeft op zjjn eerste persconferentie na zijn tournee door Europa verklaard, dat de huidige buitenlandsche politiek van president Truman tot een burgeroorlog in Frank rijk aanleiding kan geven. gemeesters, die thans nog in hun ambt gehandhaafd zijn, da nook zoude nmoeten te rechtstaan. Deze burgemees ter is te goeder trouw ge weest en was overtuigd zijn gemeente te dienen. Hem kan ni~': verweten worden dat hij desbewust heeft gehandeld in strijd met de belangen van het Ned. volk. PI. verzocht met klem deze beschuldiging vervallen te verklaren. Zielig mannetje. De 63-jarige arbeider F. A. J. de Block, te Zuiddorpe, thans gedetineei'd, was door werkloosheid en lid van cle N.S.B. geworden, was leider van het N.A.F. en deed aan de plaatselijke leider van het N.A.F. te Terneuzen mede- deelingen omtrent tegen het N.A.F. gerichte terreur" van pastoor Maertens te Zuiddor pe, welke mededeelingen dooi de plaatselijke leider door gegeven zijn aan Referent Korte te Middelburg, waarna door de S.D. te Terneuzen een onderzoek ls ingesteld. De Block, een zielig manne^ tje, ontkende het verraad, hoewel hij moet erkennen fout gehandeld te hebben. Mr. P. Adriaanse was van meening dat De Block, die onontwikkeld is, het slacht offer is geworden van de N.S.B.-propaganda en achtte het bewijs van verraad niet geleverd. PI. was van mee ning, dat deze mai., die ruim 2 jaar is geïnterneerd, zwaar g- loeg is gestraft en vroeg zijn invrijheidsstelling. Na raadkamer werd aan dit voer- zoek voldaan. Vervolgens werd behandeld de zaak van de inmiddels overleden vlaskoopman Iz. de Smit, gewoond hebbende te Sluis. Als bijzonder vertegen woordiger trad op de heer Huissen en als verdediger mr. P. Adriaanse. W.A. en nog wat. In de middagzitting ver scheen als eerste de 36-ja- rige schildersknecht J. A. Moens te Hoek, thans gede tineerd, die lid was van de N.S.B. en W.A., daarvoor ropaganda heeft gemaakt en .ulp vroeg aan Miinzer bij een sollicitatie bij de lucht beschermingsdienst. Hij schreef o.a. aan Münzer, dat het Arbeidsbureau te Ter neuzen in de eerste plaats Engelsch-gezinden in aanmer king deed komen en waarbij zoo juist weer drie door en door „Deutsch-feïndllche Leu te" waren aangesteld. In October 1911 legde hij als getuige verklaringen af tegenover Duitsche instanties omtrent anti-Duitsche en an ti-nationaal socialistische uit latingen van H. de Kruif te Zaamslag, waarna de Kruif door de S.D. te Terneuzen verhoord en tot 30 October ge- daaropvolgend in arrest steld is. Ook deze Moens kon zich de ernst van zgn gedrag moeilijk begrijpen, en ver klaarde slechts kort lid van de N.S.B. te zijn geweest. Hij was anti'-Duitsch. Mr. Van Son pleitte cle mentie. N.S.K.K. Tenslotte verscheen de 27- jarige schilder F. Hautez uit Hulst, thans gedetineerd, die voor de Duitsche weermacht schilders- en camouflage werkzaamheden gedaan had op Walcheren, barakkenbouw te Sluiskil en schuilkelders gebouwd te Essen. Verder heeft hij gewerkt aan afras teringswerkzaamheden op een vliegveld te Vihin, waarna hg dienst nam bij het N.S.K.K. en gekleed in uniform en be wapend, als chauffeur bij een motox-kolonne ten behoeve van de Duitsche weermacht heeft dienst gedaan in Brus sel, alwaar hij bevorderd werd tot Obersturmmann en te St. Quen, alwaar hij bouwmaterialen en benzine naar de Fransche kust ver voerde. In een brief d.d. 16 Jan. 1944, schreef hij o.a. aan een kennis: Wensch je dat we een slegreich 1944 mogen be levenWat zeggen de an ti's, gaat hun weer goed ze ker. Werkt maar, die heeren krijgen we nog wel klein Heb aangevraagd voor Italië, misschien met een week of drie. Hood dan met de Tom my's in contact te komen Met den Leider der Neder- 'anden Anton Mussert, de Führer der Germanen Adolf Hitler, für das neue Europa. Houzee Heil Hitier. Ober- sturmman Fr. Hautez." Mr. v. Son wees op de armoedige omstandigheden van het gezin van Hautez en vroeg daarom de inter- neering te willen beperken. Uitspraak in deze zaken op 12 Mei a.s. Uitspraken. M. den Haan, opper-wacht- meester der marechaussee te Sas van Gent, thans 2 jaar geïnterneerd: verbeurdver klaring van de inboedel; ontzetting rechten, met be vel tot onmiddellijke invrij heidsstelling. W. A. C. Poppe, Hulst, reeds 2 jaar geïnterneerd: blijft nog 1 jaar, dus tot 28 April 1948, geïnterneerd; verbeurdverklaring van f 1000 alsmede zijn meubi lair; ontzetting rechten. J. M. de Putter, schipper te Terneuzen, reeds 2 jaar geïnterneerd: blijft nog 8 jaar, dus tot 28 April 1955, geïnterneerd; verbeurdver- klai-ing van f 3000, radio toestel en inboedel; ontzet ting rechten. Ma. Ca. de Ridderde Witte, Sas van Gent: ver beurdverklaring van f 500, alsmede inboedel; ontzetting rechten. Su. Ca. Verduijn, Bres- kens en Pie. El. Merrelaar. Hoofdnlaat: onderzoek zal buiten de zitting worden hervat. V.V.V. GROEDE. De V.V.V. Groede organi seerde een foto-wedstrijd voor amateur-fotografen. Er wordt een prijs uitgereikt aan diege nen, welke in staat zijn de schoone brokken natuur, zoo als kreken, duin, zee e.d., ge legen in de gemeente Groede, op de fraaiste wgze op de ge voelige plaat yast te leggen. Aardenburg TOONEELUITVOERING. Zondag j.l. gaf de Aarden* burgsche Athletiekvereeni- ging „De Gazelle" een herop voering van het groote succes stuk „Amor in de mosterd", een klucht in drie bedrgven van Jack Bess. Dat het spel in de smaak viel, bleek wel uit het dankbaar applaus van het publiek, dat was opgeko men. Na afloop werd nog enke le uurtjes gezellig gedanst, waarbij de Liberty-band voor de noodige stemming zorgde. BRAND-SIRENE. Een dezer dagen is op de kazerne der rijkspolitie te Aardenburg een sirene ge plaatst, welke dienst zal doen om bij eventueele bran den, de brandweerlieden te waarschuwen. Jeugd Roode Kruis helpt I Aardenburg. Zondagmiddag arriveerde te Aardenburg, na een reis met vele hindernissen, een groep jongens en meisjes van de afdeellng Eindhoven van het Ned. Jeugd Roode Kruis. Zij boden in de raads zaal een groote partij sport artikelen aan de plaatselijke sportvereenigingen en kaats ballen en springtouwen aan de schooljeugd aan. Nadat de gasten een kof fiemaaltijd hadden gebruikt, hield de gemeente-archivaris, de heer Rosseel, een lezing over de oude geschiedenis van Aardenburg. Hierna nam mevr. van RiemsdijkPhilips van het Eindhovensche Jeugd Roode Kruis het woord. Zij dankte voor de hartelijke ontvangst en zeide het een aangename taak te vinden de jeugd van Aardenburg door het schenken van sport- materiaal in de gelegenheid te stellen sport en spel te beoefenen en daardoor ont spanning te vinden. De burgemeester antwoord de, dat hij hoopte, dat deze materieele steun, die tegelij kertijd een moreele steun is, er toe zal bgdragen dat de sportvereenigingen een hooger peil bereiken. De leidster van het J.R.K. te Den Haag, mej. mr. Schokking, bracht hulde aan den burgemeester en be volking van Aardenburg voor de energie waarmee zij hun plaats weer opbouwen. Gezamenlijk werden de plek, waar H.M. de Koxiingin in 1945 de grens over is ge stoken, het frontgebied en de zwaar beschadigde oude kerk bezocht, waarna het ge zelschap onder gejuich de te rugtocht aanvaardde. Op onze bureaux ligt de passagierslijst van het m.s. Joh. de Wit ter inzage. Ver moedelijk aankomst Amster dam: 6 Mei. (Ingezonden mededeeling) bestrijd! hardnekkige kou van tyee kanien Iegelijk Vortfb'cbttBr bU Ajwilh. Drogisten AltteiiverKaop voor N.V. Rowutree HajiiIelsmJJ. Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10